Donderdag 23 Aug. 1894. No. 4382. 38e laargang. Liefdadigheid. De Melaatsche. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderd'Ujnamiddag niet gratis Zondagsblad, Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen >p het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 ct. per 3 maanden. Advertontiën 16 regels 00 ct.; elke regel meer 10 et. Grootc letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 26 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In hst Zondagsblad, per regel5 cent Bjj advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnuiumer 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaai-ne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten oflangeren tijd op reis gaan, de Arnersfoortsche Courant en de bladen, welke zij door onze tussclienkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Al hoort men er op 't oogenblik niet veel van, toch zit het Bestuur van bovengenoemde vereeniging niet stil; met kracht bereidt ze zich voor op den naderenden winter die bet laat zich dagelijks meer aanzien zeer veel van haar zal vergen. Wil zij haar doel bereiken, armoede voor komen, waar reeds een gezin nooddruftig geworden is, den nood lenigen en bedelarij weren dan moet ze, meer nog dan tot dus ver, steun erlangen van alle ingezetenen. Meer dan in den afgeloopeu winter, wordt, nu door »Lieidadigheid" niet (althans niet zoo spoedig) meer wordt gegeven, weer aan de huizen gebedeld De bedelenden geven voor, dat zij door de werkende leden van de vereeniging niet wor den bezocht en ook niet weten tot welk de partement zij belmoren. Als regel kan daarbij worden aangenomen, dat iemand, die om brood, werk, kleeren of tvat ook komt vragen en verzekert niet le weten, wie het hoofd is van zijn departement, door dronkenschap, luiheid, oneerlijkheid of een andere reden den steun der Vereeni ging heeft verbeurd. Daar de hoofden bekend zijn met de armoede in hun departement, is het zaak aan bedelaavs niets te geven, maar hen naar het hoofd van het departement, waarin zij wonen, te verwijzen. Om dit laatste te kunnen doen, volge hier voor de niet-leden der vereeniging de ver deeling der gemeente in departementen. Departement I. omvat de woningen gelegen inde Koestraat, kleine Koestraat, kleine Koe- steeg en Vingerhoedsteeg. Hoofd de heer II. van ESVELD, Rz. Dep. II. omvat de woningen iu de Arn- hemschestraat Zuidzijde, Arnhemsche wal, achter de Meisjesschool en Groote Haag Noordzijde. Feuilleton. Naar het Fransch. {SLOT.) Maar wanneer een van dezen op dat uur was opgestaan om zieh aan het strand te gaan ver kwikken en in de duisternis langs den oever had rondgedwaald, in weerwil van de hevige rukwinden, die hem van de zeezijde bestookten, zou hij misschien een schouwspel gezien hebben wel in staat om zijn goede stemming voor het overige van den nacht te bederven. Het gebeurde namelijk dikwerf op dat uur, dat een heer, in een mantel gelinld, het gelaat bedekt met. een masker van zwarte stof, waaraan een kap bevestigd was, die het geheele hoofd omhulde, en een sigaar in de lang geschoeide hand, zich langzaam in de richting van het strand voortbewoog. Als in een geestverschijning van verouderden smaak, gingen twee dienaren met witte haren hem vooraftwee anderen volg den hem op eenigen afstand met walmende roode toortsen. Voor hem uit liep een kind, evenals zij in rouwlivrei, en deze page bewoog elke minuut een klokje om uit de verte te waarschuwen, dat men zich van den weg des wandelaars moest verwijderen. Het gezicht van dezen kleinen stoet liet een even huiveringwekkenden indruk achter als dat van een veroordeelde. Het hek aan het strand werd geopend voor dezen man; het gevolg liet hem alleen en hij naderde den oeverkant, waartegen de golven schuimend opspatten. Diiar, als in zichzelf verloren Hoofd de heer II. W. PISTORlüS. Dep. III omvat de woningen in de Groote Haag Zuidzijde. Hoofd de heer H. PEERLKAMP. Dep. IV. omvat de woningen iu de Kleine Haag, Slot van Drie en Vinkebuurt, Blom- mershofje en Zuidsingel vanKleine Haag tot de Varkensmarkt. Hoofd de 'lieer J. C. J. PELS RIJCKEN. Dep. V. omvat de woningen gelegen bin nen de Arnhemsche straat Noordzijde, Var kensmarkt Westzijde, Helliugstraat Westzijde en Plantsoen. Hierin bevinden zicli nog de Htrechtsche straat, St. Jorisstrajxt en Molen straat. Hoofd de heer J. HOOYKAAS. Dep. VI. omvat de woningen binnen den Westsingel, Varkensmarkt Noordzijde, Ilel- lingstraat Oostzijde, Plantsoen en Kleine Spui. Hierin bevinden zich nog de Hellingsteegen Achter Davidshof. Hoold de lieer J. W. van ACHTERRERGH Ju. Dep. VII. omvat de woningen binnen de Westsingel gracht, de Lange straat Noordzijde, en de Lange gracht Westzijde. Hierin bevinden zich nog de Breede straat, Paternostersteeg, Lievevrouwensteeg, Zwanehals, Kraukeleden- straat en Elleboogsteeg. Hoofd de heer T. van DAAL. Dep. VIII. omvat de woningen binnen de Lange gracht Oostzijde, Zand Zuidzijde, Weversingel Westzijde, Kamperbinnenpoort Noordzijde, en Lange straat Noordzijde. Hierin bevinden zich nog de Kromme straat, Achter het oude stadhuis, Vijverstraat, Havik, Eind van de wereld,Kerkstraat, Appelmarkt,Groen temarkt, Hof, Pepersteeg, Haversteeg, Laven delstraat, Windsteeg, Bloemendaalschebin- nenpoort en Muurhuizen. Hoofd de heer I. ter SCHUUR. Dep. XI. omvat de woningen binnen de Lange straat Zuidzijde en Zuidsingel Noord zijde. Hierin bevinden zich nog de Scher- bierstraat, Mooiorstraat. Rozemarijnstraat, Drieringensteeg, Korte gracht, v'alkestraat, Oldenbarneveldsteeg, Achter de Heilige Geest, Stovestraat, Nieuwstraat, Muurhuizen en Kamperbinnenpoort Zuidzijde. Hool'd de heer B. A. van RUIJVEN. Dep. X omvat de woningen binnen den Zuidsingel van de Kleine Haag Oostwaarts, Kleine St. Janstraat Zuidzijde, Beestenmarkt Zuidzijde, Achter de Kamp Zuidzijde en Plantsoen. Hoofd de beer B. A. SIDDRÉ. en in pe-izende wanhoop verzonken, ging hij ge heel op in de treurige verlatenheid van de onein dige ruimte vóór hem. Zwijgend verwijlde hij daar onder het gebulder van den oceaan, niet ongeliji: aan de steenen schimmen op de borstwering, ongevoelig voor wind, storm of regen. Wanneer hij aldus een uur in gepeins had doorgebracht, sloeg de sombere figuur, steeds vergezeld van het toortslicht en het geklep van het klokje, het voetpad weder in, waarvan hij was afgedaald en dat naar den gevangentoren voerde. Vaak gebeurde het, dat hij, wankelend op zijn weg, bleef haken aan de oneffen heden van de rotsen. Op don ochtend die dit herfstfeest voorafging, bevond de jeugdige voorlezeres der Koningin, die sinds het eerste bericht in zwaren rouw gekleed was, zich in het bidvertrek van Hare Majesteit, toen haar een briefje, geschreven door een der secretarissen van den hertog, overhan digd werd. Het bevatte slechts deze twee woorden, die ze met een huivering las: „Heden avond." Dat was de reden, dat tegen middernacht een der Koninklijke vaartuigen het anker wierp voor Portland. Een jeugdige vroawelijke gedaante stapte alleen aan land. Nadat de verschijning op het in schemer gehulde strand om zich heen gezien had, spoedde zij zich voort in de richting van het schijnsol der toortsen en den klank van het klokje, die, door den wind gedragen, tot haar kwam. Met hot hoofd rustend op een steen en nu en dau door een doodoliike huivering be vangen, lag de muil met het geheimzinnige mas ker, in zijn mantel uitgestrekt, op het strand. Toen <le jeugdige verschijning blootshoofd ver scheen, knielde zij aan zijp zijde neder en het gelaat in de handen verborgen, riep zij snikkend uit: Dep. XI omvat de woningen binnen Achter de Kamp Noordzijde, Beestenmarkt Noord zijde, Kleine St. Janstraat Noordzijde, Zuid- sin<ml, Kampstraat, Koningstraat Oostzijde, Pothstraat Zuidzijde, Zogstraat Zuidzijde en Plantsoen. Hierin bevinden zich nog de Oliestraat en Groote St. Janstraat. Hoofd de heer N. van VEEN. Dep. XII omvat de woningen binnen de Zogstraat Noordzijde, Pothstraat Noordzijde, Koningstraat Oostzijde, Teutstraat Noordzijde, Woikerstraat Oostzijde en Plantsoen. Hierin bevindt zich de Potlikamp. Hoofd de heer G. PRINS. Dep. XIII omvat de woningen binnen de Wolkerstraat Westzijde, Teutstraat Noord zijde, Acbter het oude Weeshuis Noordzijde, St. Agathastraat Oostzijde en Plantsoen. Hierin bevinden zich nog de Bolderstraat en een gedeelte van de Bloemenda.dstraat. Hoofd de heer J. C. van E1JBERGEN. Dep. XIV omvat (le won'ingeu binnen het Zand Noordzijde, Weversingel Noordzijde, Kampstraat Noordzijde, Koningstraat West zijde, Teutstraat Zuidzijde, Achter het oude Weeshuis Zuidzijde, St. Agathastraat West zijde, Plantsoen en Groote Spui. Hierin bevinden zich nog de Breedesteeg en de Spieringsteecr. Hoofd de heer H. E. van SWEDEN. Buiten de Icom der gemeente. Dep. XV omvat (le woningen binnen de Utrechtsche weg Zuidzijde, de Beek en de Heiligenbergerbeek. Hierin bevinden zich de Arnhemsche weg, de Beekstraat en de Luiaard. Hool'd de lieer A. M. TROMP van HOLST. Dep. XVI omvat de woningen aan beide zijden van den Soesterweg tot aan den Utrechtschen weg Noordzijde. Hoofd de heer mr. J. C. H. PRIKKEN. Dep. XVII omvat, de woningen tusschen de Eem en de Beek tot den ouden Soesterweg. Hierin bevindt zich het Sasje. Hoofd de heer W. van ESVELD. Dep. XVIII omvat de woningen binnen de Eem, de Reek en den straatweg naar Hoevelaken Noordzijde. Hoofd de heer A. LATENSTEIN van VOORST. Dep. XIX omvat de woningen binnen don straatweg naar Hoevelaken Zuidzijde, de Beek en de Heiligenbergerbeek. Hoofd de heer P. J. FREDERIKS. W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- en INSTRUMENTMAKER. „O, ongelukkige!" „Vaarwel! vaarwel!" antwoordde hij. In de verte hoorde men het gezang en het gelach weerklinken, dat opsteeg uit de gewelven van het hertogelijk verblijf, waarvande verlichting door de golven werd weerkaatst. „Gij zijt vrijl".... voegde hij er by, terwijl hij het hoofd terug liet vallen op den steen. "Gij zijt verlost!"antwoordde de bleeke gedaante, terwijl zij oen klein gouden kruis op hief naar de brekende oogen van hem, die niet meer sprak. Na een lang stilzwijgen, gedurende hetwelk zij in de zelfde houding bleef, onbeweeg lijk en de oogen gesloten, murmelde de stervende in zijn laatstea snik: „Tot weerzien, Helena." Toen de dienaren, na een uur wachtens, na derden, vohden zij het jonge meisje nedergeknield op het zand, biddend bij hun meester. „De Hertog van Portland is dood" zeido zij. Leunend op den schouder van een der grijsaards begaf zich naar het vaartuig, dat haar gebracht had. Drie dagen later kon men het volgende nieuws lezen in het Journal de la Cour: Miss Helena II***, de bruid van den hertog van Portland, heeft gisteren den sluier aan genomen in het klooster der Karmelieten te L.*** Wat was dau het geheim, dat den dood van den aanzienlijken hertog als met een sluier be- I dekte? I Eens, toen de jonge hertog zieh in de oin- j streken van Antiochïe van zijn karavaan ver- wijderd had, hoorde hij, al koutend met de gidsen van het land, spreken van een bedelaar, dien Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. zullen, voor zoover den ingewijden bekend is, alleen enkele juridische en sociale wetten in de Troonrede worden aangekondigd, terwijl voorts een nadere versterking van het materieel der marine in uitzicht wordt gesteld. Minister Van der Wijck moet verklaard hebben met zijn plan, dat nog al diep ingrijpende financieele gevolgen moet hebben, te zullen staan of vallen. Van daar, dat de marinebegrooting voor 1895 het gewichtige moment in de parlementaire campagne zal worden. Het voornemen moet bestaan om, na de adresdebatten in September en het onderzoek der bem-ootingen, bet voorstel van den heer Hartogh betreffende de herziening van liet Wetboek van burgerl. rechtsvordering en de invoering van de Faillissementen-wet zoo mogelijk af te doen. Veel meer zal er in geen geval in 't loopend jaar kunnen geschieden. Van de kieswet-hervorming ziet deschrijver in liet geheele volgend jaar nog niets komen, zelfs al zullen we in de Troonrede er nogmaals op worden voorbereideerst bij de adresdebatten zullen we daarover liebt zien ontsteken. Omtrent de Bedrijfsbelasting zegt dezelfde berichtgever Er komen, reeds nu, tal van tegenstrijdig heden en onbillijkheden aan 't licht. Om een paar voorbeelden ie noemen. De houder van een café met muziek, die tot hiertoe in het patent 14.50 per avond betaalde, dat is circa f 750 per jaar, zal misschien in de Bedrijfs belasting voor fGO a f80 worden aangesla gen. Bordeelen en dergelijke inrichtingen zullen enorm bij de nieuwe regeling prófi- teeren, terwijl reizigers en boekhouders, kleine winkeliers en dergelijken bijna zonder uitzondering meer zullen betalen dan vroeger in het patent. Daarbij komt, dat de aanslagen der verschillende commission uit de colleges van zetters op verre na niet gelijk zijn en 't geval is mij reeds ter oore gekomen, dat twee compagnons, die uit dezelfde zaak, ieder voor de helft, dezelfde inkomsten genieten, doch die in verschillende afdeelingen der stad wonen, voor vrij uiteenlooponde bedra gen zijn aangeslagen. De practijk zal dan ook spoedig doen zien, dat ae wet op menig punt wijziging, of een andere, meer gelijk matige toepassing vordert. men met afschuw ontweek en die geheel afge zonderd te middeu der bouwvallen leefde. De lust bekroop hem, dien man op te zoeken, niemand toch kan zijn noodlot ontgaan. Want deze weer zinwekkende Lazarus was hier op aarde de laatste bewaarder van de verschrikkelijke lepra der Oudheid, de melaatsehheid, de onverbiddelijke kwaal, waartegen geen middel bestaat en waarvan God alleen Job kon verlossen. Niettegenstaande de beden der verschrikte gid sen, stond Portland er op, alleen de besmetting te gaan weerstaan in het hol, waarin deze paria der menschheid zijn ellendig bestaan vóórsleepte. Daar, door een soort snoeverij gedreven, onver saagd tot dwaasheid toe, gaf hij den zieltogenden ellendige een handvol goudstukken, en er zelfs op Aangedrongen hem de hand te druk ken. Op hetzelfde oogenblik echter was er een floers voor zijn oogen gekomen en gevoe lend, dat bij verloren was, had hij reeds 's avonds de stad en het land verlaten cn nog vóór de eerste aanvallen de zee bereikt om genezing te gaan zoeken in zijn voor vaderlijk kasteel of... er te sterven. Maar toen zich de brandende verwoestingen reeds gedurende den overtocht openbaarden, zag de hertog wel in, dat hij geen andere hoop meer kon koesteren dan die van een spoedigen dood. Het was dus gedaanVaarwel jeugd, luister van een ouden naam, beminlijke bruid, nakomelin gen van het geslacht! Vaarwel kracht, vreugde onmetelijk fortuin, schoonheid, toekomst. Alle verwachtingen waren verzwolgen door dien éenen vreeselijken handdruk. De lord had de kw;uil van den bedelaar over geërfd. Een seconde van trotscho snoeverij ecu te edele- ingeving wellicht! had zijn schitte rende loopbaan doen eindigen in den nacht van een vreeselijken dood.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1