Stadsnieuws. wet, Fabi'iekswet, welke beide laatste den hoofdschotel nog vormen van het Tweede Kamer-menu) maar de openbare zittingen zullen in dit zittingjaar ook in den Senaat niet. veel meer boteekenan. De oud-strijder J. Van Dodegom Smith te Naaldwijk, herdacht Zondag onder vele be- wjjzen van belangstelling den dag, waarop bij 65 jaren geleden in dienst trad in de timmermanszaak van de firma Vroeg, waar hij gedurende al die jaren onafgebroken werkzaam was en nog vol ijver aan de werk bank staat in weerwil van zijn 85jaren. Dit zeldzame feit werd Maandagavond in de ver sierde werkplaats feestelijk herdacht, waarbij het fanfaregezelsch&p «Crescendo" hem een serenade bracht. De lieer Smith is drager van de. Citadel medaille, bet Metalen Kruis en een medaille geschonken door de stad Amsterdam. Inge deeld bij de De afdeeling heelt hij de be legering der Citadel bijgewoond en de ge vangenschap te St. Oiner inet zijn krijgs makkers gedeeld. Zeer spoedig na zijn terug komst trad hij bij de firma Vroeg in dienst. Met de gemeentekas van Kessel (Limburg) is 't. nog steeds treurig gesteld. Van het hoofd der school en de twee onderwijzers werd on langs slechts óen onderwijzer het toe komende gedeelte der jaarwedde over de drie eerste maanden van dit jaar uitbetaald, terwijl de beide anderen nog altijd moeten teren'op bun tractement van.... liet vorig jaar Mot nieuwe gebouw der «Prins Ilendrik- sticliting" te Kgiiiond-aan-Zee zal D Juli plechtig worden ingewijd. Kven vóór liet. bezoek der Koninginnen aan de Amsterdamsche tentoonstelling (waar schijnlijk 11 Juli) zal de Belgische afdeeling officieel worden geopend. Volgens het Handelsblad is zeer waar schijnlijk in het laatst der maand Juli een bezoek aan de tentoonstelling te wachten van I Keizer Wilhelm en tegelijkertijd van den Prins I van Wales. Het Uitvoerend Comité van de Amster damsche tentoonstelling deelt mede. dat het besloten li po ft, dat de toegangsprijs niet meer dan óeu tickot zal "bedragen. I schappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen I aan verschillende stations opmetingen van de aldaar aanwezige steenkolen gedaan, en moet men tot het verrassende resultaat ge komen zijn, «lat o.a waar eenige uren halt moest worden gehou den, de voordcelen te bezorgen, die het be zoek van reizigers al werpt. De Staatscourant van Zondag bevat de nu vastgestelde lijstender hoogstaangeslagenen JÏ7Ö~wai'go..s, en aan dat te Gro- m de Rijks directe belastingen, bedoeld 111 I oqo waggons steenkolen minder waren art. 70 der Kieswet. - aan liét station te Zwolle Ziehier het daaraan ontleend overzicht. Fro vine Utrecht Zuid-Holland Noord-Holland Gelderland Groningen Friesland Overijsel Zeeland Noord-Brabant Limburg Drente Bevuild li'/ Aantal Langste aarntl. 221 (X)7 147 115:1.80 040 041 033 907.54 552 341 181 223 100 132 330 170 87 820 480 512202 272 780 335558 295445 100 234 509028 255 721 130703 838.00 697.31 538.64 400.03 470.05 466.78 408.901/" 359.07 285.88I/2 Op ongeveer 40jarigen leeftijd is Zondag te Bussum overleden de lieer C. Croll. Na als commies-redacteur aan liet Ministerie van Binnenlandsche zaken ontslag gekregen te hebben, was de lieer Croll eerst redacteur van Recht voor Allen, daarna medewerker aan De Amstet dammer, ten slotte redacteur aan het Dagblad (van De Kon). Voor het toelatings-examen tot de Cadetten school te Alkmaar hebben zich aangemeld 210 jongelingen. Hét getal opengestelde plaatsen bedraagt 49, als 27 voor liet leger bier te lande en 22 voor dat in Oost-lndië. Naar verluidt, zuu liet wetsontwerp tot wijziging van bet successierecht reeds van den Raad van State zijn terugontvangen. Als een aardige bijzonderheid meldt inen uit Groningen, dat van de Zondag te Amster dam opgelaten postduiven 40 uit Groningen afkomstig waren. De duif welke liet eerst aankwam was een roode, de tweede een witte en de derde een blauwe. Hij de jongste Statenverkiezing in het "eppel, i: sing voorgekomen. Een rijtuig, bestemd om Den 20 Mei jl. bad te Hechte! (bij Weert) de huwelijksaankondiging plaats van zekeren M. wiens tweede vrouw 14 dagen te voren ter aarde was besteld. Drie vrouwen, 't is sterk maar twee in óen maand is. Eenige handelsreizigers vestigen in liet openbaar de aandacht op de jammerlijke wijze,waarop de dienst op «le Staatsspoorwegen geregeld is. en wijzen op een aantal treinen, die juist 1 of 2 minuten aankomen, nadat een 'trein vertrokken is. die, ging zij eenige OQgenblikken later, nog correspondeeren zou. Zij noemen 1o. lie trein van 7.44 vin. van Arnhem; staat nota bene te Zeist wel 5 min. stil en komt dan te Utrecht 8.51 aan. Te 8.50, dus 1 min. vroeger, vertrekt van daar de trein van Ie 1 loll, spoor, die te Amersfoort aan sluiting geeft in de richting Apeldoorn. 2o. Déze zelfde trein komt te Amsterdam 9.46. en om 9.45, dus I min. vroeger, ver trekt de lloll. trein naar Haarlem, en mag men dus 44 min. wachten. 3o. Te 1.29 koiftt t'1 Utrecht een trein van Geldermaisen. en tec I.27. dus 2 min. vroeger. is de trein in de richting Arnhem vertrokken. Door die onmogelijke 2 minuten moei men dus wachten tot 4 n,. dus ruim 21/* uur. 4o. Van Utrecht komt een trein te Amster dam 4.7, en de trein Hull, spoor vertrekt 4.6. «lus weder I min. vroeger. Wachten 1 uur. 5o. Te 11.45 komt des avonds te Amster dam de trein van Utrecht, en de laatste trein naar Haarlem vertrekt van daar 11.44, dus weder I min. le vroeg. 6o. Te Amsterdam kunt de trein van Haarlem 10.44. en te 10.42 gaal van daal de trein naar Utrecht, dus weder 2 min. 7o. Een troih komt van Arnhem te 11.24, en 'e Utrecht ten 11.5. dus 19 min. vroeger is de Centraaltrein naar Zwolle vertrokken. Bewoners van Ede ol Zeist kunnen dus niet van Utrecht vóór 5 uren. naar een der plaatsen tiissehon Amersfoort en Zwolle, wat ook het geval is met den trein van 12.39 te Utrecht. 8o. Van Amersfoort komt een trein te 'Utrecht te 5.50 en is 10 min. vroeger een trein, en wel een «bommel" vertrokken in de richting Arnhem. Om dus bijv, van Nij- kerk naar Maarsbergen te komen, moet men om 3 uur te Utrecht zijn, om te 5.40 mede té kunnen, of anders wachten van 5.50 tot 9,20. Er volgen nog eenige voorbeelden maar uil de medegedeelde blijkt genoeg met boe weinig zorg van Regccringswege de dienst regelingen worden gecontroleerd en hoe weinig op de belangen van het reizend publiek wordt gelet, wat toch bij hét spoorwegverkeer do hoofdzaak is. Zooals zij nu is geregeld, doet de regeling denken aan den «rhcinii; de fer nógatif' van Bastint, waarvan liet beginsel is; herhaald en langdurig oponthoud om den stations, ecu gebrekkig liberaal kiezer op te halen, is door een naamsverwarring, bij een anti-re- 1 voltitioimair voorgekomen, die zóo dringend werd uitgenoodigd ter stembus te rijden,dat de man gevolg gaf aan liet verzoek. Twee dagen later bevatte de -V. Mepp. Cl. de volgende advertentie «Ondergeteekende. zeer gevoelig voor de eer door of vanwege de Liberale kiesvereni ging op 1.1. Dinsdag hein bewezen, door hem per extra rijtuig te laten afhalen om aan de hei-stemming deel te nemen, betuigt langs dezen weg daarvoor zijn liartelijken dank. Meppel, R. ue Yhiks. Antirevolutionair." Spoedig verscheen hierop het volgende ant woord «Vele leden der Liberale Kiesvereniging, getroffen door den i-artelijken dank door den I heer Reinier de Vries aan hun vereniging I gebracht, in de Meppeler Courant van gis- I teren, voor het hem per extra rijtuig afhalen I om aan de herstemming deel te nemen, ver heugen er zich oprecht in, dat hem hierdoor een prettige dag is bezorgd en zullen zich zijner, als het weder voor mocht komen, gaarne gedenken. Een dergelijk gratis verzetje schijnt wel van zijn gading te zijn." Uit den beschrijvingsbrief voor de 22e Algemeene vergadering van den Volksbond, vereniging tegen drankmisbruik, den 3 Juli te Deventer te houden, blijkt dat voorzien moet worden in twee vacaturen in het Hoofd bestuur, tengevolge van de periodieke aftre ding der leden mr. II. Goeman Borgesius en \V. N. F. Sibniacher Zijnen, beiden herkies baar. Naar aanleiding van liet rapport, door mr. J. A. Levy op verzoek van het Hoofdbestuur uitgebracht over «kinderbescherming en ouderlijke macht," stelt het Hoofdbestuur aan de vergadering voor, to nemen het volgende besluit «De algemeene vergadering, «van oordeel, dat de verwaarloozing der kinderen door de ouders - veelal gevolg zoowol als oorzaak van het misbruik van sterkedrank leidt tot een toenemende ver wildering der jeugd, welk kwaad in het be lang van bet kind en van de gemeenschap krachtig bestreden dient te worde dan er moesten zijn. Een landbouwer te Varsseveld gebruikte om tandpijn te stillen peper, die hij in den zieken tand stopte. Het gevolg was, dat hij reeds na twee dagen tengevolge van bloed vergiftiging overleed. De Gemeenteraad van Zwolle heeft met 9 tegen 8 stemmen verworpen het voorstel om het i-ooken gedurende de Raadsvergade ringen af le schallen. Te Hillegom is men verplicht geweest, een hond dood te seliieten, die acht dagen ach tereen op het graf van zijn meester verbleef. liet trouwe dier was van die plaats niet te verwijderen en liet het toegediende voed sel onaangeroerd. Dr. Van Hamel Roos ontving van een der grootste vischhandelaars het verzoek, de scheikundige samenstelling van haring na te gaan en de voedingswaarde er van te vergelijken met die van vleesch. Als resul taat" dezer onderzoekingen deelt hij in het Maandblad legen de vervalsehingen het vol gende mede. Gewicht. Totaalgewicht van den haring 210.5 gram, waarvan eetbaar spierweefsel 127 gram, en onbruikbaar (kop, staartvin en totaal ingewanden) 83.5 gram. Gehalte aan eiwit, vet en water van liet eetbare spierweefsel, in vergelijking met ge woon rund vleesch (mager): Haring. Vleesch. Eiwitstoffen 17.63 pet. 21.5 pet. Vetgehalte 17.63 1.5 Watergehalte. 50.77 70. Aannemende, dat I K.G. mager vleesch gemiddeld 1.10 kost, dan kan men voor datzelfde bedrag 22 ha kend tegen 5 cent per stuk). Deze haringen (berekend overeenkomstig het onderzochte monster) wegen 4031 gram, waarvan het eetbare gedeelte 2794 gram bedraagt. Dit gedeelte bevat 492.6 gram eiwitstoffen en 492.6 gram vetI Kilo vleesch bevat 215 gram eiwitstoffen en 15 gram vet. Men ontvangt dus bij inkoop van haring voor hetzelfde bedrag (d.i. dus omstreeks f 1.10) 277 gram of ca 2J/4 maal meer eiwit stoffen en 477 gram of ca 33 maal meer vet dan bij vleesch. Voorwaar een aanlei ding, uit het oogpunt eener goedkoope en rationeele volksvoeding, oin meer de aan dacht te schenken aan een zoo uitnemend voedingsmiddel Het resultaat is trouwens niet nieuw. Reeds omtrent een halve eeuw geleden gaf de ver schijning van het vlugschrift «Vleesch of Visch" aanleiding tot een breede gedachten- wisseling tusschen deskundigen en werd de Oceaan een «mijn van eiwitstoffen" ge noemd. De argumenten van hen die deze stelling verkondigden waren zóo overtuigend, dat men zich verwonderen moet, dat thans, bijna vijftig jaar later, nog alles is gelijk toen en het groote publiek er nog maar niet toe besloten heeft onj in plaats van ossen haas en kalfskarbonade, maatjesharing, schol enz. als hoofdschotel op tal'el te brengen, Het laat zich aanzien, dat nu over 50 jaar dezelfde quaestie zal worden besproken, en wellicht, evenals toen en nu, ten voordeele van de visch zal worden beslist, vermoedelijk wel methetzelfde gevolg. Voor liet Hot te Amsterdam werd Dinsdag behandeld de zaak tegen Hendrik Coelman en Henriette Momber, beschuldigd van moord op het 12-jarig dochtertje van den heer Meinders te Bussum, en door de rechtbank beiden veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De advocaat-generaal fnr. Op ten Noort requireerde voor Momber schuldig.verklaring aan medeplichtigheid aan poging tot diefstal, vrijspraak van het overige ten laste gelegde, en veroordeeling tot non gevangenisstraf van vier jai-en, Ten aanzien van Coelman requireerde Z.HEd.Gest. schuldigv-ei-kl ring aan opzelte- lijkcn doodslag en poging tot diefstal en op andere gronden dan do rechtbank »cl- van oondeel.dat de regeling der ouderlijke oordeeling tot levenslange gevangenisstraf, macht, gelijk die ui de bij ons te lande be- Uitspraak 25 dezer, (taande wetgeving is neergelegd, aan een afdoende bestrijding van dat euvel in den weg staat «spreekt als haar overtuiging uit, dat een herziening dier wettelijke regeling indien zin. dat ouders, die Imn kinderen zedelijk en stoffelijk yet-waarioozen, geheel of gedeeltelijk en wel tijdelijk ol'altijddurend van hun ouder lijk gezag zullen kunnen worden ontzet, en dit gezag, zoo nobdig, aan anderen zal kun nen worden overgedragen dringend nood zakelijk is." Tengevolge van de vermissing van een groote hoeveelheid steenkolen aan het station te Meppol, waarvan indertijd reeds door ons melding is gemaakt, zijn vanwege de Maat- De inschrijvingen op de uitgifte van 33500 aandeelen der Netherlands incondescentGas Light U mpariy Limited (Nederlandsehe Gas- gloeilicht-maaatschappij, systeem Auer) welke te Amsterdam en te Londen was openge steld, is zóo belangrijk geweest, dat de toe wijzing /«-or gering zal zijn. Men raamt die on slechts 5 pet,, daar te Amsterdam voor 21/., maal en te Londen voor ongeveer 12 (naai het aangeboden bedrag werd inge schreven. Meermalen komt het, voor, dat wandel stokken eu parapluiën aan postkantoren ter verzending als postpakket worden aangeboden, maar moeten worden geweigerd, daar de lengte gewoonlijk het maximum der bij de wet geoorloofde afmetingen overtreft, Wenschelijk zou liet daarom zijn, de wet op de pakketpost zóo aan. te vullen, dat bet maximum van een der afmetingen van 80 cM. op 1 M. gebracht werd. Opmerkelijk is het, dat genoemde voor werpen ook dan, als zij worden aangeboden ter verzending op den voet van brief, d.w.z. tegen briefport, worden geweigerd, niettegen staande er bij, of krachtens de wet geen maximum-afmetingen voor brieven zijn ge steld, noch bepalingen omtrent de omslagen waarin die moeten zijn gesloten. De aanbieder kijkt verwonderd op en ze»t «Hoe, mijnheer? i' weigert dien stok tegen briefport te verzenden en kunt rhij het wets artikel niet aanwijzen, waaraan de bevoegd heid tot die weigering is ontleend Antwoord; »U hebt alle reden om hierover verwonderd te zijn: maar ik moet u beleefd opmerken, dat, hoewel bij of krachtens de wet geen maximum-afmetingen voor brieven zijn gesteld, het gemis van een zoodanige bepaling toch niet kan worden ingeroepen, waar liet geldt de verzending per brievenpost van voorwerpen die geen brieven zijn." De man met den wandelstok gaat, nu heen doch komt een halfuur later een goed inge pakte rol aanbieden, met verzoek, die als brief te verzenden. En aan dat verzoek wordt nu door den ambtenaar natuurlijk voldaan hoewel hij zeer goed weet, dat zich in dié rol de wandelstok bevindt. Van weigeren mag nu echter geen sprake zijn. Zijn dat geen dolle dingen Inliouri van De Khulernwde 8e Jaargang, no. fi 18 Gravures met beschijving, voorstellende: Huisjurkje voor babies, 2—3 jaarKatoenen jurken voor babies, 2—4 jaarMantel van wit piqué voor babies. 1—3 jaarBoezelaar voor kinderen, 2—3 jaar Onderjurk voor kinderen, 2—4 jaar; Boezelaar voor meisjes, 5—6 jaar: Eenvoudig jongenspakje 3—4 jaarSport costuuin voor Meisjes, 1517 jaar Jongenspak, 10- 12 jaarJongenspak met loshangend buisje, 8—9 jaar; Pantalon en vestKraag van batist voor meisjes onder de 8 jaarBubykapcr. Jurk met geplooid lijfje voor meisjes, 7—8 jaar; Matrozen pakje voor meisjes, 8—10 jaar Blouse-pakje voor knapen, 4—5 jaar; Achterzijde eener blouse. Correspondentie. Advcrtcntiëti. Bij dit nummer behoort een Supplement waarin 17 knippatronen in natuurlijke grootte. Inhoud van Do. Damrsku tiling no. 23. 12 Gravures met bcsehijving; voorstellende: Zomer- costuum mei kanten corsageFigaro-jakje van beige diagonaal stol'; Rouwtoilel met crêpe gegarneerd Oostuuius en mantels voor jonge dames; II. K., inogograin in platten steek borduursel. Onderlijfje; Kraag en rovers: Katoenen costuum voor jonge dames; Ochtendjaponnen: Borduurpatroon (tapis seriewerk) voor een heerennmilCorsage van crepon met halflange mouwen. Bij dit nummer behoort: een Supplement.waarin 11 knippatronen in natuurlijke grootte. Uit. het kersentuin! komen weer hoogst ongunstig» berichten. Het zij intnssclien opgemerkt, dat men in de laatste jaren gevogeld dergelijke alarm kreten hoort, hetgeen gewoonlijk moet die nen om de prijzen vóór de verpachtingen op te drijven. Er behoeft dan ook niet zoo bijster veel gewicht aan te worden gehecht. Wanneer straks de oogst in vollen gang is, zal hij, als gewoonlijk, wel meevallen. Het moet, naar men meldt, inderdaad nog niet vaststaan, of generaal Vetter hier te lande zal blijven dan wel in het najaar naar Indië terugkeeren om andermaal in 's lands militairen dienst te treden. Het is althans békend, dat hij aan vrienden er» ranggenootoii, die hierover hein onder vroegen. geen beslissend antwoord heeft kunnen geven, Nu de verkiezing voorden Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding, zal gehouden worden op Dinsdag 16 Juli e.k., kan liet zijn nut hebben te herinneren, dat aan de beurt van aftreding zijn de heerenJ. Zandijk, J. J. Kleber, 1'. van der Want J. Mz., C. Th. van Heek, M. L. Celosse en F. W. J. H. Tengbergen. Met ingang van 15 Juni wordt aan lief. Telephoon-bureau bier volledige dagdienst ingevoerdhot. zal op werkdagen geopend zijn van 8 uur 's ochtendstot Duur 's avonds. Op Zon-eri feestdagen blijft Ie dienst •onveranderd van 9 tot 10 en van 12 tot 1 uur. De heer II. Groeueboom Jr. is aan de Universiteit te Utrecht, rum laude bevorderd tot candidaat in de klassieke letteren en wijsbegeerte. Onze voormalige stadgenoot de heer A. A. tor Heek is benoemd tot plaatsvervangend Hoofd aan de openbare Lagere tusschensehooJ voor jongens te Gorinciiem. Aanstaanden Zondagavond 7' uur zal dr. Ariëns oen lozing houden in de bovenzaal van De. Keizerskroon, waartoe zoowel de leden als de donateurs van «De katholieke kring" en den »H. K. Volksbond" vrijen toe gang hebben. Er is gelegenheid tot introductie, waartoe kaarten zijn t» bekomen hij (le bestuursleden van genoemde vereenigingen. Tot kapitein regiinents-adjudant. van liet 5e regiment infanterie is benoemd kapitein G. !l. Pieter, van liet korps.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2