Zaterdag 22 Dec. 1894. No. 4417. 39e Jaargang. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Mtiandag- en Donderdagnamiddag met gratis ZoiutugtbUuU Abonnement por 8 maanden/l,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 ot» nor 3 maanden. Adverlentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 et. Groote lotters ïiunr plaatsruimte. Legale-, offieieële- en onteigeningsftdvert per regel 16 ct. lteclamer por regel 26 et. Afimidirrlijke nimmer» 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In Het Zondagsblad, per regel 5 oent By adverteutiën van buiien do stad worden de iueasseerkosteu in rekening gebracht. Bureau MÜÜRHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 30 Telephoonnummer 19. HBItlllSGEVISO. JV A T 1 O jy ALK MtLlTl K. Do UURÜHMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, ..Z1?D „de wetten ran 19- Augustus 1861 (Staatsblad No. 12), van den ,1 863 (Staatsblad No. 44), en van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56), betrekkelijk de nationiale miltie, benevens het Koninklijk besluit van den 17- December 1861 (Staatsblad No. 127) en de wet van 22 Juni 1893 (Staatsblad No. 91) Doen te weten, dat op DONDERDAG, den 3^", en ZATERDAG, dm 5<icn JANUARI 1895, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raad huize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jonge lingen, die in den loop van het jaar 1876 geboren en alzou in 1895 aan de voting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering Art. 15. .Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke inge zetenen, die op den 1. Januari van het jaar hun negentiende jaar waren inge- treden." .Voor ingezeten wordt, gehouden: 1. hij wiens vader, of, is deze over- leden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens .de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2. hij, die geen ouders .of voogd hebbende gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van .dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland ver- blijf hield3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn .voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf boude." .Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eeuen .Staat, waar de Nederlander uiet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, .of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid .is aangenomen." Art. 16. .De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente .waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of. zijn beiden overleden, de „voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar „hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is .achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente „waar hij woont; 4. van een buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlander, „die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeentewaar „zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk „achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een „vreemd Rijk verblijf houdende zoou van een vreemdeling, al is zijn voogd inge- „zeten 3. de zoon vau een Nederlander, die Ier zake van's lands dienst in's Rjjks „óverzeesche bezittingen of koloniën woont." Art. 18. „Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht „zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aautegeveu tusschen den l4U)n en „den 318te» Januari." „Bjj ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, „zijn moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte „verplicht." Art. 20. „Hij, die eerst na het intreden van zijn I8,le jaar, „doch vóór het „volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats „heeft, ter inschrijving aantegeven bij Burgemeester en Weihouders der gemeente „waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van ten hoogste ƒ100 of subsidiaire hechteuis van ten hoogste tien maanden. Bij aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van eene <*eboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. A m k h 8 k o o a t, den 22. December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, D. SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De leden van de Eerste kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 27 December e. k. des namiddags te l1/» ure. Alweder een gunstige beschikking. De Minister van Oorlog heelt bepaald, dat the vrijwilligers voor bet Reservekader niet :ül hun militaire oefeningen behoeven te vol brengen bij bet korps, waarbij zij zich heb ben verbonden, doch dit ook kunnen doen bij een korps van hun wapen in ot bij hun verblijfplaats. Ter bevordering van een geregelde be zorging <ler bij «le jaarswisseling ter post komende stukken, wordt, evenals het vorige jaar, de gelegenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjuarsvveuschen, welke men op 1 Januari aanstaande aan tie geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 December ter post te bezorgen. De bedoelde stukken moeten ter onder scheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, voorzien zijn van een op in liet oog vallende wijze over de gehcele lengte van het adres getrok ken kruis, en uiterlijk 31 December te 12 uren 's middags, ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd om, zoo wel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroegere ter postbezorging bij de jaarswisse ling zooveel mogelijk gebruik te maken. De zaak van het opmaken van een aantal vttlsclie obligatiën in geldleeningen ten laste van tie gemeente De Bilt, door den geineete- ontvanger I). T. en den gemeenten-secretaris K. R.. zal op Maandag 7 Januari 1895 voor de rechtbank te Utrecht worden behandeld er zullen 38 getuigen worden gehoord. Te Soest is men begonnen met de werk zaamheden voor liet maken van tien paarden- tramweg naar liet station Baarri. De opening dezer lijn geschiedt in Mei a. s. De heer P. van tier Metilwn, lid van liet hoofdbestuur der Nederlaridsche Vereenigiug tot afschaffing van sterkedrank, komt tip tegen het gevoelen door mr. Th. Ph. baron Mackav in tie Kamerzitting van 12 December 1.1. geuit, a's zou in Friesland het drankmis bruik «ie draagkracht tier gemeente, en zoo tie welvaart doen verminderen. Toegevende, dat ook in Friesland nog te veel aan Bacchus wordt geofferd, wijst tie lieer Van der Meuien er op, rlat in die provincie toch meer dan elders met ernst en toewijding liet alcoholisme wordt bestreden. Het gebruik verminderde van 1870—1892 met 11.7 pet., vau 1876—1892 met 32.4 pet. Over geheel Nederland ver minderde het gebruik in dat tijdsverloop met 10.4 pet. Men zegt, dat dr. A. Kuvper «ie volgende week uit hel Zuiden naar het vaderland zal teriigkeeren. Bij de familie is echter hiervan niets be kend wel bet tegendeel. Dr. Kuyper zal stellig den winter te I'au doorbrengen. Volgens de jongste (zesde) opgaaf is thans ingekomen bij het Centraal-coinité voor liet bijeenbrengen van een Nationaal fonds ter ondersteuning van tie nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen een bedrag van f125 259.25. De patroonsvereeniging »Boaz" heeft zich weder tot de Tweede Kamer gewend met eer. gemotiveerd adres, waarbij thans verzocht wordt in liet belang van Neerlands industrie, tie wijziging van liet tarief van invoorreciiten in ernstige overweging te willen nemen, in dier voege, dat alle gefabriceerde goederen die van buiten ingevoerd worden, mogen worden belast, of, zoo noodig, hooger belast. Door den heer C. Rozenraad, «manager of the English and Italian Ranking Corporation, Limited" te Londen werd in zijn gister avond te' Rotterdam gehouden lezing mede gedeeld, dat tie telephonisclie verbinding van Engeland en Nederland thans oen feit ge worden is. Die verbinding zal niet, zooals oorspron kelijk het plan was, over Calais gaan,.maar een onmiddellijke wezen. De Rotterdamsehe Telephoonmaatschappij heeft reeds een begin gemaakt met de aan sluiting met Antwerpen en Londen. Ook neemt het verkeer met Amsterdam zoozeer toe, dat er meer geleidd roden beschikbaar gesteld moeten worden Te Kralingen meldde zich bij de commissie van weldadigheid een man aan om onder stand. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de zoogenaamde noodlijdende een eigen huis benevens bouwgrond bezit, paard en wagen houdt, en varkens mest. Dergelijke armen zyn ook wel elders te vinden. Het 78ste jaarverslag van het Fonds ter Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewapenden Dienst is verschenen. Daaruit blijkt, dat de opbrengst der jaarlijksche collecte f21 690.27 bedroeg, zijnde f501.791 minder (let welminder) dan in 1893. De gezamenlijke baten bedroegen f869984, waar onder het nadeelig slot van f2603.024. Het aantal deelgerechtigden was 2199, zijnde 304 verminkten uit Oost-Indiö, 17 idem uit den strijd tegen België, 1027 infirmen, 1 oudstrijder van Waterloo en 850 idem van België. Aan hen werd 1'02 427.58 aan gratificatiën uitgekeerd. Op 31 December bedroeg liet aantal ver minkten en nageblevenen dor gesneuvelden 361, hot aantal inlirmen 1958. In de Gemeentestem van 17 dezer komt onder de vacante plaatsen voor tic betrek king van Burgemeester van Beifeld (Limburg), op een jaarwedde van f100, zegge honderd gulden In tegenstelling met Amsterdam, dat wel veel beursbezoekers doch geen Beurs beeft, geniet tie Zeeuwscho gemeente IJsendijke het zeer twijfelachtig voorrecht wel een Beu ra, doch sedert Mei geen onkelen beurs bezoeker te hebben. De heer Herin. Heijennans Sr., oen der eerste, en thans zeker de oudste derNeder- landsche verslaggevers, herdacht Dinsdag, onder tallooze blyken van belangstelling, zijn 70sten verjaardag. Heyermans was jaren lang de verslaggever van de Nieuwe Êott. Ct., voor welke by alle voorname «n belangrijke vergaderingen in den lande bijwoonde, terwijl zijn verslagen niet alleen door juistheid, doch ook door dan vorm uitmuntten. Van liet monument der Hollandsche Maagd, op de Nieuwe Markt te Rotterdam, heeft men Zondagnacht een der beelden aan hot voetstuk, een pourtersliguur, de linkerhand afgeslagen De politie stelt een streng onder zoek in. Zulke barbuat'schheid kan schier alleen in Nederland voorkomen. Geiyk bekend is, wordt van 1 Mei tot 1 November 1895 in onze hoofdstad een wereld tentoonstelling gebonden, een geheel origi- ueole, daar zij vooral het hotel- en reiswezen op den voorgrond stelt en ulles wat duurmede annex is. De belangstelling in hut buitenland is het grootstde inzendingen, toegezegd uit Frank rijk, Engeland, België, Dulucnland, Oostenrijk, Rusland en ook van óverzeesche gewesten zijn talrijk en belangrijk tevens. Nederland, dut de toon zou moeten aan geven, komt echter met trage schreden. Het gebouw staat er nog niet, zoo redeneert men. Wel is men thans met man en macht aan het heien voor.de groote zalen, wel is het geheele terrein achter liet Rijksmuseum, be halve dat door tie ysolub ingenomen, dat eerst 1 Februari a.s. kan worden in gebruik genomen, geheel afgezet en ziet men alle ernstige voorbereidingen voor deze groot- sclie onderneming, maar toch denken veleu zekerik koin in Januari nog vroeg genoeg. Dit zou wol eens kunnen tegenvallen, daar de gebouwen, in tegenstelling met «ie expoeltie van Antwerpen, niet grooter zyn ontworpen dan voor de ruimte, die het comité zeker is te kunnen verhuren. Toch zoude het. uitvoerend comité hoogst ongaarne het «te laut" uitspreken en besloot liet dan ook, dat de centra der provinciën zouden worden bezocht door een zijner leden, den commissaris voor de exploitatie, den heui* N. le Grand, tevens lid van het uit voerend comité, om aan belanghebbenden die inlichtingen te verschaffen, welke zy wenschen, om contracten af te sluiten an schetsen en teekeningon van hetgeen zal worden gebouwd te toonen. In Weststellingwerf heeft men een boeren plaats in veiling willen brengen, doch er kwam geen enkele liefhebber op. Als zeldzaamheid verdient wel vermelding, dat jl. Zaterdagavond boven Gouda een hevig onweder, vergezeld van hagelslag, heeft ge-, woed. Hot hemelvuur veroorzaakte brand in een korenmolen. Onder du nieuw uitgekomeu boeken, die zeer zeker den aandacht verdienen behoort ongetwijfeld «De Lombok-expeditie", beschre ven door den kapitein-ingenieur W. Cool en keurig geïllustreerd door overste G. II. Hooyefc Deze uitgave vau «ie heerenG. KollT&Co, te Batavia en te 's-Gravenhuge, is niet alleen belangrijk om luuir actualiteit maar ook om tie uitvoering, waaraan wel alles werd bo- steed om hot werk tot een blyvond en {Missend

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1