Donderdag 23 Mei 1895. No. 4460, 44e Jaargang Werkloosheid. tgAKUNTALA. Binnenland. Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. i Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement {>er 3 maanden 1.Franco alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor binnenland 60 ct. per plaatsruimte. Legale-, Verschijnt Maandag per post 1,1/5. Abo 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote letters r officieële- en ontoigcningsadvert. per regel 16 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke n Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bü advertentiën van buiten de stad worden incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MTJURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Telephoonnuinnter 19. Onder die boerenarbeiders dus, welke als sjouwerlui bekend staan, die alles aanpakken doch niet éen onderdeel van het bedrijf ver staan, heerseht dus soms groote ellende. Er zijn er in deze gemeente hoogstens 70. In geen der andere bedrijven dj vraag werd nogmaals met nadruk gedaan en ander maal eenparig ontkennend beantwoord heersehte hier in de laatste zes jaren (en. wellicht nog langer) bepaalde werkloosheid. De vragen, door de Maatschappij gesteld, warén deze 4. «Iser te uwent in dit of in het afgeloopen jaar werkloosheid in buitengewone mate ge weest 2. Indien ja, van welken aard was die werkloosheid, in welke vakken deed zij zich gelden, in welken tijd en gedurende hoe lang werd zij. waargenomen 3. Zijn er pogingen aangewend om een «•nauwkeurige statisliek van dn werkloosheid te erlangenzoo ja, door wie, en met welken uitslag Zijn- ar middelen aangewend, en zoo ja welke, om die werkloosheid it. op te hellen 1>. te voorkomen voor 't vervolg c. de daaruit voortvloeiende nooden te lenigen 5. Indien te uwent in dit of in het voor tgaande jaar geen werkloosheid in buiten- one mate viel op te merken, is dit dan anken aan aangewende middelen, die ook elders zouden kunnen toegepast worden Zoo ja, welke zijn die middelen Indien gij voor de naaste toekomst erkloosheid vreest, op welken grond rust die vrees, en welke middelen worden te uwent beraamd, om a. die gevreesde werkloosheid te voor komen b. de daaruit te verwachten nooden te lenigen 7. Bestaan er te uwent bijzondere redenen, in verband met toestanden van landbouw, I'nijverheid en dergelijke, waaruit de voorge komen, bestaande, of gevreesde werkloosheid is te verklaren 8. Bestaan er Ie uwent een of meer plaat selijke comité's tot bestlijding van de werk loosheid en -an baar nadoelen 0. Zoo ja van wien is «le oprichting dezer -'comités uitgegaan Hoe zijn ze samengesteld \Vat hebben ze tot heden gedaan en met WUlk gevolg Wat beramen ze voor de toe- Feuilleton. 6). Naar hel 'Engelsch. sen Wie spreekt er over bang zijn Wij zijn niet beleedigd. Hoort ons fluiten. Maar het spijt mij, dat. Heekier dit In zijn correspondentie heeft op- jgenomen, voegde hij er bij terwijl hij even «le Wenkbrauwen fronste. Er zouden toch lui.te Topaz -kunnen zijn. die het voor echte munt opnemen en naar Rustier gaan om op de drie C's te wachten, t'Zoo, zoo! Op die manier verdrijven zij zich dus Eden lijd. n Onze kooplieden deelen in de goede stem ming, die hief heerseht, sedert wij het bericht óntvingen, dat de president Murtrie, na zijn terug keer van Denver, de aanspraken van Rustier uit sen gunstig oogpunt beschouwt. Robbing, heeft ajn winkel fraai versierd en voorzien van aller- lande galanteriewaren. Zijn bazaar-schijnt dan iok vooral op de jeugd een groojo aantrekkings kracht uit te oefenen. Zdudt gij" niet graag eens de drie C's te Topaz binnen zien kooien? vroeg Tarvinplotse ling, terwijl hij naast Kate ging zitten, en het blad zoo hield, dat zij over zijn schouder heen kon lezen. Zou jij het willen. Nick? Nu, dat geloof ik Dan ik natuurlijk ookmaar mij dunkt, Ket is beter, -dat het niet gebeurt. Je zoudt al te rijk worden. komst Zoudt gij, door u met die comité's in betrekking te stellen, het goede doel kunnen bevorderen 10. Indien zoodanige comité's niet bestaan, acht gij liet wenschelijk, dat zulk een comité worde in 't leven geroepen Zoo Ja, zijl gij dan bereid, daartoe het initiatief te nemen Welke plannen wenscht gij, met het oog daarop aan te bieden 11. Bestaan te uwent werkliedenverceni- gingen, met wie het wenschelijk ware samen te werken 12. Is het opmaken van een nauwkeurige statistiek der werkloosheid te uwent gewensrht en mogelijk? Zoo ja, op welke wijze? 13. Indien gij den steun van het hoofdbe stuur voor plaatselijke bemoeiingen tot be strijding van werkloosheid noodigacht, welke voorstellen daaromtrent hebt. gij in te dienen Indien in uw omgeving geen werkloosheid -voorkomt of te vreezen is, bestaan er dan wellicht gelegenheden voor werkloozen uit andere plaatsen om te uwent tijdelijk werk te. vinden Indien ja, van welken aard is dat werk 14 Zijn er nog algemeene of bijzondere punten, waarop gij de opmerkzaamheid van liet hoofdbestuur zoudt willen vestigen voor een doelmatige uitvoering van het besluit, door de jongste algemeene vergadering in zake de werkloosheid genomen De conclusie der commissie luidde als volgt Af. II. Donr uwe tusschenkomst werden in onze handen gesteld de dooi' het Hoofdbestuur uwer maatschappij aan linro departementen gerichte vragen betreffende tie werkloosheid en daarmede samenhaugeude kwes- liëii meer speciaal zoo als die in onze en daaraan grenzende gemeenten worden waargenomen. Wij herinneren eriuin, dat onze. commissie zooveel mogelijk werd samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende bedrijven eu ambachten in deze gemeente uitgeoefend. Den ïrden Januari hielden wij onze eerste ver gadering en werd onze commissie geconstitueerd. Op deze bijeenkomst werden het veertiental vragen uitvoerig besproken en ten slotte de vertegenwoor digers tier verschillende takken van nijverheid uit- genoodigd, ieder in hunnen kring een onderzoek in le stellen, naar de beslaande toestanden in onze gemeente, om de daaruit volgende misslandcn te constateeron. In een vergadering, den '.kien Maart d.a.v. gehouden, kwamen de verschillende rapporten in eu werd liet oordeel onzer commissie over de verschillende vra gen vastgesteld. Onder overlegging dier rapporten en der notulen onzer vergaderingen, hebben wij thans do eer u de meening der commissie over ue vragen door uwe maatschappij gesteld, kenbaar te maken. Vraag I niccnen wij in hoofdzaak ontkenuend te moe ten beantwoorden: uit bijgaande gegevens, zal u toch blijken, dat in bijna alle ambachten de toestanden gunstiger waren dan gedurende 't vorige winter seizoen. Noch in 't bouwvak, noch in dat ileraan- verwante vakken, of wel bij sigaren-en schoenmakers of' onder fabriekarbeiders, deed zich de werkloosheid meer dan anders gevoelen en kan integendeel ge constateerd wordeu, dat van vele zijden op verbetering kun gewezen worden. Eén uitzondering bestaat echter en wel bij den landbouw. De losse duglooners, die zich bezighouden met graaf- en spitwerk, hebben telken jnre. maar hadden ook vooral dit jaar reden tot klagen. De reden dezer klachten, ligt echter minder aan buitengewoon gebrek aan werk gedurende dezen winter 't tegendeel was eerder 't geval dan wel aan de geringere verdiensten gedurende de voorafgaande zomermaanden en den minder goeden oogst, waardoor het weerstandvermogen dézer klasse van arbeiders gedurende den gedwongen rutettijd in niet onaanzien lijke mate afnam. De oorzaak dezer mindere ver diensten moet gezocht wordeu in de minderen wel vaart van den landbouwer, waarbij over dit jaar ook nog de slechte hooioogst in onze omgeving zeer zijnen invloed deed gevoelen. Vraag 2 werd hiermede tevens beantwoord. Wordt vervolgd). De Minister van Binneniandscbe Zaken heeft zijn veto uitgesproken over liet besluit van den gemeenteraad van Arnhem tot aankoop van een gedeelte van Warnsborn. Dat Ge deputeerde Staten van Gelderland het belang der gemeente Arnhem beter meenen te ken nen ilan de Gemeenteraad, verwondert ons niet; dat de Minister van Binnenlandsche Zaken liet evenzeer beter meent te kennen, verwondert ons ook nietmaar wel verwon- dert het ons. dat genoemde Minister dezelfde I tor. S. van Houten-is, die in zijn werk (Bijdragen tot den strijd over God, Eigendom tn Familie", op hl. 107 (uitgave Van Looy :n Gerlings te Amsterdam) nog in 18813 ichreef «Onderstel nu daartegen w eder, dat eenig Gemeentebestuur de hand kan leggen op de beste en best gelegen terreinen tot hun waarde als gras- of graaihanden, en ze ter geschikte grootte tot diezelfde waarde aan jeugdige tuinlieden overdraagt, wier bespa ringen of crediet hen niet in staat stellen een eigen tuin aan te leggen, hoeveel anders wordt dan de toestand Welk een krachtige prikkel tot werkzaamheid en spaarzaamheid- zou niet liet vergemakkelijken van den weg tut, het verkrijgen van een eigen warmoe- zerij voor de jonge lieden zijn. Hoevele zelfstandige nijvere gezinnen van kleinegrond- bezitters zouden aan «ie bevolking worden toegevoegd En hoe gunstig zou tevens een sneller overgang lot een meer intieme cul tuur op den stand der dagloonen werken Van waar toch, mr. Van Houten, bij u «lat groote verschil in theorie en practijk O, neon, ik zal bijtijds ophouden. Ik zal tevreden zijn, zoodra ik het stadium van fat soenlijke armoede te boven ben. Doet het je niet goed Hecklers naam daar levensgroot te zien staan juist onder „Oudste dagblad aan David-County Hij heeft twoe kolommen met advertentiesdat bewijst, dat de stad zich uitbreid. Ik had nooit gedacht, dat ik iets om advertenties zou geven, en nu wekken zij zulk een dankbaar gevoel bij mij op; bij jou ook niet, Kate? Kate glimlachte. Zij voelde iets. dat naar heim wee zweemde. Het telegram bracht haar het beeld harer moeder voor oogen, zooals zij daar den lange namiddag doorbracht in de keuken (dit was haar zóo tot gewoonte gewovden gedurende de periode van armoede der familie, dat zij het nu bij ver kiezing deed) treurig uitziende naar de besneeuwde toppen van Hig-Chief, en zich afvragend, wat haar dochter nu op ditzelfde oogenblik wel deed'. Zij herinnerde zich een-ouden schommelstoel uit de keet, dien haar moeder met dieren vellen bekleed had en die nu verbannen was uit de keuken. De tranen kwamen haar in de oogen bij de herin nering aan den strijd tusschen moeder en dochter, wie'er in zou zitten, en hoe goed bet haar deed, als haar moedertje er zich eindelijk behaaglijk in neervlijde, en zij zelf op een bankje aan haar voeten zat. Zij hoorde de kat spinnen en de ketel dingen op «le haardde klok tikte aan de wand, en de koude wind der prairie drong door dereten van do licht gebouwde keet. Zij koek over Tarv.in's schouder naar de twee houtsnecdrukkcn, die op iedere aflevering'van het blad stonden de eerste stelde de stad voor bij haar ontstaan, de andere zooals zij nu was en een nevel kwam voor haar oogen. Op blz. 108 lezen wij «Mij dunkt een veel gezonder toestand werd geboren, indien de arme -dorps (of stads-) bevolking in de onmiddellijke nabij heid der gemeenten terrein konden verkrij gen. ïlr behoeft slechts weinig betaald" te worden om de tegenwoordige eigenaren scha deloos te stellen, en men erlangt dan vele groote voordeelen" enz. Eén raad aan GemeentebesturenKomt nooit met zulke plannen bij den tegenwoor- digen Minister van Binnenlandsche Zaken, want deze heeft blijkbaar een "andere ziens wijze dan de schrijver van «God, Eigendom en Familie", al is bet éen endezelfde persoon. Op blz. 100 lezen wij (Minister van Binnenl. Zaken let op, want mr. S. van Houten beeft al .wat hij schrijft door langdurige studie verkregen, volgens zijn voorbericht, en't is dus waard gehoord te worden) «Nog voor een ander doel zou het naas- tingsrecht in practijk kunnen gebracht wor den en zou ik zijn toepassing zeer toejuichen. Ik bedoel het- behoud on de vermeerdering van de gelegenheid tot het genot van natuur schoon en tot uitspanning in de vrije lucht." En-verder (blz. 110.) «Uitbreiding van ge- meentebezit van parken en waar het behoud van de aloude bezittingen, die het sieraad uitmaken van onze sehoone zoo-als bijv. van onze Geldersche landschappen, zulks' wenschelijk rnaakt, aankoop door den Staat, is uit eeu niet-economisch, maar daarom niet minder gewichtig oogpunt een eiseh des tijds'' (sic En tóch sprak de Minister zijn veto uit. De Minister van Oorlog brengt, ten ver volge op een vroegere aankondiging betref fende de aantallen plaatsen welke voor het in tie maanden Juli en Augustus e. k. hiér te lande le houden examen voor toelating tot den Hoofdcursus worden opensteld, ter kennis van belanghebbenden, dat in plaats van 4,10 onderofficieren tot dien Hoofdcursus kunnen worden toegelaten tot opleiding voor den rang van tweede-luitenant-kwartier meester bij het leger hier te lande. Blijkens een bij het Departement van Koloniën van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie ontvangen telegram is de gewezen Radjah van Lombok tengevolge van hartverlamming overleden. De Rijksmiddelen hebben het in April goed gemaakt. Meer dan 9 ton overtreft de op brengst die van verleden jaar April. Dien tengevolge heeft de vierde maand het tekort, dat het eerste kwartaal opleverde, weder in- Het is nog al een onderscheid, vindt je niet? zeide Tarvin, die haar blik volgde. Weet je nog waar de tent van je vader stond en de oude keet, hier vlak bij de rivier. Hij wees de plaats aan en Kate knikte zonder te spreken. Dat was een goede tijd, niet waar Je vader was hing niet zoo rijk ais hij nu is, en ik ook nietmaar wat waren wij gelukkig inet elkander. Kate dacht terug aan dien tijd, en zag weer haar moeder, die van 's ochtends tot 's avonds te veel vergde van haar zwakke krach ten. De herinnering aan de eigenaardige bewe ging waarmee zij haar hand oplichtte, om haar gelaat te beschutten tegen de hitte van het vuur, als zij iets stond te braden of te bakken, of het kacheldeurtje opende, maakte, dat zij haar tra nen moest inslikken. Het eenvoudige tafereel was al te duidelijkzelfs het schijnsel van het vuur op het gelaat, en de roode gloed, die door de magere vingers scheen, zag zij Hallo! zeide Tarvin, die de" kolommen doorliep, zij hebben nog een ploeg moeten aan stellen om de straten schoon te houden vroe ger was er maar éen. En te Mesa House gaat alles naar wensen. Dat is een goed teeken. Als do nieuwe' spoorweglij n te Topaz is en een goed hotel er bij, zullen alle toeristen er afstappen. Zelfs nu komen er reeds verscheidene. Voor een paar dagen heeft Looniis een diner van vijftig couverts gegeven te Mesa House.' Zij hebben een nieuw syndicaat gevormd om de warme bronnen te exploiteeren. Het zou mij niets ver wonderen als daar ook nog een stad gebouwd werd. lleekler heeft gelijk. Zoo iets zal Topaz ten goede komen. Hij toonde het voorrecht, beBtaande in de vergunning dien avond teblyven, te waardeeren, door vroeg te vertrekken maar den volgenden avond ging hij niet vroeg weg, en daar hij geen neiging toondé, verboden onderwerpen aan te roeren, vond Kate het aangenaam, dat hij kwam. Zoo werd het langzamerhand tot gewoonte, dat hij 's avonds aanliep en zich bij de familie voegde. Gelukkig in het gevoel, dat zij eenige vruchten begon te plukken van haar arbeid, beschouwde Kate zijn bijzijn hoe langer zoo meer als iets dat van zelf sprak. Soms haalde hij haar over met hem op de veranda te gaan zitten, en te genieten van den heerlijken tropischen avond, als hemel en aarde elkander schijnen te raken, en het op aarde zoo doodstil is. Maar gewoonlijk zaten zij binnen bij den, zendeling en zijn vrouw, en spraken zij over T' paz, over het hospitaal, over den Maharajah Lunwar of over den dam en somtijds over de kinderen der familie Estes te Bangor. Gelijk echter meestal het geval is bij hen, die geheel afgezonden! van de wereld leven, draaide Jtich hot gesprek, tot wanhoop en erger nis van Tarvin, gewoonlijk om de meest alle- daagsche zaken. Zooveel mogelijk onderhield hij zich met Kate en in den laatsten tijd meestal over het hospitaal, daar de vorderingen, die zij. daar maakte, haar aanmoedigden. Na lang aanhou den zijnerzijds, stond zij hem eindelijk toe, er te komen om de hervormingen, die zij tot stand gebracht had, eens in oogenschouw te nemen. Er was heel wat veranderd sedert de dagen van den krankzinnige en de „veelgeprezen vrouw," maar Kate, alleen wist hoeveel er nog te doen was. Wordt ivrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1