Stadsnieuws Advertentièn. Eén ding is zeker, J KENNISGEVING. dat voortaan door geëxamineerde onderwijzers uit Nederland een aanvullings- examen moet worden afgelegd, o. a. in de geschiedenis van Zuid-Afrika en de Bijbelsche geschiedenis. Wordt dit voorstel aangenomen en daar op is alle kans dan weten de onderwijzers hier te lande, die van emigratieplannen naar Zuid-Afrika zwanger gaan, van welke vakken zij, alvorens den Oceaan over testeken, een bijzondere studie behooren te maken. De Tweede Kamer zal den 19en dezer om drie uur bijeenkomen tot regeling der werk zaamheden. Den machinist D. Pigge, door wiens flink optreden grooter onheilen te Barendreeht voorkomen zijn. is verleend de gouden eere medaille van de Oranje Nassau-orde. Aan het pereoneel van den postwagen, dat de poststukken redde, zijn gratificatiën toegekend. KENNIS GE VI N G E N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maan dag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kostelooze Inenting en herinenting wordt gegeven in de daartoe bestemde lokaliteit, gelegen aan de Breed e3traat, wijk F, No. 133. Amersfoort, den 11. Juni 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt, ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren Nos. 8 en 9 van de personeele belasting en van het patent recht over het vierde kwartaal van het dienst jaar 1893,94 aan don Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 11. Juni 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Dep ar te tnents hoofden, W ij kbezoekers en Belangst el lenden zal het Centraal- bureau DINSDAG den 12 Juni 's middags van half vier tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. Wenken voor de Kiezers. leder kiezer moet uiterlijk acht dagen vóór den verkiezingsdag zijn stembriefje thuis ontvangen hebben. Wie het niet gekregen heeft en weet, dat hij kiezer is, kan ten Stadhnize een stembriefje be komen. Evenzoo kan men aldaar kosteloos een nienw stembriefje bekomen als men het ontvangene heeft verloren of het onbruikbaar is geworden. Het stembriefje moet voorzien zijn Tan het zegel der gemeente, moet schriftelijk worden Inge- vnid en door den kiezer zelf aan het stem bureau in de stembus gestoken. De stembriefjes mogen NIET onderteekend zijn terwijl andere stembriefjes er NIET aan mogen vastgehecht worden. Het stembureau Is morgen (Dinsdag) geopend van des orhtens 9 tot des namiddags nnr. KLOKKE VIJF wordt de deur gesloten en alleen min hen, die zich alsdan nog in de zaal bevinden, toegelaten hnn briefjes ln de bns te werpen. Gedurende de maand Juni zal de on- dergeteekeude aan zijn kantoor, Varkens- markt no. 81 alhier, te spreke zijn tot het geven van inlichtingen betrekkelijk de Bedrijfs-belasting, eiken Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 10 tot 4 uur. DUBOIS, Inspecteur der Dir. Bel. Invoerr. en Accijnzen. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck zal morgen (Dinsdag) te spreken zijn ten huize van den heer W. A. Croockewit niet van elf uur, gelijk eerst gemeld werd, doch le elf uur precies. Bij Kon. besluit van 29 Mei is koninklijke goedkeuring verleend aan de statuten van de sociëteit Burgerlust, welke nu een eigen lokaal heelt in café Suisse, Hof alhier. Men zal nu ook rechtspersoonlijkheid aan vragen. Door den kapitein-eerstaanwezend inge nieur alhier is Vrijdag aanbesteed het doen van voorzieningen van onderscheiden aard aau en bij de militaire gebouwen te Amers foort, onder beheer der genie alhier (raming f2020) en het doen van voorzieningen aan de Grebbesluis, mede onder beheer der genie te Amersfoort (raming f2000). Voor het eerste werd ingeschreven door de volgende stadgenootenH. Heilijgers, f2190; G. Wassink, f1987; W. van Achter berg!), f 1887.90 on G. Prins, 1887. Voor het tweede perceel werd ingeschreven door de heeren: H. Heilijgers, f 2150; H. J. Fijnenberg, f1975 en G. Wassink, f1903. De uitvoering dek werken is, onder het gewone voorbehoud, den minsten inschrijvers gegund. De leerlingen van het 2e studiejaar van de Militaire school te Haarlem en die van het 2e studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen zullen in het begin der volgende maand een tweedaagse!) bezoek brengen aan de legerplaats bij Zeist om daar de door de genietroepen uitgevoerde werken, enz. te bezichtigen en de pionieroefeningen bij te wonen. Werd, een veertien dagen geleden, een goede f200 gestolen uit de cantine der huza ren, in de vorige week had in dezelfde kazerne weer een brutale diefstal plaats. De kapitein-kwartiermeester van het le regiment huzaren toch miste Woensdagoch tend drie geldkistjes uit een gesloten kist op zijn bureau. De dief, die goed ingelicht moet geweest zijn, daar hij een vierde kistje, dat alleen paperassen bevatte, liet staan en die geweten schijnt te hebben, dat er pas gelden ontvan gen waren, is echter vrij wel teleurgesteld, daar de kapitein liet bankpapier bij zich gestoken en in veiligheid gebracht had. De buit bedroeg dan ook slechts ongeveer f12; de kistjes zelf, die zeer stevig gemaakt zijn, hebben veel grooter waarde. Twee dier kistjes zijn gisteren terugge vonden op het sportterrein achter het Mili taire hospitaalhet derde is nog niet terecht. Onze stadgenoot de heer A. E. Visser heeft met gunstig gevolg het le natuurkundig examen afgelegd aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging «Recht en orde" is besloten de keuze van den heer J. Ger. Kleber bij de morgen te houden verkiezing ernstig aan te bevelen. Den Isten Juni was het juist 50 jaar ge leden dat de weleerwaarde C. H. M. Lan gen de priesterwijding ontvangen. Den5den werd de herinnering daarvan op plechtige wijze in de Xaverius-kerk alhier gevierd. Te 9^ uur werd door den geachten jubilaris, die daarbij geassiteerd werd door zijn twee neven, het plechtig misoffer opgedragen. Een zeer groot aantal geestelijken, alsmede een talrijke schare woonden de mis bij en gaven daardoor blijk van de algemeene ach* ting en syrnphatie, welke de jubilaris geniet. Pastoor Berk schetste hierna den priester jubilaris als zachtmoedig en nederig man en toonde dit op treffende en welsprekende wijze aan uit zijn priesterlijk leven. Een schoone eereboog was opgericht aan het woonhuis aan den Heiligenbergerweg en ter weerszijden was de weg versierd met groen en bloemen. Hoe algemeen de jubilaris wordt geacht kan blijken uit de vele en kostbare geschenken, welke hem bij deze feestviering werden aan geboden. Heden herdenkt de heer G. A. Kamp den dag waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd tot lid van het R. K. parochiaal armbestuur alhier, waarin hij sedert 13 Juni 1884 het even moeilijke als gewichtige ambt van Penningmeester vervult. Dat net den geachten jubilaris niet aan belangstelling ontbreekt, behoeft wel niet gezegd. Toen Zaterdagochtend even na vieren de melkboer Reems op de Appelmarkt zijn melk- stel in orde wilde maken, zag hij achter het R. K. Armhuis een groote hoeveelheid rook. Er heen vliegen, blootshoofds en de bloote voeten in du klompen, was het werk van den oogenblik. In <ie Muurhuizen gekomen zag hij, dat er brand was ontstaan in de kleermakers werkplaats van den heer R. Kraal, een der oudste en hoogste huizen aan den voorrnaligen vestingwal. De vlammen sloegen toen juist uit. Het flinke lid van onze verdienstelijke Vrijwillige Brandweer wekte de bewoners, den heer Kraal en den kruidenier A. Kaspers en eenige heilsoldaten, en haastte zich de slangenwagen der A. V. B. te halen, en, met behulp van een gast van spuit 3, wiens spuit er toch niet was, een slang op de waterleiding te schroeven. Spoedig kwam ook de spuit der A. V. B. doch kon door een defect geen water geven een goede tien minuten later kwam spuit 3 die aanstonds werkte, waarbij zich fluks nog twee andere gemeente-spuiten voegden. Men wist het vuur te beperken tot het brandende gebouw, waarvan de twee boven verdiepingen geheel uitbrandden, terwijl de benedenverdieping niet werd aangetast, doch zeer veel van het water te lijden had. Om even zeven uur was inen den brand meester. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid met vuur of licht en ver moedelijk reeds omtrent middernacht be gonnen. Behalve «le boedel van Kaspers was alles tegen brandschade verzekerd. Voor dezen is de brand een zware slag. Wellicht echter vindt de oppassende man een medelijdend stadgenoot onder onze lezers, die hem het ver lorene helpt vergoeden. Sedert 29 Januari 1893 had de brandklok in deze Gemeente niet geklept. De telephoon, welke voor de eerste maal den beer opperbrandmeester moest waar schuwen, kon wegens een defect niet te werk gesteld worden. Om zijn kranig gedrag verdient ook Hen drik van Meeteren, knecht bij den koper slager J. II. Brom, vermelding. Hij toch, die als pijpvoerder, met drie anderen op een ladder stond, heeft een dak goot, die naar beneden viel op zijn armen opgevangen en zoo lang vastgehouden tot de onder hem staanden zich hadden verwijderd. Wij vernemen, dat hij wegens deze flinke daad voor een gratificatie is voorgedragen. Een kind van een tijdelijk in een woon wagen buiten de voormalige Kamppoort vertoovenden vertinder uit Arnhem is, hoe wel in zeer lichten graad, door pokken aan getast, zóo licht, dat het aanvankelijk op de arm der moeder de buitenlucht mocht ge nieten. Het is thans met de moeder in de gemeen telij ke-inrichting voor besmettelijke ziekten opgenomen, terwijl alle goederen, waarmee het in aanraking is geweest, onteigend en verbrand zijn. De woonwagen is gedesin fecteerd, terwijl zorg is gedragen, dat de man die niet behoeft te verlaten. In geen 22 jaar heeft zich in deze ge meente een geval van pokken voorgedaan. Wij herinneren er aan, dat «Liefdadigheid" aanstaanden Donderdagavond in Amicilia haar algemeene vergadering houdt. Alle leden, zoowel contribueerende als werkende, hebben toegang. Als Jupiter plu vans het gedoogt, zal mogenavond om hall acht op hel terras van Amicilia het eerste concert in dezen zomer gegeven worden, waarbij dan het volgende programma wordt ten gehoore gebracht: 1. «Salut a la Ilollanae," marche militaire, A. Hendriks 2. Ouverture «Kin Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien," VonSuppé; 3. «Hoehzeitsreigen," Concertwalzer, Rilse4. Fantaisie über Lieder von Felix Mendelssohn Bartholdy, Fr. Dunkier. 5. Ouverture «Tempelweihe," Kéler Béla; 6a. Sérénade, Ch. Gounod. 6b. Gavotte, D. Popper; 7. Erinne- rung au «Tannhauser," Ricn. Wagner; 8. Grosze Fantasie nach Motive der Oper »Ca- valleria Rusticana," Mascagni. De kapel op de R. K. begraafplaats alhier zal worden opgetrokken zonder gebruik te maken van zandsteen. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de loterij welke eerlang zal worden gehouden ten behoeve van den ondersteuningskas van den Nedelandsehen boud van oud-onderoffi cieren. Tal van prijzen, waaronder schilderijen van onze beste meestere, zijn reeds ingekomen. De tentoonstelling der prijzen en de verloting zullen plaats hebben in de maand Augustus te Utrecht, tijdens de algemeene vergadering. Loten den tegen geringen prijs van 25 cent per stuk - zijn nog verkrijgbaar bij den voorzitter van de afdeeling «Amersfoort," den heer W. A. de Raadt. Vijftien officieren van de bereden wapens, meestal uit dit garnizoen, oi die hier vroeger bij de Rijschool gedetacheerd waren, hebben deelgenomen aan den afstandsrit over 200 Kilometer, welke uitgeschreven is door de militaire sportvereeniging. De route liep van Büitenlust te Utrecht over den Biltschen weg, Zeist., Rtienen, Wa- geningen (kom van de stad), Arnhem (tele graafkantoor), Apeldoorn (station), Vaassen, Epe (kruispunt uer wegen Vaassen-Heerde en Lohuizen-Oene), Elburg (kom van de slad), Nunspeet (spoorweg-overgang ten W. van het station), Elspeet, Milligen (herberg Nieuw-Milligen), Voorthuizen, Amersfoort (Utrechtsche poort) naar Büitenlust. De keuze van den weg was vrijgelaten. Eeretaankomende was ritmeester Bolle, commandant van het escadron ordonnancen die om 2V» vertrok en te 9'/» aankwam en dus de 200 Kilometer heeft afgelegd in 19 uren. Hij bereed een Ierech paard, dat hij eerst 3 Maart uit den troep genomen heeft en dat vóór dezen rit lang niet goed stond aangeschreven. Hem volgden spoedig: 1e luitenant De Bruijn van het 1e regiment huzaren gedetacheerd bij de K. M. A. ver trokken 2 uur voorm., aangekomen 9.55 nam. heeft den afstand afgelegd in 19.55 uur. 2e luitenant Jtirjans, van het 2e huzaren, op zijn volbloed Bity van Thieusis, uit Bar bara, vertrokken 3.58 uur voorm., aangeko men 12.25 na middernachtden afstand alzoo afgelegd in 20.27 uur. 2e luitenant Van Harpen Kuyper, van het 1e huzaren, vertrokken 2.20 voorm., aankomst den volgenden ochtend 7.02 uurden afstand afgelegd in 28.42 ukr. 1e luitenant Mos Van de ordonnancen, en le luitenant Jhr. Von Wrangel auf Linden- berg van het 2o huzaren, beiden vertrokken 8.23 uur voorm., aangekomen den volgenden ochtend 8.20 uur; dén afstand afgelegd in 23.57 uurzij moesten samen rijden. ■le luitenant J. W. 1'. Van Hoogstraten, van de rijdende artillerie, trokken 8.45 uur voorm., aangekomen den volgenden ochtend 9.32 uur; den afstand afgelegd in 24.47 uur. 1e luitenant J. K. van Hoogstraten van het 2e veld, vertrokken 8.45 uur voorm. aange komen den volgenden ochtend 9.32. Eigen aardig is, dat de beide broeders hoewel den we«' in tegenovergestelde richting rijdend, dezen in den zelfden tijd hebbben afgelegd, nl. in 24.47 uur. 1e luitenant Aberson van het Je veld, ver trokken 8 uur voorm., aangekomen den vol genden ochtend 9.32den afstand afgelegd in 25.32 uur. le luitenant jhr. Wittert van liet 2e veld, vertrokken 7 uur voorm., aangekomen den volgenden ochtend 10.48, heeft den afstand van 200 KM. dus afgelegd in 27.48 uur. Kapitein Van Es, van de rijdende artillerie, vertrokken 10.20 voorm., aangekomen den volgendenochtend 12.30, de afstand afgelegd in 26.30 uur. Ritmeester jhr. Boreel van liet 3e huzaren, vertrokken 10.33 voorm., aangekomen den volgenden ochtend 11.23, den afstand afge legd in 24.30 uur. le luitenant Steenkamp van het le veld, vertrokken 11 uur voorm., aangekomen den volgenden ochtend 12.50 uur; den afstand afgelegd in 25.50 uur. Kapitein Bosboom, van den Generalen staf, vertrokken 11 uur voorin, aangekomen den volgenden ochtend 12.50, den afstand afge legd in 25.30 uur. Alle deelnemers, behalve luitenant, Taunay, die rnet zijn paard gestort is, zijn dus aan het uitgangspunt teruggekeerd en hebben allen den rit binnen den bepaalden tijd vol bracht. De paarden waren allein zeer goeden staat. De deelnemers, die den gelieelen afstand binnen 30 uren aflegden (gerekend van het uur van vertrek tot het uur van terugkomst), ontvingen een bronzen heriniieriiigs-medaille, waarop de afstand en (le daartoe gebruikte tijd worden vermeld. De jury was samengesteld uit majoor Van Raden, kapitein jhr. Van den Bosch en rit meester jhr. Van Tets. Over Arnhem reden de heeren Bosboom, Steenkamp, Wittert, Van Es, J. K. van Hoog straten, jhr. Boreel en Jurjans. Over Amersfoort de heerenBolle, J. W. P. van Hoogstraten, Von Wrangel auf Lin- denberg, Van Harpen Cuyper, Mos, Taunay en Aberson. T Ij 0$. Sunlight Zeep geeft steeds verblijdende uitkomsten, terwijl mummie altijd teleur- c®" stelt. I-Iel woord „Sunlight" is ges tem- dg. pold op ieder stuk, let vooral hierop, want eerst dan is men verzekerd eene >c f uitmuntende Zeen, vooral voor de wasch, "Sp C& te ontvangen. Overal verkrijgbaar 35 «5 cent per doos. mibSMIfirérér&ib&r&i&êfijbSbm De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op eene verklaring van Dit. H. W. SCHREUDER, praktiseerend genees heer, alhier wonende, waaruit blijkt de noodzak eljj kheid der o li lel jffe ll i li g; van een vederen-bed, een peluw, twee kus sens, twee molton dekers, twee lakens, acht katoenen jurkjes, drie boeselaars, drie paa/r wollen kousjes, drie hemden, twee borstrokken, twee katoenen rok ken, een flanel rokje, twee gebreide onderbroeken, twee halsdoeken, een luier, twee wollen mutsen, welk een en ander in aanraking is ge weest met een kind van WILLEM tinnegieter, 1c iiiersfoorl, dat aau besmettelijke ziekte <|>okkcn> lijdende is; Gelet op art. 5 der wet van den 4. December 1872 (st.bl. no. 134); BESLUIT: Voormelde voorwerpen, toebehoorende aan WILLEM REINDERS, tinnegieter te Amersfoort, te onteigenen en gelast de onmiddellijke inbeslagneming daarvan. Beveelt verder, dat voormelde goederen onmiddellijk zullen worden verbrand en de overblijfselen begraven. Amersfoort, den 8 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, .t F. D. SCHIMMELPENNING 'vk

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2