Binnenland. Stadsnieuws. Ingezonden. De Slauls-Ct. van Vrijdag bevat het pro- 1 gramma voor de opening van de vergadering der Staten Generaal op Dinsdag 17 Sep tember 1895. Daaruit blijkt, dat H. M. de Koningin-Regentes zelve de vergadering u zal openen. Het Handelsblad van Antwerpen heeft een telegram uit Amsterdam onvangen, meldende, dat de verloving van Koningin Wilhelmina met Prins Karei van Denemarken heden den 46en September zou worden openbaar ge maakt. Prins Karei is geboren 3 Augustus 1872. Het spreekt van zelf, dat wij de verant- woordelijkheid dezer mededeeling aan ge- genoemd blad overlaten. Van nieuwe reizen, door HH. MM. de Koninginnen nog in dit jaar te ondernemen, is, volgens den Haagsehen kroniekschrijver der N. Gron. Ct. geen sprake. Behoudens uitstapjes van een enkelen dag of deelneming aan speciale plechtigheden, zal het tot aan de kroning van onze jonge Koningin nu met binnenlandsche reizen uit zijnwel schijnt het plan vast te staan om zoodra Koningin Wilhelmina zelf den scepter zal hebben in handen genomen, de tournee door alle ge westen iles Rijks te herhalen. De jaren, die ons nog van dat tijdstip scheiden, zal de jonge Koningin moeten besteden aan velerlei studie, om zich voor de hooge roeping, die Haar wacht, voldoende voor te bereiden. Weldra zullen de beginselen van 't Staats recht en de staatkundige geschiedenis van ons vaderland worden toegevoegd aan de talrijke leervakken, waarin H.M. reeds wordt onderwezen. Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat eerlang de indiening van een wetsontwerp te wachten is tot invoering van eenheid van tijdrekening, is een adresbeweging op touw gezet, waarin adhaesie wordt betuigd aan het in 't vorige jaar door prol'. Fockema Andrae te Leiden ingediende adres tegen de invoering van den Middel-Europeescben, en voor die van den Amsterdamschen tijd. Gaf wat de Rijksmiddelen betreft, de Hooimaand eenavansvan 2ton bij baar naam genoot van 94, Augustus geeft vrij bedroe vende resultaten. Het eindcijfer over laatsge- noernde maand is f8 756080.77' L. en dat is nu wel een groote 2 ton meer dan in Juli maar toch ruim 033000 minder dan in Augustus 94. Daarentegen is het eindcijfer over de eerste acht maanden van 1805 be langrijk liooger dan hetwelk in 1894 tot einde Augustus verkregen was. Kr was destijds ont vangen 171 703 255. ihans is reeds f73 137378 binnen, d.i. 1 1 374 123 boven de opbrengst over hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. Ver zwegen mag 't echter niet worden, dat wij, in vergelijking met Juli. ook hier een stap achterwaarts hebben gedaan, want over de eerste zeven maanden van 1895 was reeds f2007 157 meer dan over bet eorrespon- deerende tijdvak van 1894 ontvangen, en terwijl de raming voor s 12 f78022824 be draagt, zijn wij dus voor het tot hiertoe verstreken gedeelte des jaars nog 14 885440 ten achter. Waar kan men de oorzaak vinden van de betrekkelijk ongunstige uitkomst van Augus tus Van de directe belastingen verschilt nauwelijks bet eindcijfer, dat zelfs iets honger is; de invoerrechten wijzen van de eerste maand van het vr.,iörpt toezicht f'04 000 meer aan: de post.-iii.-n gaven ook 1'00000 meer, de telegrafen kwamen nuk een kleinig heid hooger. Daaivnlegen bleven de loods gelden ongeveer 19000 ten achter bij '94; maar het grootste deficit zit in de accijnzen die ons circa '2 millioen gefopt hebben, er. de indirecte belastingen die 1 4 millioen ten achter zijn in vergelijking met 1894. De bestellers van de posterijen zullen te gen den winter voorzien worden van doel matige overkleeding. De tot dusver ge bruikte korte mantel zal vervangen worden door een lange, gesloten overjas. Als men er nu nog maar een schouder mantel aan maakt om de briefkaarten en brieven althans eenigszins te beschutten te gen regen en sneeuw. Morgen, Dinsdag, zal mevrouw Kneppeihout haar zeventigste levensjaar intreden. Wie haar kennen, weten welk een deel zij genomen heelt aan den letterkundigen arbeid van haar overleden echtgenoot en boe zij met hem samenwerkte in betgeen hij tot bevordering der kunst deed en in zijn pogingen om kunstenaars te steunen. Van haar mildheid, als haar hulp voor liefdadige doeleinden wordt ingeroepen, geelt zij ook thans nog over vloedige bewijzen. Niet minder verdient zij den dank voor de vrijgevige wijze, waarop zij baar prachtig landgoed »de Hemelsche Berg" \uor wandelaars openstelt, waarvan door talloos velen wordt gebruik gemaakt en waardoor de bloei van Oosterbeek in j hooge mate wordt bevorderd, Arnh. Cl. Te Kampen doet men toch altijd rare dingen. Nu weer is er typhus ontstaan door het gebruik van water uit de waterleiding, I geleverd door een standpijp welke echter zoodanig is ingericht, dat daarin ook grond water wordt opgezogen, hetwelk het water uit de waterleiding verontreinigt. Kr zijn meer zulke standpijpen in de stad. op wier ondoelmatige inrichting de Kamper Cl. in het belang der openbare gezondheid de aandacht vestigt. Naar aanleidig van de verschillende be richten omtrent freule Tinne vernam het N. v. d. Ddat bij de naaste familie van de reizigster, hier en in Engeland, geen twijfel hoegenaamd bestaat, of haar dood valt werke lijk in'tjaar 1869. 't Is gebleken, dat Djebari's verhalen niet altijd even betrouwbaar zijn. Dezer dagen is men begonnen met bet droogmalen van bet terrein waarop eens het nieuwe postkantoor te Amsterdam zal ver rijzen. Dag en nacht wordt er gemalen; er schijnt nu plotseling woeste haast bij het werk ge komen te zijn. Vrijdagochtend half twaalf was een dei- putten reeds droog, terwijl heden met het heien werd begonnen. Falb's Weervoorspellingen. Van 10 tot 22 September weer eenige toeneming van den regen. De temperatuur blijft echter stijgen. Veel onweer en veel regen is te verwachten op of om den 18den, die de sterkste «kriti sche dag" van het gansche jaar is en waarop er nok een zonsverduistering plaats heeft, welke voor ons land echter onzichtbaar is. Alleen bij aanhoudenden Oostenwind zal het droge weer aanhouden. In deze of de volgende dagen zijn aardbevingen waarschijnlijk. Generaal Vetter zal aanstaanden Vrijdag ochtend uit 's-Gravenhage vertrekken en den 26 te Marseille aan boord van de Soembing scheep gaan. Hij en zijn echtgenoot e zullen in het Hotel j »den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage aan vrienden en bekenden gelegenheid geven om afscheid te nemen. In het post- en telegraafkantoor te Leeu warden hebben zich weder witte mieren ver toond. Worden tegen deze plaag geen af doende maatregelen genomen, dan bestaat er gevaar, dat zij zich, met de papieren die j van liet postkantoor uitgaan, over het ge- heele land verspreiden zullen. Den 22sten dezer zal te 's-Hertogenbosch I een protestmeeting worden gehouden tegen de bewering, dat de voormalige Pauselijke zouaven, door zich destijds in vreemden krijgsdienst te begeven, het Nederlander- schap zouden hebben verloren. Baron Clia- rette zal namens de Fransche zouaven een bondsva-an aan de Hollandsche zouaven aan- bieden dr. Schaepman zal een rede houden. Alinea 2 van art. 9 Burgerlijk Wetboek zegt, dat het Nederlanderschap verloren wordt, wanneer men in vreemden krijgsdienst treedt, buiten toestemming des Konings. j Daartegen wordt beweerd, dat liet dienen j van den Paus niet is vreemde krijgsdienst, i omdat ieder Katholiek den Paus dient. Uit verschillende streken zullen extra- treinen loopen om lien die deelnemen en j hun aantal is zeer groot; men spreekt van 10 000 aan deze protestmeeting, naar Den j Bosch te voeren. Terwijl eenige handelaren in brandstollen j te 's-Gravenhage hun «geachte ciiënteele" I mededeelen, dat zij de cokesprijzen met 5 cent, per Hectoliter hebben verhoogd, meldt i de Haarlemsche gasfabriek, dat zij den cokes- I prijs met 10 cents per Hectoliter heeft ver laagd. Ken Duitsch kellner, die gedurende dezen zomer werkzaam was te Scheveningen, wis- i sehle dezer dagen f2000 aan baar geld in i tegen bankbiljetten. Die som had de man overgelegdze was uitsluitend verkregen I uitfooien. Door de Haagsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een dienstbode, die gaan- I deweg een bedrag van f60 verduisterd had j ten nadeele van do familie hij wie zij in betrekking was. Van dat geld leidde zij een j genoeglijk leventje met een vriendin, die sedert Meihaar logée was, zonder dat de gast in het huisgezin immer was opgemerkt. De Haagsche courant wijst op de volgende schromelijke onbillijkheid De onderofficieren en soldaten van het Indische leger, die lijden aan de gevolgen van I op Lombok hekomen wonden of doorgestane ellende, en zijn ingedeeld hij de Reconvales centen-compagnie te Zutphen, worden aldaar geldelijk veel achtergesteld bij hun cojega's 1 van het Nederlandsche leger, die nimmer eenig gevaar doorstonden in dienst van Va derland en Koningin. Een Indisch onderofficier ontvangt slechts 25 cent daags, niettegenstaande hij wacht, exeroitifti, enz. moet medernaken zijn Hol- iundsche collega heeft daarentegen minstens 80 cent daags. Met de officieren van de Reconvalescenten-compagnie is het juist an dersom deze krijgen een vrij belangrijke i toelage hoven het Europeesche traktement. j Ken boer moest in een onzer Zuid-Hol- landsehe steden 5 cent marktgeld betalen. Ten einde daaraan te ontkomen, gaf hij den marktmeester een muntbiljet van 110. Daar deze het nog al druk had, zeide hij spas het maar of geef een dubbeltje." - «Neen zegt de hoer, »ik heb niet andere.'' De marktmeester telt hem nu in de hand 45 centen, en haalt uit zijn tasch nog 19 rolletjes elk van 50 cent. De boer wil liever zilver hebben, maar krijgt ten antwoord «ik heb niet anders." Met de opmerking «dat gebeurt mij nooit meer", verlaat ons boertje met zijn vracht de markt. Een kruiersknecht vond op de Heeren gracht te Amsterdam een portefeuille waarin f1200 aan bankpapier. Hij ontdekte, zes huizen verder gekomen, den verliezer, die luid jammerend, zijn- eigendom terugkreeg. De eerlijke vinder kreeg als belooning een toegangskaartje voor de Tentoonstelling. Ken jeugdig meesterknecht te Dusseldorf, die een veertig bloedverwanten en vrienden op zijn bruiloft had genoodigd, is veroor deeld' omdat hij door overdreven weelde in de gemeente opspraak heeft verwekt. Het huwelijksfeest was niet in verhouding tot den maatschappelijke» toestand der jongge huwden, dus besliste de rechten. Ken wet 't is een koninklijke ordon nantie van het begin dezer eeuw, krachtens welke de man veroordeeld is die de be voegdheid geeft, overdreven weelde te straf fen, zal wel verscheidene malen daags kun nen worden toegepast. 't Is jammer, dat een dergelijke wet ook hier te lande niet bestaater zou heel wat minder schijn-weelde en vrij wat meer alge- meene welvaart zijn. De gewone maandelijkscbe Zendingsbid stond zal morgenavond om 8 uur worden gehouden in Volksheil. Uit den in de Staatscourant van Vrijdag opgenomen Sta.it van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen in Augustus 1805, blijkt, dat zich in de vorige maand hier ter stede hebben voorgedaan 2 gevallen van varkensziekte. In de Woensdag gehouden Algemeene vergadering van de R. K. kiesvereeniging «Recht en Orde" is als bestuurslid herkozen de heer M. H. Pel en gekozen de heer W. Kuiper, ter vervanging van den heer C. Th. van Beek, die bedankte. Ook kwam aan de orde een voorstel tot Reglements-wijziging. In het belang der zaak toch werd het wenschelijk geacht, bij ver kiezingen voor de Provinciale Staten of de Tweede Kamer, de werkzaamheden uit te breiden en zich meer met de buitengemeen te.;! In verbinding te stellen om des te eeu- pariger en krachtiger voor een goeder, uit slag te kunnen ijveren. Met algemeene stem men werd het aangenomen, zoodat de ver- eeniging voortaan kan optreden als .cen trale B. K. kiesvereeniging voor het hoofd kiesdistrict Amersfoort. We verwijzen nogmaals naar de in dit nummer voorkomende advertentie van »Tes- selschade", welke hier morgen en overmor gen een bazar houdt, in Amicitia. Men begrijpe wel, dat deze bazar geen fancy-fair is, waar men voor veel geld wei nig zaaks koopt, doch dat men er allerlei artikelen, zoo van nut als weelde, tegen vas te en zeer billijke prijzen kan bekomen en dar: te gelijk een goed doel steunt. Morgen om 2 uur zul het muziekkorps vanlietöe regiment infanterie er een matinee musicale geven, aangeboden door den kolonel- cornmandant van het korps. Floralia zal haar tweede tentoonstelling houden in De Arend op Donderdag 19 Sep tember. Om half tivee begint de matinee musiea- len om half vijf de prysuitdeeling. Men ga ook daar eens kijken. De le luitenant H. I. von Santen, van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd geweest bij het Nederlandseh Indische leger, is be noemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde en zulks wegens zijn houding hij verschillende ontmoetingen met den vij and in Atjeh en onderhoorigbeden in de maanden Mei en Augustus 1894. De officier van gezondheid der le klasse J. P. M. Trousselot, van het 2e bataljon 5e regiment infanterie hier, die geruimen tijd gedetacheerd was f« Muiden, keert Vrijdag van die detacheering hie.- terug. De officier van gezondheid der 2e klasse II. ter Laag, van het 3e bataljon 5e regi ment infanterie hier, wordt 1 Novembera.s. overgeplaatst, naar Gcerlniidenberg. lu zijn plaats komt hier de officier van gezondheid der le klasse J. Nord. Adjudant J. Uencke» van het 5e regiment infanterie, is afgekeurd wegens lichaamsge breken en voorgedragen voor pensioen. Woensdag, den laat sten dag der cava||ü|-jP manoeuvres, is een wachtmeester vanderii dende artillerie door zijn paard een bee stuk geslagen, terwijl een huzaar een sla tegen het hoofd ontving, waardoor een bl dende wond ontstond. De wachtmeester wordt in het Militair hospitaal hier verpleegd Gelijk hij deze manoeuvres meer en'meer gebruikelijk wordt, zijn ook eenige naaivW dood gevallen.H 1en De miliciens der lichti 'g 1895 van de veld artillerie, die hij hun inlijving, in Maart il" met onbepaald verlof werden gezonden, woe den 1 October a.s. in activiteit gesteld. Djê van de lichting 94 worden uiterlijk tot Maart e.k. onder de wapenen gehouden. Bij vonnis van den Krijgsraad te Arnhem is G. IL, milicien-plaatsvervanger van het 5e regiment infanterie, schuldig verklaard a-m eerte desertie in tijd van vrede dom-zonder verlof langer dan twee dagen alweziu- te zijn van zijn korps, zonder de reden zijnei. afwezigheid ten genoegen des rechters te bewijzen, opgevolgd door arrestatie, en ver oordeeld tot een militaire detentie voorden tijd van twee maanden, en in de proces kosten. Omtrent de landbouw-kolonie van het «Heilsleger", een aanvulling van de reeds bestaande stads-koloniën, deelde kolonel Oli- phunt in een bijeenkomst te Rotterdam mede dat men er iu geslaagd is voor het koopje van rond 1'20 000 in de nabijheid van Amers foort een stuk land groot 80 Hectaren, te ver krijgen. Aan het hoofd van de daar op te richten kolonie zal gesteld worden een -m- huwdofficier van het Leger, terwijl uit de ver schillende toevlucliten 20 der beste, en braaf ste mannen, die goed kunnen en willen werken, zullen gezocht en derwaarts gezon den worden. Zij moeten er huizen, schuren en ook een hotel bouwen en later een model boerderij oprichten. Te Sclierpenzeel is Vrijdag overleden de heer W. van Voorst, gerechtigde tot, het hot dragen van het Metalen kruis. Voorzoover Ede betreft, is het renteloos voorschot voor het maken van een plan voor een stoomtram EdeRarneveldNijkerk, dooi- onzen vroegeren stadgenoot den A. ,1. Krieger, bijeen. Ken dienstmeisje kwam dozer dagen aan het Postkantoor vragen of' er ook brieven waren voor baar mevrouw. Poste-restante vroeg de beambte. Nee, mijnheer. Katholiek, antwoordde 't meisje. liet plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie met den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopjj van geplaatste ot'ongeplaatste stuk ken wordt nimmer teruggegeven. HENRI DUN ANT en HET ROODE KRUIS. Met een diep gevoel van medelijden las ik voor eenige dagen, dat de edele mensehen- vriend en stichter van «liet Roode Kruis," de heer llenri Dunant, op zijn 67e jaar. dus in den avond zijns levens, in zeer behoeftige omstandigheden, vergeten door de wereld, in een Zwitsersch dorpje leeft. Het vermogen dat hij vroeger bezat, heeft hij besteed en is versmolten iu de volbren ging van wat hij als zijn levenstaak heeft beschouwd. Uit de Oslschweiz was dat bericht over genomen en om het juiste adres van ilen heer Dunant te weten te komen, schreef ik aan «'e redactie van dat blad, die mij zeer welwillend mededeelde, dat het adres is als volgtMonsieur Henri Dunant, Krankenhaus a Heiden (Appenzell a. Rh Suisse). Zoo ziet men hieruit, dat de arme man, bovendien ziek is. De heer G. Baumberger, redacteur van de Oslschweiz, te St. Gallen, schreef mij tevens, dat hij deze week, in het tijdsclirijll Uet r Land und Meer, een artikel over den lieer Henri Dunant met portret laat opnemen; en ook door zijn blad de weldadigheid wil oproepen en dat hij niet twijfelt, of ook het edele Nederland, dat tot de eersten be hoorde, die de stichting van «Het Roode Kruis," tot stand hielpen brengen, zal den hoogst achtenswaardigeu man in zijn bitter lot gedenken. Het Roode Kruis, is hij ieder bekendniet zoo goed do naam van hem, van wieu de beweging daartoe uitging. Zijn brochure, getiteld: II. Dunant. «Solferino - De stem der menschheid op het slagveld," is dooi den heer J. II. (lasting, in 1863 uit liet Frunsch vertaald dit boekje is voor f 1,25 te krijgen hij iedere» boekhandelaar. Daaruit kan men de bedoeling en het werk van den heer Dunant leeren kennen. Nu zou ik nog verder kunnen doorschrijven, om op uw gemoed te werken tot het be oefenen van wederliefde en weldadigheid aan den groeten menschenvriend, die een wereldnaam verworven heeft, en toch gebrek lijdt; maar hij de gegeven inlichtingen en adressen acht ik dut niet noodig. Wil men den heer Dunant helpen, dan kunnen de weldoeners zeiven de wijze bepalen, hoe dit moet geschieden.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2