r* Stadsnieuws. «Lindgreon, Ujlaki en Van der Plank met 00 soldaten uitgeleverd. Zij waren goed behandeld. De lijken waren ongeschonden begraven. Radja had plan aan te vallen. Bij het nieuwe bombardement werd de Kroonprins gewond. Balineezen trekken naar het ge bergte terug. Het 2e bataljon bezet een verlaten ver sterking Westelijk van Mataram. Het 9e heeft stelling genomen te Kaleh, den vijand beschoten en teruggeslagen niet achterlating van repeteergeweren en lansen. Onzerzijds geen verliezen. Dc marine verhindert vlucht van Djilantik naar Bali niet." Dat. bij den goed gelukten aanval van onze troepen op Aroen, de zoon van den vorst van Lombok, de onkwetsbaar geachte Ratoe Agoeng K'toet, de afstammeling uit het vor stelijke huis van Karang Asem, wiens voor ouders van goddelijken oorsprong heeten te zijn, gekwetst werd, zal vermoedelijk voor den vijand als bewijs gelden, dat de krijgs kans gekeerd is en onze wapenen zullen zegevieren. Bij een Europeeschen troep zou de verwonding van een der leiders de sol daten hebben aangespoord tot een krachtige wraakoefening, hier gaf zij aanleiding 'ot groote verslagenheid onder de zeer bijge- loovige Baliërs. De Telegraaf en liet Handelsblad berichtten bovendien, dat de vijand uit Aroen was verdreven. Vermist zijn nu nog 35 minderen. Volgens bij de familie ontvangen telegram men is de toestand van den zwaar gekwet sten Ie luitenant der infanterie J. T. ter Bruggen Hugenholtz zóo, dat tnen hem als gered kan beschouwen. De 2e luitenant der artillerie J. E. Timmer, die licht gekwetst was, zal echter een been moeten missen. Op zich zelf klinkt de tijding, dat de ge vangenen door tien Vorst zijn losgelaten vreemd vooral omdat hei bericht, spreekt van een verwachten aanval op onze stellin gen, zoo lat. tie Vorst nog van weinig vrede lievende gezindheid blijk geeft. Voor tie verwanten der gesneuvelden is het een troost, dat de lijken van hen, die op zoo verraderlijke wijze zijn gevallen, niet zijn verminkt, maar een behoorlijk graf von den. Vooral het Regeeringstelegram, dat sprak van liet vele dat in handen des vijands was achtergelaten, deed ernstiger vreezen. Dat de Radjah voornemens is ons aan te vallen, mag eerder verblijdend dan onrust barend worden genoemd. Na liet gebeurde zullen onze troepen zich niet voor een tweede maal uit hinderlagen laten aanvallen en beschieten. De vijand zal, oin offensief te kunnen optreden, in het j open veld moeten komen, waar hij zonder twijfel het onderspit zal delven. Een verpletterende nederlaag zij de straf voor het laaghartig verraad. Lombok behoort onder ons direct bestuur gebracht te worden en rui wij tien Vorst niet meer hebben te ontzien, kan er met 'Ie noodige energie ge handeld worden. I I til althans is een voordeel van den luge- j treden oorlogstoestand. Van alle kanten stroomt aanbieding van j vrijwilligers toe; aan tie oproeping van den heer Den Reer Poortugael gaven reeds 200 jongelieden gehoor. Van 'le zijde van hen, die de oproeping voor de Lombok-expeditie aan tie gepenstouneerde Atjeh-slrijders deden, wordt medegedeeld, dat tot heden ruim 170 1 aanbiedingen zijn ontvangen, waaronder die van vele gedecoreerden, o. a. een hoofdofficier en oen kapitein Modedeeling daarvan is gezonden aan don Minister van Koloniën, j Zij, die den Staat om een of andere reden i niet niet bun persoon kunnen dienen, boden geld of geschenken in natura aan. Ook te J Goes heeft zich thans een commissie gevormd j als die waarvan we in ons vorig nummer gewag maakten, in hoofdzaak om gelden te j verzamelen voor het Roode kruis. De N. Gorinch. Cl. bevat een artikel van j een gepensionneertl kapitein van het Indisch j leger, die, na er 22 jaren gediend te heb beniu Juni Indië verliet en toen te Magelang reeds toebereidselen had zien maken voor het vertrek van de expeditie naar Lombok. De schrijver geeft daarin een overzicht van alle mutatiën bij de ver- »Ten vervolge op het bericht van 7 dezer moet nog worden meedegedeeld, dat de op den 30. Augustus als vermist vermelde 1e luitenant der infanterie C. de Graaf gesneuveld is en dat aan de gevolgen der bekomen won den is overleden de serg. der inf. Th. Baumann. Verder kan nog worden gemeld, dat dooi den Gouverneur-generaal is bericht, dat de vorst van Lombok (blijkbaar reeds vóór de bekende overrompeling onzer troepen) oen som van f450000 ter vergoeding van oor logskosten heeft, betaald. Zaterdagmiddag seinde de Telegraaf oas: »l)e Barisans van Bangkalan zijn gemobi liseerd en ter beschikking van den bevel hebber op Lombok." Dit zijn Madoereesche troepen, die onder bevel staan van een Europeesch kapitein, ilinke en moedige soldaten, die reeds goede diensten heoben gepraesteerd in den Atjeb- oorlog. De mail, welke Zaterdag hier te lande is ontvangen, werd natuurlijk met belangstelling tegemoet gezien. De bladen, welke berichten over de overrompeling en het verraad kunnen hebben, komen wel eerst met de volgende mails (deze loopt tot 7 Augustus) maar de thans ontvangen couranten bevatten toch reeds brieven over de eerste expeditie naar Lombok, welke zoo gunstig is geslaagd. Daaruit blijkt o. a. dat van «verregaande zorgeloosheid" geen sprake is geweest. Volgens een brief uit Ampenan in de Java-bode waren de onzen tot a e noodige waakzaamheid en omzichtigheid aangespoord, reeds meer dan drie weken vóór den overval. Onder de borgen Lombok-litteratuur die elk jour nalist door te werken en dikwerf door te worsteion heeft, vonden wij een eenvoudig stukje, dat zeker de verdere verspreiding waard is, namelijk: Een woord aan ouders en voogden van minderjarige miliciens. „Zoodra 't in het garnizoen bekend word, dat wij werden geroepen om twee jaar naar de Oost te gaan, hoorden wij op de compagnie haast elkeen uitroepen: „nou, maar ik schrijf naar huis om toestemming," ja. een dichter onder ons maakte dadelijk een versje* En wij gaan naar Lombok toe En wij zijn den vrede moe. Wij schieten met kruit en l De Balineezen dood. En dat zingen wc nou. Maar de toestemming. Zou dio komen Ik hen er erg bang voor. Ouders en voogden, gij zijt weer de kinderen van de oud-strijders van 1830gij moogt ons niet tegen houden het voorbeeld van onze grootouders te volgen. Zjj zoudeu zich iu hun kist omdraaien, llcel Europa moet weten, dat het Ncderlandschc bloed nog wel moed heeft, moed om in do bres te springen voor onze valseh vermoorde kameraden op Lombok. Dat moet gewroken worden, en dat zal gewroken worden, wanneer gij ons uw toestemming geeft! En gij. moeders, uw zoons zullen tot hun spijt niet eens in 't vuur komen. Onze luitenant Hoeft ons verteld, dat wij naar Indië gaan ora de soldaten daar in hun garnizoen af te lossen; die soldaten kunnen dan allen naar Lombok, en wij blijven in reserve. II krijgt daarvoor van uw zoon 300 gulden, dat is een mooi sommetje voor twee winters; ik ten minste geef ze aan huis. Wij zien dan eens wat meer van de wijde wereld en komen over vierentwintig maandjes heel wat slimmer en knapper terug dan toen wij heengingen. Wij hebben daar een heel goed leven vraagt't maar aan oude soldaten uit Indië. Hot traktement is ook groot, en daarom: geeft uw toestemming als tl straks een brief krijgt, van uw zoon. De andere couranten willen dit zeker ook wel laten drukken. Ik ben maar zoo vrij geweest dit eens te schrijvende courant zal er wel dc fouten uithalen, want ik hen wel niet geleerd, maar toch een echte Hollandsche jongen, die zijn laatste» druppel bloed over heeft voor Wilhelmina Ik ben een milicien-scherpschutter van 1894, Cc regiment, 5e bataljon, le compagnie. Hier hebben zich nu ook al 4 luitenants aangemeld. lood schillende bataljons, waaruit de gevolgtrek- king moet worden gemaakt, dat de meeste commando's waren toevertrouwd aan pas bevorderden of aan officieren, die tien troep waarbij zij eerst zeer kort waren ingedeeld, niet voldoende kenden. De troepen missen daardoor zijns inziens den noodigen sa menhang. Dezelfde omstandigheden deden zich gelden bij de twee aanvullings-batal- jons. De nog i-esteerende zijn zeer incom pleet en in bet algemeen geldt, dat een reorganisatie van onze levende strijdkrachten ook in Indië boog noodig is en liet incom pleet zoo spoedig mogelijk aanvulling be hoeft. Hij eindigt, met een warme hulde aan tie gevallenen op Lombok, zijn vroegere kameraden uit den Atjeb-oorlog, en hoopt, dat alle mariniers met tie geheele koloniale reserve inet spoed naar Indië zullen worden gedirigeerd. Van wege het Departement van Koloniën word Zaterdag nog het volgende gemeld: De Staatscourant van Vrijdag bevat het Kon. besluit waarbij de sluiting der tegen woordige zittting van tie Staten-Generaal wordt bepaald op Zaterdag 15 September des namiddags 3 uur, en een waarbij rar. A. van Naarnen van Eernnes wordt benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer voor het nieuwe zittingjaar. De vroegere doleerende kerk te Baarn is Donderdag in het hotel Velaars aldaar geveild en bracht f2500 op. Vooruit was bepaald, j dat er nimmer in dat gebouw godsdienst- I oefening mag gehouden worden. Gelijk bekend is hebben de spoorweg- overeenkomsten van 1890 noch het land, noch de spoorwegmaatschappijen de door de I voorstanders verwachte voordeeion bezorgd, i Thans blijkt echter, dat er nog een ori- j verwacht fortuintje verbonden was aan de overneming van den Rijnspoorweg In een jaren lang hangend geschil tusschen de N.R.S. en de Links Ilheinische Eisenbahn, is nu door arbiters uitspraak gedaan en wol ten gunste van ons land, dat, als opvolger van de N.R.S.M.. thans f840 000 zal ontvangen. I Oj) verzoek van velen hebben wij een afdruk i op heler papier gemaald van hel kaartje van het oorlogslerrein op Lombok, in ons jongste Zondagmummer geplaatst. Deze afdrukken zijn Iepen betaling van 5 I rent per exemplaar verlet ijgbaar bij den boek- handelaar Valkhoff en aan ons bureau. H. H. M. M. vergezeld van de Prinsen van Buntheirn, deden gistermiddag weder een I rijtoer door deze gemeente. Behalve een aantal militaire en civiele auto riteiten uit de provincie Utrecht waren, ge lijk we ons vorig nummer berichtten, een dertigtal hoofd- en subalterne officieren int dit garnizoen Zaterdagmiddag namens li. M. de Koningin-Regentes genood tot, een garden party in het park van Soestdijk, waar de koninklijke kapel der Grenadiers een keurig programma ten gehoore bracht. Door den aanhoudenden regen werd liet feest in de achterzalen van het paleis ge geven, waardoor veel van de sohoone muziek verloren ging. 11. M. de Koning-Regentes onderhield zich met een groot aantal Harer gasten en informeerde zich o. a. bij een der Indische officieren naar Lombok, Haar groote deel neming te kennen gevend. Onder de burger-autoriteiten die ton Hove genood waren behoorden «Ir. P. Groeneboom, wethouder en waarnemend burgemeester van Amersfoort, de heer M. L. Celosse, wethouder, mr. H. Croockewit, kantonrechter, en de heer A. J. Kriegel-, ingenieur van den spoorweg Utrecht—SoestdijkBaarn. De veld bataljons van het 5e regiment in- lanterie, die heden ecu militaire inarsch nioir Baarn maakten, defileerden voor II. II. M. M. die van het balkon van het Paleis de troepen gadesloegen. Nauwelijks was bij liet station Baarn den troepen eenige rust gegund of H. H. M. M. kwamen aanrijden om 11. K. H. de prinses van Schaumburg Lippe, die eenigen tijd de gast van II. II. M. M. zal wezen, van den trein te halen. In een oogenblilc was de troep weer in t geweer en werden de honneurs bewezen. De bataljons, die om half acht van hier vertrokken, onder commando van kolonel Benschop en niet de muziek aan het hoofd, keerden omstreeks half vier hier ter stede terug. Generaal-majoor H. P. J. Hennus, inspec teur van het wapen der infanterie, vertrok Zaterdag weer van hier. Generaal-majoor F. C. Bloem, comman dant der 2e divisie infanterie, zal hier morgen middag aankomen om tie manoeuvres welke het 5e regiment in de lmurt van Amersfoort houot. bij te vonen. Aan de manoeuvres van het 5e regiment, zal deze week ook worden deelgenomen door 9 pelotons op oorlogssterkte van het 1 e regi ment huzaren uit. Deventer, onder commando van ritmeester J. V. Westenberg. Van de 7 onderofficieren van bet 5e regi ment infanterie die deelnamen aan bet toe- latings-examen voor den Hoofdcursus zijn er niet minder dan 4 geslaagd, te weten de sergeanten: J. M. Nolen, J. II. van Bold rik P. J. de Ruvter, allen voor infanterie Indië, en H. F. Polack, voor administratie Indië. Bij de Rijschool hier wordt 2 November nog gedetacheerd de le luitenant G. Macs van de rijdende artillerie. Door den inspecteur der artillerie zijn aangewezen tot het volgen van een cursus aan de Rij- en hoelsmidschool alhier, van 1 November 1894 tot 31 October 1895. de wachtmeestersK. Hoekstra en K. Terpstra. van bet Ie regiment vold-artillerie; W. Sehott en F. Lankamp, van bet 2e regi ment veld artillerie: T. Rakkema en J. van der Boom j van het 3e regiment veld-arlillorie en P. F. an do Beek van liet korps rijdende artillerie. Van de 17 officieren van Irt 5e regiment infanterie hier in garnizoen, die zich bereid hebben verklaard ora gedetacheerd te worden bij liet leger in Nederlandseh Indië, zijn er 16 geneeskundig goedgekeurd. Ook hebben reeds 27 onderofficieren en minderen van liet 5e zicli aangemeld voor dienstneming bij de Koloniale troepen. De bij bet Indische leger nieuwbenoemde officier van gezondheid der 2e klasse J. Bonk, gewezen vóór of op 29 September naar Batavia te vertrekken. Zaterdagochtend 8.21 stoomde tie extra- trein het Nieuwe station binnen, die bet detachement van de Koloniale reserve uit Nijmegen naar Amsterdam bracht., vanwaar het zou scheep gaan. Het detachement stond onder bevel van kapitein S. A. Drijber, was onder medege- lt-ide van den Ie luitenant A. W. van dc Pauwert en de 2e luitenants II. Prins en Van Leer en bestond uil 1 sergeant-majoor, 1 foui'icr, 7 sergeanten, 12 korporaals, 2 tam boers, 1 hoornblazer en 109 fuseliers. Alle officieren van de Koloniale reserve deden hel. uitgeleide. Te Amsterdam is het detach 'ment met groote warmte ontvangen. Generaal Eland en -le schutterij muziek deden het uitgelei le een ontzaglijke menigte volgde het naar den stoomcr Prinses 1157- helmina, waar de generaal en overste Briiinsma den mannen een hartelijk vaarwel toeriepen, terwijl IIIJ. MM. de Koninginnen per telegraaf hun Leste wenschen toe brachten op de reis en bij de vervulling hunner plichten. Kapitein Drjjber dankte Haren Majesteiten, mede per telegraaf. Mogen, als aanstaanden Zaterdag het deta chement uit Harderwijk hier jpasseert, ook hier velen van hun belangstelling doen blijken. Onze stadgenoot de heer F. J. Lindenhovius is benoemd tot ambtenaar bij de Zuid Afri- kaanselie Spoorweg Maatschappij. Gelijk we reeds meedeelden, is de gemeente Aalsmeer den 5 Augustus door een zware ramp getroffen. Door een zwaar onweder vergezeld van een geweldige hagelbui werden in een half uur tijds nagenoeg alle bloemis terijen en groentekweekerijen totaal vernield. Overal in den lande werden of worden collecten gehouden om hen die hun bron van inkomsten' geheel vernield zagen eenigszins te steunen en hen voor volslagen gebrek te behouden. Namens de commissie zal deze week ook hier ter stede bij de ingezetenen worden gecollecteerd. Het beroep op den weldadig heidszin zal zeker niets vergeefs gedaan worden. In de jl. Zaterdagavond gehouden Septem- bor-vergadering van de Afdeeling van Toon kunst is volgens de agenda door den Pen ningmeester de rekening overgelegd van het afgeloopen Vereenigingsjaar. In verband met de ongunstige fmancieele uitkomst van de gegeven uitvoeringen, wijst die rekening een n. s. aan van f 419.96®, en wordt het saldo, op de nieuwe rekening voor in het aanstaande seizoen te geven uitvoeringen beschikbaar blijvende, begroot op niet meer dan ruim 1'400Daar liet voornemen bestaat, be halve Schuman's Der Rose Pilgerfahrt, voor klavier begeleiding geschreven, nog eene uitvoering met orkestbegeleiding te geven, deelt het Bestuur mede, dat het zich de middelen daartoe zal trachten te verschaffen. Ook is iu de Algemeene vergadering, 8 Juni te Utrechtgehouden, dooi1 onzen afgevaardigde een voorstel aangekondigd, in vereeniging met de audere kleine Afdeelingen aan het Hoofdbestuur in te dienen, hetwelk ten doel heeft de uitvoeringen van orkestwerken in kleinere Afdeelingen te bevorderen, daar juist deze daaraan de meeste behoefte hebben. De secretaris geeft een overzicht van den toestand der Afdeeling en van hare inrich tingen over 1893/4, waarvoor als gewoonlijk opname zal worden verzocht in liet Nieuws en Advertentieblad. Daarna werden uit de door het Bestuur aangeboden dubbeltallen de aftredende Bestuursleden, de heeren Hoog en Jansen herkozen, en deelt de voorzitter, de lieer V. d. Wall Bake, mede, dat hij wegens veelvuldige afwezigheid, zijne functie ver wisseld heeft met die van den heer Pels Rijcken, ondervoorzitter, zoodat de lieer Pels Rijcken voortaan als voorzitter zal fungeeren. De vergadering wordt met dankbetuiging aan de aanwezige leden gesloten. Voor den cursus 4894/95 van de Muziek school zijn tot dusver als nieuwe leerlingen ingeschreven 4 voor klavier- en zangonder wijs, 2 voor enkel zang, 4 voor klavier, zang en theorie, 1 voor viool en zang, 2 voor viool, l voor cello en zang, 1 voor theorie en solo-zang, 1 voor solo-zang en 4 voor de ensemble-spelklasse. De oprichting van de twee laatstgenoemde klassen wacht op grooter deelneming. Ongerekend de leerlingen voor solo-zang en enseniblespel begint do cursus met 71 zang-, 37 klavier-, 10 viool-, 1 cello en 5 theorieleerlingen, te zamen 124 leerlingen (78 personen). Donderdagavond, in de groote zaal van Amicilia. Kwart voor acht, nesuno. Vijf minuten vóór acht, twee menschel). Om acht uur negen mensehen en mensehjes. Om kwart over acht bestaat het publiek uit dertig personen in de zaal en drie bij den ingang. Hier en daar worden horloges uitgehaald al' en toe doet deze of gene een poging om zijn ongeduld te kennen te geven; meer en meer wordt daarmee ingestemd. Tegen half negen weerklinkt zelfs een vrij lang stokgestoot, een gecadenceerd voetgetrappel een f'urtief handgeklap. Daar gaat de deur rechts van hettooneel open en De Vrij verschijnt. Als echt régisseur parlant au public zegt hij met luider stemme: «Dames en heeren, wegens de onvoldoende deelneming gaat de voorstelling hodenavoud niet door." Exeunt omnes. Waaruit volgt, dat de seance van den heer Odrap Cumberland in suggestion ideographic en photo-idéographie niet ge geven en de pers de gelegenheid benomen is die te verslaan. De lieer G. van Ede, alleen vorkooper voor Amersfoort en omstreken van do zeer gunstig bekende New Rupid-rijwielen, ver zoekt ons inoete deelen dal op de wereldten toonstelling te Aulwerpeii de hoogste onder scheiding. een gouden medaille, is toegekend aan St. Georges engineering (Jo. Ltd. te Birmingham voor de door haar gefabriceerde en ingezonden New Rupid-rij wielen met de alleen echte tangent-spaken.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2