Stadsnieuws Sanders, lib. Vjhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lib. T. Te Utrecht: H. A. van Beuningen, lib. V; ds. A. Bruinmelkamp, a.-r. V; J. N. Bastert, cons. T. Dellt: inr. II. A. van de Velde, a.-r. V.; jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, a.-r. T: Xu de heeren Roe 11 en Van der "Kaay als Minister optrede i, zullen er bovendien nieuwe verkiezingen plaats moeten hebben te Utrecht en te Alkmaar. In het geheel zullen dus nog negen leden gekozen moet worden, en daar thans van de gekozen leden, die aangenomen hebben, er 43 voorstanders zijn van Kiesrecht uit breiding, lian het gebeuren, dat de tegen standers in de minderheid komen; het is in ieder geval heel goed mogelijk, dat zij slechts een zeer kleine meerderheid houden na de aanvullingsverkiezingen. De aanvullingsverkiezingen zijn dus vol strekt niet onbelangrijk te achten, en niemand kan zeggen, wat «ie naaste toekomst op politiek gebied ons nog brengen zal. Het ontslag eervol en op verzoek, van liet Ministerie-Tak, dat om en bij 2'/» jaar aan het bewind was, herinnert, aan den korten levens duur der Ministeriën in Nederland. Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet De Kempenaar-Donker Curtius optrad hetwelk de Grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn bijna 46 jaren verloopen. Niet minder dan 20 keeren heeft het hoofd van den Staal sedert die Grondwetsherziening van raadslieden moeten veranderen, bijna allijil wegens geschillen tusschen Regeering en Vertegenwoordiging. Gemiddeld heeft elk dier ministeries nog geen 2'/> jaar geleefd. De tijdelijke waarneming (ad interim) niet medegerekend en evenmin de departe menten of afdeelingen voor de eerediensten, wier afzondelijk bestaan in 1871 voorgoed werd opgeheven zijn er na 1848 geweest: 23 Ministers van Buitenlandsche Zaken22 van Justite; 20 van Binnenlandsche Zaken; 20 van Marine; 20 van Oorlog; 19 van Financiën: 0 van Waterstaat (sedert 1877), en 25 van Koloniën. Te zamen heeft ons land dus binnen een halve eeuw niet minder dan 155 Ministers versleten (behalve nog de vele Ministers van Eeredienst)Onder deze 155 zijn er enkelen, die meermalen als Minister optraden. Is het wel te verwonderen, dat bij zoo talrijke en snelle afwisseling van regeeriogs- personen, de wetgeving achterlijk is gebleven? Er is veeleer reden tot verbazing, dat nog zóo betrekkelijk veel is tot stand gebracht. Men mag waarlijk van geluk spreken, dat zich weder inderdaad bekwame mannen be reid hebben verklaard een portefeuille te aanvaarden en een goede en een vaste positie op te offeren voor een zóo onzekere plaats als een ministerieelen zetel. Er is heel wat plichtsgevoel noodig om in ons land zulk een zetel te gaan innemen! De Staatscommissie voor droogmaking der Zuiderzee, onder voorzitterschap van den oud-Minister Lely, heeft zich niet 21 tegen 16 stemmen verklaard vóór de droogmakingen voor een uitvoering van dit werk door den Staat. Het zeer omvangrijk verslag dier commissie is thans verschenen en beslaat 188 pagina's druks, met 26 bijlagen. In het eerste gedeelte van net verslag geeft de commissie haar denkbeelden over den afsluitdijk, zoowel wat aangaat de plaats en ile richting der dijken, de afmeting er van, als omtrent de sluizen, de gevolgen voor de militaire verdediging des lands, invloeden op havens en reeds bestaande dijken, enz. Aanbevolen wordt den dijk te leggen van Wieringen naar Piaara,. als technisch de beste en in uitvoering de minst kostbare. De commissie heeft natuurlijk ook laten on derzoeken of de Zuiderzee paargebied is van de Noordzee, doch dit schijnt met het geval en althans van zeer gerii.ge beteek enis te zijn. Tevens meent de commissie, dat scha deloosstelling is te verleenen voor het nadeel dat de visscherij lijdt. Uit een militair oogpunt zal de stelling- Amsterdam tot bij Monnikendam worden doorgetrokken. Bij bespreking der hygiënische toestanden werd er op gewezen, dat bij droogmaken en bewerking moeraskoorts zal ontstaan, doch dat er geen vrees zal zijn, dat deze ziekte zich zal uitbreiden. Door een doelmatige wijze van uitvoering kan het malaria-gevaar tot geringe afmetingen worden teruggebracht. Er zullen, een rond cijferaannemende, 190000 H.A. grond ontwoekerd worden waarvan de totale opbrengst in de belasting zal zijn f11400000. Tegen 3'/« pet. gekapitaliseerd, vertegenwoordigt deze som een waarde van nagenoeg 326 millioen gulden aan grondbezit, hetwelk de Staat verkrijgen zal door een uit gave, volgens de berekening en met rente op rente, van bijna 315 millioen gulden als de afsluitdam gemaakt wordt, of van 293 milloen gulden zonder voorafgaande afslui ting, of van 189 en 213 milloen gulden, in dien geen rente in rekening wordt gebracht. Of Minister Van der Sleyden het Zuiderzee- vraagstuk even krachtig ter hand zal nemen als zijn «geachte ambtsvoorganger"? Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, gouverneur van Suriname, zal nog in den loop van deze maand met een verlof van vier maanden naar Nederland vertrekken. Aan Oorlog is alweder een nieuwe regeling omtrent de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel in bewerking! Heden is het 45 jaar geleden, dat de, thans als luitenant-ter-zee Ie klasse gepension- neerde, luitenant-ter-zee 2e klasse L. ScImijt Kor ver benoemd werd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde. Hij is de eerste ridder die door wijlen Z. M. Willem III werd benoemd en tevens de oudst in leven zijnde ridder van de Koninklijke Nederlandsche Marine. Men zal zich herinneren, dat eenige jaren geleden een proef is genomen om door be noeming van mililie-luitenants in het in compleet aan officieren te voorzien. Slechts twee konden er worden aange steld, êen hij de cavalerie en éen bij de vesting-artillerie. Met het eervol ontslag dezer dagen aan laatstbedoelde verleend, is de laatste militie- oflicier uit het leger verdwenen en kan de genomen proef als geëindigd en geheel mis lukt worden beschouwd. De uniformen voor de onderofficieren zoo als die, na het verbod om buitcnmodel-klee- ding te dragen, gewijzigd werden, zijn thans goedgekeurd. In coupe enz., is verbetering aangebracht. O. a. worden de geel wollen passanten en fouragères vervangen door zijden passanten en fouragères. Het personeel van de artillerie-schiet school te Zwolle, onder bevel van majoor S. A. Bisschop, beeft Dinsdag de Legerplaats bij Oldebroek betrokken, tot het houden van schietoefeningen. Het gebouw der Theologische school te Kampen zal een aanzienlijke verbouwing ondergaan. Een huis naast het tegenwoor dige perceel zal er bij worden getrokken. Het aantal studenten maakt deze vergroo ting meer dan noodzakelijk. Van de afdeeling Groningen der Nederland sche Onderwijzers Propagrandaciub is aan alle geneeskundigen in dat gewest een schrijven gezonden, waarin veraochtvvordt.de bijgaande tien vragen te willen beantwoorden, tevens met het recht die antwoorden onderteekeud te publiceeren, ter voorlichting van het volk. Ia. Geeft alcohol werkelijk of schijnbaar verhooging van onzen warmtegraad? I6. Zijn er betere warmtebronnen Ha. Geeft alcohol voedsel of niet? 116. Zijn er beter en degelijker krachts- bronnen l lila. Geeit alcohol in warme dagen een goede opwekking of' laat hij, na het «opflik kerende vuur", 't lichaam raatter en krachteloozer achter? IIIó. Zijn er beter en degelijker opwekkings middelen IVa. Erft de drankzucht der ouders ook over op de kinderen? IV6. Is drankzucht der oudere ook oorzaak van andere ziekten der kinderen Va. Is de alcoholist beschermd tegen vele ziekten Vó. Is bij meer vatbaar voor een epidemi sche ziekte? Vla. Moeten de raenschen verdoovende ge notmiddelen hebben V16. Zou 't voor- of nadeel wezen, zoo ze er afstand van deden VII. Is de levensduur van den geheel-ont houder gemiddeld korter of langer dan die van den matigen drinker? VIII. Is chronisch matig gebruik nadeeligof voordeelig IX. Wordt in uwe oogen het m e d i c ij n alcohol niet dikwijls te onvoorzichtig door medici toegepast X. Dunkt u niet, dat onthouding het eenige geneesmiddel is voor drankzuchtigen Waarlijk, als de medici al deze vragen beantwoorden, zal het de moeite waard zijn hun inzichten te leeren kennen. Nu te Middelburg en te Delft besloten is de Hoofde van scholen als klassen-onder wijzer te doen optreden en men in onder wijzerskringen van oordeel is, dat zonder schade voor den goeden gang van zaken ook aan den Hoofden het onderwijs cener klasse kan worden opgedragen, gaan ook elders stemmen op otn een proef in dezen zin te nemen. Te Amsterdam zou, men hierdoor onge veer een ton gouds per jaar besparen De drie dames, die te Loosdrecht zijn be noemd tot lid van de plaatselijke school commissie, hebben voor deze opdracht be dankt. Door de departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn tot leden van het Hoofdbestuur benoemd de heerenP. H. Hugenholtz Jr., te Amsterdammr. E. Fokker, te Middelburg, en J. A. Böhringer, te Maastricht, respectievelijk met 621, 600 en 612 stommen. Zij hebben de benoeming aangenomen. De Gemeenteraden van Ter Neuzen en Roozendaal hebben besloten gevolg te geven aan het verzoek van de «Nederlannsche Protectionistische Landbouwvereeniging" te Utrecht, om een adres van adhaesië te zen den aan het door die vereeniging aan II. M. de Koningin gericht verzoek tot invoering van een tijdelijlc schaalrecht op tarwe, rogge, koolzaad, meel en raapolie. Achtte zich nog dezer dagen de Burge meester van Dinxperloo genoodzaakt bij publicatie werklieden te waarschuwen tegen de verlokkelijke, doch meestal bedrieglijke aanbiedingen van werk in Duitse.hland, thans vindt men in een in die Gemeente veel ge lezen blad een advertentie, waarbij 300 werklieden voor üuitschland gevraagd worden om in het hout te wei-ken, tegen 14 a 20 galden per week. Inlichtingen kan men krijgen te Gendringen. Daar de plaats waar dit werk te vinden is niet wordt opgegeven en het verwondering moet wekken, dat er in het groote Duitschland geen 300 werklieden zouden te vinden zijn, die gaarne f!4 a f20 per week zouden willen verdienen, kan het zijn nut hebben om werklieden, die op bovenstaande aan bieding mochten rellecteeren, tot voorzichtig heid aan te manen. Van politievvege wordt gewaarschuwd voor de «Algemeene premie- eu rentebank", te Rotterdam, die zich den schijn geeft van filialen te bezitten in Duitschland en zooge naamde premie-loten te koop aanbiedt. De firma verkoopt "ioo van 6 premie-loten voor 42 Mark en berekent derhalve de waarde der zes geheele loten op 4200 Mark, terwijl deze, volgens beursnoteering, niet meer dan 1290 Mark bedraagt. De voorgenomen Paardententoonstelling te Scheveningen en die van Kerkelijke kunst, welke te Nijmegen zou gehouden worden, zal niet doorgaan, wegens gemis aan genoegzame deelneming. Aangaande den brand in de artillerie-loods te Utrecht schrijft het Utrechtsch dagblad, Omstreeks kwart vóór zevenen weerklonk Dinsdagavond brand-alarm. Gelukkig was hot onheil, door den brand veroorzaakt, niet groot en bepaalde het zich tot een houten loods, gevuld met genie- en artillerie-mate rieel, staande aan de Lunetten. De brand werd om kwartier vóór zessen ontdekt en spoedig daarop stond het gebouw in volle vlam, terwijl deze niet weinig werd gevoed door den inhoud, waaronder zich o. a. ook bevonden den blindeeringsbalken, welke jaar lijks bij de oefeningen in den batterijbouw worden gebruikt. De brandweer en de com mandant waren spoedig op het terrein, en de spuit van den Krommen Rijn was, dank zij de onmiddellijke nabijheid van 't water, kort daarop in werking. Vervolgens ver schenen nog de spuiten 5, 1 en 2; de laatste behoefde echter niet te werken, evenmin als die der vesting-artillerie, "lie om kwartover 7 verscheen. De manschappen werden ech ter aan 't werk gezet en haalden spoedig de palissadeering, die de loods omgaf en ook in brand was geraakt, om. Inmiddels wierpen de drie spuiten hun waterstralen onophoudelijk in den vuurgloed noch van de loods, noch van haar inhoud bleef echter iets over; alles verbrandde. En kele malen hadden er kleine ontploffingen plaats, wuarer.hijnlijk veroorzaakt door alduar voor de artillerie opgelegde buizen voor gra naatkartetsen. De kapitein-magazijnmeester, de kapitein van het materieel en de majoor der vesting artillerie Beijerinck waren op het terrein en gaven de noodige bevelen. Omstreeks half acht arriveerden nog groote afdeelingen vesting-artillerie. De politie zorg de voor het afzetten van 't terrein. De brand moet zijn veroorzaakt door een iongen, "lie een vogelnestje aan de achter zijde der loods heeft aangestoken, en "leze, vervaardigd van licht ontvlambare stof', vatte spoedig vuur. De politie heeft des avonds den jongen reeds aangehouden. I)e schade beloopt eenige duizenden. Bij het korte, doch vreeselijke onweder, dat omstreeks half elf uur Maandagnacht in het zuidelijk gedeelte van Friesland woed de, werd de toren der Hervormde kerk te Wolvega getroffen. Eerst een uur later ont dekte men den brand, zoodat dan ook weldra de toren in lichtelaaie stond. Gevaar liepen de belendende gebouwen het post- en tele graafkantoor, dé school en de onderwijzers- woning, de pastorie en natuurlijk de kerk. Het was echter zeer stil en daardoor bleef de brand beperkt tot den toren, die om half drie instorttede spits was reeds eerder op het kerkplein neergevallen. De schade is nog al belangrijk By het doen van opgravingen in de Groote of Protostantsche kerk te Geortruidenberg, kwam de architect tot het vermoeden, dat er onder het koor een onderuardsche kerk of crypte kon aanwezig zijn. Hij besloot tot een 'nader onderzoek, en thans liggen o kolommen on bogen en een lichtraam bloot, die op een grootsch werk uit vervlogen tijden wijzen. Toen Dinsdagochtend, in de Booretraat te Utrecht, een lijk naar de laatste rustplaats zou worden gebracht, .akte plotseling de vloer der lijkkamerin en stortte de.kist, met bidder en dragers on familieleden naar beneden. Alle meubelen violen omsommige werden geheel verpletterd. De aanwezigen kwamen overi gens gelukkig mot den schrik vrij alleen do Sidder word licht aan het hoofd gewond. De kievitseieren-markt in Friesland is Zaterdag geslotenna 5 Mei mogen die eieren, ingevolge de wet, niet meer verkocht, te koop uitgestald of vervoerd worden. Over het algemeen was het dit jaar in Friesland een slecht kievitseieren-jaarwant ofschoon het getal kieviten in de provincie niet belangrijk minder was dan in andere jaren, bedroeg de hoeveelheid gevonden en in den handel gebrachte eieren niet meer dan de helft van die in verleden jaar. De oorzaak hiervan weet men niet te ver klaren daar deze ditmaal niet aan weersge steldheid of droogte kan worden toegeschre ven. Een vreemd verschijnsel is het echter dit jaar, hetgeen ook ongetwijfeld op het broeden van invloed moet geweest zijn, dat de kieviten nog niet paren, maar nog steeds in koppels van'200 tot 400 stuks rondvliegen, een verschijnsel, dat door de oudste eieren- zoekers in dezen tijd niet werd waargenomen. Zouden de slimme vogels hen, die jaar op jaar huu eieren komen weghalen, wellicht boycotten Volgens de Wet op de Bedrijfsbelasting wordt de aanslag van hen, die niet in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen, ge regeld door het collegie van zetters. Ingezetenen, die het minder aangenaam vinden dat (al is aan ieder, die uit kracht van zijn ambt met de Bedrijfsbelasting in aanraking komt, geheimhouding opge legd) huu beschrijvingsbiljet, waarop o. a. moet voorkomen hoeveel vermogen en hoeveel schulden men heeft, in handen komt van het collegie van zetters, dat uit mede-ingezetenen bestaat, kunnen zulks voorkomen door vóór 15 Mei bij den Rijksontvanger een biljet aan te vragen, in welk geval hun aanslag wordt geregeld door een speciale commissie. Us. M. J. Bouwman, predikant bij de Gereformeerde kerk B alhier, staat op het tweetal voor de Christelijk Gerefor meerde kerk te Montfoort en Liuschoteu. Gisteren inspecteerde kolonel C. C. Vigelius, dirigeerend officier van gezond heid in het 2e district, de kazernes eu het militaire hospitaal alhier. Majoor J. J. Schluiter, van het le regi ment veld-artillerie alhier, is bestemd om op te treden als voorzitter der commissie voorliet toelatings-cxamen voordenartille rie-cursus te Delft, dat den 22 Augustus aanvangt eu vier dagen duurt. Iu plaats van luitenant W. A. Ver- steegh, die 1 October zal optreden als leeraar by den Hoofdcursus te Kampen, is benoemd tot leeraar by den cursus van het 5c regiment, de le luitenant J. H. Boeye, van het korps. By het jongste examen voor den graad van sergeant of fourier zijn geslaagd de korporaals: F. Feeustra, J. P. Nikkels, W. En maal, J. P. K. Courbois, W. A. P. F. L. Zuidenhoek, W. Meyer Timmer man Thyssen en J. J. G. lleukelman, allen van het 5e regiment infanterie alhier. Ter Gemeente-secretarie zjjn paspoorten ontvangen ten behoeve van lt. Willemse, A. van Nus, C. Kammeyer, B. Holland, J. Hellevoort, J. Uytenbeek, B. van Dijk huizen, W. A. liar en L. Braudae. Op tweeden Pinksterdag is het bureau voor de Pakketpost geopend van 9 tot 10 des voormiddags en van 12.30 tot 1.30 des namiddags (Spoortyd). Volgens de exploitatie rekening der Gemeentereiniging over 1893 hebben de inkomsten bedragen f4831.06 eu de uit gaven f7263.74, zoodat er eeu verlies is van f 2432.68.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2