Donderdag 6 Juni 1895. No. 4464, 44 e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct„ voor binnenland 50 et. per "3 maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 et.: elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclame.* per regel -5 et. AJtrmdtrlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten dc stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wyk B. 60 Telephoonnnninier 19. Het Tiroler Tageblall schrijft over de aankomst van H.fï. M.M. de Koninginnen te Igls, dat aan het statical een groote me nigte stond om de Vorstinnen te begroeten, en dat Koningin Wilhelmina door Haar lief uiterlijk de algerneene aandacht trok. In zes rijtuigen werd naar Igls gereden, van welks huizen gevlagd werd, en dit wel met de Oostenrijksche en de Belgische kleuren. Op het hotel slglerhof' prijkt echter «Ie Neder- landsche driekleur, evenals op de school van het dorp. De voor de Hooge gasten bestemde kamers zijn zeer net ingericiit, en «Ie Koninginnen zijn gelukkig, dat Zij het zon goed met het weer getroffen hebben. Hoe de naam van «le verblijfplaats van #11.11. M.M. mi eigenlijk is, schijnt nog niet geheel zeker. Men vindt dien afwisselend vermeld als Igl, Isgl, Isehgl en Ischl. liet ts een dorpje in Tyrol, waarvan 't niemand kwalijk is te nemen dat hij liet bestaan niet kent, want het heeft slechts beteekenis voor touristcn, die de Silvretta-groep (Unler- Kngadin) bereizen. Het ligt vijf uren gaans bezuiden den Arlberg-spoorweg (station Piuns, bij Landeck), tuin den ingang van het zeer romantische Fimber-dal, ruim 1400 M. boven de zee. Meer weten nevens aanwijzingen omtrent belangwekkende wandel- en hoog gebergte-toeren zelfs de reisgidsen er niet van te vertellen. Ken tiental jaren geleden was 't er, wat de herbergen enz. betreft, nog erht-Tvroolsch primitief, w. tot 't uiterste gedreven eenvoudig. Maai' de Arlberg-baan (die in 1884 is geopend) heeft in de latere jaren den stroom der zomerreizigers naar de dalen van Tyrol gelokt en zoo zullen er nu ook te Igls wel moderne hotels enz. zijn. Het nieuwe Kieswet-ontwerp is Dinsdag van den Raad van State hij liet Ministerie van Uinnenlandsehe Zaken terugontvangen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar neen studenten in de geneeskunde aan de Neder land sche Universiteiten zullen worden aan genomen, om opgeleid te worden tot officier van gezondheid der 2e klasse hij de Konink lijke Nederlandsche Zeemacht. Gedeputeerde Staten van Noord-Rrahant hebben hij de Provinciale Staten ingediend een voorstel tot helling eener belasting op Feuilleton. 88). Naar hel Engelsch. Neen, zij wist niets omtrent dien ring, Al haar gedachten draaiden zich om 'dit cone punt in het voorjaar naar huis te gaan. Haar tehuis was een klein huisje bij Surbiton, dicht bij hot Kristallen Paleis, waar haar driejarig zoontje op haar wachtteen de belangen der overige Engel- schen schenen ook geheel buiten Rajputana le liggen om van den ring niet eens te spreken. Hlechts indirect kon Tarvin uit hun gesprekken opmaken, dat zij het grootste gedeelte van hun leven binnen de grenzen van dit land hadden doorgebracht. Zij spraken zooals heidenen zouden doen, gezeten bij hun vuren, even voordat de karavaan opbreekt. Zij zeiden, dat de wegen warm en stoffig waren, en dat ze hoopten eens een punt, te bereiken, waar zij konden uitrusten. liet huwelijk was.slechts een oponthoud te meer op den nfmattenden weg, cn zij wenschten vurig, dat bet reeds voorbij was. lien hunner benijdde Tarvin zelfs, om zijn vaste geloof, in dit land iets anders op te doen dan treurige ervaringen en bittere teleurstellingen. De laatste dag der huwelijksplechtigheden brak aan en eindigde mot meer kanonschoten, meer vuurwerk, meer hoefgetrappel, meer trompetten, meer olifanten, en wanhopige pogingen der in- lundsohe" muzikanten om het Engelseho volkslied te spelen. het gebruik van rijwielen op de openbare wegen en voetpaden binnen de provincie. In het ontwerp is de belasting voorgesteld op f5 per jaar. Niet- belastingplichtig zijn o.a. militairen, die als zoodanig naar de militaire voorschriften van een rijwiel gebruik maken ambtenaren krachtens hun instructie kinderen heneden den leeftijd van 12jaren; en niet-ingezetenen der provincie, mits zij niet langer dan 14 achtereenvolgende dagen in de provincie verblijven. Zijn de rustende schutters van Schevenin - gen tot dienstdoende schutters van Den Haag gemaakt, ook die van ('harlois en Kralingen zullen, tengevolge der inlijving bij Rotterdam, in het vervolg aan de oefeningen moeten deelnemen. Het geval doet zich échter voor, dat sommige Rotterdamsrlie schutters twee uur zullen moeten loopen om het exercitie terrein te bereiken on daarna weer twee uur •om thuis te komen. Is zou men bijna vragen, de geheele schutterij, gelijk ze nu is georganiseerd, waard, dat er een man twee uren voor loopt De Schutterij wet schijnt echter onsterfelijk. Reeds veertig jaar geleden voegde de heer Gevers van Kndageest, toen lid der Tweede Kamer, den Minister van RinnenlandscheZaken toe: »dat hij niet. begreep hoe do/.e éen nacht zich gerust te slapen kon leggen, zoolang hij de schutterij niet georganiseerd had." De toenmalige Minister is reeds voorgoed inge slapen eu van zijn achttien opvolgers heeft waarschijnlijk ook geen enkele er een slapo- Inozen nacht om doorgebracht, zegtde.lrn- hemsche Cl. Kou medewerker van de Amh. Crl. ziet heel wat ernstige verschijnselen aan den Oosterschen horizont opkomenverschijnselen die terdege bezorgdheid moeten wekken. »l)e snelle machtsontwikkeling van Japan' schrijft hij, nis een belangrijke factor in het Oosten geworden, waarmode bij onze kolo niale politiek zal moeten gerekend worden. Wanneer de federatie der Australische Staten, die, door de Engelsche Regeering begunstig'!, ditmaal kans van slagen heeft, weldra een werkelijkheid zal geworden zijn, zullen ons van die zijde gevaren dreigen, wier betee kenis thans nog door weinigen vermoed wordt. Dan zal er van ons een krachtsin spanning worden gevorderd, waarhy Lombok zal blijken kinderwerk te zijn geweest. «Naarmate liet Europeesche prestige ver dwijnt, moot dit door materieel overwicht vervangen worden. Alles wat tot aanvulling en verbetering onzer Indische strijdkrachten en weermiddelen kan geschieden, mag niet worden versmaad". Het studentenweekblad Minerva meldt, dat pr if. Van 't Hoff, te A msterdarn, is benoemd tot directeur van liet Chemisch Laboratorium te Parijs en dat hij deze benoeming heeft aangenomen. De Hotel- en Reiswezen tentoonstelling te Amsterdam werd op eersten Pinksterdag door 20 500, en op Pinkstermaandag door 20G50 personen bezocht: deniet-betalenden I niet rnedegerekend. Zondagmiddag kreeg Oud-Holland zijn 100 000ste bezoekster. De vroedschap schonk baar een aardig souvenir. Hoe gevaarlijk en ongepast liet is, iemand te doen schrikken, is weder te Winschoten i gebleken. Een 18 jarig meisje aldaar is, doordat j plotseling iemand uit. den wal eener sloot vóór haa1- kwam springen, bewusteloos neer- j gevallen, hetgeen, nadat zij thuis gebracht I en weder bij kennis gekomen was, herhaal delijk terugkeerde. Eerst den volgenden dag 1 kon het meisje weder eenige woorden spreken, j Thans, na veertien dagen, is haar toestand I zooveel verbeterd, dat er geen vrees meer bestaat, dat (ie aardigheid^?) nog droevige J gevolgen zal hebben. j Nu de warmte weer menigen ongeoefende verlok, eens te gaan zwemmen en reeds hier en daar enkele onvoorzichtigen die waag- j lialzerij met den dood moesten bekoopen en i de redders in groot gevaar brachten, herinnert I de Neder landmhe Zwembond aan haar»Wen- J ken bij het redden van drenkelingen," en I zegt: Spring nooit onbedachtzaam tot iemauds hulp te water. Neem den tijd om u van jas en schoenen te ontdoen. Maak in dien tijd, al starende op den drenkeling, uw plan op. Wees niet zenuwachtig, maar gebruik ai uw tegenwoordigheid van geest. Nader den drenkeling van achter, roep hem geruststellende woorden toe on wacht tot dat zijn spartelen verflauwt. Grijp hem dan bij baron oflv !skraag, laat hem op den rug liggen, met het hoofd een weinig boven water, en zwem zelf op den rug naar hel eerate het beste Vaste punt. Is liet om een paar sla-en te doen, dan kan men den drenkeling ook voor zich uit duwen. Wie, ondanks alle voorzorg, t.loor den drenkeling gegrepen wordt, en zien niet ter- De Maharajah Kunwar bij de voltrekking van een voornaam Indisch huwelijk, hoort of ziet men niets van de bruid zou dien avond ver schijnen aan een feestmaal waar de agent van den gouverneur-generaal zou drinken op zijn gezond heid en die van zijn vader. De Maharajah zou een redevoering houden in het Engelsch; een der schrijvers van liet Hof had een lange toespraak opgesteld voor den Koning. Tarvin begon er werkelijk aan te twijfelen, of hij het kind ooit levend weer zou zien. cn vóór het feest deed hij een verkenningstocht door de stad. De avond viel en overal flakkerden de flam bouwen tusschen de huizen. Wilde bewoners dor woestijn, die nog nooit een blank man aan schouwd hadden, grepen zijn paard bij de teugels, bekeken hem nieuwsgierig en lieten hem dan weer doorgaan. De veelkleurige tulbanden geleken in het flik kerende licht op de steencn eener kostbare hals ketting en de toppen dor huizen krioelden van gesluierde vrouwen. Voet voor voet drong Tarvin zich door de dicht opeengepakte menigte, die aan den voet van den tempel stond te wachten, llij wilde alleen weten of het kind wél was; hij wilde het uit den tem pel zien komen. Om zich heen ziende, bemerkte hij, dat hij de eenige blanke was, en beklaagde zijn kennissen, die het genot misten van dit bonte schouwspel. De deuren van den tempel waren gesloten, en het licht der toortsen wee kaalste zich in het zilver en ivoor, waarmee zij ingelegd waren. Een troep cavalerie trachtte te vergeefs voor den tempel ruim baan te maken zij had even goed kunnen probeeren een regenboog te verdeelen. stond kan losrukken, late zich zakken, opdat de drenkeling door benauwdheid gedwongen wordt los te laten. Wie naar een gezonkene duikt, heeft de meeste kans hem te vinden, door zich plat op den bodem, met de armen uitgestrekt, voort te bewegen. Een touw zich om het lichaam te laten binden, voor dat men gaat redden, is niet laf, maar voorzichtig. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat de vijfjarige wiskundige Balans van de Levens verzekering-Maatschappij «Haarlem", opge maakt naar den staat van 1 Januari j.i., is goedgekeurd. Zij wijst aan een actief van ƒ162857.475. een passief van J 84 485.09, en alzoo een netto winst, door de Maatschappij behaald, van 78 372.38'. Deze bijzonder gunstige uitkomst stelt o.a. in staat de uitkeéringen bij overlijden met tien percent te verhoogen, waartoe de Al gerneene vergadering der Maatschappij dan j ook liet besluit heeft genomen. In de gistermiddag h' ropende zitting der Tweede Kauier heeft mr. A. E. Smidt den Minister van I Buitenlandsche Zaken geïnterpelleerd over het plunderen van de Anna op de kust van Marokko. Interpellant noemde de zaak zeer ernstig en hoopte op ophelderingen, welke de ware toedracht doen kennenhij ging de verschillende berichten na en vroeg aan de Regeering le. Hebben de feiten plaats gehad, zooals ze zijn gemeld 2e. Heeft de Regeering maatregelen genomen tot bestraffing der schuldigen of tot vergoeding der schade; zoo ja, met welken uitslag? De Minister van Buitenlandsche Zaken de I heer Röell, erkent dat de officiëele berichten in hoofdzaak bevestigen wat lang te voren in de couranten is gezegd, en brengt hulde aan de nagedachtenis van kapitein Velvis; verder zegt de Minister dat bet nu voorgevallene in éen jaar het derde feit van dezen aard in die streek is. Een Engelsch en een Italiaansch schip over kwam hetzelfde. De bevolking aan de kust is zeer ruw. De daders, althans de dorpen, waar de daders wonen, zijn bekend. Bij het hier gepleegd geval van zeeroof, moet Marokko de daders straffen. Schadevergoeding niet steeds bij dergelijke feiten plicht, wel Van de daken der huizen wierpen de vrouwen bloemen, gebak en gekleurde rijst onder het volk, terwijl dichters die nog aan geen vorstelijk huis verbonden waren, den lof bezongen van den Maharajah, den Maharajah Kunwar, den onder koning den agent vau den gouverneur-generaal, en van ieder die hen toescheen in staat te zijn hen met klinkende munt te beloonen. Weer klonken de toonen der zeeschelpen; de tempeldeuren openden zich naar binnen, en alles zweeg eerbiedig stil. Tarvin klemde de leidsels vaster in de hand, en boog zich zoo ver mogelijk voorover. De geopende tempeldeuren begrensden een donkere vierkante ruiriite, en een bedwelmen de geur van wierook drong naar buiten. liet volgende oogenblik trad de Maharajah Kunwar geheel alleen uit de duisternis te voor schijn, en stond, besehenen door het licht der toortsen, met do hand am hot gevest van zijn zwaard. Doodsbleek was het gelaat onder den met diamanten en smaragden versierden tulband. Don kerblauwe kringen waren onder zijn oogen, de mond was half geopend niaar eensklaps verstom de Tarvin's medelijden met. het kindhet was hem als zou zijn hart in zijn borst springen, want op het goud brokaat, waurin do Maharajah Kun war gehuld was, zag hij den ring. Nu behoefde hij geen vragen meer te doen. Niet hij zag hem: hij scheen' hem niet zijn door dringende oogen aan te staren. Ilij schitterde in het doffe rood van den robijn, het donkere groen van den smaragd, het koude blauw van den saffier, het witte lieht van den diamant. Maar al deze heerlijkheid werd verduisterd door den blinkende glans van een gesteente dat op den grooten smaragd in het midden lag. Het was de zwarte diamant hier. De Regeering heeft aanstonds maatregelen genomen en een nota bij de Marokkaansche Itegeeriug doen indienen met den eisch van vol doening. 15 Mei is bericht ontvangen uit Marokko, waarin gemeld wordt, dat de Keizer verontrust is over het gebeurde en dat een speciale gezant naar den Stadhouder is afgevaardigd met bevel de daders te zoeken en hen in hechtenis te nemen en tevens voldoening te beloven. zwart als de onpeilbare diepte van den afgrond des duivels, van onderen verlicht door de vlam men der hel. De schouders van den knaap schenen een vlam- menjuk te dragen. Het verduisterde de sterren aan den hemel, veranderde de flikkerende toortsen in doffe gele vlekken en scheen den glans van het goudbrokaat op te zuigen. Er was geen tijd om na te denken, te schatten of te waardeerenbijna geen tijd om tot besef te komen, dat het geen visioen, maar werkelijkheid was. Weer deden de zeeschelpen hun klagende tonen hooren, en de Maharajah trad terug in j de duisternis, en de deuren van aen tempel werden j geslagen. Met een hoofd als vuur en een tong, die tegen zijn gehemelte kleefde, baande Tarvin zich een weg naar het feestmaal. Hij bad dien dag den ring gezien. I Hij bestond dushij was geen legende. En hij i zou in zijn bezit komen, hij zou hem meenemen. Hij zou schitteren aan de blanke hand van me- j vrouw Murtrie, en de drie C's. zouden te Topaa komen. Hij zou de redder worden van zijn stad j en zijn medeburgers zouden de paarden van zijn wagen spannen, en hem zelf voorttrekken langs Pennsylvania Avenue. Hij was het wachten over- 1 waard, ten volle waard honderd rivieren af te dammen, een eeuw jMtchm te spelen en dut^nd mijlen af te leggen m een ossenkar. I Terwijl hij dien avond dronk op de gezond- j heid van den jongen Maharajah hernieuwde hij den eed, dien hij zich zelf gezworen had, al ging de geheele zomer er mee heen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1