Stadsnieuws. in die andere bedrijven aangewende kapitaal aftonderlijk begrooten T' ln biljet »R", waar de cijfers, van inkom sten moesten worden ingev.uld, is de belang rijke wijziging gebracht, (lat die cijfers in veel meer onderdooien moeten worden op gegeven. t'. volgens het -vorige biljet mocht men in éen cijfer vereenigd invullen de gezamèn- j, hjke inkomsten uit bedrijf, ambt of betrek- king en als commanditair vennoot. In het nieuwe biljet wordt van elk dier bronnen van inkomst afzonderlijk het cijfer ge vraagd. Evenzoo is het- met de overige inkomsten,, die onder de wet vallen en die (behalve de tijdelijke) in 1804 te zamen mochten wor den opgegeven, maar in 1895 moeten wor den gespecificeerd. I n daarentegen vervalt de uitvoerige speci- - ficatie van aftrekposten', welke zich nu tot 2 bepaalt (rente van kapitalen en premie van levensverzekering); de overige zijn in andere vragen begrepen. Als wij juist zien, komt de wijziging in hoofd zaak neder op meer weetgierigheid van den fiscus, wat de afzonderlijke deelen van de r inkomsten betreft: Het is mogelijk, dat dit Voor een juiste heffing noodig'is, maar wij twijfelen zeer of de belasting er door in popu lariteit zal winnen. Wanneer men zich overigens herinnert, hoe de voormalige redacteur van het week blad. Nederland thans Minister van Finan ciën op sarcastische wijze de samenstel ling dezer formulieren wist te hekelen, klinkt het bericht omtrent de vaststelling van een nieuw formulier niet vreemd. Alleen moet men zich er over verbazen, dat de heer Sprenger van Eyk eerst bijna een jaar na zijn optreden met zijn nieuw formulier ge reed is.. Zoo erg eenvoudig schijnt het toch voor hem niet geweest, te zijn, het werk van zijn voorganger Pierson te verbeteren? Het 5e jaarverslag der vereeniging «Moed, Beleid en Trouw." welke ten doel heeft de ridders der M. W. O. en hun achtergelaten betrekkingen te steunen, is verschenen. In dit verslag wordt allereerst gewezen op de geschiedenis der vereeniging, welke haar ontstaan dankt aan een door den heer Charles Boissevain in lipt Hbld. uitgedrukteu wensch, wélke o. a. weerklank vond bij jhr. F. de Casembroot. In 1804 werd ontvangen f 21495.851/., waar van f 14109 aan giften. Ruim 1 10 000 werd besteed tot kapitaal-vorming terwijl f5505 aan onderstand werd besteed. Op dit oogen- blik is f35000 op het Grootboek belegd, en f2072.28 op de spaarbank te Dordrecht. De uitgaven voor onderstand zijn stijgende, terwijl de gewone inkomsten dalen, liét gunstigecijfer der ingekomen giften is het gevolg van de ontvangst eener buitengewone gift van i'5000 van den directeur en de commissarissen der Deli-Maatschappij. Een onzer lezers, zegt. de Amstcnl. Cl.., deelt ons een staaltje van bureaucratie mede, dat aan het ongeloollijke grenst, en we zouden er ook niet op ingaan als wij van de waar heidsliefde van onzen zegsman niet'over! uigd waren. Als naar gewoonte had hij op het ont vangen eener waarschuwing nu ongeveer een half jaar geleden zijn aanslag in do Personeele Belasting tèn volle laten betalen en vervolgens bet biljet, als afgedaan, opgeborgen. Doch wat gebeurde. Dezer dagen ontving hij opnieuw een waarschuwing tot betaling, en niet wetende wat er aan de hand was, ging hij met waar schuwing en gequitteerd biljet naar den ontvanger en vroeg wat dat beteekende. En nu bleek liet, dat een ambtenaar ten belastingkantore zich indertijd had vergist, toen hij moest uitrekenen hoeveel er nog per saldo te betalen was en bij die gelegen heid een halve cent te min gerekend nad. En voor die halve cent werd nu een waar schuwing gezonden, en berekend óok. Aan de zijde van hem die de fout gemaakt heeft, had toch o. i. de beleefdheid mede gebracht op "andere wijze dft zaakje uil de wereld te helpenen is het nu te verwon deren dat men door deze handeling misschien weder een ontevreden belasting betalende meer heeft gekweekt En aan wien in den regel de schuld'? had geknaagd, zoodat hij het aan dat reglc- menten-versiindeod ondier te danken heeft, dat hij op de Merwede in handen viel van reglementen-eischende veldwachters, die nu tegen den man wegens scheepvaartovertre ding "verbaliseerden. Dat de oplichters steeds nieuwe middelen vinden om slachtoffers te maken, ondervond dezer dagen een dame te Baarn. Zij ontving n.l. eeu pakket, zoogenaamd afgezonden door een welbekende Amsterdam- sche firma, onder rembours van f24.50. Niets kwaads vermoedende, betaalde zij, hoewel zij niets besteld hadmaar wie schetst haar verbazing toen het pak niets anders inhield daneen paar turven. Te. Breda is overleden de gepensionneerde generaal van het Indische leger Meijer, een der helden van den Atjeh-oorlog. Geboren 1 November 1832, volbracht hij zijn studiën op de Kon. Mil. Academie en werd 8 Juli 1852 benoemd tot He luitenant bij het Oost-Indische leger. De ontslapene had een roemrijk en eervol verleden. Hij diende o.a. als majoor op Ce lebes, waar hij, in het gevecht bij Baraba- toewa gewond werd. Merkwaardig vooral is zijn verblijf als luit.-kolonel, van 4876 tot 79 op Atjeh, waar hij uitblonk in de ge vechten bij Larnbavoe en Samalangan. Hij maakte den - 70-daagschen tocht van gene raal Pel mede, die in zijn armen stierf in het bivak bij Tonga. Benoemd tot kolonel en chef van den gene- ralen staf, ging hij in 1881 met verlof naar Nederland. In 1883 bood de Minister van Koloniën De Brauw hem het legercommando in Indië aan, doch generaal Meijer moest, om gezondheidsredenen, hiervoor bedanken. Zijn groote verdiensten werden achtereen volgens beloond met het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e klasse, de eeresa bel, de Militaire Willemsorde 3e klasse, en het ridderkruis der órde van den Neiler- landschen Leeuw. Generaal Meijer was steeds een eenvoudig en bescheiden man. Ook in dit seizoen zal Mannstaedt's phil- harinoniscli orkest zich in het Kurhaus te Scheveningen doen hooren. De reederij te Scheveningen, die altijd bij de pinken is geweest en nog is, is nu door het gemeentebestuur aan den dijk gezet. Bin nenkort zal zij worden gepierd, om wellicht ten slotte niettegenstaande alle moeite, arbeid en ontwerpen totaal te worden ge havende Laat iemand nu nog eens beweren, onze taal zich niet tot woordspelingen leent. Het Hoog Militair Gerechtshof beeft be slist, dat klachten bij den militairen rechter moeten zijn ingediend binnen een termijn van drie dagen na het eindigen der discipli naire straf, waarover de klacht wordt inge bracht, of wel, bijaldien de gestrafte militair zich eerst bij de hoogere militaire autoriteit over de hem opgelegde.straf heeft beklaagd, binnen een termijn van drie dagen na het tijdslij), waarop door hem van zijn chef de medeileeling is ontvangen, dat deze geen ter men heeft gevonden om de straf te wijzigen of op te.heffen; zullende klachten, na voor schreven termijn van drie dagen bij den militairen rechter ingediend, alleen dan als tijdig ingebracht worden beschouwd, wanneer mocht blijken, dat er gegronden redenen hebben bestaan, welke de indiening van de klacht binnen de termijn verhinderden. Bij den uitgever Jacs. G. Robbers te Am sterdam is verschenen de eenige officicelc dienstregeling der Ncderlandsche spoor- en tramwegen, samengesteld volgens de gegevens verstrekt door de bureaux der exploitatie van de Ned. Spoorwegmaatschappijen. Deze volledige met een goede kaart voor ziene gids ko.<t Slechts 5 cent. De inaand Mei zal zich onderscheiden door talrijkeonweders en hooge temperatuur, welke alleen in het midden der maand een weinig daalt. Terwijl de eerste -helft van Mei, met uitzondering van de dagen omstreeks 8 Mei, tamelijk droog is. zal daarentegen do laatste helft rijk zijn aan regen en onweders, soms met slorpt gepaard. "Aldus voorspelt Falb." Ken schipper uit Hei-en Roeicop had het ongeluk, dat oen rat aan zijn scheepspapieren LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN ver zonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft van April 1895. S. KöhlerAmsterdam. Mej. SchimmelHilversum •Moens G. v. d. Walle. 1 Buitenland J. KleinstraHoboken. Dr. ValelonBuitenzorg. De rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. In de gisteravond gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging «Amers foort" is in plaats van mr. W. II. J. Royaards, die de candidatuur niet kon aanvaarden, ge stold tot candidaat voor de Provinciale staten G. J. baron Vap Hardenbroek van Ainmerstol, hier, die evenals de heeren mr. A. J. de Beau fort en mr. A. W. van Beeck C'alkoen de candidatuur heeft aangenomen.* Onze geachte stadgenoot de lieer W. A. Croockewit Hoopt aanstaanden Zondag 5 Mei zijn 70-sten geboortedag te herdenken. Uit dep regenmeter hier is in April afge tapt 37.5 m.M. regenwater. Er waren zes regendagen. Zeer dikwijls komt het voor; dat iemand die een mooi lied gehoord hoeft en het óok wil zingen niet altijd do partituur er van kan krijgen, die voor zijn stom geschikt is. Te moeilijker wordt liet geval als hij het pian'o- accpmpagnement er bij \Vll spelen en niet genoeg in de muziek bedreven is om zoo maar a prima vista te tmnsponeeren Geruimen tijd reeds is naar een m ddel gezocht om deze werkelijk lastige mak op te heffen; sinds lang reeds 'estaan^ib.u momiurns van welke men het klavier kan verstellen en waarop inen dus op der wijze om zoo te zeggen langs mechanischen weg al spelende transponeert. Voor pianinos bestond iets dergelijks tot dusver Luitenant Mos, van het esca< ron oidon- nansen hier een van die rijkbegaatden, die alles wat ze aanvatten tot een goed einde brengen heeft een zeer vernuftig middel gevonden om de piano-zelf te doen trans- poneeren; vernuftig, en hoogst eenvoudig tevens zooals alles eenvoudig is als een ander maar op het denkbeeld is gekomen de oude geschiedenis van het ei van Columbus. De Gebroeders Hoytink te Utrecht hebben naar zijn aanwijzing zulk een klavier ge maakt; de toon van het instrument blijft vol en mooi en het wil ons dunken, dat deze nuttige vinding zeer spoedig grooten opgang zal maken. De heer R. van den Burg, in de Arn- hemsche straat hier, heeft zulk een getrans formeerde piano in zijn rijk voorzien ma gazijn en stelt kennel's of liefhebbers gaarne in staat er nader kennis mee te maken. Gaarne voldoen we aan het verzoek tot ons gericht om de woorden mee te deelen van [Tiller's Sonntag, dat. de Lieve Vrouwe toren thans bij heel slag doet hooren. Het gedicht is van Rudolf Lüwenstein en luidt Es tónet übor das weite Fe ld, Ein liebliclios Glockeiigeliiuto, Wie ist so rullig hcut' die Welt, So sonnig und wonnig heute. Die Mirten neben .der Hoerde ruh'u Die Heerden ruh'n auf der Wnidc Die Bauern «iehen zur Kirclie nun lm stattlichen Sonntagskleido. Es ist als siiugen die Vogel a'uoh heut' Schoner als andere Tage, Als dufteten heut' mit starkerem Hauch Die Blunien ini Fold und Haage. Unci Orgolklauge tönen von tern Von Morgonliil'teu gehoben, Und alles beletwir loben den Herrn, Unci wollen Ihn ewig loben. Het andere lied, Herzenswiinsche, is het meet' bekende Thiiringer volkslied van Wilhelmina von Chezy en luidt: Ach, wie wür's möglich daun. Dasz iel» dich lassen kaun, I-lab' dic'i von Horzen lieb' Das glaubo mil' I Du hast die Seele mei» So gnu/, gcuo.'iimen ein. Dasz ieh kein' aud're lieb, Als dich allein. De schoone melodieën werden door onzen voormaligen stadgenoot den beer W. F. En- derlé, thans te Nijkerk, voor bet carillon gearrangeerd en door hem verstoken. Kippenkooplui wordt in het algemeen nagegeven, dat ze niet best met elkaar overweg kunnen en herhaaldelijk hebben ze dan ook twist. Dinsdag hadden H. en B., van hier, wier «bedrijf" boven is aangeduid, eerst eendrach tiglijk te samen en in vereeniging zaken gedaan, toen het eindelijk tot stoeien kwam, van stoeien tot plagen, en van plagen tot vechten. De verklaringen loopen zeer uiteen, doch de meest waarschijnlijke is, dat R. zijn kame raad H., zoowat tegen het einde van liet katjesspel, bij de hofstede «de Horst" onder Hamersveld, met een lat geslagen heeft en dat H.' hem toen dreigde 'taan het mes te steken". Dit dreigement in de wind slaand, heeft B. wederom geslagen, en is toen uit wijkend voor II. die den slag afweerde, in diens mes geloopen, waardoor hij in de zijde verwond geraakte. De wond, die zich aanvankelijk vrij erns tig liet aanzien, schijnt echter niét levens gevaarlijk te zijn. B., die op last van den geneesheer op «De Horst" werd verpleegd, is hedenmiddag naar zijn woning hier ter stede gebracht. De dader heeft zich uit eigen beweging aangemeld bij den beer Burgemeester van Leusden in welke gemeente hel gebeurde plaats greep. Het garnizoen was op 4 ivlei samengesteld uit135 officieren,- 278 onderofficieren, 188 korporaals, 0.0 tamboers, hoornblazers en trom petters, en 1194 soldaten; totaal 2507. Daarbij b&hooren 215. vrouwen en 511 kin deren. Gisterenoohtend om 10 uur had op plech- tige wijze plaats het overgeven van het be- i vei over het 5e regiment infanterie aan den n ieu wen ko rps-com main Tan t. De troep de manschappen der oude i lichtingen in twee bataljons vereenigd, de recrulen ongewapend was daartoe opge steld in marsfchtonue op het terrein achter de Infanterie-k&zerne. Nadat generaal-majoor Benschop met den nieuwen korps-commandant een korte inspec tie had gehouden, waarbij kolonel Hingman en kapitein Wagner hen vergezelden, en hij mededeeling had gedaan-van zijn benoeming tot. commandant der 3e divisie en zijn krach tige toespraak had besloten door een har telijk toegejuicht «Leve de Koninginnen", gaf Z.H.Ed.Gestr. hot.vaandel over aan.kolonel W. L. de Petit, die nog als hoofdofficier van tien General en staf gekleed was, en die «het kostbaarst' kleinood van het regiment" in èere zou houden «Voor Koningin en Vader land." - Zijn toespraak tot de minderen besloot de kolonel met een «lang leve generaal Ben schop'. Vervolgens werden* de officieren van het regiment, aan den kolonel voorgesteld, waarna generaal Bcnsclmp hun de-hand ten afscheid drukte. Rond en op het terrein waren heel wat tóeschouwerseen photograaf, die de groep bij het vaandel trachtte te «nemen",.bedierf niet weinig den plechtigen indruk 'van het belangwekkende schouwspel. Omtrent kolonel De Petit schrijft de Arn- hcmsche Cl, van gisteren Een groot getal officieren, waaronder wij ook den generaal-majoor Bloem opmerkten, deed Maandagavond kolonel W. L. de Petit aan het station uitgeleide, bij zijn vertrek naar Amersfoort. De aanwezigheid vanzóo velen er waren ook burgerheeren tegenwoordig, o.a. bestuurs leden van de vereeniging »W. W" maakte blijkbaar op den vertrekkenden kolonel dienen indruk. Zichtbaar getroffen, drukte hij allen de hand tot, afscheid. Wij zijn er zeker van, dot kolonel De Petit, zich ook te Amersfoort bemind zal maken. Arnhem telt een sympathiek persoon minder'. Generaal Benschop is hedenmiddag om 12.45 naar Breda vertrokken, aan het station uit geleid door den BurgemeesterdezorGemeente, kolonel Hingman, hoofd-* en sulbalterne offi cieren van het 5 regiment infanterie en rit meester Bolle. De stafmuziek was óp het" perron. Men weet, dat de gele uitmonstering der infanterie door ruode wordt vervangen. In verband hiermee vroeg een der offi cieren ons gisteren na afloop der plechtig heid «ken je 't verschil tusschen ons infan teristen en een vluchtenden vijand En op ons ontkennend .antwoord, volgde de oplossing«Zoo'n vijand pakt zijn biezen, en een infanterist biest zijn pakken." Kapitein C. W. Q. de Flines. plaatselijk adjudant hier, is in gelijken rang overgeplaatst naar 's-Gravenhage. De officier van gezondheid der 2e klasse C. E. Grasw'inckel, die te Utrecht was ge detacheerd, is met. ingang van 4 Mei overge plaatst naar Doesburg. Ingevolge beslissing van den Minister van Oorlog is aan 27 onderofficieren van het 5e regiment infanterie een geldelijke belooning toegelegd, wegens het geven van onderwijs op de Huishoudelijke school en in het scher men en de gymnastiek, terwijl aan een 20-tal miliciens die bijzonder hebben uitgemunt bij dit onderwijs een geldelijke premie is toege kend. Sergeant Rouby en fourier Slagt, beiden van het 5e regiment infanterie hier, worden voor den tijd van 4 jaren gedetacheerd bij de landmacht in Oost-lndië. De élève-muzikantenKlaassen, Rauh en Fe lix. van het 5e regiment infanterie, zijn be vorderd tot stafmuzikant-titulair. Bij het 5e regiment infanterie' bier zijn 46 korporaals en 4 sergeant-milicien geslaagd bij het examen voor den graad van sergeant of fourier, en 4ti korporaals-milicien voor dien van sergeant-milicien. Laatstbedoeldeu zijn rnet ingang van heden bevorderd tot huil nieuwen graad. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement, standplaats Arnhem, is J. M. v. d. D. milicien-plaatsvervanger bij het 5e regiment infanterie hier, schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede, door het als-verlofganger der Nationale militie, niet voldoen aan een oproeping tot den werkelijken dienst, opgevolgd door arres tatie, en veroordeeld tot een militaire detentie voor den tijd van éen maand en in de proces kosten. Een Duitscher wist Maandag op een slink- scbe manier te dringen in het gesticht der Franciscanessen te Eemnes, terwijl alle zusters op éen ha ter kerk waren. Deze hoordegerucht, ging naar de bovenkamer, zag den man zitten en wierp de deur in 't slot. De veldwachter werd geroepen en de origenoode gast ver klaarde Ferdinand Cordes te beeten, te Mil waukee geboren te zijn en een reis te doen van Hamburg naar Amsterdam. Verdachts werd bij liem niets gevonden, zoodat hij op vrije voeten gesteld werd. Het geval verwekte in liet gesticht intus- sohen vrij wat opschudding. Men schrijft ons, dat de werkzaamheden aan de tram BaarnSohst, dank zij het uit stekende weer, bijzonder goed vorderen, zoodat reeds in Mei de tram in exploitatie zal zijn. De levering van paarden enz. is opgedragen aan den heer J. J. Veerman, te Baarn. Men verzekert ons, dal door de (anti- re volutionnaire) Centrale kiesvereeniging m het district Amersfoort nog geen derde can didaat is gesteld voor de Provinciale Staten.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2