Stadsnieuws vp. to zamen 4660 576 on is alzoo toegeno- .men in dea loop van 1893 met: 31 937 m., 31 398 vp. te zamen 63335. l)e loop dep bevolking van het Rijk was in 1803 als volgt:'geboren wepden 81 500 m., en 77 385 vp. te zamen 158885, tepwijl stier ven 46 580 m., 43 612 vp., te zamen 00108. Verschil 34 014 in., 33 773 vp. te zamen 68 687. Het aantal pepsonen dat zich gednpende 1803 in de gemeenten van liet Rijk vestigde, ledroeg: 140756 m., 144 014 vp., te zamen 204 670, terwijl vertrokken 152 733 m. 117 289 vp. te zamen 300 022. Verschil 2077 in. 2375 vp., te zamen 5 352. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer tot de eerste week van Juli bijeenblijvqn, waarna de Eerste Kamer omstreeks de helft dier maand de aanhangige onderwerpen zal kun- nee afdoen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is de volgende missive aan de Ged. Staten der onderscheidene provinciën ver zonden Van het bestuur der Vereeniging van Ne- derlundsehe patroons Boaz ontving ik een verzoekschrift, waarin mijn aandacht wordt gevestigd op het bestaan van vele woningen, die aan de eerste en meest onmisbare eischen van een eenvoudige, maar voldoende behui zing niet beantwoorden, en op de wensche- lijkheid, dat de gemeentebesturen konden goedvinden zonder aarzeling gebruik te maken van hun bevoegdheid tot onbewoonbaarver- j klaring van dergelijke woningen. Ik beb de eer uw college te verzoeken, uiij bier omtrent te dienen van bericht en raad. In het bijzonder zal ik gaarne ver- I nemen, of in de voornoemde gemeenten uwer i provincie verordeningen tot onbewoonbaar- i verklaring bestaan en. zoo ja, of aan de toepassing dier verordeningen behoorlijk de I hand wordt gehouden. Ter toelichting van het laatste punt ware het wenschelijk, bij uw bericht een opgave te voegen van het j aantal woningen, over elk van de laatstver- j loepen tien jaren onbewoonbaar verklaarrd. Of 't helpen zal De Staatscommissie van onderzoek omtrent een alsluiting en een droogmaking van de Zuiderzee is ontbonden, onder dankbetuiging aan den afgetreden voorzitter, aan de leden 1 en aan de beide secretarissen voor de wijze j waarop zij zich van hun taak hebben ge kweten. De voorzitter, de oud-minister G. Lely j is benoemd tot ridder in de orde van den i Nederlandsehen Leeuw, terwijl de beide j secretarissen, de heereu W. K. Bebrens en inr. P. I'. L, Verschoor, benoemd zijn tot I ridder in de orde van Oranje Nassau. Gelijktijdig met bovenvermelde Kon. be- 1 sluiten bevat de H eser Zeilung als feuilleton een beschrijving van de plannen tot droog- j making der Zuiderzee. Het vei-slag der j Staatscommissie wordt in algemeene trekken I medegedeeld zonder dat eenige krit iek wordt uitgeoefend. De droogmaking wordt een i grootseh «G'ulturwerk" genoemd, de grootste onderneming van dien aard in geheel Europa, j Kr zullen pogingen worden aangewend om 1 H. 11. M. M. de Koninginnen te bewegen, tegenwoordig te zijn bij do plechtige her- onthulling van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen op Zaterdag 25 Augustus aan staande. Voor het toelatingsexamen tot de Cadet tenschool te Alkmaar hebben zich 207 jonge lieden aangemeld. Kr zijn 25 plaatsen voor hier te lande en 25 voor Oost Indië opengesteld. De datum van opkomst voor de nieuw te benoemen cadetten, is door den Minister van Oorlog vastgesteld op Dinsdag 18 September. De eerstvolgende oproeping van jonge lingen tot dienstneming bij het Jnstructie- bataillon te Kampen, geschiedt tegen 4 Juli a. s. Men kont de quaestie van de Leerschool te 's Hertogenboscli. Het departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar heeft nu met meederheid van stemmen besloten om alsnog een bepaling in het reglement der Nutsschoul op te nemen, waarbij wordt voorgeschreven dat die inrichting, althans gedurende de eerste drie jaar, <p R. K. feestdagen zal ge sloten zijn. Tegen deze handeling zullen, naar men ver neemt. enkele leden bij liet hoofdbestuur dier Maatschappij in verzet komen, als zijnde bet besluit in strijd met de «algemeene wet". Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeuring verleend aan het besluit van den Gemeenteraad van 's-Hcr- togenboscli, waarbij de openbare meisjes tusschenschool van mej Webberg, wordt op geheven en ingedeeld bij de meisjesschool van mej. Hilkens. Werd het aantal openbare jongensscholen te 's-Hertogcnboseh, doorliet vertrek der Leerschool van 3 op 2 gebracht, door bovenbedoelden maatregel verkeeren do meisjesscholen aldaar in hetzelfde geval en is die gemeente, rnet omstreek127000 inwoners, in het bezit van vier in plaats van zes openbare scholen: twee voor betalende en twee voor nietbetaleiide leerlingen. Opmerking nog verdient„dat juist die meisjesschool waar van de burgerij bij voorkeur was gediend en die in de laatste 4 jaar het aantal harer leerlingen meer dan verdubbeld zag, wordt opgedoekt, terwijl die, waar mej. Hilkens aan het hoofd staat en die een cm-kwijnend leven leidt, wordt bestendigd. Toen ds. Van Gheel Gildemeester jl. Zondag in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage optrad, werd hem door de talrijk opgekomen ge meentenaren een aangrijpende hulde gebracht. Men zong hem staande toe Psalm 123 1 en 4, om hom als 't ware in deze dagen van beproeving zelfvertrouwen en moed in te spreken. De geachte 1 eeraar toonde zich zeer gevoelig voor dit blijk van liefde dei- gemeente, ging daarop voor in het gebed en hield een treffende prediking over Romeinen 5 1 en 11. Ook prof. dr. W. M. Gunning, hoogleeraal' in de oogheelkunde aan de Universiteit van Amsterdam, heeft om gezondheidsredenen tegen het einde van dezen cursus ontslag aangevraagd. Men wil weten, dat geen opvolger voor hem zal benoemd wordenoogheelkunde is geen verplicht leervak. Professor Quack zal aanstaanden Maandag middag zijn afscheids-college houden. H et hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politie bond heelt bij den ofticier van justitie te Amsterdam f 1000 gedeponeerd, welk bedag desnoods kan gebruikt worden ten dienste van do opsporing van J. W. van Tuinenburg, den voortvluchtigen president van den Bond. De vlucht schijnt lang te voren beraamd te zijn geweestde fondsen van de weduwen en weezenkas. tusschen 22- en 30 000 gulden, zijn verdwenen. De aanleiding tot zijn verdwijnen schijnt te zijn het krachtig optreden der afd. Zuid- Holland van den Bond tegen zijn willekeurig beleid. Het was te voorzien, dat hij op de eerste algemeene vergadering van zijn man daat zou worden ontzet. Onder de op de kamer welke T. te Utrecht gehuurd had aanwezige voorwerpen werd ook gevonden het portret van een jonge dame, vermoedelijk de vrouw die hem op zijn vlucht vergezelt. Zijn eigen vrouw be vindt zich op het oogenblik te. Amsterdam. Er zal zoo spoedig mogelijk een algemeene vergadering van den Bond worden belegd, en wel te Utrecht. Het Hoofdbestuur, dat in een moeilijk parket is gebracht, zal in die ver gadering collectief ontslag aanbieden. Het zal in de algemeene vergadering wor den gei iterpelleerd over de wijze, waarop eenige leden van den bond Tuinenbnrg heb ben gehandhaafd, in weerwil van de grieven, herhaaldelijk tegen hem uitgebracht èn dooi de minderheid van het Hoofdbestuur èn door eenige leden, die over Tuinenburg's levens wijze niet gunstig tchten. De algemeene vergaderingen van den Bond hadden meestal plaats in die streken des lands, waar T. wist de meerderheid te vinden voor zijn voorstellen. Het bestuur der Zuidhollandscheafdeeling stelt onvermoeide pogingen in het werk om den Bond voor een ontbinding te behoeden. In deze week zal liet weder vergaderen. Het voorzitterschap van den Bond wordt thans tijdelijk waargenomen door den heer Boombergen, commissaris van rijks- en ge- meente-politie te Harderwijk. De Arrondissement.? Rechtbank te Amster dam zou, gelijk bericht werd, Dinsdag uit spraak doen in de zaak der valsche bankbil jetten. Overwegende, dat de getuigen Geertje Zijlstra en Louisa Jordan wegens ziekte niet ter terechtzitting hadden kunnen verschijnen, en daardoor het onderzoek (aanklacht tegen Keese en Sinnige) niet volledig is geweest, besloot de rechtbank dit te hervatten en beide getuigen hedenochtend alsnog te hooren. Uit het onderzoek was echter reeds ge bleken, dat er geen termen waren gevonden om den beklaagde Löschke langer in hech tenis te houden, weshalve zijn onmiddellijke invrijheidstelling werd gelast. Dinsdag zijn onder sterk geleide van het Huis van bewaring te 's-Hertogenbosch naar de strafgevangenis te Groningen overge bracht, om aldaar de eei-ste 5 jaren hunner straf te ondergaanG. van Gelderen, J. G. de Bie, P. de Bie en A. van Berkum, allen veroordeeld wegens den moord op wacht meester Hoekman te Oseh gepleegd; de eerste tot levenslange gevangenisstraf, de gebroe ders De Bie ieder tot 45 en A. van Berkum tot 10 jaar. Na verloop van de eerste vijf jaren tucht zullen zij nun verblijf in die gevangenis verwisselen met die te Leeuwarden, als daartoe aangewezen. Het gerucht, dat de beruchte Leidsche giltrnengster te Gorkum in de gevangenis zou gestorven zijn, schijnt niet waar te wezen. Zij verkeert nog altijd, naar men thans meldt, in Makenden welstand en is nog altijd even onverschillig. De Vlissingsche Cl. deelt mede, dat de Hollandsche IJzeren SpoorwegMaatschappij sedert 1 Mei den maatregel heeft genomen de doorgaande wagens uit Holland naar 1 Zeeland af te schaffen en, naar men haar mededeelde, heeft noch de directie der Staats spoorwegen, noch de Nederlandscbe Rehea ring den macht, dien maatregel te doen intrekken, Op een adres met dringend ver zoek, de doorgaande wagens, waaraan men sedert zoovele jaren gewoon was, wederom in de treinen te brengen, werd afwijzend beschikt. Het is het duidelijk streven, zegt het blad, de Zeeuwsche lijn te benadeelen ten bate van de lijn Hoek van Holland. Een dame in den Haag, doordrongen van het denkbeeld, dat de ontginning der heiden aan honderdduizenden werk en brood kan verschaffen, roept bij deze haar zusteren op, om met haar een kwart gulden-vereeniging op te richten, ten einde dit nuttige werk te helpen bevorderen. Zij wenscht er een nationale zaak van te maken, er de meest moge lijke uitgebreidheid aan te gevendaarom is het lidmaatschap zóo laag gesteld. De ont vangen gelden zullen aan de bevoegde per sonen worden overgemaakt. Zij verzoekt degenen, die met haar plannen instemmen, en die zich zouden willen belasten met in de plaats harer inwoning leden te winnen en de contributie te ontvangen, hier van blijk te geven door haar naam en adres onder het motto »Heideontginning" op te geven aan het bureel van Het Vaderland, Parkstraat 25 Den Haag. De heer Vernée, commissaris van politie, heeft weder een van die gemakkelijke boeks- kes het licht doen zien, gelijk hij er reeds eenige deed verschijnen, en waarmede hij duizenden aan zich verplicht heeft. Hij noemt dit geschriftje, dat bij geb. Belinfante te 'sGravenhage uitkomt: «Nederlandscb Familieboekje" en geeft daarin tal van nuttige notities en wenken, die dagelijks tepaékunnen komen. Zoo vindt men daarin o.a. de be palingen, die gelden bij het aangeven van geboorte, bij overlijden, huwelijk, nationale militie, schutterij, enz. Wij bevelen de lezing er van ten zeerste aan; het boekje kost slechts 25 cent. De heer A. L. Deden te Diemerbrug beweert een toestel te hebben uitgevonden, waardoor elke botsing van spoortreinen kan voorkomen worden. De werking van het toestel is zeer een voudig en dit moet zoowel op de lijn als aan de machine worden bevestigd, hetgeen met zeer weinig kosten kan geschieden. De uitvinder stelt zóo veel vertrouwen in zijn vinding, dat hij zich bij een te nemen proef tusschen twee op elkander inkomende treinen, waaraan zijn vinding in toegepast, wil plaatsen, over tuigd zijnde, dat hem geen letsel zal ge- schieden, daar beide treinen op een bepaalden afstand, zonder de hulp van de machinisten, zullen blijven staan. In het Nieuws van den Day las men dezer dagen de volgende advertentie: 12 Gulden salaris. «Weduwen van den fatsoenlijken klein-bur- gerstand worden betrekkingen aangeboden in alle gemeenten van Nederland tegen f12 per week. Het storten van f25 als waarborg is echter vereischte. »Fr. br. lett. W. 756 Boekh. van wed. J. Loretz, 's-Hertogenbosch." Het hut zich begrijpen, dat menigeen hierop geschreven heeft. Zij, die dit deden, ontvingen dan een ge- hecfografeerd schrijven, houdende o. a. de medeaeeling, dat met 1 of 15 Juli in Den Bosch wordt opgericht en geopend een Nederlandscbe natuur- en margarineboter- handel die in alle gemeenten van Nederland agentessen wil aanstellen, tegen een vast salaris van f7.50 per week en provisie van den verkoop, of 1'12 per week zonder provisie. Voorts een beschrijving op welke wijze de boter langs de huizen moet rondgevent worden, enz. Het geld van de verkochte boter moet dagelijks per postwissel worden overgemaakt, enz. enz. Bepaald vermakelijk is het om een en ander te lezen. Aan het slot staat: «Wanneer u genegen zijt op de hier boven genoemde voorwaarden bij ons in betrekking te komen en als agentes onze belangen waar te nemen, zie ik (en nu komt het er on aan) de toezending van den borgtocht alsook uw brief vóór den 20en van deze maand tegemoet, waarna u direct korven enz. zullen worden toegezonden." En terzijde van onderen nog: «Het salaris gaat van af Maandag 2 of 16 Juli a. s. in." De Nederlandscbe Natuur en Margarine- boterhundel te 's-Hertogenbosch. (get.) Wijnman Cie. En nog op een andere plaats ter zijde: «De boter wordt voor de eerste maal Zater dag 30 Juni of Zaterdag 14 Juli den Agen tessen toegezonden. 's-Hertogenbosch, Wijnman Cie." Opmerkelijk is het, dat juist dezer dagen een zoo wonderlijke geschiedenis in de bla den vermeld werd omtrent zekere «Incasso- bank," waarmode toevalliger wijze ook de naam Wijnman in verband stond. Zou voorzichtigheid in deze niet de moedor der wijsheid zijn? Mejuffrouw L. F. Rabateau, te Haastrecht, vroeger waschvrouw en marketenster bij de Ie ftfdeeling infanterie en die aan den Tien- daagschen Veldtocht heeft deelgenomen, vierde Dinsdag haar 95sten verjaardag. Zij is nog zeer levenslustig en neemt steeds trouw haar godsdienstplichten waar. Een vrouw te Gouda, die haar man acht jaren geleden drie jongens schonk, heeft hem verleden Zaterdag verrast met drie meisjes. Te Hilversum wordt dos Zondags voor de kerkgangers 3 maal de klok geluid's mor gens om kwart voor zeven, om kwart voor negen en 's middags om kwart voor twee. De klolckeluiderontwaakte echter jongstleden Zon dagochtend tegen5uur en begon,inde meening dat liet 2 uur later was, vroolijk te luiden. De gevolgen bleven niet uit. Spoedig verscheen de gemeentebrandweer, alsmede de vrijwillige brandweer en ook eenige schutters kwamen opdagen, allen nieuwsgierig rondkijkend, waar toch wel de brand mocht zijn. De Resident van Ternate en onderhoorig- heden, de heer J. Rcnsbach, die de 2 Juli naar Lombok vertrekkende expeditie als Gouvernements-commissai'is zal vergezellen, is een inlandsch kind, die door grooten ijver, toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting zich die hooge positie heelt weten te ver overen. De heer Bensbach is met den heer Van Braam Moris, gouverneur van Gelebes en onderhoorigheden, de eenige burgelijke amb tenaar; die naast de orde van den Nederland- schen Leeuw ook de Militaire Willemsorde dragen. Hij werd in 1874 als controleur Ie klasse benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willemsorde voor zijn voorbeeldig gedrag bij expeditie naar Balang Nipa, in October en November 1872. Dinsdag werd in het gerechtshof te Brussel Rekening en verantwoording gedaan dooi den curator in het faillissement der «Société anonyme pour l'Exploitation de l'Exposition d'Amsterdam en 1883." De schulrteiscbers, die tot dusver 44 pCt. hunner vorderingen ontvingen, krijgen tot finale afwikkeling der zaak riog ruim 4 pCt. Sedert door de bladen opgemerkt is, dat het weer overal in Europa veel te wenschen overliet behalve te Tarasp, komt vandaar het bericht, dat ook daar net weder geheel is omgekeerd, het er veel regent, erg koud is en af en toe zelf sneeuwt. 't Komt ons voor, dat het meteorologisch observatorium voor Tarasp zetelt ergens op 't Hooge Westeinde in Den Haag. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de tweede helft Mei 1894. Stadtman Alphen a/R. Jongeboer Amsterdam. C. H. Evers Groentjes Hasselt. A. Schoneville Slagharen." Rechthebbenden vervoegen zich aan hot Postkantoor. Het wetsontwerp tot verandering van do grens tusschen Amersloorten Leusden wordt nu door de Tweede Kamer behandeld. Tot rapporteurs over dit ontwerp zijn door de Kamer gekozen de heeren Smits van Oyen, De Kanter, Houwing, T. A. Mackay.en Lely. Kolonel J. Drabbe, bevelhebber in het. 4e genie-commandement, inspecteerde Dinsdag de militaire gebouwen alhier en vertrok ver volgens naar Harderwijk om ook daar de gebouwen, welke onder het beheerder genie te Amersfoort ressorteeren, in «ogenschouw te nemen. Bij de heden ten overstaan van deGarni- 706tis voedingscommissie gehouden horbe steding voor de levering van vleescli en vet ton behoeve van de troepen hier in garnizoen waren slechts vier biljetten ingekomen. Inschrijvers waren: M. van Crefeld, te Rotterdam, voor f 0,6495; D. M. van Gelder, alhier, voor f 0.619; F. J. van Soest, te Utrecht, voor f 0.605 en Gebrs. B. en A. van Gelder, alhier, voor f0.60, alles per Kilogram. De levering is onder het gewone voorbe houd aan de minste inschrijvers gegund. De leden der officieren-revolver schiet ver eeniging zullen morgenavond te half acht weder een oefening houden, waarbij de dames der leden zijn uitgenoodigd en de muziek van het 5e regiment zich zal doen hooren. Gisteren werd op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den heer Lcop. Beers, onderkapelmeester bij het 5e regiment infanterie. Onze stadgenoot de heer G. van Ede, die als militair wielrijder was ingedeeld hij het 5e regiment infanterie, is thans ingedeeld bij liet 3e regiment van dat wapen. Rij gunstig weder zul Dinsdagavond om half acht op het terras viui Ainicilia een

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2