Donderdag 2 Mei 1895. No. 4454, 44e Jaargang gAKUNTALA. Binnenland. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Jhnderdagnamiddag met gratis Zondagsblad, Abonnement por maanden/1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort '10 cl., voor binnenland 60 el, oer 8 maanden. Advertentiön 6 regels 00 et.; elke vogel moor 10 et. Orante lettors naivr plaatsruimte. Legale-, ofHoioële- on onteigent igsadvert. por regel 15 et. Reclame!, per regel '25 et. Aftmuhrlij/ee numm-rs 10 mil. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 rogols, in hot Zondagsblad, per regel5 cent. Bü advertentiön van buiten de stad worden do inenssoerkoston in rekening gebracht. Bureau MUUBHUIZEN hoek Kortegraolit, Wtfk B. 80 Tolopliooiimiinnier 11). Schutterij. K E N N I SG^E VINO. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 1 der wet op de schutterijen van dun 11. April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat iedor ingezeten van liet Rijk die tip den 1. Januari van elk jaar zijn 2östo jaar is ingetreden en zijn 34slo niet heeft voleindigd, tol liet uitoefenen van den schut terlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit vim den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 0;, als anderszins, tot invoering van voorzegde wet gemaakt, benevens het Koninklijk besluit van den 7. September 182S (Staatsblad N'o. 55); Brengen ter keunis van de belanghebbenden, dat ter anngifto tot inschrijving voor de Schutterij ver plicht zijn ingezetenen, zonder onderscheid, geboren in het jaar 1870, waaronder niet alleen alle Neder landers, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf hou dende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, liet zij door cene uitdrukkelijke verklaring of wel door liet werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en ac hoofdmiddelen van hun bestaan, bet voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan don dag hebben gelegd Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Nederlan ders, mitsgaders de gcpnsportcorde militairen, geboren in do jaren 1861 lot en met 1869, wellce sedert dein het vorig jaar gedane inschrijving limine vaste woon plaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van liet door hou alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, be schouwd moeten worden hier te wonen, lot deze aangifte gehouden zijn, al ware liet ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds tor inschrij ving aangegeven, aan de lining voldaan of ook een numuiervcrwisaeiunr gestold hebben Dat diegenen, welke in meer dan eone gemeente hun gewoon veroiijf houden, gehouden zijn zicli for inschrijving annteiuelden, daar waar eone dienst doende Schutlery bestaat, of dilar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen, terwijl de studenten, geümnlooiccrdcn in huizen van negotie, klerken van notarissen, advocaten, enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in do gemeente, alwaar zij limine studie houden, werk zaamheden uitoefenen q!' dienstbaar zijn; do ambte naren en goömplouieerdon aan liet provinciaal Gou vernement, en alle andoren, al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeoreu of werk zaam zyn, in de gemeente hunner vorige woonplaats, .de buitenlandszecvarendcn in do plaats, waar zij bun wettig domicilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeonte alwaar zij liet laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalen, daar want* zij voor de belasting zijn aangeslagen Dat door leder, die zich tot die inschrijving aan meldt, ecno geboorte-acte, of bij ontstentenis van die oeno acte van bekendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zyn juiste ouderdom kan blijken, behoort le worden overlegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen, door liet gemeentebestuur naar eigen oördeel worden ingeschreven, onverminderd liet recht van den ingeschrevene om van zyn juisten ouderdom nader le doen blijken. Feuilleton. 15. Mei aanslaande geopend, en op Vrijdag, dier maand gesloten worden; terwijl zij, die bevon den worden zicli niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtsbohalve door liet Bestuur worden ingeschreven, door den Schutters raad tot oene geldboete verwezen, en bijaldien blykl dat er tijdens de verzuimde inschrijving gecnc redenen tot uitsluiting of vrijstelling van dendienst to hunnen aanzien bestonden, zonder loting hij do Schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden ton raadhuize op Woensdag, den 15. en Zaterdag, den 25. Mei 1895, telkens van 's voormiddags lü tot 1 uur des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastge- stclden lyd zicli ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op bon de straffen wegens liet ver zuim van inschrijving, by art. 9 der wet op de .Schut terijen vermeld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gohuwd of als weduwnaar met kind of kindoren in liet af- geloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de nlgeiiieenc rol der Schutterij zyn gebracht, doch sedert dien lyd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en tvlzoo in de eerste klasse dor voor dit jaar op te maken nlgoinoono rol mouten gerangschikt worden, by deze opgeroepen om van dusdanige verandering van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur, u! wel zich daartoe ter Secretarie iianiciuolden vóór de terangen inschrijving. uur des namiddags, en dus voor den 15. .Mi staande, zullende hij verzuim dezer aangitie de be langhebbende, ingeval by dientengevolge met op de bijzondere rol mocht zyn overgenomen, dadelyk volgons art. 1 van bel Koninklijk boluit van Sep tember 1828 (Staatsblad No. 65) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hom die in zyno plaats is opgeroepen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwen de. zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gobruikelyke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De BurgemcuHter, F. D. SCIIIMiMELl'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. liddags 10 1 30). Naar hal, Engelsch. Tnrvin luisterde geduldig, hoewel de geschiedenis dor oudheid een inan tier toekomst weinig be langstelling inboezemt. Na eerst de zes-cri-negcntig mijlen terug tot Rawput Junction nfgelegd to hebben, zou Tarvin eoti spoorwegverbinding mot het Weston vindon, die hem, zovcn-en-zestig mijlen verder, naar een ander kruispunt zou kunnen brengen. Daar zou hij dan op cén andere lijn moeten gaan en na honderdzeven mijlen gespoord te hebben, zou bh zich op vier mijlen afstand bevinden van die sttul met haar negen vediepingen hoogen wondertoron, huur reusachtige muren en verlaten paleizen. De reis zou minstens twee dagen duren. Tarvin verzocht een kaart van het land te mogen zien, en hij zag nu, dat de weg, dien'Estes - hem aanraadde, langs drie zijdon van don groot viorkant liep, terwijl een andere cenigzins kronk- kolende weg ongeveer direct van Rliatore naar Gunaur voerde. Deze weg schijnt mij korter, zeido hij. Ja, maar dat is geen spoorweg, en gij kent hij ondervinding het reizen met eon ossenwagen vijf-en-zeventig mijlen in zulk een kar is hij doze hitte een onmogelijkheid. Tarvin glimlachte. Hij koestordo geen angst voor de zon, die zijn metgezel ieder jaar iets meer van zijn kracht ontroofde. De Haagsche correspondent der N. Gron. CL, die meermalen in de gelegenheid was, den sluier over aangekondigde wetsontwerpen een weinig op te hellen, schrijft aan zijn blad «lat 't hem nog niet gelukt, is over liet Kieswet ontwerp iets naders te vernomen tltin dat het thans hij den Hand van State in onderzoek is. Zelden, zoo laai hij hierop volgen, is over een regeeringsvoordracht grooter geheim zinnigheid, in acht genomen. Het moet blijk baar een verrassing worden. Wol heb ik vernomen, dat, dé Raad van' State zich roods ruk met 't voorstel hoeft bezig gehouden n dat waarschijnlijk in de eerste uagen van Mei zijn advies aan de regoering zal worden meegedeeld. Tenzij dat advies wat wel niet is te voorzien nader onderzoek of overleg nondig zou maken, mag men heterdiis voor houden, dat, de Kamer hij huur terugkeer in Den Haag 'le kieswet zal vindon en ik vermoed dus, dat do zomerzitting vooral van gewicht zal zijn door den voorbereidenden arbeid, al zijn ook de wetten, die in openbare behan deling komen (de veiligheidswet, de militaire inundation, do Indische comptabiliteit,, enz.) geenszins van belang ontbloot. In Juli en Augustus en, zoo noodig, inde eerste dagen van September e. k. zal een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Mili taire Academie te Breda. Voor dit examen worden opengesteld 107 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de cadetten der Cadet ten-school A. bij het leger hier te lande13 voor <lc infanterie. '2 voor de cavalerie, 10 voor do artillerie en 2 voor de genie, I!. bij liet leger in Nederlandseh-lndiëI I voor de infanterie, 1 voor-de cavalerie, 5 voor do artillerie on 2 voor de genie. II. Ten behoeve van do adspiranten, be doeld sul) 11 van art. 25 der vorenvermelde wet,A, bij het leger hier te lande21 voor de infanterie, 1 voor da cavalerie, 8 voor de artillerie en 1 voor de genie; li. hij het leger iu Nederluudscli-ludië 20 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, G voor de artillerie en 2 voor de genie. Men zie verder Staals-Ct. no. 100. Volgens de Telegraaf zullen door de Depar tementen van Marine en Koloniën voortaan geen jongelieden meer worden aangenomen ter opleiding tot officier van gezondheid hij de zeemacht of hij het leger in Oost-Indië. Hij eventueele tekorten zou hierin hij voor keur worden voorziendoor plaatsing van artsen, die het verlangen te kennen geven om voor een benoeming tot officier van gezond heid in aanmerking te komen. De adjudant iu buiteugevvonen dienst van II.M. de koningin, do luitenant-generaal com mandant van Tiet leger Rn chef van hot De partement van Oorlog in Nederlandsch-Indië A. R. W. Gey van Pil tins, is op zijn verzoek, met ingang van 2 Mei 1893 eervol uit. 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Nu, ik zal hot or toch maar op wagon, al hot, hier do gewoonte oen omweg te maken, in plaats van don koristen weg to kiezen. Hij vroeg den zendeling, hoe do „Kooior er uitzag, on Estosgafer hom zulk een duidelijke den lande bewezen en met behoud van aan- spraak op pensioen. De Potil Uien zegt, dat baron Gericke van Hersvynen als Nederlandse!) gezant bij hot Belgische Hof zal worden opgevolgd door len oud-Minister mr. G. van Tienhoven. Naar hot Centrum vernoemt, houden oenige der voornaamste industrieelen, aannemers en bazen, zich bezig niet plannen voor het stich ten van een verbond van katholieke patroons, dlo zich teil doel zal stellen teil aanzien hun- werklieden do practise lie toepassing te bevor- deren der denkbeelden, nedergetegd in de encycliek »Rernrn Novarum" van Paus Leo' Mil. Het donkbeeld zit voor, den bond in eens voor geheel Noderlutid te slichten. De nieuwe formulieren voor do bedrijfs belasting, welke in do SlaatseouranL zijn afgekondigd en daarvan 30 bladzijden be slaan, wijken, voor' zoover wij hebben klin ken nagaan, in enkele belangrijke punten al' van die, welke by de invoering der wet iu liet vorige jaar waren vastgesteld. De verschillen zijn vooral van botoekenis in de biljetten »An 1", die elk belasting schuldige heeft in to vullen, en »R a", in te vullen door degenen, die eigen aangifte doen vuil hun inkomen uit bedrijf enz. Uit biljet »A" is vervallen een groot deel dor reeks van bijzondere vragen, die be trokking hebben op de verschillende bedrij ven. Zy worden ton deele overgebracht naar <ld algemeene vragen, waarvan ze dan onder doeion vormen, en voor liet overige samen gevat in de volgende V rage n a a u hen dieo en h e d r y f O f b e r o e p uitoefenen. «Waar liggen de winkels, kantoren, maga zijnen, fabrieken, werkplaatsen, ateliers, wer ven, stallingen en andere voste inrichtingen die gij voor uw bedrijf of beroep bezigt »NB. Op to guvt'ii den aard van ieder dor bovenstaande inrichtingen, alsmede de gemeente, straal, en hol, huisnummer waar zij-zijn gelogen. "Hoeveel personen rijzen voor uwe zaak «Hebt gij ten behoeve uwer zaak personen in dienst die ten hunnen luiize voor u arbeid verrichten «Indien gij hier te lande land-, tuin- of bosclibouw, hoorn- of bloembollenkweokory, veehouderij of veenderij drijft, of wel steen groeven, ol' groeven, of mijnen van andere delfstoffen hier te lande exploiteert eit tevens andere bedrijven uitoefent, kunt gy dan hot beschrijving van, zoowel van een archeologisch, architectonisch als philologisoh standpunt, dat Nick or ten laatste uit begreep, dat liet eon soort hol was een oud, bijzonder hol, dat in oen buitongowonon reuk van heiligheid stond, maar toch ook niets mcor was dan een hol. Tarvin besloot onverwijld op weg to gaan do afdamming moest maar wachten tot hij terug kwam. I let was niet waarschijnlijk, dat de bui van edelmoedigheid des Ironings zóóver zou gaan, dut hij reeds den volgenden ochtend do poorten zijner gevangenis zou openzetten. Tarvin was liet curst niet mot zich zelf eons,-of hij hom iets omtrent zijn uitstapjo mede zou ueelen, maar kwam tot het besluit, dat het beter was eerst den ring in oogensohouw te nemen, en later onderhandelingen aan te kuoopon dit kwam beter overeen met de zeden en gewoonten van het land. Hij koorde dus naar huis terug met do kaart yan Es tea in zijn zak, en begaf zich tnuiï zijn stal. Gelijk andere zonen van het Westen, be hoorde oen paard voor hom tot de eerste levens behoeften, en hij had er zich dan ook dadelijk na zijn aankomst, oen aangeschaft. Het was een genot voor hem geweest to zien, dat al do listen van ui de paardenhandelaron {vaarmee hij ooit in aanraking was geweest zich vereenigd vonden in don persoon van den mageron, gebronsden Kabulsohon handelaar, die op eon avond liet schichtige steigerende voor de veranda had gebracht, en oen nog grooter genot wns het voor hem gowoest, te toonon dat hij alle streken doorzag. Do onderhandelingen, die half in ge broken Engelsch on hall' in zeer duidelijk Arno- rikaansch worden gevoerd, eindigden hiermee, dat Tarvin de gelukkige bezitter werd van een lee- lyken, nmisklourigen Kathiawar-hengst, die om zijn onverbeterlijk gedrag uit llarer Britschon Majesteits dienst ontslagen was, en na de talrijke ongelukken, dio liy-by de eavallorie lufd aan gericht, do zwakheid had te golooven, dat lijj nu op zijn lauweren kon ruston. Tarvin had hom langzamerhand uitdozon zooten droom gewekt, in de oogenblikkon, waarin hij behoefte had aan bezigheid, en zoo do Kathiawar er zich al niet dankbaar voor betoonde, hij was tenminste beleefd. Daar er in liet onfatsoenlijke gedrag on in de uitdrukking der oogon van liet magere dier iets was, dut Tarvin aan oen ouden vijand, zekeren Fibby Winks, deed donken, had hij zijn ros dezen naam gegeven. Fibby stond achter het huis in de zon te dommelen, toon zyn moester kwam en hot dok kleed van hem afnam. Nu gaan wij eens, eon ritje doen, Fibby zeido hij. Do Kathiawar snoof en stampte. Ja, je bent altijd een lundlooper geweest, Fibby, zeido Nick. Fibby word door zyn zonuwachligon oppasser gezadeld, terwijl Tarvin een deken uit zyn kamer haalde en er don voorraad di.cn hom hot eerst voor de hand kwntn, in borg. Fibby moest zich, wat voedsel betrof, maar op Gods goedheid verlaten. Toon ging hij oven welgemoed op weg, nlHgold liet, maar oen ritje om do stad. Het whh nu ongovoor drio uur in don namiddag. Tarvin zou de onuitputtolyko broil van Fibby's aangeboren kop pigheid gebruiken om met bohut)i zijner sporen, de zovon-en-vijftig mijlen naar Gunaur in do volgende tien uren af te loggen, als do weg goed waszoo niot. dan mocht het paard er tweo uur langer over doen. Op do terugreis zouden er geen sporen noodig zijn. liet wns volle maan, en Tarvin wns 'genoegzaam' bekend met do intUüdseho wogen te Gokrul Hoetarum en vorder op, otu niot door dwarssporen in verlegenheid to worden gebracht. Nadat Fibby er van doordrongen was, dathy niet drio verschillende richtingen, mnar slechts een moest inslaan, knabbelde li ij op zyn gebit, liet zijn hoofd zinkon en begon kalm te draven. Nu hield Tarvin do tougela in en sprak hom vriendolyk aan. Fib, nnjn jongon, wy gaan niet uit om wat beweging te nemen oor do zon ondergaat, zult gij dat ook wel begrepen hebben. De eone of andere domkop heeft u geloerd uw tyd to vnrkwiston met oen Engelsehon draf; in den loop van don dag zullen wij nog wel andere zaken besprekon. maar dit zullen wij al dadelijk vaststellen wy beginnen niet. mot een misdaad. Houd hier du» nice op, Fibby, eil gedrnag je als een ordentelijk I paard. Tarvin moest echter nog oen tijdlang over dit onderwerp doorspreken, eer Fibby weer don go- makkelijkon inlaiidscdion gang aannam, dio monsoh noch dier vermoeit. Daardoor liegon het hem dui- I del'yk te worden, (lat er een lange rcis.vöor hem lag. en hij liet den staart hangen. Eerst bewoog hij i zich. in de stofwolken-van de karren, beladen mot katoen, die naar het verafgelegen station te Gu naur redon. Wordt venolgd

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1