Stadsnieuws. te weinig is gelet «»p de belangen van den middelstand, reeds door Bedrijfsbelasting be- zwaard, maar welke ontheffing, volgens an- dorer. meening, zwaarder druk voor meervcr- mogenden zou medebrengen. Ook werd be weerd, dat liet platteland zwaarder wordt ge- druk, on eenovergangsbepaling werd gevraagd voor, hen die door de herziening meer moeten betalen. Over de invoering van het belastingdienst jaar met. 1 Januari stonden de gevoelens te genover elkander, maar vrij algemeen achtte men invoering der regeling reeds met 1 Janu ari a.s. onmogelijk. Uit Hen Haag Wordt, in aansluiting met het bericht omtrent een wapenfabriek te Maas tricht. medegedeeld, dat de Minister van Oor log op 3! Juli jl. een aanbieding heelt ont vangen om de nieuwe geweren voor het leger in Nederland te vervaardigen. IJ et syndicaat wil 52 DOÖ Mannlichergewcren leveren voor f30 per stuk, den prijs, die de fabriek te Steijer óok vroeg, en liet beeft zich bovendien bereid verklaard, op de eerste uitnooging des Ministère een som van 1 '200 000 als borgstelling te storten, tot riohtige na koming der leverings-voorwnarden. Aan liet hoofd van het consortium, Vlat men daarmede zou willen belasten, staat een bekwaam hoofdofficier, terwijl hetbenoodigd kapitaal (een millioen gulden) door Amster- damsche bankiershuizen is' gegarandeerd. Men zal zich herinneren, dat bij dedebat ten over de geweren-wet in de Tweede Kamer door den Minister de toezegging is gedaan, dat hij aan de Nederlansche nijverheid de voorkeur zou schenken, indien deze vóór '1 Augustus een ernstige aanbieding deed. Men hoopt nu, dat het maken der nieuwe geweren, waarmede millioeneu gemoeid zijn, der vaderlansclie- nijverheid zal worden op gedragen. Vier Groningscbe studenten hebben dezer dagen Falb liet het juist eens ferm regenen voorzien van een rol blauw katoen, een bos dennestokken, keteltjes, mandjes eieren, melk. Drentsche stoet, enz., als echte-zigeuners een kamp opgeslagen in een dounebosch bij Borger en er den nacht in doorgebracht. Toen ze den volgenden ochtend weer verder trok ken, zagen ze er geen van vieren ergvroo- lijk uil. Het slapen onder den regen,opeen doorweekten bodem, was hun blijkbaar niet goed bevallen. .Dezelfde heeren men zegt, dat bet om een weddenschap is ie doen hebben ook drie nachten doorgebracht in den Ballerkuil, bij Rolde. Op het. veritoek van liet hoofdbestuur van - den Volksbond, vereeniging legen drankmis bruik. gericht aan den Minister van Binuen- landsche zaken, en bedoelende uitbreiding van hel leerplan der kweek- en normaal scholen met onderwijs in de physiologisehe invloeden van den alcoholist-hen drank, is door den Minister afwijzend beschikt. «Morgenster" zegt, dat liet. werkelijk ont zettend is zooals tegenwoordig het bedrijf der waarzegsters vooral te Amsterdam bloeit. Zij hebben liet tegenwoordig zóo druk, dat ze koffiedik te kort komen, maar ze lijden er een goed leventje van on geven een vrij aanzienlijke som uit aan advert,entiën in verschillende dagbladen. De «lachtolfors van dit bedrog zijn meestal arme dienstmeisjes, «lie tot deze vrouwen, \selke allen erfgenamen zijn van «Ie uerél.l- beroemde boeken van «leu ouden Van Stellen, haar toevlucht nemen om te hooren, welke middelen zij moeten aanwenden om een vrijer le krijgen of.-... veel geld! Aan M-ijgevighei'l ontbreekt liet, «lezen profetessen maar zelden, en de middelen, «lie zij voorschrijven, zijn niet alleen voldoende voor een vrijer «if veel geld, maar meestal voor een Vrijer èn veel geld.- De dienstmaagd eener vrij bekende familie is niet lang geleden door zoo'n waarzegster diep ongelukkig geworden. Dit jonge meisje had zich óok laten ver lokkeu om aan-zoo'n vrouw om raad te gaan vragen. En deze voorspelde haar ontzaglijke rijkdommen. Hoe zij' ze zou krijgen, door spel of erfenis, dat wist «le juffrouw zelfniet, maar zij zou het gel.l krijgen door «een routen meneer." Aangezien het meisje geen «rooien meneer" in haai- familie had, van wien zij kon hopen eens te moeten erven, lag het voor de hand, dat zij in de loterij moest spelen bij een rooien meneer. Maar hoe zij rond keek en zocht, zij vond geen rooien collecteur van de loterij, zelfs-geen klerk op zoo'n kantoor kon zij ontdekken, die ook maar een zweempje rood op zijn hoofd vertoonde. Daar vernam zij, dat in een naburige stad een loterijhandelaar woonde, die zóo rood was, zóo vuurrood, als men het maar ver langen kan. Zij reisde er'op haar vrijen Woens dag hen en kocht een briefje, een twintigje. En zie, in de eerste klasse kwam liet er al uit, met eigen geld Baar heb jc- 'tal! Ze ging weer paar de waarzegster en die feliciteerde haar reeds«Meid, meid, hou volLaat het geluk je niet ontglippen. Hoe jammer, «lat je maar een twintigje kunt Icoopen j Dat vond de dienstmaagd ook jammer, en I zijkocht dan ook vijf twintigjes, met geld, i dat zij van haar meesteres gesuolen had 1 Nu zucht zij voor 4 maanden in de ge- j vangenis en is wellicht voor haai" geheelc leven verloren. Naar men meldt, heeft bet bestuur der Christelijke school te De Heide (gemeente Veizen) aan den "onderwijzer meegedeeld, «lat j- het buiten staat was, hem verder zijn trak tement uit te betalen. Het is in zijn keuze gelaten, zijn betrek king,- verder zonder salaris te vervullen, of de school te verlaten! Ook is hem vrijheid gegeven, voor zijn salaris te gaan. collecteeren. Dat is eeris nu niet in Limburg, zegt «le Nieuwe Holterdammer. Vooruit weet mee te deelen, «lat het wets ontwerp, regelende den toestand van liet voormalig Rhijnspoor-personeel, dezer dagen bij den Raad van State is ingekomen. Men kan «lus, zegt het blad, de behandeling van dit onderwerp in October of November van dit jaar in «ie Tweede Kamer tegemoet zien. Ook zal tegen dien tijd openbaar worden ge maakt liet rapport der enquête-commissie, naar aanleiding waarvan «fit. wetsontwerp door den Minister is ingediend. In een Fransehen gids wordt medegedeeld, dat het telegraafkantoor te Groningen ge legen is achter de Martinikerk, in «Ie straat «Stapvoets rijden Den 31 Juli, den Jaatsten «lag vóór de nieuwe bepalingen omtrent de helling van invoerrechten in werking traden, hebben «le ambtenaren te Rotterdam en te Arnhem nog voor belangrijke bedragen benaderdiu laatst genoemde plaats voor, naar men zegt, f GO 000 De nieuwe bepaling, waarbij de aangever het recht heeft do aangegeven waarde te ver- hoogen binnen 24 uur, nadat «le ambtenaren de aangifte te laag verklaard hebben, heeft te Amsterdam ree ls eenige malen toepassing gevonden en «lus beten? vruchten voor de schatkist afgeworpen dan het oude stelsel van benadering. Nadat de vorige week de vallende ster ren zich reeds in vrij groot aantal vertoond hebben, zal morgen, den 9en Augustus, de eigenlijke Perseiden-stroom zichtbaar wor den. De voornaamste waarnemingsnachten zijn «lic van 9 op 10, van 10 op 11 en van I I op 12 Augustus. De meeste meteoren i zullen niet voor 10 uur 's avonds versehij- nen, en in het algemeen zal het aantal val- lende sterren toenemen, naarmate het. later wordt, liet grootste aantal verschijnt tegen de morgenuren, zoodat het goed is, waar te j nemen, tot de sterren onzichtbaar worden. Hoewel de Perseïden-stroom jaarlijks op I denzelfden datum wederkeert, zoo levert toch het aantal meteoren, dat in verschil lende jaren wordt waargenomen, een groot verschil op. De ondervinding heeft namelijk geleerd', dat in het aantal meteoren, dat een Bepaalde stroom oplevert, een periode bestaat. Op dit verschijnsel heeft Von Olbers het eerst «Ie aandacht gevestigd. Toen de No- vemberstroom in 1799 en in 1833 met bui tengewone pracht verscheen, vermoedde Von Olbers. «lat er een 33-jarige periode bestond. Inderdaad vertoonde de Novemberregen zich in 1800 op een wijze, zooals men niet ver- i wacht had. Voordat de wetenschap zich met die ver- i schijnseleu bezighield, noemde het volk den sterren val van den lOen Augustus reeds «le vurige tranen van den H. Laurentiüs. lu den nacht van den Oen op den lOen I Augustus bereikt het verschijnsel wel den hoogsteu trap, maar in de voorgaande'en «le J volgende nachten neemt men ook een veel grooter aantal meteoren waar, dan op an- j dere nachten van het jaar. In 1839 telileri Capocci en Noble te Nu- j pels 1000 vallende sterren in den tijd van 4 uren; in 1830 nam Walferdin ze waar te j Bourbonne-les-Bains, en telde er 316 inéén unr. Als nadere bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat Denison Olmsted te Boston den sterrenregen van 12 op 13 November 1833 vergeleek bij een gewone sneeuwbui I toen het verschijnsel aan het afnemen was, I telde bij uog 050 meteoren in éen kwartier. Inhoud van De Dames-en Kindermode, 8e jaargang, do. 14: 10 Gravures met beschrijving, voorstollende Korte mantel voor meisjes van 2—8. Wandeloostuum voor meisjes van 1213. Litiermandgoed. Zomerjurk voor meisjes van f». Daghemden voor jongens. Gekleed costuuin voor meisjes van 13—14. Nacht hemden voor meisjes. Kamerwiegie. Ronde" hoed voor babies van 2- 4. Matrozenpakje voor knapen van 35. Bal- en gelegenheidstoiletten Pantalon voor dames. Ooatuum van lila oröpe stof. Pelerine met git geborduurd. Rcmdö hood on fichu voor jouge meisjes. Matinée vau fijn pereal. Bericht, Abonnementen. Voldane aanvragen. Inlichtingen over onze knippatronen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevingen. Advertontiün. Bij dit nummer behoort een Supplement, waarop de lli bovengenoemde knippatronen, in natuurlijke grootte. liet Handelsblad vertelt de volgende aar digheid Het was in «Artis". Gebruik makend van een mooiem zomerdag, waren vele Amster dammers en vreemdelingen den dierentuin gaan bezoeken.. Ouder, de wandelaars bevon den zich een dame en een heer, vreemde lingen blijkbaar. De lieer trok ieders aan dacht door zijn merkwaardig lange en goed verzorgde snor. De vreemdelingen stonden voor de apen kooi, en vonden het erg aardig, de dieren met beschuitjes te voeren. De oppasser maakte hen opmerkzaam, «lat een heel groole aap, i onder den bijnaam -van den «geest van Buik sloot" bekend, niet te vertrouweil was en men zich niet te dicht bij het hek moest wagen. De heer stoorde zich hier echter niet aan; «le «geest van Buiksloot» zat heel stil boven in het hok. met een gezicht zóo onnoozel. alsof hij de onschuld in persoon ware. Plotseling schijnt de aap iets ontdekt te hebben. Als een bliksemstraal springt hij naar beneden, pakt de snor beet en verdwijnt er mede. Ken kreet van ontzetting van den lieer, de dame valt Hauween ho merisch gelach stijgt op uit het publiek. «Wil u uw snor terug hebben, mijnheer vraagt de oppasser, met moeite zijn lachen bedwingend. Maai* de heer is verdwenen. En de «geest van Buiksloot» peuzelde met innerlijk ge noegen de valsche snor op, die zooeven nog de aandacht van alle Artis-bezoekers trok. Ze was zoo lang en zoo goed verzorgd De eigenaar van een stoomcarroussel op de kermis te Helmond, schreef met eenige collega's in om geplaatst, te worden op «ie in het begin der vorige maand -gehouden kermis te Schiedam. Wegens te lage inschrij ving werden deaanbiedingengeweigerd. Hier op verzocht bij het gemeentebestuur van Schiedam voor f250 met zijn tent op de ker mis te mogen komen. Dit werd toegestaan. Dat de man er zijn onkosten wel uitgehaald heeft, zal men wel willen gêlooven, wanneer menjweet, dat.hij|te Schiedam niet minder dan., -f 24 000 ontving. Of zulke lui ook geld verdienen! Een winkelier te 's-Gravenhuge heeft den kinderen van zijn klanten een feestje aan geboden. In eenige Janpleiziers reden zij naar een theetuin en werden daar onthaald. De gemeente Maassluis heefteen verschrik kelijke ramp te betreuren. Bij de jongste stormen verging nl. een loggersehip en daar door zijn 8 vrouwen tot weduwen en 25 kin deren tot weezen geworden. Sinds een jaar bestaat te Zevenhuizen (bij Gouda) een verordening, "welke den ingeze tenen «le verplichting oplegt, voor elke Hec tare wei- of bouwlanu, die zij iu gebruik hebben, jaarlijks vóór 1 April éen paar mus- schenpootjes iu te leveren bij«len veldwachter. Is de Vogelenwet slechts voor een deel van ons land van toepassing Hoe weinig men, zelfs sommige dagbladen, op de hoogte is van de vereenvoudigde spel ling der heeren Kollewjju c. s. blijkt weder uit de Amsterdammer, die boven een caoo- grafio van een boerenvrouw, die niet spellen kan, botweg schrijft: «Methode Kollewijn". liet blad schijnt «lus nooit iets over «le ver eenvoudigde spelling te hebben gelezen,zegt de Arnhemse/ie courant terecht. In de Tijdspiegel van deze maand wijst «Ir. Krul «le bloem aan, «lie z. i. onze nati onale bloem moet worden, nl. de goudsbloem, door den schrijver Calendula Neerlandica genoemd. «Niet alleen om de fraaie oranje kleur, maar ook ter wille van de historie." De heer Krul herinnert aan liet versje van Spandau, die de haring «met do Vaderland- sche zwier" getooid wilde zien en wel met den «gouden goudsbloem" en zegt, dat het volk den goudsbloem drie eeuwen lang met lang mot liefde heeft gekweekt en een Haug- sche tuinman èen eeuw geleden zelfs voor het dragen van een goudsbloem met geese- ling is gestraft. De schrijver wil den gewonen of enkel- voudigen goudsbloem gekozen zien, niet den. dubbele of «die met de klnderkens," zooals oilze vaderen zeiden en vooral niet den wilden goudsbloem, den gelen stroo- of handbloem, ook wel genaamd «vokelaar." Ook lette men op. de kleur, want het «oranje daalt van van bloedrood tot wasgeel." In de vorige maand zijn aan het grens station Rozendaal ontsmet 202 veewagens, .tegen 552 in Juli 1894. Berekend a '10 stuks vee per waggon, ver tegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het buitenland van 2900 Btuks, ter waarde van f315 000. Volgens de Patrio is er in België hoege naamd geen quaestie van, de grenzen voor liet llollandschb vee te openen, zooals som mige bladen melden. De grenzen, zegt het blad, zullen gesloten blijven, zoolang de gezondheidstoestand van het Ilollandsche vee niet verbeterd is. En dit laatste kan niet beweerdoveral hoort men van vlekziekte. Men zegt. clan ook, dat 't met een veehandel ellendig gesteld is. Slechts met vèel moeite kunnen de vetweiders hun koeien verknopen en dan nog naar schatting -en tegen slechts 33 cent per half Kilo, prima qualiteit. Of 't'vleesch bij de" slagei's nu óok goed- kooper wordt? Tandarts ft4PIiAWSHIE is voortaan op den Zuidsingel A. 273 b/d. Yarkeusmarkt Amersfoort te consulteeron en niet meer bij BIIiDKIlHEKK Langestruat. Zie Advertentie. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor éen lid van den Gemeenteraad hebben'slechis 200 van de 842 kiezers gebruik gemaakt van* hun stemrecht. Blanco waren 5 biljetten. Uitgebracht werden op den lieer J. jj van Eek 174. op de heeren II. van Esveld en van Wessuni ieder 5, op den heer J Koppen 3, op den heer N. Wolfswinckel Ezn' 2 stemmen en op 0 anderen ieder 1 stem' zoodat gekozen is de hoer C. J. D. van Eek' Bij de verkiezing op 16 Juli kwamen 48'i kiezers, bij de herstemming op 30 Juli 517 kiezers op. De .vergadering van den Raad, \velj<e ver leden week dóór onvoltalligheid niet kon worden gehouden, had .gistermiddag om half twee.plaats, onder voorzitting van «len Burgemeester, rnr. F. I). graaf Schimmel- penninck. Na onderzoek van de door hen ingezon den geloofsbrieven, is tot toelating besloten van de heeren Oelosse, Van Beek en Van dér Want, herkozen-, en II. J. Croockewit en Van Kalken, gekozen léden van de gemeenteraad. Het eerst was .aan de orde.een voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot splitsing van de le klasse der Hoogere Burgerschool, niet een plan nopens verbou wing van enkele lokalen. Blijkens eeu missive van de Commissie van toezicht op liet Middelbaar onderwijs zal bij den aanvang van. den nieuwen cur sus liet aantal leerlingen dei' eerste klasse van «le Hoogere Burgerschool dat der be schikbare plaatsen overtreffen. Waar B. on W., geplaatst voorde keuze om hf genoemde klasse iu twee afdeelinge» te spjitsen of een deel der toegelaten candidates do» toegang tot de school te ontzeggen, het eerste verre boven liet laatste te verkiezen achten, wen- schen zij, .alvorens een afgewerkt voorstel omtrent de nadere regeling aan den Raad ter overweging aan te bieden, zijn beslissing te vernemen betreffende het principe van splitsing. De linancieele gevolgen aan een splitsing verbonden, zijn, naar zij voorloopig kunnen nagaan, niet onbelangrijk. Behalve eenige kosten voor verbouwing in het eerste jaar, zullen de grootere uitga ven,. door een splitsing noodzakelijk, jaar lijks ongeveer f1550 bodragen, wegens «Ie verhooging der jaarwedden van de betrok ken leeraren, tengevolge van uitbreiding van' het aantal lesuren. Zonder vooruit te loe pen op de nog in te dienen nadere voor stellen, kunnen IJ. en W. toch reeds mede- deelen, dat uitbreiding van het aantal leera ren bij eeu splitsing der eerste klasse niet. uoodig is. Huns inziens behoeft het geen betoog, «lat tegenover de uitgaaf van pl. m. f1550 een vrij aanzienlijke vermeerdering van de opbrengst der schoolgelden stout, •wegens uitbreiding van het aantal leerlin gen, en wellicht kan uit deze inkomsten en de onlangs verhoogde schoolgelden de geheeld uitgaaf bestreden wonjen. Deze omstandig heid, gepaard aan de noodzakelijkheid welke huns inziens bestaat in het belang van liet Middelbaar onderwijs hier, heeft er B. en W. toegebracht voor te stellen in beginsel to besluiten tot splitsing van do eerste klasse der Hoogere Burgerschool in twee afcïeelin- gen voor den ecrsfvolgenden cursus. liet voorstel zelf ontmoette geen bezwaren de aanvankelijk daartegen bij sommige leden gerezen bedenkingen waren door de nader ter visie gelegde inlichtingen nopens de wijze, waarop de noodige meerdere ruimte in bot schoolgebouw kan worden verkregen, uit den weg geruimd. Maar de hoeren Visser en Ger ritsen drongen er op aan, dat wanneer later een splitsing van meer klassen noodig mocht blijken, de Raad daar.van tijdig zou worden ingelicht, opdat de alsdan noodzakelijke maat regelen van meer ingrijpenden aard d tète re- posée zouden kunnen overwogen worden. Dit werd door B. en W. toegezegd echter met de reserve «voor zooveel Zulks mogelijk Was" Om toch met voorstellen bij don Raad te kunnen- komen, diende de uitslag van de overgangs- on toelatings-exameiis tp worden afgewacht. Overigens merkte de Burgemeester op, dat beschouwingen over wat er zou moeten ge beuren, wanneer de toenemende bevolking der II. B. school splitsing van meer klassen noodig maakte thans kon blijven rustenden leden, die zich daarover nu reeds ongerust maakten, voerde hij tegemoet, dat deskundigen van meening zijn, dut de toevloed van leer lingen dit jaar buitengewoon groot is geweest en inen dus wat ditmaal is geschied, niet tot maatstaf kan nemén voor hetgeen in volgende jaren zich zal voordoen. Aan B. en W. is machtiging verleend om.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2