Maandag 25 Febr. 1895. No. 4435, 44e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. Firma A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Versohynt Maandag- en Donderdagnamiddag mot gratis Zondagsblad. Abonnement por 3 ninandnn 1 Kriuioo per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 60 et. nor 8 maanden. Advertentiën 18 regels 60 ct.elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruirato. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. por regel 15 et. Reclumei per regel 25 ot. A/sonderlijke nummers 10 oml. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 oent. Bjj advertentiën van buiten dc stad worden de inoasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortograoht, Wijk B. 60 Tulophoonnunininr 19. vruchten, worden als inkomen beschouwdhet genoten voordeel wordt Jï jy 71 A I s u v i G fTïf. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 4 December 1894 is vastgesteld het volgende besluit De Rar.d der gemeente Amersfoort, Gezien de artt. 282, 240, 243 en 245 der gemeentewet; Besluit vaat te stellen de navolgeude VERORDENING op de heffing van eene plaatselijke dlrecte-belastlng naar liet inkomen. Artikel 1. Er wordt in deze gemeente eene plaatselijke belasting geheven van het jiuirlyksch inkomen der belastingplichtigen. Art. 2. Het bedrag dor heffing is hoogstens 8% en wordt jaarlijks door den Raad bepaald bjj het vaststellen van het kohier. Art 8. Ieder die ingevolge artikel 245 der gemeentewet in deze gemeente zijn hoofdverblijf houdt of er miiiHtens drie maanden van het dienstjaar verblijft en wiens jaurlijksch inkomen 500 of moer bedraagt, is belastingplichtig. Art. 4. Onder het inkomen wordt bij hoofden van echtvereenigingen mede berekend het inkomen der huwelijksgemeen schap, alsmede het eigen inkomen der vrouw, indien zjj ingevolge artikel 245 der gemeentewet binnen do gemeente haar hoofdverblijf houdt of er verblijft en geene gerechtelijke scheiding van goederen heeft plaats gehad. Na gerechtelijke scheiding van goederen wordt de vrouw afzonderlijk aangeslagen. Art. 5. Door inkomen wordt verstaan, al hetgeen in geld, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt: a. uit roerende of onroerende zaken; 6. uit beroep, bedrijf, handel, nijverheid of onderneming van welken aard ook; c. uit arbeid, ambt, bediening, betrekking, wachtgeld, pensioen, lijfrente of andere periodieke uitkeeringen d. uit elke andere bron, voor het leven of tijdelijk, onverschillig op welke wijze, krachtens welke rechten en onder welke benaming onder inkomen is niet begrepen hetgeen genoten wordt als schadeloosstelling of vergoeding voor reiB-, verblijf- en bureaukosten, afzonderlijk en afgescheiden van do bezoldiging toegekend. alles onder aftrek van 1° de renten van verschuldigde kapitalen, voor welke de eigendommen van den belastingplichtige zijn bezwaard of verpand, of van welker bestaan voldoende bewijzen kunnen worden ovorgelegd, mits zij niet reeds afgetrokken zijn b\j de berekening oi de begrooting van hetgeen genoten wordt uit beroep, bedrijf, hnndcl, nijverheid of onderneming; 2° de uitgaven tot noodzakelijk onderhoud en verzekering van onroerende zaken vereischt, benevens de kosten van verzekering tegen brandschade, hagelslag en veeziekte; 3° de noodzakelijke onkosten van beroep, bedrijf, handel, nijverheid, onderneming, ambt, bediening of betrekking, onder welke onkosten geene uitgaven tot uitbreiding of verbetering der zaak en geene nflossiug van schuld begrepen is 4° uitgaande lijfrenten en periodieke uitkeeringen krachtens wet, testament of boedelscheiding verschuldigd 5° het bedrag van grond-, dijk-,polder- en andere zakelijke lasten 6° de kortingen op de bezoldigingen of de pensioenen der belastingplichtigen, ingehouden ter bekoming van peneioen. Art. 6. Bij de toepassing der bepalingen van art. 5 gelden de volgende algemeene regelen a. eigen gebruik, behalve van inboedel, en genot van vruchten, worden als i op zijne geldelijke waarde begroot; b. van toevallige bateu uit loterijen en kansovereenkomsten, erfenissen, legaten, schenkingen of kapitalen uit levensverzekeringen verkregen, worden alleen de renten en vruchten als inkomen beschouwd c. bij inkomsten uit lijfrenten, tontinep of andere wisselende of periodieke uitkeeringen, ook met opoffering van kapitaal vor kregen, wordt het volle bedrag van het genotene als inkomen beschouwd d. uitkeeringen, niet krachtens wet of testament door ouders of grootouders aan minderjarige kinderen en kleinkinderen gedaan, worden niet als inkomen der verkrijgers beschouwd, terwijl wanneer die ouders of grootouders in deze gemeente hoofdverblijf houden, ook dergelijke uitkeeringen aan meerderjarige kinderen of kleinkinderen of aan behuwdkinderen of kleinkinderen gedaan, evenmin als inkomen der verkrijgers worden beschouwd. Art. 7. Voor de berekening van het jaarlijkse!» inkomen gelden de volgende regelen a. het inkomen uit roerende of onroerende zaken wordt gesteld op het bedrag, dat genoten is over he.t jaar, voorafgaande aan het dienstjaar, waarover de belasting strekt, met inachtnemiug der op den lston Januari van het dienstjaar bekende bijzon dere omstandigheden, welke tot vermeerdering of vermindering van dezo inkomsten in het jaar der heffing nnnlolding geven. Indien cle belastingplichtige in liet voorafgaand jiuir geen belastbaar inkomen uit roerende of onroerende zaken genoten heeft, wordt het inkomen gesteld op het bedrag, dat gedurende het jaar der heffing vermoedelijk zal genoten worden; b. het inkomen uit beroep, bedrijf, handel, nijverheid of onderneming van welken aard ook, wordt gesteld op het gemiddelde, dat als zoodanig over de drie laatste, aan het dienstjaar wnarvoor de belasting strekt voorafgaande, jnren genoten is. Indien beroep, bedrijf, handel, nijverheid of onderneming langer dan éen, doch korter dan urie jaren bostaat of is uitgeoefend, op hetgemiddelue over dat tijdvak; bij korter duur op de vermoedelijke opbrengst gedurende het jaar der heffing; e. het inkomen uit ambt, bediening, betrekking, wachtgeld, pensioen, lijfrente of andere periodieke uitkeerine genoten, wordt berekend naar den toestand op den Isten Januari vnn het dienstjoor met inachtneming der op dozen datum bekende bijzondere omstandigheden, welke tot vermeerdering of vermindering van deze inkomsten in het jaar dor heffing aanleiding geven. Deze regelen zijn ook van toepassing op het inkomen van hen, die in den loop van liet jaar belastingplichtig worden. Art. 8. leder belastingschuldige is verplicht aangifte van zijn inkomen te doen, hetzy gesplitst naar de verschillende bronnenvan hot in komen, overeenkomstig hetgevraagde bij het beschriivings-billet, hetzij door zich te rangschikken in oen der in artikel 9 vernielde klassen. Wordt de aangifte juist geoordeeld, dun wordt hij aangeslagen, in het eerste geval naar het opgegeven totaal bedrag van zijn inkomen, na afronding tot een veelvoud van 100 (zulks voor een bedrag vau minder dan ƒ50. naar bonedon, van 50 af naar boven) in het tweede geval in de aangegeven klasse. Indien eigen aangifte ontbreekt, onjuist of onvolledig wordt geoordeeld, wordt de belastingschuldige ambtshalve aangeslagen. Bij aanslag ambtshalve of vermindering na reclame wordt de belastingschuldige gerangschikt in oen der in art. 9 vermelde klussen. Had hij echter eene bohoorlyk gesplitste aangifte van zijn inkomen gednan en wordt deze aangifte alsnog juist geacht, dan wordt het 2de lid van dit artikel toegepast; wordt zij onjuist geoordeeld, maar liet inkomen toch geacht te vallen binnen de grenzen der klasse waarin ook het oaugegeven inkomen viel, dun geschiedt de aanslag niet iinar klasso maar naar eeu vast cijfer. Bij aanslag naar klasse wordt de belasting geheven over het maximum der klasse. Art. 9. De klassen in het vorig artikel bedoeld worden vastgesteld als volgt By Kou. besluit van 22 Februari jl. is do generani-majoor (Ier infanterie van het leger in Ned.-Iudië J. A. Vetter, met ingang vuu 15 Maart 1895, op zijn verzoek, eervol uit K den milituiren dienst ontslagen, mot behoud van aanspraak op pensioen, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant-genorual en onder dankbetuiging voor de lungduri e en gewichtige diensten, door hem aan de lande bewezen. Volgens een by zijn familie te 's Graven- hage ontvangen bericht hoopt de generaal i, roods in April hier te lande terug to komen. Generaal Vetter is thans bilna 58 jaar oudLji ridder der Orde van den Ned. Leeuw, beeft de eere-sabel, is eervol vermeld en is drager t' van het Eere-kruis voor belangrijke kryga- verrichtingen en do Atjoh-modaiile. Zooals men weet, werd hii dezer dagon bevorderd tot ridder dorde Klasse on Lot commandeur der Militaire Willemsorde. Z. H. Paus Leo XIII, goedgunstig beschiital kend op bot verzoek van I). H. mgr. P.l M. Snickers, aartsbisschop van Utrecht., heeft i a le kl. 500 t' boven 600 4e „800 5e 900 6e 1000 7e 1100 Boven de som Van inkomens ƒ1600 tot en met met 600 700 i 9e 800 10e 1000 12e 1100 13e 1200 Se kl. boven 1200 tot i 1400 1600 1800 2000 2400 2800 nmetl400 lóekl. boven 3400 tot en met 4000 22e kl. boven 10000totenmetll600 1600 16e 4000 4800 28e 11600 1800 17o 4800 5600 i ?4o 13000 2000 18e 6600 6500 1 2fie 16000 2400 19e 6500 7500 26e 17000 2800 20e 7500 8500 27e 19500 3400 21e 8500 10000 I 28o 22000 ƒ25000 klimt iedere volgende klasse op met ƒ5000, boven ƒ100 000 mot ƒ10000. van f 1000 of minder zal onbelastbaar zyn ƒ400, van die boven ƒ1000 tot en met ƒ1600, ƒ300, va ƒ2800, ƒ200. 13000 15000 17000 19500 22000 25000 Zie omme. Feuilleton. Naar het Engelsch. 10). In sommige omstandigheden kunnen vierdngeo een eeuwigheid schynen. Tarvin had dat onder vonden in den ossenwagen, waaruit hij zes en negentig uur nadat hij Raw ut Junction verlaten haa, te voorschijn kroop; die uren lagen achter hem, achter elkander aankruipend, krakend, pie pend, in 8tof wentelend. De ossenwagen legde twee en een halve mijl per uur af. Fortuinen waren verloren en gewonnen in Topaz ge lukkig Topaz terwijl de kar zich een weg ploegde door een brandend warin rivierbed, aan weerszijden begrensd door een muur van zand. Steden zouden in het Westen hebben kunnen verrijzen en weder tot ruïnen vervallen, ouder dan Thebe, in den tijd waren de voerman, na ieder maal dat ztj aan den kant van den weg gebruikten, uit zijn waterpijp droqk, een nog veel moeilijker te hantoeren ding dan een Gulling- geweer. Gedurende zulke en undere pauzen voor Tarvin's gevoel bestond de reis hoofdzake lijk uit pauzen was het hem als bleef hy in des levens wedloop meer en meer achter bij zijn mededingers, de mannelijke bewoners der Ver- eenigde Staten, en hij kreunde van spijt, omdat hij zioh bewust was hen nooit meer te kunnen inhalen. Grocte grijze kraanvogels met vuurroode kop pen stapten door het hooge gras der moerassen j tusschen de heuvelen. De snippen en kwartels gingen te nauwer nood uit den weg voor de ossen, en eens dat hij, in de schemering op een steen zat, zag hij twee jonge panters met elkaar spelen als kleine katten. Nadat ze cenige muien van Rawut Junction verwijderd waren, had de voerman een zwaard uit de kar te voorschijn gehaald en zich om den hals gehangen, het nu en dan als een drijfprikkel aanwendend. Tarvin vond het best, dat ieder man gewapend wus, gelyk in zyn eigen land, maar een drie voet lang stuk staal scheen hem een nutteloos wapen toe tegenover de kleine, lichte revolver. Eenmaal richtte hij zich in den wagen overeind en riep, omdat hij den witten top van een prairie- kar meende te zien, muur het was slecnts een reusachtige katoenwagen door zestien ossen ge trokken, die tusschen de heuvelen op en neer dook. En voortdurend blakerde hem de Indische zon zoodat hij zich ton laatste verwonderde dat hij ooit den moed had gehad den eeuwigen zon neschijn van Colorado te loven en te prijzen. In de ochtendschemering schitterden de rotsen als diamantentegen den middag verblindde het zand der rivierbedden zijn oogendes avonds stak dikwijls een koude droge wind op en de heuvelen aan den horizon namen in de stralen der ondergaan- dezon honderd kleuren aan:zij schenen dan in ber gen van robijnen en amethisten omgotooverd. en de nevelen daartusschen waren opalen. En Tarvin lug in den wagen op zijn rug en staarde naar den hemel, droomend van den ring en zich afvragend of die overeenkomst bad mot deze natuur. De wolken kennen myn plannendat is een goed teeken, zeide hij tot zichzelf. Hij koesterde het doodeenvoudige voornemen den ring te koopen en hem te betalen met hot goede geld van Topaz; hij was overtuigd, dat do Maharajah wel met zich zou luten handelen. Terwyl de kar van den eenen kunt van den weg naar den anderen slingerde en hem heen en weer schudde, vroeg hy zich af, waar Kate nu wol zou zijn. Indien alles goed was gegaan, moest zij zich thans te Bombay bevinden. Hy had nauwkeurig de door daar gekozen reisroute bestudeerd, maar een vrouw alleen kon niet zoo snel van hot eene halfrond naar het andere komen als een man, die alle banden losgerukt heeft en voortgedreven wordt door liefde voor haar en voor Topaz. Misschien rustte zij een weinig uit by het Zenana Zendelinggenootschap te Bombay; hij weigerde hardnekkig te ver onderstellen, dat zo onderweg ziek geworden zou kunnen zijn; ze genoot, rustte uit, wachtte bevelen af, op haar gemak de wonderen aan schouwend van de vreemde landen, welko hu op zyn vlucht naar het Oosten geen blik gegunu had, maar binnen hoogstens enkele dagen moest ze te Rhatore aankomen, waar de ossenwagon ook hem bracht. Hij glimlachte vergenoegd by de gedachte aan hun ontmoeting en vermaakte zich met zich te verbeelden wat zij zich wel voorstelde, dut hy op dit oogenblik deed en waar hij was. Hy had Topaz met den nachttrein verlaten, ongeveer vier-en-twintig uur na zyn onderhoud mot mevrouw Murtrie, had van niemand afscheid genomen en niemand gezegd waarheen hy g.ng. Kate had zich wel eenigszins verwonderd over den bijzondoren toon, waarop hij „goodon nacht" gezegd had, nadat hij haar van do Warme Bron- inen naar huis gebracht had, maar ze zeide niets en Tarvin hud zich woton te beheorschen. Snel tot dienst hulp-bisschop benoemd den hung eer w. Heni'icus van dn Wetering, pastoor te Hilversum, aan wien II. te dien «inde heeft aangewezen den bisschoppelyken titulair-zetel van Gaza, bij breve van 8 Februari 1895. De hoogw. elect»» is geboren te Hoogland 20November 1850 en priester gewijd to Utrecht 15 Augustus 1874. Hetuuntal leden dor Ned. Heidemaatschappij bedraagt thans 1847, da der begunstigers 131. De leden, die in «lit voorjaar nog boom zaden wenschen to ontvangen door bemidde ling van den directeur, worden beleefd verzocht hun opgaven, zoo eenigszins inogelyk, in te zenden vóór 1 Maart. In (Ion regel toch kunnun de bestellingen, die na 1 Maart inkomen, zelden in hun geheel worden uitgevoerd en moeten vele aanvragen daardoor dikwijls worden af gewezen. Niettegenstaande de Minister van OorIo( dezer dagen aan de Tweede Kamer schr dat het door hom als sdure noodzakelijkheid' aangevraagde nieuwe geweer klein kaliber shot beste en goedkoopste in gebruik" is, was er zooals »un vieux gcognaril" onlangs in de Haagsche Courant mededeelde alweer een voortroll'olijker, nieuwer geweer vervaar digd in do Stiermarksche fabriek. Nu verneemt men weor, dat Mauser, de bekende geweer-specialiteit van Duitschlund, op zyn beurt een alweer nog voortreffelijker wapen heeft vervaardigd. Als de Kamer de aanvraag van don Minister goedkeurt, zal, dus merkt liet blad op, (lat het nieuwe wapen ongeveer verouderd zal zyn verkocht hy onder de hand met verlies cenige stadsoandoelen om reisgeld te hebben, muur uien was dergelyke handelwijzen te zeer vun hem Ïewend om er zich nog over te vorwonderen. Om o mensohen geheel van zijn spoor tc brengen, vertelde hjj als een diep geheim aan den con ducteur van don trein, terwijl hy inut dezen een sigaar rookte, dat hy een plannetje had om een myn in Alaska to ontginnen en dacht een aardige som duur te verdienen. De conducteur bracht hem eon oogenbli!: in verlegenheid door hein te vragen wat er dan van zyn verkiezing zou worden; maar Tarvin, door zulke kloinignodon niet uit het veld geslagen, disehto hem een ver haal op, en voelde zijn geweten niet bezwaard door zyn leugens, want hij had den conducteur immers verboden ze verder te vertellen? Hy was nieuwsgierig of mevrouw Murtrie haar belofte houden en heiu den uitslag dor verkiezing naar Rhatore tolegrafoeron zou. llij vond het een fjruppig idee, van een vrouw te zullen hooren of uj tot lid der volksvertegenwoordiging gekozen was of niet, maar ze wus liet cenige wezen, dat zijn adres wist, en duur het denkbeeld buur had schijnen te behagen zo noemde het oen aller heerlijk complotje was Tarvin tevreden gewoeet. Toen hij zich vereenigd had met hot denkbeeld dat zijn oogen nooit weder een blanken man zouden aanschouwen en zyn oor geen tien bekende tonen meer zou opnemen, hobbelde do wugen I tusschen twee heuvelen door en stond stil voor I oen huis, dat precies geleek op het stationsge bouw van Rawut-Junctlon, on Tarvin zag dut het vol blanke mannen wus. lly luid ze uilen aan zijn hart kunnen drukken; ze hadden allo over tollige kleeren uitgetrokken en lagen in lange stoelen op dc veranda. {Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1