Stadsnieuws. Advertentiên. dj onqrtzaal „^iipijtia." Donderdag 21 Maart 1895. 4de (laatste) Concert Notaris Groll Het BUITENGOED VILLA Wij meenden, dat de Tweede Kamer des Zaterdags en des Maandags in den regel geen zittingen hield, om de leden in de gelegen heid te stellen naar hun woonplaats te ver trekken en van daar terug te keeren, zonder genoodzaakt te zijn des nachts of des Zondags te reizen. Het lid Schepel acht dit niet genoeg, althans in de zitting van Dinsdag klaagde hij, dat de Kamer des Dindags reeds om elf uur be gon, zoodat nu niet alle leden tegenwoordig konden zijn. Maar als hij Maandag van huis was gegaan, zou hij heel gemakkelijk Dinsdag om elf uurtegenwoordig kunnen wezen, want de heer Schepel behoort toch evenmin als eenig lid der Volksvertegenwoordiging tot de Maandaghouders. Ter wegneming van het bezwaar, dat niet alle leden tenzij zij den vorigen dag op reis gaan tijdig genoeg in de Kanier kunnen wezen, opperde hij het denkbeeld om de Kamer eenige uren naar hun woonstede te verplaatsen Hij wil de bergen naar Mo hammed doen komen en de Volksvertegen woordiging in het midden des lands doen vergaderenzooals bijvoorbeeldin Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië en andere Staten'? Reeds tweemaal zegt de N. Rott. Ct. heeft zich de Minister van Marine sedert zijn optreden moeten schamen over den toestand van het materieel onzer zeemachr.. De eerste maal was het de mislukte begroeting van de Helgolandtoen twee onzer pantserschepen niet tijdig te Rotterdam konden komenthans betreft het de uitnoodiging van den Duitschen Keizer tot bijwoning der opening van het verbindingskanaal tusschen Noord- en Oost zee waarbij Nederland met slechts éen schip, zal paradeerep. En dit alles door het onvol doende onzer scheepsmacht. De 50 milliocn gulden, in de laatste 10 jaren aan onze zeemacht besteed, zouden de verwachting wettigen, dat er voldoende materieel beschikbaar was om op waardige wijze voor de belangen van het land en zijn onderdanen in don vreemde op te treden, en van voldoende zeewaardigheid om op eer volle wijze koloniën en moederland te be- schermen en te verdedigen. Want alleen de schepen, waarmede de vijand waardig te gemoet getreden kan worden, kunnen de natie, welker vlag zij voeren, op waardige wijze vertegenwoordigen bij inter nationale plechtigheden. Waar Nederland zulk groot belang heeft hij de opening van het nieuwe kanaal, had het vlagvertoon meer in overeenstemming be- hooren te zijn met, de eer der uitnoodiging. Noch in 1887, bij de jubilee-revue te Spit- head, noch bij de ontvangst des Duitscnen keizers, noch bij de Columbusfeesten te Huelva, noch bij die te Genua, noch bij die der ontdekking van Amerika in dat werelddeel zelve, was de Nederlandsche zeemacht vol doende vertegenwoordigd; integendeel stak zij af bij die van staten als Rumenië, Brazilië en Argentinië. Ook in de Chineesche wateren ontbreekt zij geheel. De werkzaamheden voordeAmsterdamsche Tentoonstelling vorderen thans goed Het schip krijgt vorm; het facade-gebouw is bijna geheel afgetimmerd; in Oud-Holland vordert men bijzonder goed. In Frankrijk is in de van Gouvernernents- wpge gesubsidieerde tentoonstellingscouraut. voor 1900 (die nu reeds wordt uitgegeven!) een aanzienlijke ruimte gereserveerd, waarin, onder het hoofd «ParisAmsterdam." allerlei bijzonderheden worden vermeld omtrent de Amsterdamsche tentoonstelling. En te Berlijn wordt een Duitsche courant uitgegeven, uitsluitend aan de Amsterdamsche tentoonstelling gewijd. «Welstaustellung Am sterdam 1895" staat aan het hoofd van dit blad. Te Purmerend heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat iemand die door een hevigen schrik negen jaar geleden het spraak vermogen verloor, door oordeelkundige be handeling van twee Amsterdamsche genees kundigen zoo goed als hersleld is en thans, als voor negen jaar, ziju gedachten weer in woorden kan uitdrukken. In een der bladen komt de volgende adver tentie voor: Een braaf huisvader, met vrouw en kinderen, die plotseling en buiten algeheele schuld JInanciëel zeer gedrukt is, verzoekt hem of haar, die testeeren moet on daarbij geen directe bestemming te volgen heeft, hem onder motto A. B. C. post-restant Bussum daarvan te laten genieten, ten einde hij zich er weer bovenop kunne werken. Vaak wordt gespot met de pogingen om door tooneelvoorstellingen, concerten, fancy- fairs enz. armen en hulpbehoevende instel lingen te hulp te komen. Mogen enkele malen dergelijke pogingen om het aangename aan het weldadige te paren aan het doel beantwoorden, niet altijd is dit het geval. Zoo leverde een tooneel- voorstelling van liefhebbers te Utrecht voor de noodlijdenden teScheveningeneen bijdrage op van f 2.245! De ontvangsten bedroegen f 160.65, de uitgaven f 158.41s. En daarvoor hebben de dilettanten-acteurs zich misschien weken lang moeten inspannen om zich op de voorstelling voor te bereiden en hebben de bezoekers guldens et mogelijk wel rijksdaalders gestort voor het heldadige doel. Een meisje van zes jaar, dat om een klem vergrijp te Scheveningen m een donkere kast werd gestopt, werd :,v d»vr angst be vangen, dat men het arme vee..: een halt uur later overleden vond. Ontboden geneeshectvn kwaedoa. dat liet arme schaap door angst gost. .-ven was. Nog Dinsdagmiddag ulus t- Maa. t werd over het ijs in de Waal br IVr.ea T\th g«v loopen, terwijl er uit aatv.u-.'..' s,aatsev. op werd gereden. Het ijs was nvm Lier reeds opgebroken tot N werd tegemoet gotten. In den oudenlom van byna 7S wren is te 's Gravenhage overleden mr. l\\au Kek. oud lid van de Tweede Kamer, in weikc :iij on afgebroken 34 jaar zitliog nad. en voorzitter van den Vredebond. Bij de Rijnsch-Westfaalsche kolenmijnen zou bet voornemen bestaan met t April a. s. het eenige jaren, bij wijze van proef, opgerichte „Kolilen-Syn.licat". dat ten doel heeft de prij zen der steenkolen zoo hoog mogelijk te hou den, tot liet jaar 1905 te verlengen. De tegenwoordig enorm hooge prijzen kun nen dan voor den duur van 10 jaren worden bestendigd, wat zeer ten nadeele der Ne derlandsche verbruikers is. Judels zal aanstaanden Zondag zijn tach tigsten verjaardag vieren. Een jongeling te Ammerstol, die bij de loting voor de Nationale militie een dienst plichtig nummer trok, en kort daarop zijn eenigen broeder door den dood verloor, wendde zich tot den Minister, met verzoek, hem van den dienst, te ontslaan, omdat hij thans eenige. zoon is. Op het adres is afwijzend beschikt, zoodat zich thans het geval voordoet, dat een eenige zoon moet dienen. l In September zullen (loor het garnizoen weder oefeningen op groote schaal worden 1 gehouden in de nabijheid der gemeente. De soldaat C. Hammer, van het 5e regiment infanterie hier. wordt werkzaam gesteld als oppasser hij het Rijkspostduivenstation, ge- xestisid op de terreinen van het genootschap S.iturn Artie Magistrate Amsterdam. IV soldaat van het 5o regiment infanterie B. v. d. T. stond voor don krijgsraad in het 8e Militaire aron- diss 'inent, standplaats Arnhem, terecht Ier stake dal hij in don nacht van 21 op 22 December jl. m hot wachtlokaal der infaiitorie-knzerne te Amersfoort, loon hii cowoicord had zich op bevel van den wacht commandant in arrest te begeven on die sergeant cien m-ohappen dor wacht gelastte, hem aan te pak ken on in arrest te stellen, een geweer, voorzien van oon bajonet, van het geweorrek heeft gegrepen en vloekend /.eggende: „dat nooit", het geweer tegen dien sergeant heeft geveld en gedreigd heelt hom te steken, waarin hij echter werd verhinderd, doordien de sergeant de bajonet en de wachthebbende man schappen den beklaagde vastgrepen. De krijgsraad achtte bovenstaande feiten wettig en overtuigend bewezen en den beklaagde daardoor schuldig aim het trekken van het geweer tegen- en 1 dreigen van zijn meerdere in rang, in tijd van vrede, 1 en Veroordeelde hem te dier zake tot een militaire gevangenisstraf van écu jaar. Beklaagde kwam van dit vonnis in hooger beroep bij het Hoog Militair Gerechtshof, we k college nu uitspraak heeft gedaan en den veroordeelde bij liet vonnis van den eersten rechter niet bezwaard ver klaarde. met voroordoeling bovendien in de kosten der nppcllatoiru instantie. Door den Minister van Oorlog is kapitein ïlir. II. van Ascli van Wijck, van liet, Ie regiment veld-artillorie, ter vervanging van kapitein A, W. tie Jonge van der Halen van liet 2e regiment veld-artillorie, aange wezen lot pliiatsvervungend-directeur van I het remonte-depot te Millingen. Wegens ongesteldheid zal de gewone audiëntie van clen Commissaris der Koningin op Zaterdag 16 Maart a.s. niet plaats hebben. Naar wij vernemen, hebben werkende le den van de zangvereeniging «Looft den Heer", van de Christelijke Jongelingsvereeniging Ps. 119:9, het voornemen om binnenkort inde bovenzaal van Volksheil een zanguitvoering te geven, ten bate van het fonds tot ver krijging van een eigen gebouw voor de Jon gelingsvereeniging. De tot luitenant-kolonel bij het 5e regiment infanterie bevorderde majoor Van Essen, van bet 3e regiment, heeft het commando over zijn nieuw bataljon aanvaard. Kapitein A. J. Ebeling is door den Minister van Oorlog benoemd tot plaatsvervangend directeur van den cursus bij het 5e regiment infanterie. De bij het West-Indische leger gedeta cheerde 2e luitenant J. A. Keeman, van het 5e regiment infanterie hier, is bestemd voor de landmacht in Suriname. Bij het jongste examen voor sergeant majoor dienstdoend officier te velde zijn ge slaagd de sergeanten-majoor B. J. Jonker en H. W. Friedli; de sergeanten P. de Jong, C, A. van Doorn, F. A. Toonen, C. J. Rertes, H. Graansrna, M. F. P. Christen en 1'. Haaks- ina ert de fouriers F. W. J. Sijbel. G. Veld man en A. C. van den Boom. Bij dat, voor sergeant-majoor administrateur, de sergeanten-majoor titulair A. J. Scholte, T. F. J. Zwaga en J. W. Harthoornde ser geanten .1. van Dormolen, C. Bruens en F. de Boer; en de l'ouriers C. A. van der Horst en J. C. Bruns. Naar aanleiding van de in de Tweede Ka mer genomen beslissing in zake den Noord- Oosterlocaalspoorweg, is in de Kamer van Koophandel te Wageningen voorgesteld bij de Regeering steun to vragen voor don aan leg van een locaalspoorweg EdeBarneveld Nijkork. Besloten werd ziclt in deze in verbinding te stellen met den ontwerper en concessio naris van genoemde lijn, onzen stadgenoot den heer A. J. Krieger. In een man. die gisteravond door de politie wegens dronkenschap in arrest werd gesteld, herkende zij een gesignaleerde, die nog een kleine rekening met de Justitie te vereffenen had. De vriend is hedenochtend naar de cellu laire gevangenis te Utrecht geleid. Aanstaanden Dinsdag zal de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel in Amicilid „Bartelman 's lijden", een zeer ge roemd blijspel van Victor Bersezio, opvoeren. Louis Bouwmeester in de titelrol, De Boer als bakker Bolinan, en Schoonhoven als se cretaris-generaal. Sapienti sat. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van cikldkx ticii i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den "18 MAART aanstaande, 's namid. van half twrb tot half itiMR, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het. teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASF.LEN, Secretaris-Penningmeester. 34*ste ST I tTS-LOTKitiJ EERSTE KLASSE. Trekking van 1214 Maart (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van 100 op No. 12672. Prijzen van 20 222 264 300 2641 2067 8280 8301 83099464 9466 9467 9469 9472 12608 12609 12614 12637 12649 12696 12698 15273 15312 15874 15883 15911 15018 15930 15931 16752 16789 ■16796 16799 16815 en 1682!). Te zinnen 35 prijzen. De volgende trekkingen geschieden tweede klasse 2528 Maart; derde klasse 8Tl Aprilvierde klasse 2225 April en vijfde klasse ö- 9, 14—17, 20—24, 28—31 Mei en 1 Juni. De tweede klasse bevat de volgende prijzen: 1 van f20 000, 1 van f5 000, 1 van f2 000, 2 van 1*1500, 5 van 1*100(1, 5 van f400, 5 van f200, 5 van f 100 en 1505 van 1*30. (Geen nieten). Loten en gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat wijk E. 350) nog ver krijgbaar: doorgefourneerde a ƒ3.50 en klas sikale a ƒ1.35 per Vso. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft van Februari 1895. UI rich Amsterdam. van Woudenberg Alblas Buitenland G. Kausen Eilendorf, Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. DAGKL1JKSGHE WATERSTANDEN I.iintersche Beek en Opgenomen dos ii Dag liooden Haan. bov. i bon. oom. bal gen. l'ot- brug. re- l.ni aard do Kom ïm. M. M. M7~ Jl. M. AI M. oM. :t Mt. 5,41 4,93 5,32 3,84 3,30 2,10 0.95 00+ 4 5.42 4,97 5,21 3,73 3,29 2,05 0,87 50+ 5,40 4,90 5,14 3,01 3,20 2,11 0,70 30+ 5,35 4,94 5,10 3,411 8,14 1,90 0,110 05+ 7 5.30 4.92 5.07 3,43 3,08 1,90 0,55 Al». 8 5,28 4,90 5,07 3.37 8,04 1,88 0,65 10— 9 5,22 4,87 5,07 3,40 2,98 1,82 3,58 10— dorus Willebrands en Catrina van Bekkum. O''ER LEDEN 8 Maart. Gerrft Mol, 12 m. Willem Krederik Sloové, 48 j. eclitg. van Johanna Catl.ariiia Dubois. Albert Hoekma, 23 j. ongeh. - Jamba Kyorarda Maria van Hamers veld, 1 m. - 0 Maart. Maria Schut, 6 m. 10 Maart. Arie Verhoef, 74 j. wedr. van Johanna Boshuizen. Tl Maart. Jam bus Johannes Hendriks, 7 «1. Teunis Daniel van Wijaarda, 7 j. Hendrik van de Meen, 1 m. 12 Maart. Alijda Hendrik» Clasquin, 3 m. Trijntje dn Mail, 15 m. 13 Maart. Moses Israël Scholman. 70 j. ongehuwd. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde be- Iniwdbroeder, oom en behuwdoom de heer M. SCHULMAN, in den ouderdom van ruim 70 jaar. S. GOUDVIS. G. van GELDER—Goudvis. B. van GELDER. Ameiisfoouï, 13 Maart *95. Eenige en algcmeenc kennisgeving. De Hoeren Mevrouw II. GERRITSEN, erkentelijk voor de vele bewijzen van belangstelling op den 10. Maart onder vonden, betuigen daarvoor, langsdezen weg hunnen vriondolijkon dank. te geven door het SïmI'HONih-Oukkst Directeur: O. K. G. VAN AKEN. Met medewerking van Mej. AU DA VMKHHlt, Zang. Aanvang 8 uur. Enlrée op den avond aan liet bureau ƒ0.99 per persoon. Abonnenten op vertoon van hun kaart. Kaarten zijn verkrijgbaar en plaatsen te bespreken a ƒ0.10 por plaats op den dag van het concert bij den Kastelein der Sociëteit Amicitia. zal op Maandag 18 Maart, a.s. 's middags om elt' uur, ten huize en ten verzoeke van G. WEGER1F llzn., in de Eijerstreek te Apel doornerfhuisgewyze verkoopen Twee sleeperswagens, een meubelwagen op veéren, een kleine weger, twee wipkarren, een handkar, een brikje, een dogeur, een onbekleede onuretise, twee paard -tuigen en eenige duizenden ponden hooi, Voorts een blaasbalg, een boormachine, aambeeld, snij- ijzers, twee bandschroeven, tangen, bascule, twee pompbakken met kranen, partij draad, 1 tuinbank, eenige coiiipleelc bergwagens, en wat er verder zal voorgebracht worden. Te zien drie uur vóór den verkoop. BURGEUJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN7 Maart. Teunis, z. van Phi- j lippus van der Pol en Susanna Steenbeek. I Annigjc Gerarda, d. van Henderikus Walda en Johanna Palland. 12 Maart. Johannes, 1 z. van Lammert Johannes Maas en f'rancina Buijs. Mendrikus Theodoras, z. van Klias 1 Johannes van Nimwegen en Maria Magdalena 1 Hendriks. Anna Gijsbertu Wilhelmina, d. van Jail van Dormolen on Johanna Maria Muijs. 13 Maart. Hendrik, z. van Nimluus I Wi ll'swinkel en Geertrui van Eiiken. ONDERTROUWD: 7 Maart. Jacobus Riegon en Johanna Aletta do Bok. J GETROUWD: 13 Maart. HermanusTheo- De Notaris A. N. 4. VOS, te Amersfoort, zal op Donderdag 4 April 1805, du» middags /2 uur, in hot hotel »i>f, V'KKori.Dn Zwaan" lo Amers foort, ten verzoeke van don Makelaar 1', II. VAN HASELEN te Amersfoort, in liet openbaar verkoopen IN DE GEMEENTE A M E H S V O O R T, van dun WclEdclGestreiigeu Huur A. .1. P METELERKAMP. Rilmeesier dur Huzaren,' aaiigemitim gelegen aan den T'treclilsclien straatweg in de onmiddellijke nabijheid van de stad en de beide spoorwegstal ions, be slaande ir. een geheel naar de eischon des tijds ingerichte met serro, koetshuis mei. koetsiorswoniug en stal en groeten tuin, zeer geschikt voor bouwterreinen. Te veilen in 9 perccelen en in massa's. Aanvaarding bij de betaling dor kooppen ningen op I JUNI 1805. Te bezichtigen, als Perccelen 1 en 2 Dinsdag en Woensdag van elke week van 's namiddags 2 tot 5 uur en perccelen 3 9 Dinsdag, Woensdag en Donderdag van elke week van vonnniddags 9 uur tot namiddags 5 uuralles op vertoon van een permissiebiljet af te geven door voornoemden notaris VOS of' voornoemden makelaar Van HASELEN. Breeder bij biljetten eu bij gedrukte noti- tiën met kaartje, die kosteloos bij voornoem den notaris VOS on den makelaar Van H A S E L E N verkrijgbaar zijn.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2