Stadsnieuws. maai- roept tegelijk de- hulp en den steun in van allen, die geacht mogen worden in hot bijzonder geroepen te zijn, hun mede werking te veneenen tot een gewenschte ontwikkeling van ons* volksonderwijs. Door den hoofdintendant van hot leger zijn voorstellen gedaan aan 'ion Minister van Oorlog om de kwartiermeesters voortaan borgtocht te doen stellen, ten einde daardoor een geval te voorkomen als zich onlangs voordeed, dat een luitenant-kwartiermeester zich inet een belangrijke som van zijn korps verwijderde. Dit voorstel is door den Minister •goedgekeurd. .Van de 57 jongelieden, die zich hebben •aangemeld voor bet toelatings-exumen tot liet Reserve-kader, dat onlangs, in vei-schillende garnizoensplaatsen werd afgenomen, hebben slechts drie niet voldaan. De overigen verwiei'ven een bewijs B, dat hen in staat stelt, reeds dadelijk of' eerlang een verbintenis als vrijwilliger voor het Reserve-kader te sluiten. Zij toch, die nog ongeoefend waren in de behandeling van het geweer, moeten, alvorens tot zoodanige verbintenis te kunnen worden toegelaten, een aauvullings-examen in den wapenhandel nlleggen. De eerstvolgende oproeping van jongelingen,, om als volontair dienst te nemen bij liet Instructie-bataillon te Kampen is vastgesteld tegen I I en 15 Augustus. Naar wij vernemen is de bekende firma Draisma"van Valkenburg, te Leeuwarden, voor bare inzending levertraan, wederom niet goud 'bekroond nu op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Door eenige Amstcrdamsche boeren zijn plannen gemaakt om een Nederlandsclie Maatschappij tot exploitatie van Acetyleeil- liciit op te richten, liet hoofddenkbeeld zou zijn,' voornamelijk licht to leveren voor bui tenplaatsen en heerenwoningen op liet plat teland, zoowel als iu de steden. Rij verlichting van steden, waar men geen concessie zou kunnen verkrijgen voor den aanleg door den publieken grond, zou men het. blokstelsel toepassen. Rij dit stelsel, dat bijvoorbeeld ook te Hannover in zwang is. dient éeii groot verbruiker als eeutraal-station voor verschillende anderen in zijn onmiddel lijke omgeving, zoodat men dan met de ge leidingen niel. buiten het, particulier terrein komt. Kr zou ernstig sprake wezen van een be langrijke verandering in de omgeving van liet ('zaur l'eterliuisje te Zaandam. De noodigo opnemingen daartoe zijn reeds gedaan. Richard llol is Ier gelegenheid vail zijn 70-sten verjaardag benoemd tot. ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. De Arnhemsche cl. voegt bij dit bericht de opmerking: Men zou bijna zeggen, dat onze Regeering meer aan een boogen leef tijd dan aan liet talent, hecht. 't l.s dan ook inderdaad opvallend, dat de moeste onzer groote mannen- eerst zeventig juar moeien worden vóór liuu deNederland- sclie leeuw ten deel valt. Dezer dagen zijn verschenen de verslagen van de Inspecteurs van den arbeid in de drie arbeidsinspecties over 1894." Deze verslagen, die vroeger elk jaar uit kwamen, verschijnen thans om de twee jaar en bevatten merkwaardige gegevens omtrent het Xcderlandsche fabriekswezen en de nijver heidsinrichtingen. De inspecteur der derde inspectie, onder welke de provincie Utrecht ressorteert, de lieer. II. W. E, Strove, bezocht in liet al'ge- loopcn jaar niet minder dan 494 fabrieken on werkplaatsen, gelegen in bet gebied, dat j pgj* 300 gemeenten bevat, en verzamelde daar omtrent allerlei gegevens. In zijn even zaakrijk als belangrijk verslag is opgegeven liet aantal fabrieken enz. niet liet aantal werklieden, vrouwen en jongens, daaraan verbonden, in percenten uitgedrukt en vergeleken met vorige,jaren. Verder bevat liet een overzicht van den verkduur in den zomer in «Ie gedurende 1804 bezochte fabrie ken en werkplaatsen, gerangschikt naar de bedrijfsgroepen der nijvorheidsstatistiek, Niet minder dan "30 overtredingen werden in het al'geloopcnjaar geconstateerd, het grootste gedeelte, namelijk S3, betrof hen, die geen oi geen juist ingevulde arbeidslijst iu limi werkplaats hadden. Enkele bladzijden worden gewijd aan de inrichting der fabrieken en werkplaatsen en Ie beveiliging tegen ongelukken benevens een nauwkeurige statistiek van de 1709 plaats gehad hebbende ongelukken. Een overzicht wordt, gegeven dier ongelukken, gerangschikt naar de oorzaken, naar hun aard, naar den leeftijd der personen, wien het ongeluk over kwam, en naar de dagen, waarop deze plaats hadden. Ver.Ier is iu het verslag opgenomen een I ijjsl j'uu 300 gemeenten in de derde inspectie, i waarbij is opgegeven het aantal fabrieken en werkplaatsen mot gewaarmerkte arbeids lijsten, het aantal uitgereikte arbeidskaarten, I het aantal kaarten voor jongens en meisjes van 12—13, 1314, 1415 én 15—16 jaar. voor vrouwen boven de 16 jaar, het aantal kennisgevingen van ongevallen, de verrichte inspectiën, het aantal malen dat vergunning Werd Verleend voor overyverken, benevens bet aantal vonnissen wegens overtreding dei- Arbeidswet. Te Beets (Opsterland) is «le bliksem ge slagen in de openbare school terwijl de lo kalen met kinderen bezet waren. De bliksem afleider, die* op het gebouw staat, schijnt den straal afgeleid te hebben. Geen enkel kind is gedeerd, maar een der onderwijzers was eenigen tijd bewusteloos. Inhoud Dames- en Kimlermode .'ie jaargang n°. 12 16 Gravures met beschrijving, voorstellende Jurk van gebloemd mousseline voor meisjes van G—8 jaar. Jurk met ronden hals voor meisjes van 8—10 jaar. Meisjesboezelaars voor den leeftijd van 2—6 jaar Matrozenpak voor jongens van 5—7 jaar.— Blouse-costuum voor meisjes vau 8—10 jaar. Ge kleed chemisette. Boezelaaj- met bavetto voor meisjes van 3—5 jaar. Pop in matrozenpakje. Huisjakje roor babies van 12jaar. Matrozenpak voor jongens van 7'J jaar. Wandeltoilet van wollen slof. Kraag en manchetten voor boeren. Daghemd voor hoeren Wandeltoiletten. Een voudig corsage met kant gegarneerd. Corsage van crème stof. Modekroniek. Bericht. Abonne menton. Voldane aanvragen. Inlichtingen over de knippatronen. Feuilleton. Correspond untie. Raadgevingen. Ad verten lien. Bi: dit nummer behoort eau supplement waarop zich" do 16 bovenomschreven knippatronen ttiurlifkc grootte bevinden. Naar men uit goede bron verneemt, zal, op voorstel van den heer luitenant-generaal, inspecteur tier cavallerie aan een 12-tal oi- ficieren der bereden wapens, een rijcursus te 's-Gravenhage gegeven worden, onder leiding van den vermaarden kunstrijderden heer James Filles. De cursus zal een maand duren. We zouden 't bijna willen toeschrijven aan het slechte we ier, doch we hebben iets gevonden aangaande de Staal waterbron te Viaticn. Ds. 1". 1). J. Moorrees toch schreef iu zijn in 1883 uitgegeven Aan de oevers van Lek en Linge »In 1754 woonde op Batestein (het slot van Vinnen) een geneesheer, met name Th. van Gulpen. Deze had op 31 Mei 1753 bin nen Yianen een staal bron ontdekt, 28 voeten onder den beganen grond, en die krachtig als gezondheidsbron aanbevolen. ,Uit een Resolutie van 30 April 1754 blijkt, dat de Gecommitteerde Raden (van Holland) aan dokter Van Gulpen niet alleen kaïnei's op liet hof hebben afgestaan, maar ook zijn badgasten vergund in de groote zaal van Batestein te wandelen, doch niet op de Hoen derplaats, «omdat daar van wege den Raad van State fournituren en behoeften van het gemeene land bewaard" werden. Men ziet, de Gecommitteerden hebben liet plan van dokter Van Gulpen aangemoedigd. Gaarne hadden zij van Viarien een Hollaud- sehe badplaats-zien worden! liet was van Don Haag uit zooveel gemakkelijker te be reiken dan Aken of Wiesbaden. Zulk een voorrecht was echter aan Vianen niet beschorennooit is hot eerj badplaats geworden. De bron-arts is na eenigen tijd niet stille trom afgereisd, en van de gezond heidsbron is slechts de herinnering bewaard gebleven'" Wie weet er nog meer van De beveiliging van de kom «Ier gemeente SpijkemssH voor hooge vloeden, door middel van het leggen van een dijk en hot aan brengen eener sluisdeur inde haven, eisclit te zware oilers en zal daarom maar niet tot stand komen. Prettig vooruitzicht voor de bewoners I »Piet" beeft in Den Bosch bij verschillende bakkers een broodje gehaald en deelt, naast jjwicht de prijzen ervan mede iu een plaatselijk blad bij zegt tarwebrood, gehaald bij bakker n°. 1, weegt 9 ons. prijs 12 ct. tarwebrood, gehaald bij bakker n°. 2, weegt 8 ons en 0 lood, prijs 12 et. tarwebrood, gebaald bij bakker n". 3, weegt 9 ons en 8 lood, prijs 14 ct, tarwebrood, gehaald bij bakker n". 4, weegt ons, prijs 12 cl. Daarna liet «Piet" bij een depothouder van een bakker buiten de stad ook een tarwebrood halen en dit had een gewicht van 1 Kilo en 2 lood, prijs 1Ü ct, Zijn nu de broodprijzen iu Den Bosch te hoog, of buiten die stad te laag? 't Zou misschien zijn nut hebben indien men op andere plaatsen het voorbeeld van «Riet" eens volgde. Wie weet of het brood dan niet goedkooner werd 't Is ceu feit, dat zij die op reis gaan or op gewezen moeten worden, geen briefje met «niet thuis" voer hun ruinen te zetten, een iiituoodiging venr hoeren inbrekers'om eens in zoo'u onbewoond huis te komen «werken." In zooverre heeft het zijn nut, iii de bladen telkens na zoo'u diefstal een lang relaas or van oji le nemen. Maar, dut een al te ijverig uieuwtjes jager ook neerscl rijft wie (Je justitie verdenkt, komt ons vrij gevaarlijk voor. De heeren dieven lezen óok couranten en als zij nu merken, dat men aanwijzingen tegen hen heeft, aan realiseere» zij het gestolene niet en blijven ze ongestraft. Naar liet tijdschrift Electra verneemt, is door de Nederl'andscbe Bell-Teleplioon-Maat- schappij -de aandacht van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie gevestigd op bet feit. dat verschillende Rijkstelefoonkantoren in de nabijheid van locale netten gelegen, dienstbaar konden worden gemaakt aan uit breiding van liet telefoonverkeer. I miners, deze kantoren zijn nu reeds .verbonden met de Rijkstelegraaf kantoren in de plaatsen, waar telefoonnetten aanwezig zijn, en de Rijkstelegraafkantoreu zijn aangesloten aan bet locale net. Zonder kosten van aanleg, alleen door bediening op het telegraafkantoor te geven, kunnen dus verschillende publieke telefoonstations in buitengemeenten in aan sluiting aan locale netten worden geopend. Te Mierloo (N. Br.) werd verleden week een zeldzaam leest gevierd. Hoort men vaak van zilveren en gouden bruiloftsfeesten, nog nooit is misschien gehoord van de openbare viering van een vijftigjarig weduwnaarschap. Dit geschiedde aldaar door zekeren Donkers en bij deze gelegenheid onthaalde hij op onbekrompen wijze alle weduwnaars van het dorp. Wanneer men den krassen grijsaard daarheen ziel stappen, zou niemand zeggen dat hij zachtjes naar de negentig gaat. Nog dagelijks ziet men hem op den akker of in de schuur, met den ijver van een veertiger, druk aan het werk. Bij HH. MM. de Koninginnen moet het voornemen bestaan om in September a.s. een gedeelte der groote manoeuvres bij te wonen welke rond Amei-sfoort worden ge houden, en tegenwoordig te zijn bij de revue. De heeren M. U. Celosse, P. van der Want J.Mz., C. Th. van Reek en H. J. Croockewit hebben hun benoeming tot lid van den ge meenteraad aangenomen, terwijl de beer 11. G. van Dam gemeend beeft, voor die be noeming te moeten bedanken. In verband met dit laatste zal een vrije verkiezing plaats hebben voor een lid vun den Gemeenteraad op Dinsdag 0 Augustus. 't Was Zaterdag juist 25 jaar geleden, dat de bouw werd aanbesteed van «le Hoogere Burgerschool. De hoogste inschrijver vroeg f43000; de bouw werd wegens «Ie tijdsomstandigheden eerst den 9 Augustus opgedragen aan den heer J. C. Van Eybergen, die niet f29710 minste inschrijver was. Architect was «le lieer J. J. Vormer, te Schiedam. De plechtige opening der school had plaats den 14 September 1871. Men zegt, dat garnalen nimmer goed zijn, wanneer er geen r is in den naam der maand. 't Schijnt hier bewaarheid te worden. De keurmeester der viscli heeft gisteren en beden weer eventjes 20 bennen garnalen afgekeurd, die uit Ruiisclioten waren aangevoerd. Dat is in een week tijds zoo wat 1QQ bénnen Bij gunstig weder zal de muziekuitvoering in Ainicilia welke, gisteravond werd uitge steld plaatshebben morgen (Vrijdag)avond om half acht. Aan onzen vroegeren stadgenoot den cadet sergeant W. J. M. Benschop, van liet 4e studiejaar aan de Kan. Militaire Academie te Rreda, bestemd voor de infanterie hier te lande, js wegens ziekte eervol ontslag verleend uit dun militairen dienst. Bij liet ingedeeld de onlangs va Suriname teruggekeerde I infanterie 0. P. Koene. ■egirnent infanterie is weder an gedetacheerd uit le luitenant der Rij de ten verstaan van den architect lis. Kroes gehouden aanbesteding van liet bou wen van eon winkelhuis op den llol'. voor rekening van den heer S. van Einbden, werd ingeschreven door de volgende studgenooten .1, Klaareijbeek 10558: G. lVins f5890; W. Salomons ITS-: 18li. J. Pijnenberg f5300; H. Dieters, f5200. liet werk is den minsten inschrijver ge gund. Men verzoekt ons mee te doelen, dat de uitvoering der werken aan de kerkbanken in de St. Joriskerk is gegund aan den min st en inschrijver, den lieer L. Ruitenberg. Architect is de heer L. Öouvpe, te Delft; opzichter de lieer J. C. van Ey bergen, hier. Tot onderwijzeres aan de Christelijke school te Zeist is unit ingang van 1 September be- noemd mej. P, Zoekende, te Amsterdam. Wegens uit te voeren werkzaamheden zal de scheepvaart, up liet Apeldoornscho kanaal, van de noordzijde der losplaats te Eerbeek tot do rivier de IJsel bij Dieren, gedurende drie weken, aanvangende 25 Augustus aan staande, zijn gestremd. •Gemengd Nieuws. Chicago telt een beroemdheid minder, rnrs. Catherine O Leary, de eigenares van de weerspanninge koe, die in den gedenkwaar- digen Octobernacht van 1871 een lamp om wierp en daarmede den brand deed ontstaan, die Chicago 190 millioen dollar kostte. De Westminster' Gazelle bevat eenige be langwekkende statistieke opgaven, waaruit blijkt, welk een uitgestrekt arbeidsveld de vrouwen zich in de laatste twintig jaren in de Vereenigde Staten hebben veroverd. Ei- waren ondersehejdelijk in 1870 en 1890 vrou wen werkzaam als: Tooneelspeelster 692 Arhiteet Schilder- en teekenonderwijzer. 412 Schrijfster 159 Geestelijke - 07 Tandarts 24 Ingenieur en landmeter Journalist 35 Advocaat 5 Musicus en muziekonderwijzer 5 753 34518 Abmtenaur van staat of stad 414 4 875 Dokter 527 4 555 Boekhouder 27 777 Handelsbediende 8616 64 048 Stenograaf en typewriter 7 21 185 3949 22 10 810 2 725 1 235 337 127 888 208 Een Duitsch schrijver, Friedrich Rulau, vertelt in Raadselachtige personen, dat niet alleen Lodewijk XVII niet in den Temple gestorven is, maar dat. ook het meisje, dut voor zijn zuster doorging en dat iu 1795 uit de gevangenis werd verlost, niet de échte Thérèse Charlotte was. Deze was toen ook reeds weggevoerd en woonde óp een kasteel in Duitschlaiiu, op den weg van Coburg naar Hildburghausen, waar zij gevangen gehouden werd door menschen die bij haar verdwijning belang hadden. Van 1793 tot 1845 hebben op dat kasteel een man en een vrouw ge woond, Franselien, omtrent wier indentieteit men nooit zekerheid heeft kunnen verkrijgen. De vrouw, die steeds een dichten sluier aan had, wanneer zij uitging, en een blauwen bril droeg, was zeer jong, zooals men eens gezien beeft; toen men door een list baar gelaat te zien heeft weten le krijgen, en geleek sprekend op de portretten van de dochter van Lodevvyk XVL Waarom men prinses Thérèse Charlotte op die manier gevangen zou hebben gehou den, blijkt niet. Het nieuwste op liet gebied van tooneél- deeqratje zijn <}e touneelpuarden, uitgèvqqden door den ingenieur Charles lilgrey' te Loii- den, Deze »kunst"-paurden Jtunnén door eéq bijzonder mechanisme door dep ruiter tof elke soort van gang worden aangezetzjj slaan met den staart, spitsen de ooren, bé^ wegen de oogen, ja, zij snuiven zelfs mei de neusgaten. De prijs van zulk eeirtooneel- paard komt echter op f6000. Volgens de XÏXlh Century beeft de Aine- rikuausclie electrotechnicus lleucke een dui zelingwekkend plan uitgewerkt voor het ge bruik der kracht van den Niagara-waterval. lioncke wil. bij de vallen een gebouw van 20 verdiepingen oprichten, waarin een ma chine opgesteld zal zijn met 122 paar rade ren, die door heL neervallende "water gedre ven zullen vyqnjqi). IJij meent daarmede 732000 paardekraohten to kuhneii verkrijgen, oen arbeidsvermogen, dat toereikend zou zijn om de Vereenigde Staten en Canada van electriciteit te voorzien. Als men wat citroenzuur bij de hand heeft, is het zeer. gemakkelijk om zeewater drink baar te maken. Slechts een weinig van dat zuur is voldoende om de soda-chloride in hel. zeewater te doen neerslaan. Met 7 ons citroenzuur zou men een schipbreukeling in staat «tellen gedurende oen 'gelieéle week zich van goed drinkwaLer te voorzien, Een tooiieeJstuk in 100 bedrijven is in den Chineesehen schouwburg te New-York opge voerd. liet begon in April en duurde tot in Juliiederen avond werd éen.bed rijf gespeeld. De toegangsprijs verschilde naar gelang van de akeligheden, welke men te zien kreeg. \oor een avond, waarop men bijv. een dozijn moorden en terechtstellingen te uansehutiwen had, was de entree 25 a 30 dollarcent ft'0.62? a 10.75), en als er maai' éen of twee personen \yei'den afgemaakt, was zij niét meer dan'jo cent (f0.25). Op liet stoomschip Paris, dat verleden week uit New-York vertrok, bevindt, zich een reisgezelschap van millionairs, die van plan zijn een rondreis door.Duitscliland te maken. Onder.de reizigers bevindpn zich mr. Rhilipp Armour, de varkensvleesph- en margarine- koning uit Chicago, mr. Edwin Gould, «ie spDorwegyorst, mr. William Rockefeller, pre sident der Standard Petroleum-Company, op bet nogenblik de rijkste man der Vereenigde Staten, en mr. Chamirey M. Dppew, do sy|i? dieus van den New-York Central Railway. Op liet uithangbord van een wijnhuis In eon dorp bij Metz staat bot volgende ge schilderd 0 20 100 0(Au vin suns eau.)

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2