Binnenland. Stadsnieuws. hert, Hoe droger de long, hoe meer gevaar. Zweeten de patiënten niet op bequame zweetdranken, zoo gaan zij licht door. Neuabraken is uiterat gevaarlijk enkele waornumera echter zeggen, dat er op neus bloeden, enz., herstel volgt. Sterk braken, groote en bloedige afgangen zijn in den regel doodelijk". Om zich voor do pest te waren, worde de lucht gezuiverd in de huizen door die met kalk gemengd met water te begieten. Het drinken van azijn is zeer goed voor hem, die het verdragen kan. In den mond houde men bijv. in edik geweekten angelica-wortel slikke mithridaat, theriakel of' het tegengift van Mithridates (bestaande uit twee groote gedroogde noten, twee vijgen, twintig bla den gestoten wijuruyt met een graintie zout) schadelijk vooral is een ongeregeld leven. Do beste spijs is kalis- schapen- of ossevleesch, hoenders, kapoenen, kalkoenen, patrijzen, snippen, leeuwerikken. vinken, hazen, konij nen enz.eieren, boter, groene kaas, par mezaan, karnemelk, cichorei], andijvie, zuring, kervel, zure appelen, limoenen, oranje-appe len, enz. zijn goed.9) Gerookt en gezouten vleesch of visoh, spek, varkensvleesch, schel- visch, aal, alikruiken, krabben,garnalen rauwe fruit en alle harde kost is schadelijk. Goed bier en middelmatig sterke wijn worden ge prezen. liet drinken (rooken) van tabak is uitnemend. Bloed-aftappen en purgeeren is hoogst na- deelig. Terstond moet de toevlucht geno men worden tot zweetdrijvende geneesmid delen. Kort is de regelhoe meer me dicijnen, des Ie minder baat. liet groote geneesmiddel bestaat hierin, dat de arts alle krachten inspanne, om den zieke lustigh te laten zweeten. Beide doctoren, onze Amersfoortsehe Ver steeg, in 1597, en dr. H. S.. in 10G5, komen tamelijk wel in de beschrijving van de pest en de geneesmiddelen overeen. Laatstge noemde deelt nog mede, dat de pest zich openbaart als kool (vurig gezwel) als buil (op klierige plaatsen) en purpêrbruine plekjes of peperkorens. Alle deelen van het lichaam kunnen door de pest worden aangetast. Het beste geneesmiddel is geen geneesmid del: «hoe meer medicijnen, des te minder baat." De lijder, door de pest aangetast, trachte ■zooveel mogelijk door zachte uitwaseming de smetstof te verwijderen. Ten slotte vragen wij, wat weten nu de geleerde heeren ons mede te deelen van een ziekte, die zooveel slachtoffers gemaakt heeft. Geen iota meer dan de eerste oplettende ziekenoppasser de heste. die eenige lijders aan de pest verzorgd heeft, Kn waar men voor zulke belangrijke vraagstukken geplaatst wordt, te moeten vernemen, dat het beier is geeu medicijnen te gebruiken maar dat men moet trachten zooveel mogelijk door zweeten een zach te uitdrijving van de peststoll'en te verkrij gen wie had zulk antwoord verwacht uit den mond der wetenschap van voor bijna twee eeuwen 1 't Gaat ei mee, als met de cholera voor eenige jaren en de inlluënza in onze dagen. Onze professoren en geleerden weten niets omtrent die ziekte mede te deelen. Hoe beschamend voor de hoovaardige weten schap van onze dagen, die alles meent te weten, alles wil verklaren en uitleggen, dat zulke merkwaardige verschijnselen tot op den dag van heden voor haar verborgen vraag stukken zijn W. F. n. van- ROOTSELAAR. Amersfoort, 24 Sept.. 1895. 9) Misschien Zullen er wel gevonden worden, die zich met zulke spijs, nok buiten pesttijd, best te vreden stellen. Allen, die benoemd werden tot ridder van de Militaire Willemsorde, of in die orde- in rang werden verhoogd naar aanleiding van hun moedig, beleidvol en trouw gedrag op Lombok, ontvingen verleden week van H. M. Koningin Wilbelmina een fraaie photogra- lisclic afbeelding van liet tafereel, toen H. M. te 's-Gravenhage generaal Vetter het orde- teeken op de borst speldde. De photo's dragen de eigenhandige onderteekening van Koningin VViliielmina, benevens een opdracht. De kansen voor een spoedige behandeling van het nieuwe Kieswetontwerp staan, volgens den Haagschen kroniekschrijver der .V. (iron. CL, heel mooi. De Indische- noch de Staatsbegroo'ing zullen dit jaar heel veel werk geven de millioenenspeech is er ook op berekend om langdurige linancieele be schouwingen te mijdenvoor koloniale, sociale en andere debatten bestaat in de gegeven omstandigheden aanleiding noch lust. Als dus 't. adres van antwoord achter den rug is en het onderzoek van de Indische- en de Stautsbegrooling en de overige aanhangig gemaakte voordrachten zijn aigeloopen en dat kan met gemak, vóór het einde dezer maand liet geval zijn schijnt de bedoeling te wezen om zonder of met een heel kort reces, de werkzaamheden voort te zetten en de Personeele belasting in October af de doen. Dan zal er nog tijd te over zijn om lang vóór Kerstmis mot de begroetingen gereed te komen, zoodat ditmaal eens weer een geregelde toestand in het leven treedt en ook de Eerste Kamer vóór het nieuwe jaar de budgetteD zal kunnen behandelen. Daarheen schijnt men het en het verdient alle hulde en warme ondersteuning te willen leiden. Gelukt dit, dan zou de Tweede Kamer van ongeveer half December een zes weken vacantie krijgen en in Februari 1890 terug- keeren om de Kieswet te behandelen, aan de voorbereiding waarvan men ook van plan sehijut, niet alleen zorg, maar tevens eenigen spoed te besteden. In den ouderdom van 09 jaren overleed 19 dezer te 's-Gravenhage de begaafde bloem schilderes mej. G. .T. van de Sande Bakhuij- y.en Vrijdag overleeu te Asten, 70 jaar oud, de bekende stempelsnijder aan 's Rijks Munt de beer J. Ph. Menger. Aan de verschillende Universiteiten in Ne derland studeeren thans ruim eens zooveel jongelieden voor predikant bij de Ned. Her vormde kerk als nu tien jaar geleden. De groote weldndigheidsverloting te Utrecht gaat niet door. De tot dusverre ingekomen giften m geld en prijzen zullen, zoo spoedig doenlijk, aan de schenkers worden teruggezonden. Er is per advertentie al veel gevraagd, maar «lat er altijd nog iets nieuws is uit te denken, zou men zoo zeggen by het lezen van onderstaande advertentie, in een der bladen voorkomende Vriendsc hap Eilosolie J Weduwe, 35 jaren, def'tigen stand, wenscht te correspondeert*» met geestig intellectueel ontwikkeld persoon van moreel karakter. Strikte geheimhouding gevraagd en verze kerd. Brieven enz. Zaterdag hei-dacht de heer G. A. Boom gaard, oud-gezagvoerder te Groningen, zijn 107en verjaardag. Behalve dat hij doof is, is de oude man in het ongestoord bezit van alle zintuigen /ijn huishoudster verstaat hij best, doch aan anderen is het bijna niet mogelijk zich voor hem verstaanbaar te maken. Deze echte Oranjeklant, leeft nog opgewekt en geeft in enkele opzichten menigen jeug dige van jaren een beschamend voorbeeld. Boomgaard, die gehuisvest is in liet. Lekker- beetjesgasthuis, staat 's ochtends om 6 uur op en begeeft zich des avonds te 10 uur eerst weder te bed. De oude inan heeft nog een goed geheu gen, en wat zeer opmerkelijk is, hij kan met een ongewapend oog zien, welken tijd zijn horloge aanwijst. Met voorliefde en een door dringende stem spreekt hij van de oorlogen van Napoleon, onder wien hij van 1811 tot 1814 als tamboer diende. Napoleon is voor hem een ware tyran. Met welgevallen vertelt de 107-jarige van den val den alleenheerscher, waardoor wij van het Fransche juk verlost werden. Zijn vaderlaudsch hart popelt van liefde voor het Oranjehuis en niets is den ouden zeeman liever, dan u te vertellen van den tijd waarin Oranje we der den schepter voerde over het Neder- laudsche volk. Gaarne staat deze oudste Nederlander ieder te woord om inlichtingen te gevenhij heeft de gewoonte, dat telken jare, wanneer met zijn verjaardag de couranten onder haar nieuws zijn geboortedag in herinnering br\v- gen. zich door zijn verzorgster deze berich ten te doen voorlezen. Zooals men weet, is liet handgeld, aan nieuw aangenomen militairen voor Indië te Har derwijk uil. to betalen van f300 op f200 teruggebracht. Het Handelsblad verheugt zich over dien maatregel, waarop sedert jaren is aangedron gen, maar die de Regeering niet eerder durfde nemen om het resultaat der werving niet te drukken, liet handgeld is voor velen een lokaas met soms onzedelijke werking; het wordt maar al te dikwijls in ongebon denheid verbrast. Wie als soldaat naar lndië gaat, moet dat doen omdat hem hot krijgsmansleven lief is, of omdat hij weet, dat hij het daar materieel goed heeft en na betrekkelijk weinig jaren met een vrij goed pensioen terrugkeert, in éen woord, omdat hij daarmede zijn maat schappelijke positie verbetertmaar niet om liet handgeld. Hoe meer dit begrip door dringt, des te beter zal het gebulte onzer Indische krijgsmacht worden. Het geld, op de handgelden bespaard, zal nu worden besteed voor uitbetaling van gra tificatiën bij liet verlaten van den dienst, waardoor de terugkeer der gewezen inilitai- tairen tot de burgermaatschappij geldelijk vergemakkelijkt wordt. Voor die gratificatiën is op de Begrooting van 1890 niet minder dan f244001) uitgetrokken; zij bedragen f120 voor onderofficieren, f75 voor korpo raals, f60 voor soldaten, en bovendien aan elk gepensionneerde, voor elk jaar dat hij nu de eerste zes jaren in Indischen dienst heeft doorgebracht, f'50. Dat is beter dan handgeld. In Atjeh sneuvelden in het aigeloopen jaar 8 Europeesche militairen, en werden er 78 I gewond; van deze laatsten overleden er slechts 3. Op Lombok sneuvelden in 't ge.- I heel 90 Kuropoesclien militairen en werden er 238 gewond; van dezen overleden er20. De verhouding tusschen gewonden en over ledenen bewijst, beter dan alle redeneering, dat. de militaire geneeskundige dienst op de hoogte is van zijn taak. Gelijk reeds wenl vermoed, heelt de direc teur van den Amsterdamsehen Particulieren Veiligheidsbond zich uit de voeten gemaakt, zonder zijn 25 particuliere nachtwakers te betalen. De tweede directeur, die aan de teleurgestelde mannen beloofd had, hun nog eenig loon uit te keeren, schijnt de kas zoo leeg gevonden te hebben, dat ook hij verder onzichtbaar bleef. De nachtwakers hebben zich om steun gewend tot de abonne s en dezen zullen zich voorlaan weer door de gewone politie laten bewaken. ]n 1896 zullen geen adspirant-administra- teurs bij do zeemacht in opleiding worden toegelaten. liet voornemen bestaat om muntbiljetten van f 10 te doen aanmaken, ten einde te kunnen overgaan tot de intrekking van 1 millioeu aan muntbiljetten van f50, welke veel minder in trek zijn, en liet in omloop brengen in de plaats daarvan van muntbil jetten van f 10 tot gelijk nominaal bedrag. De Minister van Koloniën heeft bepaald, dat voortaan ook eervol ontslagen, doen niet-ge- pensionneerde koloniale landsdienaren tijdelijk bij zijn Departement Werkzaam kunnen wor den gesteld. Bij de inbraak-verzekering-maatsehappij sMercurius" te Amsterdam werden van Maart 1894 tot. Juni 1895 aangevraagd 2078 ver zekeringen. Hiervan werden er om verschil lende redenen 53 geweigerd, zoodat er 2025 afgesloten werden; van dit totaal zijn afge gaan 61, zoodat er einde Juni nog 1964 van kracht waren. lu hetzelfde tijdsverloop werden 28 scha den aangemeld, waarvan 7 (dus 25 pG't) in bewoonde en 21 (ol 75 pCt) in onbewoonde buizen. Ju 14 gevallen hadden de inbrekers zich toegang verschaft door middel van vaisclie sleutels; in de overige, door geweld dadige verbreking van afsluitingen. De telefoonlijn naar Antwerpen zal ver moedelijk 2 October in gebruik worden ge nomen. Naar de Amsl. verneemt, zal mevrouw H. M. Ie Grand-Goudsclnial, commies der tele grafie, daartoe genoodzaakt door de weigering van den Minister van Waterstaat, om baar over te plaatsen, opdat zij met haar echtge noot, zou kunnen samenzijn, met 15 October ontslag aanvragen, onder protest tegen 's Mi nisters zeker zeer vreemde handelwijze. 11 li. MM. de Koninginnen, die morgen ochtend om 10 uur uit 's-Gravenhage naai* Het Loo lerugkeeren zullen omstreeks 11 uur liet Gentraal-station passeeren. Z. Exc. de Commisaris der Koningin in dit gewest is van zijn verlof teruggekeerd en heeft gisteren zijn function weder aan vaard, welke gedurende zijn afwezigheid werden waargenomen door mr. C. G. Ber ger van Hengst, lid van Gedeputeerde Staten. Het ziekenhuis »Aldegonde" wordt 4 No vember heropend. Onze stadgenooten, de heeren J. K. de Lijster en J. F. Muller, beambten bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij hier, zijn als zoodanig benoemd in Trans vaal en zullen zich 24 October derwaarts begeven. Niet Witteveen is Zondag in den rit om het kampioenschap van Nederland eerst aan gekomen, doch Van der Meij, wiens tijd was I uur 23 min. 15 sec. »Kees" kreeg een gebrek aan zijn machine, waardoor hij wis selen moest en een minuut na Van der Meij aankwam. De A. W. C. zal aanstaanden Zondag, ter gelegenheid van de Volkspelen op het sport terrein te Utrecht, een clubtocht houden. Afrit om 10 uur. De loting voor de lichting 1896 der Na tionale militie zal hier dit jaar geschieden op 29 October om 2 uur voor de ingeschre venen wier gesluchtnuam begint met de letter A tot en met F., en op 30 October voorde overigen. De kapiteins W. A. T. de Meester en jlir. A. II. M. M. Pabst van Bingenlen en luite nant C. 1'. Koene zijn van liet 5e regiment infanterie in Imn r..ng overgeplaatst naar het regiment grenadiers en jagers. Tot kapitein bij het 5e regiment infanterie is bevorderd "Ie 1e luitenant W. A. Verhoe ven, van liet le regiment, werkzaam bij bet Koloniaal werfdepot. D( tot kapitein hij liet. 5e regiment infan terie benoemde le luitenant jlir. D. H. Barehman Wuytiers, van bet regiment, gre nadiers en jagers, wordt belast met het be vel van een compagnie van liet, korps, welke garnizoen houdt te Utrecht. Kapitein Anernaet komt te Leeuwarden in garnizoen. Op 4 en 5 October zal het 10-jarig be staan van de ouderolliciers-societeit «Eensge zindheid" feestelijk worden herdacht. Luitenant E. A. A. van lleeckeren, van de infanterie O. I., die sedert I Mei gede tacheerd was bij liet le regiment veld-arlil- lerie hier, keert 30 September terug naar 's-Gravenhage om zijn studiën aan de Hoo- gere krijgsschool voort te zetten. Een stadgenoot vierde onlangs zijn kope ren bruiloft. Op den eerstvolgenden markt dag werd hij ook gecomplimenteerd door de boerin, die hem 12l/a jaar eiken Vrijdag zijn boter had gebracht. Over en weer klonk het «nogmaals 12'/., jaar", enz. Daar komt onze vriend eenige dagen later op den inval om zijn boter eens na te we gen en ziet aan 't stuk ontbreekt juist U/a ons. Hij houdt zich van den domme en weegt, met telkens vriendelijker gewaarwording, zes weken achtereen zijn boter na en zes weken achter elkaar hrerigt de weegschaal 't uit, dat hij telkens l»;a ons te weinig krijgt. Nu interpelleert hij de boerin, die hein zoo trouw eiken Vrijdag zijn boter bracht, en ziet de vrouw bekent, dat ze hein reeds 12'/,jaar lang eiken Vrijdag 1'/2 ons te weinig gegeven heelt I Dat is wel gerekend een kleine 100 Kilo. En onze goede man betaalde nog wel (le hoogste markt, wegens de «langdurige, trou we en eerlijke" bediening. Do gevolgen kent en de moraal maakt iedere lezeres wel. Sprekend van de In.eren in den Senndinavisehen eircua te Amsterdam waarover men ook de in dit nummer voorkomende advertentie eens iloorloze zegt een occasional van de Amslnrilam*ehe eom-nnl: Professor Berlin heeft, toen hij nog qnnlitale qua aotiel' was, ons nooit verhaald van wnnclevhoorcn hij die de gehoolc zoölogie onder de knie had, heeft zijn loorHngcn zeker alles geleerd van de logge viervoe ten August de Doiiiiuc-beor had Zyn Hooggeleerde waarschijnlijk ook nooit gehoord. Terwijl mile Prince in de manége de zoölogische becron voorstelde, kwamen mij onwillekeurig de as tronomische voor den geest; muur nog verder dun de slem*beelden brengt zij ons in de berenwereld, want behalve groote en kleine beer, ieder in duplo, Daf de gulden middelweg nog steeds bovenaan slaat, kun men ook hier weer loeren, want de middel- beer, het tiiKschoniuodoi, werkt van hot vijftal met den moesten ijver. „Geduld is zulk een schoone zaak" wordt hier weer ten duidelijkste bewaarheidimmers, wat ecu moeilijke taak hel moet zijn oiu groote, tusschen ningen slechts volleerde acrobaten kunnen laten zien, begrijpt ieder die de koorddunserij op een plankje, liet gekloete en he' geworstel der boeren aanschouwt. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de heeren van mile Prince niet brommen, een goede eigenschap. die wellicht menig van de zijnen zou wcnschen. Zou de kundige doinpteusc er misschien raad oj) weten 0111 de lintuieiêele heren even lijn te dresseeren als de zoölogische? Dan is hiuir fortuin zeer spoedig gemaakt, Voor die haar hieromtrent willen raadplegen, verwijs ik naar de Arena. Du eerste wilde ganzen zijn hiel" ter stede leeds gezien. Dit is ongewoon vroeg en voorspelt, in weerwil van liet buitenge woon mooie weder der laatste dagen, een spoedigen en strengen winter. Majoor F. A. H. Sabron bad de beleefd- F beid ons een afschrift van den volgenden merkwaardigen brief toe te zenden, door Koning Lodewyk geschreven aan den Minis ter van Oorlog Janssens, en betrekking heb bend op de T'yramide van Austerlitz. Monsieur Janssens. Je suis passé par le Camp d'Austerlitz, j'ai appris qu'on alloit vendre les baraques. *J 'ai vu dans dilïérens villages et notament Renswou entre Ameronge et Barneveid des putil.es tnaisons en briques et cou vertes de tuiles, trés bien faites et just eraent dans la forme convenable pour le camp en brique qu'il est de mon intention du faire con- struire petit it petit. Je me suis inl'ornié du prix que ces maisons coutoient, et j'ai appris avec plaisir qu'elies coutoient mille florins. Comrae il y a a ces maisons six feiu'tres et trois ciieminées, je crois qu'on pourroit y loger uisóment de vingt ii trente hommes, ainsi avec /'100.000, on pourroit loger trois mille homines. Je desire que vous fassiez construire de suite pour modules des tentes en brique eouvertes en tuiles et propres a y loger trente hommes chacunefaites les faire au rubais par entreprisenous verrons ceque cela coutera. Je l'ais porter Ie camp de ma garde ii Aus terlitz. Rendez moi compte de ceque coutte annuellcment rentretien de la Piramide. L'obélisqe qui la surmonle sert a la dégra- der annuelloment, il ne fait pas uil bon effet. Faites le oter ol Utiles en iriënie tems faire les reparations nécessaires au gazoimage. Sur oe Monsieur Janssens, je prie Dieu qu'il vous uit en sa saiute digne garde Louis. au Loo, le 12 .luillet, 1808. I'a,les attention que cc*s baraquus doivent ubsolunient étro disposées com me les tentes: logement des olliciers. cuisines, juste ment comme si elles étoient en toiles.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2