BIJVOEGSEL Binnenland. Stadsnieuws. bij de Amersfoortsehe Courant van Donderdag 27 September 1894. Op elk telegram legt de Schatkist, door elkaar, 114 ct. toe. In 1893 werden ruim 4 millioen telegram men verzonden, die gemiddeld f0.32 op brachten, terwijl de kosten der telegrafie, over die dépêches omslagen, f 0.434 per stuk be liepen. De ontvangsten der posterijen beliepen daarentegen f7 380149,30 en de uitgaven 10 021215.974, zoodat deze een batig saldo van I I 304933,324 hebben, hetgeen altijd nog i'163 498.72 minder is dan in 1892. De porten •lei- circa 7 millioen dienststukken beloopen ruim 7 tonnen gouds, die niet onder de in komsten der posterijen voorkomen, terwijl daarvoor wol uitgaven werden gedaan. De geheele opbrengst der Vermogensbe lasting bedraagt f69-18 000: er zijn 77 195 personen aangeslagen en wol in: Utrecht 1 op elke44inw., gom. aanslag 127 N.-Holland58 «112 Z.-Holland 50 106 Gelderland58 93 Overijsel 87 0 80 N.-Drabant» 75 57 Groningen 50 53 Limburg »122 53 friesland 68 51 Zeeland 01 49 Drente «102 44 Dezer dagen werd gemeld, dat eenige volks vertegenwoordigers zich vereenigd zouden hebben om, door het vormen vaneen «plat telands-club,in de Volksvertegenwoordiging de belangen van het platteland wat meer op den voorgrond te brengen. Ken der Kamerleden, tot wien De Avond- post zich om inlichting wendde, schrijft aan dit blad daaromtrent het volgende: «lleeds tijdens de behandeling van de Be grooting voor 1894 heeft zich een Kamer club gevormd als door u bedoeld. Ik twijfel niet of het plan bestaat om die club opnieuw te constitueeren, te meer om dat de samenstelling der nieuwe kamer ons waarborgen geeft, dat meer leden bereid zijn ons te steunen. Tot bet vormen evenwel is hot, nog niet, gekomen, maar men zal daartoe misschien in de nieuwe zitting eerstdaags overgaan." I11 verband rnet den uitslag van het onlangs gehouden olïieiers-examen aan de Militaire School te Haarlem komen alle 20 leerlingen van hel tweede studiejaar dezer inrichting in aanmerking voor een benoeming tot 2e luitenant. In verband met de aanhoudende daling van den rentevoet der soliede beleggings fondsen zegt de N. Groninger Ct. Bestond tusschen de kapitalisten of hen, die daarvoor doorgaan, wat meer solidariteit, zij zouden niet dralen met de oprichting van een Bond tot onderlinge bescherming tegen al te groote rentereductie. Kr is geen twijfel aan, ot een besluit om zich aan geen nieuwe conversion te onderwerpen en niet op nieuwe leeningen tegen verlaagde rentevoet in te schrijven, zou, mits het algemeen werd nage komen, de conversie (althans van vele binnen- landsche leerlingen) onrnogelyk maken. Maar aangezien aan dergelijke ouderlingen steun van do beleggers niet te denken valt, kan men zich, behoudens onvoorziene gebeurte nissen, op een verdere renteverlaging voor bereid houden. De bladen deelden mede, dat de hertog van Orleans een woning in Den Haag zou inrichten. Volgens de Echo de Paris zou onze Regee ring echter tegen zijn komst geprotesteerd en den hertog alleen vergund hebben in Den Haag te wonen, als hij geen vijande lijke handelingen jegens do Fransche Regee ring onderneemt. Do correspondent of de redactie van laatst genoemd blad schijnt art. 42 van onze vreemdelingenwet niet bijster goed te kennen; dat artikel zal toch bok wel van toepassing zijn op een hertog. Gemeld wordt, dat bij de inspectie, door den Raad van toezicht den 19 dezer op den Centraalspoorweg Utrecht—Kampen gehou den, door den directeur-generaal dier maat schappij, den heer Gluijsenaer, aan den voor zitter van den Raad is toegezegd, dut in Maart 1895 mei debegrinting vaiiden Centraal spoorweg zal worden begonnen. Reeds zijn tie uoodige toebereidselen gemaakt tot liet opmaken der daartoe noodige bestekken. De vele reizigers die langs den Centraal spoorweg steeds met stof worden overdekt, zullen dit besluit zeker met genoegen ver nemen. Als bewijs van de activiteit onzer nostery- ambtenaren, zegt het Nieuws van den Dag kan dienen, dat eene briefkaart, die zonder adres te Amsterdam op de bus was gedaan en slechts onderteekend was met de initialen M. M., na vruchtelooze information aan do afdeeling «Burgelyken Stand" aldaar en na te vergeefs aan ettelijke verschillende adres sen te" zijn aangeboden, na negen dagen zwalkens bet juiste adres werd bezorgd. De op deze briefkaart 0. rn. voorkomonae zin snede: »vau den moord op vrouw Buto staan al de Amsterdamscho couranten vol," deed den postbeambte besluiten op de briefkaart als aanteekening to plaatsen: zie Schageri Spoedig daarop bereikte de briefkaart uan ook te Schagen den door den afzender be doelden persoon. De Arnhemsche Courant schryty echter: Uit Amsterdam heeft men een briefkaart bezorgd, waarop geen adres stond. Men schijnt daar niet veel te doen hebben, dat men zich met de lozing van de biefkaarten bezighoudt ten einde uit den inhoud de bestemming op te maken. Surtout pas Irop de zèle, zegt het blad. Zoo ziet men, dat men toch elke zaak van twee kanten kan bekijken. Uit Amsterdam seinde men Aan de Electrische drukkerij, eigenaar de heer Tindal, waar Telegraaf, Amster dammer en Standaard worden gedrukt, hebben heden ochtend alle gezellen hot werk gestaakt. Ons werd zooeven bericht, dat de staking onmiddellijk opgeheven is, en de bladen dus hedenavond op uen gewonen tijd verschijnen. De maatschappij «Electra" te Amsterdam onderhandelt sedert eenigen tijd mot ver schillende particulieren te Hilversum over het verscliall'cri van electrisch licht. Reens dio de vorige week terechtstond wegens 't belemmeren van een belasting executie, werd Vrijdag bij vonnis der 5de kamer te Amsterdam van alle rechtsvervolging ontslagen. De Rechtbank achtte de feiten bewezen, maar niet strafbaar, omdat de deurwaarder die een verkooping leidt daarbij zeer zeker een handeling pleegt waartoe hij in zijn kwaliteit bevoegd is, maar niet bepaaldelijk den ambtsplicht vervult en dus niet handelt ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift, zoodat het beletten, belemmeren of verijdelen daarvan niet oplevert een feit, strafbaar in den zin van art. 184 Strafrecht. De beroepshardryder op schaatsen Marton Kingma, te Grouw (Fr.), oefent zich in den iaatsten tyd in wielersport, Donderdag is bij voor het eerst bij eon wedstrijd uitgekomen, nl. te Wolvega. Zijn entree in deze races was schitterend hij won, mot grooten voorsprong, den eersten prijs, een gouden medaille. Een dag of acht geleden had oen heer te Utrecht vijf eenden uit Friesland ontvangen, en denkende dat zij gekortwiekt waren, liet hij ze vrij loopen. Den volgenden ochtend waren zij verdwenen en Vrijdag kreeg liy de tijding, dat een hunner weer op zijn oude plaats in Friesland was terug gekomen. Waaruit volgt, dat niet alle eenden zoo dom zijn als hun naam doet veronderstellen. De eerste boden van een naderenden winter zijn reeds in den Poel (Zuid Beveland) gezien, nl. een troop vriesganzen. Zouden we nu na den mooien zotner, ook nog een vroegen winter krijgen De jongste statistiek hoeft uitgemaakt, dat we niet meer zoo klakkeloos weg mogen zeggen, dat ons land overstroomd wordt door Duitschers, die hier hun fortuin komen zoeken. Tegen 28 732 Duitschers toch, die zich in Nederland vestigden, wonen er 37 855 Neder landers in het Duitsche rijk. Louis Charlesde Bourbon droepzyn rechten :;.s afstammeling van Lodewyk XVI over aan Adalbert. Deze is onkele jaren geleden overleden, nalatende twee zoons, waarvan de een officier is in het Nedcrlandcche leger en de ander ook officier was, doch gedeser teerd -is en naar Parijs is getrokken. Daar riep bij do hulp in van de bekende hertogin d'Uzès, de hertogin De Pomar, van madame Sévérine enz., doch niemand hielp hem. Ten einde raad heeft hij dienst genomen in het vreemden-legioen te Algiers, als ge woon soldaat. Het leven schynt hem ook daar niet bevallen te zijn, want eenigon tijd geleden is hij gezien op de wereldtentoon stelling te Antwerpen. Men zal zich herinneren, dat deze luite nant plotseling uit Deventer verdween. Men vindt in het bovenstaande zijn verderen levensloop. KENNISGEVING. Du BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Ge/.ien artikel 11 dor gomooinewot, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag, den 4. October aanstaande, des na middags te zeven ure. Amersfoort, don '27. September 1894. Do Burgemeester voornoemd, F. I). SCHIMMELDEN NI NOK. I)o Directeur van liet Postkantoor alhier maakt bekend, dat. van I October e. k. de Busllchtingen aan het kantoor voor de ver zending der Spoortreinen zullen geschieden als volgt: Spoortijd (20 minuten achter by don plaatse- lyken Lijd). Richting AMSTERDAM. 7.40, 7.50, 10.25, 11.35, 1.25, 1.50,5.20,7.—, 0,15. Richting ZUTPHEN. 7.10, 11.—, 2.45, 6.30. 8.50, Richting UTRECHT. 7.40, 10.25, 11.40, 4.50, 4.35, 7.30, 9.15. Richting ZWOLLE. 7.30. 9.30, 11.—, 5.—, 0.30, 9.15. Richting NIJMcGEN. 7.45, 12.20, 8,45. Lichting dor Buitenbussen. 0.30, 9.—, 12.25, 4.—, 011 8.15. (beide laatste op Zon- en Feostilagen niet.) Op Zon- en l-eustdagon is het Kantoor o.a. geopend van 7.45—8 uur 'sav. uitsluitend tot net afhalen van Brieven, enz. Do Directeur C. SM ITT. Amersfoort 27 Sept. 1894. Donderdag, den 4. October 1894, des namid dags ten zeven uro, zal do Gemeenteraad van Amersfoort een vorgndcring houden waarin do punten van behandeling zijn 1. Ontwerp-bosluiten tot verhooging der jaar wedden van onderwijzers en onderwijzeressen dor lagoro scholen. '2. Voorstel tot wyziging van hot raadsbesluit van 7 April 1887 ton opzichte dor jaarwedden van do leeraren aan de burger-avondschool, zoouls dio voor de pensioonsberokening zyn vastgesteld. 8. Vorordoning houdende wyziging dor inrich ting van de politie. 4. Vorordening tot betting en invordering ecnor inkomsten-belasting. 5. Benoeming van oen rogentes voor bet bur ger-weeshuis. (5. Ber.ooming van een lid dor commissie van toezicht op hot middelbaar onderwijs. 7. Benoeming vun een lid dor commissie van toezicht op het lager ondorwys. 8. Samenstelling der commissie, bedoeld bij art. 1(1(1 dor gemeentewet. Hedenavond half zeven zal in de bovenzaal van Volksheil voor de Christ. Gereformeerde Gemeente alhier optreden ils. Schotel uit Utrecht. Van het 5e regiment infanterie bier in garnizoen worden voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd by het leger in Oost Indië do 2e luitenants L. M. Keetell, II. de Haan Hugonholtz, J. Beyers en W. van Bakel. Luitenant J. Woudstra, van het 5e regiment infanterie hier, wordt van 1 October tot 15 Februari gedetacheerd bij de Normaal Schiet school te 's-Gravenhagu, tot tiet volgen van een cursus in gymnastiek en schermen. Do le luitenant l3. C. Graswinckel, van do lie afdeeling le regiment veld-artillerie hier, thans gedetacheerd hij don trokcursus to Breda, wordt 1 November overgeplaatst bij do Ie afdeeling van zyn korps te Utrecht. Sergeant-majoor P. H. Zaalborg van de 3e compagnie 2e bataljon is aangesteld tot adjudant onderofficier bij het le bataljon 5e regiment infanterie hier, ter vervanging van adjudant Hendricks, dio den dienst inet pen sioen verliet. Sergeant-majoor H. J. F, Lissone, vroeger schrijver op hot Garnizoensbureau, doet dienst uls adjudant-onderofficier by hot 4o bataljon van het korps, en zal vermoedolyk tot dien graad worden bevorderd zoodra adjudant Christen zul zyn geptmsionnoord. Sergeant P. A. Roozendaal, is nu voldoend afgelegd her-examen, alsnog toegelaten tot het 2o studiejaar van den cursus by het 5e regiment infanterie. Dy nadere beschikking is sergeant C. A. van Enschut, van hot 5o regiment infanterie hier, alsnog toegelaten tot den Hoofdcursus, om opgeleid te worden voor den rang van 2e luitenant bij de infanterio h. t. I. Aanstaanden Zaterdagochtend passeert aan het Centraalstation hier weer een tetacho- ment suppletie-troepen van het Koloniaal Werfdepot, onder hovel van kapiein W. Hamei-ster en sterk 10 onderofficieren en 220 minderen. Por Lawoe vertrekken '/.y dien dag uit Rot terdam, Do afdeeling «Amersfoort" van don Neder landschen Bond van Oud-Onderoflicieren zal aanstaanden Woensdag een groot feest vieren, een feest dat met gulden letteren zal prijken in de annalen dor mot den dag in bloei toenemende afdeeling. Des middags om 1 uur komen de loden en de donateurs bijeen in de bovenzaal van »Do Keizerskroon"; om half twee stellen zij zich op den Hof in carré, de leden rechts, de donateurs links, hot Hoofdbestuur van den Bond, de genoodigdo burgerlijke en militaire autoriteiten aan de derde zijde. Daarna zal plaats hebbon de plechtige uitreiking van eon viuuidol, een hoogst kost baar geschenk aan de afdeeling. Nadat, met het vaandel aan hot hoofd, voor den Beschermheer, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, is gedefileerd, zal met de stnfrnuziek van het 5o regiment infanterie aan het hoofd, een optocht worden gehouden (looi- een godeolte der stad, naar Armcitia. By ongunstig weder heelt de plechtige vaandeluitroiking plaats in AmicUia. Hier wordt het vaandel in eon pedestal op het tooneel geplaatst. Des namiddags huif zes. diner in De Arend, voor de loden van het Hoofdbestuur en het Bestuur van de afdeeling. Des avonds om acht uur gala-voorstolling in do groote zaal van Anncilia, waar, be halve toespraken en voordrachten, twee ge- logenhoidsstukken zullen wordon opgevoerd. Tot deze uitvoering hebben toegang: alle officieren van het garnizoen on het korps Rijdonde artillerie, het Dagel(j ksch bestuur van Amersfoort, hot bestuur van AmicUia, de onderofficieren dor Rydende artillerie, de leden, de beschermers en de donateurs met hun dames (echter geen kinderen). Donderdagavond om half acht dezelfde uitvoering, eveneens in AmicUiawaarbij toegang hebbenleden, beschermers on dona teurs met damos en twee kinderen, benevens alle onderofficieren uit dit garnizoen, terwijl voor dezen avond introductie-kaarteir A/0.99 per persoon verkrijgbaar zyn bjj do leden van hot afdeolings-bcstuur en op den avond van ile uitvoering aan AmicUiakindoren beneden 8 jaar wordon dien avond echter niet toegelaten. Aanstaanden Zondag 30 .September te half drie zal de kapel van hot 5o regiment in fanterie, onder directie van den hoer Vau Aken, een muziekuitvoering geven op hot' terras van Amicitia, waarbij liet volgende programma zal wordon uitgovoord 1. «En route," inarche milituire, Van Aken '2. Ouverture »Kgmont", Von Boothoven j 3. «Ki'msllorloben", Walzer, Joh. Strauss 4. Nachruf 1111 C. M. von Weber, grosse Fan tasie, Bach. 5. Ouverture «Domino NoiF', Auber; 6. Aria aus «Stabat Mater", Rossini 7. Ungarischo Tiinzo no. 5 en 6, Brahms; 8. Potpourri de l'opóra «Lil fille do Madame Angot'Le Cocq. Naar wy vernemen wordt ook hier ter stede een soiree voorbereid ten bate van de nabestaanden der gevallenen in Indië. Aan ile Chr. schooi alhier is benoemd tot onderwijzer de hoer A. de Froe, thans in gelyke uetrekkiug te Delft. Dinsdagmiddag omstreeks half 5 had de 16 jarige loodgiotorsleerling De Groot het ongeluk, vixu oen in do Bergstraat in aanbouw zijnd huis te vullen, en van een hoogte van ruim 14 Meter op don grond terecht te Itomon. Hij werd bewusteloos naar binnen gedragen, en geneeskundige hulp word onmiduellyk in geroepen. De toestand van den ongelukkige is niet buiten gevaar. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Herhalingsschool Dinsdag 2 October dos uvonds to 7 uur wedor een aanvang neemt, in een der lokalen van de schoot aan de Beekstraat. Aanstaanden Zondag zal op den straatweg AmorsfoortEde plaats hebben de wedstryd om het kampiooiischap van Nederland op den éenspersoons-veilighoidswioler ovor 50 K. M. De afrit heeft plaats aan «de Hertokop", des ochtends kwart over elf uur. Kampioen voor het jaar 1895 was de hoer Jaap Eden. Naar wij vernemen zal hy ook dit jaar weder aan aezen kamp deelnemen, dio tevens de eerste wegwedstrijd van dit jaar zal zijn, waaraan hij deelneemt; tot dusverre reed hij alleen op de baan. Er is dus een lelie stryu te wachten. Uit een in dit nummer voorkomende ad" vortontie zal den lezers blyken, dat met ingang van 1 October eon vorundoring ge bracht is in den geldigheidsduur van retour- kaarten op enkele trajecten der 11. IJ. S. M. Tevens wordt herinnerd, dat op dien datum de winterdienst op de spoorwegen iiegint. De heer Oh. Wolton hield Dondordagavond in Amicitia alhier een hypnotische seance welke vry druk bezocht was. Eonigen der aanwezigen, den heer Wolton geheel vreemd, stelden zien beschikbaar om, zoo ze daartoe geschikt waren, als medium dienst to doen. Na een voorbereiding, waarby zy ruim tien minuten op het blinkend vlak van een horloge moesten staren, wei-don de moest gevoeligen voor de proeven gekozen. Daarna begonnen de verschillende proef nemingen met eenige sujetten die geheel onder den invloed van zyn wil waren en dooi éen enkele beweging van hem, weder tot bowustzyn werden teruggeroepen, zich dan weinig herinnerend van hetgeen met hen ge beurd was. Vooral twee van de sujetten waren zóc buitengewoon sterk onder zyn invloed en zóo goliool ^willoos, dat de beer Wolton meermalen werd toegejuicht, en de aanwe-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 5