w 348ste Staatsloterij. Stadsnieuws. Advertentièn. Liefdadigheid. Era W. m ZALINQEN H. van 't HOF ESTSINGEL E 358, Door het oog eener Naald, j LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangstellenden zal het Centraal- buroau DINSDAG den 26 Febr. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Bvekhouder G. F. MFZGER. Zuidsingel, 273. Van hieruit werd aan het Nieuws van den Dag geschreven, dat te Amersfoort een ge meenschappelijk station voor rle Hollandsehe IJ. S. M. en de Centraal S. M. zal worden gebouwd. Komen zal het, maar wanneer? Zeker niet dan nadat o. a. de Kamer van Koophandel de stukken zal hebben ontvangen van den Minister van Waterstaat en daarover haar advies zal hebben uitgebracht. De tentoonstelling van «Liefdadigheid" werd Donderdag bezocht door 60, Vrijdag door 80, Zaterdag door 60 Zondag dooPhll4 (zegge elfhonderd veertien) personen. Bravo. Vrijdag bezichtigden, op uitnoodigiug van het bestuur, de Burgerweezen. Zaterdag de verpleegden in het R. K. weeshuis de ten toongestelde voorwerpen. Deze eerste poging is zóo goed gelukt, dat ze stellig herhaald zal worden. Eere aan hen, op wier initiatief deze ex positie plaats had. Ook het geldelijk succes van de voorstelling door leden van »De katholieke kring" in de vorige week gegeven ten bate van kinder- kleeding is groot. Na aftrek van alle onvermijdelijke kosten is een bedrag van f 175 beschikbaar. De bij het 5e regiment infanterie tot kapi tein benoemde Ie luitenant F. A. Nieuwen- huys, van het regiment grenadiers en jagers, wordt ingedeeld bij een der bataljons te Amersfoort. Bij zijn korps is bevorderd tot de luitenant de 2e luitenant G. J. A. A. baron Van Heem stra, van het 1e regiment huzaren hier. Aan adjudant-onderofficier J. Reus. van het 1e regiment veld-artillerie hier, werd Zaterdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst. De adspirant-vaandrig J. van der ZoodeJong van het 5e regiment infanterie hier, is na te hebben voldaan aan het daarvoor gestelde examen, door den kolonel re^Iments-comman- dant bevorderd tot reserve-korporaal. De muziekvereeniging Caecilia gaf Donder dagavond haar tweede uitvoering in »De Keizerskroon" en 't moet gezegd, dat waai de leden weder blijk gaven van met ernst en groole toewijding gestudeerd te hebben, de toehoorders hun lof niet onthielden. Na de pauze werden eenige voordrachten ten beste gegeven door leden van Olympia, gevormd uit wei-kende deden van de muziek vereeniging. Zoowel het muzikaal als het rhetorisch gedeelte van het goed gekozen programma oogstten grooten bijval. Reeds geruimen tijd zelfs lange jaren aaneen hadden de 57 jarige v. d. E., alias «het duveltje" en zijn omstreeks 16 jarige buur jongen B. in onmin geleefd en telkens en telkens weer waren van weerszijden be dreigingen geuit tegen de wederpartij. Zoo is ook vrijdagavond tusschen hen weder een heftige woordenwisseling ontstaan en toen zij omstreeks een uur later elkaar ont moetten bij het Aldegonde-gesticht schijnt het tot handtastelijkheden gekomen te zijn. B verklaarde, dat v. d. E. hem heeft aan gevallen, doch zooveel is zeker, dat v. d. E. drie messteken zijn toegebracht, waarvan éen, tot een diepte van 12 e.M., zijn dood bijna onmiddellijk ten gevolge had. B, die aanstonds na het bedrijven der daad de vrouw van den verslagene is gaan waar schuwen met woorden »ga je man maar ophalen, ik heb hein afgedekt" is des nachts in verzekerde bewaring genomen en heeft Zaterdag aan den commissaris van politie hekend, een uur vóór de substituut-officier en de rechter-commissaris uit Utrecht waren aangekomen om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Des avonds om acht uur werd de verdachte gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Een woord van lof komt toe aan den hoofdagent De Jager en den brigadier-majoor der Rijks veld wacht Otten, die den 19-jarigen moordenaar den eigen avond in zijn woning arresteerden en den geheelen uaebt hun onderzoek ijverig voortzetten, en aan den heer commissaris van politie voor de wijze waarop hij het onderzoek geleid en den moordenaar tot bekentenis gebracht heeft. Er is een mes in beslag genomen, doch het vermoeden bestaat, dat dit niet het mes is waarmee de verslagene werd doodgestoken. De plaatselijke afdeeling van het Leger des Heils zal aanstaanden Vrijdagavond een chocolade-meeting houden. Volgens Falb zal de laatste week van Fe bruari koud, maar droog, en de eei-ste helft van Maart warmer en rijker van neerslag zijn dan de tweede. Zware sneeuwbuien tegen den 20sten. De temperatuur blijft gedurende Maart overigens gelijk en zacht. Nadat het 24 Februari 't is nu haast niet te gelooven erg broeiend weer was geweest, brak tegen den avond boven geheel ons land een verschrikkelijk onweder los; liet hemel vuur veroorzaakte op vele plaatsen bran I en sloeg ook in de Lieve Vrouwe toren hier. Eerst zij gezegd, dat dit geschiedde juist 9U jaar geleden; men zou't anders zich kwa lijk kunnen voorstellen. De Nederlandsche Mercurius van 1805 zegt dienaangaande Te Amersfoort wierdt om 9 uuren het ver- guldzel van de Uurwijzer des 'Ioorens van de Lieve Vrouwe Capeile door den Bliksem ver schroeid des avonds ten 10 duren ont dekte men eerst den brand in den Tooren, die door de sterke wind zodanig de overhand nam, dat meer dan 40 voeten van den Tooren is afgebrand, dewelke niet vroeg»r dan des nagts om 2 uur geblust wierdt. Door het af vallen van de Weerhaan en het Kruis op twee daar naast staande huizen, geraakte die mede in den brand, doch wierden spoedig aan den vlain ontrukt. «Wie die Nicolaas Chevalier is, weten wij niet", schreef de heer archivaris der Gemeente in het vorig nummer. Nicolaes Chevalier werd geboren te Sedan en vestigde zich in ons land, ten gevolge van de horroeping van het edict van Nantes. In het Poorterboek der refugiés te Amsterdam zal wel vermeld zijn wanneer hij daar aan kwam, evenals in het Gildeboek der boek drukkers wel zal te vinden wezen wanneer hij in 't gilde werd opgenomen: zeker is 't echter, dat zijn Amsterdamsche uitgaven loopen van 1693 tot 1702. Zijn uithangleeken «Au chevalier cufieux" een curieux is een verzamelaar van alles en nog wat ver plaatste hij dikwijls, altijd echter naar wat men noemt een goeden stand. Uitgever was hij slechts in secundairen zin, want hij schreef slechts werken, die hij voor eigen rekening in den handel bracht. Wel was hij medailleur. doch men geeft hem na. dat hij wel eens het werk van andere stempel snijders in omloop heel'l gebracht op zijn eigen naam. Verder dreef hij handel in curiosa, antieke en moderne (óok vulsrhe), munten en penningen, in 't kort in al het geen. de «kabinetten" van dien tijd konden gebruiken en wat goed bdtSald 'werd. Als koopman had hij zelf een aanzienlijke col lectie, welke hij gedeeltelijk heeft beschreven in een kostbaar plaatwerk en daarna overge daan aan verzamelaars, zoodat er nu nog wat van_in 't Leidsch museum is. Na 1702 woonde hij te Utrecht en was bekend geraakt met den Portugeesehen ambas sadeur, die zijn verzameling kocht en hem als deskundige in dienst nam. Hij was dus iemand, die van zyn pen leefde, wat toen aan de orde van den dag was. Van hem ;:ijn bekend een leven van Willem IIIeen werk over de veldtochten van 1708 en 1709een beschrijving van het Congres te Utrecht, in 1713; een lijst van regeereude Vorsteneen verhandeling over de oude vraag tot welke eeuw het jaar 1700 behoort; verscheidene cata logi, enz. 11 ijl was zeer gezien bij de groote heeren, die zijn kennis noodig hadden om hun kabinet bijeen te krijgen en den inhoud te leeren kennen. Dit alles verrijkte hem echter niet, want hij is naar Amsterdam teruggekeerd en naar de berichten luiden in vrij soberen staat gestorven. Dit laatste zou kunnen gecon troleerd uit den impost van het begraven, waaruit te gelijk zijn sterfjaar :;ou blijken. De doorreis van den toen 44-jarigen George van Brunswijk heeft ook plaats gehad te Zutphen en het vermoeden ligt voor de hand, dat de Regeering van Amersfoort de plechtig heden klokgelui, kanon- en geweervuur heeft lateu herhalen waarmee de koning in de hoofdstad der Graafschap was ingehaald de stadsrekeningen van 1714of 1715 zullen dat wel uitwijzen. Ook zal in Ned. Mercurius of Ned. Jaarboeken wel iets te vinden zijn over dit bezoek, en zeker zullen de resolutiën der stad wel spreken van de sociëteiten, 't Is slechts de vraag of de repertoria er op bestaan. Naar den titel en de uittreksels van de «Beschrijvinge der Zegebogen" te oordeelen, is de vertaling door J. C. sober van stijl en vorm, hier en daar zelfs hoogst onnauwkeurig. Het «ander werek waer aen ick sonder op houden besig ben", dat hij vrij vaag be looft te zullen geven, schijnt iets van topographischen aard te zijn, in den trant dus van Halma's Tooneel, doch indien zelfs het plan tot uitvoering gekomen is zal het nimmer een werk van de eerste hoedanig heid geworden zijn. Bij de topographen is liet althans niet bekend. P. J. Frederiks. Gemengd Nieuws. Kenmerkt de Sprokkel maand zich door buiten gewoon strenge koude, hier en daar vindt men in de kronieken het een en ander omtrent koude Februarimaanden opgeteekend. Zeer koud was het bijv. in Februari 1435. «In 't jaer ons Heeren, doe men schreef 1435, was de wind omtrent half Februari veel Oostende Noord-Oost; des nachts was't klaer weder tot 6 of 7 uren toe, endo des daags was 't donker grouw weder, seer koudt." Hel ijs iu ile Zuiderzee was zóo sterk, dat Pieter Haring, een Hoornsch burger, ingevolge eenaangegane weddingschap, eenige dagen na Lichtmis een twaalftal ossen over het ijs van Stavoren naar Enkhuizen dreef. (Velius, Cronyk van Hoorn). Koud ook was de maand Februari van 1615. Van Lichtmis vroor het streng en er viel veel sneew. «Ik herinner mij'*, verhaalt Velius, dat ik bij zekere gelegenheid op den' weg naar Berkhout met verwondering (ie sneeuwbergen aanschouwde. Men ging langs den weg als over kleine zandduinen, en op sommige plaat sen hadden de huislieden zich een pad door door de sneeuw moeten banen, alwaar men als tusschen twee muren doorging, die ver boven het hoofd uitstaken. De sneeuw en hot ijs bleven tot het einde van Maart." In 1621 stak, in 't laatst van Januari, een sterke Oostenwind op. Gedurende veertien et malen heersehte een strenge vorst. In weinig tijd was het ijs eenige voeten dik. Een Engelscb koopvaardijschip raakte op «de Abt" in het ijs vast en de lading werd met wagens, door paarden getrokken, over het ijs naar Enk huizen, Hoorn en Amsterdam vervoerd. Den 3en Februari hield Ernst Casimir, stadhouder van Friesland, een groote wapenschouwing op het ijs bij Harlingen, bijgewoond door den Koning van Roheme en vele duizenden toe schouwers. Den I2en Februari werd de uiter mate felle kou iets minder, en den 20en bagon het, te dooien. Zeer koud was ook de maand Februari van het jaar 1674. Den len dier maand begon het zeer streng te vriezen en viel veel hagel en sneeuw. De vorst hield aan tot einde Maart en gedurende laatstgenoemde maand was er een druk verkeer over het ijs, tusschen Hol land en Friesland. Sedert eenigen tijd rijden te Essen ver- j warmde transportwagens, waarin de arbei dersvrouw het voedsel zet, bestemd voor degenen, die niet thuis kunnen komen eten. 1 Die rijtuigen bevatten 300 a 350 vakken en zijn voorzien van een verwarmingstoestel, I waardoor de inwendige temperatuur zeer hoog blijft. Vóór twaalf uur rijden ze door de straten, waar zij de mensehen waarschu wen door te bellen ze ontvangen de bussen I en vervoeren ze snel naar de plaats van be stemming. De werklieden betalen de onkos ten, die voor ieder een paar centen bedragen. Sedert eeuwen spreekt men van de pauwen- veeren der Chineesche mandarijnen toch is het geen pauw, die die veeren levert, maar een fazant van een bijzondere en zeldzame soort, die men slechte op de grenzen van Annarn en Laos vindt, den Rheinartius ocei- laluswelks staart, met keurige dessins, ander'nalven Meter lang is. Deze vogel wordt, dood, met 1000 gulden betaald levend heeft men er nooit een kunnen vangen. Nederlandsche Centraal-spoorweg- Maatseha-ipij. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Januari 1895. I Reizigers 46921 ƒ42 490.55 Bagage <fe honden (tonnen) 110 908.52 Levende dieren, rijtuigen enz. 4822.57 Goederen (tonnen) 17083 «22 896.90 Diversen 440.11 Totale opbrengst f 71 558.65 Tótaal ontvangst sedert 1 Jan.'95 71558.65 gedurende 1893 95 081.86 Gemiddeld aantal Kilometers in expl. sedert 1 Januari 1895, 102 1894, 102 dus ontv. per dag KM. f 22.63 i> f 30.26 Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER Mevrouw E. H. A. OCKERSE Prikken. 's-Gravenhage, 19 Februari 1895. Op den 20 Februari over- I !leed te Bussura onze zuster ELISABETH JOHANNA DE KOFF in den ouderdom van ruim 70 jaren. Amersfoort, A. J. de Koff, gep. Kolonel, Baarn, Wed. W. Tesseijioff de Koff. Amsterdam, Wed. H. C- de Zwart de Koff. Na een langdurig lijden ont~ I sliep heden, zuchten kiilin. tot diepe 1 droefheid van familiebetrekkingen I mijne geliefde echtgenoote Johanna Margnrctha Brouwer, I in den leeftijd van 69 jaar. D. A. STöVER. Amersfoort, 21 Februari 1895. Volstrekt eenige kennisgeving. Na eeiu*. ongesteldheid van eenige dagen overleed heden zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwu- en Grootmoeder Uermunna Hendrlba Winkels, weduwe van den Heer JOHANNES DIEDER1K SCHERMER, in den ou derdom van ruim 82 jaren. Uit aller naam, H. M. SCHERMER. Amersfoort, 21 Februari 1895. Mijn oprechten dank aan allen die mij hunne deelneming betuigden bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot den Heer CAREL FREDE- RIK BEUKERS. Mevr. de Wed. BEUKERS— Brusse. Amersfoort, Februari '95. Aan allen die hebben medegewerkt fot liet welslagen van de Tentoonstelling, betuigen ondergeteekenden hunnen oprechten dank, inzonderheid echter aan de heeren L. Kortbeek ■f W. van Achterbergh en P. van den Hooff voor het geheel bel tugloos versieren der lokalen. Mocht besloten worden het volgend jaar weder iets dergelijks tot stand te brengen, dan houdt de commissie zich wederom ten zeerste aanbevolen voor zóo veel bewijzen van instemming met haar streven. De Commissie voornoemd, H. PEERLKAMP. G. F. MEZGER. VARKENSMARKT. KALFSRAGOUTBROODJES. PASTEITJES. RUM PUDDING. CABINET PUDDING CHOCOLADE PUDDING. ENZ. ENZ. De eerste trekking geschiedt Maandag 11 Maart 1895 De Collecteur te Amersfoort, J. C. LüINWEBER. Breedestraat E 350. SCHILDER en BEHANGER, beveelt zich minzaam aan. Yerschenen afl. 9 van: b Een verhaal van Hesba Stretton. g, Compleet in 10 afl. van 32 pagina's, g tegen den uiterst geringen prijs van i 15 cent per aflevering, o Om de drie weken verschijnt eene afl. j Men teekent in bij alle soliede Boekh. j Kolluni. T. SLAGTER, uitgever. LIEFDADIGHEID. Onder deze rubriek worden, op v het bestuur van genoemde vereeniging, pers bevolen die volgens armbezoekers van liefdadigheid daartoe in de termen vallen en door tegenspoed buiten werk gsjjn geraakt, Bij den beer Mezger, Zuidsingel 278, des ochtends vóór 12 uur, of aan ons bureau zijn nadt re inlich tingen te bekomenhet opgeven der cijfers is vol doende. Naaister dringend aanbevolen "WSi vrouw zeer aanbevolen Stoelenmatt.er b. z. a. Ketellapper on blikslager b. z. a.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 3