Stadsnieuws. iDtUMchoD kan het ontwerp, vóór het by de Tweede Kamer komt, nog belangrijke wijzigingen ondergaan, hoewel het niet te verwachten is, dat de Raad van State op verruiming van het kiozers- veld wil aandringen. Het «eer afbrekend advies van dat college over het ontwerp-Tak is een zekere voorejHilling op dat punt. Het wetsvoorstel van den heer Hartogh betreffende de burgerlijke rechtsvordering zal wellicht, nog vóór Paschen in openbare behandeling kunnen komen. Naar gemeld wordt, is het ontwerp tot herziening der wet op de personeele belas ting pereed, en zal het dus waarschijnlijk spoedig aan den Raad van State worden ge zonden. In de Vrat/e* tieTijde bespreekt inr. J D. Voegen», onder den titel „Parlementaire windstilte", don politieken toestand van het oogenblik. Door bet niet tot stand komen der Kieswet rust op de staatslieden, die hiervan oorzaak waren, de ver plichting de tegenwoordige periode van stilstand tot den kortst mogelijken duur te beperken. Tot het betrachten van den grootst mogelijkcn spoed, ook later by de gedachten wisseling met de Kamer, zyn zy jegens de natie zedelyk verbonden. De heer Voegen» wyst daarna op het onhoudbare der redenen van verontschuldiging om de Kieswet nog niet te boliandelen. Ook andere onderwerpen blyvcu buiten behan deling. Regel is, zegt hy, dat de gelegenheid tot uitstel door de Regeering dankbaar aanvaard wordt. Zóo een wettelijke regeling van den verplichten krijgsdienst; zóo dc oplossing der eedskwestie; dc kwosiie van het toezicht op woningen in belang der volksgezondheidzoo het onderzoek, dat "de lieer van Weideren Reugers en de overige Frieacho leden der Eerste Kamer omtrent liet nrrn- wezen in Friesland wetischen te doen instellen. Vooral echter de Kieswet is driug;nd noodig. „Hut is te hopen", zoo eiudigt de heer Veegens zjjn studie, „dut van de uitvoering van liet Minis terieel programma thans spoedig door daden blyke. Do stilstand op wetgevend gebied heeft toch inder daad het zenit bereikt. Een zoo ongunstige politieke toestand als de tegenwoordige, waarin nagenoeg elke hervorming wordt afgewezen op den enkelen grond, dat zij aan eenige van de heterogene troe pen der Mimsterieele meerderheid zou mishagen, werd hier te lande nog niet beleefd. Zulk een toe stand zou, werd hy langer bestendigd dan volstrekt noodig is, de ontevredenheid der natie met den gang van zaken tot eon hoogte doen stijgen, die ouh staatsleven ernstig zou bedreigen." De toekenning van onderscheidingen, be treffende de expeditie op Lombok, zal niet voor eerste helft van April plaats hebben. In de Ameterdaiiische courant schryft een kennelijk ingewfjde, ouder den titel „Een onbetaalde rekening": Is onlangs Lombok door generaal Vetter en de onder hem staande troepen afdoend getuchtigd en het Vorstenhuis voor zoo ver zyn leden niet den i dood op het slagveld vonden in krijgsgevangen- schap nuar Java overgevoerd, die oorlog zal eerst dan geheel en al beëindigd heeten. als onze sedert SO Augustus 1894 met Goesti Djilantiek openstaande rekening zal vereffend zijn. Het vorenstaande weet nagenoeg ieder Nederlander, doch slechts weinigen weten ongeveer wal uit een krijgskundig oogpunt de verovering van Knrnng-Asem beteckent en hoe en tettert tran >ee, het op het eiland Bali gelegen Karang-Asem eeu deel van Lombok uitmiuikt. Wy zullen trachten deze vragen hieronder le beantwoorden. Het beoosten Java gelegen eiland Bali, groot 106 vierkante geographlschemijlen met 300000 inwoners, is een federatie van een negental, elk door een af zonderlijken radja bestuurde, stuatjes; t'cn dezer staatjes, dut op de oostkust van het eiland ligt, heet Karuug-Aseiii, en bezit een oppervlakte van omsteeks 20 vierkante geographisehe mijlen. Het aantal inwoners van Karang-Asem is niet met nauwkeurigheid aan te geven, volkstellingen toch worden op Bali schaars gehouden. Met eeu greep is het aantal Karang-Asemmers evenwel op 80000 zielen te stellen, zoodat vrijelijk mag worden aange nomen, dal Goesti Djilantiek een 3000-tal weerbare mannen te zijner beschikking heeft. Toen nu in 1846, 1848 en 1849 de Indische re geering achtereenvolgens drie oorlogen tegen de radja's vun Bali had te voeren, waren het die van de rijkjes Boeleleug en Karang-Asem, die het meest beleodigend tegen het Nederlamlsch-Indische gouver nement waren opgetreden en zich het meest vijandig en trouweloos hadden betoond. Uit de verovering van de zeer sterke linie van Djagaragu een schitterend wapenfeit dat door otizeu gansclien archipel weerklonk kreeg Boele leug zijn bekomst en ackt'e generaal Michiels liet thans dc beurt vuil Karang-Asein om een tuchtiging te erlangen. De sultan van Lombok, die enkele grieven had legen den radja van Karang-Asem. wensehte ons daarbij een handje te helpen en zond daarom een gezantschap naar den generaal, met de vraag, hoeveel duizenden Lombokken hy by die strafoefening ge bruiken kon. Deze voorslag werd na cenig beraad aangenomen, ook de daarbij door Lombok bedongen voorwaarden, om. na beëindiging van den oorlog, bij wijze van vergoeding zich het op de oostkust van Karang-Asem gelegen plaatsje Tjoclig le zien toebedeeld. Den 19 Mei 1849 landden daarop 4000 Lombokkers in de Iaibocan-Amokbaai, welke aanzienlijke macht buiten huur schuld slechts weinig gevechten had te leveren, daar de radja van Knrnng-Asein zich weldra aan Michiels, op genade en ongenade, overgaf. Voor die hulp nu was het, dat hij hef slu'lcn van den vrede niet slochts Tjoelig, doch geheel Karang- Asem aan Lombok toegevoegd werd. Sedert 46 jaar dus is Kurang-Ascni een Lomboksohc provincie. Karang-Asem is zeer bergachtig van oorden munt uit door slechte wegen. Grontc trachietblokken beletten daarbij "iet zeldzaam de passage vun paarden en voertuigen, Bruggen zijn er te nauwer nood hekend, alleen waad bare plaatsen geven gelegenheid de rivieren over te gaan. Padang-Cove is in alle jaargetijden een veilige baai voor prauwen, wjjl ze slechts 2 vademen diep is. De radja's op Bali rcgecrcn allen despotischzij onderscheiden zich van hun onderdanen noch door deugd, noch door beschaving, hun geschiedenis ia een aaneenschakeling van ondeugd, wreedheid en zedeloosheid. De Balinees is forsch en sterk, verslaafd aan Spel en opium, en weinig beschaafd. De dapperste Bali- neezen zijn die van Bangliuil hen komen die van Karang-Asem, zjj zyn voorts hun hoofden zeer getrouw en laten hen nimmer iu den steek. Ook het hoofdbestuur van den Nederland- schen brood koek- en banketbakkersbond, heeft een adres aan de Tweede Kamer ge zonden naar aanleiding van de motie-Dub belman, strekkende tot het bellen van rechten op van het buitenland ingevoerde granen. Nu uit berichten van Lombok is gebleken, dat de troepen daar gebrek hebben aan lectuur, richtte jhr. J. J. Sandberg, gepensionneerd majoor van O.-I. L., te Haarlem, een oproe ping tot allen, die boeken voor die troepen willen afstaan. De gewezen ontvanger van de gemeente de Rilt, D. Takken, heeft Dinsdag voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan om zich te verantwoorden wegens nieuwe reeks verduisteringen van geld en valschheden, met gebruikmaking telkens van die v&lsche ge schriften, tusscben 1888 en 1894 gepleegd. De eisclt in deze zaak was twee jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 18 Maart. De door den heer W. Kes, directeur van het orkest van het concertgebouw te Am sterdam, gestelde voorwaarden zijn alle door de orchest-maatschappij te Glasgow aangeno men. Zijn vertrek naar het buitenland is «las nu zeker. Met hem zullen eenige verdienste lijke solisten van liet concertgebouw raede- gaan. Uit Soerabaya wordt aan de Locomotief geschreven, dat er onder de van Lombok teruggekeerde onderofficieren en minderen verscheidene zijn, die hoe eer zoo liever de gelederen willen verlaten. Ken feit is iiet, dat rem platduiten gezocht worden; een betaalde dezer dagen ƒ800 voor zijn plaatsvervanger voor vier jaren, een ander ƒ375 voor twee jaren. Wanneer men zulke dingen hoort, dan zijn de verhalen, «lat door onze soldaten op Lombok veel „gevonden" is, volstrekt niet overdreven. 't Is voor de eer van ons koloniaal leger te hopen, dat dit verhaal ernstig onderzocht, en dan door een gezaghebbende weerlegd wordt. Bij de Dinsdag te Amsterdam gehouden raadsverkiezing kwamen slechts 29t>2 kiezers OP' Het blijft iu de gemeente Opsterland treurig gesteld. Wachten de onderwijzers daar reeds lang te vergeel'? op betalen, Zaterdag konden, wegens gebrek aan kasgeld, de armvoogden niet bedeelen. Per bode werd dit den bedeelden bekend gemaakt. Tot bibliothecaris van de Koninklijke bi bliotheek te 's Gravenhage is benoemd dr. W. G. C. Bijvanck. Als een groote merkwaardigheid wordt herinnerd, dat in deze eeuw de Lek te Kui lenburg nog maar vijfmaal in Maart is los gegaan en wel3 Maart 1827, niet doorbraak te Ochten; 7 Maart 1838 24 Maart 1845; 5 Maart 1855, met doorbraken te Maurik, Liendeu en Lingen, en 17 Maart 1858. Het ijs zit tliaus nog onveranderd vast. De overtocht geschiedt te voet en per schiet- schouw. Ook mag wel vermeit! worden, dat nog gisteren te Druten schaatsen werd gereden op de Waal, door een aantal schippers, die dit als een bijzonderheid hebben opgeteekend. Morgen zal het 400 jaren geleden zijn, dat de orde tier Broeders van den H. Johannes tie Deo gesticht werd te Montemor-Novo. De broeders dezer orde, beboerende tot de Duitsche congregatie, aanvaardden hier te lande in 1875 hun taak als ziekenverplegers te 's Hertogenbosch en hebben vervolgens ook te Amsterdam. Utrecht, Haarlem en 's Gravenhage huu huizen gevestigd. Waarschijnlijk zal behalve Hr. Mr. Atjeh ook de Alkmaar in Juni naar Kiel gaan, teneinde tegenwoordig te zijn bij hel openen van het Noord-Oostzeekanaal. weren gewapendd rcrigen hebben lans on kris. Te Rotterdam is in den ouderdom vin 05 jaar overleden mgr. J. Bos, eere-kamer- heer van tien paus en rector der Roomse!) Katholieke weeshuizen te Rotterdam. Mgr. Bos was langen tijd als hoofdredacteur werk zaam aan de Maasbode. Om zyn buitengewone gaven was mgr. Bos een hooggeschat priester en gezocht als kanselredenaar. Bij zijn vele werkzaam heden wist hij nog tijd te vinden, zich aan het publieke leven in Botterdam te wijden. Rector Bos was o.a. adviseur der R. K. Lees- vereeniging en eere-vuorzitter tier Vereeni ging voor Katholiek onderwijs en lid van de Kommissie van het graf dor II. H. Gorkumsehe martelaren te Brielle. Het diocesaan-comité ter bevordering van het bijzonder onderwijs telde mgr. Bos onder zijn meest gewaar deerde leden. Ondanks zijn wankelende ge zondheid, wist de ontslapen priester veel te doen en nuttig werkzaam te zyn, totdat vóór enkele maanden schier alle arbeid hem onmo gelijk werd. Zeer opmerkelijk is het, dat deze eminente rnan. wiens pen niet weinig heeft tot stand I gebracht voor de katholieke partij, niet het I minste begrip had van rekenen. Voor een j kleine optelsom had hij een half uur noodig, en dan nog was 'le arbeid zelden zonder fouten. Hoeveel en Vi te zinnen is. wist hij niet en kon hij ook niet berekenen. l»at was reeds zoo op het seminarium 11 age veld. Daar had men hem eens drie dagen achter een gestraft, omdat hij een reken kundig voorstel niet oploste uit de laagste klasse tier lagere school. Men moest het opgeven, daar men tot de overtuiging kwam, dat er geen onwil was. Iemand te Rotterdam had een prachtige boekenkast gekochten ontbood een meubel maker, teneinde de kast in zijn kamer op te stellen! De kast had hij zooeven van een groot magazijn uit Londen ontvangen, ie meubelmaker verscheen, en na tic kast slechts even beschouwd te hebben, beweerde hy, dat zij in zijn werkplaats vervaardigd was. De eigenaar hield natuurlijk bij boog en bij laag vol, dat dit onwaar was. De meubelmaker liet zich echter niet van zijn stuk brengen, en schroefde onmiddellijk een houten reset los, en werkelijk daarachter prijkte het fabrieksmerk van den Rotterdamsohen meu belmaker. 't Gebeurt wel meer. dat men van elders voor grof geld ontbiedt wat men in de plaats zijner inwoning heel wat schappelijker zou kunnen krijgen. Een rijksambtenaar te s-G^avenhage, heelt een eigenaardig middel ontdekt om zich te onttrekken aan de bevelen zijner superieuren. Dc Minister van Financiën kondigde onlangs aan. dut de betaalmeesters verplicht zyn, zekere bedragen tuin pasmunt in te wisselen, en voegde er bij, dut belanghebbenden zich, bij eventueele weigering, tot bom hadden te wenden. Een Hagenaar heeft nu echter dc ondervinding opgedaan, dat de betaalmeester aldaar niet weigert o neenmuur een voudig antwoordt: »ik heb nu geen tijd, wat nog beleefd is, want hij kon den persoon, die kwam wisselen, ook van 10 tot 2 uur stilletjes hebben laten statui wachten tot hij tijd zou hebben om hem ie helpen. Of zulke naleving vun de instructies niet de bedoeling overeenkomt, is echter twijfel achtig, en het gerucht kon dan ook wel eens waarheid bevatten, dat tie Mini-ter eerlang aan den ambtenaar ruimte van tijd denkt te verschaffen. In Den Haag zijn weder vele personen verrust met een kennisgeving van een aan- geteekenden brief. Nu een kwartier oi halfuur queue gemaakt te hebben op het postkantoor, ontvingen zij daar... een beschrijvingsbiljet voor de Be drijfsbelasting. Aan een der Rijks Hoogere Burgerscholen is benoemd tot leeraar in de gymnastiek de ieeraar in de geschiedenis. Dat is toch al een zeer vreemde combinatie. De Haagsche rechtbank heeft toegewezen de vordering van «Maatschappelijk Belang" contra «Eigen Hulp" eu mitsdien laatstge noemde vereeniging veroordeeld tot over legging van een uittreksel van de ledenlijst, voor zooveel betreft de namen en woonplaat sen, binnen dertig dagen na heteekeriing van het vonnis, met «Ie bepaling van tien gulden schadevergoeding voor eiken dag verzuim. In de woning van iemand te Stadskanaal spookte het. 't Was heel vreemdDe dochters des huizes hadden er al een pour dagen over geklaagd, dat zelfs in het holle van den nacht hun pianino niet zwijgen kon. Daar moest wat bijzonders achterschuilen en/.ij wilden daarom niet langer in die kamer slapen. Papa een heldennatuur zou echter het spook wel mores leeren. Hij gaat er nu zeil'slapen. Eindelijk heeft hij den slaap te pakken. Jawel Geklingklarig doet hem aanstonds ontwaken. De drommel hale het ding! Roel', liet bod uit eu het instrument ontvangt een fermeri tik met een stok, onder den uitroep: «Wie is hier bttas, jij of ik De kandelaar draait van den slag in een cirkel otn zijn beonon; maar dat niet alleen. Hot spook vliegt mede rakelings langs zijn voeten, om daarop in een gat van den vloer te verdwijnen. Voortaan is 's nachts de piano gesloten om de ratten er uit te houden h E N N I S G K V I X O. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de. ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van'a rijks directe belastingen, enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren No. 6 en 7 van do personeele belasting over het dienstjaar 181)4,90 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen til hier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op dc daarvoor gebruikelijke plaatsen uangeplakt te Amersfoort., den 7 Maart 189"). De Burgemeester voornoemd, F. I). S(11MMKI.I'ENM.N'CK. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver- zonden van Amersfoort en arrondssement gedurende de 2e helft van Januari 1895. K. van Dalen Utrecht A. Engels A. Lagei van Leusden Buitenland Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Morgenavond om 7 uur zal ds. J. Schotel in de bovenzaal van „Volksheil" optreden voor de Chr. Gereformeerde gemeente. De statuten van den Roomsch Katholieken Volksbond te Amersfoort zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 28 Februari j.l. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond om 8 uur een openbare vergadering houden, ten raadhuize. Het tweede semester van den cursus •1894—95 der Muziekschool vau „Toonkunst" begon j.l. Maandag met 146 leerlingen, ver deeld als volgt: zangklassen 75. klavier 41. viool 11 cello 1 theorie 0 solozang 5 ensemble-spel 2 muziekleer 5 Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat tie visscliei'ij in de binnenwateren van deze provincie overmorgen gesloten wordt. De uitzonderingen, in ons nummer van 14 Februari vermeld, zijn bekend. By bet Maandag te Utrecht gehouden examen voor de nuttige handwerken is o. a. geslaagd onze stadgenoote tnej. E. Kerkholl. Tot sluiting der winteroefeuingen verschoot deschiitt'M-ykadorvereeniging «Broederschap" alliier, Maandagavond haar laatste serie van den drieiiiaaiidelyksclien schietwedstrijd. Na ailoop werden de prij.'.en, der Vereeni ging aangeboden door den majoor-comman dant der schutterij tevens beschermheer der Vereeniging. en de hoeren Groenhuvzen, Wessels en Van Aoliterbwgh Jr., met een toepasselijk woord door majoor Tromp van Holst uitgereikt met den wensoh, dat «Broe derschap" op den ingeslagen weg moge voort gaan en allo leden van liet schutterij-kader zich aan zullen sluiten bij die vereeniging. De winners waren: in du le klasse:ser geant-majoor Van Acliterbergli Jr.. sergeanten Lainmerts van Buereu, Ockhuvzen, udjudant- onderol'lieiop Van Gelder, sergeanten Vink en Ilamersveld, sergeant-majoor Gysbertse en sergeant Smit: in de 2deklasse: sergeanten Valkenburg, Massa en Van Beek, kornorual De Jager en sergeanten Blanke en kortes. In den wedstrijd door de Vereeniging aan geboden aan heeren donateurs waren over winnaars de heer Groenbuyzen eu de majoor- commandant. De rozenprijs, aangeboden door den 1ste luitenant-adjudant Busquet, werd verworven door sergeant Valkenburg. Door de Al'ilccling„Aincr»l'o imootschap voor Landbouw, liet at'goloi: irl" vun lu't Ktreehtsoh ii Kruidkunde werden jaar oen oiidergromUplnog, een mpiuirds kettingegge luuijjeschatt, welke beschikbaar zijn gesteld Voor dc leden. Een subsidie :iu 1100 werd gegeven anu dc alhier in dat jiwr opgerichte ufdeeling vuil „Floraliu", welke zich duel stelt v stand stekken uitloreiken, najaar een tentoonstelling t den lusl tot het kweekon v i pric tide dim i iirbe: i het ui pluntci don Wall Bake en mr. isterhout, die en vervangen si en A. liil- horst, van welke alleen ccrstgcnocu aannam. De afdeeling telt 255 leden. Dc gezondheid der gastdingen in het Si. I'ioters- en Bloklandsgastliiiis was iti 1894 bijzonder goed. ülooha éce man til twee vrouwen stierven, wier opengevallen plartlscn weder werden aangevuld. Het collego van regentessen huil het volies te be treuren van mevrouw Kok—Hens, die overleed na 25 jnron met groote toewijding aan de belangen van het gesticht te hebben medegewerkt Majoor Cbappuis is hedenochtend van hier vertokken naar Haarlem om er liet bevel te aanvaarden over liet 3e bataljon ie regiment infanterie. De bij het 5e regiment infanterie tot kapitein bevorderde le luitenant. F. A. Nieuwenhuys, van liet regiment grenadiers en jagers, wordt belast met liet commando over de 4e compagnie 3e bataljon, hier in Maart tot 4e luite- luitenants II. de Haan Wagner van het 5e blijven ook in hun De met ingang vai nant-s bevorderde 2e llugenholtz en J. regiment inlanteri nieuwen rang hier in p Maandag is op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen dienst uit gereikt aan den soldaat J. II. van Kleef van het 5e regiment infanterie hier. Luitenant jhr. A. VV. van Holthe, die in Augustus van zyn detacheering hij het re giment infanterie hier, terugkeerde naar het Indisch leger, en kortelings van Lombok naar Soerabaya geëvacueerd werd, zal weldra met spoed-certilieuat naar Nederland terugkomen. Het goheele personeel van don Soester Paurdentramweg wordt verzekerd tegen on gelukken.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2