Donderdag 2 Aug. 1894. No. 4376. 38e Jaargang. Het gestolen tractaat. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschuilt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden/1.—Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et», voor binnenland 50 ct. per Advcrtentiëu 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. 1-egale-, ollicieele- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 cenL Bij udvertentiën van buiten dc stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnitmmor 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid, om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten oflangercn tijd op reis gaan, de Amersfoortsehe Courant en de bladen, welke zij door onze tussobenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift oin vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van J. B. SC1IAD, in „Het Paviljoen." Amersfoort, den 31. Juli 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHJMMELPENMNCK. De Secretaris, W. L. SCHELTU8. Waarschuwing tegen besmetting door Aziatische Cholera. DK BURGEMEESTER VAN AMERS FOORT, Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 26 Juli 1894, No. 4, A7(Provinciaalblad No. 51,); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat, aangezien in de laatste dagen enkele gevallen van Clio- If I'll, waarvan sommige van aziatischen aard, in gemeenten van LIMBURG aan de Maas gelegen, zijn voorgekomen, en die ziekte ook bij een schippersvrouw te LOBITH zich heeft vertoond, de voor zichtigheid gebiedt om reeds nu voor zorgsmaatregelen te nemen tegen het ontstaan en de uitbreiding der ziekte, welke, zooals de ondervinding geleerd heeft, meestal is toeteschrijven aan het drinken van onbekookt wa ter uit rivieren of uit open bare watcrloopen; Wijst daarom de ingezetenen op het Feuilleton. Naar hel Engelech van A. OONAN DOÏLB. (SLOT.) „Ik. inoet zeggen, dat hij nog gemeener is dan waarvoor ik hem had aangezien, die mijnbeer Joseph. Hij stak met zijn mes naar mij en ik moest hem tweemaal op den grond werpen en kreeg een snee over mijn hand, eer ik hem de baas was. De moordzucht straalde hem uit het eene oog, waarmede hij nog maar kon zien, toen wij gereed waren, doch hij luisterde naar rede en gaf mij de papieren over. Toen ik die had, liet ik mijn man los, maar van ochtend heb ik alle bijzonderheden aan Forbes geseind. Als hij vlug genoeg is om den vogel te knippen, dan is het goed. Maar als hij, zooals ik wel denk, het nest ledig vindt, als hij daar komt nu, zooveel te beter voor het Gouvernement. Ik denk, dut lord Iioldhurst zoowel als mijnheer Phelps veel liever zouden zien, dat de zaak nooit voor het gerecht kwam." „Mijn hemel!" riep onze cliënt uit. „Wilt ge mij vertellen, dat in die tien lange weken van doodsangst de gestolen papieren al dien tijd in mijn onmiddellijke nabijheid zijn geweest?" „Zoo was het." „En Joseph? Is Joseph een schurk en een dief?" „Hm! Ik ben bang, dat Joseph's karakter gevaarlijker is dan men wel uit zijn voorkomen zou opmaken. Uit hetgeen ik van ochtend van gevaar van hef gebruik van dergelijk ongekookt water, beveelt hun groote zorg voor rein heid in en om de woningen aan en vestigt er tevens de aandacht op, dat het gebruik van ongekookte melk dient te worden ontraden. Amersfoort, 1 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMEIjPENNINCK. Aan li. M. de Koningin-Regentes zijn toege zonden de statuten eener Vereeniging tot bescherming van kinderen, in den geest als de Engelsche «National Society for the pro- tion of cruelty to children." De vereeniging heeft haar ontstaan te dan ken aan de pogingen van de vrijmetselaars loge »La Charité" te Amsterdam. De Staatscourant bevat de verslagen der Commissie van toezicht betreffende den door tocht en het vervoer van landverhuizers in 1898. Het vervoer uit Amsterdam onderging een belangrijke vermindering, grootendeels we gens den oeconomischen toestand in de Nieuwe Wereld. Voor Rotterdam daarentegen was het jaar belangrijk, zoowel door het bij zonder groot aantal landverhuizers, als dooi de bemoeiingen, welke van de commissie en haar ambtenaren werden gevorderd. Van Amsterdam vertrokken rechtstreeks 3378, over vreemde havens 440, totaal 3518 landverhuizers, tegen 703(5 in 1892. Van Rotterdam vertrokken rechtstreeks 22071, over vreemde havens 12 789, totaal 35 469 landverhuizers, tegen 20 901 in 1892. Van Vlissingen vertrokken er 282, tegen 290 in 1892. In het geheel zijn er dus vertrokken 39 260 tegen 21 327 in 1892. Onder eei-stgenoe.mil getal bevonden zich 4820 Nederlanasche landverhuizers (6290 in 1892), als uit: Groningen 1217, Friesland 1355, Drente 136, Overijsel 79, Gelderland 360, Utrecht 23, Noord-Holland 428, Zuid- Holland 604, Zeeland 476, Noord-Brabant 97, Limburg 45. Als land van bestemming werd door allen opgegeven Noord-Amerika. hem gehoord heb, ben ik te weten gekomen, dat hij zware verliezen heeft geleden door op de Beura te dobbelen en dat hij bereid is, alles ter wereld te doen, om zijn financiën maar te herstellen. Zelfzuchtig als hij ia, liet hij, toen de gelegenheid zich aanbood, zich niet weer houden door de gedachte, aan het geluk van zijn zuster en aan uw eer." Phelps viel achterover in zijn stoel. „Mijn hoofd duizelt," zeide hij„uw woorden hebben mij verbijsterd." „De grootste moeilijkheid lag in dit geval in de omstandigheid, dat er te veel duidelijk was," zeide Holmes op zijn doceerenden toon. „Wat hoofdzaak was, was verborgen door wal er niets mede te maken had. Van alle feiten, die zich aan ons voordeden, moesten wij er juist dat uitpikken, wat ons een hoofdzaak leek, en ze daarop met elkander in zoodanig verband brengen, zoodat er deze inderdaad zeer opmerkelijke keten van gebeurtenissen uit werd samengesteld. Ik was Harrison al gaan verdenken uit de omstan digheid, dat gij van plan waart geweest dien avond gezamenlijk met hem naar huis te reizen en dat het dus zeer waarschijnlijk was, dat hij u zou zijn komen afhalen, te meer daar hij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken goed kende. Toen ik hoorde, dat iemand zoo verlangend was geweest om in de slaapkamer te komen, waarin niemand anders dan Joseph iet3 kon verborgen hebben bij onze eerste ontmoeting hebt gij mij verteld, dat Joseph zijn kamer moest ont ruimen, toen gij daar met den dokter aankwaamt verd mijn vermoeden zekerheid, voornamelijk doordat de inbraak beproefd was in den eersten nacht, dat de verpleegster er niet meer was, hetgeen aantoonde, dat de inbreker bekend moest zijn met wat er in huis omging." „Wat ben ik blind geweest I" „Voor zooverre ik ze heb uitgewerkt, zijn de Men schrijft uit Amsterdam: De kolonel-intendant, in de le militaire afdeeling is, ter requisitie van den heer audi teur militair te 's-Gravenhage, daarheen ver trokken om inlichtingen te geven over het toezicht over de administratie van den kapi tein-kwartiermeester D. C. O. uit Leiden, wiens boeken deerlijk inde war moeten zijn. Deze zaak schijnt groote afmetingen aan te nemen; de kasboeken en allerlei beschei den over verschillende jaren zijn opgeëiseht. Men is van oordeel, dat door verbeterde contnMe over het algemeen dergelijke mal versatiën, als in den laatsten tijd in het leger voorkomen, onmogelijk kunnen worden ge maakt, en. waar dit niet geschiedt, een optreden als het boven aangegeven noodza kelijk is. Rij het in het voorjaar van 1894 gehouden examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres zijn toegelaten 350 vrouwelijke en 447 man nelijke, te zamen 797 candidaten voor do onderwijzersakte; 9-1 mannelijke en 82 vrouwelijke, te zamen 173 candidaten voor aanteokening J.; en vrouwelijke candidaten voor aanteekeniag li. Over de verschillende provinciën waren de toegelatenen voor de onderwijzersakte als volgt verdeeld Mannelijke: Noordbrabant 54, Gelderland 21, Zuidholland 99, Noordholland 42, Zeeland 20, Utrecht 21, Friesland 25, Overijsel 17. Groningen 21, Drente2, Limburg28,totaal 350. Vrouwelijke: Noordbrabant 70, Gelderland 35, Zuidholland 115, Noorholland 87 Zeeland 13, Utrecht 30, Friesland 26, Overijsel 16, Groningen24, Drente7, Limburg25,to;aal447. Men schrijft aan de Arnhemsche courant «De aanschrijving door den inspecteur- generaal der posterijen tot heeren uitgevers der verschillende bladen gericht, om hun couranten zooveel mogelijk niet op Zaterdag te doen verschijnen, teneinde den postbe ambten meer Zondagsrust te bezorgen, zal wel weinig resultaat onleveren. Van de 740 bladen, die in ons land verschijnen, zijn er circa 300. die éen of tweemaal per week, en dan op Zaterdag, verschijnen, waaronder 60 van bepaald Christelijke kleur. Nu worden .le bladen die heeten Zaterdag te verschijnen, door den uitgever gewoonlijk Vrijdagavond verzonden, doch bereiken de meeste dorpen I Z E N, W. F. A. GROENHUI Havik, hoek Lavendelstraat, HORLOGE- eu INSTRUMENTMAKER. feiten van deze zaak de volgendeJoseph Harri son is het Ministerie van Buitenlandsche Zaken binnengekomen door de deur in Charles Street en, daar hij den weg kende, is hij regelrecht naar uw kantoor gegaan, waar hij aankwam een oogenblik nadat gij het verlaten hadt. Toen bij daar niemand aantrof, trok hij aan de schel en op het oogenblik, dat hij dit deed, werd hij het papier op de tafel gewaar. Eén enkele blik deed hem zien, dat het toeval een Staatsdocument van onmetelijke waarde op zqn weg had gelegd, en op hetzelfde oogenblik had hij het in zijn zak gestoken en was verdwenen. Er verliepen eenige minuten, zooals ge u zult herinneren, eer de slapende portier uw aandacht op de bengelende schel vestigde, en dat was juist tijd genoeg om den dief gelegenheid te geven, te ontsnappen. Hij begaf zich met den eersten trein naar Wokir.g en, na zijn buit te hebben onderzocht en zich te hebben Gvertuigd, dat het document inderdaad van zeer groote waarde was, verborg hij het op wat hij dacht een zeer veilige plaats te zijn, met de bedoeling, het er over een dag of wat weer vandaan te nemen en het naar de Fransche ambassade te brengen of waar elders hij er een mooien prijs "oor dacht te kunnen maken. Daarop kwam uw plotselinge terug komst. Zonder gewaarschuwd te zijn, moest hij oogenblikkelijk zijn kanier ontruimen en sedert dat oogenblik waren er altijd een of twee monsehen bij u, die hem beletten, zijn schat weer op te graven. Hij moet dien tijd in een krankzinnig makenden toestand hebben verkeerd. Maar eindelijk zag hij zijn kans schoon. Hij trachtte in te breken, maar werd hierin ver- eerst Zaterdagmiddag. In vele dorpen ge schiedt de bestelling in de kom van het dorp tweemaal daags, in de buurtschappen slechts eenmaal per dag en dit des morgens. De couranten die dus Zaterdagmiddag op de plaats hunner bestemming komen, blijven tot Zondagmorgen voor de buurtschappen waai- de postboden het zwaarste werk hebben liggen. Nu zou men dit kunnen verhel pen, zoo men voor den Zaterdagmiddag een hulpbode in dienst stelde. Znoals uit .e Friesche Courant en de Arnhemsche Post bleek, zullen de uitgevers geen plan hebben huu courant vroeger te laten verschijnen, laar de landbouwers slechts op Zondag tijd hebben bladen, en dus ook advertentiën te lezen. Het juiste over de gebrekkige be stelling blijkt mij wanneer ik zie, dat de postboden die Zondagmorgen 8 uur het kan toor verlaten, eerst tegen éen uur of half twee des middags met huu loop klaar zijn en dit meestal door couranten, die reeds Zaterdagmiddag ten postkantore bezorgd waren." Het wil ons voorkomen, dat de Post het zoekt waar 'tnict te vinden is. Een, zij het ook geringe, verhooging van het karige inkomen der brievengaarders en bestellers ten plattelande zou dezen nog veel aangenamer zijn dan vermindering van werk zaamheden op Zondag, althans als zij perse 's Zondags dienst moeten doen, hetgeen, zoo- als ook boven blijkt, te eenenmale onnoodig is. Met het oog op de opbrengst der pesterij zou dc Minister kunnen zeggen, dat de mid delen hem die verhooging veroorloofden. De gemeenteraad van Amsterdam nam on langs een proef met de opneming van mini mum loon en maximum arbeidstijd in ge meentebestekken. Voorlnopig werd bij elke aanbesteding door de aannemers de inschrij vingssom opgegeven met en zonder de be palingen. Later zou de raad naar aanleiding van deze proefneming een definitief besluit nemen. In zijn jongste zitting nu heeft de gemeen - teraad van Amsterdam met 16 tegen 10 stemmen besloten de proef, als geslaagd, te doen eindigen, waarvan thans het gevolg zal zijn, dat zonder eenige beperking de be palingen omtrent loon en arbeidsduur defini tief in alle bestekken, van de gemeente uitgaande, zullen worden opgenomen. ijdeld door uw waakzaamheid. Ge zult u her inneren, dat ge dien avond uw gewone drankje niet hebt ingenomen. „Ja. dat herinner ik mij." „Ik geloof, dat hij maatregelen had genomen om uw drankje dien avond te sterk te maken en dat hij er zelfs op rekende, dat gij geheel bewusteloos zoudt zijn. Natuurlijk begreep ik, dat hij ziju poging zou herhalen den eersten keer, dat dit veilig geschieden kon. Dat gij de kamer verliet, was juist de kans, die hij noodig had. Ik liet miss Harrison dengeheelen dag op de kamer blijven, opdat hij ons niet vóór kon wezen. Nadat ik hem aldus in het idee had gebracht, dat dc kust vrij was, hield ik de wacht, zooals ik u reeds heb beschreven. Ik wist al, dat de papieren waarschijnlijk wel in de slaapkamer zouden zijn, maar ik had niet veel trek om alle planken los te woelen en het behang af te scheuren om ze te vinden. It liet ze hem daarom maar zelf uit hun schuilplaats wegnemen en bespaarde mij zei ven zoodoende veel 'ast. Is er nog iets anders, waaromtrent gij opheldering verlangt?'' „Waarom wilde hij den eersten keer door het venster binnendringen," vroeg ik, „terwijl hij toch door de deur binnen lvad kunnen komen?" „Om bij de deur te komen, had hij langs zeven slaapkamers moeten gaan. En door het venster kon hij met geiuak binnenkomen. Nog iets?" „U gelooft toch niet," vroeg Phelps, „dat hij een moorddadige bedoeling had? Het mes deed zeker alleen dienst als breekijzer?" „Dat kan wel," zeide Holmes, zijn schouders ophalend. „Maar dit kan ik met zekerheid zeg gen, dat Joseph Harrison een heerschap is, aan wiens genade ik niet gaarne zou zijn overgele verd."

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1