Stadsnieuws. driifsbelastmg te /.amen slechts een kleine l'té 000 ontvangen en van de Vermogens belasting niet meer dan f 8810. Over de zeven verloopen maanden des jaars ziet, wat de Bedrijfsbelasting betreft, het cijfer er beter uiter is over dat tijdvak geraamd f2 038 410 en er is ontvangen f2 257 071. Daarentegen is de Vermogensbelasting nog zeer ten achter (ook verleden jaar om dezen tijd)er is over 7 maanden geraamd 1'4007 500 en er is tot dusver slechts ontvangen t'2 020 222 (tegen f2165515 over Januari-Juli 1894). Maar wij behoeven ook wel een appeltje voor den dorstwe zijn er nog niet. De middelen over 'tgeheele jaar moeten naar de raming f117 034 245 opbrengen, dat is over 7 maanden f68 260 075, en is tot hiertoe slechts f 64 380 488 ontvangen. Dat is, welis waar f2 007 157 meer dan over de zeven eerste maanden van 1894, maar toch nog een kleine 4 raillioen te weinig, die de laat- sta vijf maanden moeten goedmaken, zoodat gemiddeld een surplus van 8 ton per maand noodig zal zijn, enkel maar om bel ramings- cijfer te bereiken, en wij rekenen op een overschot Opmerking verdient nog voor Juli, dat het kleine surplus bij de indirecte belastingen zich bij kleine hoeveelheden over de meeste middelen dier groep verdeelt: het zegel, de registratierechten, de hypotheken en dit juist terwijl de successierechten, hoewel f330 000 boven de raming, echter in verge lijking met Juli 1804 f24000 minder op brachten zoodat ook uit dien hoofde Juli een normaal-gunstige maand kan genoemd worden. Bij besluit van den Minister van Financiën is vastgesteld de 350ste Staatsloterij, welke zal beginnen den 11 November 1805 en ein digen den 1 Februari 1806. De aanbieding, aan het Departement van Oorlog gedaan, voor de vervaardiging van ge weren in het binnenland is ingetrokken nadat gebleken was. dat de door bet syndicaat ontworpen op te richten fabriek geen vol doend productie-vermogen had om te voldoen aan de door den Minister, in de vergadering der Tweede Kamer op 14 Maart II. gedane concessie. Reeds voor eenige dagen, zoo schrijft de Limb. Koerier thans, kwamen geruchten tot ons, dat deze voor Maastricht zoo gewich tige onderneming in de haven zou schip breuk lijden. Toch restte toen een kansje op behoud er werd nog niet den Minister onder handeld. Wij onthielden ons daarom van elke mededeelingover de loopende geruchten. Thans hebben wij echter zekerheid. De Minister schijnt niet toeschietelijk geweest te zijn en met name zijn eischen met betrekking tot den tijd der levering al te hoog gesteld te hebben. 01' dat nu de heeren geldschieters huiverig gemaakt heeft om de zaak voortgang te doen hebben Hei schijnt ons zoo. Wat er van zij, het feit,dat Maastricht zijn fabriek, waarop zoo stellig gehoopt werd. niet zal krijgen, siaat maar al te vast. Gewis een groote teleurstelling voor Maas tricht, dat voor de groote verliezen, die het door maatregelen van vroegere hoogwijze oorlogministers ondervond, van don tegen- wooraigen titularis een schadeloosstelling hoopte te krijgen in de wapenfabriek een nog grooter teleurstelling voor onzen afge- vaardigde, den beer De Ras, "lie ontzaglijk veel moeite en geld ter nlfer bracht om deze levensquuestie voor ieMaaslrirhtsche arbeids- wereld en industrie een gunstige oplossing te geven. Een poging, in het belang van de nationale nijverheid gedaan, om daarna de underlain- I delingen voort te zetten, ten einde, desnoods op'. den grondslag van een langoren leverings- 1 termijn, tot overeenstemming te geraken, heelt niet tot een gunstige uitkomst geleid- De Haagsche correspondent van de Asser CC. zegt zeker te weten, dat de Minister van Oorlog de uiterste toeschietelijkheid heeft betoond aan het syndicaat voor een Nouer- landsche gevverenfabriek. Eerst had ZExe. de voorwaarde gesteld, dat de leveringstijd zes maanden later zon beginnen, indien Nederlandsche aanbiedingen inkwamen, ten einde de Nederlanders in staal te stellen zich behoorlijk in te richten. I Maar het bleek, dat zelts met het aanzienlijke j kapitaal, dat beschikbaar vas gesteld, de j nieuwe fabriek geen voldoenden omvang zou j kunnen krijgen om liet vereisebte getal ge- j weren binnen de gestelde termijnen te leveren. I Toen dus feitelijk de zaak was afgespron- gen, heeft de Minister nogmaals een torrnïjns- 1 verlenging overwogen, doch toen ook deze niet door het syndicaal kon worden geac cepteerd. verviel de geheele zaak, en het buitenland zal nu gaan strijken met de winsten. Bij Kon. besluit is n. a. pensioen verleend aan generaal-majoor jhr. L. .1. II. Teding van Berkhout, van den groeten staf, comman- 1 dant der stelling van hot Hollandsch diep en het Vólkern'.-, tenens bevelhebber der 3e militaire ufdeeling. terwijl tot zijn opvolger is benoemd do lol genei-aal-majoor hevor- j derde kolonel P. A. Scheltus, commandant van hol 1e regiment vesting-artillerie. Stellig met het oog op den naderenden Koninginnedag is bij den lieer Thieme teNij- megen verschenen De Oranjebloem" een keurig gedrukt boekje van 24 pagina's, be vattende 45 nationale liederen, bijeenver zameld en gewijzigd door luitenant Clockener Brousson. 't Is, gelijk de verzamelaar het noemt, een omgewerkte uitgaaf van den militairen bundel «Voor Janmaat en Soldaat" 'tKomt ons voor een zeer goed geschenk van feestrommissiën aan de jeugd te zijn. Ook op de hoogere klassen der Lagere School zou dit boekje den kinderen in han den gegeven kunnen worden. De melodieën hebben zij daar reeds ten deele geleerd en de onbekende wijzen brengen de miliciens uit hei leger wel onder liet Volk, zoodat «de Oranjebloem" naast «Voor Janmaat en Sol daat" den nationalen zang veel kan verbe teren. En waarlijk, dat mag wel. Inhoud van De Dames- en Xindermodc, 3e Jaargang lit Gravures mot beschrijving, voorstellendeMa trozenpak voor jongens van 67 Jurk voor babies onder (ie 2 jaar; Nachthemden voor jongensOver zicht der binnenzijde van den mantel op plaat 8 Babyjurken Jurk met fluweel lijfje voor meisjes van 5—0 jaar; Engelsch jongenspakje voor don leeftijd van G—7 Kinderman tel voor den leeftijd van 4—6 Pantalon voor meisjes van 1011 Jlalllunge ba byjurk Nachtpon voor meisjes van 35; Bnhvmantel eii meisjes jurk MeisjesrokkenCorsage van wol len stof; Roispelerine; Figarojnkje van muisgrijs alpaca; K. R. Monogram in plattenstcek borduursel Blouse met lluweclen bretels; Blouse-lijf met stuk van fluweel. Berichten. Abonnementen. Voldane aanvragen. Feuilleton. Correspondentie. Raadgevin gen. Advorteutiën. Bij dit nummer behoort een Suppelemont, waarop zich de 16 bovengenoemde knippatronen in natuur lijke grootte bavindeti. Fall is Weervoorspélimi/en. Van 24 tot 31 Augustus. De regens nemen zeer in 't oog loopend af; nok wordt, liet warm, vooral op of bij den 27sten. Onweer nu en dan, meestal zonder veel regen. In de Donderdag te 's-G raven ham» gehou den Algomeene vergadering van den anti- dienstvervnngingsbond, deelde generaal Mac Leod mede, dut hij ontslag wenschtete ne men als voorzitter, maar bereid was in het Hoofdbestuur zitting te blijven houden. Hij ontving dank en hulde van de vergadering en werd tot voorzitter herkozen. Ook de secretaris, jhr. inr. Klerck, wenschte met 1 September al' te treden. De aftredende leden van liet Hoofdbe stuur werden herkozen 'en in de plaats van wijlen inr. A. \V. Twiss werd gekozen prof. Van der Wijck. Verscheidene leden voerden het woord over den toestand der vereoniging. Omtrent het streven van den bond werd door dr. De Graal', uit Dordrecht, opgemerkt, dat liet beginsel van den persoonlijken dienst plicht bij liet Nederlandsche volk is doorge drongen, doch dat partij-politiek in de Tweede Kamer de verwezenlijking daarvan tot «lus- vei heeft weten tegen te houden. Wij moe ten in dit opzicht betere tijden afwachten en nu deed de heer Telting opmerken, dal het Kiesrecht thans de overhuerschende f|iiaestie is, waarvan men de oplossing moet afwachten, alvorens met het. beginsel van den persoonlijken dienstplicht weder publiek op te treden. Daarenboven zal de uitbreiding van liet Kiesrecht wellicht van grooten invloed zijn op de samenstelling der Tweede Kamer in de richting van den Bond. Besluiten die naar buiten werken, werden niet genomen. lieel't een interimair Minister van Buiten- landsehe Zaken recht op representatiegeld, zonder bijzondere Koninklijke machtiging'? De Algemeene Rekenkamer meende die vraag ontkennend te moeten beantwoorden en verwierp deswege de betaling van het representatiegeld aan d»n den vorigen Mi nister van Marine, die van 21 Maart tot 7 Mei 1894 belast was met bet beheer van het Departement van Buitenlandsche Zakendit met beroep op art, 1 van het Kon. besluit van 5 November 1851 (Stbl. no. 141). Thans is definitief vastgesteld, da-t de roode chevrons voor 6, 18 en 30-jarigen dienst worden vervangen door een ^respectievelijk) roode, zilveren en gouden W (kapitale schrijf letter) waarboven een kroon. Men schrijft aan de Tclcgrnaf Door den commandant van het Ge regiment infanterie was aan den Minister van Oorlog gevraagd hoe te handelen met de vrijwillig gestorte gelden, op de uitrusting- en reserve rekening der onderofficieren en minderen, nu het »te nood" jaarlijks op 1 November niet meer uitbetaald wordt. De Minister heeft daarop geantwoord, dat ook die gelden, op genoemd tijdstip niet meer uitbetaald mogen worden. Zeker een groote teleurstelling voor hen, die een gedeelte van hun soldij hadden laten staan, om tegen den winter con sommetje Ie hebben voor aanschaffing dor winterpro visie. Bij lief ruimen van een beerput in liet gasthuis te Oirsrhot viel een der arbeiders in den pui: een ander, die hom redden wilde en met een ladder erin afdaalde, sloeg, waar schijnlijk bedwelmd, onmiddellijk achterover en viel er ook in. Zoo ook een derde, vierde, tot een vijfde toe. Drie hunner zijn reeds overleden, een is geheel hersteld, «Ie vijfde lijdt nog vreese- lijke pijnen, doch men hoopt hein nog in bet leven te behouden. Door den Hoogen Raad zal spoedig worden uitgemaakt, in hoever de Gemeenteraden be voegd zijn. het venten van bladen te beper ken? Deii lOnn September toch zal voor dat rechtscollege behandeld worden het honger beroep van een venter van Socialistische bladen tegen een vonnis van het. kantonge recht te Wageningen, waarbij hij is veroor deeld tot, ff boete of 1 dag hechtenis, ter zake tusschen zonsondergang en zonsopgang luidkeels venten van zijn bladen te Veenen- daal. Niettegenstaande bedoeld vonnis van het kantongerecht, blijft hij, zich beroepende op art. 8 der Grondwet, na zonsondergang te Veenendaal luidkeels venten en werd dezer dagen tegen hem liet 17e proces-verbaal op gemaakt. Hedenavond halfacht zal voor de Ghr. Gereformeerde gemeente in de bovenzaal van Volksheil optreden ds. G. Wisse, van 's-Gravcnliage, en Woensdagavond, mede aldaar en óok om half acht, ds. Schotel, van Utrecht. Donderdagavond is hier opgericht een Stuivers ■•eeniging, welke ten doel heeft gelden te verzamelen tot het doen geven van Christelijk Onderwijs aan on- en minver mogende kinderen. liet bestuur bestaat uit de heeren N. Veis Heijn, Bleichroth en Van Lummel, bij wie men zich ook voor veel vouden van een stuiver kan aanmelden als lid. Tot plaatsing tegen 17 September als cadet aan de Ko.i. Militaire Academie te Breda komen, na onlangs gehouden vergelijkend examen, o. a. in aanmerking onze stadge- nooten II. II. E. Deelken en G. van der Zoo de Jong, ile eerste voor artillerie hier te lan de, de laatste voor cavalerie Indie. De dienst in de 3e arbeids-inspectie, onder welke Amersfoort ressorteert, wordt sedert Vrijdag weder vervuld door den lieer Stmve: zijn collega van de Ie inspectie is eervol ontheven van de waarneming in de 3e. Ter St. BartJioloineus-paardenmarkt wer den aangevoerd 170 paarden, 30 hitten en 20 veulens. Men besteedde voor paarden f60 a f400: voor hitten f60 it f180: voor veulens I' 50 a 1'206. De handel was volgens sommigen redelijk, volgens anderen vrij lusteloos. Gistermiddag hall'twee verreed de Amers- foortsche Wielrijders Vereeniging U. D. I. haar clubkampioenschap, over een afstand van 25 K. M. De afrit luid plaats aan «De Hertekop". De heer I). Eysink legde den weg al' in 50 minuten en won daarmee den eersten prijs; de tweede prijs werd behaald door dan lieer Do Beaufort, do derde door den heer D. Ittmann. Een onzer lezers zond ons ter inzage een wellicht weinig bekende «Ordonnantie van de Regeerders der SLadl Amersfoort, Op het stuck van de Pesto, en'V I cgravinge der dooden. Gepubliceert den 24 September 1655." Daar het ouartijntje, dat 13 I drukte pa gina' en 24 artikelen bevat, begint mei »Als> i Godt, du lleere dese Stad airede ge- visiteert heeft met de Peste", ligt het ver moeden voor de hand, dat ook in 1655 de stad met pestziekte bezocht werd en dus Van Bemmel II, 951 ten onrechte het laatst melding maakt vari de gevreesde ziekte in 4685. Wie weet er meer van en wil er iets over meedeelen Door den keurmeester van vee en vleesch, den heer A. Overbosclt, is Vrijdag een partij vet vari 22 Kilo, ter weekmarkt aangevoerd, afgekeurd. Toen Donderdag de sergeant-planton zijn weinig aangename post aan do hoofdtoegang der Infanterie-kazerne wilde betrekken, was hij niet weinig verrast, die reeds bezet le zien. Voor dag en flauw had daar iemand, die 't midden houdt tusschen een schutter en een grenadier, daar reeds postgevat. De vreemde schildwacht werd natuurlijk zonder veel vorm van proces van de post verwijderd en naar de politiewacht van het 3c bataljon ge... sleept, niet omdat hij niet wilde mee gaan, maar omdat hij niet Icon loopen. Een paar grappenmakers luidden hem, den houten bewaker v.m in-i. tuintje dos heeren Van Achterberg!). i ylii hl van ,-iju post, hom langs den Leusderweg meege/.etild en gedurende den nacht voor de Kazerne gezet. Du pop dn schrik der kinderen en militairen is hier en daar hersteld en heeft in al zijn deftigheid zijn oude plaats weer ingenomen. Wat erger is, de lui die hem eens aflosten «ie vriend heeft er reeds een jaar of vier gestaan, tor vervanging van een collega, die •/.os jaren achtereen het tuintje bewaakte hebben heel wat bloemperken vernield, het geen den lieer Van Achterborgh minder aangenaam is, juist nu, terwijl hij zich ge reed maakt om op Koninginnedag weer eens kranig voor den dag te komen. Gelijk we reeds vroeger meldden, zullen van 3 tot en met 10 September rond Amers foort veld-oefeningen op groote schaal wor den gehouden. Deze zullen plaats hebben onder leiding van den commandant der le divisie, generaal-majoor A. A. F. Lanzingen er zul aan worden deelgenomen door den stal' der divisie, het regiment grenadiers en jagers, den staf en de 4 veld-bataljons van liet 4e, het. 5e en het. 7e regiment infanterie, den staf en de 5 veld-escaarons van het 3e regiment, huzaren, den regimentsstaf, de twee afdeelingsstaven en 4 batterijen van het 2e regiment veld-artillerie, den staf eu de 2 batterijen der 11e ai'deeling van het le regi ment veld-artillerie, een detachement en een telegraaf-al'deeling van het korps genietroe pen, een detachement trein, een detachement van het eseadron ordonnansen, een detache ment maréchaussee, benevens eenig hospi taal-personeel. terwijl bovendien van en met 6 tot en met 9 September aan deze oefeningen zal worden deelgenomen door de slaven en de 5 escadrons van het Te en v \i het 2e regiment huzaren en de 2 batterijen van het korps rijdende artillerie. Als scheidsrechters zullen bij deze oefe ningen optreden de commandanten van het 3e regiment huzaren en van het 2c regiment veld-artillerie, benevens de kolonels C. P. van Hommeren en C. O. van Kesteren, res pectievelijk van het 8e en hot Ge regiment infanterie. De oefeningen op 7 en op 9 September zullen plaats hebben onder leiding van lui tenant-generaal Van Helden, inspecteur der cavalerie. Onze vroegere stadgenoot kapitein J. de Waal, later adjudant van den inspecteur «Ier artillerie, is bevorderd tot majoor bij den Generale» stal'. Tot kolonel-commandant van het 1e re giment veld-artillerie is benoemd luitenant- kolonel I''. R. Fcoger. van hot korpskolo nel J. G. F. van Houtum is op zijn aanvrage op non-activiteit gesteld. Drie of Vijf'» Geheel verkoperd verliet ik liet terras en volgens de leer der optimisten, het minder goede vergetende om des Ie meer van de herinnering aan het werkelijk schoone (l'an- taisie-Faust en/,., zie vorig nummer) te ge nieten, kwam ik thuis. Daar lag op mijn schrijftafel het programma van het vorige concert. Ook dit. was een schoone avond geweest. Het zooveel sterker bezet orkest, vooral wat betreft de houten instrumenten, had vol en krachtig geklonken in de Jubilé-i'eest- marseh, waarvan het trio keurig door de clarinatten word voorgedragen. Don indruk weer te geven dien de uit voering van het tweede nummer maakte, zal voor bijna ieder onmogelijk zijn, daar de muziek zeer disharmonieus werd «onderbro ken" door liet geknars van grint en uitroe pen alsDe Vrij. heidaar, of aannemen terwijl de aandacht, die men toch heusch zoozeer noodig heeft om zulk een werk te volgen, zeer onaangenaam werd afgeleid door verhuizingen van meubilair, of de vraag «Pardon, is deze stoel bezetZij. die de uitvoering van een der eerste orkesten in de Groote Sociëteit Amicilia op éen lijn stol len met voorstellingen van een specialiteiten gezelschap en het niet onbeleefd vinden, te komen wanneer liet concert reeds lang een aanvang genomen heelt, zijn hierin geheel vrij zij betalen immers, niet waar 1 zij mogen zelfs den volgenden dag kotuen, zoo deze would he chic hun lijkt: maar het is toch niet te veel wanneer men verzoekt dat tijdens de uitvoering van een nummer de grootste stilte heerscht, gelijk wij dit bij lief. «niet betalende« publiek in het Beu kenlaantje kunnen waarnemen. Doch revenons a nos moutons. Niet slechts het bout, doch ook de koper-instru menten in ons Amersfoorlsch orkest worden goed bespeeld: men denke slechts aan de trombone in den «Lohengrin," terwijl aan het geheele orkest do eer dor schoone uit voering van het. bruidskoor toekomt. Evenals altijd overtrof liet tweede deel van hot programma het eerste. In Ossian's «Nachklnngo" werd de hobopartij zóo mees terlijk weergegeven, dat de collega van het «lorde regiment stellig niet zou zijn meiiege- koinon zoo hij «leze uitvoering gehoord had. Dal. liet volgende nummer «Benediction des Poignai-ils". op het programma voor kwam, zal wel «loor den invloed dor plech tigheid geweest zijn waarbij de kapel twee dagen te voren had geassisteerdde beëetli ging van nieuw aangestelde officieren. Het «Largo", van l liindel word evenals "le vorige malen, dut bet. te genieten werd gegeven, ontegenzeglijk geheel naar de bedoeling van den componist uitgevoerd, hoewel het voor symphonic aangenamer klinkt. En toch gaf hier het geheele orkest bij liet imileeron

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2