Maandag 11 Maart 1895. No. 4439, 44e Jaargang gAKUNTALA. Binnenland. AMEESFOORTSCHE CDÏÏRAIT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Don derdagnamiddag mot gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden 1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort -V) et., voor binnenland 50 ct, per 8 maanden. Advcrtentiën 1—0 regels 60 et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclamei per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In hot Zondagsblad, per regel 5 oent. Bjj advertentiën van buiten do stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 00 Telepkoonnunimer lil. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 dar wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 184), Brengen ter algemeene kennis, dat voortaan eiken derden Maandag van de maanden Maart, Juni, September en December, telkens des namiddags ten drie ure, en alzoo op den 18. Maart, 17. Juni, 16. September en 16. December 1895, voor een ieder de gelegenheid tot kosteloozc Inenting wordt gegeven in de daartoe bestemde lokaliteit, gelegen aan de Breedestraat, wijk F. no. 133. Amersfoort, den 9. Maurt 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELI'ENNINOK. De Secretaris, W. L. SUIIELTUS. De BURGEMEESTER cu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. ti der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door I). Prins ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot uitbreiding van de brood bakkerij, gevestigd in het perceel alhier gelegen aan den Hof wijk F. No. 341, utj het kadaster bekend onder Sectie E. No, 555, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt. en dat op Zaterdag, den 23. Maart aanstaande, dos voormiddags te elf uren, gelegenheid ten niadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van bot gemeentebestuur of van eon of meer zijnor leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting intcbrengen. Amersfoort, den 9. Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)e Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. I.. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door F. M. Houbaer ingediend verzoek, niet bijlagen, 0111 vergunning tot het oprichten van eene drogerij van sigaren in het perceel alhier gelegen aan den Zuid-Singel wijk A. No. 265, bij kadaster bekend onder Sectie E. No 4480. op de Secretarie der gemeente ter visie ligt. en dut op Zaterdag, den 23. Maart aanstaande, des voor middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen hot oprichten van de inrichting in te br engen Amersfoort, den 9. Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secreturis. W. L, SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. S der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door Feuilleton. 14-). Naar het Entjelsch. Jawel, wees maar gerust, bet is mijn vak, ant woordde de inboorling, begrijpend, dat Tarvin haast had. Zou dat telegram ooit te Denver aankomen vroeg Tarvin over de tafel geleund en keek den bruinen man met kameraadschappelijke» blik aan, ais wilde hij zeggen als je een streek wilt uilhalen, vertel liet mij dan ook, dan kunnen wij er samen over lachen. Zeker, morgen. Denver ligt in de Vereonigde Staten van Noovd-Ainerika,zeido de inboorling,Tarvin mot kinderlijke vreugde over zijn eigen knapheid, aanziende. Je hand, kerelriep Tarvin uit, dc zijne uit stekend. Je hebt een goede opvoeding gehad. Hij bleef nog oen half uur praten en zag don inboorling zijn telegram verzenden, en zijn ziel be geleidde veder tik-tak.Temidden van hun onderhoud, dook de inboorling plotseling nogmaals in de lade en haalde een met stof bedekt telegram te voorschijn. Kout u een Engelsciiman, die naar Hhatore komt en Turpin heet? Tarvin bekeek eenige oogen blik kon het adres open de toen liet telegram en zag, dat hij terecht vermoed had, dat het aan hem gericht was. De afzendster was mevrouw Murtrie, die hem geluk wenschto mei zijn verkiezing, niet 1518 stommen meer dan Sheriff 1 Welk een ovowinningl Hij gaf een luide vreugdekreet on voerde eenwocs- ten oorlogsdans uit op den witten vloer der moskee, groep den verbnasden telegrafist om het middel en hen aan H. J. Morre en zjjne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene varkensslachterij en rookerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Bloeinendalschestraat, wijk D. No, 105, kadastraal bekend onder sectie E. No, 1066. Amersfoort, den 9. Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D, SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. Vuil ze«r geachte zijde komt het ver zoek tot ons, de artikelen over Volks voordrachten voor het oogenblik niet voort te zetten. De zaak is commissoriaal gemaakt en er zal nu worden overwogen in hoeverre het plan hier ter stede vatbaar is voor uitvoering. liberale Librraiil meent, dal de voorge: telde regeling van het onderwijs de oprichting zal bevorderen van atheïstische en socialistische scho len. welk bezwaarde rapporteurs zelve inzien, getuige „Hel is niet twijfelachtig, dat langs dozen weg overal particuliere scholen van allerlei richting zouden verrijzen. Tegen uitspat!ing der vrijheid zou, evenals thans, moeien gewaakt worden doorde bepaling van art. 53 der .Schoolwet, waarbij bet verspreide» van leeringen, strijdig met de goede zeden of aansporende lol ongehoorzaamheid aandoweiton dos lands, wordi verboden, alsmede door dc bepalingen van de wet tot regeling en uiloelening van liet recht van verec- niging en vergadering, welke van gelijke strekking zijn." Door art. 53 zal echter, meent de schr., niet kunnen worden voorkomen, dat een grooter of kleiner aantal inrichtingen als die te Cemniiis in Frankrijk, in Neder land zullen verrijzen. Hij illustreert deze zijn ver wachting met de volgende pessimistische om nu geen ander woord te gebruiken beschouwing. Er zul daar ongetwijfeld veel worden geleerd, wat wij strijdig met de goede zeden achten en waar schijnlijk zal er ook wel worden aangespoord tot ongehoorzaamheid en verzet tegen de wetten des lands, maar dit alles zal zeer zeker worden nagelaten op het oogenblik, dat de ambtenaar met liet Staats toezicht belast, in liet gebouw aanwezig is. Behalve voor dezen ambtenaar zullen dc hoofden van soort gelijke scholen zieli wel voor niemand anders behoeven te ontzien. De kinderen zullen uit huisgezinnen komen, waar men met de beginselen der school ingenomen is, klachten uit die huisgezinnon zijn niet denkbaar; wanneer zij dreigden, dan zonden de kinderen wel ijlings verwijderd worden. Trouwens ieder, die met het onderzoek van overtredingen van onderwijzers uonigei iuiite bekend is, weet boe moeilijk het is om op getuigenis van kindereu uit te maken wat een onderwijzer gedaan, laat staan gezegd heeft. Wanneer zoowel ouders als onderwijzers er belang by hebben, dat het kind zwijgt, dun zullen de schoolautoritoitcn wel onderzoekingen kunnen instellen, maar uitkom sten zullen zij niet verkrijgen. Het stelsel van liet (/mc-rapport zul dus, zegt de sclir.. de gelegenheid openen voor de socialisten om scholen in hun geest op te richten, waar zij zeiven geheel zullen kunnen onderwijzen en handelen zooals zij willen, en waarvan de onkosten geheel zullen worden gedragen door den Staat. Merkwaardig sleepte hem mede iuzyn vaart. Eindelijk liet hij hem los, maakte een diepe buiging voor den verbaasden inboorling, en stormde de moskee uit, zijn telegram it. de lucht zwaaiend. Aan het stationsgebouw teruggekeerd, liet hy een bad gereed maken, om het stof der woestijn af te spoelen; hjj wentelde zich met wellust in een reus achtige stcencn kuip, terwijl een bruinhuidige water drager tien inhoud van ecu zak van gei ten vel telkens over hem uitgoot. Intusschen spraken do reizigers op de veranda over den nieuw aangekomene, en verdiepten zich in gis singen omtrent zjin plannen. Een stem, luider dun die tier andere, zeide .- Hy is wuurscjjnljjk hierheen gokomon om goud te zoeken, of om een pctroleutnbron te boren en wil dat geheim houden, Tarvin knipte mot ëen nat oog. Do kamer van een eenvoudige herberg in de woestijn is niet overladen met tapijten en meubels. Een tafel, twee stoelen, oen kapstok aan do deur en een papier waarop do pry zen zijn geschreven, meer vindt men in geen enkel vertrek. De reiziger brengt zijn oigon bed moe. Tarvin las dien avond met groote aandacht de spyslijst van liet begin tot hot einde, vóór hy in slaap viel en hy kwam tot dc ontdekking, dat dit eigenlijk geen hotel genoemd kon worden, daar men steeds bloot stond nan het geyanr, nu een verblijf van twaalf uren er uitgezet te worden, om plaats te maken voor een ander, Langer dan twaalf uren beeft men aeon recht op de kamer, Hij schreef ook nog een langen brief u&n mevrouw Murtrie. 1 Deti volgenden ochtend werd hij in de \VUinda aan gesproken door een gelianrden en gelaarsiWn inboor ling op een kameel, die hem van zijn hnoéfi zitplaats een vet, bruin boekje overhandigde, op den omslag waarvan geschreven stond „Men wordt verzocht hier in to schryvongezieu," noemt hy het, dut do anti-revolutinnnairen dit zeker ook in hun oog zware ofler willen brengen voor de verwezenlijking van hun lievelingsdenkbeeldbij zondere school regel, openbare uitzondering. Kwam er op den grondslag van liet Unie-rapport overeenstemming tut stand, don zeker zou meent d>' seltr. na dc uitbreiding van liet kiearoclit de kans voor de openbare school niet zeer gunstig staan. Dat katholieken, calvinisten, radicalen en socia listen. dan. indien zjj zieli nauw iiunectislo'cn ter bereiking van hun dool, liet wellicht zoover zouden kunnen brengen dat art. l'.hi van do Grondwet ge wijzigd tverd ol' kwam te vervallen, ia volstrekt met onmogelijk; onder de lagere statuien moet men niet rekenen op groote liefde voor do neutrale achool. In hoogere standen en onder do moor ontwikkelde werklieden hecht men er veel nan, doch meer nl* aan een noodzakelijke dan tuin een in zich zvlvc voortrelfelyke inrichting. Intusschen kunnen de voorstanders der openbare school zich den tijd ten nutte maken want het on- weder dat aan de lucht zit, is nog ver metdezen troostgrond besluit de schrdie ten slotte zegt te geloovcn, „dat indien het rapport morgen aan den dag kou en meeat worden uitgevoerd, liet misschien enkele omterieekeningeu mi tuier zou hebben gehad." Het bezonk van ilun Keizer van Duitschluiul aan nits Intel is thans vastgesteld, enbepuiM op 3 Augustus. Daarna gaat du Keizer tot den lion «lier maand naar Engeland. Onder dagteukrnitig van 3d Januari heoft generaal Vetter du volgende dankbetuiging gericht aan du ouratu ondurteekenaa"s van hut bekende telegram, waarin door eenige honderden landgunooten dun generaal en liet Indische leger hulde werd gebracht: «Toen my, onmiddellijk nadat de tyding der verovering van Tjakra-Neg-ara in het vaderland was bekend geworden, iiot telegram bereikte, waarin mij en mijnen dapperen hulde wen! gebracht door u un vele anderen, die zieli hij tt hadden aangesloten, ontving ik omstreeks denzellden tijd, uit alle oorden des vaderlands, zoowel als uit deze kolonie en uit vele steden in liet buitenland, waar Nederlanders zijn gevestigd, zulk een groot aantal gelukwunsciiun met du behaalde over winningen, dat 'net mij onmogelijk was op al die uitingen sympathie en geestdrift te 1 antwoorden. In die dagen toch namen nog zoo vele ernstige plichten tnij zoo geheel in beslag, dat ik mijn erkentelijkheid niet ander wist kenbaar te maken dart door het plaatsen j eener openlijke dankbetuiging in eenige dor i voornaamste organen der dagbladpers. I Titans echter, nu my. in aansluiting met i evenhedoeld telegram, de keurig gecnliigra- pheerdc lijst bereikt, waarin ik de namen aantref van hen, die zich met u hebben ver- eonigd om hun gevoel van vaderlandsliefde te toouen, door de warme belangstelling in hut door hut Nederlandsche-Indisclte leger, onder inijn bevelen, op Lombok behaalde succes, acht ik het mij tot een aangenamen plicht u allen daarvoor mijnen warmen dank te betuigen, mede namens hen, officieren en minderen, die vermoeienissen ellende enge- Tarvin bekeek het boekje nieuwsgierig, eenige verbazing. Kén ding hail hij van don Oosterling al geleerdnooit verwonderd to zijn. Hij las op do eerste beduimelde bladzijde Gods dienstige samenkomst iedere» Zondagochtend te hall'neht, in de zaal van hot zondelingh lis L. R, Eate». Atnerikaanseh prosbytoriaansch zetulohng. Nu, in ieder geval zyn de lui hier vroeg lm de hand, dacht Tarvin. Kerk om halfaetii! Om hoe laat zouden ze dineeron Wat moot ik mot dut boek doen vroeg hy aan den nog steeds wachtenden lila». De soldaat en het kameel keken hem heide aan en gingen toen brommend wegAio» ging de zaak toch hcclemaal niets aan. Tarvin zond den vertrekkende nog een opmerking achterna van twijfelachtig welwillende gezindheid. Dit was blijkbaar geen land waar men met korte woorden zaken kan doen.Hjj dorstte naar het oogen blik, waarop hij met den ring in den zak en Kate naast zich, weder naar het Westen zon kunnen koers zetten. Om tot dut doel te geraken, moest hy beginnen met naar het zendelinghuis te gumt. De zendeling was een Amerikaan en zou Item meer omtrent den ring kunnen vertellen. Tarvin koesterde bovendien een zoet vermoeden, dat hy iets omtrent Kale zou Hot zendelinghuis lag even buiten dc stadsmuren, varen met my deelden, en die mij, door hun plichtsbetrachting, hun dapperheid en hun opgewekten ^eest, in staat hebben gustelden, Loinbok-krijg tot een ik mug het gerust zeggen schitterend einde te brengen. Aanvaardt, Mijne Heer en, metuwumede- onderteokenaren, du verzekering mijner diep gevoolde erkentelijkheid en weest overtuigd, dat du door U tuin Leger en Vloot in my gebrachte hulde mij steeds in uangenum* herinnering zal blyven." Generaal Vetter, zal na ingang van zyn ontslag int don dienst 15 Maarteenigen tijd du gxst wezen van ilen Gouverneur-gene raal27 Maart of 3 April vertrekt hij naar Europa. Te Genua verlaat hij de mailboot om een tocht van vier weken door Italië en waar schijnlijk ook door een deel van Zwitserland te maken. In hut begin van Juni wordt hjj hier te lande verwacht. Onze lezers zullen wel doen, den tegen- woordigen winter in het geheugen to houden, want ze zullen er aan hun kinderen en klein kinderen van hebben te verbalen. 'tVriesf nu al (als men de paar dooidagen niet inederekent) nut zoo lang als in den be kenden winter van 1890. Die begon echter 25 November en duurde tot 22 Januari, maar thans is bet in de eerste dagen vun Januari gaan vriezen, en twee maanden later vriest liet nog. Eigenlijk is dat zooals het behoort, want van oudsher hebben alle kalenders ons verteld, d.it du winter duurde van 21 December tot 21 Maart. De «fatsoenlijke" winter van 1890 kwam dus eigenlijk een maand te vroeg, en de slate'*, die van 1895, precies in den voor den I wintervorst bestemden tyd. Maar wat geeft dat als de natuu - ons gewend beeft het beter te, weten dan de uiman.ik Niemand was er op bedacht, dat het ver keer nu nog zoo belemmerd zou zijn, do hande laar noch ile fabrikant, noch de landbouwer; geen wonder dun ook, dat er gebrek wordt geleden, gebrek door bet ontbreken van de verdiensten, waarop men had gerekend, ge brek door hot ontbreken van brandstof en voorraad. En nog steeds is er geen eind aan te zien, want weer komen berichten van sneeuwstor men. en dat nog wel uit het «altyd zonnig Zuiden." Niet minder den 15-4 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van veer baas te Nijmegen, onder wie vele kapiteins van booten. De jaarwedde bedraagt 1 775 benevens vrye woning. De gelukkige, die benoemd werd, is W. C. Wouters, schipper aldaar. Naar de betrekking van vader en moeder in bet Burgerweeshuis te'sGmvenhage, din- Woldra ontdekte hy, dat er in liet huis lovende wezens waren, met een warm hart. die hem mol vreugde begroetten. Mevrouw Kates was een moe derlijke vrouw, die er uitstekend slag van had het haar omgeving aangenaam en gezellig te maken, eott geboren huisvrouw, meteen rond, glad gezicht, zonder rimpels en mot heel zachte, vriendelijke oogen. Ze kou ongeveer veertig jaar zij». Hour kastanjebruin haar was glad naar achteren gestreken zo mankte oen rustigon indruk. Ze vertelde haar bezookor, dat ze uit Bangor in Muitte waren gekomen. Tarvin bezat de gelukkige gave, ieders sympathie te wekken hjj was eett man aan wion meu geneigd is zijn diepste hartsgeheim moe te doelen. Hoevclcn bandon roods aan hem hun ellondo verteld, hem het verhaal gedaan van hot onrecht, waaronder zy gebukt gingen ituoeslul kon hjj niet helpen, maar als by kans er too zag, had hy nooit geweigerd hen aan te hooren. Voordat het ontbijt op tafel stond, haddon do hoer en mevrouw Estes reeds hun hart bij hom uitgstortze vertelden van du moeilijkheden, hun door den Maharajah in don weg gelegd, van de vrouwen van don Maharajah en de geringe voldoening die zjj van hun arbeid hadden. En ze spraken met hem over hun kinderen, die zo naar een tante te Bangor hadden gezonden, tor wille van de opvoeding. 't Is nu vijfjaar geloden dut ze weg zyn, zeide mevrouw Estes, toon zij zich tuin tafel zotten, Fred was toen zes en Laura acht Jaar, dus nu zyn ze al elf eti dertien I Deuk eens aan. We hopen dut zo ons niet vergeten hebben maar wat kan men andere verwachten van kinderen, die op dien leeftijd van gescheiden worden 1 hun c Aan het. ontbijt vertelde nu Tarvin op zijn beurt van Topaz. Hjj haalde een landkaart to vooreuhyn en toonde den heer Estes de liggiug, wees er op, dat indion oon spoorweg word aangelegd van het noorden naar het zuiden, die stail een kolossale toekomst te gemoot ging en toon vertelde hjj van do gebouwen, «lie er in de laatste twaalfmaanden nis door een tooverslag verrezen waren oti hoe de bewoners den dag mi den vreeseljjken brand alweer bozig waren geweest, de huizen op te bouwen, groo ter en ruimer dan voorheen. Hjj overdreet hier en daar, onder den invloed der oninetelyke vlakte, waarojt hjj van zijn plaats hot uitzicht had. Ik; meen. «Int een jonge dame uit den Staat Colorado op weg naar ons is, viel mevrouw Estes bom in tic rede. H'orri/ r/ rrn

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1