F Het u'\\.steken van witte vlaggen zou, hoopt het. blad. geen reden kunnen zyn om van die beschieting en later van den aanval af zien. Naar zijn meening moeten Mataram en Tjakra Negara zijn ihgenomcn en verwoest aleer van eenige onderhandeling sprake kan zyn. Do jongste mailberichten, gisteren ontvan gen. herhalen wat in hoofdzaak reeds bekend is. doch getuigen weder voor de heldhaftige plichtsvervulling der troepen, ook nu den vreeselijkenoverval, ook nu de verschrikkelijke ontberingen. Opmerkelijk is eendoor eenoflioiergeschreven brief van 24 Augustus, door het Utrechlsch Dagblad meegedeeld, en waaruit blijkt, dat in bot bivak zelf geen kwaad vermoeden heorsohte. Dit schrijven bevat enkel een klacht over bot vervelende leven in het bivak waarom een spoedige terugkeer naar Magalutig door allen wordt gewenscht. «Het is aan ook wel te verwachten zegt de briefschrijver dat liet niet meer zoo lang kan duren, vooral ook met hot oog op den nadorenden natten moesson, want wij liggen hier in zeer licht gebouwde barakken van bamboes, die na tuurlijk geen voldoende beschutting geven tegen voortdurende zware regens, zooals men die hier in den natten moesson heeft; tot heden toe hebben wij bier nog geen regen gehad". Ken andere particuliere brief, oveneens van een olïicier, doch lang na den overval geschreven, meldt: »Wij zitten op het oogenblik of liever zijn gehuisvest in eenige bamboezen hutten op een sawali naast kampong Soekarara gelegen. Deze kampong zelf ligt op 15 paal afstands van Tjakra Negara. Vorige week Vrijdag zijn wij hierheen ge marcheerd om de rust en de orde hier geheel te herstellen, want ge moet weten, dat deze uitgestrekte streek voor geheel verwoest is tengevolge van een 4-jarigenburgeroorlog. Wij zijn hier op het tooneel, waar de strijd hei hevigst geweest is en waar sommige kampongs nog vijandig tegenover elkaar staan. Go kunt u geen voorstelling maken van «leze uitgestekte verwoeste streken. Men kan uren ver marcheeren over sawah's, die in geen jaren bebouwd werden en waar thans alang-alang groeit; en dan weer komt men door een kampong, die in een volslagen wildernis is veranderd, zoodat men slechts met moeite door het dichte struikgewas heen- breekt; en overal langs den weg mensche- lijke geraamten en schedels, geen spoor van meiischen. alles woest, stil en verlaten. In ile kampongs, die bewoond zijn, een opeengehoopte massa menschen, uitgeteerde wezens, die misschien in geen jaren rijst ge- gelen hebben en moeten leven van wortels en boombladeren, en vooral een massa kinderen, wier ouders vermoord zün, stumperds, die er ellendig uitzien, niets dan vel over been, met wie men zielsmedelijden heeft." Die uitgehongerde massa moet eon akelig gezicht zijn geweest. De kinderen hadden ge heel het voorkomen van apen; over de tot op liet heen vermagerde gezichtjes hing het vel in plooien neer. Door het vel van het lichaam staken de hotten uit, de armen en de boenen waren stokjes mei de gewrichten en knieschijven als knobbels. De moeders waren volkomen uitgeput. Men kon de vingers tusschen de ribbon leggen, velen waren reeds zóo vermagerd dat de beide pypbeen deren van du onderarm te zien warenenkelen leden al aan geeuwhonger. Kon volkomen uitgehongerde vrouw met twee kinderen werd door den kok der colonne half stervende hij de rivier gevondenuit medelijden nam hij haar mne en in het bivak ontving zij met de haren een soldaten- rantsoen. De meeste soldaten deelden hun voedsel, dat overate Liwick in ruime hoe veelheid rteod uitreiken, met de armen hun hart werd bewogen door zooveel ellende en leed. Uit bovenstaand citaat kan men bij ver nieuwing zien, hoe ontzettend de Raliërs hebben huisgehouden in hel land der Sasaks, waaruit de diepe haat moet worden verklaard, die de verdrukten jegens de verdrukkers be zielde. en die hun vertrouwen in ons deed schok ki-ii toen wij met de Raliërs een ver dragwilden sluiten. De eerste berichten over de dóbücle hebben zoowel de Indische als vele Nederlandsche bladen aanleiding gegeven tot harde verwijten aan liet adres van generaal Vetter. Inzonderheid stelt het Soerab. Handelsblad het beleid van den bevelhebber der expeditie op de kaak. terwijl de Locomotief al het mogelijke doet om hem te vergoelijken, Een onbetwistbaar feit is liet echter, dat in Indië vrij algemeen wordt aangenomen, dat de man, wiens verleden zóo smetteloos is geweest, zich op Lombok door de Raliërs heeft laten verschalken, al heeft hij dit gemeen inet Frederik den Grootc, Miehiels, Mac Donald en vele anderen. Maar weet men wel wat «le geheime instruc tie. die aan generaal V otter werd meegegeven, hem voorschreef Houdt men wel rekening met de wijze waarop zjjn handen gebonden werden door de talnjkecivieledwarskijkers Alle crifiek is nog voorbarig zoolang men niet alles weet. Zij is als het geredeneer aprt)s coup dat alty«l zoo hatelijk is by kaart ot' schaakspel, wanneer met groote wijsheid of berisping, nadat de uitkomst van het ge- heele spel bekend is, wordt gezegdje hadt dit of je hadt dat moeten doen. Van dit hemelsbreed verschil tusschen oor- deelen avant en après coup schijnen vele menschen maar geen begrip te kunnen krijgen. Zoo wordt nu weer in allen ernst voor gesteld, generaal Van der Heijden uit te noodigen naar Lombok te gaan. Hij is, zoo vervolgt de ontwerper van dit denkbeeld, 08 jaar en dus nog een paar jaar jonger dan f;eneraal Van Swieten, toen men dezen het level over de tweede Atjebsche expeditie opdroeg. Daardoor zou tevens op schitterende wijze een dementi worden gegeven aan den laster, waaraan Van der Heijden na zijn bevelhebberschap in Atjeh heeft blootgestaan. Mr. Broushooft, «le hoofdredacteur van de Locomotief, zegt van ui die raadgevingen en opmerkingen »lk laat in het midden van welke zijde die bemoeizucht uitgaat, maar ik vraag of het pas geelt, dat personen, die nooit in of buiten dienst iets bijzonders hebben gepraesteerd, zich thans opwerpen als onbezoldigde advi seurs der regeering omtrent bet krijgsbeleid van een generaal Vetter, en wel nadat nog geen weok over de nederlaag was heenge gaan, dus geenerlei vaste basis voor de be schuldiging bestond dan de, na zulk een desaster immer rondloopende praatjes en overdrijvingen. Ik kan mij zulk ongevraagd optreden alleen verklaren door aan te nemen dat «le heeren werlcelyli meenden, op deze wijze het vader land te moeten veilden, maar dan rest mij en anderen slechts verwondering over hun niet alledaagschc zelfoverschatting." En hij heeft gelijk. Uitdrukkelijk dient vermeld, dat het deta chement van kapitein Lindgreen alleen daar om naar Java is teruggezonden, omdat het zoo onbeschrijfelijk veel geleden heeft, en niet omdat de militaire autoriteiten ontevreden zouden zijn over hun gedrag. Natuurlijk is een onderzoek ingesteld, maar de uitslag daarvan is geheel ten gunste van Lindgreenaan de Java Bode wordt uit Rooleïeng geseind, «lat de capitulatie eervol is verklaard. Vermelding verdient nog, dat Lindgreen de geheele verantwoordelijkheid voor «leze capitulatie op zich genomen en zijn officieren daarbuiten gehouden heeft. Omtrent den duur van den oorlog schrijft iemand, die lang op Rali cn Lombok verblijf hield, aan liet Bal. Hbld., dat dealgemeene opinie onder de inlanders op Rali is, dat Nederland in zijn strijd tegen Lombok zal overwinnen, hoewel liet waarschijnlijk lang zal «luren en groote bloedige er geldelijke offers zal kosten. Verder doet deze schrijver de volgende belangrijke mededeelingen Zooals reeilu gebleken is, moeten de versterkingen der Sultunsverblyven en der kampongs achtereen volgens genomen worden en is het eenig daartoe dienstig middel, ze plat to schieten. I)c Sultansver* bljjvcn zijn drie in getal t. w.Mataram. Tjakra Negara cn (toeuoimg-Sari. Deze zijn omgeven door achter elkander met groote tusschenruimton gelegen muren van «teen, zóo vast en hecht, dat hot gewone veldgeschut er geen vat op heeft en zij met grof ge sehut uangeiAst moeten worden. Door de ondervinding geleerd, is men tliaus hier mee bezig, maar dut het weken zal duren eer tabula riuti gemaakt is, laat zich voorzien. Zün eenmaal de vorstelijke verblijven met den grond gelijk ge maakt dan nog zijn zij niet onschadelijk, want onder alle loopen gangen, met genoegzame ruimte tot het opnemen van legerafdelingen, bestemd om ons op het onverwachts te bespringen. I)at zij hier en daar met dynamiet zouden zijn gevuld, is wel beweerd, maar niet bewezenmogelijk is het echter. Die gangen zijn stelselmatig gebouwd om den Sultan en den zijnen, in geval van evcntueele opstand, een veilig verblijf to verzekeren en later eon goed heen komen te bezorgen. Ongetwijfeld zullen de genoemde drie poeries de centra van «len oorlog worden, want do Balinees, afkiMïrig van den oorlog in het open veld. zal, wanneer hij door het gesehut uit zjjn woning is verdreven, derwaarts vluchten, Zjjn eenmaal de poeries plat geschoten, dan zullen de Bultan alsmede zijn zonen on volgelingen ongetwijfeld hun heil trachten to zoeken in het gebergte. Gelukt hom «lit, en kunnen «1e Sasaks het hem niet beletten, dan zullen onze troepen voor een gucrilla-oorlog staan, welke, ul zou hij, met het oog op het terrein en «le getalsterkte des vjjauds, nim mer «tic in Atjeh kunnen evenaren, in «iuur, toch nog onze troepen langer bezighouden dan te weu- schen is. Omtrent de colonne-Lawick van Pabst wordt nog meegedeeld hoe ze te Tjakra in «len val werd gelokt. Met alle voorzorgsmaatregelen werd gemarcheerd. Ongestoord trok de suits de kampong binnen, de voortroep volgde op behoorlijken afstand, de hoofd- troep, trein en achterhoede kwamener was geen vijand te zien. Het rechte, bijna «luizend Meter lange gedeelte van «len weg werd afgelegd, do spits trok den om streeks 400 Meter langen elleboog binnen en werd niet verontrust. I)e gch«!cle colonne volgde en was weldra op «1<! noodlottige plek ingesloten. Kii toen volgde een razend vuur op 8 a 4 passen afstands. Van alle kanten knaldon de schoten, elke muur bruuktc vlammen on projectielen uit. De vijand had zich overal genestela, in de hoornen, op huizen en muren, maar steeds zoo dat hij bijna onzichtbaar bleef. Hloclits hoorde men zijn geschreeuw en de kreten van vrouwen en kinderen, die met steenen di'olnamen aan het slachtingswerk. De aan val werd «looi «1« onzen krachtig beantwoordvoor- wuarts wr-rd genikt; steeds lievig vuur van weers zijden van den weg wü beantwoordden «lil zoo goi-il mogelijk «le dooden en gewonden vielen bij hoopende artillerie, nu oens zijwaarts in batterij, vuurde mot granaten op de muren, dan weer voor waarts in batterij met granaatkartetsen en kartetsen hier beslonnde de infanterie de schietgaten, daar !;uf zjj salvo's op een drom vijanden vooruit; doch iet vuur van den vijand nam in hevigheid toe, van rechts en links, door en over do muren, van voren on van achteren do vuurmonden rollen terug, doch worden we<lor in batterij gebracht; dooden en ge wonden vallen; repeteers-vuur van den vijand; sal vo's van ons: voorwaarts om maar weder verder te komen. Teruggaan is onmogelijk I De stukken ryaen over gedoode vrienden en vijandenvuur van alle kanten brokken steen en klei vliegen ons in 't aangezicht; Zoo rukken wy verder, telkens „6e bataljon" blazend, in de hoop, dat het bivak ons zoude hooren. Ein delijk waren wij bij den laats ten zijweg en besloten wy link» af te slaan, daar verder zich voorwaarts begeven goljjk stond met het sneuvelen van allen. Alzoo links af, steeds onder het vuur van «Ion vijand, de dooden lateiule liggen, de gewonden medenemend. Met was intussohen donker geworden, en wy kon den alleen zien by het vuur der losbrandingen van de geweren. Voorop gingen 1 peloton infanterie en «ie 2 borgatukken als voorhoede, daarna de infan terie in oarré met de achterflank openin dit carré de gewonden, «lio loopen kondenvoorts trein met gewonden 1 peloton achterhoede. Plotseling ontstaat er een paniek in de rechter flank van hot carré; deze drong door in de linker flank, zoodat wij genoodzaakt waren onze eigen troe pen met «le kolven der geweren te dreigen, zelfs te slaan, waarop do orde hersteld werti. Maar door deze interruptie waren wij onze voorhoede kwijt geraakt, en dat in 't stikdonker! Signalen worden geblazen, maar geen antwoord kwam gelukkig herkenden wy «len weg, Eindelijk was de colonne, n). «Ie débris daarvan buiten Tjakra en hadden wij eenige ver ademing; een juichtoon ging op, toen wij in de verte hot signaal „7e bataljon" hoorden. Op d.it signaal gingen wij af en bereikten om half tien 's avonds de Dewa, bij Matarnm, doch van rus ten geen sprake, daar de Dewa gedurende den ge luiden nacht beschoten werd door de Baliërs. Welk een nacht daar in «lat „bedehuis" is door leefd, i» niet te beschrijven. In een enge ruimte pl. m. 1000 menschen, generaal, officieren, soldalen, kettingganger», gewonden, die kermden, gewonden die stierven, dooden begraven, wouden, die begon nen te rieken, en, last not l«»aat, do uitwerpselen van een ieder welke een ondragelijkcn stank ver spreidden. Er zijn er onder, die in dien éenen nacht grijs geworden zjjn I Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging der Wet regelende de bevordering, het ontslag en liet op pensioen stellen der officieren bij «le landmacht. Om verschillende redenen is het een nadeel voor liet. leger, wanneer officieren, in spe ciale betrekkingen geplaatst, daarin geuu- rende het grootste gedeelte van hun mili taire loopbaan verblijven en tot hooger ran gen opklimmen, zonder we«ler werkelijken «lienst bij het leger te hebben verricht, en geduren«le dien dienst van hun geschiktheid voor hoogeren rang te hebben doen blijken. Dit nadeel weegt te zwaanler, omdat veelal de officieren die tot speciale betrekkingen worden geroepen, tot «ie meest bekwamen behooren en dus tot ben van wie in hooger rangen later het meest partij moet kunnen worden getrokken. Geneel in den geest der bepaling voor «Ie zeemacht bestaande, wordt thans voorgestelddat een officier in speciale betrekking geplaatst, niet bevorderd wordt tenzij hij vooraf gedurende eenigen tijd werkelijken dienst bij het leger heeft verricht «n wel tenminste «-en jaar voor officieren in «len kapiteins rang; êen jaarin de rangen van majoor en luitenant-kolonel, afzonderlijk of te /.amen, en twee jaren voor luitenants. Deze termijnen zijn slechts mini ma; in den regel zal die dienst langer duren. Het personeel van de Artillerie-schietschool, onder bevel van majoor S. A. Bisschop, «lat sedert 9 Mei j.i. het kamp bij Oldeoroek heeft betrokken, heeft Zaterdag die leger plaats verlaten, en is naar Zwolle terugge keerd. Een afdeeling vesting-artilleristen is achter gebleven tot het opruimen van het kamp. Voor het Nationaal fonds is tot dusver te Amsterdam reeds f 43077.11 bijeengebracht. Het. bestuur der »Vrije Vrouwen-vereeni- ging" te Amsterdam, in deze samenwerkende met de aldeeling Amsterdam van de »Ver- eeniging voor vrouwen-kiesrecht," heeft thans aan naar vroeger vermeld voornemen gevolg gegeven en in a«lres tot H. M. de Koningin- Regentes en den Ministerraad gericht, het verzoek gedaan om bij liet in te dienen kiesrecht-ontwerp «niet langer de grootste helft «Ier natie van bet baar toekomend bur gerrecht te laten verstoken blijven en een onrecht te doen beëindigen, dat slechts kan zijn een nadeel voor land en volk." Adressanten doen dit verzoek o. a. omdat thans zelfs tot dronkenschap veroordeelden me«le hun stem in 'slan«ls zaken kunnen verheffen. Tot dronkenschap veroordeeliienMaar het staat er. Te Winschoten is op G3jarigen leeftyd overleden mr. A. H. Koning, in leven notaris aldaar. Een paar jaar geleden gaf hij don stoot tot «le oprichting van den bekenden «Bond van orde door hervorming," Het Handelsblad van Antwerpen meldt «lat de zaak van «len telepboondienst tusschen Nederland en België thans geregeld is. Bin nenkort, rceiis in Januari wellicht zullen Brussel en Antwerpen dus met Amsterdam en Den Haag verbonden zijn. Op Belgisch grondgebied is het net reeds tot Esschen gelegd. De tarieven zullen dezelfde zyn als die «Ier Fransch-Belgische telephoonlijn. Tusschen commission uit Gedeputeerde Staten van Groningen en Friesland is een samenkomst gehouden ter bespreking van een nieuw plan tot indijking van de Lauwer zee. De iaarlyksche algemeene vergadering van den Algemeenen Neilerlandsehen Wielrijdcrs- Bond zal «lit jaar wederom te Utrecht ge houden worden en wel op Zondag 25 Novem ber a. s. Aan interesten van onze Nationale Schuld zal over 4895 f402 927.37'A minder dan in 1894 noodig zyn, tengevolge van besparingen op verschillende renteposten. Het plan bestaat, op 4 Januari 1895 af te lossen het nog in omloop zijnde kapitaal der 3'/« pCt. schuldbekentenissen van liet voor malig Amortisatie-syndicaat, groot f4 470000 waardoor negen maanden rente of f38 587.50 zal worden bespaard. Voorts zullen op ge- iioeiml tijdstip allosbaar gesteld worden de voor 1895 uit te loten 3'/ipCt. schuldbeken tenissen, uitgegeven in 1880 en in 4891. welke bij die uitloting blijken zullen niet tegen inschrijving op bet grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld verwisseld te zijn. Ofschoon «lus nog niet met zekerheid het aantal al te lossen obligatiën van 4880 en 1892 bepaald kan worden, mag veilig worden aangenomen, dat door die maatregel een gezamenlijk kapitaal van ongeveer f4340000 en daardoor een besparing van 9 maanden rente ad f35175 verkregen zal worden. Voor amortisatie en allossing van rente- geven'leNationale Schuld in 1895 is f3275000 uitgetrokken. Het hoofdbestuur der posterijen heeft eenige verandering gebracht iu de kleur der Neder landsche postzegels, waarvan de bedoeling is bet poststempel tot vernietiging dier zegels duidelijker te «toen uitkomen. De teekening der zegels is ecliter onveranderd gebleven. Het lichtgele 3 cents postzegel is olijf kleurig geworden, bet lichtblauwe 5 cents zegel korenblauw, het rose 40 cents zegel paarsachtig rood, het grauwe zegel van 42 '/a cent lichter, ongeveer de kleur van een vet vlek. Ook het blauw der verschillende post zegels is meer intensiefgeworden. De nieuwe zegels zullen eerst uitgegeven worden wanneer de zegels van de vorige emissie zijn uitverkocht. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie heeft aan de drie afgevaardigden, die onlangs te zijnent zich vervoegden, mede gedeeld, dat in 4891» alle beambten voorzien zullen worden van uniformjassen, in plaats van de onopiuctisehe mantels. De auti-revolutionnaire Nederlander be richtte dat dr. A. Kuyper Donderdag uit Brussel vertrokken is naar Pau, in liet zuiden van Frankrijk. Vermoedelijk zal hy «laar den goheelen winter doorbrengen. De Economist zegt, dat men tot liet jaar 4000 moet teruggaan, om zóo lage tarwe- prijzen geuoteenl te vinden als thans. Dat het zaak is, de aanbevolen maatregelen van voorzorg tegen tongblaar bij menschen o. a. bestaande in het llink koken van melk en water niet over het hoofd te zien, is te Nieuweraluis gebleken, waar een jong meisje, dat ongekookte besmette melk getlronken had, aan de gevolgen dier ziekte is overleden. De kuntschiider Jan van Essen heeft Don derdagmiddag geheel hersteld het academisch ziekenhuis te Utrecht verlaten. Luitenant Clockener Brousson, die, zich reeds zoo dikwijls verdienstelijk heeft ge maakt, heelt thans weder een zeer prijzens waardig werk gedaan door weder een «Lie derenbundel voor Janmaat en Sohlaat» saam te stellen, want de bij den heer P. B. Nieuwenhuijs te Breda dezer dagen ver schenen nieuwe uitgaaf van dien buiulel ver schilt zóo hemelsbreed van dien van 1893, dat van een herdruk moeilijk sprake kan wezen. Het boekje, dat zeker zijn weg zal vinden, ziet er keurig uit; de heer C. Wolf, te Geertruidenberg, bezorgde het technische gedeelte der muziekde heer L. Roelfsema, cadet aan de K. M. A., teekende een aardig titelblad. Die heeren deden dat om den Volkszang te veredelen een zeer nuttig streven. Nie mand toch zal ontkennen, dat «Alles kost een dubbeltje", of «Trekt maar aan het touwtje" en dergelijke foei-leelijk zyn. Door den sohlaat van heden, die gister nog burger was, en morgen weer burger wordt, te leeren zingen, leert men het op den duurde geheele natie. De vijftig verschillende liederen zijn goed gekozen en «le prijs van het boekje, slechts 75 cent, zal wel geen bezwaar wezen om hei debiet nog te doen stijgen boven dat van den eersten bundel, waarvan ruim 25000exem- plaien werden verkocht. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat het doel dezer uitgave bereikt mogen worden eri daardoor de Volkszang zich zal verheffen. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het geïllustreerd Gedenkblad, ten voor-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2