Stadsnieuws Eén ding is zeker, Advertentiën Onderwijzeres, Onderwijzer, aanbesteden: Wegens gebrek aan voldoende inschrijvingen kunnen de wielerwedstijden te Arnhem aan staanden Zondag niet doorgaan. Rij den bouw eener directeurs-woning bij het krankzinnigengesticht te Franeker bleek, «lat bij de aanbesteding door den inschrijver f500 extra was gerekend, wegens «le bepaling en van minimum loon en maximum arbeid. Het loon van de timmerlieden en de metselaars zou dan 15 en 12 cents bedragen. Dezer dagen is door een Tesselschenvissoher in een rognet gevangen een moederhaai met 25 jongen. Moeder en kroost zijn ter be zichtiging gesteld. Aan het strand te Egmond aan Zee is een zeer oude tlesch aangespoeld, waarin een stuk bruin papier, geteekend door kapitein Mes, en waarop met potlood, in het Engelsch, het volgende is gescnreven: «Hr. Ms. Doteral in aanvaring met Hr. Ms. Butter Rose. Golf van Biskaye 's morgens 3.15 u. 20 Juni 1760. Deze ilosch werd uitgeworpen toen het schip snel zonk, 21 Juni 1760. God zegene ons allen. 200 man aau boord.» Het plan tot droogmaking der Zuiderzee wordt ook in de buitenlandsche pers be sproken. Sommige Engelsche bladen doen het uitvoerig. Een er van ziet wat wij Nederlanders niet zoo spoedig ontdekt hebben in het'plan een verwijt aan de gekroonde hoofden en de regeeringen van Europa, want térwijI de groote Mogendheden jaarlijks honderden millioenen gelds verspillen in de toebereidselen voor mogelijke oorlogen, «be reidt een der kleinere natiën een machtige industrieele onderneming voor, die den voor spoed en het geluk des volks zal doen toenemen. De oude aardigheid, dat de Nederlanders hun land hebben ontwoekerd aan de baren, wordt letterlijk waar. Slechts twintig jaren geleden veroverden de on tembare Hollanders 12000 «acres" op de Zuiderzee als een begin. Thans zal een stuk lands aan Nederland toegevoegd worden, zoo groot als Berkshire of Buckinghamshire." Heel wat opzien zoo schrijft de heer Haakman in bet Bat. Hbld. baart hier de staking der uitgaaf van Regeeringswege van 'sheeren Snouck Hurgronje's uitstekend werk over Atjeh. Die staking wordt toegeschreven aan het feit, dat de geachte schrijver niet geschroomd heeft, in het volle daglicht te stellen de niet te kwalifieeeren politiek, dooi den Gouverneur-Generaal Van Lansberge, in overleg met den toenmaligen Minister Van Goltstein en met behulp van mr. T. der Kin deren. gevoerd tegenover generaal Van der Heijden. Die politiek, veeleer geïnspireerd door vuig eigenbelang dan door 's Lands welzijn blijkt thans ook door de Regeering erkend, als bet volle licht der waarheid niet te kunnen verdragen. Zoo zien wij bij uitkomst bevestigd het oordeel, door ons indertijd uitgesproken over de smadelijke terugroeping van generaal Van der Heijden,welke wijsteeds gekwalificeerd hebben met den naam van landverraad. Het feit, dat de hoofdschuldigen tot dusver de wet op de verantwoordelijkheid niet op zich hebben zien toegepast, levert een bewijs te moer van de zwakheid en beginselloosheid, welke het Indische regeeringsbeleid ken merken. Nu de tijd weer is aangebroken waarin groote verwoestingen worden aangericht door heidebranden, kan liet zijn nut hebben te wijzen op hotgeen uit Denver wordt mede gedeeld omtrent het blusschen van prairie- branden. «Wij hebben hier steeds groote bezems gebruikt voor het blusschen van den alver- nielenden prairiebrand, doch indien wij de vlammen een eind vooruit kunnen komen, dan gaat alle man de vlam vooruit en bran den wy ongeveer duizend Meter vóór de vlam een stiook af van 10 Meter breed; daar slaat bet vuur niet over heen, en wan neer liet er aan komt, gaat het direct uit." Een Brusselaar heeft te Berlijn circulaires doen verspreiden, waarin gemeld wordt, dat in een nader aan te wijzen plaats in Neder land een speelbank zal worden gevestigd, waar alle bedrog zal worden geweerd. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer W. A. Croockewit, sedert bijna 25 jaren lid van den Raad en ruim 20 jaar Wethouder dezer Gemeente, ont slag genomen als lid van den Gemeente raad. Kapitein J. B. H. Moubis, paardenarts le klasse bij de Rij- en Hoefsmidschool alhier, is naar Ierland vertrokken tot het keuren van paarden, die van Rijkswege voor het leger zullen worden aangekocht. De le luitenant D. C. Graswinkel, van het le regiment veld-artillerie alhier, wordt 31 October ontheven van zijn dotacheering bij liet 3e regiment veld-artillerie te Breda, waar hij den cursus voor trekpaarden volgde, en keert op dien datum hier in garnizoen terug. Dinsdagochtend mankeerden bij het 5e regiment infanterie alhier niet minder dan 89 onderoflicieren en minderen. Spoedig kwam het bericht, dat zij, van verlof terugkeerend door het déraillement bij Akkrum de aansluiting te Zwolle hadden gemist. Zij werden te Zwolle, waar ze eerst om 1 uur aankwamen, in de kazerne gehuisvest, natuurlijk hoogst primitiefin de schermzaal, op den plankenvloer en onder éen dun dekentje. Een Pinkster-verlof met hindernissen. Met een enkel woord willen we herinneren, dat aanstaanden Maandagochtend te half tien een aanvang zal worden gemaakt met de collecte voor den gewapenden dienst. Moge de inzameling ruim zijn; zoo heel velen, die hun leven waagden voor het vader land, vinden in deze collecte de hoofdbron waaruit zij gevrijwaard worden tegen vol slagen gebrek. Watergraaf en heemraden van het Heem raadschap «De Eem, beken en aankleve van dien» hebben, met ingang van 1 Juli aan staande, eervol ontslag verleend aan den bode H. W. Stol, wegens gevorderden leef tijd, en in zijn plaats benoemd den heer Albertus Jansen, alhier. Zaterdagavond bad de zoon van den vracht rijder V. d. B. aan den voet van den Amers- l'oortsche berg het ongeluk, door het afbreken van het treeijzer onder de zwaarbeladen vrachtkar te geraken. Bij zijn pogingen om er onderuit te koinen, ging de wagen, die eerst over een der beenen gegaan was, hem dwars over bet lichaam. De toestand van den ongelukkige, hoewel zorgelijk, moet niet bedenkelijk wezen. Dinsdagochtend schrikte het paard van den stoommolenaar Nefkens op den Zuid singel door het blaffen van een bond en be gon achteruit te loopen. De voerman kon net beangste dier niet tot staan krijgen en met een geweldigen plomp vielen paard en kar en voerman in de SingelgracLt. Het kostte heel wat moeite eer het paard, dat door den voerman, die geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloor, was losgesneden, op het drooge was gebracht. De kar werd ruim een uur nadat het ongeval gebeurd was met vereende krachten weder op den steilen wallekant gezeuld. Niemand bekwam letsel. Redburr, de bekende harddraver van den heer Coets de Bosson, heeft Pinkstermaandag te Arnhem den eersten prijs behaald in de harddraverij op 2600 Meter. Woensdagmiddag gaf hij hier op eigen ge legenheid een staaltje van zijn vlugheid, op den Soesterweg; bij werd echter spoedig ge grepen en weder naar stal gebracht. gens in de lijkkamer kwain, was Jan op en keek de verbaasde aanwezigen eveneens ver wonderd aan. Leukweg zei onze Jan, die immer van een grapje hield: »Ze liepen daarboven barrevoets en hadden nog geen klompenmaker noodig." De schijndoode, andermaal ingestort, is nu werkelijk overleden. Aldus meldt een der Limburgscbe bladen. Gemengd Nieuws BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 9 Mei. Maria Antonia, d. van Nicolaas de Gooijer en Geertruida van Vul pen. 10 Mei. Leonardus, z. vanBoudewijn Brom en Naatje Krijnen. 11 Mei. Petro- netla, d. van Arend Jan de Goede en Sophia van der Velden. llendrikus Johannes, z. van Cornelis «le Froe en Theodora Elisabeth de Vos. 14 Mei. To:iiu, d. van Teuuis Dijkhuizen en Gerritje Wels. Everarda Maria, d. van Arnoldus van Willigenburg en Johanna Cornelia Withoos. Maria Everarda, d. van Richardus van der Veen en Everarda Gijsberta van de Brug. 15 Mei. Arie, z. van Arie Mark en Geertruida Evelina van Eijs. 16 Mei. Johannes, z. van Johannes Jacobus Vermeij en Johanna Vos. ONDERTROUWD10 Mei. Johannes Anto- nius Meijer en Maria de Smit. 14 Mei. Nicolaas Huigen en Maria Carolina Wilhel- mina Jacoba Robbers. GETROUWD10 Mei. Berend Ralhuizen en Kato Rosbach. 15 Mei. Cornelis Kool en Johanna Kluver. 16 Mei. Gijsbert Kramer en Maria van Eldert. OVERLEDEN 10 Mei. Wilhelmus Gerar- «lus van Leijenhorst, 9 m. 11 Mei. Arnoldus Stahli, 42 j., echtg. van Hendrika van den Broek. 12 Mei. Karei Hazelaar, 1 ra. 13 Mei. Petrus van der Aa, 14 m. 14 Mei. Arnoldus Johannes van Empelen, 4 j. Jantje van Urk, €4 j. ongeil. 15 Mei. Adnanus Nicolaas de Foltei, 43j. eclitg. van Hendrika de Haan, De beroemde Fransche scheikundige Btr- thelot heeft volgens den Parijschen corres pondent der Daily Ncivs een merkwaardige rede gehouden over »De wereld in het jaar 2000." Hij verwachtte van «le scheikunde de bevrijding van de maatschappelijke kwa len van den tegenwoordigen tijd. Een groote verandering zal worden verkregen doordien men zich «le warmte der zon en der aarde ten nutte maakt. De binnenste warmte der aarde, zei Berthelot, kan ten nutte gemaakt worden door putten te boren van 3000 of 4000 Meter. De tegenwoordige ingenieurs kunnen dat. Water zou op deze diepte warm genoeg worden, om alle machines aan den gang te brengen. Met zulk een bron van hitte zou iedere chemische verandering gemakkelijk kunnen worden voortgebracht. Het langs kunstmatigen weg voortbrengen van voedingsstoffen, waarvan de mogelijkheid reeds 40 jaren geleden in theorie is aange toond, zal met behulp van deze warmte plaats kunnen hebben. Me- zal dan voedsel kunnen maken uit waterstof genomen uit het water, stikstof genomen uit de lucht, kool genomen uit koolzuur. Het werk, dat de planten tot dusver deden, zal de weten schap weldra beter kunnen verrichten, op grooter schaal en onafhankelijk van het jaargetijde of van kwaadwillige insecten of microben. De heerschappij der scheikunde zal onze plannen beter maken. Er zal geen strijd om landbezit zijn; dieren behoeven niet lan ger geslacht te worden en onvruchtbare streken zullen verkiesbaar zijn boven vrucht bare, daar zij niet door eeuwenlange be mesting ongezond zijn gemaakt. De aarde zal een groot paradijs wezen en het men- sohelijk ras zal in vrede en overvloed leven Er zal werk in overvloed zijn en dit zal niet meer in overeenstemming wezen met bij zondere neigingen, doch beter dienstbaar aan hoogere en edeler beweegredenen, aan aesthetische en verstandlijke ontwikkeling. Te Helmond overleed dezer dagen de klompenmaker Jan R. M iri had hem het doodskleed aangetrokken. Toen men 'sinor- Allen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van wijlen den beer JOHAN NES HENDRIK US BOERSEN, in leven mr. metselaar te Amersfoort, worden verzocht daarvan vóór den 1 Juli 189ó, opgave of betaling te doen ten kantore van den makelaar C. ROODESTEIN. Sunlight Zeep geeft nlceds verblijdende uitkomsten, tcrwyl nauumk altyd teleur stelt. liet woord „Sunlight" in gestem peld op ie«ler stuk, let vooral hierop, want eerst dan is men verzekerd eene uitmuntende Zeep, vooral voor de wuacli, te ontvangen. Overal verkrijgbaar 35 cent per doos. [.IJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver- zonden van Amersfoort en arrondissement geilurende de tweede helft der maand April 1894. 1. II. Helderman Amsterdam. 2. D. Nouee 3. K. Herskamp Amerafoort. 4. M. van Dam De Bilt. 5. J. Scholtens Dalen. 6. H. v. d. Eijk Gorinchem. 7. J. C. Heijmering Nieuw Vosmeer. 8. C. J. Zoutendijk Soesterberg. Briefkaart. 1. C. Alberts Haren. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. 345ste STA ATS'EjOTKRU. VIJFDE KLASSE. (Tweede week) Trekking van 15 en 16 Mei (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 18489. Prijzen van f70. 5544 5555 6688 6737 0760 6768 6771 18416 18423 18440 19813 19824 198552064920663 en 20668. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 5008 5013 5030 5035 5049 5055 5549 5571 5572 5575 5581 6689 0693 6703 6759 6769 7046 7075 18393 18407 18433 18443 18444 •18453 18471 18479 18492 18498 1849919780 19788 19798 19856 19871 19874 19881 20377 20625 20633 20640 20670 20676 26695 en 20698. De COMM1SSAR1S-THESAU- R1 ER der NEGOT1ATIE ten laste van den straatweg NA ARDEN—AMERS FOORT maakt bekend, dat na 1 Juni e.k. bij de Associatie-Cassa te Amsterdam zal worden uitbetaald de COUPON over 1893 met f35, dat tevens zal worden uitbetaald de uitge lote aandeelen nummers 43 en 159 der ge melde Negotiatie, alsmede bet nummer 109 derzelfde Negotiatie (uitgeloot in 1891), en ook de nummers 19 en '20, der rentelooze schuld serie 3 van de leening van den straat weg HUIZEN naar NAARDEN. De Commissaris-Thesaurier voorn. B. Pu. de BEAUFORT. Baarn, 15 Mei 1894. Gevonden op den openbaren weg: Een waschgoedstainper. Een porteinonnaie met eenig kleingeld. Een friesenbonte boeze laar. Een kinderschoentje. Twee bladen ge schreven muziek. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Bureau van politie. Heden overleed te Amsterdam, in den ouderdom van bijna 80 jaren, onze lieve Vader en Grootvader de Wel- EdelGestr. Heer T. R. J. M. HUYSERS. Uit aller naam Wed. mr. 1. B. BURGER geb. Hvysers. Amersfoort, 14 Mei 1894. Daar de schoonmaak nu in vollen gang is, verzoekt de Vereeniging Liefdadijheidaan de Datnes, om eens na te zien of er niet eenige waardelooze voorwerpen in den weg liggen, stukken kleed of kleederen, onder of boven, of wat het ook moge zijn. Stuur s. v. p. even een briefje of boodschap bij Mevrouw TENGBERGEN, Langestraut 6, Mejuiïrouw THUMANN, adres «len Weledelen Heer Pieper, Nieuwst mat 150, of bij den Heer G. F. MEZGER, Zui Isingel 273, en het ter beschikking gestelde '.al onmiddellijk ge haald worden. De armen zullen er «lena.s. winter weer baat bij vinden eu n er zeer dankbaar voor zijn. De COMMISSIE tot bevor dering der paan i en fokkerij in Gelderland bericht, dat in de voorwaarden waaronder fokmerriën in Augustus aanstaande en vervolgens kunnen deelnemen aan de vanwege deze Commissie te houden premiekeuringen. belangrijke wijzigingen zijn gekomen, onder anderen, «lat voortaan alleen 2- tot 7jarige merriën kunnen mededingen. Iiitussehen zal het bedrag der premiën aanzienlijk worden ver hoogd! Op aanvraag aan den Secretaris zen'Tt «leze geheel kosteloos, een exemplaar van «le nieuwe «Voorschriften voor de premie keuringen van fokmerriën." Tevens bericht de Commissie, dat binnen weinig dagen verkrijgbaar zal zijn «le 2e alle vering van liet Geldersch Paardenstam boek. Na toezending van fl.aan den Secretaris (W. C. SCHIMMEL te Utrecht) ontvangt men dit fraai gebonden boek, voor zien van 10 platen, franco thuis. Ook van «le te aflevering zijn nog eenige exemplaren beschikbaar, voor den vermin derden prijs van fl. Van NAGELL van AMPSEN, Voorzitter. W. C. SCHIMMEL, Secretaris. Te AMERSFOORT wordt gevraagd: le. Aan de openbare meisjesschool le soort, eene met acte voor twee vreemde talen en hand- teekenen, jaarwedde fsoo. 2e. Aan de opeiibure jongensschool le soort, eeri jaarwedde l'öOO. Genoemde jaarwedden kunnen viermaal, om de drie jaren, met f50 worden verhoogd, terwijl het bezit der hoofdacte recht geeft op eene verhooging van f75. Rekesten op zegel met gevorderde bewijs stukken vóór den I. Juni 1M>4 vrachtvrij aan Burgemeester eu Wethouders in te dienen. De Secretaris van Amersfoort. W. L. SCHELTUS. De GARN1ZOENS-VOED1NGS- «wvJhS» COMMISSIE te Amersfoort, zal Vrijdng 1 Juni a.s., 's middags om 12 unr precies, op het garnizoensbureel. Appelmarkt, de levering van vleeseh, vet, spok en aardappelen De voorwaarden liggen op genoemd bureel ter iuzuge. BOK te koop GEVRAAGD, zonder horens en vertrouwd met kinderen, wit met bruin en ongeveer 68 c.M. hoog. Te koop A A V G t RO IJ UiV, wegens plaatsgebrek, een zeer vertrouwde II O V IJ, tr.cf. Franco aan te bieden en te bevragen onder No. 8.1, bureau Amersfuortsche Courant, Muurhuizen B. 60.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3