Stadsnieuws. Aldus wordt gemeld van het Meteorologisch observatorium te Utrecht. In de zitting der Tweede Kamer van 15 Maart, beweerde de afgevaardigde van Weert, dat in Nederland op elke vijf gezinnen er éen de openbare liefdadigheid inriep. Aanstonds werd hiertegen aangevoerd, dat niet ieder die liefdadigheid geniet arm is, terwijl bovendien zij, die liefdadigheid ge nieten op verschillende lijsten kunnen voor komen, tengevolge waarvan de grondslag der becijfering van den heer Truyen onjuist is. In de zitting van 20 Maart beantwoordde de Minister van Binnenlandsehe Zaken de bewe ring van den heer Truyen met de volgende beschouwing a De geachte afgevaardigde uit Weert heeft mij een oogenblik den schrik om het hart doen slaan, waar hij zeide, dat de toestand zoodanig was geworden, dat in Nederland 20 pet. der bevolking, en dat nog wel alleen dooi de openbare liefdadigheid werd bedeeld. Don kere cijfers dienaangaande waren ons niet geheel vreemd wij hebben een adres ont vangen van den Protectionnistenbond, waarin lagere cijfers, doch van heizelfde zwaarwich tig kaliber, voorkomen. Nu zie men echter niet voorbij, waar men vergelijkingen maakt met bet buitenland, dat d:iar de statistiek van het armwezen op andere gegevens berust. In Ame rika worden daarin bijv. alleen opgenomen zij, die in armhuizen worden verpleegd, in Frarkrijk alleen zij, die door bureaux de bieu- faisance worden ondersteund. Bovendien zou ik het cijfer van 20 pet. wel wat nader ont wikkeld willen zien. In de Jaarcijfers over 1893," waaronder naar ik meen ook de ge- neeskundige onderstand is begrepen, komt men tot een cijfer van niet meer dan 6 pet.. doch om zeker te zijn, heb ik inlichtingen doen inwinnen bij iemand die ambtshalve daar van geheel op de hoogte kan zijn. Deze komt op een cijfer van 7 pet., waaronder alles is i begrepen, niet alleen <le openbare, maar ook i de bijzondere liefdadigheid en zelfs ile genees kundige. verpleging. Men zal dus erkennen, dat hier een groot verschil tusschen de cijfers bestaat met de 20 pet., die volgens den heer Truyen, alléén door de openbare liefdadigheid zouden worden bedeeld." Het ontwerp betreffende de herziening der Personeele belasting is ingekomen bij den Baad van State. Bij den Minister van financiën moet het plan bestaan, de toegezegde conversie van 360 millioen 3è pet. Werkelijke Schuld in een 3 pet. fonds, in liet volgend jaar te doen geschieden. Krachtens de wet van 9 Mei 1880 zou die conversie trouwens niet eerder kunnen plaats vinden. 't Was den 25sten juist een jaar geloden, dat de slager Schut, aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, werd vermoord. De dader loopt nog ongestraft rond, zegt het Nieuwsblad voor Nederland. De schoolkinderen te Amsterdam maken het bekende gezegde van schipper Van den Heuvel te schande. De algemeen heerschende influenza spaart er de onderwijzers en onder wijzeressen niet. Op eenige scholen moet zelfs vrijaf gegeven worden, wegens gebrek aan onderwijskrachten. Een welopgevoed heerschap, dat te Rotter dam een prachtige zaak had en in korten ijd f80 000 Bonder de menschen bracht," is thans ingedeeld bij liet 3e regiment infan terie te Bergen-op-Zoom als plaatsver vanger. Is onlangs melding gemaakt van een bedelaar in Twente, die zijklanten per spoor bezocht en daartoe een abonnementskaart genomen heeft, thans wordt een ander, nog merkwaar diger geval medegedeeld. Op den Rijksweg van Gorinchem ziet men bijna dagelijks een man en een vrouw op een tandem, die aldus zich van de eene naar de andere gemeente verplaatsen en er bun eerzaam bedrijf uit oefenen. Te Haarlem is Zondag een der oud-strijders van 1830 gestorven, de heer F. Soeters, 5 October 1808 te Amsterdam geboren. Reeds bij het begin der onlusten onderscheidde hij zich zóo, da!, hij bij Kon. besluit van 16 November werd benoemd tot ridder dei- Militaire Willemsorde. De beer Soeters, die dus 65 jaar het eere- kruis gedragen heeft, was zeker wel een van de oudste ridders. deed, had hij, alvorens de restauratiezaal binnen te treden zijn modern hoofddeksel verwisseld met een astrakan mutsje. De hoed werd in het rijtuig neergelegd, en hoe dan ook, hij viel daar uit en werd door een der medeloopenden weder in het rijtuig geworpen. De heer Muiier, meenende te doen te heb ben met een ongepaste aardigheid, vatte liet hoofddeksel en gooide het, verontwaardigd, over eenige rijen van het publiek heen, op straat. Jaap zag zijn hoed niet terug, doch ont ving in de plaats daarvan den volgenden brief, aan weerszijden versierd met de uit den hoed genomen letters J. E: Goeie Jaap Hierbij de letters van uw hoed, de hoed zelve zend ik niet terug daar hij mij past en ik er juist een noodig heb, trouwens zou u er toch nu niets meer aan hebben daar ik hem boven een potje met vuur wat verwijd heb; ik het nogal een dikke kop weet u! en ik zag u hadt nog zoo een lekkere warme muts op. Aangenaam zal het mij zijn wanneer u bij een volgende ovatie een flinke jas of een paar bottines (ik heb steek No. 9) uit het rijtuig wierp, dan was ik van de zomer het heertje. Vriendelijke groeten UEd. Hoeddrager. N.B. Ik heb hem al op." Komt er in den huidigen tijd weinig geld in des landmails buidel, lang geleden was het al evenzoo. In de eerste 25 jaren na 1500 werd op de weekmarkten onzer steden voor een zak tarwe 12 stuiver, voor een zak rogge 8 en voor een zak gerst 5 stuiver betaald het maalloon voor een zak graan bedroeg een oortje of 2 stuivers. Eieren kreeg men eigen lijk voor niemendal, zelfs 33 voor éen stuiver. Nu er weder eenige millioenen voor de ver betering van het materieel van ons leger zijn toegestaan, mag nog wel eens op liet onvol doende van ons geschut in Indië gewezen worden, meent de Arh. courant. De leemen muren van Mataram en Tjakra- Negara zouden zeker aan de uitwerking van het nieuwe geschut niet zoo lang tegenstand hebben geboden. Daarbij kwam nog gebrek aan ammunitie, daar de granaten ongevuld uit Europa kwamen, waarvan in Indië hoog stens 600 stuks in de week konden worden gereed gemaakt; men is er op Java blijk baai- niet. op ingericht, belegerde plaatsen te bom- mardeeren. Onze verliezen zouden minder zijn geweest, indien de artillerie haar taak heter fiad kunnen verrichten. Het blijkt, dat noch ons civiel bestuur, noch de Generale staf voldoende op de hoogte zijn geweest. De vrijgevigheid hier te lande vormt met de zuinigheid op dit gebied in Indië een groote tegenstelling, hoewel die daar meer nood zakelijk is en onder andere omstandigheden een catastrophe had kunnen ten gevolge heb ben. In dit opzicht is Lombok voor ons een harde leerschool geweest. Het is te hopen, dat die ons Indisch bestuur werkelijk zal ten goede komen. Een landbouwer uit Eesveen keerde met een met riet beladen wagen huiswaarts. Buiten de Oosterpoort te Steenwij k wierp een bal dadige knaap een der dartele paarden met een steenhet verschrikte dier maakte een sprong op zij, met het treurig gevolg, dat de boer van den wagen viel en onder het wiel geraakte. In een naburig huis gebracht, over leed hij binnen weinige minuten. Als er iemand den jongen bijtijds een oor veeg had gegeven, zouden de rechters te Hee renveen hem tot veertien dagen hebben ver oordeeld men moetdestraatjongens immers eerbiedigen. In de Standaard komt de volgende merk waardige advertentie voor: Men verzoekt adresopgave van een bakker, slager en kruidenier, die karakter genoeg bezit en niet omkoopbaar is voor enkele karaktelooze autoriteiten en particulieren, om voer bloed en maag schadelijke bestanddeelen in door hem te betrekken voedingsmiddelen te doen. Na de behandeling van het proces tegen Klaas Boes wees een der bladen er op, hoe laag de lezing van slechte lectuur iemand kan doen dalen; een ander blad meende, dat tot die gevaarlijke lectuur ook behoorden de uitvoerige verdagen die in de bladen over het proces-Boes werden gegeven. Hoe juist deze opmerking ook is, meent een deel der per.; aan baar lezers te kort te doen wanneer zij nen de verslagen van dergelijke monster processen onthoudt. Zoo vond men in deze dagen weer haarfijn alles medegedeeld wat voorkwam in het proces in zake den moord te Btissum gepleegd. Welk nut kan toch dergelijke lectuur opleveren Toen Jaap Eden ziju intocht te Haarlem De eind-uitslag van den biljartwedstrijd te Amsterdam gehouden tusschen de heeren E. Wollf en H. Wilden is, dat Wollf 5676 punten maakte en Wilden de bepaalde 6000. be twee grootste seriën (kader van 35 cen timeter) voor Wollf waren 99 en 110, die voor Wilden 122 en 143. Aanstonds zijn de beide vermaarde billart- spelers weder een match van 5000 caram boles begonnen gewone, partij. De uitslag van den eersten dag was 333 voor Wollf, tegen 1000 voor Wilden. Wilden wedde, dat hij in dezen wedstrijd een serie van minstens 500 caramboles zou maken. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dut de. Ruud dezer gemeente zal vergaderen op Maandag den 1. April aanstaande, des namiddags te 1'/, ure. Amersfoort, den 28. Maart 1895. Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPEN NINCK. Maandag 1 April, des namiddags half twee, zal de Raad der gemeente een openbare vergadering honden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Voorstel van Burg. en Wcth. tot verhooging van het schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool. 2. Voorstel van Burg. en Weill, tot onderhand- sclio verhuring van een hoekje grond aan de wed. P. Schimmel. 3. Outwerp-bealuiten tot af-en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting over 1894. 4. Benoeming van leden en plaatsvervangende le den der Commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der Wet op de schutterij. 5. Benoeming van leden en plaatsvervangende le den van de stembureaux voor de verkiezingen in 1895. H.H. M.M. de Koninginnen zullen dit jaar het paleis te Soestdijk niet betrekken. Het bureau van «Liefdadigheid" zal voortaan niet mèeriederen Dinsdag vergaderen en aan staanden Dinsdagmiddag geen zitting honden. De 1e luitenant F. L. de Voogt, van het 2e regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool hier, wordt 1 November van die detaeheering ont heven en keert naar zijn korps terug. Onze vroegere stadgenoot de 2e luitenant J. P. Hendriks, van de infanterie O. I. L., is bevorderd tot le luitenant. Het zal aanstaanden Zondag juist 25 jaren geleden zijn, dat besloten werd tot den aanleg van de Oosterspoor. De Amersfoortsche courant van I April 1870 zegt dienaangaande «Met groote vreugde vermelden wij, dat, in de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders in deHollandsehe IJzeren Spoorweg Maatschappij, de Raad van administratie werd gemagtigd tot het aan vaar den der conssesie voor een spoorweg van Amsterdam over Hilversum naar Amersfoort en Zutphen, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht, en tot het sluiten der leening voor de uitvoering noodig. «Eindelijk zal dan de directe verbinding van Amsterdam met Amersfoort, waarvoor wij sedert jaren ijverden, tot stand komen. Eindelijk zal men worden verlost van het tergend monopolie der Rhijnspoorweg-maat- schappij." Gelijk men weet, werd de lijn 10 Juni 1874 ingewijd. Bij de Maandag, ten overstaau van den architect W. I I. Kam gehouden aanbesteding voor den verbouw van perceel 50 aan de Langestraat en het bouwen van twee wonin gen aan de Lievevrouwestraat, voor rekening van den heer M. H. van Rnalte, werd inge schreven door ile volgende stadgenooten i„ Ruitenberg!), f12 740; G. Wassing, 112280: J. de Geest ('12 000: H. Heilijgers, f 12 000 G. Prins, f11985: K. Klaren heek, 111980; H. Schouten, 110 800: W. van Achterbergh, f10771, en J. Dieters, f 10 600. Het werk is niet gegund, Maandag werd aanbesteed liet uitvoeren van onderhoudswerken aan na te noemen spoorbanen, in 5 perceelen. De raming be droeg f15 350. De volgende stadgenooten schreven in voor perceel 1, van de Vork tot Resteren J. van den Bergh, 12900, hoogste; H. Hei lijgers, f2745; W. van Achterbergh, 12740, laagste. voor perceel 2, van Resteren tot Leerdam II. Heilijgers, f4230, hoogste; J. van den Bergh, f4150; J. van der Geest, f4100W. van Achterbergh, f3790. De laagste inschrij ving beliep f3695. voor perceel3, van Leerdam tot Dordrecht II. Heilijgers, f3300. De hoogste inschrijving was f3750, dc laagste f3097. voor perceel 4. van Amersfoort tot Reste ren J. van den Bergh, 1'2850, hoogsteVV. van Achterbergh, f2540; H. Heilijgers, f2320, laagste. voor perceel 5, van de Vork tot Kleef: H. Heilijgers, f2950. hoogste; de laagste inschrijving bedroeg f2580. Een vriendelijke occasional schrijft ons: De sociëteit Burgerlust gaf voor haar leden en introduced een uitvoering len beste die werkelijk als goed geslaagd mag worden be schouwd. Op vereerend verzoek had men daarvoor uitgenoodigd de tooueelisten onder directie van mevrouw Bakker; opgevoerd werden «Jenny de hand werkster, of de Vloek eens vaders," tooneelspel in 5 bedrijven, ge volgd door «De bloemenmaakster van Parijs", operette in l acte, en ten slotte «De revue artistiek", groot lachsucces in 1 bedrijf. De uitvoering, was in éen woord buiten gewoon; de krachten die 't gezelschap bezit zijn werkelijk goed. Dank aan het bestuur der Sociëteit voor het genoegen den leden engenoodigden ver schaft. Dat genoemde vereeniging in bloei en welvaart moge toenemen, is hun welgemeen de wensch. Bij de invitatie-partij door de onderofficiers gymnastiek-en scherm vereeniging «Lvcurgus" aanstaanden Zaterdagavond om hall' 8 in do liuitou-socicteil te geven aan haar donateurs, de leden van Amkilia en enkele genoodigden', zal het volgend programma worden ten beste gegeven 1. Orkest. 2. Opkomst der turners. £3. StJialbcfoningen, voorafgegaan door eenige vari ation op 't gaan in het kruis. 4. Schermen (geweer.) 5. Schooloefeningen rek en ringen. 6. Orkest. 7. Oefeningen naar keuze: ringen. 8. Schermen (degen.) 9. Standen. 10. Vrije oefeningen. 11. Schooloefeningen: brng. 12. Orkest. 13. Oefeningen naar keuze: rek. 14. Schermen (sabel.) 15. Marniergroepen. 1. Ten strijde trekkende Ge relief van Thorwaldseu. 2. Strijd. 3. Overwinning. Na afloop hal. Gemengd Nieuws Een reiziger verhaalt, dat in Korea de in solvente debiteuren en zelfs hunne naaste bloedverwanten aan een zeer onaangename wet zijn onderworpen. Zoodra een schulde naar op den bepaalden tijd niet aan zijn verplichtingen voldoet, krijgt hij vanwege de overheid een dracht stokslagen, hetgeen iedere veertien dagen herhaald wordt, totdat zijn schuld vereffend is. Indien hij sterft vóór de afdoening, «erven" de naaste bloedverwanten de straf, tenzij zij het sehuldbedrag aanzui veren. Geen bost land voor hen, die er opuit zijn altijd te Icoopen maar nimmer te betalen. Te Weenen mag een dienstbode niet op een ladder staan of in de vensterbank zit tende de ruiten schoonmaken, zonder een veiligheids-gordel oin te hebben, die met een touw aan het huis is vastgemaakt. Wanneer de meid uitglijdt of haar evenwicht verliest, blijft ze hangen en kan nooit een ongeluk- krijgen. Een uitstekend middel, dat navolging ver dient. KENNISGEVING- De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ontvangen: 1 Jaarverslag van de Kamer van Koop handel te Londen over 1894. 2. Consulaire Verslagen No. 12; inhoud Argentinië, Stuttgart. Wyek. 3. Weekblad van de Maatschappij van Nijverheid No. 12. 4. Statistiek in-, uit- en dooi"'oer Jan. 1895. 5. Tarieven van invoerrechten in Canada, Madagascar, Obok, Sierra, Leona, Britsch Guyana. Denemarken, Nederland, Kaap-ko lonie en Oianje Vrijstaat, Zweden, Servië, Tasmanië, Curasao. 6. Brochure: Archief van Handel en Nij verheid, all-'Vering 2. 7. The Buyers Guide (Gids voor koop lieden en fabrikanten). 8. Jaarverslag van de vereeniging «IJet Buitenland." Belangstellenden kunnen bovengenoemde verslagen enz. voor oonigc dagen ter lezing ontvangen, aantevragen bij den ondergetue - kende IIERMs. I'. van HASKLKN, Secretaris. Amerskookt, 25 Maart 1895. DAGELIJKSClIK WATERSTANDEN vun ,1c Luutcrsclic Bock Opgenomen des i 4.70 1.70 I 4.70 j 7.20 3,38 2.98 1,'Jl >.17 J 3.34 I 2,97 I 1.89 I 5,12 i 3,2(5 2,94 1,88 i 1,150 I Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de mitand Februari 18515. Reizigers 4!J5! 566 497 378.35 Bagage honden (tonnen 1059 12638,40 Levende dieren, rijtuigen enz. 20618.60 Goederen (tonnen) 472496 «738 096.40 Diversen 21 322.08 Totale opbrengst I 296053.83 Totaleontvangstsedert I Jan. '95 «2 559 067.37 gedurende 1894 «2 701873.10 in exploitatie 1895 1560 KM. 1894 1566 KM. ontvangst per dag KM. /'27.70 29.24 34*ste ,ST t l'M'S.lsOTKHMJ TWEEDE KLASSE. Trekking van 20—28 Maart (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummeu te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 12624. Prijzen van /'30 211 2663 2679 2083 8280 8289 8298 8310 8315 9458 9489 12691 1260412G21 12631 12666 12091 15285 15291 1525)7 15307 15314 15919 155124 16762 16708 en 16853. T" zumen 28 prijzen. De volgende trekkingen geschiedenderde klasse 8—14 April vierde klasse 2225

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2