Binnenland. Stadsnieuws. In lie Deli-C ourant werd zooals wij in ons vorig nummer meldden door den l>eer O(een) geschreven, dat de twee tele grammen betreffende de Lombok-ramp, die door de Indische Regeering den 28 Augus tus jl. naar Holland werden geseind, vroeger ten telegraaf kantore Weltevreden (Butavia) zouden zijn aangeboden, dan de Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer der Stilten- Generaal in de Memorie van Antwoord der Indische begrooting mededeelde. Onze lezers zullen zich herinneren, dat het verschil tusschen de tijdsopgaven van den Min'ster en van den heer L). neerkwam op 90 minuten, dus precies anderhalf uur. Iemand, die de Memorie van Antwoord er nog eens op heeft nagelezen, schrijft nu aan de Arnhemsche courant het volgende »Uit het ophelderingstelegram, door de Fransche aan «le llederlandsche telegraaf- ndininistratie verzonden, en dat woordelijk in de Memorie (blz. 10) is overgenomen, blijkt ten stelligste, dat de telegrammen eerst te 2 u 10 m. en te 3 u. 30 ra. ten telegraaf- kantore Weltevreden werden aangeboden. De heer D. ontkent dit echter, niet omdat het telegraafkantoor Weltevreden hein beter inlichtte, maar omdat zij volgens het. expe- düieboek der Indische Regeeringstelegram- men (dus volgens liet expeditieboek der Algemeene Secretarie) reeds te 12 n. 40 m. en te 2 uur zouden zijn verzonden (niet door, maar naar bet telegraafkantoor). Hier uit zou de heer D. mijns inziens, alleen tot de conclusie hebben kunnen komen, dat men beide malen anderhalf uur (in plaats van een paar minuten) noodig had, om een ge wichtig telegram van het paleis te Welte vreden naar het vlak daarbij gele.gen tele graafkantoor over te brengen! Dit is echter een klein verschil in het. trekken van con clusies, hier en in Indië, dat mij geen aan leiding zou hebben gegeven u over het artikel van den heer D. te schrijven maai de (door hem zóu broed uitgemeten) quaestie van liet anderhalf uur vroeger of later verzenden der telegrammen van 28 Augustus jl. leidt hem nog tot een conclusie, die weer echt Indisch is. Mij schrijft toch, dat wanneer liet eerste telegram werkelijk verzonden is na de Raads zitting, zooals uit 's Ministers opgave te besluiten valt, dat dan de Regeering in Hol land geen keus gehad beeft, en er dan in Indië (het. is de heer D. die aan 't woord is) niet constitutioneel gehandeld is door het Opperbestuur te plaatsen voor een conflict (sicol' het volgen van een weg, die men te Batavia reeds besloten had te volgen »Nu weet de heer D. heel goed, dat men binnen anderhalf uur niet tusschen Indië en Holland kan heen- on weer-tolegrafeeren. (Tusschen de verzendtng der heide telegram men lag. of men de tijdsopgave des Ministers of die van den heer D. volgt, een nog klei ner verschil, namelijk van slechts een urn en 20 minutenOp liet oogenblik dat een des middags uit Indië verzonden telegram in Holland aankomt, is liet inmiddels in Indië reeds nacht geworden, zoodat., al wordt het antwoord onmiddellijk gegeven, het eerst den anderen ochtend in Indië ontvangen kan zijn. Was de heer D. dit vergeten, dan had hij het toch uit de voormelde Memorie van Antwoord kunnen zien, waarin ile Minister van Koloniën er op wees, dat, het tijdverschil van zeven uren tusschen de kantoren 's-Gra- venhagc en Batavia medegerekend, het eerstbedoelde telegram bijna twaalf' uren onderweg bleef, terwijl anders vijf a zes uren voor de overkomst noodig zijn (dus, in hot gunstigst geval, voor heen- en weer- seinen toch min-.tens 40 a 12 uren, plus 7 uren tijdverschil). »De overige beschouwing n van den heer D. over deze quaestie kan men nu wel laten voor hetgeen ze zijn, of eigenlijk niet zijn." Bij besluit van den Gouverneur Generaal van 24 December is de militaire expeditie naar Lombok ontbonden en zijn in verband j daarmede de generaals-majoor J. A. Vetter 1 en M. Segov en de kapitein ter zee der j Koninklijke Nederlandschc Marine H. Quispel j eervol ontheven, respectievelijk als opper-en J als tweede bevelhebber van genoemde expe- ditie en als commandant der expeditionnaire scheepsmacht. Voor Lombok is een voorloopige militaire bezetting vastgesteld, waartoe, watdeinfan- terie betreft, zijn aangewezen bet 2de en j het 14de bataljon, terwijl in de wateren van j Lombok voorloopig beschikbaar zullen blijven, twee oorlogsbodems en een der beide stoom schepen van den dienst der bestrijding van den sluikhandel in opium ter zee, ter aan wijzing door den hoofd-inspecteur der opi- umaaiigelegenliedon. Op de vraag der Eerste Kamer, waarom het toekennen van onderscheidingen wegens krijgslied rij ven op Lombok zoolang uitblijft, heeft de Regeering geantwoord, dat het op- j maken en het onderzoeken in Indië van de i voordrachten tot benoeming in de Militaire Willemsorde niet weinig tijd vereischt; zoo- dra de voordrachten hier te lande zijn ont vangen, worden zij onverwijld in behandeling genomen en zoo spoedig mogelijk tot afdoe ning gebracht. De Minister van Koloniën hoopt in den loop van Maart 4895 de voordracht ter zake van de heldendaden op Lombok te ontvangen. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werd gister de vraag behandeld, of de dienst van een vrijwilliger bij het reserve-kader als broedei'dienst in aanmerking kan komen tot vrijstellen van den dienst bij de militie. De militieraad had ten aanzien van eenloteling van 's Gravonhage, wiens oudere broeder als vrijwilliger bij het reserve-kader dient deze vraag ontkennend beantwoord, o. a. op grond dat de dienst bij het reserve-kader slechts als proefneming is ingesteld. Een beslissing in hooger beroep werd intusschen wenscholijk geacht, opdat ten deze een algemeene regel zou bestaan. Het lid van Gedeputeerden, dat over deze zaak verslag uitbracht, was van meening. dat de dienst bij het reserve kader kan v dlen onder de bij art. 48 der Militie- wet bedoelde diensten, welke recht op vrij stelling geven, en adviseerde mitsdien om, met vernietiging der uitspraak van den militieraad, den loteling vrijstelling van rnilitiedienst te verleenen. De beslissing hopen wij laten mede te deelen, Thans wordt weder medegedeeld, dat bij het gemeentebestuur van 's Gravenhage vooralsnog geen plan bestaat tot verplaatsing van de naald aan het strand te Scbeveningen. Door een ploeg arbeiders wordt thans van gemeentewege zand aangevoerd om den duinrand bij liet gedenkteeken breeder te maken. Andere maatregelen worden vooreerst niet genomen. Te Naarden kreeg dezer dagen iemand een onbeduidend wondje. Kort daarop ont stond bloedvergiftiging, ten gevolge waarvan zijn arm voor een groot gedeelte moet wor den afgezet. Een tabaksblaadje, dat. in den aanvang op de wond was gelegd, wordt nu als de oorzaak der bloedvergiftiging beschouwd. Te Helmond werd Zaterdagavond door de harmonie Phileutonia en een paar dilet tanten een goed geslaagd concert gegeven t.en voordeele der algemeene armen. De opbrengst van dit concert bedroeg f4499.90, voor een stadje van nog geen 10000 inwo ners zeker een zeer belangrijke som. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank te Alkmaar gis teren Nicolaas Boes, wegens moord op de Wed. Bute en haar nichtje Anna Bevers, tot levenslange gevangenisstraf. Te Harlingen zijn in de laatste 14 dagen vier personen plotseling blind geworden. Midden onder hun bezigheden was hei, alsof eensklaps het licht uit hun oogen verdween. Een der patiënten, die op de wandeling was, verbeeldde zich eenige malen, dat het sterk weerlichtte en na de laatste maal was hij stekeblind. Tot nog toe is geen der patiënten iets iter. Indien de thans in onderzoek zijnde grens regeling tusschen Amsterdam en Nieuwer- Amstei doorgaat, zulien ruim 25 000 in woners (1800 kiezers) en 4150 Hectaren bij Amsterdam worden ingelijfd. Nieuwer- Amstel zal daarna niet meer dan 5000 in woners tellen, De gevreesde diphteritis, schrijft de Haag- sche correspondent der Zwolsche courant, maakt weer vele offers, en er schijnt een kwaadaardige vorm dier ziekte te zijn, die met de sero-therapeutische behandeling den spot drijft. Toch is het te wenschen, dat de professoren in Amsterdam spoedig met hun inmun gemaakte paarden, gereed komen, en de Minister van Binnelandsche Zaken hen daarbij een handje helpt. Komt dan Hafkine met de cholera-baeil en Kitasato met. de pest bacil in 't reine, dan zijn we klaar, en kunnen we met Wildman zingen: Mit ln-, und Trans-, und Confusionen Besiegt man all' der Uebel Heer, IJnd hiitte man nicht die Kanonen, So stiirbe nar.hstens Niemand mehr. De Ned. Bakkers-Courant, die een waard ce l-end woord aan de plannen voor «Oud-Hol land" van de hotel-en reiswczententoonstelling schroef, zegt daarin o. a. het volgende »Wij gelooven niet te veel te zeggen als wij beweren, dat »Oud- Holland" de clown van de tentoonstelling zal blijken te worden, liet aantrekkingspunt. voor de duizenden die in den aanstaanden zomer, onze stad zullen bezoeken." Waarschijnlijk zal clou bedoeld zjjn. Toch blijft het de vraag wat voor den toe loop naar de tentoonstelling het wenschelijkst zou zijn, dat »Oud-Hollandde clou dan wel de clown werd. De bekende geluidkundige. de lieer L. J. Lefèbre, is Maandag op 67-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Op het gebied der geluidsleer heeft hij, met groot, succes, tal van proefnemingen gedaan voor deni mist- hoorn op zee. Hij had indertijd de.lo dmg van liet zoogenaamd nmuseuni Pi ins drik dat, na den dood van don besch» t ra heer, uit gebrek aan steun moest woiden opgeheven. Willem van Zuijlcn herdenkt 48 Februm'i zijn 40-jai'ig tooneeljubileum met »üe alg vaardigde Leveau van Jules Lenuitie. Het eerste electrisehe licht, geleverd dooi de gemeente Rotterdam, brandde avond in de sociëteit Amicilia, aan Zuid blaak, en bij enkele winkeliers, li Ani- citia werd dit heuglijk leit door de leden op feestelijke wijze gevierd, te moer aai Rotterdam «Ie eerste stad is, waar «Ie eie«.- trischo beweegkracht en verlichting «looi «te stedelijke regeering in eigen beheer geëx ploiteerd wordt. Het licht voldeed uitstekend. Morgen verdwijnen de gemeenten Charlois en Kralingen, en worden, evenals vroeger Delftshaven, onilenleelcn van Rotterdam. Er zijn, naar men zegt, nieuwe ontwerpen in bewerking van de formulieren voor aan gifte bij «Ie Bedrijfsbelasting. Daarbij zal, voor zoover de wet toelaat, rekening worden ge houden met «le wenschen naar meer een- voudighei<l. De lieer J. 0, Benit, te Amsterdam, heeft aan tien Minister van Waterstaat, (voor een nader te noemen syndicaat, dat over belangrijke 1 kapitalen beschikt) prioriteitcoiicessie ge- i- i~iiie,. Wieringe1' vraagd voor de «Iroogieggi meer in de Zuiderzee. ln navolging van het succes, «lat andere bladen met hun ochtend-edities behalen, zal binnenkort hol Nieuws van den Dan 0°k ''es morgens verschijnen. Wat de menschen al niet «loen om geld te verdienen, is verbazend. Een sterk staaltje daarvan werd verleden week vertoond bij de opvoering van de opera Samson el Deliki, te Rotterdam. Op de eerste rij stalles waren in riet mid den zes plaatsen naast elkaar besproken, waarop, kort voor den aanvang van bet stuk, zes k eurig gek leed eheeren plaats namen. Hun hoeden hielden zij op. Wie schetst echter de verbazing der achter hen zittenden, toen de heeren, bij het opgaan van het scherm de hoeden afnemend, zes hoofden toonden, bedekt met. een groote liel-witte tonsure, elk voorzien van een groote zwarte letter, die met hun zessen den naam van een bekend worstfabrikant te lezen gaven. Na het eerste bedrijf kwam er protest bij den directeur; deze raadpleegde do politie, en toen de heeren over deze zonderlinge reclame werden aangesproken, toonden zij zich zeer bereidwillig cm de tonsuren weg te nemen. Met blijkbaar genoegen volgden zij het verdere «leel der voorstelling. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tol, liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 4 FERR. aanstaande, 's namid. van hale twee tot hale drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor liet teruggeven van gelden. IIËRM/P. VAN HASELËN, Secretaris-Penningmeester. Van den heer E. S. Visser, te Amsterdam, die onlangs hij herhaling een som gelds voor de algemeene armen zijner voormalige woon- laats inzond, is ter gelegenheid van de erdenking van zijn zeventigsten verjaardag, op den 29. dezer rnaand, opnieuw een gift van f25 ingekomen bij het Burgerlijk arm bestuur van Amersfoort. Door den districts-veearts is bij een rund van P. Smink, landbouwer aan den Lagemveg alhier, miltvuur geconstateerd. De ailspirant-landmeter van het kadaster J. W. ten Braak, werkzaam bij «le hermetini van Veenendaal. wordt morgen werkzaan gesteld bij den gewonen veldiiienst. te Amer- loort,. Morgen zal door de officieren van de 2e aldeelihg le regiment veld-artillerie hier, aan overste Schluiter, die naar Den Haag vertrekt, een diner worden aangeboden. Majoor S. S. P. de Lang Evorlsen, com mandant. van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, die bij Kon. besluit van 18 Januari jl werd gepensionneerd, nam heden afscheid van zijn" bataljon. Bij het 5e regiment infanterie hier zijn aangesteld tot sergeant-titulair de korporaals J. 11. Quanjer, ,1. Timmermans enG. F. M. .1, Holunan; lot. sergeant eil'eeticf, de sergeant- titulair .1. .lellinghaus. Den sergeant II. L. van der Brugglien is. op zijn verzoek, ver vroegd ontslag uit den dienst verleemi. De vergadering welke Liefdadigheid Dins- dagmidilag ten Raailhuize hield, was wel aangekondigd op «le gewone wijze, doch om streeks 4 uur waren behalve het Bestuur bijna alle werkende letlen opgekomen om den afgetreden voorzitter overste Schluiter, vaarwel te zeggen. De eert'-voorzitter, graal Sclumiuolpenmnck opende (le buitengewone vergadering dit ^buitengewoon" «leed overste Schluiter op merkzaam worden en gal' het woord aan den lieer Kollewijn «lie in welgekozen woor den herinnerde aan hetgeen de heer Schlui ter als oprichter en als voorzitter voor »Lief- daili'dieiil" «leed. Daarna overhandigde oen der damesleilen' den vertrokkemlen voorzitter een hoogst eenvoudige gedachtenis, liet brevet van 11et°eereli-1 maa tscliap «les Restaurs door alle werkende leden geteekend. Vervolgens sprak graaf Schimmelpennick als hoofd" «lei- Gemeente don heer Schluiter toe dankte hem voor hetgeen hij voor de armen <le«l en sprak zijn ingenomenheid uil met «le vereeniging. Overste Schluiter dankte zichtbaar aange- daan voor «Ie hulde, welke hij zeide even onverwacht als onverdiend te wezen, en sprak zijn goede wenschen uit voor de ver eeniging van welke hem het leed doet te moeten scheiden. Luide toejuichingen bewezen hoe groot de erkentelijkheid is welke men voor het streven en het doen van overste Schluiter koestert. Hot vaarwel hem toegeroepen moge een tol, weerziens wezen. Freule .leitje «le Bosch Kemper, die Don- dug 7 Februari «Ie spreekbeurt in het Nut zou vervullen, is door ongesteldheid verhin derd «lien avond hier op te treden. Het bestuur beijvert zich intusschen, voor dien avond oen spreker te vinden. liet zal morgen 75 jaar geleien zijn, dat de familie Holst (van vader op zoon) het zelfde huis bewoond, aan de Muurhuizen F. 508, iu het. zoogenaamde Vagevuur. Van Aken's 3e symphonie-concerl was iets beter, doch lang nog niet voldoende, bezocht dan de vorige. En toch. waar zoo veel goeds ten gelioore wordt gebracht, moest niemand thuisblijven, al ware *t slechts om den concertgever en zijn dapper orkest niet allen moed te ontnemen. Wat het orkest betreft slechts éen opmer king: Zelfs voor een zangeres als mej. Kberlé was 't onmogelijk «Ie laatste maten van Visser's mooie toonzetting van een nog schooner gedicht ten gelioore te brengen. Overigens niets dun lol' voor de juistheid waarmede «l«? executanten hun partij uitvoe ren; niets dan o-ize bewondering, dat de concertgever zóo veel vermag. Zeer schoon was het spel des heeren Stokvis, den cello-solist, niet alleen in Bargiel's Ada gio maar ook in Popper's solihet best be viel het ons in diens A iidachl en zijn Mazurka. Niet minder prijzenswaard was het iu de begeleiding van Zenger's Bieder im schwabi- schen Volkstondoor hem, den heer Van Aken en den heer Hendricks oen uitste kend accompagnateur die de hulde, welke Ëbei'lé hem toedacht, meer dan verdiend heeft op waarlijk artistieke wijze ten gelioore gebracht. En de zangeres Maar wie kent haar niet, «Ie rijkbegaafde, die reeds zoo menigmaal ons vergastte zoo wel op haar mooi, beschaafd geluid als op haar ouverbeterlijken uitspraak. Ze scheen ons dozen avond bijzonder goed gedisponeerd en de warme toejuichingen, die zij beant woordde met een toegift, waren welver diend. Andermaal dank aan den lieer Van Aken voor het vele schoone dat hij «leed genieten. Aangaande den door onzen stadgenoot den heer A. J. Krieger ontworpen Jocaal-spoor- weg, van wolken wij in ons vorig nummer melding maakten, lezen wij thans: Uit het ontwerp aan do Tweede Kamer voorgesteld tot. bekrachtiging van een over eenkomst met de Staatsspoorwegmaatschappij en met de Krimpenerwaard spoorwegmaat schappij, betreffende den locaalspoorweg Schoonhoven—Gouda, blijkt, dat, waar staats hulp voor de onderneming noodig was, voor geldelijk Rijkssubsidie, de vorige Regeering staatshulp toezegde ouder voorwaarde dat van de op f675000 geraamde kosten van aanleg, 1200 000 door subsidiën zou worden verkregen. Door het verleenen van subsidiën lot dit bedrag is aan deze voorwaarde vol daan. Ook is voldaan aan de door de Expl.- Maatschappij verlangde zekerheid dat ingeval van naasting zij dezen locaalspoorweg zou blijven exploiteeren met overname van alle op haar rustende verplichtingen door den Staat. De Ministers van Waterstaat en van Financiën, zich vereenigend met hetgeen «looi- hun ambtsvoorgangers iu deze aange legenheid is verricht, zijn toegetreden tot de overeenkomst, waarop zij thans de bekrach tiging bij wet vragen. Ook huns inziens verdient het aanbeveling den aanleg van locale verbindingen van Rijkswege door subsidiëering te bevorderen indien de plaatselijke besturen der betrokken landstreek door geldelijke opofferingen bink geven, verbinding met het spoorwegnet voor ontwikkeling der betrokken streek wensche- lijk te achten. Zoodanige verbinding is des

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2