Stadsnieuws Jii igiïiïi ssisji-* lil lliiiii iiü! 1 il ilÊB port bleek, dat de commissie liever nog een paar jaar wenseht te wachten met den prijs van het. lichtgas te verlagen, waarop verklaard werd, dat by de behandeling dor eerstvolgende Begrooting de verlaging ter sprake zal worden gebracht. De Illustrated Londen News bevat het portret van onze jeugdige Koningin in Friesch costnum. De redactie hooit er een kort bijschrift aan toegevoegd, vol lof voor het Huis van Oranje. De gemeenteraad van Maastricht heelt afwyzend beschikt op een aanvrage om toe lating van een meisje tot de lessen van het Gymnasium. De afwyzing geschiedde uit overweging adat de geest en zeden der Muastrichtscbe bevolking de invoering van een gemengd stelsel noodzakelijk noch wenschelijk maken1' en dateert van einde Mei 1894. Ken zeldzaam staaltje van administratieve laksheid is door de Gemeente Amsterdam gegeven. Men weet, dat ze van de Duinwatermaat- sehuppij een boete te vorderen beeft van f820000 Eerst Vrijdagavond, en nog wel nadat het kantoor van den gemeente-ontvanger gesloten was, heef' genoemde maatschappij een schrij ven van I!. \V. ontvangen, met een verzoek om de boete te betalen. Art. 20 iler concessie bepaalt echter, dat »de boeten door de maatschappij verbeurd, moeten binnen 8 dagen na de beslissing van B. W, of ingeval van beroep na die van den Gemeenteraad, 1en kantore van den ge meente-ontvanger worden gestort." Die ter mijn was echter Donderdag verstreken, want den 20en werd liet besluit'genomen. Het Dagelijkseb bestuur van Amsterdam is nu de oorzaak dat gesteld, de maat schappij zou geneigd en bij machte zyn om te betalen genoemd artikel niet kan wor den nagekomen. Nu zal zeker wel een proces volgen. In ltidië is men nauwkeuriger. Men oor- deele. Een man, die in April van detacbeering hij de koloniale troepen in liet vaderland is teruggekeerd, is vijf-en-tarhtig cent uit Indië nagezonden, als daggeld over éen dag hem te weinig uitbetaald. Gisteren heeft de Leidsche hoogleeraar dr. 11. Kruin zyn ambt nedergelegd. wegens de bepaling der Wet op het Honger onderwijs, die voorschrijft, dat met het einde van het studiejaar waarin een hoogleer-aarden ouder dom van 70 jaren bereikt, hem ontslag wordt verleend. Hij werd in 1861) tot hoogleeraar benoemd. Terecht heeft men hem den naam toege kund van ivader der moderne historiography" en al ontving ook hij bij zijn ontslag den dank voor zijn bewezen diensten, zyn naam zal blijven leven nog lang nadat die van menigeen vergeten is, wien ook dank werd ge bracht «voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen." Door de Residentiebode werd medegedeeld, dal bij leden van 'le Witte Sociëteit te 's-Gravenbage bet voornemen bestond den heer l'ierson. die voorhing, te deballoteeren wegens de Vermogens- en de Bedrijfsbelas ting. Dit zon de kroon gezet hebben op vroegere deballotages in die Sociëteit, en werkelyk heeft de toeleg bestaan, doch de heer Picr- son is Vrijdag met oen flinke meerderheid gekozen. De Ar)ih. Cl. geeft op de volgende wijze vo;.,iag van bet feest, haren medewerker den heer M. A. Sipman jl. Vrijdag bij zyn 25- jarig jubilé bereid. Aan den voet der kolom leest men (1) Daar een der redacteurs bezwaar heeft tegen een feestbericht, hem persoonlijk be treflende, blijft het achterwege. Naar de Xwolsche Cl. verneemt, hebben de boeren, die van jilan zyn een gedenksteen te doen plaatsen in bet geboortehuis van K. .1. Potgieter, voldoenden steun gevonden. Het noodige is bijeengebracht om uitvoering te geven aan Imn plan. Daar de gevel zich niet leent voor een groeten steen, zul boven ieder der beide ramen van de winkelpui een steen worden geplaatst, waarvan de oene den naam en de andere het geboorte- en het sterfjaar vermeldt. Do Nfiderlandscbe journalistenkring houdt dit jaar zijn tiende algerneene vergadering te Sclicveilingen, op Zondag 24 Juni a. s. De rechtbank te Leeuwarden heelt J. Bar ser, oud 40 jaar. voormalig predikant te Huldingen, die in den avond van G Maart mej. Mi ramie hoeft doodgeschoten, wegens moord veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. In d<- zaak der valsche bankbiljetten require orde het. openbaar ministerie tegen Krausse een gevangenisstraf van 0 jaar en 4 maanden; Toebuerts, 7 jaren; Thumm, 7 jaren; Van Licmt, G jaren; Krev, 5 jaren en G maanden; Sinnige, 5 jaren; Arnzt, 5 jarenRernpt, 5 jaren en maandenKeose, 5 jaren en legen Löschke, 4 jaren. De verdediging is nu aan liet woord Hendrik de Jong is toch een grappenmaker. De Keho meldt nu weer: Ken onzer lezers vond dezer dagen op de Leidschestraat een klein reepje papier stijf opgerold, dat, toen hij liet geopend had, het volgend briefje bleek te vatten Goede vinder! Laat s. v. p. de inhoud van dit ingevouwen briefje in de een of andere courant plaadseu. Als ingezonden stuk, dat kost niets. Voor Hendrik De Jong, die onschuldig in de ge vangenis is gebracht. En wat die zaak van II. Kramer is niets dan verzonnen wraak zucht. Omdat ik zijn dochter niet heb willen trouwen waar ik inderdaad gegronde reden voor hadNogmaals goede vindergeel' dit briefje aan een dagbladschrijver. Zou u niet weet waar een dagbladschrijver woond, gaan dan maar naar een boekwinkel, die zal u wel een dagbladschrijver aanwijzen. In de hoop dat u aan mijn beleefd verzoek zal voldoen met achting en dankbaarheid II. De Jong. Het is mogelijk, dat men hier met een grap te doen heeft, doch handschrift en spelling hebben zeer veel overeenkoms met die van De Jong. Tegen een juffrouw in den Jonlaan te Amsterdam, die als wonder-doktores een gfoote praktijk heeft en aan een barer patiënten, die aan asthma leed, een zalfje gul', dat hein op den rand van het graf bracht, is een gerechtelijke vervolging inge steld. In de zalf' werd lood gevonden en de ver giftigde heefteen aanklacht ingediend wegens deze poging tot vergiftiging en bovendien eon eisch tot schadevergoeding, omdat zijn zaak gedurende zijn langdurige ziekte nage noeg geheel is verloopen. Do vrouw heeft bekend sedert geruimen tijd haar bedrijf te hebben gemaakt van den verkoop van zalf, waarvan liet gebruik zooals zij voorgaf, reeds voor verschillende ziekten een heilzame uitwerking gehad heeft. De Haagsche politie moest verleden week een jongentje van 42 jaar aanhouden, dat ia kennelyken staat van dronkenschap op straat liep. Het was met 2 kameraadjes waarvan de oudste nog geen 45 jaar uit geweest en had oen kwartje gekregen, waarvan, voor 24 cent jenever (ongeveer 8 glaasjes) werd gekocht, die door den 42-jarigen knaap het is bijna ongelooflijk nagenoeg alleen werden uitgedronken. 't Is wel te hopen, dat men de tappers weet uit te vinden, die het kind jenever gaven. De Haagsche courant deelt het volgende uit 's-Gravenbage mede: Ken 3jarig kindje van een werkmansgezin werd door den vader bij den dokter gebracht, om te worden ingeënt, en na bespreking I met den dokter liet de vader zich toen ook maar vaccineeren. Toen hij dit echter, thuis gekomen, aan moeder de vrouw vertelde, werd deze zóo kwaad, dat zjj hevig tegen den man uitvoer en hem o. o. verzekerde, de ingeente stukken uit zijn armen te zullen bijten wat ze intusschen naliet. Eenige dagen later kreeg de man iet of wat koorts, met den niet ongewonen uitslag aan den mond, en nu ging de vrouw dadelijk aan de buren vertellen, dat haar man zwaar de pokken had gekregen. Daar was echter geen woord van waar, en de man was dan ook den volgenden dag, of daaromtrent, weer volkomen gezond. De bekrompen vrouw evenwel ging, eenige «lagen later, een ander gezin bezoeken, waarin een pokljjder was, en bracht toen de ziekte kiemen van daar mede, met het gevolg, dat haar oudere dochtertje nu in hevigen graad is aangetast. Zoogenaamde gemoedsbezwaren zjjn ook bier weer de oorzaak van het geval. De boot van geheel nieuwe constructie: «werkt zonder kosten," van den beer W. Kooij, te Huizen, welk vaartuig te Amsterdam in den Buiten-Amstcl ter bezichtiging heeft ge legen, is naar Botterdam gesleept, om van daar naar Engeland te worden overgebracht. Het gedane bod voor de nieuwe uitvinding moet met f 40 000 verhoogd en reeds tot 140 000 gebracht zijn, doch is door den eige naar niet aangenomen. De jaarlijksche algerneene vergadering van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zal den 42. Juni e. k. te Am sterdam worden gehouden. Uit de winst- en verliesrekening dier maat schappij over bet jaar 1803 blijkt., dat liet winst saldo 1624 089.32 beloopt, tegen f232583.89 lil 1892. Over 1893 is het «lus ('392105.43 meer dan over bet vorige jaar. Het dividend wordt vastgesteld op 3'/» pet. in 1892 bedroeg het 1,28 pet. I Men verzoekt ons mede to deelen, dat aan de inschrijvers der 4 pCts. obligatie-leening I Wladikawkas spoorwegmaatschappij, bij de I boeren Lippmann Rosenthal en Co., te Am sterdam, welke op 29 Mei II. bijna zeven maal werd volteekend, 14 pet. van het door hen verlangde bedrag zal worden toegewezen. Namen. Slum H. B. 8. Lagere ackolen. J.W.K.v.'Wandelen f 46.— J. R. van 't Holf 38.90 278.90 f 298.09 H. van 't Holf 29.49 247.88 253.90 R. van 't Holf 32.— 249.70 «251.88 G. Woudenberg 28.— t 242.— 248.80 J. van Eed en 38.— «340.— Pb. Smit 57.— 333.— 354— D. A. Stöver «267.-- 298— A. van der Muts 45.— «354.— D. van Dorssen 52.— N. van 't Holf «258.50 IL Voortman 57.50 Jhr. mr. T. A. J. van Aseh van Wijck is Vrijdagavond te Utrecht aangekomen. Door de Regeering is o. a. bij de Tweede Kamer opnieuw ingediend liet Wetsontwerp tot verandering van den grens tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden. Door het kiescollege van de Ned. Her vormde gemeente alhier zijn Vrijdag herkozen tot ouderling de heeren L. Holle, A. J. Kriegel*, C. J. van der Nagel en F. Wesseling en tot diaken de heeren J. van Apeldoorn J.Lz. en J. van Ommen Jz. In plaats van den heer J. W. Fröger, die bedankt heeft, is gekozen tot diaken de heer T. van Daal. Den 2en Juli wordt bij het Militair hospi taal alliiei gedetacheerd de officier van ge zondheid der 2e klasse dr. J. J. Rinkel, van liet 2e regiment infanterie uit 's-Hertogen- bosch. Van een detacbeering van dr. D. Romeyn naar Utrecht is niets bekend. Dat de kameraden uit Amersfoort niet ontbraken toen Donderdag de mr. zwaard veger van bet 4e regiment veld-artillerie zijn 25-jarïgen ambts-jubilé herdacht, behoeft niet gezegd. Het korps wilde dien dag voor den oudsten onderofficier van liet regiment tot een on- vergetelijken feestdag maken. Tegen half twaalf vereenigden zich de officieren in de Bibliotheek, waar, bij monde van den regiments-commandant, Kossen met dezen dag gelukgewenscht werd, waarna hem namens alle officieren van liet regiment een geschenk, bestaande uit zes mahonie houten stoelen, werd aangeboden. Des middags verzamelden zich de onder officieren in hun cantine, waar de gepen- sionneerde opperwachtmeester-schrijver Van Kijk, onder een korte maar flinke toespraak den jubilaris namens zijn kameraden een leuningstoel aanbood, die, wat vorm enz. betreft, volkomen past bij liet cadeau, hem door de officieren geschonken. Deze gelegen heid bewees alweder hoe in het millitaire leven bewezen diensten worden op prijs ge steld. De jubilaris is versierd met de zilveren medaille voor trouwen dienst en met de eere-medaille niet. de zwaarden van de Oranje-Nassau Orde, welk laatste eereteeken hem liet vorige jaar werd toegekend. Vrijdag werd een soldaat van bet oe regi ment infanterie wegens voortdurend wange drag met een briefje van ontslag uit den militairen dienst verwijderd. De schietoefeningen van de hier gevestigde ScherjiscbuttersvereenigingDEendrachtmaakt macht" zullen dezen zomer gehouden worden dus Donderdags van 4 tot 8 uur, op de Leus- derbeide. Tot candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad (vacature den lieer W. A. Croockfiwit) is gesteld door de vrijzinnige kiesvereeniging «Amersfoort" de beer A. Herschel Bzn. Door de Roomscli Katholieke kiesvereeni ging «Recht en Orde" is Vrijdagavond, op voorstel van «'■en der leden, met algerneene stemmen besloten voor deze verkiezing alsnog geen candidaat te proelameeren, doch daar mede te wachten tot een volgende vergade ring, die binnen eenige dagen zal gehouden worden. Door de ervaren hand van den lieer VV. F. Enderlé, klokkenist te Nijkerk. is thans op liet speelwerk var. den O. L. Vrouwe toren gezet Der fröhliche Landmann van R. Schumann (heelslag) en Opferlicd van L. von Beethoven (halfslag). Er hapert echter nog veel aan de zoo lang slechts ten deele in werking geweest zijnde mechaniek, het geen duidelijk hoorbaar is uit den minder gelijkmatigen aanslag van het bijzonder wel luidende klokkenspel. Nu het onderhoud en de noodige herstel lingen aan deskundigen is toevertrouwd (niet meer, zooals in vroeger jaren, bij aanbeste- •lirig) en bet kostbare muziekinstrument meer de algerneene aandacht trekt, is bet te ver wachten, «lal geleidelijke verbetering niet zal achterblijven. De 33 klokken van het carillon zijn groo- tendeels vervaardigd omstreeks 1658 dooi den vermaarden klokkengieter Fr. Hemony; de twee zwaarste geven tevens de lieele en halve uren aan, terwijl er twee aan de toon ladder ontbreken. Die zijn echter nimmer aanwezig geweest. Dat zij, zooals de spraak gaat, «door Napo leon zouden zijn weggevoerd," zul wel een verouderde herinnering zijn aan do luid- klokke» die, zooals nog zichtbaar is, in den In de lieve Meimaand is uit den regemeter toren gehangen hebben en daaruit zyn weg- alhier afgetapt 51 m. M. regenwater, waar genomen, toen zij niet meer gebruikt be hoefden te worden. De oude stedelijke rekeningen zullen hier omtrent wel wat hebben mede te deelen. Ten Raadhuize werd hedenochtend aan besteed het verfwerk van den buitenomtrek van het Gymnasium; verf-, stukadoor- en schoonmaakwerken aan het gebouw der Hoogere Burgei-school, en verl- en schoon maakwerken aan de gebouwen van vier lagere scholen. lngeschraven werd door de volgende stad- genooten De uitvoering is den minsten inschrijver, den heer Woudenberg, gegund. Bij de Vrijdag door de Garnizoens voe dingscommissie gehouden aanbesteding voor de levering van vleesch en vet, spek en aardappelen ten behoeve van de soldaten- menages in dit garnizoen gedurende het tijdvak 1 Juli 34 December 4894, werd voor vleesch en vet ingeschreven door de heerenI). M. van Gelder, alhier, tegen f0.65; H. M. van Beek, alhier, f0.65; L. D. van Gelder, Naarden, 0.6475; D. van Soest, Utrecht, f0,6290; B. Oppenheimer, Rotterdam, f0.6240 en Gebrs. B. en A. van Gelder, alhier, voor f0.62 per Kilogram. Voor spek werd ingeschreven door den heer Dubbelman te Rotterdam, voor f0. 4495 per Kilogram. Voor aardappelen werd ingeschreven door Wagenaar, voor f2.54 per 50 Kilo en door J. Meyer, beiden alhier, voor f2.47 per 08 Kilo. Bij de j.l. Maandag alhier voor rekening van de beide Roomsch katholieke kerkbe sturen gehouden aanbesteding bij inschrijving a. voor het bouwen van een kapel met toren, sacristie en bergkamer op- en b. voor de uitbreiding van de Roomsch Katholieke be graafplaats alhier, volgens ontwerp van onzen stadgenoot den architect Herm. Kroes, werd ingeschreven door de volgende heeren S- w a p w p as 5 9 a o x «-> 2 5 S M IIP 1 *1* 1 B li'l? g*5 ww Ks:a<!r«dws<w £-B 53.0*0 s 3 2.= 3 - 5 o I I De heeren Eijsvogel, te Rumpt, wien heden dan ook het werk gegund is, zijn alzoo de laagste inschrijvers voor het geheele werk in massa en voor de kapel afzonderlijk, tevens voor de uitbreiding der begraafplaats voor f3410. Onze voormalige stadgenoot de heer J. J. H. van Slooten is met ingang van 1 Juni benoemd tot bureau-ambtenaar van den Rijks waterstaat. In ons vorig nummer deelden we mede, dat aan het Correspondentschap der Neder- landschc bank alhier weder valsch geld was ontvangen Dit moest zijn aangeboden. De Nedor- landsche bank toch ontvangt evenmin valsch geld als ceriig particulier persoon zulks pleegt te doen.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2