Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentiën. Dagelijks consult TBVI00I8IEU1IS. Houtverkoopingen verhuren: BOUWLAND Wei- en Bouwland WEILAND gedenkstuk ie maken, niettegenstaande den lagen prijs (10 afleveringen van 45 cent), die zoo uiterst gering genomen is «in de verwachting van een groot debiet, daar dit werk. zoowel voor den vakman als voor den niet-militairen lezer geschikt is, en met pen en stift een trouw beeld zal geven van alles wat op Lombok is voorgevallen." De voor ons liggende eerste aflevering geeft den indruk, dat de beschrijving met grooten ernst is opgevat, terwijl de zinco- graphieën naar de teekeningen met zorg be werkt zijn en de aantrekkelijkheid van dit grootsche boek zeer verhnogen. Wanneer het geheel op dezelfde wijze wordt voortgezet, zal de literatuur over onze Indische bezittingen een schoon werk rijker wezen. De Raad der gemeeute Amersfoort zal op Vrijdag den 28 December 1894, des namiddags half twee, een vergadering houden waarin de punten van be- handeling zijn 1. Ontwerp-besluit tot opheffing van de borg- stelling van den voonualigen geineente-outvanger. 2. 2e nnnvullings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1894. 3. Voordracht tot af-en overschrijving van posten i op de begrooting van het burgerlijk armbestuur, voor 1894. 4. Benoeming van 2 leden der openbare gezond- hei(ls-commissie, wegens: a. vacature U' b. periodieke aftreding. 5. Benoeming van een curator van het Gymna sium. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de opcn- bare school 3e soort, Beekstraat. Het heeft H. M. der Koningin behaagd een j> gift van f250 te zenden aan ae Maatschappij tot. opvoeding van weezen in liet huisgezin, welke, gelijk bekend is, haar doorgangshuis heeft op «Zandbergen." Onze stadgenoot de heer H. H. K. Morren Jr. heeft met goed gevolg te Utrecht afge legd het arts-examen Een verbetering van eon verbetering, die door het opmaken der courant geen verbetering werd. Iu ons verslag van tie zitting der Kamer vac Koophandel is een zetfout geslopen welke herstel- S linS behoeft, al heeft de intelligente lezer liaar reeds uit den samenhang zelf verbeterd. Er staat namelijk i „De fabrieken in Twenthe moeten reeds scherp genoeg concurreeren met die in Engelsch Indië. h Spr. handelde vroeger zelf op onze O. I. bezittingen; na 2 of 3 iaar echter verrezen in Britsch-Indië fabrieken door Engeland beschermd, enz." Br,- Er moet staan de Engelsche O. I. bezittingen. Het Nederlandsche fabrikaat vindt nog veel aftrek in onze Oost, doch n Engelsch Indië worden tegon- sAJT woordig verschillende, vooral katoenen manufacturen Pr" gefabriceerd, die vroeger door Hollandsche fabrikanten K werden geëxporteerd. De Hollandsche fabrikanten kunnen thans echter N in verschillende Europeesche landen alleen transito hun artikelen verkoopen. tengevolge van de hooge inkomende rechten, die in de landen zelve geheven werden. Bij liet Burgerlijk armbestuur van Amers foort is door den heer K. S. Visser te Am sterdam ten behoeve van de algemeene armen weder ingekomen een gift van vijf-en-twintig gulden, waaruit mag worden afgeleid, dat dien gever de armen van zijn voormalige woonplaats bij voortduring in herinnering blijven. Met ingang van-Tb Januari wordt ten postkantore hier werkzaam gesteld de heer Th. J. Montijn Jr., commies 2e klasse der posterijen, thans te Roermond. K£\v Belangstellenden verwijzen wij naar in dit nummer voorkomendeadvertentiën aangaande de tentoonstelling van moderne kunst op de beide Kerstdagen te houden, en het Kerst- L-* feest der Christelijke Jongelingsvereeniging. De voordracht ter benoeming van een C. onderwijzer aan de openbare school 3e soort Beekstraat (hoofd de heer J. van der Horst) is samengesteld als volgtF. Faber, te Leus broek A. A. ter Beek, te Maartensdijk, en J. Teeuwen, te Hagestein. Door den kapitein rêgimënts-adjudant is heden- ochtend op plechtige wijze en onder hartelijke be- woordingen, die van groote waardeering getuiirden, de bronzen madaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den heer G. K. G. van Aken, den r--.. kapelmeester van het 5e regiment infanterie. j Ook van de zijde van superieuren en minderen mocht de heer Van Aken menig blijk van belang stelling ontvangen in deze gebeurtenis, die voorden I, populairen en bekwamen dirigent tot een 9pontanen feestdag aanleiding werd. De 2e luitenant F. H. A. A. Wagner, van bet 5e regiment infanterie hier, wordt van ib Januari tot 10 Februari aanstaande gede tacheerd te Delft, tot het volgen van een Knapen cursus. Hedenochtend is een milicien-plaatsvervanger van bet 6e regiment infanterie wegens voortdurende dron- juBpnachap met een brielje van ontslag uit de gele deren verwijderd. Bij de op Vrijdag gehouden nan besteding van het Bfaoveeren van de voormalige bierbrouwerij „Het HEIftverblnd." onder beheer van den architect Herin, Knies, is ingeschreven doorG Wuseink, te Amers foort. fOOO; H. J. Fijnonherg, aldaar f360 en f760 Leon, te Ainsterdnm. f288 en f800; C. vanStuiven- berg, te Hoogland, f132 en f 8ft0M. van Drie. te ■jnerofoort. f52F. vnn Beumeren, te Tilburg, f50 De eerste Mirrmeu met-, de tweede zonder over- neming der amotie W& Het werk is nog niet gegund. L Gisterochtend is een omstreeks 55 jarige man Rjttt Hoevelaken, die aan don Leusderwog eenige was gaan zitten, plotReliug op z\jn stoel door' gebleven. Bij de jongstleden Donderdag gehouden aanbe steding van het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning en werkplaats aan de Krommestraat alhier, onder beheer van den architect Herm. Kroes, voor rekening van den heer G. van Dorssen, is inge schreven door: W. van Achterbergh, Amersfoort, f7999; O. Smit, Utrecht, f7504.42; C. van Stuiven- berg, Hoogland, f7200Pil. Smit, f 6922H. Schouten, f6800; W. van der Kooy, f6690; J. Diters, f6660; J. van Keulen, f6640; L. Ruitenberg, f6595J. Kla renbeek, f 6550C. dc Froe, f5974H. J. Fijnen- berg, f4825. Het werk is den minsten inschrijver gegund. De keurmeester der visch heeft heden ochtend een partij schelvisch afgekeurd, die vervolgens door de politie onschadelijk is gemaakt. „O keer nog dikwijls tot ons weer, waar wjj uw liefde vragen I" Z6o zong, op het gouden jubilé der Anna-Pau- lowna-Bewaarscnool, de kleine jeugd dier school haar edele Bescherm vrouw toe. „Vorstelijk is uw liefdegeest I" had toen de waardige dochter van den, reeds lang ontslapen inede-opricn- ter der school tot haar gesproken. Dat die hulde verdiend was, getuigden Vrijdag opnieuw 225 kinderen uit den kleinen burgerstand en van minbedeelden toen in het „feestlokaal" weer het schoone zinnebeeld van licht en liefde iu vollen glans prijkte en schitterde, en die „lieve Vrouwe" haar kleine, gelukkige beschermelingen weer zoo liefdevol om zich henen schaarde, hen toelachte en prees, en de kleuters haar zoo vry moedig aankeken, dankbaar toeknikten en de handjes toestaken. Een oogeublik van eerbiedige stilte, toen de welda dige zegenaanbrengster, met gravin Schimmel- penninck, den president en diens ecktgenoote, het Bestuur en de Dameskrans in de school verscheen. Eu toen daarna liet scherm, dat alle heerlijkheden, die een kinderhart van vreugde doen kloppen, voor 'toog verborg viel, golfde ëeu lange kreet van ver rassing en geluk, als een koorgezang. Toen aan 'tzingen en jubelen; en als dank- en vreugdetonen zwegeu, waren daar weer vriendelijkenbondgenooten van 't schoone en goede des levens, die zich zoo ge heel teu dienstte stelde der „alleraardigste kindertjes." De Dameskrans, daartoe door welwillende stadge- nooteu in staat gesteld, had twee dagen te voren de behoeftige kinderen weer beloond voor getrouw schoolbezoek, met mooie wollen jurken, kieltjes, rokjes en broekjes, boezelaars en hemden, en die van meer gegoede ouders verblijd met een prenten boek. Maar die Dames waren 't zorgen nog niet moede, doch weer met volle toewijding ter pluatse der vreugde. Bijgestaan door mevrouw Schinimelpenninck en haar lieflijke kinderen en het dochtertje van mevrouw Van den Wall Bake, schonken zij den verkwikkeu- deu melk, en deelden ze koek uit. Dan weer vulden zij de kleine handen met blozende appelen, die in aller smaak vielen en eveneens blijdschapskreten verwekt hadden. Allen genoten van die reine kin dervreugd, die zoo naar waarheid het „Vrede op aarde" dat van den groenen, geurenden boom met zijn lichtjes afstraalde, meeverkondigde. Toen allen verkwikt en verzadigd waren, moest de boom van zijn gaven en schatten ontdaan, ja, ganscheljjk geplunderd worden. Eerst mochten de oudste meisjes kiezen. O, heerlijke poppen I Is er, voor een toekomstig moedertje, rijker gave te be denken dan zulk een fraaie pop, waarvan een groot getal aanwezig was Ze werden als kinderen ge dragen en gekoesterd die poppen met haar blozende gezichtjes, schitterende oogjes en blonde lokjes. En daar waren ook huisvrouwtjes in den dop, die zich een fornuis of een theeservies aanschaften, of 't oog vestigden op een wasmachine of een paar emmertjes. De kleurrijke bromtollen, de gouden horloges met zilveren kettingen, de hoorns en trompetten, waren met spoortreinen en Sportwagens de begeer lijke gaven, welke de oogen der knaapjes deden tintelen van genot. En toen allen eindelijk geheel voldaan waren, werd de pret nog verhoogd door een krentebrood, dat ze mee naar huis mochten nemen. Zóo naderde het uur van afscheid en verliet de „lieve Vrouwe" met haar edele feestgenooten, onder de jubeltonen en dankbare groeten der kleinen, de plek waar zij weer zoo veel jonge hartjes aan zich verbonden, en zooveel ouders getoond hadden hoeveel liefde er gevoeld wordt voor- en gewijd aan de jeugd van Amersfoort. De diretrice en de jeugdige onderwijzeressen werden evenzeer verrast met een blijk van tevredenheit van „den Kerstboom", zoodat voor allen deze feestdag weer een van die onvergetelijke levensdagen was, die plicht tot genot doet zijn. Boven de poort, bij de pomp in de Koning straat alhier, die toegang verleent tot het zoogenaamde Provenhuis en de Regenten kamer van het Gesticht «de Armen de Poth vindt men het jaartal 1669. Dit jaartal, dat geen betrekking kan heb ben op het ontstaan der stichting, daar deze uit de eerste helft der vijftiende eeuw dag- teekent, doelt op den tijd waarin de tabaks teelt alhier zich in grooten bloei mocht ver heugen. In het begin van dat jaar toch besloten de Regenten van het Gesticht «vermits den aenwasch van de taback bouwerije alhyer en de daerdoor de willinghe van de Droginge ran dyen soo in Solders, als Schuyren" in plaats van «de twee huysgens aen der Provenhuys >le Poths poort ofte ingangh ende 't gheene lleririck Smith, Binnen vader deser Godts buys, voor een winkel is gebruyekende" en omdat «de niuijren tusschen deselve en de langhs de Coninck straet van den hoeck tot aen den HolT jegenwoordigh bij Evert Wulphertsz, warmoezier van desen Goods- huijsa in huyre gebruyekende," die allen in vervallen toestand verkeerden, «van den voor schreven hoeck tot aen den geseyden HolT een Tabackschuyr omtrent ter lenghte van een hondert ende t' achtich voeten, ende breete van dartich voeten binnen wercx ende in dier voegen, als de Regenten van den Wees- buyse alhyer langhs den Cingelstraet doen exstrueren hebben" te bouwen en te ver buren, hetgeen reeds plaats had eer die was gebouwd, namelijk in het laatst van Februari terwjjl in het resolutieboek van het gesticht het volgende wordt vermeld: «Op ten 7den May, wesende Vrydnch, des voormiddacbs ten acht uijren in den Jaere 1669 heeft Peter van Ingen, oudt thyen jaeren, soone van Reynier van Ingen, in der tijdt over Dis pensies deses Goodshuijs, ge- leydt in behoerlycke kalkh de twee eerste fundamentele steenen van de nyeuwe te exstrueren Taback schuijre langes de Coninck- straet, in den HolT deses Goodts huijs, ende dit op een hoeck van de Poth straat, tegens over de pomp aldaer staende." Tot bestrijding der kosten van dien bouw, verkochten de regenten »an Gijsbert Antho- nisz Paap Wasbargies in de Vergulde Ploegh, staende aen de Vischmerckt te Amersfoort, de Huysinghe, plaets ende schuyr dien anex daer de genoemde Ploech uithangt, mits gaders de twee achter aen staende ofte annexe twee huysgens ofte wooninghen, d' eene bij Claes Claesz de Licht, enne de andere bij Anna Francois, Gravinne genaemt, visch verkoopster beyde in huyse mede be woont." KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, deti 28. December aanstaande, des na middags ten l'/j ore. Amersfoort, den 22. December 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMM ELPENNINC'K. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 24 DEC. aanstaande, 's nnmid. van hai.f twee tot hai.f drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot bet geven van inlichtingen aan Depa r- tements hoofden, W ij k bezoekers en Belangstellenden zal het Centraal- burean MAANDAG den 24 Dec. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting honden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 nur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft van November 1894. 1. V. van Waardt Amersfoort. 2. Mevr. Visser Amsterdam. 3. K. Putman 4. Wed. J. Reis 5. Merklenbag 6. P. Rijnders Enschede. 7. A. van Lut Nieuw-Amsterdam. 8. Mej. J. Bosman Rotterdam. 9. J. van de Borf Zegwaard. uit Hoevelaken. 10. D. van Mouwrik Barneveld. Briefkaarten. 1. Mej. P. J. Koning Amsterdam. 2. D. Lafleur. Deventer. Buitenland Brief. 1. E. H. L. M. Meijn Philadelphia. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altjjd mede, dat de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Sta mij toe den heer C. even te antwoorden op zijn ingezonden stuk van Maandag jl. over zijne aanmerking betreffende de annonceklok. UEd. vergist zich deerlijk, waarde heer C. Het uurwerk van genoemde klok, loopt sedert begin October weder geregeld, dus al bijna drie maanden. De klok is in den beginne, zoo ongeveer 3 jaar lang, eiken dag door mij opgewonden, maar om redenen, die ilc liefst niet noem, beb ik dat nagelaten. Op verzoek van verscheidene belangstel lenden heb ik de klok echter begin October weder gangbaar gemaakt, en zij doet ge durende dien tijd dan ook uitstekend baar dienst. U, Mijnheer de Redacteur, dank ik be leefd voor de plaatsing dezer regelen, en teeken mij Hoogachtend Uw dw. dienaar W. F. A. GROENHUIZEN, Horloge- en Instrumentmaker. Voor de vele en hartelijke blij ken van deelneming', ondervonden bij ons smartelijk verlies, betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Bc- huwdkinderen, mijnen innigen dank. Mevr. C. W. 1>. VERSCHOOR— Tegelberg, 's Gravenhage, 22 December 18U4. Voor de ontvangen blijken van deelneming bij het overlijden van hun geliefden Vader en Behuwd vader be tuigen de ondergetee kenden hi.nnen hartelijken dank. J. J. van THIEL, C. Q. POORT- Van Thiel. O. T. POORT. Wed. H. B. van THIEL— Van Zadelhof!. Amersfoort 22 Dec. 1894. A. KAPLA1SKH en I. AIWIMrH van 9 tot 5 uur, bij den lieer R1LDERBEEK Langestraat 22 Amersfoortvoor TAND HEELKUNDE en liet. maken van KUNST TANDEN en GEBITTEN. Operatiën zonder pijn. Voor minvermogenden KOSTELOOS van 9 tot 10. Kerstuitdeeling. Onder hartelijke dankzegging aan allen die hebben bijgedragen voor onze Kerst- feestviering, in zouderheid aan de Edele geefster, voor den schooneri KERSTBOOM, bericht liet Bestuur der Chr. Jong. Vereeni- •hng »Ps. 119 9", dat de bijeenkomsten oer Zondagsscholen zullen plaats hebben op den 2en KERSTDAG te 2'/i en 6". uur in de LUTHERSCIIE KERK Een vijftig-tal TEEKENINGEN en AQUA RELLEN van onze beroemste kunstenaai-s, worden op Eersten en Tweeden KERSTDAG ter beziclitiging gesteld van des namiddags 12 tot 4 uur in de zaal van AMICITIA. Toegang tegen eene vrijwillige bijdrage in de bus der Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin. M. W. Seheltema Ezn. De gewone JAARLIJKSCHE bij de weduwe E. HOENDERDAAL te Ravoort onder Leusden, zullen plaats hebben als volgt Die voor den heer Mr. H. J. H. Baron van BOETSELAAR van OOSTERHOUT en het buitengoed Zandbergen op Dinsdag 22 Jan. W5, des voormiddag» 9 nur, en die voor den heer Mr. W. H. de BEAUFORT en A. POT HOVEN. te Leusdenop Donderdag 24 Jan. 1&9A, des voormiddag» 9 uur. A. N. J. VO S, NOTABIS. Jh De Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort, zal op Vrijdag 18 Janu- ■MfaS' ari 1895, des voormiddugs 11 ïinr, in het kofliehuu, «Het Vai.kje" te Amers foort, in het openbaar ie voor A jaren. ing. 25 Dec. I8BA. aan den Liendertschen weg op den hoek van den l'ortloopersteeg te Amersfoort, groot 1.67 44) Hectaren. Laatst in huur bij VAN BEEK. 2e voor dc Erven HAVERKAMP, voor 0 jaren, ing. 25 Dcc. 18U4. aan den Floogenweg naast de Liniednk aldaar, groot 1.5500 Hectaren. 3c voor B. MFILING te Stoftf.nhurg. voor 5 jarening. 25 Der. ISDA. to Mi M P E HCEEJL EW achter elkander gelegen aan den Zeldertschen weg te Hoogland, afzonderlijk en in massa. Nadere informatici! ten kantore van voor noemden Notaris Vos, alsmede wat het per ceel van de Erven HAVERKAMP betreft hg den makelaar Roode»toin te Amersfoort. Breeder bij biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2