Donderdag 24 October 1895. No. 4504, 45e Jaargang Stadsnieuws. A. H. VAK CLEEFF te Amersfoort Verschijnt Maanday- en Donderdagnim-ldtUig niet gratis Zondttg«bhtd. Abonnement per 8 maanden 1.- - Franco oer post/1.15. Abonnement alleen op bel Zondagsblad voor Amersfoort 40 et, voor hot binnenland 50 et. per 3 intuinden. Adverlontiën 16 regels 00 ct.elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legule-, oflicieële- on onteigeniugsudvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijk,- nummer.-, 10 renI. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 Cent. Dij aavertentiën van buiten de stad worden do incassoorkoaten in rekening gebracht. Bureau KORTEGR ACHT 56 Telephoon 10. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dut op Za terdag, den 9. November aanstaande,'s voorinid- dugs te elf uren, ten iaadlniizc'de uitloting zal plaatshebben van zes aandeelen in de geldleeriing vatt 30 Augustus 18S9, aflosbaar op 31 December 1895 ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Amersfoort en van de firifia JAN KOL, te Amsterdamvoorts van twee aandeelen in de geldleening van 8 Februari 1893, aflosbaar op 31. December 1895 ten kunlore van genoemden Gemeente-ontvanger. Amersfoort, den 22. October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bu rgenieest er, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SOUELTUS. De vermiste soldaat. Omstreeks HBO vóór Cfirislus bekleedde zekere Medius liet heerlijk ambt van oppei-ste vleier in het gevolg van Alexander den Groote. Van dien gruotwaardiglieidsbekleeder komt do raad. (jat. men maar lasteren moet om tot een stellig succes te komen. Francis Bacon schreef dien raad neer in liet gevleugelde woord audacler culunuiiarc, semper aliguid hamelwal cepigszins vrij vertaald luidt«Maar Ilink er op los gelasterd Iets blijft wel hangen." Deze oude los wordt vooral in don laatste» tij.l trouw in toepassing gebracht. Lasteren verda'chtmaking zijn aan de ordo van den daghelaasook in de peiv. Ik kan er in komen, dat noodlijdende bladen sensatie-berichte» pliantaseeren om lezers te trekken en enkele centen te verdie nen: ik kan begrijpen, dat bladen van zekere richting tegen beter weten in bun lezers de grootst mogelijke leugens voorzetten als zui vere waarheden, omdat ook die bladen al leen kunnen bestaan door dergelijke, de pers onteerenile, vuilheden: maar wat ik niet vermag te boselfen is, dat lier. Nieuws runden Dag, dat toch ontegenzeglijk zijn verdiensten heeft als betrouwbaar nieuwsblad (men denkeaan den Lombok-tijd), dat bot niet behoeft te doen om den broode, dat geredigeerd wordt door mannen die bun vak met hart en ziel zijn toegedaan, dat zulk een blad een bericht kan opnemen als bet volgende, voorkomende i;i liet derde blad va» Dinsdag 22 October: Naar aanleiding van de verschil lende geruchten omtrent het al of niet vinden van het lijk van een soldaat op de heide bij Zeist, schrijft een mizer .medewerker,-' het volgende: Reeds cenigcn tijd (loon allerlei verhalen de ronde ten opzichte van den vermisten soldaat. De een beweert, dat hij gevonden is te Wouden berg, met half opgegeten arm een ander geeft hot LeHsdenaehe bosch als de plaats aan, terwijl ten slotte de Zeistersehoheide weer genoemd woelt. Ik heb mij (lu moeite gegeven, den geheelen om trek te doorkruisen en overal navraag gedaan, en 't is mij gebleken, dat men overal huiverig schijnt, iets van de treurige zaak te vertellen. Of hier van hooger hand pressie wordt uitgeoefend, dun wol of (Ie lieden hang zijn tc veel te vertellen, valt niet te zeggen, (loch 't maakt de nasporingen natuurlijk veel moeilijker. Feuilleton. Ten slotte is 'i mij echter gelukt de waarheid to vernemen wellicht dat de kennis van de toedracht der zaak er toe bijdragen zal, liet onderzoek dat door de beklagenswaardige ouders wordt ingesteld le vergemakkelijken. De geschiedenis van het vinden van hut ljjk luidt aldus Een jachtopziener, die zijne ronde deed, bemerkte een troep raven, die in groote kringen boveb zeker punt op de iieide rondvlogen. 'tWas het gedeelte, gelegen in den omtrek van (le pyramido van Austcrlêr in de onmiddellijke na bijheid van het z. g, „Kottijiieubosehje," Hij de nadering van den jachtopziener, verwijder den de krassende vogels zich en do man zag toen, dat eon soldaat in volle uitrusting, met geweer en randsol, op den grond uitgestrekt lag, De ongeluk kige was klaarblijkelijk reeds lang dood het lichaam verkeerde in ergo vorderden staat van ontbinding. 1 Bij nader onderzoek bleek, dat een zijner boenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zijn vondst kennis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters •ter plaatse, verscheen en het lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar hot ter aarde werd besteld. Verdere, nusporingon hebben bewezen, dat de on- I ongelukkige vermist is tijdens de groote manoeuvres I op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. Do naam van den verongelukte is Langenherg, in I garnizoen te Hoorn, alwaar ook zijne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zijn deze niet tevreden geweest met de geruchten, die omtrent liet al- of nic'. -Ln- den van liet lijk huns zoons in ontloop waren en I in sommige bladen opgenomen zijn. In de afgoloopon week zijn heiden in den omtrek van Socstorherg geweest en hebben overal naspo- ringen gedaan en inlichtingen omtrent de vermoe- I (lelijke oorzaak van liet ongeval zoeken in to winnen helaasnaar ik vernam, zonder ocnig succes. Ook militaire autoriteiten schijnen ter plaatse ge weest Ie zijn; omtrent hunne verrichtingen iseven- I wel niets openbaar gemaakt. Hij alle woldoukondon hoerscht verontwaardiging over <le wijze, waarop deze treurige zaak wordt be handeld, en allerwegc wordt liet systeem van „in den doofpot stoppen", dat hier schijnt gevolgd te I worden, veroordeeld. Wie toch beeft geen medelijden mol den onge- lukkige, die op zóo vreeselijke wijze den dood vond, gekweld door lichaamspij ion, later vermeerderd door de kwellingen van den honger, j Daarom, in steile van doodzwijgen, zjj liet volle licht geworpen op dit drama. Daar zijn ouders, die daarop recht bobbendaar is ook het golioelo Ne- (lerlandsehe volk, dat in naam der inensoholijkbeid zulks eischt. 't. Js tc vergeven, dal de redactie van liet Nieuws, die liet terrein niet kent, zulk een dosis nonsens laat drukken. De berichtgever zegt den geheelen omtrek doorkruist te hebben: volgons hen, die be- voegd zijn daaromtrent inlichtingen te kunnen I geven, zou deze excursie vele dagen en i nachten in beslag nemen, /oil's een Ainei'i- 1 Icaanscli reporter zou dat Le veel zijn. Hier zijn verscheidene officieren, die gaarne een lesje zouden krijgen van den berichtgever iu het verkennen, geheel alleen, van zulk een I groot terrein. j Ken jachtopziener bemerkte een troep I ravenin den omtrek van ,le Pyramids I van Austerlitz, in de onmiddellijke nabijheid van hel Konijnvnboschje. De troep raven zul- I we daarlaten; 't kan een schrijffout zijn voor I «kraaien". De Pyrainide is echter (hernels- breed) 4000 vl ti er verwijderd van Dot Konij- nenbosehje, (F over de heide H/o uur llink loopens. Ma ..1 7c régiment is daar op den manoeuvre-' i:. niet geweest. Bovendien i is zeer kort na de manoeuvres de grond daar I door bijna twee bataljons sterke detachemen- j ten van het 5e regiment infanterie, onder Vrij naar het Engelsch. 4). (Slot). „Neen dat geloof ik," antwoordde Ford, ter. wijl hij de pijp uit zijn mond nam. „Ik ken ze. .Wel, en hoe vind-jij haar? Laat ze je de rui. ten schoonmaken Nu ik van tijd tot. tijd help ik haar een handje," zei Simmons, schuchter. „Jawel. En aan de mossen ook, wed ik» en dan do ketelsIk weet er alles van." •Hij hoog zich naar Simmons, en riep plotse ling uit: „Ik geloof waarachtig, (lat zo je haar óok al knint! Juist wet voor haar, hè?" Hij nam den blozenden Simmons een tijd lang wat beter opeensklaps viel hein de pantalon achter de deur in 't oog. „Mijn kop er op, als ze dut ding niet genaaid heeft! Dat kan alleen Anna gedaan hebben. Hot ziet, er nog erger uit clan wat je aan hebt." Het duiveltje roerde zieh meer en meer. Als die man zijn vrouw weer opnam, zou hij dan ook niet die pantalon moeten dragon „Ze zal er niet beter op geworden zijn," merkte de zeeman peinzend op. Het kwam Simmons voor, dat dit niet langer zijn zaak was. Anna was immers de vrouw van dien man, dat moest hij wel erkennen. „Komaan," zei Ford plotseling, „we hebben geen tijd te verliezenter zake dus. Je zult niet over mij te klageii hebben, mijn waarde. Eigenlijk is 't recht aan mijn zijde, maar nu ik zie, dat je geen kwade bedoelingen gehad hebt. jongmenseh, en dat je hier zoo huiselijk onder dak bent, zal ik (hij glom van voldoening over zijn edelmoedig voorstel) zal ik ik meen het, man mo-zelf niet schuldig maken aan ver. leiding van een officier, omgegooid om do gaten te dichten, juist, van liet Konynenboschje tot de legerplaats bij Zeist. Bovendien zijn juist op dat /elfde terrein den 2den en don uden October weder manoeuvres gehouden door bet ganscli.e garnizoen. De jachtopzienerzag, dat een soldaat in volle uitr usting, met geweer en ransel, op den grond uitgestrekt lag. En bet geweer van den vermiste is reeds lang te Hoorn terug. Hel is gevonden den l lden September tegen een boom aan den straatweg bij De Vuursche door den koetsier van den heer Bosch van Drakestein, die het ter hand stel'ie aan den Rijksveldwachter Van der Veen, die meenend, dat het van een grenadier was liet naar Den Hang zond, vanwaar bet naar Hoorn werd doorgezonden. De ransel is nog zoekde daarin geborgen garderobe schijnt dezen of genen bekoord le hebben,, wat ook wel het geval.zal zijn geweest met de riemen. Majoor Evenwel seinde mij daar over «vermoedelijk verborgen." Van Amersfoort naar De Vuiirsclie is zeker 3 uur gaans, een lienlö afstand voor iemand met een gebroken been (de hemelsbreedte afstand is 11 Kilometer). Het zij tevens op gemerkt, dat de Vuursche aan den anderen kant ligt van den weg dan de streek waarin bet lijk zon gevonden zijn. De jachtopziener gaf van zijn vondst kennis aan den Burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaatse verscheen en het lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar hel ler aarde werd besteld, Kr is geen burge meester gewaarschuwd, geen lijk te Amers foort begraven. Stellige verklaringen van de betrokken burgemeesters (de beuren J. B. de Beaufort, burgemeester van Woudenberg, en mi'. F. D. graal' Schimmelpenninck. bur gemeester van Amersfoort) staven mijn uit spraak. De besliste tegenspraak van mr. Clotterbooke Pattjri van Cluetinge, burge meester van Zeist, kent men. Fn wat »de ouders" betreft, dit: de moedor van den deserteur is reedssinds lang overleden. Zijn vader woont niet te Hoorn, vermoe delijk in bet Limburgsche. Is 't niet bedroevend, dat hot sensatie-be richt zóo grif is aangenomen en verbreid Kerst heette liet., dat liet lijk naar bet Militair Hospitaal te Utrecht zou sfijn ver voerd toen, dat liet naar liet Militair hospi taal le Amersfoort zou zijn gebracht: nu weer is het in alle stilligheid te Amersfoort begraven, nog wel door werklieden van de straatreiniging Om een bewijs te geven van de lichtge- loovigheid der menschen diene, dat toen een veertien dagen geleden de zoo plotseling overleden tweede portier van liet Centraal station en diens zoon werden bijgezet op de It. K. begraafplaats, beweerd word, dat de tweede lijkwagen het stoffelijk hulsel bevatte van den vermisten soldaat Mijn eerste tegenspraak (door alle groote bladen en, naar ik meen, óok door bet Nieuws zelf overgenomen) komt voor in de Amers- foorlscho courant van 14 October en wordt gesteund door een telegram van den batal jons-commandant van den vermiste. Ook deze wordt dus uitgemaakt voor leu genaar, evenals dit geschiedde met den kan tonrechter en den brigadier-majoor der Rijksveldwueht hier, de chefs der Militaire hospitalen te Utrecht en tc Amersfoort, den kolonel-commandant van het 7e regiment infanterie, de redactiën van Handelsblad en Telegraaf, enz. enz. En gèstojd eens, dat zij allen «onder zekere pressie de zaak in den doofpot stopten,"zou den dan zy, die bet, lijk overbrachten óok allen gezwegen hebben, óok do portier en de ziekenoppassers van een der hospitalen, nok de (Ijiodgravers, enz. enz. Het «geheim van de Zeistersche heide" is volgens my niet meer dan oen kroeg praatje en in zijn laatsten -vorm alleen ge schikt om bel léger bij den kleinen man 1103 meer impopulair te maken dan het nu belaasreeds is. Het, stuk, zooals het daar ligt, is een schande voor do Nederlandscbe pers; ik hoop van gatifjcber harte, dat de Nederland scbe Journalistenkring er zijn afkeuring over zal uitspreken en dat de zichzelf respecteer rondo bladen niet meer zullen meedoen aan 'leze verdachtmaking van autoriteiten door geheele of gedeeltelijke overneming. Ziehier de waarheid De milicien Langeveldt, van de lichting 1(805, beeft don lOden September op. den marsch van liot'Uantonneinent te Snesterberg naar bet station te Amerfoort, op den straat weg, een half uur van laafsgenoemde plaats, ongevraagd het. gelid verlaten. Op dien af stand van de stad was bij nog in zijn sectie. Dit werd mij, op mijn telegrafisch verzoek om inlichtingen, geseind door majoor Evenwel, ridder der M. W. O., bataljons-commandant van den vermiste. De man is dus niet zoek geraakt tijdens de manoeuvres, doch »er tusschenuit ge trokken" toen de troep naar bet station te Amersfoort marcheerdeook heet hy niet Lange berg, zooals de correspondent van het Nieuws schrijft. Hij is mijnwerker van be roep, wat mij eenigszins doet terugkeeren van mijn eerste opvatting, dat hijzelf doze canard in de wereld zou gebracht hebben. Langeveld is ueu Maastrichtenaar, die om zijn weerspannigheid nog straf te goed had, welke na terugkomst in bet garnizoen aan hem voltrokken zou worden, 't Zou dus best kunnen, dat bij zich door desertie daaraan onttrokken beeft en daartoe hier, niet zoo heel ver van do grens, een schoono gelegen heid heeft, gezien. Ziedaar de inlichtingen, die ik vermocht te verkrijgen van personen wier verklaringen voor mij boven elke verdenking verheven zijn, inlichtingen waaruit wol niets naders omtrent liet lot van don vermiste blijkt, maar waaruit men toch kan zien, dat de corres pondent zijn grove beschuldigingen al op zeer. losse schroeven zette. Is liet zijn toeleg geweest, du burgelijke en militaire autoriteiten een blaam op te werpen, dan is hij volkomen geslaagd semper aliguid P. J. FKEDEIuKS. storing van geluk. Om kort te gaan, ik trek er weer tussehen nit. Kom, ik zal maar een sommetje noemenvijt pond is genoeg, maar ook niet muider." 8immons had geen vijf pond niet eens vijf losse eenten hij erkende dat gaarne. „O, ik zou niet graag tussehen man en vrouw willen treden", vervolgde Tommy „voor geen geld in de wereld. Het mag hard voor me zijn, maar I 't Is mijn plicht. Ik trek er tussehen uit." „Doe dat niet," zei Ford, die bom bij den arm I had gegrepen, „ik laat wat zakken. Komaan, drie pond; wees redelijk man!" „Tk wil geen partij trokken van uw goed hartigheid, meneer Ford, maar De bel ging eensklaps tweemaal over. „Wie zou dat zijn vroeg Ford, beklemd- I „Ik zal eens kijken," zei Simmons,en meteen rukte hij zich los en snelde do trap af. Ford hoorde hem de straatdeur openen. Hy ging naar 't raam en zag even een vrouwe- I muts. Zy verdween, en nu klonk hem een wcl- haeret. bekende vrouwestem, van uit 't portaal bonoden, in de ooren. „Wuar moet dat heen riep de stem op be velenden toon. „Br is iemand boven om je te sproken," hoorde Ford antwoorden. En terstond daarop zag hij oen gedaante zieh vliegensvlug in de schemering verwijderen. Hij had Thomas Simmons herkend. Ford bereikte in drie stnppon het portaal juffrouw Simmons stond nog oenedon, met wijd- geopenden mond haar man nu te sturen, flij wierp do deur van de achterkamer Open, wrong zieh door oen half geopend venster en liet zich neorglijdon op het dak van een uitbouw, sprong van hier in oen tuintje, klauterde haastig over do schutting en verdween zoo in do duisternis. Geen lovende ziel had hom gezien. En dat is do roden, waarom Tommy SinunonB zijn vrouw zoo schandelijk heeft verlaten.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 1