Maandag 8 No. 4473. 44e Jaargang Binnenland. gAKUNTALA. Firm a A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdtiynainiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per «3 maanden ƒ1,Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor binnenland 50 ct. per II maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.elke regel meer 10 cl. Groote letters naar plaatsruimte. I.egale-, oiiicieële- en onteigeningsadvert, per regel 15 ct. Reclame.' per regel i'5 ct.Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoston in rekening gebracht. Bureau MUÜRHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60' Telephoonnummer 19. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amerst'oortsehe Courant en de bladen, welke zij door onze tusschen komst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNIS E V I N G E N. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT. Gdct op art. 102 der Provinciale wet. Drongen ter kennis van de belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1894 tegen be taling van ƒ1.ter Provinciale Griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht. 4 Juli 1895. De Gedeputeerde Staten voornoemd. De Voorzitter, SOHIMMELPENNINCK v. d. O Van NIJENBEEK. De Griffier. U. MERK IJS. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-IIolland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1895,96 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastin gen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet. bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op do daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 5. Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op eene mededeeling van den heer Com missaris der Koningin dezer provincie, brengt ter kennis van 1 van rundvee door Amersfoort, 5 Juli 189" De Burgemeester voornoemd, F. D. SOHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS j van AMERSFOORT, Gezien art. 8 dor wet van den 2. Juni 1875 1 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publick, dat door hen aan F. M. 1IOUBAER, en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene drogerij van sigaren optcrielitcn in hel perceel, alhier gelegen aan den Zuidsingel, wijk A. No. 265, kadastraal bekend onder sectie E. No. 4480. Amersfoort, den 6 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. I). SOHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. 8CHELTUS. Een brandend vraagstuk. De quaestie of' de vrouw al dan niet bevoegd is om het kiesrecht uit te oefe- niet de keuze van een man of die van een hoed of een japon, maar of zij stem moet hebben in 't kapittel waar het geldt de verkiezing van afgevaardig den voor staatslichamen is of komt meer en meer aan de orde van den dag. Vrouwenkiesrecht bestaat nog ner gens, behalve in enkele Staten van Noord-Amerika en dan nog slechts voor de gemeenteraden, maar er wordt bijna overal over geschreven en gesproken, en het schijnt wel in sommige lauden kans van slagen te hebben. loften vergeet. In de Fransche Kamer heeft zich in dertijd een gruupe feministe gevormd, wel ke omstreeks vijftig leden teldemeer dan dat ze zich heeft gevormd, vernam men echter niet vau deze groep, en van haar doel om de vrouwen tot kiezeressen te maken, hoorde men heelemaal niet. Ook in de andere Europeesehe landen is men tamelijk doof voor den kreet der vrouwen om gelijkstellingtrouwens die kreet, door de vrouwen zelve geuit, laat ■zich niet zoo heel dikwijls hooreu. Toch komt hier en daar in een Europeesch Parlement het vraagstuk ter sprake of is er eeu staatsman die aard. In hoofdzaak luidde het als volgt „Alle volwassen ingezetenen van den Staat, mannen of vrouwen, worden opgeroepen om deel te nemen aan een referendum over de volgende vraag: „Moet het kies recht ook worden uitgestrekt tot de vrou wen De ingezetenen worden verzocht dit met ja of neen te beantwoorden." Dit referendum zal in November van dit jaar plaats hebben. Een bijzonderheid in het besluit is, dat de stembiljetten der mannen en die der vrouwen in afzonder lijke bussen zullen worden verzameld, ten einde afzonderlijk geteld te kunnen wor den. Op deze wijze kan men te weten komen, of de meerderheid der vrouw ter eenre, eenige woor den aan wijdt, er zelfs wel eens krach- i ln Engeland bijvoorbeeld, in het be- tig voor optreedt. Zoo bijv. onze minister de meerderheid der mannen ter andere houdende en aan zijn oude gebruiken zoo Van Houten ook al vóór hij minister z,yde, voor of tegen het denkbeeld van gehechte Engeland, en nog wel nu er I wa.s, maar die uu, in zijn Kieswet-ont- I vrouwen-kiesrecht is. eeu conservatief ministerie aan het be- 1 Werp, van de zaak niet rept. Al gebiedt Daardoor krijgt men zeker een zuivere wind is! Het schijnt vreemd, doch nude misschien de billijkheid, dat ook op het stemming. Den uitslag er van zullen liberale partij in liet Lagerhuis vermoe- gebied der verkiezingen de vrouw op den vvij te zijner tijd meedeelen, tenzij in dien delyk het onderspit zal delven, bestaat duur gelijk gesteld wordt met de mannen, voorloopig, vreezen wij, is het vrouwendom in onze Nederlaudsche maatschappij over 't geheel genomen nog vrij onverschillig voor het kiesrecht. Maar het Dorado voor hen, die strijden kiesrecht in hun vaandel geschreven. voor de rechteu der vrouw, is Noord- verklaard het zelfs in kaar program I Sterke, K gedilijk JL Lt het I opgenomen; en op de Nationale con- kiesrecht aangaat. Dezer dagen juist is j uitreiking plaats gehad van de decoraliën. terentie der conservatieve vereenigingen meu in Massachusetts druk in de weer u. m. de Koningin bevestigde 13 kruisen in Engeland, in November te New Cast- j om de Kieswet in dien ziu te wijzigen, j der Militaire Willemsorde, Eereteekenen r le-ou-Tyne gehouden, werd met alge- j Steeds weer kwamen bij de regeering van voor eervolle vermelding en 21 Eereteekenen bel'in^hebbenden^aTdlTdeorToer i meene steramen op éen na de volgende I dien Staat voorstellen in om aan de voor belangrijke krijgsbediijven op de borst Frankrijk wederom is toegestaan, resolutie aangenomen vrouwen dezelfde politieke rechten te i (lei' dapperen, die in deze expeditie zooveel er wel eenig vermoeden, dat de roep om het kiesrecht voor vrouwen gehoord en i verhoord zal worden; de liberale unio- uisten en de conservatieven, die thans i aan de regeeriug zijn, hebben dit moderne tijd al onze aandacht noodig is voor het I kiesrecht voor vrouwen in eigen land. Wie weet1? I Zaterdag, op den eersten verjaardag van I de landing onzer troepen op Lombok werd „De conferentie is van meening, dat j geven als aan de mannen, geen wijziging noch uitbreiding van de j Tot nog toe mogen de leden van het parlementaire vrijheden van het volk I zwakkere geslacht daar alleen hun .stern- voldoende kunnen worden geacht, zoolang i meu uitbrengen in schoolzaken de be de belastingbetalende vrouwen, hoofden I .sluiten tot het toestaan aan vrouwen van van gezinnen, niet hetzelfde kiesrecht I het kiesrecht voor de Kamers van den hebben als de mannen.' De nieuwe minister lord Salisbury, zijn neef Balfour en de lieer Courtney hebben 1 zich reeds ten gunste van het vrouwen kiesrecht verklaard. De vraag is echter, j of ze zich dat nog zullen herinneren, 1 mi zij aan de regeering ziju gekomen j een plaats, zegt de Intlêpendance, waar i men gewoonlijk heel spoedig gedane be- Feuilleton. Tarvin zag haar aan Zoo Ja, on nog eer gij met den koning gespro ken hatlt, wist ik wat er in uw geest omging op den dag toen de lijfwacht op u aanreed. Zeg eens, jonge dame. houdt gij er een informatie-bureau op na Zij lachte. In het paleis wordt nu uw dapber- heid bezongen. Maar uw dapperste daad was toch met den koning te spreken over den ring. Staat, werd door de eene Kamer aange nomen en des andereu daags door de an dere verworpen. Zoo ging het eenige malen achtereen, en ten slotte schenen de Edel- mogenden van den Staat te vinden, dat dit spel wel een beetje kinderachtig was, dat het ook gauw begon te vervelen en zij vaardigden daarom een zeer zonderling besluit uit, zeker wel liet eerste van dien 47). Naar het Engelsch. Zij omvatte zijn gebalde vuist met beide han den, en Tarvin, 'die zich haar plotselinge bewe- Hij deelde mij alles mee, maar hij zelfs hij ging naar haar boezcin herinnerde, toen hij floot, vermoedde niet, dat een vreemdeling het zou legde zijn andere hand boven de hare en hield j wagen, haar te begeeren. En ik was zoo goed ze vast. ik heb er hem niets van gezegdik wist, Kan ik u niets geven, Tafvin Sahib, opdat dat mannen als gij, niet geschapen zijn voor gij mij in vrede laat? Wat wensehtgij? Gij zijt nietigheden. niet hier gekomen om den Maharajah Kunwar Tarvin Sahib zij leunde tegen hem aan in het leven te houden. en legde haar hand zacht op zijn schouder 1 loc weet gij dut 1 gij en ik, wij zijn van éen bloedHet is ge- Gij zijt zeer wijs, maar het is niet goed.al makkelijker dit Rijk te regeeren, ja zelfs geheel te wijs te willen zijn. Zal ik u zeggen waarom Hindostan vrij te maken uit de klauwen dier gij gekomen zijt? I blanke honden van Engelschen, dan te doen wat Waarom dan? 1 gij voor hebt. En toch, moed overwint alles. Gij zijt hier gekomen om dezelfde reden Wenseht gij den ring voor u zelf, Tarvin Sahib, waarom gij naar den tempel van Iswara zijt ge- of voor een ander zooals ik Gökral Sectarum gaan, om tc zoeken wat gij nooit zult vinden, tenzij hier hoog zij zich naar hem toe ik u helpWas hot zeer koud in den Koeien- Bek, Tarvin Sahib? Tarvin maakte een onwillekeurige beweging, maar verried zich verder niet. Ik was zoo bang, dat de slangen daar u zouden dooden Waarlijk? Ja, zeide zij zacht, en ik was ook zoo be vreesd, dat gij niet spoedig genoeg van den draaienden steen zoudt stappen. voor mijn zoon begeer? Zeg het mij. Voor ander, niet waar? Zeg eens, zeide Tarvin, terwijl hij met eer biedige bewondering haar hand van zijn schouder nam en weer vastgreep in de zijne, zijn er veel zooals gij in Indië? Neen. Evenals gij. sta ook ik alleen. Haar hoofd zonk neer op zijn schouder, en zij Ziig hem aan met oogen donkerder dan het meerde roode lippen en trillende neusvleugels waren zóo dicht bij de zijne, dat haar geurige adem zijn wangen streelde. Wilt gij ook Rijken stichten zooals ik, Tarvin Sahib? Neen, bij u is het slechts om een vrouw te doen. Uw gouvernement geeft u bevelen, en gij voert ze uit. Ik heb den loop veranderd van het kanaal, dat de regeeriug door mijn oranjeboonigaard wilde laten graveneven zoo zal ik den koning buigen naar mijn wil, den knaap dooden en door mijn zoon regeeren in Gokral Sectarummaar gij Tarvin Sahib gij wenseht een vrouw niet waar En zij is te moed toonden. Aangrijpend was het, de stoere kerels ont roerd te zien toen de jonge Vorstin hen éen voor éen toesprakaandoenlijk, toen de Regentes, hulde brengend aan de nagedach tenis van hen, die in den strijd vielen, gene raal Van der Iieyden de hand schudde; verheffend, de geestdrift der Citadel-mannen, die op de tribune aanwezig waren. Een onvergeetlijke gebeurtenis, zoo voor H. M., als voor zee- en landmacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend, dat belanghebbenden, die zich alsnog tot den voorzitter van den Genees kundigen Raad voor Gelderland en Utrecht mochten willen wenden voor plaatsing als dragen herhaalde de koningin. Zij bewoog zich even in zijn armen en Tarvin voelde, dat zijn elleboog stootte op een groolen vierkanten steen. Hij schrikte op, het bloed week uitzijn lippen, en hij drukte haar vaster tegen zich aan. Maar wij beiden, ging de koningin voort met zachte stem, terwijl zij hem droomerig aanzag, wij zouden het Rijk kunnen laten strijden, zooals de buffels in het voorjaar. Zoudt gij wel zwak om het gewicht te dragen van het geluk j mijn eerste minister willen zijn, Tarvin Sahib, van den Staat. Van dag tot dag wordt zij bleeker. en mij raadgeven door het gordijn heen? Zij voelde den man beven, maar zeule niets. Ik weet niet, of ik u zou kunnen vertrou- Uit het kreupelhout aan de andere zijde van I wen, zeide Tarvin kortaf, het meer deed zich een schor, blaffend, geluid j Ik weet niet of ik mijzelf wel zou vertrou- hooren, dat door de omringende heuvels weer- wen, antwoordde de koningin, want misschien kaatst werd. Tarvin sprong op. Voor het eerst zou ik weldra de slavin zijn waar ik tot hoorde hij het toornig gebrul van den tijger, die zijn hol weer opzoekt, na den nacht vruch teloos op roof uit te zijn geweest. Het is niets, zeide de koninginhet is slechts de tijger van Dungar Talao. Ik heb dikwijls tijgers hooren brullen, toen ik nog een hi idin wasen al kwam er een hier, dan zoudt gij hem wel doodschieten, even als mijn aap, niet waar? Zij drukte zich vast tegen hem hij zich weer naast haar zette, sloeg luj bij: onbewust zijn arm om haar middel. De scha duw van het dier vertoonde zich op een open plaats aan de zijde van hot meer Tarvin drukte haar vaster tegen zich aan en voelde iets, dat een steen scheen te zijn, waarvan de koude, door de vele plooien van het gewaad heen, doordrong tot zijn hand. Zoo klein en zwakhoe zou zij het kunnen gehecrscht heb. Ik ben op het punt geweest mijn hart onder de hoeven van uw paard te werpen niet ééns, maar dikwijls. Zij sloeg haar armen om zijn hals, zag hem aan en trok zijn hoofd tot zich neer. Is het weinig als ik u vraag mijn koning te zijn? In vroegere dagen, eer de Engel schen regeerden, stalen Engelschen van lagen rang het hart van Indische vorstinnen en voerden haar legers aan. Zij waren koninginnen in alles, en terwijl behalve in naam misschien keeren die dagen terug en dan kunnen wij samen onze legere aanvoeren. Nu goed houd die betrekking dan maar Misschien kom ik wel eens terug, als ik klaar ben en neem ik haar dan aan. Verlaat gc ons reeds zoo spoedig? Ja, als ik mijn wensch verkregen heb, lieve, zeide hij haar vaster tegen zich aandrukkend. (Wordt vervolgd). E

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1