ZIE KEERZIJDE. I üostuum-werksters Militaria. 1 Advertentièn. Eén ding is zeker, ZONDAGSRUST. WfflMD Wülïï1 i t' GYMNASIUM DELFTSOHE ROOMBOTER. De' gestrafte militairen behalve zij, die wegens dronkenschap in arrest zijn werden van hun vorderen straf ontheven, terwijl aan allen hedenmiddag versnaperingen werden uitgereikt. Hedenavond muziek in Amicitia, besloten door een hal. Dinsdag, den 7. Augustus 1894, des na middags ten li ure, zal de Gemeenteraad van Amersfoort een vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn '1. Rekeningen der gemeente, van de dienst doende schutterij, van het burgerlijk arm bestuur, van het burger weeshuis en van de Kamer van koophandel en fabrieken, alle over 1893. 2. Voorstel van Burg. en Weth. ten aan zien van aankoop van grond voor eene alge meens begraafplaats. 3. Goedkeuring eener wijziging van het reglement van orde over de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders (art. 93 gemeentewet.) 4. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken stand. 5. Samenstelling der voordracht tot be noeming van zetters van 's Rijks directe belastingen. 0. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De heer L. N. de Jong, theol. doctorandus en proponent bij de Remonstrantsche broe derschap, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrar.tscho kerk alhier. De vier bij het 5e regiment nieuw benoemde oflicipren, afkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda, zullen hier 11 Augustus worden beëedigd en in functie gesteld. Zij worden allen ingedeeld bij de bataljons hier in garnizoen. Kapitein J. L. Furnee, van het 5e regi ment infanterie hier, heeft om redenen van gezondheid overplaatsing aangevraagd bij den Plaatselijken staf. Om dezelfde reden is hem thans een ver lof van 2 maanden voeleend. Luitenant G. J. C. van Zijll de Jong, van het le regiment huzaren te Zutphen, wordt 1 November voor den tijd van een jaar ge detacheerd bij de Rijschool hier. De officier van gezondheid le klasse J. P. M. Trousselot, van liet 5e regiment infanterie hier, wordt van li tot 14 Augustus gedeta cheerd in de Legerplaats bij Zeist. Nader is bepaald, dat aan de oefeningen welke de veldbataljons van liet 5e regiment in fanterie tusschenz? Augustus en 18 September in de omstreken van Amersfoort zullen houden, van 11 tot 15 September zal deel nemen een halt'eskadron van het le regiment huzaren, op oorlogssterkte en ouder bevel van een ritmeester. Zondag werden op tie banen van Claudius Civilis bij het Tolhuis te Amsterdam de prij zen uitgereikt die behaald werden in den jongsten N'ationalen schietwedstrijd. Daar hiervan niet officieel was kennisge geven, was het detachement van onze schut terij, dat zich ook in dezen wedstrijd weder zoo kranig heeft gehouden, niet aanwezig. in strijd met de eerste opgave blijkt nu, dat de A mersfoortsche schutterij niet een zilveren- maar de groote verguld zilveren medaille heeft behaald. Zij kampte daar om tegen 23 afdeelingen van verschillende schutterij korpsen, afdee lingen van den Bond van oud-onderofficieren en van Weerbaarheidskorpsen. Sergeant-majoor Muys verwierf nog een zilveren medaille voor liet grootst aantal punten, behaald in korpswedstrijd A. Tengevolge van de groote kosten, verleden iaar gemaakt voorden grooten schietwedstrijd, had de Ned. schutterij-kaderbond besloten, dit jaar geen concours op groote schaal te houden, doch alleen plaatselijke schietwed strijden uit te schrijven, voor individueel juistheidsscliot, record en personeel schieten. Het hoogst voor den recordwedstrijd, over de maand Juli, staan genoteerd: Sergeant-majoor G. Muijs, 20 treffers 196 punten: sergeant-majoor J. W. van Achter- bergh, 20 treffers 180 puntensergeant Ock- huizen 20 treffers 174 punten. Personeel-schieten1ste klasse schutters: sergeant-majoor J. W. van Aehterbergh lste prijs; sergeant C'. Dekhuizen 2de prijs; sergeant-majoor G. Muijs 3e prijs 2e klasse schutters: sergeant F. li. van Haraersveld lste prijs. De uitslag van het Indivudueelvuur is nog niet bekend gemaakt. De prijzen werden Maandagavond in »0e Arend" onder hartelijke bewoordingen uitge reikt door luitenant-adjudant Busquet. Sergeant-majoor Muijs stelde de door hom gewonnen bronzen medaille beschikbaar voor hen, die geen prijs bekomen hadden, waarna luitenant Busquet, sergeant-majoor Van Ach- terbèrgh en sergeant Boekenoogen ieder eveneens een prijs toezegden. Onze stadgenoote mej. A. A. Groenendijk heeft Dinsdag te 's-Gravenhage met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte Engefeche taal, lager onderwijs. Onze voormalige stadgenoot de heer J. E. Muller, korporaal-volontair bij de Militaire school te Haarlem, is bevorderd tot sergeant. De statuten van de Vrijzinnige kiesvol"- eeniging Amersfoort'' zijn bij Kon. besluit van 21 Juli goedgekeurd, zoodat zij rechts persoonlijkheid verkregen heeft. Uit den regenmeter hier is in de maand Juli niet minder dan 143'/» m.M. regenwater afgetapt. Er waren 22 regendagen; van 9 tot 29 Juli heeft het iederen dag geregend, het minst den 25 Juli (1 m.M.), het meest den 18den (28 m.M). Mot den extra-trein naar Den Haag ver trokken hedenochtend van hier 26 passagiers. De nieuwe Gids van de Nederlandsche Bell-Telephoou Maatschappij is gisteren ver schenen. De boekjes zullen ten spoedigste aan de hier ter slede aangeslotenen worden bezorgd. Er blijkt uit, dat het aantal geabonnoerden voortdurend sterk toeneemt; sedert Januari is bet vermeerderd met 410 en alzpo ge stegen tot 4234. Zoowel te Amsterdam als te's-Gravenhage werd voortgegaan met liet leggen van kabels, zoodat in de gezamenlijke netten 20 419 M. kabel en 855370 M. geleidingen zijn gelegd. De intercommunaletelephoonlijn Arnhem Nijmegen kwam in den atgeloopen verslagtijd gereed; op 1 Juli is het plaatselijk net te Nijmegen aan het bureel van den inter- communalen dienst aangesloten en «lus met alle netten der maatschappij in verbinding gebracht. De geabonneerden van liet plaat selijk net te Nijmegen zijn daarom in liet nieuwe boekje opgenomen. Aan het plaatselijk net te Hilversum wordt nu het Gemeentebestuur gedurende den tijd van tien jaren daartoe concessie gaf, binnen kort een belangrijke uitbreiding gegeven. Het 2e bataljon van het 2e regiment infanterie, dat thans in de Legerplaats bij Zeist kampeert, zal niet terugkeeren naar Maastricht, zijn garnizoen, doch, in verband met de najaars-manoeuvres van de 3e divisie, tot 46 September gekazerneerd worden te 's Hertogenboscb. De zoo dringend noodige aanvulling der ontstane vacaturen in den kapiteinsrang bij het hoofd wapen ondervindt thans andermaal vertraging, nu tengevolge van verschil van gevoelen over de plaatsing bij het keurkorps. Er is toch ook altijd iets. De Belgische 4e divissie zal dit jaar van 1 tot 22 September groote manoeuvres houden, waarbij tevens het nieuwe velddienstregle ment zal worden beproefd. Deze manoeuvres verdienen in hooge mate de aandacht, vooral om de mobilisetieproef die er aan zal voorafgaan. Bijna alle troe pen .uilen op oorlogssterkte worden gebracht, door het oproepen op 27 Augustus van alle, of bijna alle lichtingen, die zich met groot verlof bevinden. Men weet, wat do diensttijd bij het leger in Belgie acht jaren duurt, doch dat de manschappen met groot verlof worden gezonden, na twee en een half a vier jaren voor eerste oeefening onder de wapenen te zijn geweest. In de omstreken van Spandau werden in het begin dezer week door de Pruisische garde-cavalerie belangwekkende oefeningen gehouden in het overtrekken van rivieren. Door middel van linnen bootjes werden in fabelachtig korten tijil bruggen geslagen. De bootjes bestaan uit een geraamte van licht hout, dat met waterdicht linnen overtrokken is en bij het transport kan toegevouwen worden. Z«'s zulke linnen vouwbootjes worden op een opzettelijk vervaardigden wagen den troep meegegeven. Komt nu de cavalerie aan een rivier, dan worden de bootjes van den wagen gehaald, uit elkaar gevouwen en te water gelaten eenige eveneens op den wagen meegevoerde planken worden er over gelegd cn in een ommezien is de brug klaar. Aan de lijn gebonden, zwommen de paarden over, terwijl de manschappen beladen met tasch, munitie en karabijn, over de brug gaan. De proeven gelukten uitstekend. Er zijn nu ook pontons van aluminium vervaardigd, die door drie man kunnen go- I ^7' dragen worden. Dezer dagen hebben twee cavaloric-po- trouilles binnen vier uren een 30 KM. lange telefoonleiding gemaakt tusschen Berlijn en Potsdam. Iedere patrouille was uitgerust inet een volledig telefoon-apparaat; het ei-uegé- «loelte begon te Potsdam, nadat het met de stadsleiding in voroindtng was gubraebt en het andere te Berlijn, mulat. bet. daar aan gesloten was geworden. Bij Teltow kwamen beide patrouilles bij elkaar en werden do draden verbonden. Na vier uur gearbeid te hebben, hadden zij «le voldoening èn uit Potsdam ön uit Berlijn van <ïc officieren oen woord van lof te kunnen hooren voor hun kranig werk. Daarna word bevel gegeven tot afnemen der draden en binnen vier uur was alles weer opgeruimd. Bij de aanstaande herfstmanoeuvres in Duitschland zullen proeven worden genotnon met «le door Gruson geconstrueerde beweeg bare koepels, waarin een snelvuur-kanon van 37 niM. of 53 niM. waarmede 30 a 40 schoten ner minuut kunnen worden gedaan. Deze koepels of liever halve cylinders zijn ver vaardigd van stalen platen, dik genoeg om gewoer- of granaatkartetskogels en granaat scherven tegen te houden. De bedoeling is om ze tot versterking van het vuur in de tirailleurlinie te plaatsen. Hoewel het er niet bij wordt vermeld, zal het uit den aard der zaak wol in de bedoe ling liggen, ze alleen te gebruiken bij bet verdedigend gevecht. Evenals voor een paar jaar in ons land, worden nu ook bij het Duitsctye leger proeven genomen met de invoering van viscn op liet menu «Ier soldaten. In Duitschland echter wordt gewone versche zeevisch en niet als hier te lande haring gebruikt. Voor troepen te velde wordt o. a. te Geestemiinde uit schelvisch en andere zee visch worst bereid, nadat de visch eerst zorg vuldig gekookt en van de graten ontdaan fs. De worst komt versch en gerookt in den handel. Zij blijft in 't laatste geval minstons 14 dagen goed. De prijs der vischworst bedraagt slechts 25 30 ct. per Kilo. Het nieuwe voedings middel vindt zoowel door zijn aangenameu smaak, als door zijn voedingswaarde en ge- ringen prijs veel bijval. Een proef waro ook hier te lande te nemen. Men zal erkennen, «lat in oorlogstijd, vooral bij mobilisatie, de locomotief een groote rol speelt. Dit beeft er toe geleid, na te gaan dat Frankrijk en Rusland samen over 14 600,en dat Duitschland, Oostenrijk en Italië samen over 25 500 locomotieven kunnen beschikken. Het juiste aantal voor elk «Ier hiervoor ge noemde Ilijkon is onderscheidelijk 11 100, 3 500, 15500, 0000 en 4000. 346sto STA ATS- fsOTEMiMJ TWEEDE KLASSE. Trokking van 30, 31 Juli, 1 en 2 Aug. (1600 loten). Ten kantoro van den Collecteur te Amers foort zjjn aan de volgende nummers to beurt gevallen Prijs van f200 op No. 19550. f 100 19490. Prijzen van l'30. 3702 3722 3730 002 0030 0047 0055 0075 8358 8373 8382 8380 8710 8722 8725 8744 8754 8759 8700 8777 8788 11094 11005 11744 1174711790 19529 19556 195601950919573 19570 19579 19582 19590 10052 19004 19007 1067! 19072 19077 19682 19085 10807 19819 19821 19828 19843 en 19807. Te zamen 51 prijzen. Volgende (rokkingen geschieden 3e kl. 13—10 Aug.4e kl. 27-30 Aug.5ekl. 10—13, 18—21, 25-28 Sept. en 2—0 Oct. De derde klasse bevat de volgende prij zen 1 van f20000, 1 van f5000, I van f2000, 2 van f1500, 5 van f 100.5 van f400, 5 van f200, 15 van I'lOO en 1505 van f30. (Geen nieten). Datum. 8 uur. 12 uur. 4 ur. Auiuner- kingon. 64 62 66 66 65 66 1 Aug. 2 61 66 1 06 66 I 67 66 6-1 I 60 65 I 66 67 Sunlight Zocp jjuH'i alouds verblijdende uitkom*!.-n, i.-ruiil namnuk idtyd teleur stelt. Hei tvoord „Sunlight" i* gurtoiu- peld op i.'.lur «mik, let vooral hierop, ido Zcc mil v. «ekeril e or «low jv cent pci door Indien gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden lu'Lt in te koonen' wilt dut dan ZATERDAG AVOND doen. Waartoe zoudt gij, geheelnoodeloos, de Zondagsrust, van anderen storen. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GE-DOREN25 Juli. Aaltje, d. van Dirk van den Hoek en Jannetje van Leyenhorst. 20 Juli. Cornelis, z. van Cornelis Kraaikamp en Hendrika Wijnands. Gerard Antonio Elisa, z. van Gerard Antonio Elisa Jagtenberg en Johanna Christina Petronella Boerwinkel. 27 Juli. Nclina Hendrika, van Jacobus van Eijkelenburg eu Johanna van Baaren. Anna Margaretha, d. van Willem Steenbeek en Regina Margaretha de Bie. 28 Juli. Arn Gijsbert, z. van Jan Hendrik Mulder en Hillegien van den Berg.30 Juli. Johannes, z. van Nicolaas Groeneslcin on Wilhelmiua Smal. Elisabeth, d. van Wilhelmus Pot en Geertruida van Empolen. Alij«la Hen drika, d. van Gerardus Albartus do Vrij en Evertio van Slooten. Rutuerus Jacobus, z. vau Ilutgerus van 't Wel un Barbara van der Veer. 31 Juli. Johanna, d. van Johannes Hendrikus van den Heuvel en Geestje teu Hoeve.- ONDERTROUWD: 26 Juli. Woutorus Menso Vink en Johanna Martina Schoen makers. WoUterus Johannes Vitskie en Geertruida Wijnands, Jan van Zoldert en Hilligje de Kleine. Melis Bakkcnes en Klaasje Heiljjgers. Willem van de Mast en Grietje Staats. Wilhelmus Thomas Tooien en Maria Antonia do Lang. Hendricus Evers en Dirkje Dreuning. GETROtlWD: 1 Aug. Aria Malestein en Maria Ruijtenborg. Ritske Wymenga eu Cornelia Antonia Spry. Johannes Elscliot en Catrina Kraan. OVERLEDEN: 24 Juli. JohannaFrederika Warneke, 38 j. ongeh. ïekom, 3 m. l' litg. van Elisabeth Loimvn.27 Juli. Wil helmus Maria Verhaaren, 20 j. ongeil. Martha Mark, 47 j. echtg. van Jacobus Lobol. 29 Juli. Maria Lverarua van dor Veen, 2 m. Coiiiiiiissioiiiiafrs in Effecten. KORTEGltACHT, ROS AMERSFOORT. Telcphoonnumiser 10. Koopen en verknopen S'lffecten, Coupons, buitenlandsch ttank- papier en Muntspeciën tot den meest voordeoligen koers. Sluiten Crolontjatiën en He- leeninyenitisconteeren en verschatten wissels op a/te bankplaatsen zoowel in itinnen- als Huiten- laml enz. enz Ifrt Kantoor ia geopend van 93 nur. AMERSFOORT. Het 2de TOELATINGSEXAMEN is vast gesteld up Maandag en Dinsdag 3 en 4 September f tevens Her-examens. I KANDIDATEN worden uitgenoodigd zich vóór 25 Augustus aan te melden bij den Rector J. II. MOIX, Utrechlsrlie weg, C, i't-W», Vaste prijs tot I October a.s. franco rem bours door geheel Nederland. 10K.6. f12. 4i f5.84; 2 J 13.25. MEI- en Jl NI BOTER, waarvoor wordt ingestaan, «lenzelfden prijs. Buitonland 5 ets. per J K.G. hooger. Overtuigt u van de geurige en iljue kwali teit en vraagt monster a 11.40 per K.G.; nette verpakking en vlugge verzending, W. van Santen Jae.zn., Rijswijkschoweg l>ij Den Haag. julianniLrralwUn ~Z kunnen direct op een Atelier te BAARN go- plaatst worden. Brieven of in persoon adres Oosteralraut 93, ie BAARN.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3