Donderdag 18 Oct. 1894. No. 4398. 39e Jaargang. Binnenland. Von BENDA Sr. en Jr. Firma A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dtmderdaghamiddag met gratis ZondagsbladAbonnement per 3 maanden 1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cenl. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent Bü advertentiën van buiten dc stad worden de inclisseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUTZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Teleplioouuumnior 19. Plaatsgebrek noodzaakte ons Maandag een en ander aangaande de jongste drie zittingen van de Tweede Kamer der Staten Generaal mee te deelen. Volgens de Handelingen ging Vrijdag de Kamer «niets meer aan de orde zijnde, tot nadere bijeengeroepen uit!" Op welke wijze de Kamer is uitgegaan, worut niet gezegd, doch dit neernt, niet weg, dat juist in de laatste zitting een zeer belang rijk puilt is afgedaan, namelijk bet subsidie voor het weduwen- en weezenfonds der In dische officieren. Men beeft met dit fonds omgesprongen naar bet voorbeeld van La Fontaine's krekel, die. den ganschen zomer gezongen hebbende, voor den winterleentjesbuur moest gaan spelen. Men heelt in de schijnbaar vette jaren ge dacht. dat er geen opkomen aan was. en 's zelfs zoo dwaas geweest, op zekeren dag, toen bet l'onds erg rijk sciieen, de contributie te ver minderen. Kn toen is liet weduwen- en weezenfonds der Indische officieren achter uitgegaan, zoo hard als een paard 'nopen kan. Het te kort steeg angstwekkend, en bereikte ten slotte een cijfer van acht milli- oen! Toen diende er raad geschuil. Professor Van Geer werd door de Regeering in den arm genomen; jaren lang werd er gecijferd en gerekend. Wat moest men doen filet l'onds opdoeken en de officieren bij particuliere maatschappijen doen verzekeren Dit wilde de lieer De Ras. de onstuimige Limburgsche afgevaardigde. Maar de Minister van Koloniën wilde niet toebijten, en school' het oude argument op den voorgrond, dat zoodoende de Staat als liet ware de risico op zicli nam der solidi teit van die maatschappijen. .Men wilde nu ineens bet fonds maar op de been helpen door een subsidie van drie ton, royaal weg, tot er verandering in den toestand zal zijn gekomen. In vijftig jaren tijds beeft pro- lessor Van Geer aangetoond kon zoodoende bet. l'onds springlevend zijn. De heer Rooi, de voorzichtige Leidsche afgevaardigde, wilde wat minder grootscheeps gaan, en beginnen met. een minimum van i jr ton, vervolgens eens kalm nagaan boe de zaakjes staan en liet deficit jaarlijks aanvullen. Doch toen de heer Rorgesius er Lombok bij te pas had gebracht en hij lier, amende- ment-Bool «stukwerk" had genoemd, kreeg de Kamer een royalebui, En nadat prof San ders bet amendement onwetenschappelijk had geheeten, toen behoefde Minister Rergsma Feuilleton. Naar hel Duitscli. lü.) Waardoor? Zeg dan toch waardoor. Zij bleef echter zwijgen. U wilt niet antwoordden? Welnu, dan zal ik het zelf doen. U bedoelt: omdat ik me zeiven niet heb weten te beheersehen omdat ik mijn gevoelens niet voor u heb kunnen verbergen. Is dat niet zoo? Lotte keek verlegen vóór zich en liet toe, dat een der schoolkinderen haar de hand kuste. Het kind ging vervolgens naar den generaal en wilde het hem ook doen. Min of meer ongeduldig zeide hij Nu ja, !t is goed hoor; ga maar door. En tot Lotte zich wendend, hernam hij Ik heb u reeds duidelijk genoeg doen ver moeden Weer kwam er een schoolkind naar hem toe, en nu riep hij bijna barseh uit: Laat me tooh in vredesnaam met rust Zanik nu niet meer.... Ik heb u reeds duidelijk genoeg doen vermoeden, gi g hij voort, dat uw eeht vrouwelijke lieftalligheid diepen indruk op mij heeft gemaakt, dat ik in die weinige uren meer voor u ben gaan voelen, dan ik nog ooit. voor een ander deed. Maar ik begrijp zeer goed, dat juist dit u heeft afgeschrikt, dat u daardoor een afkeer van mij hebt gekregen. Oik begrijp zich niet meer in t.e spannen, schoon hij nog de jobsmare bracht, dat het deficit met f96000 wits aangegroeid, er 10 weduwen bij zijn gekomen en het rampspoedig jaar 1894 natuurlijk het gat nog grooter zal maken. Met 60 tegen 20 stemmen kregea de In dische officieren hun IJ ton subsidie. Het, fonds is dus in elk geval gered en als blijk van waardeering voor het Indische officierskorps was deze scheutigheid voor een door veler schuld in de war geraakte zaak, niet. bijzon der brooddronken, September is, wat de Rijksmidden betreft, lang zoo gunstig niet geweest als Augustus. Hei geheel der raming is slechts luttel overtroffen een goede (i ton is op de circa 10 milioeu meer verkregen. De directe belastingen, de rechten op den invoer, de accijnzen (deze alleeu voor twee derden). de Rijks telegrafen, de jachtakten en «le loodsgelden droegen tut die uitkomst bij: daarentegen bleven vooral de indirecte belastingen (boewei slechts voor ruim een halve ton) ten achter bij de raming, hetgeen ditmaal niet aan de successierechtenligt, daar deze met een f40 000 de raming overtreffen, maar aan al de overige indirecte belastingenzegelrechten (f36 000), registratierechten (circa 1 ton) en hypotheek rechten, een kleinigheid. September beeft ons dus niet veel verder gebracht in den avans, dien wij over de laat ste maanden des jaars broodnoodig hadden. Trouwens, deze maand staat bij die van het vorig jaar teil achten met een bedrag van niet minder dan 8 ton. Welke zijn dan nu de vooruitzichten voor bet nog overgebleven kwartaal des jaars In ons vorig overzicht zagen we, dat van de f6800000 waarop de Vermogensbelasting is geraamd, tot on met Augustus nog slechts l'2 355 145 binnen was, en lat op do geraamde f3 067 000 der Bedrijfsbelasting pas f42 876 was ontvangen, zoodat wij over 4 maanden nog hadden te verwachten 1'7 460 855, gemid deld alzoo ruim f I 807 (H)0 per maand. Welnu, September beeft liet in dat opzicht tamelijk goed gemaakt: er is ontvangen 1370850 Bed rij fs-, plus f690873 Vermogens belasting, totaal 1' 1 001 723, zoodat het zich laat aanzien, dat thans deze voorname bronnen van inkomsten regelmatiger zullen vloeien. Men lette er hierbij op, dat terwijl van de van de Vermogensbelasting circa de helft binnen is van de Bedrijfsbelasting op de f3067 000 nog pas geïnd is f413 727. Voorts hebben wij er nog op te letten, dat aan de Grondbelasting nog 3 millioen ont breekt, (zij bleef over September niet minder daa 4-ton ten achter). Alles bijeengenomen zijn wij tot dusver nog slechts 1 millioen vooruit bij 1893, maar f4390550 ten achter bij 'le raming, zoodat de drie laatste maanden zich al zeer goed I zullen moeten houden, willen zij ons teleur stelling besparen. Van de middelen, die in September zich ferm bielden, beeft vooral bet Personeel een j pluimpje verdiend, dat rnet meer den 1 I millioen «ie raming overtrof. De rechten op den invoer brachten een kleine 1'80 000 i minder op dan in de zelfde maand van 1893. 1 De suiker hield zich ferm (circa 2 ton boven j de raming)met wijn is betzelfde't geval liet gedistilleerd viel niet tegen en bet ge- slacht was slechts een kleinigheid ten achter. De Haagsohe correspondent van de Zul- j phensche Cl. verwacht, dat de Tweede Kamer de nieuwe gewerenwet de aanvrage van 9',. millioen voor geweren en patronen tegelijk met of terstond na do Begrooting I van Oorlog zal behandelen, indien althans de schriftelijke voorbereiding van dit ontwerp dan reeds is afgeloopen. «Enkele dagen geleden", schrijft, hij, «boorde ik. een veteraan van de Kamer zeggenover deze voordracht zal een uitvoerig en boos verslag worden uitgebracht; maar de Regee ring behoeft zich toch niet ongerust te maken zij krijgt haar geweren evengoed als de krui sers, die op «Marine" worden voorgesteld, maar de Kamer is aan haar antecedenten verplicht om wat tegen te stribbelen, en. vooral methetoogopden financieelen toestand, bij liet voteeren een bedenkelijk gezicht te zetten." Die woorden ernstig opvattend, zou men dus eigenlijk een comedievoorstelling te ver wachten hebben, en dat. mag men toch niet aannemen. Maar dat de aangevraagde ver meerdering van militaire uitgaven niet zonder oppositie zal worden toegestaan, kan men zeer gemakkelijk voorspellen, al zit ook de heer. Van Houten niet meer op de gewone banken. De Minister van Financiën is teruggekomen op de beslissing van 16 November 1891, waarbij bepaald werd, dat acten van aanbe stedingen, door gemeentebesturen gehouden, geregistreerd moeten zijn eerde bevelschriften ter uitbetaling van de aannemingssommen afgegeven mochten worden. Deze' bepaling is thans verklaard, dan alleen vair kracht te zijn, wanneer in het bevel schrift de acte van aanbesteding, waarop de betaling betrekking heeft, wordt vermeld. dat heel goed, heel goed Lotte keek hein met een wanhopige uitdruk king in haar lieve oogen aan, de uitdrukking van een kind, dat onrechtvaardig wordt behan deld en zich niet weet te verdedigen. Zij ant woordde echter niets. Trouwens het was nu bijna onmogelijk een gesprek te voeren, want de dorps kinderen waren van alle kanten toegestroomd en verdrongen zich om de blijkbiuir zeer geliefde onderwijzeres. Von Benda vond deze stoornis alleronaange naamst. Hij duisterde Lotte toe Zal ik inaar aan de kinderen zeggen, dat er van daag geen school is? Neen, dat mag, dat kun niet 1 Maar laat dan de school ten minste een half uurtje later beginnen! Voelt go dan niet wat er in dit oogenblik voor mij op het spel staat... Toe, Lotte, heb medelijden inet ine! Laten we omkeeren, zeide zij, hem mede voerend buiten het onmiddellijk bereik der schoolkinderen. Zie Lotte, begon de generaal toen weder en in zijn opgewondenheid viel het hem nu niet moeilijk meer om te zeggen wat hij gevoelde het spijt mij zoo innig en oprecht, dat ik iets gedaan heb, dat u zoo onaangenaam was, dat ik door mijn zwakheid u van ïuij heb ver vreemd: ik wil nu niet eens spreken van wat ik zelf daardoor verlies, ik denk slechts aan mijn kind, aan dat ongelukkige verlaten stumpertje, dat zoo onuitsprekelijk veel verliest, als gij niet meer dezelfde voor ons kunt wezen. Lotte zweeg. Von Benda zuchtte diep en her nam na eenige oogenblikken Wat ik zelf lijd onder mijn zwakheid die W. F. A. GROENHUIZEN, Havik, hoek Lavendelstraat. HORLOGE- ou INSTRUMENTMAKER. Dientengevolge behoeven dus voortaan acten van aanbestedingen, door gemeente besturen gehouden, niet meer te worden gerigistreerd, zoo lang daarvan geen gebruik in rechten wordt gemaakt. Dinsdag is het verbouwd Paleis van Justi tie te Amsterdam in zijn geheel in gebruik genomen. Het kan zijn nut hebben, bet volgende onder de aandacht te brengen Het Reservekader kan, door vrijstelling wegens broederdienst, juist in deze dagen soms uitnemende dienslen bewijzen. Bijv. iemand heeft 3 zonen, naar ouderdom ge rangschikt A. B. en O. De oudste, A, had lust en gelegenheid om te dienen doch lootte vrij. Dit jaar trekt B, die weinig zin voor de militairen dienst heeft en ook moeilijk aan zijn studiën onttrokken kan worden, een dienstplichtig nommer. Het Reservekader is echter voor hem gesloten. Nu treedt A. in dienst hij het Reservekader en bezorgt daar door aan zijn beide broeders B. en C. vrij stelling van militiedienst A. moet zich echter haasten, want de reden van vrijstelling moet aanwezig zijn op het oogenblik, dat die vrij stelling wordt aangevraagd, alzoo dit jaar vóór den tweeden Maandag in December (zie art. 86 der Militiewet, in verband met art. 54). Langs dezen weg wordt een plaatsvervan ger uitgewonnen en geniet A. bovendien 1 alle voordeelen van den adspirant-vaandrig, later wellicht van vaandrig bovendien. Er is dus hier een belangrijke winst in meer dan éen richting. Er zijn nog meer dergelijke voorbeelden te construeeren voor gezinnen met 4, 5 of rneer kinderen. Het is echter van groot be lang, dat de dienstverbintenis gesloten is vóór 2 December a. s. Is de broeder, die, dus om vrijstelling te bezorgen aan een broeder diein de loting is gevallen, dit jaar zelf als vrijwilliger bij het Reservekader in dienst treedt, nog onge oefend iu den wapenhandel, dan moet hij alle zeilen bijzetten, om zicli zoo spoedig mogelijk te oefenen. De Telegraaf ontving gisterochtend uit Batavia het volgend telegram «Een nieuwe benteng werd opgeworpen te Karang-bedil, ten Oosten van Mataram, bewapend met 6 kanonnen van 12 c.M. Hevige regens beletten de operaties tegen den vijand. Men wacht inmiddels op de hulp van de Sasaks." Het blad teekent bierbij aan u onvergeeflijk inoet toeschijnen, kan ik u niet zeggen. Ik voel mij meer dan ellendig. Gisteren nog was ik gelukkig en tevreden met mijn lot. Vandaag ben ik plotseling een heel ander mensen. Ik heb een gevoel, alsof ik alles, alles heb ver loren Als ik maar niet zoo zwak en-onverstan dig was gewet-at, als ik mij maar had kunnen beheersehen, dan hadden wij nog lang goede vrienden kunnen blijven. Maar nu is alles voorbij. Ik wil echter niet meer klagen'; misschien is het zelfs beter zóo. Wij weten nu precies wat wij aan elkander hebben, en hei misschien ook maar beter, dat wij elkander niet meer ontmoeten. Ik heb een oogenblik vergeten, dat ik er niet meer op mocht rekenen, de liefde vaneen jong meisje te winnen. Ik be' «or al tot de oude garde; mijn tijd is helaas voorbij. Lotte's verlegenheid was steeds toegenomen. Met moeite bracht zij uit: Stil toch, generaal!... Nu niet... later, een anderen keer!wat ik u biddeu mag, zwijg toch. Neen Lotte, ik zwijg niet. Een anderen keer mis ik den moed misschien. Laat mij nu uitspreken. Die kinderen hebben den tijd, en voor mij komt de gelegenheid, mogelijk nooit terug. Als gij u niet over ons wilt ontfermen, dan ben ik verloren; dan ben ik zonder dak, want dan trek ik met mijn kind ergens anders naar toe. Waarom wilt u dat doen? vroeg Lotte ontsteld. Waarom?... Omdat ik in uw nabij hei A diep rampzalig zou zijn, indien gij mij niet ge lukkig wilt maken. Ook als ik ver weg zal zijn gegaan, zal ik mij diepongelukkig blij ven gevoelen, maar de marteling om in uw nabijheid te leven, zonder dat gij iets voor mij zoudt voelen of zijn, is mij ondraaglijk. Lotte, ik ben niet jong meer, een liefdesverklaring zou uit mijn mond al te dwaas klinken; maar geloof mij, wanneer ik je plechtig en ernstig verzeker, dat ik je onuit sprekelijk lief heb, maar daardoor juist diep ongelukkig ben, daar gij mij het zwijgen oplegt. Lotte kon zich niet langer goed houden. Zij verborg haar gelaat in beide handen en begon bitter te schreien. Dat was voor den generaal het toppunt van ellende. Nog nooit van zijn leven had hij een vrouw tranen doen storten, ja misschien had hij er zelfs nog nooit een zien schreien. En nu Lotte. Juist zij Omijn lieve beste juffrouw Lotte, ga nu in 's hemelsnaam niet schreien. Heb ik u be- lcedigd? Ik heb dat heuseh niet bedoeld. Waar mee kan ik het goed maken Ik zal alles doen wat u maar wilt, maar schei dan uit met huilen. Moet ik heen traan Neen Moet ik niet heen gaan?. Nu, dan zal ik het niet doen! Ik zal op mijn kasteel blijven. Moet ik me niet onge lukkig voelen? Nu, ik zal mij niet... omar o, lieve hemel, neen, dat kan ik niet anders Neen, neen, neen, ik zal mij nietongelukkig voelen... ik beloof het u, maar schrei dan ook niet meer. Op die manier trachtte Von Benda haar tot bedaren te brengen; maar hij bereikte zijn doel niet, want Lotte's tranen vloeiden steeds rijke lijker voort. De generaal stond letterlijk doods angst uit. Hoe moest dateindigen. {Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1