Stadsnieuws. Militaria. Ei de laatste jaren is men tot de ontdek- kW gekomen, dat ook de rogge zeer veel behoefte heeft aan kali en tegelykertijd deze mlnorale stof zeer moeilijk opneemt, dus liefst onder haar onmiddellijk bereik heeft Verder is het natuurlijk algemeen bekend, dat het kuïniet gebruikt wordt om zijn kaligohulte. terwijl het kaïniet zelf gevormd is door neergeslagen of verdampt zeewater. Een overstrooimng met zeewater staat dus gelijk met een al te overvloedige verzadiging met kaïniet, wanneer men de oververzadiging van water wegdenkt. Om die reden is dan ook de teelt van vlas en rogge (er bestaat ook Maartscbe rogge), Srust aan te bevelen, 't Spreekt van zelf, t polders, welke bijv. slechts éen dag onder water hebben gestaan, in veel gun stiger conditie zijn dan die welke langer, 8 tot 14 dagen, hebben gedreven terwijl de gesteldheid van de bouwvoor vóór de onder vloeiing (vet of mager) bijna alles afdoet. Men kan bijv. niet verwachten, dat op uitgezaaid land, na de ondervloeiing, een uit stekend gewas zal groeien, alleen door de voldoende hoeveelheid oplosbare kuli, maar wol kan ineti een uitstekend gewas verwachten, wanneer liet land ook vóór dien tijd tot die teelt geschik was. En nu de suikerbieten; men beweert dat ook deze vrucht uitnemend gelukt is na een overstrooming met zeewater; mij komt het bedenkelijk voor, zelfs na «Ie verklaring van overigens betrouwbare personen; hoe groote consument van kali de suikerbiet ook is. de praetijk leert ons, dat ze zich (lie stof zeer gemakkelijk kan toeëigenen uit den onder- frond, terwijl een te late bemesting met aïniet steeds sterk wordt ontraden. Men moet zoo weinig mogelijk in den [rond werken. Het best verbouwt men op „lei, die onder zeewater heeft gestaan, kool zaad; in dit geval natuurlijk zotner-koolzaad. Dit laat zich liooreii. als men er aan denkt, dat men op pas ihgepolderden zeokleigrond de eerste maal steeds koolzaad verbouwt. Ook mosterdzaad zou succes hebben, en als hot water er niet te lang op gestaan en liet na dien tijd flink geregend heeft, heeft men ook kans van slagen met haver. In haver zaait met dan gras en klaver en laat het land een paar jaren als weide liggen. Het spreekt, van zelf, dat de eigenaar gedurende de eerste jaren wat vau de pacht moet laten vallen Alle chloorverbindingen zakken met den regen vrij spoedig naar den ondergrond. Zoo zal 't ook hier gaan mot het zout van de overstrooming door zeewater; hoe meer regen, des te minder last van het zeewater. Mochten er echter van die verbindingen nog overblijven, dan is geen enkel tny bekend gewas daarvoor minder gevoelig dan haver. En van de cultuurgewassen hebben aard appelen daarvan den incesten lastZeer vaak is mij die gebleken bij te late aanwending van kaïniet op bouwland. In kaïniet heeft men 447o keukenzout, en 14*/«chloor-magnesium, 487» chloor-verbindingen dus. Die te late aanwending in 't voorjaar namelijk van kaïniet kwam iu de laatste jaren dikwijls voor bij ben, die met liet ge bruik van kunstmest nog niet recht op de hoogte waren. Telkens bleek, zooals gezegd is, bij aardappelen zeer duidelijk de schade lijke werking; bij haver was er daarentegen volsterkt niets van te merken. Als we nog wat vorst mochten krijgen en de klei dus op eenige diepte wintermul vroor, 20U misschien de haver, zonder vooraf ploegen, zich wel redden. Zware klei met weinig procenten zand er in kan in 't voorjaar niet best meer geploegd worden. Zavelklei echter met veel zand er in zon men dan misschien nog met voordeel kunnen omwerken. De Eerste Kamer zal hedenavond half negen haar werkzaamheden hervattende Tweede Kamer vergadert weder 20 Februari. Uit een mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken blykt, dat liet wetsontwerp tot uitbreiding van Amsterdam in voorbereiding is. Amst. Ct. Het wetsontwerp omtrent het subsidieeren van middelbare scholen voor meisjes is by den Minister van Binnenlandsche zaken in bewerking. Het zal bij de Kamer ingediend worden, zoodra zulks mogelyk is. In de F.erste Kamer is men opgekomen voor de rechten dor vrouw. Enkele leden verlangen namelyk, dat bij de herziening van het Kiesrecht voor de Kamera van Koophan del ook vrouwen die een handelsbedrijf uitoefenen, zoowel kiesgerechtigd als ver kiesbaar zullen worden verklaard. Donderdagochtend half vijf is uit de loods der Westlandsche stoomtram maatschappij te Loosduinen een locomotief der stoomtram woggeloopen, zonder machinist of bestuurder. Door een onbekende oorzaak is de machine in beweging geraakt en heeft de reis naar Den Haag ondernomen, waar zij behouden aankwam zonder eenig ongeluk op haar weg te hebben veroorzaakt. Hij haar aankomst aan het eind-station te 's-Gravenhage is de voortvluchtige uit de rails en tegen een boom geloopen, waardoor zij tot staan kwam, maar waardoor het materieel dor machine bescha digd werd. Men kan zich de verbazing van den machinist voorstellen, toen hij tot de ontdekking kwam, dat zyn stoomrosde reis alleen had aanvaard. In de Deli Crt. schrijft! de heer D(een), dat de twee telegrammen betreflende de Lombok-ramp, door de Indische regeering 28 Augustus naar Holland geseind, te Wel tevreden niet zyn aangeboden te 2 u. 10 min. en 3 u. 30 min., maar volgens het expeditieboek der Indische Regeerings-tele- grammen te 12 u. 40 m., en te 2 uur. Het eerste telegram werd dus en dit is in deze van belang verzonden, voordat de Raad van Indië een beslissing genomen had over de voortzetting der expeditie. De Indische regeering stelde er prijs op, zich te dekken tegen het verwijt, dat zij een be slissing in Don Haag geprovoceerd had, en uit haar protest tegen de veronderstelling, dat het eerste telegram eerst verzonden was nadat de Gouverneur-generaal wist, dat de Raad van. Indië unaniem met hem meeging, blijkt voldoende, zegt de heer D, dat ook zij inziet, dat hier iets meer om den hoek koint kijken, dan het een paar uren vroeger of later verzenden eener dépêche. Is het eerste telegram werkelijk vereenden na de Raads zitting, zooals uit 's Ministers opgave te be sluiten valt, dan heeft de regeering in Hol land geen keus gehad en is er hier niet constitutioneel gehandeld, door het Opper bestuur te plaatsen voor een conflict, of het volgen van een weg, dien men te Batavia reeds besloten had te volgen. De eene helft der inenschlieid schrijft Patrimonium zendt, de andere krijgt thans rekeningen. Het crediet breidt zich steeds uit, zelfs tot inrichtingen op afbeta ling, en men mag veilig aannemen, dat het tydstip, waarin het crediet van den kleinhandel wordt afgeschaft, nog verre van ons verwij derd ligt. Men crediteert maar toeof de credietgever er schade door lyden zal, of de creaietnemer door de wijze, waarop hem het koopen gemakkelijk gemaakt wordt, ook te veel koopt en daarvoor al minder cre- dietwaai'dig wordt, het crediet breidt zich steeds uit. Maar mogen we er hier nu eens op wijzen dat elk een, die een rekening ontvangt, zede lijk verplicht is die vordering dadelijk te voldoen Wie een ontvangen rekening in zijn lade opbergt en haar daar laat liggen, totdat het hem gelieft haar te betalen, pleegt diefstal aan zijn leverancier, meer nog, brengt dien man vaak in groote verlegenheid aan con tanten. Nu weten we wel, niet iedereen niet kan betalen als hij wil, maar dubbel te laken is het, als mannen van kapitaal met het grootste gemak gaan slapen, met eenerzijds een kast vol geld en anderzijds een lade vol onbetaalde rekeningen. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1894 uit 8315 mannen en 8563 vrouwen, te zamen 16878. Vermeerdering in 1894 door M. V. Geboorte 300 318 Vestiging 939 641 1239 959 1239 m 3554 9Ö22 Vermindering in 1894 door Overlijden 192 176 Vertrek 990 610 1182 780 1182 780 8372 8730 Vermeerderd met 157 173 Alzoo vermeerderd met 230 Bevolking op 1 Januari 1895 17108. Nederduitsch-Hervormden8520 Roomscb-Katlioliek6806 R. K. van de oud-bisschoppelijke Klerezie 260 Nederduitsch Israëlieten339 Portugeesche Evangelisch Lutherschen165 Hersteld 29 Gereformeerde kerk A390 R270 Vrije Gereformeerden45 Remonstranten120 Doopsgezinden09 Waalsch-Hervormde»62 Frgelschen of Presbyteriaanschen 3 Anglicaanscben of Episcopaten 1 Tot geene der genoemde gezindten be- hoorend28 TTTÜ8 Gedurende 1894 zyn door den keurmeester der visch bier gekeurd: 192 partijen visch, en 14 schuiten aan de Koppel, afgekeurd werden 12 partijen. Aan de visch venters zijn 3820 biljetten afgegeven. Door den keurmeester der visch is Vrijdag ochtend aan de vischmarkt een uit Bunschoten aangevoerde partij schelvisch afgekeurd. De heer D. de Vries, onderwijzer aan de openbare si.hool aan de Beekstraat alhier hoofd de heer J. »an der Horst, lief" een benoeming ontvangen als ondorwyzer Sloterdijk. Tot administrateur van het Militair hospi taal hier is met ingang van 1 Febraart be noemd adjudant-onderolheier II. W. E.bpiuit. thans in gelijke betrekking by liet Militair hospitaal te Gouda. Kapitein J. L. Furnee, tot voor kort by het 5e regiment infanterie hier, en sedert kapitein plaatselijk adjudant te Wiericker- schans, wordt 1 Februari overgeplaatst naar Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp tot bekrachtiging van de over eenkomst tusschen de Maatschappij tot Ex- lpoitatie van Staats Spoorwegen en de Krim- penerwaardspoorwegmaatschappij,betreffende den lo aalspoorgew Schoonhoven Gouda. Gelijk men weet is onze stadgenoot de heer A. J. Krieger de ontwerper van dezen spoorweg Aangaande een vooretelling door liet ge zelschap Bakker te Deventer gegeven, schrijft liet Deventer Dagblad: »Het spel van de verschillende leden van het gezelschap afzonderlijk te bespreken, laat onze ruimte niet, toe. Wij bepalen er ons dus toe te zeggen, dat de rollen uitstekend gekend en flink gezegd werden. »De stukken waren goed gekozen en wanneer het gezelschap nogmaals met zulke stukken hier optreedt, zal het zeker een talrijk en be langstellend publiek hebben." Volgens een advertentie in dit nummer treedt het gezelschap hier aanstaanden Don derdag op. Uit Eemnes komt het volgende bericht, dat om zijn bijzonderheid bij dit weder, wel vermelding verdient Bij een ingezetene alhier heeft een jonge kip vier eieren gelegd, die elk twee dooiers inhielden; een der eieren woog 9 Dekagram. Een der plaatsgenooten is in het bezit van een flinken toom kuikens, die nu reeds 14 dagen oud zijn LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangstellenden zal het Centraal- bureaa DINSDAG den 29 Jan. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273. De kannonniers der veld-artillerie, die, in afwijking met de stukrijders, gewapend waren met den korten artillerie-sabel, worden ge wapend met den langen sabel. De Freisinnige Zeitung maakt, zoo langs haar neus weg, de opmerking, dat gedurende de regeering van Wilhelm 11 do jaarlijksche uitgaven voor de Duitsche marine gestegen zijn van ruim 36 tot bijna 56 millioen Mark. d.i. dus met meer dan 56 procent: Dit in verband met de nieuwe marine plannen des Keizers, zooals men weet, het eerst bekend geworden op een heeren-avond te paleize. Len zachte wenk tot matiging. In de Januari-aflevering van de Militaire Spectator staat een betoog van de dringende noodzakelijkheid om ten aanzien van de verhouding tusschen leger en reservekader" scherper lijnen te trekken. i>De rechtstoestand van het resevekader" heet het opstel, doch de schrijver vindt op twee plaatsen gelegenheid om er óok nog eens aan te herinneren, dat wij jongelui be hoeven. die werkelijk soldaat zijn. Velen zullen geneigd zijn soldaatje te spelen". En elders heet het andermaal: »het reservekader moet vóór alles soldaat zijn Door veel praten en preeken alléén zal dat niet bereikt worden. De leden van het reservekader behooren daarom ook tijdens hun groot verlof eenigszins aan den militairen band te blijven, bij hen moet het besef levendig blijven, dat zij tot de militaire macht belmoren." De schrijver zet verder uitvoerig uiteen in hoever de rechtstoestand thans nog zeer on volledig en onprecies is geregeld, en dringt krachtig aan op aanvulling en wijziging. De Duitsche armée klaagt nog altijd over te weinig reserve- en landweeroflicieren. Men is daar ook nooit tevreden. Wij dachten andera, dat het nogal gaat, als men te be schikken heeft over20 797 officieren van reserve en landweer saam. Dit is een res pectabel getal, slechts weinig blijvend beneden liet aantal officieren van liet actieve leger. Hiervan zijn er: 21069. In bet Duitsche leger worden, in navolging van Rusland, tegenwoordig winteroefeningen op groote schaal gehouden. Dezen winter zijn het de troepen van drie legerkorpsen, nl. ta tfl en 6e korps. Het nieuwe voor- g!Y^ti on den velddienst zal voor het eerst JS'aLÜSeu'ÏL gevolg* worde». Ook rullen bivaktenten in beproeving worden gïmett, met Het oog opeen mogelijke» winterveldtoeht. I„ ,1e gewisselde schriftelijke bescheiden tusschen He Kamer en den Minister van riog over hetontwerp-wetjetot verlenging r?e Noo.l<vet-SevlV,mit roet .Ine tal-en, is geredetwist over don meest wenschelyken tjf «tin opkomst der re,ritten onder de "ETei-innert stalt, d»t thans de-miliciens i„ de eerste helft van Maart worden afgeleverd, instede van in Mei, jooals ™egcrg«oHolde. Enkele Kamerleden achtten echte Octo ber de aangewezen maand, terwijl weer andoren Februari zouden weiisehen. De Minister houdt intussclier. mtn l.e' ydsi,^ sedert 3 jaren gevolgd, vast. Lu dit is tc bllTe°billyken echter alleen om ntiliteits- redenenniet omdat de huidige toestand beter is dan die van vroeger, doen de mi liciens in hot begin van Mei opkwamen en het blijvend gedeelte dor vorige lichting pas met groot verlof ging na afloop der najaars- oeleniiigen. De jongste lichting bloei zoo doende in haar geheel ter beschikking van de officieren gedurende de gansche oel enings- periode. welke liep van de komst onder de wapenen tot en met de herfst manoeuvres. De opleiding in en de voorbereiding tot do laak van den soldaat in hut gevecht werd niet gestoord, en kon alzoo hot oelenings- sysleem geleidelijk worden gevolgd. Wacht dienst, corveeën, oppassersdiensten, en zoo voort bleven rustim tot na de manoeuvres. En dit kon. omdat het blijvend gedeelte als van zelf voor die bezigheden was aange wezen. Nu is dit anders. Hot blijvend gedeelte der oudere lichting vertrekt reeds medio Juli met groot verlof, zoodat ne diendatuin de jonge soldaten uit tie hand van den ka pitein zyn. Ze worden zoogenaamd «dienst doend" gebracht en uit is liet met een geregelde oefening. Te hooi en te gras neemt de milicien nu nog maar aan de voorbereidingsopleiding voor de manoeuvres deelsommigen ziet men dan zelfs nimmer meer met een geweer op den schouder ol' een patroon in de hand. liet witte sloofje van den cantine-ktiecht of de bezemstok van den kamerwacht worden dan het teeken hunner waardigheid. Wie voelt niet hoezeer dergelijke regeling schade brengt aan leger en land De opkomst der militie in Maart is uit muntend, inits het oefeningsprogramma ge regeld kan attoopen tot half of ultimo Sep tember. Breekt men het at, brengt men er stoornis in, dan voorzeker is de oude toestand verreweg te verkiezen boven den tegenwoordigen, zegt de Arnh. Courant. Gemengd Nieuws. Wanneer het eerst geregend of wat ge- sneewd en daarna gevroren heeft, weet men, hoe moeilijk het is, om te gaan, doch onein dig veel erger is liet voor de paarden, die zich niet. de gladheid nauwelijks staande kun nen houden, iaat staan, een zwaron last trek ken. Door het strooien van zand in den omtrek van bruggen, enz maakt men zich dan ook zeer verdienstelijk. Intusschen zou men (als in Engeland) vanwege de politie kunnen voor schrijven, dat. iedere voerman een kistje of een zakje asch of zand bij zich moet hebben. Daardoor zou den dieren heel wat smart bespan d worden, terwijl de eigenaars min der gevaar loopen, hun paarden door vallen in waar.letez.ieii verminderen ofte verliezen Len andere zaak, die de aandacht verdient' is deze: men verwarm» -enigszins hel .-obit wanneer men dit s ochtends of nadat het paard in de open lucht gevoederd is, aanlegt, lietzii door het te wrijven mot een wollen d -k of op een andere manier. Is het. ijskoud en legt men liet zoo aan, dan kan ontsteking en bloeding ontstaan van de. teerste doelen van den mond en van de long. Het is waarlijk een zeer kleine moeite, die het lier een ge voel van heftige pijn hespaart. K Het denkbeeld, oorspronkelijk oncevat door den heer A. Iluet. Waar aan <ic Po Ijrtechnische school te Delft, om vaartuigen ïiS f snftlheiJd over wat£- te doen bewegen door deze in plaats van op een scherpe kiel, te laten rustei on zeer groote rollen, heeft «Ie Frans,-he inge- 11 -Ul" uitgevoerd. Rij proeven •n tklein .n een vijver genotnon, toEndehS aan dat een wiel op water met groote snel heid bewogen kun worden, wanneer er een goede verhouding ,s tusschen de vonrtstu" teliïg6van°het wiel'lljj trakenSS, dTISn" terdarn naar New-York zou kunnen Sn' Bazm s schut bestaat uit een groot rikt' form waarop Je kajuiten voordep^Jet de hutten voor de bemanning, de machine'

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2