Maandag 15 Oct. 1894. No. 4397. 39e Jaargang- Von BENDA Sr. en Jr. EEN VRAAG. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Dondmlagiumiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement i>or 3 maandenƒ1.— Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op hol Zondagsblad voor Aniorslhort '10 et., voor binnenhuid 50 et. nor 3 intuinden. Advertentiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 et. Ciroote letters niiur plaatsruimte. Legale-, officieëlc- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et. Afzon der lij ke nummers 10 and. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uiteluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 oent Bü advertentiën van buiten de stad worden de incassuorkosten in rekening gobraolit. Bureau MUURBUIZFN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60 Telnplioonmi minor li). Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. DE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT, Gelet op art,. 7, no. 2, der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, door 'ien Gemeenteraad vastgesteld den 29. November 1886 Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat door liern, bij algemeenen maatregel het slui tingsuur voor de tapperijen en koffiehui zen, gedurende het tijdvak van den 22. tot en met den 27. October 181)4, later is ge steld dan in art. 6 der voormelde verorde ning is voorgeschreven, en bepaald op twaalf uur middernacht. Amersfoort, den 13. October 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. NATIONALE MILITIE DR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT, Gezien het besluit van den beer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 21. September 1894, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 76); Gelet op het bij art. 1. letter i. der wet van den 4 April 1892 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27, alsmede art. 28, Ie lid, der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van bet koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te weten, dat de loting der voor de militie ingeschrevenen, behoorendetot de lich ting 1895, in het gebouw AMIC1TIA, aan bet Plantsoen, tusschen de Utrechtscbe enArnhemschepoorten alhier gelegen, zal geschieden op Maandag 29. October 1894, aantevangen des namiddags te TWEE UREN, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en met D, en op Dinsdag den 30. October 1894, des voonnid- ilags te 10è uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter E. tot en met. Z. Eu voorts, dat op Donderdag den 15. en Zaterdag den 17. November aanstaande tel kens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Bur- meester ten raadhuize aanvraag kan geschie den voor de getuigschriften vermeld in de 2. en 3. zinsneden van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- Feuilleton. 15.) Naur hel Uuitsch Gelukkig werd aan dien pijnlijken toestand een einde gemaakt door den kleinen kilian. Lotte ging onmiddellijk naar hem toe pin hein te sussen. Zij maakte een nieuwe fleseh voor hem gereed en terwijl hij weder met volle teugen de molk naar binnen slokte, zette zij een en ander voor den nacht gereed. Zwijgend bleef Von Benda al haar bewegingen gadeslaan. Toen zij alles in orde had gebracht, nam zij haar hoed, zette dien voor den spiegel op en liet zich toen zwijgend door den generaal naar huis begeleiden. Bij haar woning gekomen, aarzelde Lot te evtn. Von Benda stak hiuvr echter de hand toe en vroeg: Wilt u mij een hand geven? Zwijgend legde zij haar hand m de zijne. Bent u boos op me, junrouw Lotte Zacht en zonder hem aan te zien, antwoordde ze: Neen, ik ben niet hoos. In het geheel niet? Goeden nacht en.tot weerzien Von Benila's stem trilde een weinig toen hij die laatste woorden uitsprak. N.,g eenmaal drukte hij «le hand van het jonge meisje en ondernam toen langzaam en peinzend den terugtocht naar het kasteel, dat hein nu plot seling eenzaam en verlaten toescheen dienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt; »Ora vrijstelling wegens eigen militairen «dienst of dien van broeders te verkrijgen, «moet meii overleggen een paspoort of an- «der bewijs van ontslag, een uittreksel uit i.het stamboek, of een bewijs van werkelijken «dienst." «Ter bokoining van vrijstelling wegens «broederdienst moet men bovendien overleg- «gen oen getuigschrift van den Burgemeester, «waaruit het getal zonen tot het gezin be- «hoorende blijkt." «Vrijstelling als eenige wettige zoon «wordt, verleend op overlegging van een ge- «tuigschrift van den Burgemeester, waaruit «blijkt, dat men eenige wettige zoon is.'' En art. 21 van aangehaald koninklijk be sluit; «Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zin- «snede van art. 53 der wet, wordt ten minste alien dagen vóór den dag (den tweeden «Maandag in December), waarop de eerste «zitting van den Militieraad wordt geopend, «ingeleverd by den Burgemeester der ge- «meente, in welke de loteling, die vrijstelling «verlangt wegens eigen militairen dienst of «dien van eenen broeder of broeders, voor «de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 15 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIM MELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. INGEZONDEN We wenschen een vraag te doen naar aanleiding van het ongeval Woensdag avond aan het Centrn.il-station geschied. Nadat den ongelukkige, die tengevolge daarvan het leven liet, op het stations terrein de eerste hulp verleend was, en dr. Schreuder, op het aanbod van den heer stationschef om den beambte in zijn (des chefs) woning te doen verplegen, verklaard had, dat de toestand van den patiënt niet gedoogde, dat hij langer in de onmiddellijke nabijheid der treinen bleef, werd getracht hem in het Alde- gonde-gasthuis te doen opnemen. Dank zij de goede zorgen en wijze leasen van Lotte, die door den generaal en Miaka trouw wer den opgevolgd, hadden zijn een rustigen nacht met den kleinen Kilian. Toch sliep Von Benda weinig De omstandig heden, waarin hij zich bevond waren ernstig en moeilijk; dat voelde en begreep hij. Hij dacht dus veel na en kwam tot de conclusie, dat zijn plan om het kind zonder vrouwelijke hulp groot te brengen, eigenlijk onmogelijk was. Do voor naamste bezwaren waren nu miaaehion wel uit den weg geruimd, maar zeker zouden er toch nog vele andere komen. Nu bij bad gezien hoe eon vrouw een ki. d verzorgde, achtte hij het bijna onmogelijk, dat mannenhanden dat werk even goed zouden verrichten. In ieder geval zou het, kind er onder lijden en hij voelde zich niet verantwoord, indien hij in zijn voornemen vol hardde. Maar wat dan te beginnen? Hij maakte allerlei plannen, naar geen enkel was uitvoerbaar en hij achtte eigenlijk geen redding mogelijk zonder die jonge vrouw, die hem plotseling zulk een geheel anderen blik in het leven had doen slaan, die hem een dag van rein gonot had doen smaken. Hij besloot Lotte ronduit te zeggen wat er in hem omging. Maar de mail wicn hot nooit aan moed had ontbroken, waar het de ernstigste gevechten gold, aarzelde, was bang nu hij tegen over de jonge vrouw zou staan, die over zijn verder levenslot zou beslissen. Neen, zelf durfde hij niet tot haar gaan, liever wilde hij haar schrij ven. Onmiildelijk ging hij zelfs voor zijn lesse naar zitten, muur de opgewonden stemming, waar in hij zich bevond, was alles behalve geschikt Men kon hem daar echter wegens plaatsgebrek niet opnemen. Men bracht den ernstig verwonde toen van het station naar het II. IC. Zieken huis in de Muurhuizen, waar hij, nadat daartoe op aandringen van den genees heer door een der regenten eerst speciale authorisatie was gegeven, werd opge nomen. Meer dan twee lange uren had men met hem gesold nanwelijks was hij dan ook in het Ziekenhuis aangekomen, of hij gaf den geest, hetgeen zijn overbren ging naar De Poth eu vandaar naar liet Lijkenhuis noodzakelijk maakte. Deze bijzonderheden, en nog andere, die gelukkig bleken verzonnen le zjju, kwamen ons ter oore op den avond waarop het ongeluk plaats greep. We wilden ze niet gelooven, doch stelden een onder zoek in. En wat blijkt nu Dat wanneer een der ingezetenen een ernstig ougeluk overkomt, hu zoo goed als van alle hulp verstoken blijft, otndat hier tor plaatse geen enkel lokaal is, waarin door alle doctoren kunstbewer kingen kunnen verricht worden. Een hoogst eukel vertrek in een parti culiere woning is genoeg verlicht en voldoende gemeubeld oin er een operatie of amputatie in te kunnen verrichten, doch van de honderd personen wien hier ter plaatse een ongeluk overkomt, zullen 99 öf slechts ten halve geholpen kunnen worden, öf eerst naar Utrecht moeten worden vervoerd. En het kan toch iederen dag gebeuren, dat een werkman een zwaar letsel be komt, of dat het heen van een heer, die uit zijn eigen rjjtuig geslingerd wordt, moet worden afgezet. Blijft de toestand bestendigd, dan zijn beiden nagenoeg van alle hulp verstoken. Mag dat zoo blijven 1 Een chirurgisch laboratorium, geheel naar de hooge eischen van den tijd inge richt, kost meer dan de gemeente kan betalen, maar een Hink verlicht eu doel matig gemeubileerd lokaal tot tijdelijke verpleging van gewonden en waarin alle doktoren hier ter plaatse zoonoodig spoed- eischende kunstbewerkingen kunnen ver- W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- cu INSTRUMENTMAKER. richten, is met ëën weinig goéden wi spoedig gevonden. Zou daar geeu kans op wezen 1 Dit wenschen wjj slechts te vragen. Ken medicus. Van Lombok niet veel nieuws. Alleen ver spreidde het Nieuws van den Dag Donderdag het volgende telegram «Ma Bugofls Rui heeft zich met. tweehon derd volgelingen onderworpen. «De bevolking van Tjukra-Negnra geeft teekenon van onderwerping." Met blad voegt, er bij Uit den titel Ida. welke ook dikwijls met «Bagoes" samengaat (als Radon M... op u/tf), blijkt, dal hier sprake is van een Br.finoeseli hoofd, vei iiioedulijk oen der vroeger bedoelde Poenggawa's. Hel goheele telegram wijst, er op, dat de Buliörs meer en moer tol vrede neigen. Hot Departement van Kollen heelt giste ren, 14 October, het volgend telegram van den Gouverneur-Generaal ontvangen «.Slechting van Mataram, ook Noordelijk deel, wordt voortgezet, waarhij geen vijan delijkheden ondervonden. Twee honderd Dulitirs, waaronder vrouwen en kinderen, hebben met een twaalftal hoof den zich onderworpen. Zij zijn ontwapend en gezonden naar Dembar aan baai Laboeun Tring. Toestand der gewonden algemeen gunstig." Ook het Militair Weekblad meent eenigen twijfel te moeten opperen of de verovering van geheel Mataram reeds heeft plpats gehad. Dit blad komt het voor, dat, nadat op 30 September het Westelijk, Noordwestelijk en Zuidwestelijk gedeelte van Mataram ver- meesterd is, en in verband met den aanvoer van belegerings artillerie achterladers van 12. en mortieren van 20 cM.thans artillerie- opstellingen worden vervaardigd, teneinde don vijand van nabij te kunnen beschieten, brossen in de huizen te maken en op die wijze don aanval der infanterie te verge makkelijken. Vermoedelijk zal dan ook wol het op een 600 ii 1000 'Meter gelegen Tjaka Negara, waar zich de eigenlijke woningen van den Vorst van Lombok en zoo men nok zegt. ook zijn schatten, magazijnen met geweren en munitie bevinden, krachtig onder vuur worden genomen. voor oen ernstigon, gewiohtigon brief. Bovendien wafl brievenschrijven niet juist zijn fort. Ge- ruimen tijd zat hij met zijn pen in de hand zonder dut er óen lettor op hot papier kwam. Hij werd er wanhopend onder, Niet te kunnen schrijven, niet te durven sproken! Belochljjk? En aan zulk eon man zou Lotto haar hand geven Nu, (lat zou wel do domste streek zijn, die zij zou kunnen uithalen Maar als hij dan niet kon schrijven en niet spreken, wat moest hij dun doen? Handelen natuurlijk Wel zeker, handelenHij was immers een man, die niet met woorden schermde, maai mot daden voor den dag kivam. Handelen moest hij dus! Mi. .r hoe Ik kun haar toch niet met geweld hierheen voeren, zoide hij bij zich zul von, en ik zou niet weten hoe ik not anders gedaan zou moeten krijgen. Peinzend bleef hij voor zich uitsturen. Toen zij in zijn nabijheid was, had hg zich moedig gevoeld, toen was hij jonger, was zijn zelfver trouwen grooler. Welnu dan moest hij immers nu ook naar nabijheid zoeken, dan zouden de moed en do welbespraaktheid van zelf wel komen. Onmiddellijk wandelde hij naar liet dorp en kwam daar juist aan toen Lotto zich naar de school begaf. Hij vergezelde haar, maar sprak geen woord. Zijn moed en welbespraakt. I lieid had hij blijkbaar neg niet gevonden. Ook I Lotto was stil. Na hetgeen er den vorigendag was voorgevallen, kon zij tegenover den generaal niet moer zoo ongekunsteld zijn als to voren. Zij bad echter tact genoeg om het gesprek gaande te honden. Haar eerste vraag gold na tuurlijk den kleinen Kilian. Von Benda was wel genoodzaakt hierop te antwoorden, maar hij dacht op dit oogenblik toch meer aan zien zeiven dan aan zijn pleegkind. Eindelijk vroeg hij Zoudt u van daag toch nog eens naar hem willen komen zien Lotte aarzelde even en antwoordde toen Zeker, ik zal komen. Vindt u het naar om to komen O, neen, volstrekt niet. Zult u lederen dag komen? Lotte bloosde sterk en antwoordde eenigszins verlegen en au rzulend Dut weet ik nietdut zal moeilijk gaan. Wnuroui?... Maar neem iu\j niet kwalijk; mijn vraag is onbescheiden. Ik begrijp het best. Uw betrekking geeft u al meer dan genoeg te doen. Het zou al te kras zyn, als ik u nog boven dien zulk een zware taak op de schouders legde. OI neen noen, dat is het wezenlijk niet. Maar wat is het dun? Gisteren dachtuer 1 toch heel anders over. I Ju, dut deed ik en het was toen heer lijk Wat een prettige dug. hi1 generaal? -- Of het een prettige dag was? Ik zal dien mijn leven lang niet vergeten En nu hebt u alles zelf bedorven. Ik Waardoor I/ottc zweeg. IFordZ vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1