Donderdag 21 Febr. 1895. No. 4434. 44e Jaargang. DRIE VRAGEN. gAKUNTALA. Firm a A. H. VAN CLEEFF to Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnaaniddag met gratis Xmidtiysblud. Abonnement per 3 maanden1,Franco per post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 et. per 3 maanden. Advcrtcntiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 et. tiroote letters naar plaatsruimte. Legale-, olfieieëlo- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclame!, per regel '25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent Bij ndvertentiën van buiten do stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN Rook Kortegracht, Wijk B. Teiephoonnummer 19. In 1714, 1 Augustus, kwam Anna, Konin gin van Engeland, te overlijden. Krachtens de in 1701 bepaalde successie-acte volgde haar op, met uitsluiting van nadere bloed verwanten, die Katholiek waren, de Keur vorst van Hannover George Lodowijk, zoon van de Keurvorstin Sophia, een kleindochter van Jacobus 1. wiens dochter Elisabeth ge huwd was met Frederik V van 'lei Palts. Sedert dien tijd bezit hot huis van Hannover den Engelsclien troon. Op zijn reis naar Engeland nam de nieuwe koning zijn weg door Amersfoort. Wijl in 4718. na langdurigen oorlog, de vrede van Utrecht gesloten was, beloofde men zich gouden bergen van den nieuwen tijd, die Met de grootste feestelijkhoid werd George Lodewijk te Amersfoort ingehaald. In de Bibliotheek van het Museum Flehilé, die reeds in 't bezit is van verscheidene zeld zame en merkwaardige boekwerken over Amersfoort, bevindt zich een klein boekje, met een zeer uitvoeriger) titel, waarin om trent dal bezoek een en ander vermeld wordt. De titel luidt: Beschryvinge der ZegebogenOpgeregt dooi de stad Amersfoort Ier eeren van Georgius Lode-wyck, Koning van Groot Bretanjevan VranlcryliSchotland en IerlandHertog van BrunswyckLuneburg, Keurvorst van het Ueytige Uoomsche Rgclcetcin syn intrede en doortogt der stad Amersfoort naer syn Koningrijken, door Nicolaes Chevalier, uit hel Fransch in 't nederduitsch overgescl door G. '1" Utrecht. Bij den Auteur, Boeckdrucker, Bocclcuerkoper en Medaillist. 1714. Wie die Nicolaes Chevalier, de Fransehe schrijver is, weten wij niet. Evenzoo is ons niets bekend van den vertaler J. C., ook al zegt hij, dat hij «in een ander werek, waer aen ick sunder ophouden besig ben, wvt- loopiger zal sprecken van de Stad Amers foort." Ook van dat werk over- Amersfoort is ons niets bekend. Tenzij nu reeds iemand in «Ie gelegenheid is daaromtrent inlichting te geven, kunnen wij een en ander tot een nader onderzoek ter zijde stellen, en willen liever onmkldellijk de vraag doen in welker Feuilleton. Naar het Engelsch. 9). Tarvin zou zeer zeker in deze omgeving on weerstaanbaar heimwee gekregen hebben, indien hij geen gelegenheid had gehad zich eens gezond boos te maken. Een kleine gezette man, met bruine huid, gekleed in een wit pak, met zwart fluweelen kapje op het hoofd, stapte uit het gebouw. De stationschef beschouwde Tarvin als een deel van het landschap, en keek dus niet naar hem. Om hoe laat vertrekt de trein naar Rha- tore? vroeg Nick. Gaat geen trein, zeide de man langzaam, zonder uitdrukking. De woorden klonken uls kwamen ze uit een phonograaf. Geen trein Waar is de spoorweglijst, het spoorboekje Er gaat heclemaal geen trein. Maar wat doet u dan hier, voor den duivel? Mijnheer, ik ben stationschef en het is verboden een beambte van de regeering op der- gelijken toon toe tc spreken, zeide de man. Zoo, bent u stationschef? Dat doet mo ontzaglijk plezier. Kijk eens hier, vriend, mijn heer de stationschef, als je je leven liefhebt, dan vertel je ine bliksemsnel hoe ik naar Rhatore kom I De man bleef zwijgen. beantwoording wij belangstellenwaar be vond zich in die dagen het gebouw van de sociëteit Vreugdeburg Er waren voor de feestelijke ontvangst van George Bodewijk verscheidene eerebogeri opgericht. Men gelieve in het oog te houden, fiat ile Kamp of Kampstraat door den Fran- schen schrijver en diens vertaler steeds Langostraat geheeten wordt. De eerste zegeboog bevond zich huiten de Kamppoort. In 't inkomen van de stad was een groote Zeege boog, onz in de solve straet was de twede Zege boog, De derde Zege boog, zijnde in de solve straet voor lilusgcl: Coll eg ie ye noemt »Yreug- deburg", enz. De vierde Zege-boog die wat. verder inde selfile straat is, enz. Wat verder en bij de Luthersche Kerk waeren twee groote Vlaggen. Op de vijfde Zege-boog, verder in dezelfde straat zijnde, enz. Op ile sesde Zege-boog, die nog vertier in de selfile straet is, enz. De zevende Zege-boog was op de markt, enz. De agtste Zege-boog was in de selve straet bij de Utrechtse Poort, enz. Waar bevond zich het gebouw, waarin het Musyck Collegie, genaamd »Vreugileburg" vergaderde Die zegeboog schijnt fraai ge weest te zijn. Wij laten de beschrijving vuige.) De derde Zege boog, zijnde in de selve straet voor 't, Musyck Collegie genoeint Vreugdenburg", was versiert met alder- jiande ornementen, die de liefhebbers van 't Musyck hadden laeten maeken om den Koning te ontvangen; onder aen las men dit Cbronosticon üeorglo LVDoVJCo Magno Rege A Lb Ion Is. George Lodewijck, Groot Koning van Engeland. Die groote Letteren, te weeten 1LVDV1CML11. maeken te saemen het Jaer 1714 uit, 't welk "t tegenwoordige en dat van sijn door togt is. Onder aen sag men liet Geloof, houdende de Bijbel, en op haer Gordel haer naem dragende Fides, 't Geloof. Aan de andere seide was de Vrijheid, houdende in de eeue hand haer Speer, op welkers boven einde de Hoed van Vrijheid is met dit opschrift LIBERT AS. 't welk ons doet Ie kenne geven dat IJ stad, en dese geluk kige Provinciën niets als buere Vryhéid be- geeren. Wat moet ik doen riep de bewoner van liet Westen heftig. Dat weet ik niet, luidde het antwoord uit het Oosten. Tarvin staarde het bruine wezen aan, van zijn geel leereu schoenen tot het zwart f.uweelcn hoofddeksel. De uitdrukkinglooze blik van den Oosterling, ontleend aan de paarsche, eentonige bergen achter zijn station, deden Tarvin voor de eerste maal zich afvragen of Topaz en Kate het offer dat hij bracht wel waard waren. Uw kaartje, als 'tu belieft, zeide de man. Bruingebakken schelm, ongepolitoerde zout pilaar, ik zal je leereu... riep Tarvin uit, maar hij voltooide den volzin niet, omdat hij van drift niet spreken kon. De woestijn verzwolg zijn toorn met de grootste onverschilligheid, en de stationschef verdween door de deur van het ge bouw, haar achter zich sluitend. Tarvin liet een langgerekt gefluit hooren, als wilde hij lucht geven aan zijn overvol gemoed, en rammelde ongeduldig met zij" geld. Het raampje werd een weinig opgeschoven en de stationschef vertoonde oen paar duim van zijn onbeweeglijk gelaat. in mijn ambt als stationschef dool ik u thans mede, dat u per ossenwagen naar Rhatore kunt komen. Bezorg mij een ossenwagen, zeide Tarvin. Is mijnheer bereid het commissieloon aan m ij te betalen Natuurlijk. Het raampje viel neer. Eenigen tijd daarna weerklonk een lang gerei.te kreet: O Moti O ho Zoo. Moti schijnt geroepen te worden. Onder aen las men GEORG. REX DEFENSOR F1DEI. George Koning en waere Beschermer des Gelooft. Tusschen die twee Beelden was een klein Engeltje, houdende een blauw kleed, waarop men de volgende Latynsche Veereen in groote goude Letteren las Salve, sues Batavi decus, et Tutela Brittanni. Te dure Libertas, te duce tuta Fides. Gaudia sunt imis bine. HEX infixa medullis, Quas bic unatiimes Musica culta tenet, 't Welk in 't nederduitsch overgezet zijnde betekend Zijl gegroet o Hoop en eer van Nederland en Beschermer van Britanjen. Door u belt dj t is de Vrijheid en Godsdienst vijlig. De blijdschap is, o Koning, daernm in bet binnenst van onsc Ziel geprent, Welke alhier eendragtig de bescliacf-Muzijek konst vasthoud. Onder liet verwulfsel, dat zeer eierlijk was, liangde een Kroon met gouden stricken, waer onder den Koning passeerde; aen'de andere seide van die Zege-boog, zag men een Faein houdende sijn Trompet in den Mond, uit galmende 't woord REGNAT, Bal hij regeere, aan haer regter seide had zij liet wapen van Hanover, en aen haer linker seide dat van dessell's nieuwe Regeering. De Nijd en Midas laegen onder haere voeten t.e knaegen, T opschrift is VREUGD OP VREUGDEN BURG, 't welk ons te kenne doet geven, dat liet Musijk Collegie Vreugdenburg genaamt door den aankomst van dien Koning zeer ver heugt is. Verders las men aldaer: VlRTl'Tl IN VI Dl A COMES. De Nijd vergeselschapt de Deugt. Wij herhalen onze vraagwaar bevond Zich dat gebouw In liet jaar 1705 bestond er een burger- sucieteit in De Keizerskroon. De sociëteit was zeer anti-Oranjegezind. Van die burgersocieteit in de Keizerskroon is er in 4708 geen spraak. In dat jaar, 1798, 4 Maart, werd door het Provisioneel Gemeentebestuur besloten de sociëteit op 't Ging et, voor de eclil-vader- landsclie sociëteit te erkennen, «welke voor »de een en ondeelbaarheid der butaafsclie «republiek niet alleen in alle gevallen blijke «heeft gegeven te zijn, maar zich op nieuws «door lit.nne ondertekening van onverander lijke haat en afkeer van liet Erfstadhouder- «scliap, aristocratie, foederalismus en regee- «ringfbosbeid, getoond heeft, de gelukkige I «revolutie van 22 Januarij II. te zijn toege- «daan." Waarschijnlijk beeft, de sociëteit, die in 4795 in de Keizerskroon gevestigd was, zich I in 1798 of vroeger verplaatst naar betCingel. In welk gebouw kwamen de le den van die sociëteit te zamen j Daar bevond zich in de stad toen nog een andere sociëteit «vergaderende op Havik en j «algemeen bekend ouder den naam van «Breemer ton," welke bij besluit van den 1 5den Maart 1798 gedissnlveerd werd. Op den 5den Mei trad echter in plaats van bet Pro visioneel Gemeentebestuur een ander bestuur I op, het Intermediair Gemeentebestuur, dat den 2den Julij geïnstalleerd werd. Reeds op j den 4den Julij werd liet verzoek van de Commissarissen van bet gedissolvoerd gezel schap de Eendragt op 't Havik om vrij en ongestoord bij elkander to mogen komen, j (,te vergaderen, wordt er gezegd) toegestaan. I lu welk gebouw op het Havik alhier heeft die Sociëteit de Eendragt, door de anti- oranje partij «de Breemer ton" geheeten, haar I vergaderingen gehouden Nog bestonden er in lat zelfde jaar 1798 .•ee andere vereenigingen of sociëteiten, waarvan de eene geheeten werd het Musiecq- Collegie, en de andere den naam droeg Vreug- denburg, den zelfden naam derhalve dien wij in 1714 ontmoet hebben. De groote meer derheid der «Leedon van beide Collegien of «Sociëteiten waren leedon of zijn leedan «geweest van de vernietigde sociëteit de «Breemer ton of zoo zij daar al geen leeden «van zijn geweest, echter voor het grootst «gedeelte de oranie-partij toegedaan.Den oden Maart werd besloten bcule socië teiten op te hellen, maar op den Ssten Maart werd op dat besluit teruggekomen. Waar hielden dat Musiecn-Collegie en Vreugdenbrug in 4798 hunne bijeenkomsten Blijkens liet bovenstaande waren de Een dragt op het Havik, het Musiecq-Collegie en reiigdenburg Oranje-gezind. De sociëteit op liet Cingel was sterk anti-Oranje-gezind. Die eenige inlichtingen op de vragen, waar die sociëteiten in 4714 en in 1798 bijeen kwamen, weet te geven, zal mij zeer ver plichten. W. F. N. van ROOTSELAAR. bromde Tarvin, sprong over den lagen stoencn nuuir en begaf zich op weg naar Rajputana. Zijn gewone opgeruimdheid was teruggekeerd nu hij het vooruitzicht had dc reis te kunnen voortzetten. Tusschen hem en een halven cirkel paarse heuvelen lagen vijftien mijlen wanrdeloozen, met rotssteencn bezaaiden grond, met hier en daar een verschrompelde booui. Heel ver weg, rechts van de zilveren glans van een zoutmeer, aanschouwde hij het vormlooze blauwe van een woud. Schijnbaar uit een spleet in de aarde, maar inderdaad, zooals hij bij scherper toekijken, op merkte, uit een diepte, gevormd door twee heu velen, waarin een dorp lag, steog een stofwolk op, voortgebracht door een ossenwagen. Het gepiep der wielen werd steeds duidelijker hoor baar. Eindelijk was de wagen zóo dichtbij, dat Tarvin de drie vierkante spaken in do wielen onderscheiden kon. 't Wns een zeer primitief voorwerk, dat niet meer dan oen hal ven paarden- vraoht kon inhouden. De kar hield voor hot station stil en nadat do ossen Tarvin eens haddon aangekeken, legden zo zich neer. Tarvin zette zich op zijn ransel, liet het hoofd in do palmen der handen rusten on glimlachte vergenoegd. Ziezoo, onderhandel nu maar voor mij, zeide hij tegen den stationschef. Ik heb geen haast. Toen begon een leveiuligo woordenwisseling, die heftiger en heftiger werd en eindelijk meer geleek op eer twist in een speelhuis. De stations chef had zijn onverschilligheid geheel en al afgelegd hij kijfde, gesticuleerde en vloekte, en de voerman, die geen ander kleodingstuk droeg dan een blauwlinnen voorschootje, deed niet onder voor hem. Zij wezen naar Tarvin en schenen over zijn geboorte en zyn voorouders te twisten. Het eenige wat hij verstond was, dat zij zijn gewicht schatten. Nu en dan waren zo op het punt het eens te worden, maar dan begon het gekijf op nieuw. Tarvin hitste ze de eerste tien minuten een beetje aan, omdat hij er vermaak in schepte den stationschef zoo opgewonden te zien. maar toen beproefde hij hen tot bedaren te brengen en toen hem dat niet gelakte, ontdekte hij dat het warm was en vloekte tegen hen. De voerman scheen een oogenblik uitgeput. De stationschef greep die gelegenheid aau oin Tarvin bij den arm te vatten en hem in ge brekkig Engelsch toe te schreeuwen Alles in ordealles in ordeDeze man heel domme boer. Mij het geld geven, ik alles in orde brengen I Maar bliksemsnel greep nu ook de voerman den andoren arm en bezwoer hem, in een aan Tarvin onbekende taal, niet to luisteren naar zijn tegenpartij. Tarvin wilde zich verwijderen. Zij volgden hem, met smcokend opgeheven handen, de stationschef had al zyn Engelsch vergeten on de voorman zyn ontzag voor den blanken inan. Tarvin weerde beiden van zich af, wierp zij a ransel in den wagen, sprong er toen op en riep hot eenige Indiaansche woord dat hij kende. Toevallig was dat het woord, dat ge heel In.lié iii beweging zet: i'/hUId! hetgeen be- teekend Vooruit Op deze wijze een eind makend aan den strnd, reed Nicholas Tarvin, uit Topaz in Coloruuo, den wooatijn van Rajputana in. Wordi itrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1