Stadsnieuws. Door H. M. de KoniugrafRegentes is aan deo C'ommissaris «Ier Koningin in «leze pro- viurie met ingang van 3 Augustus e. k. een verlof verleend, en zullen zijn function wor den waargenomen door het oudste lid van Gedeputeerde Staten, mr, II. G. Römer. Door baron Sohimmelponninck zal intus- sclien Zaterdag 4 Augustus nog audiëntie worden verleend. Uit Utrecht, wordt aan de A'icuwe.Rott, Cl. geschreven De tegenwoordig druk aan de orde zijnde vraag of «forensen" gelijktijdig op twee plaatsen in de plaatselijke directe bekisting op het inkomen kunnen worden aangeslagen, is ten vnrigen jarc door Gedeputeerde Staten van Utrecht in ontkennenden zin beantwoord en daardoor voor de betrokken gemeente, en waarschijnlijk ook wel andere gemeenten in die provincie, van de baan geschoven. Gedeputeerde! Staten voornoemd vernietigden toch den aanslag van iemand, die dagelijks voor zaken in een gemeente verblijvende, op het belastingkohier dier gemeente was gebracht, nadat bedoelde persoon te vergeefs bij den Raad tegen zijn aanslag bad gerecla meerd. De Staten waren van oordeel, dat het zoowel tegen de letter als den geest der Ge meente-wet zou indruischen, dergelijke uit- wonenden asm te slaan. De eigenaar van de twee verhuiswagens, die aan den Rijks-archivaris in Limburg waren verhuurd om het Rijks-archief uit Roermond naar Maastricht over te brengen, heeft bij deurwaarders-exploit den Staat gesommeerd de wagens terug te geven, niet betaling van I schade en interessen. De Minister heeft deze sommatie doen bet eekenen aan de gemeente Roermond, daar deze de vrije beschikking over de met 's Rijks stempels verzegelde wagens aan de regeering heeft doen ontnemen. Als het geschil lang" duurt, zal de wagen rekening een aardig sommetje beloopen. Wegens de vacantie zal de zaak, thans in appèl, wel niet vóór October beslist zijn; en daarna is nog een behandeling in cassatie te verwachten! De rekening zal alzoo de waarde der «paperassen"' ongetwijfeld verre overtreffen. Aangenaam vooruitzicht voor de verliezende partij. Vrijdag liep ten overvloede te Roermond het gerucht, dat de Duitsehe Rijkskanselier in zake de Oud-Geldersche archieven was tusschenbeide gekomen en in Den Haag bad laten verzoeken, dat die archieven, evenals tot nu toe, te Roermond zouden blijven berusten. Wat hiervan waar is, zegt de Limb. Koerier zal nog nader moeten blijken; wel weten wij, dat belanghebbenden uit de Rijnpro vincie zicli tot graaf Hompesrli, Rijksdagafge vaardigde voor Aken, en voorzitter van het Duitscne Centrum, hebben gewend, ten einde diens bemiddeling bij den Rijkskanselier in te roepen, en zou graaf' Hompesch ook wer kelijk zijn bemiddeling hebben toegezegd. In 1889, toen «Ie regeering ook voornemens was de archieven van Roermond naar Maas tricht over te brengen, heeft' de Pruisische regeering werkelijk hieromtrent te 's-Gra- venhage inlichtingen laten vragen en heeft men toen van de overbrenging afgezien. Heden, op den verjaardag van IT M. de Koningin-Regentes, werd om half twee te Baarn de Bloemen- en Plantententoonstnlling van de Afdecliug «Gooi- en Kernland" der Nederlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde geopend, op het terrein van hel stationskoffiehms. Al is Baarn nóg zoo bedeeld met natuur schoon, al zijn de meeste tuinen en parken der villa's ware lustoorden, waar schutten van bloemen en planten te bewonderen zijn, toch zullen velen de verzameling van het schoonste en treffelijkste wat bij liefhebbers en mannen van het tuin bouw vak te vinden is. met vreugde begroeten en deze gelegen heid, om de schoonste resultaten van liet harmonisch samenwerken van natuur en wetenschap na te gaan, niet ongebruikt voorbij laten gaan. Bélialve omdat de tentoonstelling velen in staat stelt, een exquise verzameling natuur voortbrengselen te zien, wenscben wjj baar veel succes toe om de levendige opgewekt heid die zij te Baarn in bet leven zal roepen. Natuurlijk is aan deze tentoonstelling een reeks van feestelijkheden verbonden als morgenavond om half acht ecu concert door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder leiding van den heer Van AkenZaterdagavond om half acht een con cert van bet muziekkorps derd.d. schutterij uit Hilversum en Zondagmiddag om half twee een concert dooi' dö stafrnu:.;ek van hot 5e regiment. Zondagavond om 5 uur. wordt de tentoonstelling gesloten. De toegangsprijs is f0.50 per persoon. Leden van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hebben vrijen toe gang met Óen dame. De Haugsche rechtbank verklaarde zich j Dinsdag onbevoegd om kennis to nemen van do zaak van Van Del li, daar deze woont te Amsterdam en te 's Gravenbage niet gevon- don is, en verwees haar naar «ie rechtbank i to Amsterdam. Een gelpke uitspraak deed zij in de zaak I van dr. Louis Diihler, met verwijzing van diens zaak naar de rechtbank te Groningen, omdat zij het misdrijf niet te 's-Grayenbagé, maar te Groningen geploegd acht. De tot levenslange gevangenisstraf veroor deelde ontslagen Harlioger predikant Barger hoeft geen cassatie aangeteekend van bet daartoe strekkend arrest van het gerechtshof te Leeuwarden en is dan ook Dinsdag naar de cellen-vleugel van de bijzondere strafge vangenis te Leeuwarden overgebracht, om daar de eerste vijl' jaren van zijn straftijd in de cel te ondergaan. In Den Haag is Dinsdag in arrest gesteld August Op «Ie Laak, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, voor Leiderdorp, als verdacht van overtreding van art. 240 W. v. S. Zondagnacht werd de kapitein-adjudant Kamerling van het 1ste regiment infanterie, tijdelijk te Assen vertoevende, op «le Toren laan aldaar aangevallen. De heer Kamerling kwam te half twaalf ongeveer van een familie aan den Beilerweg, waar hij den avond had doorgebracht en ging naar de nieuwe kazerne. Dij liet Gymnasium sloeg bij, onbekend met de richting waarin hij zich begeven moest, in plaats van links- rechts af. Reeds eenige oogenblikken had hij bemerkt, dat hem een persoon op den voet volgde, welke persoon niet geheel nuchter scheen te zijn en eindelijk naast hem kwam loopen. Toen de kapitein nog daarop bemerkte, dat •leze persoon naar een ander, die op het houten hek van het Gymnasium zat, ging en met dezen fluisterde, versnelde hij eenigszins zijn pas om van het onaangename gezelschap te worden bevrijd. Op het duisterste ge deelte van de Torenlaan echter hoorde bij twee personen haastig achter zich aankomen en kreeg, terwijl hij zich omwendde, een vuistslag voor het hoofd, die hem deed neervallen. Hij wist spoedig weder op de been te komen en, door zijn sabel te trekken en zich te verweren, «le twee mannen op een afstand te houden. Kén van hen ontving nog een slag met den sabel. De kapitein verloor bij de worsteling zijn uniformpet, welke niet is teruggevonden. Van bet gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. Het zal echter niet gemakkelijk zijn •Ie daders te vinden, daar de kapitien de ge laatstrekken der personen wegens de duister nis niet, heelt kunnen zien. Of de drijfveer in deze roofzucht is geweest en de aanvallers wisten, dat de kapitein een groote som, f1500, hij zich had, zal wel nimmer aan 't licht komen. Terwijl Ilr. Ms. Rei/lier Claeszen Dinsdag middag op de reede van Texel bezig was met het inschieten van torpedo's, is een visch- torpedo gezonken. Onmiddellijk zijn pogingen aangewend om het voorwerp terug te be komen, tot heden evenwel zonder gevolg. De vermiste torpedo kost het bagatel van f5500. Het programma van de spoorwegfeesten te Nijmegen, aanstaanden Dinsdag en Woens dag te vieren, is vastgesteld als volgtDinsdag 7 Aug., des ochtendsopening van hel feest mot een kanonnado en bespeling van het carillon, daarna aubade op de Markt en uitvoering eener feestcantate op het Stations plein des namiddagsvolksspelendes avonds: muziekuitvoeringen op de Markt, in het Kelt'kensbosch en in de Spuistraat, vaux- liall, bal champétre, vuurwerk in de sociëteit «de Vereeniging". Woensdag 8 Aug., des namiddags groote historische en allegorische optocht, in hoofdzaak gewijd aan den voor uitgang der verkeersmiddelen van den vroeg- steii tijd tot heden, niet verschillende praal wagens, gecostumeerde groepen te paard en te voet, drie muziekkorpsen, enz.des avonds 8 uur: muziekuitvoeringen op de Markt en in het Kelfkensbosch«les avonds 10 uur: groot waterfeest op de Waal, met muziekuitvoering op de geïllumineerde gier brug, vuurwerk, enz. Den 15 Augustus zal het 20 jaar geleden zijn dat het brandweerkorps te Amsterdam werd opgericht. Van ue in 1873 aangestelden zijn nog slechts 23 personen aan het korps verbonden. Het bestuur van «le Vereeniging tot bevorde ring van Vreemdelingenverkeer "voor Utrecht en omstreken verzoekt ons mee te deelen, dat voor de tentoonstelling van oude schil derkunst, welke van 20 Augustus tot 1 Octo ber a. s. to Utrecht gehouden zal worden jhr. mr. J. Roöll, Minister van Buitenland- sche Zaken, welwillend heeft afgestaan een landschap van Salomon Riiysduel en een Coninxloo. Gisteren herdacht Charles Rochussen onder talrijke blijken van belangstelling zijn tach- tjgsten verjaardag. Het monument voor pastoor Brouwers, door «Ir. Cuypers. ontworpen en te Roermond in diens atelier vervaardigd, is gereed. Dezer «lagen wordt het te Bovenkerk verwacht. De onthulling zal op een nader te bepalen dag in Augustus plaats hebben. De Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam is Ho vorige week bezocht door 11 883 per sonen. Zondag steeg lint bezoek tot ruim 3500 personen. In deze cijfers zijn niet begrepen de hou ders van dienstkaarlen en wei-den evenmin meegeteld de zoogenaamde werkmanskaarlen, waarvan er in de laatste dagen honderden zijn verkocht. Zondag werden daarvan ruim 500 geteld. De sluitingsdag van de' tentoonstelling is bepaald op Maandag 13 Augustus. Van een der gebouwen der Rijks-universi teit t.e l'treeht, die verlèdoh jaar gel cel nieuw afgeleverd werd, zijn de opschuivende ramen nu reeds zóo slecht, datzij metgntta-pereba bami geheel dichtgemaakt moeten worden. Het nieuwe Postkantoor te Arnhem staat sinils 1889, en nu reeds zijn de pinakels van den topgevel er alle, wegens het gevaar dat ze voor de voorbijgangers opleverden, afge nomen moeten worden, Is dat nu de moderne bouwkunst of valt de oorzaak te zoeken in de aanbestedingen Dat ne spoorwegmaatschappijen uit zorg voor bun materieel de noodremmen niet ge bruiken om in gewone gevallen een trein tot staan te brengen, is natuurlijk. Maar zeer onnatuurlijk is het, dat deze toestellen niet af en toe gebruikt worden, om na te gaan of ze goed zijn, en of het personeel ze goe«l aansluit. Herhaaldelijk komt het voor, dat het publiek de noodrem noodig beeft, maar vruchteloos tracht die te gebruiken. Zoo weer Zaterdag, toen tusschen Amsterdam en Haarlem een heer van bet balcon van den trein viel. Het ongeluk had plaats bij de Liede, maar door bet plichtsverzuim van het hooger of lager personeel der 11. IJ. S. M. was de rem niet in orde. De reizigers zagen den man liggen, maar konden eerst te Haarlem bericht van het, voorgevallene geven. Zou liet geen tijd worden, (lat de Raad van toezicht hierop eens orde ging stellen Het Kon. besluit, dat het hebben van nood remmen voorschrijft, heelt alleen waarde, als die toestellen bruikbaar zijn; of zou dat soms niet zijn voorgeschreven Amsl. Ct. Wetende, dat in een gezin te Rotterdam de pokken heerschten, bracht een vrouw daar tweemaal een bezoek en vertrok toen naar baar eigen woning met het gevolg dat zij zelve en nog zes leden van haar gezin door «lie ziekte werden aangetast, waarvan drie zyn overleden. Zij is nu wegens overtreding van art. 8 der wet van 4 December 1872 veroordeeld tot gevangenisstraf. Als een voorbeeld hoe somtijds de wel- meenendste raadgevingen van autoriteiten tegen het gebruik vau water uit besmette rivieren worden opgevat en nagekomen, meldt een der correspondenten van het N. v. d. D. het volgende: Maandag wandelde ik aan den Waalkant en zag een vrouw water uit de Waal schep pen. Ik sprak haar aan en herinnerde haar, •lat deze rivier besmet word verklaard, om dat er uitwerpselen in geworpen waren van iemand, «lie aan cholera is overleden, en raadde haar daarom aan het water, volgens voorschift, eerst te koken. En wolk antwoord kreeg ik: »lk en mijn kerel en mijn keinders zullen het zóo drinken; zoude dan geleuven, as «la ge dan <le kolééra nie kreegOnze lieve Heer het 't waoter zóo gegeven, en zóo zuwwe 'tzuupen ook. Deukte nou, da we ons aon «le praotjes van heeren en grooteluu zullen steuren! Awwe 'tzullen kriegen, of we dan '1 waoter gaor of ongaor deur 'tkólgat stu ren, is ingaol 't eigenste.". En «leze vrouw is zeer waarschijnlijk niet de eenige in den landö', die ei- zoo over denkt en zich om geen raadgevingen van «grooteluu" bekommert. De drukkers-firma Ringer. Warmoesstraat, te Amsterdam heeft een zetmachine in wer king gesteld en verwacht binnenkort een tweede. Wij aarzelen geen oogenblik de hoop uit te spreken, dat het onding niet beantwoordt aan de verwachtingen. Ze moge voordeelig zijn voor den patroon; voor den gezel is ze een kanker. Als we dit bericht over een 25 jaar nog eens lezen, zullen we misschien glimlachen over onze naieveteit van nu«loch voor 't oogenblik is dit onze stellige meening. Het gunstig bekende Bureau voorhandels- informatiën van de heeren Van der Graaf Co to Rotterdam heeft een handelskaai! van Nederland in het licht gegeven welker ver schuiling door alle kooplieden met groote ingenomenheid zal worden begroet. Wat deze kaart van zeer vele, haast alle andere onderscheidt is, dat ze in heldere tinten gedrukt letterlijk alles bevat wat een particulier in den regel van zijn kaart wil weten, zonder dat de duidelijkheid ook maar in het minste geschaad werd door allerlei plaatsnamen, voetwegjes, on kleinigheden, die in den regel slechts tot verwarring aan leiding geven. Toch bevat ze alle plaatsen die voorkomen op de groote topografische kaart, uitgegeven door bet Ministerie van oorlóg, benovens alle middelen van,- vervoer. Rivieren, kanalen, spoor- en tramwegen zijn er zeer duidelijk op aangegeven verder de routes, gevolgd door de stooinboolen, welke de Zuiderzee bevaren, terwijl de kaart tevens inlichtingen verstrekt aangaande hel internationaal ver keer te 'water tusschen Amsterdam, Rotter dam, Vlissingen en I ladingen met een zeer groot (Stntal belangrijke handelsplaatsen bui tenslands Een zeer uitvoerig eh gemakkelijk register is bij de kaart gevoegd, zoodat men in een oogenblik het kleinste plaatsje kan vinden. De kaart meet 124 X 180 c.M. De prijs f 6.- voor een onopgeplakten 1' 10.- voor een opgeplakt exemplaar op stevige rollen is zeker geen bezwaar voor velen om zich deze zoo degelijke kaart aan te schallen. Een Parijsclie ster zal binnenkort ons land bezoeken. De echte, de oorspronkelijke ser pentinedanseres, honderden malen nagebootst, maar nimmer geëvenaard, laat staan over treden, Loïe Kuiler, voor wier gracieuse bewegingen heel hel uitgaand Parijs met bewondering was vervuld, zal van 5 tot 12 Augustus a.s. bij Van Lier te Amsterdam optreden. «Mijnheer wilt u me uw handdoek asjeblieft even geven'1" U denkt misschien, «lat de jongen, gestoken in een helder wit pakje met witte knoopen, waarop in rood merkgaren in sierlijke krullen het monogram S. H. M. staat, en met een eveneens witte pet op het hoofd, op wel kei- platte bol datzelfde monogram prijkt, eens eventjes zijn handen wil wasschen. Neen, toch niet, daarom vraagt hij niet om uw handdoekals ge hem uw vuile geeft, krijgt u een schoone van hem terug. Hoe «lat zit Ja, eigenlijk is de jongen er nog niet en kan hij u dus nog zoo'n vraag niet doen, maar hij zal toch wel komen en op veel kantoren te Amsterdam zal hij 's mor gens de boeren met die vraag begroeten. De zaak is «leze: Eenige Amsterdammers hebben iets nieuws uitgedacht om de dienst boden het werk uit «le handen te nemen. De hoofdstad heeft nu al een maatschappij die 's morgens bij de ingezetenen een leegge- brande petroleumlamp gaat balen en er een volle voor terugbrengt en nu krijgt ze hoogst waarschijnlijk ook een Schoone Handdoeken Maatschappij, die zich ten doel stelt een reusachtige massa handdoeken te exploiteeren in dien zin, «lat zij aan de handelskantoren alle ochtenden oen schoonen handdoek zal brengen naast het «fonteintje", in plaats van «len gebruikte, tegen een .wekelijksche be taling van 7J cent. Als het zoo nog een poosje voortgaat, wordt al het huiswerk door maatschappijen gedaan en zal een toevluchtsoord voor dienstlooze dienstmeisjes een onvermijdelijke behoefte worden. Een klein vogeltje heeft nu reeds viermaal de reis van Amsterdam naar Batavia heen en weer mee gemaakt met «le Prin ses Amaliu, Het beestje vliegt voortdurend om den mast, en bij storm, of als het moe istj zoekt het zich een plaatsje op een der ra's. Het vogeltje is langzamerhand erg vrij geworden. liet strijkt neer op het. dele om de kruimpjes op te pikken, en soms komt het zelfs oi> «len schouder of op de hand vau een passagier zitten. De matrozen beschouwen dit merkwaardig verschijnsel als een geluk kig voorteeken en «le reizigers hebben erg veel pieizicr in het trouwe hoestje. Maandag was het station to Rozendaal in rep en roer. Ken heer had zijn portefeuille met 10 000 franc verloren. Gelukkig werd de schat door een treinsmid van de Staats spoor gevonden en deze kreeg voor zijn eerlijkheid van den eigenaar.... éen franc, die de milde gever ook mocht behouden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gomeentewot, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad «lezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 7. Augustus aanstaande, des namiddags ten half twee. Amersfoort, den 2. Augustus 1894. Dit Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Reeds vroeg inden ochtend wapperde hier heden, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, do nationale vlag van bruggen, openbare gebouwen en woningen van particulieren. Het carillon van den O. L. Yrouwetoren deecl als naar ge woonte «le Volksliederen liooron, afgewisseld door populaire wysjes. De infanterie en bet escadron ordonnansen «le veld-artillerie is te Oldebrock paradeerden om 10 uur op «le Vlasakkers. De troepen werden gecommandcord door overste Ilingman en bewezen de honneurs aan kolonel Ypey.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2