Donderdag 14 Febr. 1895. No. 4432. 44e Jaargang. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dondtrdagnamviddag met gratis Zondagsblad Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advcrtentiën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclame), per regel 25 ct Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent Bij advertentiën van buiten dc stad worden de iucasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN boek Kortogracht, Wijk B. 60 Teiephoonnummer 19. KENNISGEVING. Gezien de aanschrijving van den lieer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 6 Februari 1895, No. 6 Az. (Provinciaalblad No. 17) en art. 228 der gemeentewet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staats blad No. 51), alle vorderingen ten laste van het Rijk over het jaar 1894, vóór den 1. Juli e. k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot bet doen van lererantlën zijn gegeven; en dat de belanghebbenden, die hiertoe van de tusschenkomst des gemeentebestuurs wcnschen gebruik te maken, hunne declaratiën vóór den 30. Juni aanstaande ter Secretarie be- hooren inteleveren terwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vord ringen over 1894, ten laste van deze gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 13. Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. 1). SCHIMMKLPKNNINCK. De Secretaris. W. L. SC1IELTUS. Oorzaak en gevolg. Lombok en de jenever. iïl Nu rest mij nog het artikel in de .'1 mers- foortsche Courant te hespreken. Ik begin met de redactie dunk te zeggen voor de wijze, waarop zij getracht heelt de oer van ous leger te verledigen en te redden. Zonder schelden of smaden op ds. A. v. S. nam zij den handschoen op, door genoemden schrijver in liet strijdperk geworpen De toon, die door het geheele.st.uk heerscht, is die van spijt, dat een zóo eerwaardig man als ds. A. v. S. is, zoo iets schreef en iu het licht gaf. Doch ook in uw schrijven, geachte redactie, is veel, wat een sclieeve voorstelling geeft. Wat u over het gebruik vau sterkedrank in buitengewone of gewone gevallen schrijft, laat ik, als geheelonthouder, buiten beschou wing. Alleen waar het den toestand van het leger geldt, zal ik een en ander bespreken. IJ schrijft sleder Indisch officier heeft gestreden voor matigheid bij het gebruik van sterkedrank en doet dit nog. doch nimmer werd bij de bestrijding van die kwaal de duur verworven roem noodeloos gekwetst." Neen, die duur verworven roem werd daar door nooit gekwetst, om de eenvoudige reden, dat ik tot heden toe slechts éen officier ken, diedaartegen ie velde trojf, namelijk luitenant- generaal Kniesen. Was het anders en was uw gezegde juist, of dan onze duur verwor ven roem zou gekwetst zijn. geloof ik :iiet, daar men best kan strijden zonder dien te raken. Luitenant-generaal Kroesen streed tegen den dronkenschap. Hoe hij dit deed, kan bin ken uit zijn Alg. order No. 52, van 1871. Hij weet echter geen ander middel dan straffen en laat de brandpunten der besmetting (ver koopplaatsen ongemoeid. Verder is mij geen officier bekend die ooit getracht heeft de oorzaak der dronkenschap, en waar zij schuilde op te zoeken en na het vinden, hervormingsplannen aan de liaml te doen. Is dit zonder mijn weten wel ge schied, dan is het wel treurig, dat de uit komst zoo schraal, en hun werk op dat ge bied niet meer bekend is. Ik wil daarmede niet te kennen geven, dat zij ook niet een geopend oog voor de drankellende hebben, en dat, als men het hun afvraagde, hun antwoord eenstemmig zou luiden dat de drank de oorzaak is van meest alle onze militaire overtredingen, maar er tegen strijden anders dan door straffen neen daar schijnt zich het klimaat niet toe te leenen. Wat betreft uw berekening hoeveel jene ver een soldaat van zijn zakgeld kun koopen, verwijs ik u naar betgeen ik reeds schreef en naar de staatjes die ik gaf. Uw stuk verder volgend, lees ik »Er zijn integendeel zeer vele soldaten, die zich volstrekt niet schuldig maken aan misbruik van sterkedrankde anderen ver dwijnen spoedig in hospitalen, of bij de troe pen die niet geschikt zijn voor den dienst te velden, en worden aangewezen voor beuling-, j hospitaal- of bureaudienst," I liet eerste gedeelte van uw zin is correct, en men traclite dit te behouden, lie; tweede gedeelte »de andere" enz. dus de misbruikers dronkaards plaatst u bij de ongeschikten voor den velddienst, bij liet. hospitaal-perso- neel, in bentings of op bureaux. Met welk j een dronken kliek moeten de geneesheepen dan wel omgaan en aan wie zijn de zieken dan overgeleverd.' Arme administrateurs die 1 met dat gealkoholiseerde zoodje zitten opge- scheept. Beklagenswaardige commandanten van posten die eer, leven en veiligheid aan ile waakzaamheid van een troep lappen moe- 1 ten toevertrouwen. Maar stel u gerust; het is niet zoo en om liet u te bewijzen dut u hel mis hebt, sla ik de reeds hierboven genoemde Alg. Order No. 52 van 1871 van luitenant-generaal Kroesen op, en lees: «zoodanige personen (dronkaards) mogen nimmer geschikt worden verklaard voor benting-, bureau-, of iiospitialdieust, omdat ook voor deze evenzeer, zoo niet. nog ineer, goed oppassende manschappen worden ver- eischt.' Mij dunkt, >lal dit heel wat anders is. j .luist voor die betrexkingen verlaoutde gene- raai, dat er goed oppassende militairen ge- kozen worden. En is dit niet te begrijpen als tnen nagaat boe juist voor die betrekkin- gun geen uitschot mag gekozen worden, maar 1 allen een zekere mate van vertrouwen moe- I ten iuboezemen, in de hospitalen bij den I omgang met zieken, op de buraux voor correct werk en stilzwijgendheid, op de ben- tiugs met het oog op de veiligheid. En zou den daarvoor dronkaards geschikt zijn Kom, dat gelooft u toch immers zelf niet. Maar waar blijven die dronkaards dan Weer sla ik die Alg. Order op ei; als ant woord op die vraag lees ik »13e. De officieren van gezondheid en de geneeskundige commission worden dringend uitgenoodigd met dronkaards nimmer eenige versehooning te gebruiken, doch integendeel mede te werken, orn de gelederen te zuiveren i van deze militairen, die door hun gedrag de uniform oneer en schande aandoen. De mili taire geneeskundige com missiën zijn verplicht bij afkeuring van militairen streng toe te zien op hun antecedenten, en telkens wanneer het hun tijd blijkt, dat de ziekte of het gebrek, waarvoorzij voorden actieven militairen dienst moeten worden afgekeurd het gevolg is van een ongeregelde levenswijze, daarvan uitdruk kelijk melding te maken in de geneeskundige certificaten omdat zij, die door aanhoudend misbruik van sterkedrank zich zelve onge schikt hebben gemaakt voor den militairen dienst, uit het leger worden verwijderd zon der eenig gagement of onderstand. (En de regeering stond toe, dat die order werd uitgevaardigd, knikte bij wijze van goed keuring met het. hoofd, en bood den soldaat een borrel), U hoort het weg uit het leger zonder onderstand of gagement, terugges!ingerd in een maatschappij die zij misschien als bruik bare leden verlieten, en die hen nu als gevaar lijke personen moet opnemen, en ze moet onderhouden 't zij in gevangenis, bedelaars- koloniën of armhuizen. 'tZou, geloof ik, de moeite wel loonen wanneer er eens te Veen- buizen, Ommerschans, en hoe ze verder beeven mogen, een onderzoek werd ingesteld naar het aantal oud-kolonialen daar in de laatste tien jaren verpleegd. Wat de krasse politiemaatregelen betreft, die volgens u bestaan om den clandestinen jenever-verkoop tegen te gaan, weet ik maar twee plaatsen nl. Magelang en Ambimwa (Willem I). Daar hebben zij bestaan en werk ten goed, maar zijn nu, zooals ik van hooren zeggen weet, weer aan bet verslappen. Op andere plaatsen bestaan zij niet, of worden ze niet nageleefd. »Dan zullen'' schrijft u verder »de militaire autoriteiten het gebruik van sterkedrank in ile cantines wel meer beperken." Dat is te hopen. De beperking, die nu plaats vindt, is zoo goed als nihil. Wat geeft bet toch, dat men in de morgenuren zich niet meer kan bedrinken, als de avonduren er ruimschoots de gelegenheid voor bieden «Bovendien" zoo schrijft u »de gelegenheid oin een borrel te drinken is niet zoo groot als de schrijver (ds. A. v. S.) tiet wel doet voorkomen. Slechts 3 maal daags kan aan eiken man éen borrel worden verst rektenke- j len nemen er dan éen, maar den meeste laten Imn beurt voarbygaande gelegenheid om een tweeden borrel te krijgen, bijv. in plaats i van iemand die bedankte, is totaal onmogelijk. I Geachte heer! Ik weet niet wieugeraad- i pleegt hebt om dit te kunnen nederschrijvcn, maar hij. die u -lit gezegd heeft, had beter gedaan, voor zijn onkunde uit te komen dan zulk een advies te geven. De gelegenheid om een borrel te krijgen is in alle garnizoenen (waaronder ook de I posten in tie linie te Atjeh hehooren) des j morgens van 8 tot 10 uur eri van 5 uur tot aan liet uur van sluiting (10 a 11 uur n.in.). Alleen op de posten buiten de linie en j oveiul waar geen cantine bestaat treedt bet Gouvernement als tapper op en geelt den soldaat 2 maal daags 0.05 L. jenever, i «Enkelen nemen er dan éen. maar de meesten laten hun beurt voorbijgaan." j Ziet dit op de Europeanen dan zeg ik het tegenovergestelde. Hoogst enkelen nemen er geenmeest allen zouden niet graag bun j beurt voorbij laten gaan. j Ziet het echter op onze bruine broeders, j dan zeg ik ja. Bij hen is onze veralkoholi- seerde Westersche beschaving nog niet zoo danig doorgedrongen, dat zij hun bestaan aan jenever vastknoopen. Zij geven wat dat betreft een beschamend lesje aan ons, Europeanen. (Slot volgt.) Aan een particulier schrijven uit Kotal'o- baina (Atjeh) ontleent bet Roti. Nieuwsblad de mededeeling, -dat er aan gedacht wor.lt meer krachtdadig tegen Atjeh op te treden om zoo mogelijk dit jaar nog den strijd tot een goed einde brengen. Ware 't zoo. Gisteren, 13 Februari, kwamen alle aspi ranten-vaandrig voor de eerste maal onder de wapenen. Zij zijn namelijk opgeroepen om de uniform te ontvangen en verder aan de gewone diensten deel te nemen. De 13e Februari kan dus worden beschouwd als de dag, waarop bet reservekader zijn intrede deed in het leger. In het geheel zijn uitgereikt113 toegangs bewijzen R. of D. In dienst zijn76 aspi ranten-vaandrig daarvan zijn 15 student, 25 gymnasiast, 19 leerling H. B. S., 0 aan staand onderwijzer en 11 ambtenaar. Van hen zijn 12 vrij van militiedienst, hetzij als eeriige zoon of wegens een plaatsvervanger, broederdienst, enz. Ook zijn onder ben 3 aanstaande predikanten. De Locomotief zegt, dat het uitzenden van zooveel officieren uit Holland, tengevolge van de expeditie naar Lombok, een overcompleet beeft, doen ontstaan, zoodat er nu o.a. bataljons zijn die een dubbel stel kapiteins bezit ten. Nu de expeditie is afgeloopen, komen verscheidene hunner dus in aanmerking voor non-activiteit, terwijl uit Nederland gede tacheerde officieren, waaraan bet Indische leger toch stellig niet zooveel heeft, te hun nen nadeele actief blijven dienen. De oud-landbouwer J. Heemskerk te Hazers- woude bekend door zijn bij de vorige Regee ringen ingediende requesten, betreffende Ie Wijziging tot verbetering van de Wet op de besmettelijke Veeziekte, 2e Weering van knoeierijen in den Boterhandel, 3e Verbete ring van Soldatenstand en Kazerneleven, en ten 4e verplichte Zondagsviering, zond het volgende request aan de leden van de Tweede Kamer Straks zullen mijn requesten, houdende verzoek tot verbetering vau Sociale wanverhoudingen opnieuw onder Uw aandacht gebracht worden. Wat zal daar tegenover Uw houding zijn Eerlang zal in de Tweede Kamer de motie-Dob- belmau behandeld worden. Zult gn die motie onder- steunen? Of zult gij haar met vijandschap begroeten 7 Reeds duizenden in de lande hebben bun adbaeaie betuigt aan het streven van de Ned. ProtecliOTmis- tixc/ie Landbovwverceniging. in zake bet heffen van graanrechten in aansluiting aan de motie-Dobbel man. Die duizenden verongelijkte plattelandsbewoners wachten op Uw daden Gij zijtverplichtaan den verongelijkten boerenstand graan rechten te bezorgendaardoor zult ge een be langrijke groep in de Nederlandsche bevolking voor ondergang behoeden, ja, wat meer zegt, voor haar een bron van welvaart ontsluiten. Immers, door den nood gedrongen, moeten thans duizenden bij duizenden Hectaren vruchtbaar bouw land in weiland veranderd worden. Wat dit voor de nationale welvaart beteekent Niet slechts, dat de bouwboer van beroep moet veranderen en van akserman veeboer moet worden, maar dat duizenden landlieden door den honger omdat door de verandering van bouw- in «eiland werk en brood hun werd ontnomen naar de groote steden werden gevoerd, waar zij, van de eene ellende tot de andere aoortgezweept, ten slotte met het socialisme oproer gingen maken. Werd vóór dertig jaren voor 2'/i millioen gulden graan van het buitenland gekocht, thans is dit bij na tot een bedrag van II millioen gestegen. Die elf millioen wordt niet slechts betaald voor het graan, maar ook voor den arbeid, waardoor het bouwland elders productief werd gemaakt. Terwijl bier onze werkieden verhongeren, worden, door de theorieën der vrijhandelaars, de werklieden over de grenzen vau al het noodige voorzien. Terwijl hier uus volksleven kwijnt en de welvaart merkbaar achteruitgaat, zoodat eerlang de sociale kwestie ous boven het hoofd zal wassen, is men ijverig bezig, door een ongebreideld vrijhandels- systeem, de sociale kwestie tot oplossing te brengen iu het buitenland. In het welbegrepen belang onzer nationale wel vaart, roep ik U dus dringend toe, steunt de motie- Dobbelman, en alle voorstellen die U bereiken, ten doel hebbende den kwijnenden boerenstand uit zijn verval op te heffen. Gij zult daardoor een dankbare natie aan U ver plichten. Gelijk men weet, weed nu drie jaar geleden een partijtje blauwe briefkaarten gedrukt, met de beeltenis der Koningin in den boven hoek. rechts van tien besehouwer, welke kaarten vrij zeldzaam zijn en spoedig 20 a 25 cents waan! werden. Het schijnt, dat er weer wat misdruk-briefkaarten in omloop zijn, althans bet komt ons niet aanneemlijk voor. dat op een enkele kaart een drukfout voorkomt. Bedoelde misdruk kaart is een gewone dub bele briefkaart, waarop de woorden »Brief- kaarl met betaald antwoord" onderst boven staan. Het zeldzame stuk was in banden van een Meppelaar en werd volgens de Asser- courant na telegrafische onderhandelingen voor f40 verkocht aan een verzamelaar te Amsterdam. Het bericht, dat wij overnamen van de N. Roti. Ct. als zouden B. eu W. van Am sterdam binnenkort aan den Raad voorstel len de gasfabrieken te naasten, is niet juist. Vóór 1 Augustus van dit jaar moet be slist worden wat de gemeente bij den eeret- kornenden naastingstermijn (1 Augustus 1897) zal doen, en natuurlijk laten B. en W. dezen termijn niet voorbijgaan zonder te overwegen wat het gemeentebelang medebrengt. De vrij bezwarende voorwaarden, waarop nu genaast kan worden zegt de Echo in vergelijking met de zeer gunstige voor waarden, welke de tweede naastingstermijn biedt, inaken het vanzelfsprekend, dat naas ting op dit oogenblik niet gewenscht is, vooral daar de baten de laatste jaren kleiner zijn geworden, de Imperial de room van de melk genoten heeft eu de gemeente zich zonder room zou moeten behelpen. Alvorens te beslissen wat aan den Raad zal worden voorgesteld, is het noodig allerlei gegevens te verzamelen en te onderzoeken. Met dezen arbeid is men nog niet gereed, zoodat, als wij wel zijn ingelicht, B. en W. nog geen beslissing kunnen nemen, veel min der genomen hebben.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1