w. ïilSBl P. Boukamp net ingerichte WAFELKRAAM. Stadsnieuws. Uit bovenstaand telegram blijkt thans, dat de stuf, die vier weken geleden oordeelde, dal Mafaram binnen enkele dagen in ons bezit zou zijn, zich deerlijk heeft misrekend, doch dat or nog vele weken zouden moeten verloopen. eer de sultan-verblyven waren platgeschoten, liet gewone veldgeschut is voor die huik niet berekend en blijkbaar daarom heeft generaal Vetter to Karang-bedil de 12 centimeters-kanonnen laten opstellen om nu met meer succes den vijand te be stoken. Jammer genoeg is inmiddels het zoo gevreesde regenseizoen begonnen. Men her innert zich, dat juist zooveel spoed met de expeditie werd gemaakt om den natten mousson te ontkomen. Alle teekenen wijzen er derhalve op, dat zij, die meenden, dat de Baliërs binnen enkele weken voor bun verraad bloedig ge straft zouden worden, voorloopig nog geduld moeten oefenen. De Ie luitenant Hardie, een der lichtge wonden op Lombok, schreef o. a. aan zijn familiebetrekkingen te Maastricht: »Yan mijn bataljon, dat 28 Juni II. om streeks 900 man sterk uittrok, bestaat de belli niet meer. Ik zelf kreeg vier schoten, waarvan éen in mijn rechterarm het ergste is. Met mijn wonden gaat het uitstekend, zoodat ik. als gij deze briefkaart zult ont vangen, liet hospitaal reeds zal verlaten hebben." Men weet. «lat de .schrijver inmiddels naar Lombok is teruggekeerd. Een ander schryft, in dato 3 September: «Van mijn detachement is helaas ook maar weinig toreeht gekomen; talrijk zijn de families die io rouw zijn gedompeld. Onmid dellijk is evenwel versterking gevraagd, want onze wraak zal geducht zijn. In den omtrek van Ampenan is alles al vernield en ver brand, terwijl er van Tiakra-Negara en van Matarain geen steen zal blijven staan, Ieder verlangt zich te wreken de neesten hebben zeil' geen hemd meer aan het lichaam, zij trokken het uit oin er een gewonde mede te vcrbind'-ii. Men kan zich dus voorstellen hoe wij rondloopen, afwachtend, dat men ons kleoivu en schoenen uit Soerabaja zal zen den. Ik voor mij zelf heb nog een jas en een broek, maar meer ook nietgeen cent in den zak. want onze vlucht was zoo overhaast, dat alles achtergelaten is. Van mijn sectie, sterk 30 man. zijn gesneuveld 1 olïicier, 2 onderollii ieren, I korporaal en 8 man, ter wijl gewond zijn een onderollicier en 0 man. Stel o dus voor, hoe ik er door gerold ben, maak u maar niet ongerust; ik kreeg de kogels wei vreeseljjk dicht langs en over mijn hoofd, doch er niet in." De behandeling in honger beroep van de zaak der valsche bankbiljetten zal aanstaanden Maandag voor het gerechtshof te Amsterdam des morgens om half elf, een aanvang nemen en waarschijnlijk een drietal dagen duren. Volgens het Militair Blad is door de Oos- lenrijksche Kegeeririg voor de 10 dagen, ge durende welke door het 4e legerkorps groote manoeuvres zijn gehouden, ongeveer I'll) 000 betaald aan verschillende maatschappijen, waarbij voor de 23 000 man, die aan de oefe ningen deelnamen, een verzekering was ge sloten op het leven en tegen ongelukken. Zou het vraagt het blad geen aan beveling verdienen om dezen maatregel, ook op bel voetspoor van Zwitserland, ook bij onze manoeuvres en vooral bjj onze schiet oefeningen toe te passen Door den heer J. Visser,gediplomeerd vee arts te Oudkurspel, wordt, ter voorkoming i tongblaar, een alleen hem bekend voor aan liet vee toegediend, dat gunstige uitkomsten heeft i de bijna 400 koeien, door behandeld, kregen slechts j r en dan nog in lichten graad. I eds door de ziekte waren aan- I last, vonden bij aanwending van liet mid- I del veel verlichting. Aldus leest men in de Alkmaarsche Cl Reeds vijf zonen van P. de Kreij, te Pa- tiendrecht, hadden achtereenvolgens bij de j loting vnor de Nationale militie een vrij nurn- j mor getrokken. Dit jaar lootte de zesde, en j ook deze trok een briefje, dat liern vrijstelde van den militiedieust. In een l'riesch dorp zou dezer dagen een lyk worden gi-kist. en alles was daarvoor klaar- gemaakt. De buren «loon dan gewoonlijk Ijjk- j diens! en krijgen vooral' een borrel. De be- trokken familie wilde dit echter niet toestaan, waarop de buren weigerden don overledene grafwaarts te brengen.Niet vóór de gewenschte borrel was gegeven, werd bet lijk gekist en naar den doo'ioriakker gebracht. Schandelijk. Te Gastel is proces-verhaal opgemaakt tegen «Ie Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, wegens overtreding vuil j bet reglement op het gebruik der rijkswe gen en van het reglement op de spoorweg- diensten, door het buiten noodzakelijkheid geduren«le circa vijf minuten gesloten hou- 1 don van «Io afsluitbnomen aan den overweg te Rozendaal. Met groote belangstelling wordt de rech- terlijko uitc-praak in deze zaak tegemoet ge zien. Qehoor willende geven aan het reeds van vele zijden ingekomen verzoek om een afdruk op heter papier van de Postlijst te maken, verzoeken wij te mogen weten wie zulk een afdruk wcnscht te ontvangen. We hennen daarnaar onze oplaag regelen. Zie de advertentie in dit nummer. ALPHABETISCHE NAAMLIJST van de 180 kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, voor 1894. Aarts H. G. i K lasser E. Achterbergh W. van i Kleber J. A. R. behoedmiddel tot heden zee opgeleverd. Va «er Yisse lungblai die enke Ko< Adama J. C. Baaren 0. van Beek H. M. van Bekkum A. van Berends J. J. Berg J. van den Bianchi T. J. H. Rlok G. Blom P. A. J. Bokhorst II. G. Boks P. Bonnier H. J. Bosch. Hub*, van den Botti E. Brandscn T. H. G. Brink H. J. van den Brom J. H. Bronsdijk J. A. Brouwer W. Bruijn H. G. J. de Burg W. van den Cirkel YV. Croockewit H. J. Daal A. van T. van Dalen B. van Dietennk B. Dorssen G. van Duinen S. J. van Dijk M. van R. van Eek G. T. van Eeden W. van Eekhoudt J. Egdom A. van Epskamp T. Esveld Rz. H. van Ey kelenburg J. van Eyken J. van Gans T. D. «Ie Garieanne A. G. W. P. A. Gelder A. van B. van D. M. van i> H. van Gerritsen D. Glieel Gildemeester G. van Gijsbertse G. B. Gossclialk I. Haas R. «Ie Hagen J. IV. van Hamers A. A. I). P. J. A. P. J. Hamersveld J. van Hamming S. Hebing L. G. Heilygers H. H. Hendriks A. M. Hei-schel Bzn. A. Heuvel J. van den. Heymansvandeu Dou- wer D. Hoksbergen A. I Hoogstraten I. van Houtzager D. Hoven T. van den Hubers D. Ittmann G. P. Jacobs H. J. Jacobs P. J. B. i Jager H. de I J. «Ie. J. G. de T. G. de Janssen P. Jens B. J. Jong B. ile H. C. A. de I M. W. F. J de Jpngb J. S. J. de I Kallevoen G. van Kamp G. A. i Kamp G. van de Kanis W. J. Kaspers G. 1 1)3. S. J. Pekerna, Doopsgezind prepikant te j Hilversum, hoopt aansbianden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remou- strantsche kerk alhier welke om hall'elf een j aanvang zal nemeri._ Hedenavond half negen zal de Kamer van koophandel en fabrieken ten Ruadhuize oen 1 openbare vergadering houden. De soirees Maandag- en Dinsdagavond in Amicitia hier gegeven ton bate vari liet Nationaal fonds ter ondersteuning van de I betrekkingen der gevalU-neri op Atjeb en J. Ger. I J. H. W. A. Knoppei-s J. S. Kok J. P. G. Kool S. M. Kooy W. van de Kreèftenberg J. Kruyf A. de Kulfeler J. A. F. van der Meer van Kulve H. te Leinweber J. C. Levie N. Li'mgen C. H. M. Luycx B. F. J. Maas C. Massa J. T. Mastwijk A. van Maters A. W. Meeuwsen J. G. A. Met horst P. I Nel'kens J. Nieuwenhuizen G. van 1 Ockborat G. Th. Ommen E. J. van I Ommeren H. van jOtte E. Overgooi- H. Plank G. M. van der Polak M. Prins G. j Heulen J. M. j Rintel P. E. j Ruitenberg L. j Ruys D. j Ruyven B. A. van Schalk C. A. Schimmel C. D. i> G. H. Sc.holten B. Schoterman J. A. Schouten H. W. 'Schuiman J. Schuur I. ter Schweinmer W. Siddré B. A. Sinnige J. Slothouwer G. J. Smit Jac. Pb. 'Smolders P. P. F. Stoové W. F. Stork W. Susijn P. L. Sweden H. E. Tromp v. Holst A. M. Valkenhoef H. van Veis Heyn N. Vermolen A. T. R. C. M. M. y> T. A. M. Verschuur G. Vinken S. van Visser A. E. L. Vollenhoven J. van Vonk A. P. W. Vries A. de II. A. de Walet P. Wery A. Wessum J. van Willigenburg D. van Wit S. de Wolff W. Wolter H. J. Worsteling J. W. Woudenberg W. van Wijntjes R. Zoo de Jong G. van der G. J. - bericht het geachte publiek van AMERSFOORT en OMSTREKEN dat hij gearri veerd is met zijn Hij hoopt dezelfde gunst to mogen genieten als hem de vorige jaren zoo ruimschoots betoond is. BESTELLINGEN worden ten spoedigste bezorgd. Zich minzaam aanbevelend, W. 10WII, voorheen P. Boukamp. Standplaats HOF, over de Haversteeg. [II. B. Gelieve s.v.p. wel op te letteu, dat in al iSiijn wafelen I*. 31. wordt gebakken op Lombok hebben een enorm succes gehad. Ieder zonder onderscheid moge, bij het ontvangen der verpletterende eerste berich ten, een gevoel van wraak niet hebben kun nen weerhouden, nadat bet gebleken is, dat de Nederlandsche Maagd zich niet straf feloos laat beleedigen, heeft een zachter aandoening in aller hart den boventoon ge kregen en werd ieder met deernis vervuld voor de achterblijvenden van hen, «lie als helden vielen door het moordend lood van een verraderlijken vijand. Men dacht na over liet lot, dat den echtgenooten en fa miliebetrekkingen, den kinderen blank en bruin wachtte, nu de natuurlijke be schermer of ook wel de kostwinner was heengegaan. Na het voorbeeld door onze geliefde Koninginnen gegeven, maakte men zich ook hier ter stede op, sloeg de handen ineen, en mocht het genoegen smaken door eendrachtige samenwerking een succes te behalen, dat menige grooiere gemeente Amersfoort zal benijden. Meer dan f700.zal al aan het Haagsehe hoofdcomité kunnen worden alge- dragen. Van het eerste tot het laatste nummer van het met zorg saamgesteld en groote voor liefde uitgevoerd programma werd op de beide avonden door een groot publiek met aandacht gevolgd. Van Aakeri's kapel zoowel als de dames en «Ie heeren officieren van «Ie verschillende wapens in dit garnizoen, die hun talenten ten beste gaven, verdienen grooten dank voor liet genot dat zij deden smaken. Het gaat niet aan, allen bier met name te noemen, doch zeker mag hier hulde worden gebracht aan hen, die net initiatief namen tot dit feestaan alle excecutanten voor hun toewijding; aan het bestuur der Sociëteit, dat «ie zaal kosteloos afstondaan destafrnuziek. die belangloos haar medewerking gaf; aan den heer L. Kortbeek, voor de wijze waarop hij geheel belangloos bet tooneel voor de prachtige tableaux-vivants versierde en «Ie bouquetjes (wier verkoop niet weinig heeft bijgedragen om liet saldo zóo hoog te doen zijn), afstondaan «le jongedames, die zich welwillend belastten met «lien verkoop, en hen, dieopbetdenkbeelil kwamen Atjeli-'chaiïipagne of' Lombok-sigaretten te verkoopen, en niet minder aan «le heeren boekhandelaren en winkeliers, die met zoo groote welwillendheid reclame maakten voor- of' op andere wijze medewerkten tot het welslagen van deze uitvoering. Ook de heer Wentzel heeft gemeend niet achter te mogen blijven waar het een zóo nuttige zaak gold, en photo's bij kunstlicht vervaardigd van de beide tableaux-vivants «lie hij aan «ie commissie heeft afgestaan, ten verkoop tegen een minimu ra-prijs van f 0.25; den maximum-prijs zal elk voor zich wel weten te bepalen. Deze herinnering aan dit uitnemend ge slaagd liefdadigheidsfeest zal zeker menigeen zich willen verschaffen, óok het doel in aan merking genomen. De officieren van «ie hier in garnizoen lig gende batterijen veld-artLIIerie zijn heden ochtend naai- de hoeve van de veeartsenij school te Utrecht gereden in wier nabijheid een korpswedstrijd met de kameraden uit Utrecht zal plaats hebben in het jachttij den, besloten door een wedren. Onze stadgenoot de officier van gezondheid der 2e klasse van bet Oost Indische jeger J. Bonk, wien eerst was opgedragen den 27en Oc tober naar Batavia te. vertrekken, zal in plaats daarvan den 10en November e. k. per stoom schip Merapi zijn bestemming volgen, en te Marseille embarkeeren. Aanstaanden Woensdag zal vóór de kazerne der bereden wapens de gouden medaille voor 3ü-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan adjuilant-onderofficier C. J. W. Valken, van liet 1e regiment huzaren, hier in gar nizoen. Sergeant Verspijk, van bet regiment gre nadiers en jagers, is getetacbeerd bij het 5e regiment infanterie hier, ten einde (Ie lessen op «len cursus te volgen. De wachtmeesters Sehüni'eld en Van «ion Berg, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, welke tot l November a.s. zijn gede tacheerd aan de Rijschool hier, worden op «lien datum tot 31 October'1895 gedetacheerd bij het 3e regiment veld-artillerie te Bergeu- op-Zooin tot het volgen vaneen cursus in «le africhting van artillerie-trek paarden. Het reinigen der wollen dekens ten be hoeve van liet garnizoens-nachtleger hier, is gedurende 1895 ongedragen aan «Ie heer J. A. G. Bremer te Velp, voor 12 cent per stuk. Aan de firma H. Gerritsen alhier is ge gund «le levering van de haver voor het Koninklijk staldepartement te Soestdijk, voor liet tijdvak van 1 November 1894 tot 31 Oc tober 1895, en wel tegen 08 cent per Kilogram. De levering der aardappelen aan «Io troepen in dit garnizoen, gedurende bet tijd vak van 1 November 1894 tot 15 Juni 1895, is door «len Minister van Oorlog toegewezen aan den heer Wagenaar alhier, voor f2.38 per Hectoliter. Omstreeks kwart voor tienen had heden ochtend aan «ie Kruiskamp een droevig on geluk plaats. Door het losraken van «le lemoenpen van een molenaai-skar, kreeg het daarvoor ge spannen paard het leinoen opdeachterbeenen, waardoor liet op hol sloeg. De voerman, die «le leidsels flink vasthield, werd een eind meegesleept, terwijl inmiddels de kar te water reed. Het nu geheel vrijgekomen dier holde stadwaarts; de bijna 70-jarige landbouwer M. H., wonende aan de Teulstraat, die een kruiwagen voortduwde, kon niet spoedig genoeg uitwijken en geraakte onder het paard, dat hem een hevigen klap boven bet linkeroog en verwondingen achter het lin keroor toebracht. De ongelukkige werd op zijn kruiwagen naar een in de nabijheid zijnde schuur ge bracht, terwijl in allerijl geneeskundige hulp werd gehaald, die het eerst verleend werd door dokter Morren. Nog vóór elven was H. echter aan de ver wondingen en hersenschudding bezweken. Het paard werd bij den overweg buiten Bloemendal door den afsluitboom van den spoorweg tot staan gebracht. De kermis geeft weer heel wat gelegenheid tot ontspanning, meer dan wellicht menig huis vader, wiens l'inuncieele draagkracht omge keerd evenredig is met het aantal zijner huisgenooten, lief' is. In dit nummer reeds kondigen de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisteu (het gezelschap volgens de strengste too'- eel-recensenten) aan, dat ze het uitgaand Amersfoort zullen ver gasten op twee gloednieuwe doch zeer mooie stukken, waarop we iri onze gebuikelijke kermiswandeling zullen terugkomen. De sociëteit Eensgezindheid bericht, dat zij voor de geheele kermisweek feestelijkheden organiseerde. De Hannoveraan Geissler zal oud en jong voor weinig geld kennis doen maken met allerlei wonderen en voorstellingen, zoowel uit «ie sprookjeswereld als uit «le weroliige- schiedenis, van «len oudsten tot den aller jongsten tijSi. Ook Loggen, de opvolger van den hier zoo gunstig bekenden Boukamp, is er weer. Verder Doch daarover later. Door de classis Amersfoort der Gerefor meerde kerken is aan de heeren Van Dingen, docent aan de theologische school te 's Gra- venbage, Wisse, predikant bij de Chr. gere formeerde gemeente aldaar, Schotel, predi kant bij «le Chr. gereformeerde gemeente te Utrecht, Wesseis, pred. bij «le Chr. Gerefor meerde gemeente te Zierikzee, een schrijven gericht, waarin zij haar leedwezen uitspreekt, «lat door genoemde heeren, zoowel elders als in de kerken, tot haar classis beboerende, voortdurend pogingen worden aangewend, om tegenover de bestaande Gereformeerde kerken afdeelingen op te richten van «ie zich noemende Christelijk Gereformeerde kerk. Onbekend met de redenen, die hen daartoe drijven, heeft de classis Amersfoort het wenscheiijk geacht hen uit te noodigen tot een voor allen toegankelijke sainenspre- king, te hoiulen in de Gereformeerde kerk te Baarn op Dinsdag 24 October des avonds te 6 uren. Ten einde te voorkomen, dat de discussie in persoonlijke quaesties vervloeit, beeft de classis aan de heeren G. van Goor, predi-

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2