Stadsnieuws Militaria 1894 te bezoeken, alle mogelijke inlichtingen te verschallen betreffende goedkoop verblijf, logies merkwaardigheden en daaraan ver bonden kosten. 2» Vertrouwbare gidsen aan te wijzen voor familien of alleen reizende personen, bekend met de stad en de bezieniugswaardigheden van Antwerpen. Reeds hebben zich voor dat doel eenige llollandsclie jongelieden beschikbaar gesteld, die genegen zyu tegen de geringe vergoeding van 11 per dag (waaronder de toegang tot de tentoonsteliing en alle andere gebouwen, wegens verbintenis met de directie, begrepen is) de bezoekers rond te leiden. Men heelt in dit geval niet met gidsen van beroep, maar meer met welwillende landge- nooten te doen, die van hunnentwege «Tan ook gaarne als zoodanig behandeld wenschen te worden. liet comité, dat werkzaam zal zijn van 20 Mei tot 31 Augustus 1804. verschaft alle in lichtingen gratis, mits elke aanvraag daartoe vergezeld ga van een postzegel a iO cents, voor het antwoord. Brieven moeten gericht worden aan d. n Secretaris van het Comité voornoemdRUE LEYS, 33, Antwerpen. De Nederlandsche vlag wappert weer in de Poolzee. Een Vlaai'dingsche schoener vischt weder rond IJsland kabeljauw, hetgeen in lange jaren niet gebeurd is. Naar aanleiding van Ilardenberg's Deut sch il ut'.nut schrijft do h'ölnische ZeitungOnbe grijpelijk is iiet ons, dat ernstige Nederlandsche bladen zulk een onzin de eer eener vertaling, ja soms eener wederlegging waardig keurden. Blijkens oflicieele opgave werd in 1893 ge- erld ol vgrkregen in de rechte nederdalende linie, en tusschen echtgenooten, kind ol" kinderen uit hun huwelijk verwekt of hun afstammelingen daarvan, nalatende aan: on roerende zaken f52 525806; aan rente- gevende schuldvorderingen I 20 452 324; aan binnenlandsche fondsen f 24 810 002; aan buitenlandsche fondsen f40 874202; aan andere roetende zaken f19 730326, totaal f169003780; in de rechte opgaande Jinie: aan onroerende zaken 1078 5/3: aan rente- gevende schuldvorderingen 1472 492; aan oinneulandsche fondsen 1188 057; aan bui tenlandsche fondsen 1413970; aan andere roerende zaken 1534484, totaal 12 287570; in alle andere gevallen: aan roerende zaken 1—1 031 405, am rentegeveilde schuldvorde ringen 111570 374; an binnenlandsche fondsen 1 10 132 770aan buitenlandsche fondsen 1'2837 *052: aan andere roerende zaken 18748 045, totaal 180 700 830. Totaal aan roerende zaken f75135 844; aan rentegevende schuld vorderingen f28504190; aan buitenlandsche fondsen 175002 824; aan andere roerende zaken f29 013455, totaal f258 718192. Het passief in al deze nalatenschappen be droeg 128974086. Geheel van recht van successie vrijgesteld was in 1893 een getal van 11 430 boedels. Betaald werd 1 pet. van f127 738240 van hetgeen geërld is of verkregen door de rechte nederdalende linie; 2 pet. van f10995843 van hetgeen is verkregen door eclitgenooten 3 pet. van l 1 783 107 4 pet. van 1 1 452 090 voor geërfd door echtgenooten, 4 pet. van 119259 912 voor geërld door broeders en zusters; 0 pet. van f22 742599 en 19 pet. van f2 373508. Betaald werd in 3914 nalatenschappen, waarbij geërld werd uitsluitend in de rechte nederdalende linie, hetzij in die linie en tusschen echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk ol' afstammelingen daarvan nalatende, en in 4449 waarbij op andere wyze werd geërfd, dus totaal 8303 nalaten schappen. \an deze nalatenschappen waren er 5401 beneden f 10 000, 2542 van 1 10000 tot f 100000, 137 van 1 tot IJ ton, 79 van li tot 2 ton,_'/4 van 2 tot 3 ton, 45 van 3 tot 5 ton en 55 van 5 tuil en daarboven. Toen in 1892 de cbuk-ra in hevige mate heerschtc, weid op verzoek van liet Rrich»gtmmdheil»amt tc Uerlijn, verklaard, dat deze vrecce 1 ijke ziekte door het gebruik van boter en kiuic op gezondo personen kan worden overgebracht. Deze, voorzeker toet een goede bedoeling afgelegde, maar dccnicttemin op een dwaling berustende venturing, gaf aanleiding, dat het verbruik van «leze beidé voorde voeding van bet volk hoogst belangrijke levensbehoeften sterk afnam, waar- wede groot nadeel voor de volksgezondheid en voor den handel in deze artikelen gepuurd ging en tevens hi-t denkhedd, dat het gebruik van melk- en zuivelproducten, tijden» het heerechen ccncr cholora- cpid-juie, «duidelijke gevolgen na zich sleept, hij het volk. uiet alleen in Duitschlund muur ook in andere landen, meer en meer wortel schoot. Voor deskundigen is het boven allen twijfel ver heven, dat hut nemen van con zoo diep ingrijpenden maatregel, al» het waarschuwen tegen het gebruik van deze dagelykache levensbehoeften, alleen op grond van, door nauwkeurige onderzoekingen ver kregen. onaantastbare uitkomsten te verdedigen is. L»c onderzoekingen die tot het nemen van den boven besproken maatregel aanleiding gaven, zijn door de bacteriologen li. Wcigmunn en G. Zwirn in het Cenlralbbitt fur ltaetervAoy ie. aan een gron dige crïtick onderworpen, waarbij bun gebleken is, dat men daarmede At tot de voordcztiivclproduc- tie zoo hoogst nadeeiige gevolgtrekkingen komt. Nu deze onderzoekingen grondig besproken te hebben, deden de schrijver* dc door hen zelf ver kregen resultaten bij het onderzoek aangaande het voorkomen van cbolerabacilien in melk eu kaas mede. Deze onderzoekingen werden verricht onder om standigheden die, voorzoovor dit bereikbaar ia, met de werkelijkheid overeenkwamen. Te dien einde werden by dc bereiding van kaas aan het materiaal, in de verschillende tijdperken der bewerking, kui turen van cbolorubaoillen toegevoegd, die na korter of lunger tusseheupoozen op üUü levensvatbaarheid onderzocht werden. Als gevolg van de, by een zeergroot aantal onder zoekingen verkregen resultaten, komen zij tot dc overtuiging, dat de Cbolerabacilien binnen een kort tijdsverloop gedood zijn. In twee gevallen konden ze nu verloop van 9 uren niet meer gevonden worden in den geval (bier werd de molk eenige uren te voren besmet) waren ze reeds 6 uren nadat de kaas gereed was, verdwenen. Uit andere, met zuivere uielk ver richte onderzoekingen, kou men de gevolgtrekking afleiden, dat bet verdwijnen der cbolerabacilien niet uitsluitend aan bet zuur worden der melk moet worden toegeschreven, maar in veel grooter mate afhankelijk is van de concurrentie der melkbacte- riën m. a. w. de melkt.aoteriön vernietigen de Cho- lerabacteriën. Prof. Schweninger verklaart, dat voor den werk man bet beste voorbehoedmiddel tegen cholera en alle andere besmettelijke ziekten daarin bestaat, dat men hem dagelijks een flink stuk vleesch ver schaft. Doch dit is helaas slechts een vrome wensch maar geeft den arbeider dcu raad de beste en krach tigste, met het oog op de middelen waarover hjj kan beschikken, binnen zijn bereik liggende voe dingsmiddelen, u.i. melk en kaas, te gebruiken. Daardoor toch zal hij tegen alle mogelijke ziekten meer bestand wezen. Voor de pers is het een plicht van humauiteit, mede te werken om de verkeerde oordeelvellingen, waaraan de bacteriologie zich in haar jeugdigen ijver heeft schuldig gemankt, dooh die ze. thans her roept, te doen verdwijnen, ten einde te verkrijgen, dat aan de melk en de daarvan afstammende pro ducten, in de rij der voedingsmiddelen weder de plaats worde aangewezen, die hen toekomt. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor éen lid van den Gemeenteraad zijn, gelijk we reeds berichtten, van de 843 stemgerechtigden er 501 opgekomen. Vier briefjes waren in blanco. 1 was on duidelijk ingevuld, zoodat er 556 geldig waren en de volstrekte meerderheid 279 bedroeg. Uitgebracht werden op de heer J. Ger. Kleber 275, den Heer A. Hei-schel Bzn, 269 den heer J. E. F. Lensing 5 en den heer J. van Wessum 2 stemmen, terwijl de heeren Vau Gelder, A. H Pel, A. van Santbrink, P. J. Dammers, en L. Achcrbergii ieder 1 stein bekwamen. Herstemming moet dus plaats hebben tus schen de heeren Herschel en Kleber. De dag voor de herstemming is bepaald op Dinsdag 20 Juni e. k, De classicale vergadering van de gemeen ten der Nod. Hervormde kerk in de classis A mei-sf'oort zal gehouden worden op Woens dag 27 Juni e. k., i% de St. Joriskerk alhier, des voormiddags om 10 uur. Er moet door benoeming voorzien worden in de vacaturen, die zullen ontstaan door de gewone aftreding aan het einde des jaars bij het classicaal bestuur, vau den assessor ds. W. J. Immink, pred. te Amersfoort en zijn secundes W. H. Stegenga, pred. te Oud- Loosdrecht; van bet lid-ouderling J. lt. de Beaufort, te Woudenberg, en zijn secundus C. D. Mense, te Zeist; van den scriba en quaestor G. van Kempen, pred te Westbroek, en zijn secundus (vacant). Bovendien moet er een secundus worden gekozen van dr. II. H. Meulenbelt, pred. te Baarn, die als primus lid is opgetreden. Het Kiescollege van de Ned. Hervormde Gemeente vergadert morgenavond tot ver kiezing van éen ouderling en een diaken. Het verlof naar Nederland van luitenant A. J. B. W. Posno, van het O. I. leger, titans gedetacheerd bij de Rijschool alhier, is met zes maanden verlengd. Vijftien officieren van het 3e studiejaar der Hoogere krijgsschool zijn Maandag in de Legerplaats bij Zeist aangekomen, ten einde er de practiscbc oefeningen van het korps genie-troepen gedurende eenige dagen bij te wonen. Bij de heden gehouden herbesteding van aardappelen ten behoeve van het garnizoen alhier is ingeschreven door Vouwer, voor f2.29, A. Wagenaar, voor f 2.21 en J. Meyer voor f2.04 per Hectoliter van 08 Kilogram. Het zal aanstaanden Zondag den 17 dezer veertig jaar geleden zijn, dat dr. A. H. C. van Driel aan de Universiteit te Utrecht be vorderd werd tot doctor in genees-, heel- en verloskunde, met een proefschrift dat den titel droeg specimen modicum exhibens casum meninijilides suppuranlis in Nosocomio obser- vanlum. De geachte jubilaris vestigde zich kort daarna te Amersloort waar hij 7 Februari 1850 benoemd werd tot gemeente-genees kundige. Zijn talrijke patiënten zulllen den herinne ringsdag zeker niet onopgemerkt doen voor bijgaan. Bij gunstig weder zal morgen (Vrijdag) avond door rlc kapel van het 5e het volgend programma ten gehoore worden gebracht op het terras van Amicitia: 1. «Saint, a la Hollande," marche militaire, A. Hendriks; 2. Ouverture «Ein Morgen,ein Mittag, eiti Abend in Wien," Von Suppé; 3. »Iiochzeitsreigen," Concert wal/er, Bilse; 4. Fantaisie iiber Lieder von Felix Mendels sohn Bartholdy, Fr. Dunkier. 5. Ouverture «Tempelweihe," Kéler Béla6a. Serenade, Ch. Gounod, 6b. Gavotte, D. Popper; 7. Erinne- rung an »Tannhiiusor." Rich. Wagner: 8. Grosze Fantasie nach Motive der Oper«Ca- valleria Rustieana," Mascagni. Bij gunstig weder zullen (Zondag) avond de volueiule nummers worden uitgevoerd 1. Hochzeilsmarsch aus «Ein Sommer- nachtstraum," Mendelssohn2. Ouverture «Mignon," Ambr. Thomas; 3. «Tout Paris.» Valse de concert, Waldteufel4. Grande fantaisie de l'opéra »Le Prophéte," Meijer- beer; 5. Ouverture «Frieaensfeier," Rei- neckeLargo, Handel6b. Egyptiscber, marsch, Joh. Strauss 7. Einleitung zum 1 Hen Act und Brautchor aus «Lohengrin," Rich. Wagner; 8. «Hommage a Rossini," grande fantaisie, I. H. Rekker. By gunstig weder. Verbetering. De Koninklijke goedkeuring van de statuten der Sociëteit «Burgerlust" sluit de erkenning harer .rechtspersoonlijk heid in zich. Dit ter rectificatie van het bericht in ons vorig nummer. Heden avond om 8 uur vergadert Lief dadigheid in den foyer van «Amicitia" tot het doen van verslag over het afgeloopen jaar. Op het zelfde uur vergadert, in de lees zaal dier Sociëteit, de plaatselijke afdeeling van het Nuttot verkiezing van twee be stuursleden, wegens het vertrek van dr. Dover en het bedanken van den heer Van Lanschot Hubrecht, terwijl o. a. aan de orde zal wor den gesteld de Huisvlijtschool. De Amersfoortsche Wielrijders Club »U. D. I." zal aanstaanden Zondagmiddag te 1 uur bij «de Hertekop" de volgende wedstrijden houden: a. Voor nieuwelingen, over 10 kilo meter; b. Om het club-kampioenschap, over 1900 Meter eu c. om het club-kampioen schap over 500 Meter. De prijsuitdeeling heeft plaats te Ba voort. Hot is zeker verblijdend, dat het middol tegeu ongedierte Thurmetin, dat in weinige jaren wereld beroemd werd, ook hier wordt verkrijgbaar gesteld. Het ware zeer te wenschen, dat Thurmetin in ieder huis, in iedere familie gebruikt werd, want het is het radicaalste middel tegen de viervoetige plaag geesten der menschheid, zooals keukenkevers, kak kerlakken, vliegen, vlooien, motten enz. Waar Thunnelin verkrijgbaar is, zegt U de annonce in dit blad opgenomen. Met zekerheid meldt men thans, dat de kolonel van den generalen staf A. L. W. SeyHardt, oud-Minister van Oorlog, binnen enkele dagen den militairen dienst met pen sioen zal verlaten. Volgens enkele bladen gaat generaal Ale- wijn, chef van den Staf van ons leger, met pensioen. De inspecteur van de cavalerie, generaal Van Helden, wordt als opvolger gedoodverfd. Zou dan generaal Teding van Berkhout, tij delijk onderdak gebracht in kwaliteit van stelïingkommandant (zooals men weet, is deze betrekking tot nu toe vrij wel van tij delijke!) aard geweest!met de inspectie der cavalerie worden belast Men hebbe zich on een soortgelijke ver rassing voor te bereiden. Het examen tot toelating op den Hoofd cursus te Kampen zal dit jaar voor de laatste maal volgens het oude programma worden afgenomen. De nieuwe wet op het militair onderwijs zal in 1895, voor wat de opleiding bij den troep aangaat, volledig werken. Er zijn thans circa 150 onderofficieren van de verschillende cursussen, die naar éen van de 39 opengestelde plaatsen bij den Hoofd cursus dingen. Als een bewijs, hoezeer de eischen door de nieuwe onderwijswet gesteld, zwaarder zijn dan de vroegere, kan o. a. dienen, dat er het volgend jaar slechts circa 60 onderoffi cieren tot het 2e studiejaar van de verschillende cursussen zullen hehooren, terwijl dit aantal op dit oogenblik ruim 3 maal zooveel be draagt. Wij zijn zoo vrij er de militaire autoriteit aan te herinneren, dat er reeds geruimen tijd vacaturen zijn in den kapiteinsrang van ons hoofdwapen. Die herinnering schijnt hoog noodig. Wij althans vinden het niet wel verdedigbaar, dat er by liet talrijkste en belangrijkste wapen onze arrnée altijd zoo vreemd met de aanvullingsbenoemingen wordt omgespron gen. Of acht men soms 19 dienstjaren als luitenant nóg niet lang genoeg om in de rijen van het officierskorps éen gelid naar voren te komen Vindt men het wellicht zoo erg nog niet, dat de inlanterie-luitenaiit byalzyn kameraden van andere wapens in bevordering ter achter staat Somwijlen heeft het er veel van of juist bij de infanlerie-benoemingen allerhande in gewikkelde en netelige kwesties een spaak in 't wiel steken. Reeds lang konden luitenants, die welhaast 19 jaren de sterren dragen, tot kapitein be- bevorderd zyn, en niettemin bleef het Konin klijk besluit nog immer uit. Dit gaat toch niet. Elke onnoodige vertraging is in het alge meen vanzelf al af te keurun. Hoeveel te meer in casu, waar die vertraging oorzaak is van grove onbillijkheid tegenover personen, die langdurig en trouw, voor karige bezol diging, Tiun ïmerieure diensten met prijzens waardige opgewektheid vervullen. Wat meer activiteit s. v. pi. on wat meer gedacht aan anderen. Dit zou heusch wel goed staan. A. Ct. Dowe, wiens pantserlaken zeer de aandacht trekt van de militaire autoriteiten, heefteen navolger gevonden in Maxim, den uitvinder van de naar hem genoemde kanonnen. Niet alleen weegt het Maxim-pantser nog geen 5 kilo, doch hij stelt hot geheim boven dien te koop voor even i'4.terwijl Dowe anderhalf millioen vraagt. Verleden week heeft in de nabijheid van Londen een zeer nuttige oefening plaatsge had tusschen bereden infanterie en militaire wielrijders. De veronderstelling luidde, dat een vijandelijk leger, dat op Londen aantrok, Croydon bezet had, en zich meester wilde maken van de spoorwegbruggen, die naar Londen leiden. De bruggen werden verde digd door een afdeeling die haar hoofdkwar tier te Mitcham had. Het leger der aanvallers telde een flink aantal militaire wielrijders, dat der verdedigers half zooveel bereden infanterie, die posten had uitgezet. De militaire wielrijders trokken tegen deze posten op en trachtten op alle wegen ge- lyktijdig een aanval te doen. Het meest belangwekkende gedeelte der schermutseling was het voorpostengevecht en daar bleek vooral het groote voordeel, dat de wielrijders hebben tegenover de bereden infanterie. Deze toch moest een gedeelte harer manschappen buiten gevecht houden om op de paarden te passen en de dieren buiten het bereik der kogels te houden, terwijl de cyclisten allen zonder onderscheid aan het gevecht konden deelnemen. Zij wierpen dan ook spoedig de bereden infanterie op haar reserve terug en bezetten de bruggen. Gemengd Nieuws. Als «een stukje plattelandsleven" deelt men het volgende mede: Het had heel wat in gehad, voordat het zoover was, maar eindelijk, nadat de zaak van alle kanten goed bekeken en het vóór en tegen wel overwogen was, werd het be klonken Men zou in het stille Betuwsche dorp N. een fanfarekorps oprichten. Op kleinere plaatsen had men er wel een; waarom hier dan niet Men zou zelfs in den buidel tasten en het ontbrekende door vrijwillige bijdragen trach ten te vinden. En men vond het ontbrekende. Instrumenten werden aangekocht, met oor deel en lakt onder de vrienden verdeeld en onder de leiding van een eerzainen snijder toog men aan het blazen. Er werd weldra een openbare uitvoering gegeven, die door meerdere gevolgd werd. Het succes was volkomen, het dorp was er vol van; verwonderd vroeg men elkander: «Hoe hadden ze dat in zóo korten tijd kunnen leereu?" Maar de executanten zelf waren niet tevre den. Neen, er ontbrak iets aan hun samen spel het was niet gevuld genoeg, het klonk zoo dun, zoo schraalbij elke repetitie hoor den, voelden ze het. Wat zou er aan haperen Daar meent de directeur-kleermaker het gevonden te hebben. «Jongens," zegt hij, «ik heb in mijn jonge jaren zooveel muziek ge hoord de grenadiers wel driemaal dat ik meen over onze harmoniemuziek te mogen meepraten. Al studeeren wij nog tien jaar, dan zal het gebrek, de leegte in je samen spel nog bestaan, als wij ons geen Turksche trom aanschaffendie vult met zijn forsch «boum, bouml" alles aan. Speel eens een enkelen keer valsch «bouin bouin!" Val eens te laat in «boum, boumhet publiek merkt er niets van en het samenspel is veel voller, gevulder. Een Turksche trom moeten we hebben!" Men had geen reden, aan de woorden van den directeur te twijfelen, maar opperde aarzelend toch de bedenking, of het geluid van zoo'n instrument niet te sterk zou zijn voor een klein gezelschap als het hunne; men meende, dat men eerst wel eens een proef mocht nemen. En zie, daar komt een der leden een stoere bakker op 'n lumineus denkbeeld hij heeft thuis een doofpot van reusachtige afmetingen; als die eens gebruikt werd als geïmproviseerde Turksche trom, met "oen paar flinke talhouten voor trommelstokken Algemeene instemming met dat voorstel] En zoo zag men eenige dagen later, op een stillen avond onzen bakker door de eenzame

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2