Donderdag 18 April 1895. No. 4450, 44e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden Is—Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct. per 3 maanden. Advertentiën 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct, Afzonderlijke nummers 10 cenl. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkoBten in rekening gebracht. Bureau MUURHTJIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnuninier 19. Uit. Den Hang wordt nader bericht, dat in het vervolg bij aanbieding van requesten aan HU. MM. de Koninginnen op den openbaren weg den belanghebbenden zal worden ver zocht, het verzoekschrift af te geven ten paleize, alwaar bet verzoekschrift rechtstreeks II. M. de Koningin-Regentes bereikt. Het is bovendien regel, dat alle requesten door H. M. zelve geopend worden. HH. MM. de. Koninginnen vertrekken a. s. Zaterdagmiddag met een extra-trein Holland sche Spoor naar Amsterdam, alwaar de ko ninklijke trein ten 3 ure 5 min. verwacht f wordt heide tijdstippen gerekend naar plaat- j een eij en ij(Onder dit totaal is echter niet begrepen Naar De Telegraaf verneemt, beeft H. M. 1 bet bedrag door liet comité te Amsterdam de Koningin-Regentes den wensch te kennen ontvangen. gegeven, dat het ontwerp tot uitbreiding van 1 L i h.-r KinsmM bij .ten R:,il van State zal wol- "V"» ïan ernst« '"!k don iliaoziilld.in, eer lint Hof to Amsterdam I 7>k',T ""ytenseen paar maan- komt wordt tegemoet gezien. 1 Sedert eenigen tijd reeds is waterzucht bij j eenige andere leden hebben in bet Zuiden bun winter-, of wilt ge liever, hun lente kwartieren betrokken. Naar de Residentiebode meldt, is de Minister van Justitie voornemens een commisie te be noemen, rnet opdracht te onderzoeken in boe- I verre door den arbeid in de gevangenissen af- J breuk gedaan wordt aan de nationale nijver heid en, zoo ja, welke beperkende rnaatre- j gelen daartegen kunnen genomen worden. Volgens de jongste (negende) opgave is 1 thans in het geheel ingekomen bij den secre- taris-penningrneester van het Centraal-comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten can in N.-I. gevallen militairen I?ij Kon. besluit is ingesteld een afzonderlijk kruis dat als blijk van bijzondere waardeering zal worden uitgereikt aan allen, zonder on derscheid van rang ol' graad, «lie tusschen 29 Juni en 25 December 1894 deel hebben uit gemaakt van de expeditie op Lombok. Het kruis zal worden vervaardigd uit het veroverde bronzen geschut. Rij Kou. Resluit is genpraal-rnajoor C. DevkerliolV, civiel en militair gouverneur van Atjfih en ondorliooriglieden, bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde, en is de assistent-resident van Groot-Atjeh, 1). A. Kroesen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaa! zijn gisterochtend in de afdeelingen bijeengekomen tot. onderzoek der aanhangige wetsvoorstellen behalve dat van mr. Ilartogb. In een deze week te houden openbare vergadering zullen de voor afdoening vat bare wetsontwerpen behandeld worden. In afwachting van de sectie-verslagen en regeeringsautwoorden over de meer omvang rijke wetsontwerpen, is de Kamer voornemens daarna tot liet. laatst dezer maand uiteen te gaan. De Haagscbo briefschrijver van de Zul- phensclir Courant schrijft in zijn jongste» brief: De Tweede Kamer zal waarschijnlijk niet voor bet laatst van Mei terugkomen. De voorzitter is naar Italië vertrokken en ook Feuilleton. 20). Naar het Engelsch. De Maharajah zwclgde den drank in, trok leelijke gezichten, .wisohte de laatste droppels van het vocht van knevel en baard en wierp zich achterover in zijn stoel, mot starende oogen voor zich uitziend. Na een paar minuten sprong hij overeind, in ongebogen houding en met een glimlach. Ben je daar, Sahibzeide hij. Zoodra je hier bent, voel ik lust om te Lachen. Ga je van morgen mee rijden? Ik ben uw man. Breng mij dan het veulen van Foxhall dat kan jij berijden als je wilt. Heel goed, zeide Tarvin onverschillig. En ik zal mijn eigen merrie rijden. Laten we heengaan vóór de agent van den Sahib komt, ging de Maharajah voort, Juist tóen ze wilden uitrijden, kwam de prins naar. zijn vader toegeloopen om dezen iets te vrugen. Tarvin kon hun gesprek niet begrijpen, wel merkte hij echter op, dat zij uit de vrouwen vertrekken gedurig werden gadegeslagen en hoorde hij, dat er druk gesproken werd. Wat ga jij vandaag uitvoeren, ventje vroeg Tarvin. Ik zal eerst mijn nieuwen zadel halen, ant woordde de knaap, en dan ga ik wat spelen met den zoon van den eerten minister. hem ingetredenzijn lichaam is pijnlijk gezwollen hij is half versuft en moet door de zonderlingste middelen, welke zijn om- i geving op hem toepassen, eenigszinsiuopge- j wekte stemming worden gehouden. Reeds hebben de poenggawa's een verzoek j tot de regeering gericht om, bij overlijden, het. lijk van den Vorst naar Lombok te mogen vervoeren, hetgeen natuurlijk en terecht van i de band is gewezen. Een spoedige dood zal, zegt bet Bat. Nieuws blad. onzes inziensnog de beste oplossing zijn, zoowel voor den afgeleefden patiënt, als voor de regeering, aan welke daardoor veel last en kosten worden gespaard. Op Eersten Paaschdag is te 's-Gravenhage na langdurige ongesteldheid overleden jhr. F. de Casembroot, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Met jhr. De Casembroot is een der dapperste tevens een der meest beroemde Nederland- sehe marine-oflicieren uit deze eeuw heen gegaan, een man, door allen die hein konden geëerd oin zijn onversaagdheid en koelbloe digheid, om zijn eerlijk en rondborstiig karak ter, door zijn minderen geacht wegens zijn vriendelijkheid, maar tegelijk onkreukbare, strenge eerlijkheid. Piekend is zijn moedig gedrag ter gelegen heid van de verwikkelingen in Japan, hoe hij, destijds kapitein-luitenant ter zee, als commandant «Ier Medusa, op schitterende wijze de eer der Nederlandsche vlag hand- Als het sissen van een verborgen slang nam het gedruisoh achter de ramen toe. Blijkbaar had de eene of andere de woorden van het kind verstaan. En ga je vandaag niet naar miss Kate? Vandaag niet't is vandaag Zondag voor mijik ga dus niet naar mevrouw Estes. De Koning keerde zich plotseling tot Tarvin en sprak half binnensmonds Moet hij eiken dag die vrouwelijke dokter zien? Al mijn volk beliegt mij, in de hoop daar door bij me in de gunst te komen; zelfs kolonel Nolan zegt, dat de knaap heel sterk is. Spreek de waarheidhij is mijn eerste zoon. Hij is niet sterk, antwoordde Tarvin be daard. Misschien zou het beter zijn als hij ook vandaag naar miss Sheriff ging. U verliest er niets bij, dunkt me, als zij het oog op hem houdt. Ik begrijp u niet, zeide de koning, en zich daarop tot den knaap wendend, vervolgde hij ga van daag naar het huis van den zendeling, mijn jongen. Ik ben hier gekomen om u te spreken, zeide de knaap vrijmoedig. Je weet niet wat juffrouw Sheriff voor je heeft om mee te spelen, zeide Tarvin. Wat dan vroeg dc Maharajah brutaal. Je hebt een rijtuigje en tien soldaten ge kregen, antwoordde Tarvin. Die behoeft ge maar te laten komen om het zelf te gaan zien. Hij haalde een brief uit zijn borstzak, waarop iets blonk als een Amerikaansche postzegel van twee cent, en krabbelde eenige woorden aan Kate op het couvert. Deze luidden: Houd den kleinen jongen vandaag bij je. baafde. toen dit stoomkorvet de nauwe straat van Simonoseki forceerde op 11 Juli 1863. Aan zijn onversaagde houding op dezen gedenkwaardigen dag heeft De Casembroot den naam «held van Sirnonoseki"te danken. Hij werd geboren in 1807 en werd in 1822 adelborst op het Kon. Instituut voor de Ma rine te Medemblik. Na in 1872 den dienst als schout-bij-nacht te hebben verlaten, werd hem in 1879 de titulaire rang van viee-admiraal toegekend. De overledene was ridder 3e klasse der Militaire Willemsorde, grootkruis Neder landsche Leeuw en ridder van verscheidene buitenlandsclie orden. Zijn stoffelijk hulsel zal morgen om 11 uur op de begraalplaats „Eik en Duinen worden ter aarde besteld. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene zal de begrafenis in allen eenvoud plaats hebben. In Den Haag wordt nog steeds het verbod gehandhaafd om in de week vóór Paschen openbare vermakelijkheden te houden. Zelfs de uitvoering van kamermuziek is ditmaal door den hoofd-commissavis van politie ver boden. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat er in de gevangenis te Roermond 23 personen, die van ernstige misdaden verdacht worden, in preventieve hechtenis zitten. De laatste dagen is er eerst nog een moordenaar bijgekomen en nu weer een meineedige die gedurende de zitting der rechtbank werd gevangen genomen, zoodat de 25 nu vol zijn. Van bet arrest door het gerechsthof te Am sterdam gewezen ten laste van D. T. en K. R., gewezen gemeente-ontvanger en gemeente secretaris, van de Bilt, wegens valschheid in geschriften, enz. gepleegd aldaar, en ver oordeeld ieder tot drie jaren gevangenisstraf, is door K. R. beroep èn cassatie aangetee- kend. Aanstaanden Zaterdag, 20 April, zal te Amsterdam de jaarvergadering worden houden van Vereeniging tot vereenvou diging onzer schrijftaal." Nog vóór dien tijd zullen de definitieve spelregels liet licht zien de uitgave daarvan is voorzien van een adhaesie-betuiging van prof.Cosijn en onder- teekend door de professoren Van Ilelten, Simons en Speijer. Paasch-Maandag is te Osch in den ouder dom van ruim 102 jaren overleden Johanna Kops, wed. A. van Heeseh. Tot het laatste oogenblik van haar leven was zij in het bezit van al haar geestvermogens. De exploitatie van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam heeft, volgens het Han delsblad, in het afgeloopen jaar een verlies opgeleverd van ongeveer f82000. De eenige openlijke herinnering aan den 3U0sten verjaardag van Houtman's eerste tocht om de Oost, bestond op 2 April jl in een krans aan liet.rnonument van den koenen zeevaarder te Gouda. Door de «Vereeniging van kommiezen bij 's Rijks belastingen", die thans ruim 1800 leden lelt, is aan den Minister van Financiën opnieuw een adres om lotsverbetering aan geboden. De klachten, welke hier te lande in den laatsten tijd steeds luider worden over fles- schentrekkers en wanbetalers, en over de nadeelige gevolgen van faillissementen, heb ben reeds vaak aanleiding gegeven tot het zoeken naar middelen tot verbetering. Een der beste is zeker, dat de soliede handel zich aaneensluit, en in het vorig jaar is op het Congres van den Nederlandsehen Bond «Maat schappelijk Belang" het nut daarvan nog eens in het licht gesteld. Pogingen door vergade ringen van handelaren en fabrikanten gedaan, om een vereeniging te stichten, zijn echter afgestuit op de moeilijkheid, dat de meesten liet te druk hebben om naar eisch voor de gemeenschappelijke belangen te kunnen op treden. Daarom tracht men nu een anderen weg in te slaan, door de stichting eener «Vereeni ging tot bevordering der belangen van credi teuren in faillissementen en onderhandsche accoorden," zooals de lange titel heet, maar die tevens den korteren naam draagt van «Unitas." De namen der commissarissen, de heeren J. Blooker, Julius Eltzbacher, mr. Hazelhoff Roelfzema, Frits Olie en mr. B. J. Polenaar, geven de overtuiging, dat deze instelling op goede grondslagen rust. en eveneens doen dit de namen van een aantal bekende advo caten, die zich in verschillende arrondisse menten bij de vereeniging hebben aangesloten. In de Limburger Koerier komt een artikel voor van den heer M. de Ras, betreffende liet geweren-vraagstuk. Ook op gezag van Frausche en Duitsche deskundigen herhaalt hij, dat men ten aanzien van de vuurwapenen zich' in een overgangstijdperk bevindt en men niet niet den Minister kan zeggen, dat' bet Manlicber-repeteergeweer, kal. 6.5, nog over 20 jaar zal voldoen. Nu reeds wordt die bewering gelogenstraft door den Duit- schen generaal Wille, c' Wat er van morgen gebeurd ia, komt mij voor, niet in orde te zijn. Bedenk iets om hem bezig te houden. Doe maar spelletjes met hemzorg in elk geval dat hij niet in'het paleis komt. Ik heb je briefje gekregen. Alles in orde. Ik weet wat je bedoelt. Hij riep den Maharajah bij zich en gaf hem den brief. Breng dit aan miss Kate, als een brave jongen en zeg, dat ik je zend, zeide hij. Mijn zoon is geen boodschapiooper, sprak de koning uorsch. Uw zoon is niet wel, en ik was de eerste die u omtrent hem de waarheid zeide, meen ik, zeide Tarvin. Het veulen is wat gevoelig in zijn bek, denk daaraan. U zult er afvallen, zeide de Maharajah, buiten zichzelven van pleizier. Hij gooit al de grooms af. Op dat oogenblik werd een raam op het plein driemaal achter elkander dichtgeslagen, wat bij de groote stilte duidelijk hoorbaar was. Een van de knechts ging voorzichtig langs het steigerende paard. Tarvin zette zijn voet in den stijgbeugel, om er op te springen, toen het zadel geheel ronddraaidede knecht liet den kop van het. paard los en Tarvin had nog juist den tijd om zijn voet vrij te maken, toen het paard vooruit sprong. Ik heb slimmer manier gezien om iemand van kant te maken dan deze, zeide Tarvin be daard. Breng hem weer hier, ging hij voort tot een van de stalknechts, en toen hij het veulen weder in zijn handen had, knelde hij het dier tusschen zijn knieën, alsof het nog nooit bereden was sedert het voor het eerst een gebit in den bek had. Nu vooruit, zeide hij en sprong in.den die als specialiteit op zadel, terwijl de koning langzaam het plein verliet Het veulen rende een eind voort, ging stijf op de voorpooten staan en bleef onbewegelijk." Tarvin, die er op zat als een cowboy, zeide kalm tot den knaap, die al zijn bewegingen gadesloeg. Ga nu heen, Maharajah, blijf nn hier niet draaien laat ik zien, dat ge naar miss Kate gaat. De knaap gehoorzaamde meteen spijtigen blik op het onwillige paard. Toen trachtte het veulen zijn bereider af te werpen; het wilde het plein niet verlaten, hoe Tarvin ook tot hem sprak, eerst van den zadel, toen tusschen de opstaande ooren. Eensklaps echter zette het zich in bewe ging met een plotselingen sprong en holde in pijlsnelle vaart naar buiten over de zandvlakte, tot Tarvin het eindelijk tot stilstaan dwong. Gij rijdt als een Rajput, riep de Maharajah hem in het voorbijrennen toe. Mooi gedaan Mooi gedaan 1 sprak hij. Tarvin, ik moet je kolonel maken van mijn geregelde cavalerie. Tien millioen ongeregelde duivels! zeide Tarvin onbeleefd. Terug, beest, terugen hij slaagde er in het paard aan zijn wil te doen ge hoorzamen, zoodat hij het ten slotte gelijken tred deed houden met des konings paard. Die rivier van u is vol goud, zeide hij, na een oogenblik zwijgen, alsof hij een onafgebroken gesprek voortzette. Toen ik een jongeling was, zeide de koning, maakten wij hier jacht op zwijnen. In de lente zetten wij ze na met zwaarden. Dat was vóór de Engelschen hier kwamen. Daar ginds bij uie rots heb ik bijna mijn hals gebroken. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1