Stadsnieuws. brengen ten aanzien van hetgeen in Atjeh te p doen staateer mag men verwachten, dat F' generaal Vetter, die onze. militaire krachten k- kent, ook daarom er zich toe zal bepalen K' onze tegenwoordige positie in Atjeh zoo sterk mogelijk te maken." Uit ons telegram volgt, dat de Gouverneur- P Generaal, in overleg* met het Opperbestuur, genegen is, de Atjeli-quaestie onder de oogen te zien. Voor de door de geschiedenis eenigs- zins gewettigde vrees, dat men weer een nieuw i stelsel «al gaan beproeven, bestaat nu, naar p de meenlng van genoemd blad geen grond. j. - Binnenkort zullen de Lombok-kruisen en k de eereteekens aan hen. die* op eenige wijze fe. aan de Lombok-expeditie hebben deelgeno- V men, worden uitgereikt, Ff De kruisen worden vervaardigd uit het p; veroverde bronzen geschut en, wat bet mo- dek aangaat, vrij wel gelijk aan het Metalen Kruis van 18301831. Het medaillon aan de voorzijde bevat de beeltenis van H. M. Ko ningin Wilhelmina. terwijl op de vier armen voorkomen de namen van Lombok, Mataram k. Tjakra Negara, en 1894. Aan de keerzijde t is in het midden liet Nederlandsche wapen F aangebracht en op de armen «Hulde aan Le ger en Vloot". Het kruis wordt gedragen aan een oranje-baluw gestreept lint. De opdracht, is gegeven tot het vervaar- digen van 8000 stuks, terwijl het drukken der bijbehoorende brevetten is toevertrouwd aan de Landsdrukkerij. De inhoud van het brevet komt té staan in een rand, samengesteld uit militaire em- L binnen en gezichten op het oorlogstoonee], 1 Het hool'dmotief is het nevens een palmen- groep rustend Nederlandsche wapen, r" "De omlijsting is ten hoogste karakteristiek, en de afdrukken langs autotvpischen weg verkregen, zijn fraai- van toon en kleur, in éen woord met artistieke zorg bewerkt. Onder het opschrift: Nog eens «een vraag om recht'.', schrijft dominus F. W. Drijver nog «Tijd is geld als wij ons niet haasten, komt het adres te laat. en onze oud-strijders krijgen nog geen pensioen. Daarom aan 'l werk! Laat in elke stad van ons vaderland éen man zich belasten met de zorg voor een adres van adhaesie aan 11.M. de Koningin-Regentes, dat spoedig door .hem en anderen geteekpnd en opgezonden wordt." Opdat, die adressen eensluidend mogen zijn, stolt hij voor, dat men er deze redactie aan geve: Begaan met den kommervollen toestand, waarin velen onzer oud-strijders, dragers van'hei Metalen Kruisende Citadel-medaille, mannen van tachtig jaren en daarboven, hun laatste levensdagen slijten moeten. mennende voorts, dat het op den weg der Regeering ligt., in dezen toestand verandering te brengen, wenden ondergeteekenden zich met den meesten eerbied lot Uwe Majesteit om hun volle-sympathie te betuigen met het reeds bij Uwe Majesteit, ingekomen adres, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat aan deze ond-strijders, voorzoover zij 'tnoodig heb ben en verlangen, van Rijkswege worde toe gekend een pensioen. Tot het afdoen zij het te elfder ure van deze nationale eereschuld door de Regee ring, roepen ook wij Uwer Majestéits goed willige!) steun in. Mr. H. .1. Domle van Troostwijk, te Nieuwerslois, deelt in hei Landbouw Week blad liet volgende mede: «Allen landbouwers en veehouders, die meenden, dat zij niet. in de Bedrijfsbelasting behoeven te beluien, moet ik tot mijn spijt meededen, dat zij zich wel eens konden ver- .gisseir, ten minste wal betreft de vetweiders.. Hoewel ik toch uit beroep of bedrijf niet meer dan even 30 gulden inkomen heb, en dit ook heb opgegeven, ontving ik toch dezer dagen een belastingbiljet groot- f 12.80, ge lijkstaande met een inkomen van 000 uit beroep of bedrijf. Op inijn navraag hoorde ik,.dal ik (fot te danken had, omdat ik vetweider benik weid 00'koeiert, en 00 X f 10 000. De inspecteur en de commissie .van aan slag huldigen de meening, dat van elke koe, die men weidt, 10 gulden winst overschiet boven hetgeen men er aan moet verdienen, om zijn huur te kunnen betalen, en zooals ik zeide: 60 X f M f 600. Ik deel deze opvatting niet, vooral niet dit jaar, nu er. over het algemeen door de weiders zoo geklaagd wordt, en bovendien is naar inijn meening de denk- en handel wijze van .inspecteur en commissie van aan slag tegen den zin van art. 3 7 van de -Wet op de Bedrijfsbelasting. Het is mijn voornemen, van mijn aanslag in hooger beroep te gaan, eri ik zal dan, mocht het mijn collega's-vetweiders belang inboe zemen, den verderen gang van zaken, 'voor zohvelen van zoo groot belang, bekend maken." De «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" telde op. 1 Juli jl. 319 départementen met 13 985 leden en-291 eereleden. Zij had toen, onder meer. de volgende stichtingen 17 be grafenisfondsen, 20 commissiën tot bevorde ring van schoolbezoek, 68 bewaarscholen, 34 bibliotheken voor jongelieden, 23 Floralia- vereenigingen.24gymnastiekscholen,28 hulp banken, 31 scholen voor handenarbeid, 3d scholen voor vrouwelijke handwerken, 13. schoolbibliotheken, 11 schoolspaarbanken, 164 spaarbanken, "32 teekenscholen, 46 inrich tingen voor tuingrondverhuringen, 333 volks bibliotheken, 51 commissiën voor volksvoor drachten, 11 commissiën voor werkverschaf fing, 20 zangscholen, 32 ziekenfondsen, enz. Alleen door de' bibliotheeken van het Nut werden gedurende het laatste jaar meer dan 600000 boekdeelen uitgeleend. De tuinjongens van Neerbosch, die den jongen Robbemond mishandelden, werden Dinsdag door de rechtbank te Arnhem ver oordeeld P. D. tot 1 maand, G. van L. tot 14 dagen, J. v. L. en J. H. A, ie Ier tot 7 dagen gevangenisstraf. In Me Limburgsche gemeente Helden, met een bevolking van 4000 zielen, is de vorige week liet 107de bierhuis geopend! Uit een door het bestuur der Nederlandsche Opera te Amsterdam verspreide circulaire blijkt, dat zoo niet binnen weinige dagen geldelijke steun wordt verkregen, zij reeds 15 November de vooi-stellingen zal moeten staken. Elke bijdrage zal dankbaar worden aan vaard Gedurende de 174 dagen welke de ten toonstelling te •Amsterdam duurde, werd zij bezocht door 991 000 betalende bezoekers en (Jus gemiddeld per dag door 5560 personen niet-betalepden niet meegerekend. ■Oud-Hollandt werd bezocht door 772 000 betalenden, van welke zich 16 528 lieten in schrijven als noorter. De drukste dag was 2e Pinksterdag toen er 21 000 betalende bezoekers kwamen en 17820 in Oud-Holland. De trams vervoerden in den tentoonstel- lingstrijd 11 790 954 personen, of bijna 2 mil- lioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1894. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 11 NOV. aanstaande, 's namid. van half tavee tot half drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIKRM. P. VAN HASF.LEN, Secretaris-Penningmeester. Hedenavond om half zeven zal voor de Chr. gereformeerde gemeente in de boven zaal van Volksheil optreden ds. Wijdoogen. Dankuur voor den oogst. De godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk zal aanstaanden Zondag geleid worden door prof. dr. W. C. van Manen, hoogleeraar te Leiden. Bij de vermelding van de namen der nieuw gekozen notabelen van de Ned. Hervormde kerk is uitgevallen die van den lieer G. van Lummel. De vroegere hoogleeraar in de theologie aan het Seminarium der oud-bisschoppelijke klezerie alhier, mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, hoopt 21 dezer tien dag te her denken waarop hij vóór 25 jaren de H. pries terwijding ontving. Het aandeel, door de provincie Utrecht in (ie lichting der Nationale militie voor 1896 te dragen, is bepaald op 513 man. Dat de openbare verlichting te Amersfoort in vergelijking met andere, zelfs groote, ge meenten werkelijk niet achterstaat, bewijst het volgende: Te Rotterdam is éen lantaan op de82inw. Tilburg 78 Delft O «64 v Arnhem «58 Maastricht x> 58 Leeuwarden 55 Den Bosch 55 Leiden 0 I 53' Den Haag »5\ Utrecht 49 Amersfoort 9 46 Groningen J) 42 In de Dinsdag aangevangen najaarsver gadering der Provinciale Staten van UtrCcht is o. a. ter tafel gebracht een voorstel tot herziening van het Reglement pp het rijden met hondenwagens in de provincie Utrecht welke voordracht is in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Van Gouns, Van Boetzelaer, De Waal Male- fijt, Huydeco^er van Maarsseveen en Bosch van Oud-Amelisweerd. Uit de Memorie van toelichting blijkt, dat 'de herziening een gevolg is van ingeko men adressen van de afd. Utrecht van de Nederlandsche Vereenigihg tot bescherming van dieren en van L. van de Pol, en dat Gedeputeerde Staten zich bij hun onderzoek hebben geplaatst op het standpunt, zoowel io 1853 als in 1887 door den provincialen wetgever ingenomen,, dat een reglement op het rijden met hondenwagens zich niet bui ten het daartoe aangewezen terrein mag be geven en ten doel heeft de publieke veilig-» beid en goede orde zonder onnoodige belem mering van dit middel van goederenvervoer te waarborgen. Uit dit standpunt zijn eenige wijzigingen in de bestaande verordening voorgesteld. In banden der commissie is nog gesteld een adres van de afd. Gooi- en Eemland, van de 'Vereeniging tot bescherming van dieren, waarin tegen mishandeling van trek-' honden wordt opgekomen en eenige voor schriften in overweging worden gegeven. De dag, waarop de Statenvergadering van Utrecht, de gevvenschto besluiten neemt, zal volgens dat adres zijn: »een parel aan haai' kroon." Beide ook voor Amersfoort en omstreken zeer belangrijke zaken zullen den 16de'n dezer behandeld worden. In de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem wordt thans een ten toonstelling van zeer practiscbe strekking gehouden. Had men onlangs de gelegenheid in ge noemd Museum de ontwerpen en leekeningen voor tapijten van den heer F. Colenbrander te apprecieeren, thans kan men daar eenige uitgevoerde werken in oogenschouw nemen die naar teekeningen van dezen kunstenaar op de Amersfoortsche tapijtfabriek werden vervaardigd. Het is overbekend, dat in de laatste jaren de Nederlandsche kunstnijverheid geen over vloed van njeuwe scheppingen beeft voort gebracht en slechts sedert korten tijd leggen zich onze arlisten, door vervaardigen van ontwerpen en teekeningen, ernstig toe op de veredeling van het kunstambacht. De heer Colenbrander is een van hen, die zich sedert jaren met onverrnoeiden ijver aan deze taak heeft gewijd. De tentoongestelde tapijten, waarvan éen de reusachtige afmetingen van 6.55 bij 7.50 M. heeft, doen zien, dat de Amersfoortsche tapijtfabriek geen moeite heeft gespaard. Het degelijke matriaal en de gelukkige samenstelling der kleuren, die met behulp van den technischen directeur, den heer Garjeanne, verkregen werden, oogsten aller waardeering. Het voornemen bestaat dan ook, een con sortium in het leven te roepen, teneinde op genoemde fabriek uitsluitend tapijten naar de ontwerpen en teekeningen van den heer Colenbrander te vervaardigen. Als technisch directeur zal de heer Gar jeanne aan de fabriek blijven, terwijl de administratieve leiding 'zal worden toever trouwd aan den heer J. G. Mouton, architect te 's-Gravenhage. Met dergelijke krachten aan boord zal de Amersfoortsche tapijtfabriek zich er niet toe bepalen haar steven alleen in Nederlandsche wateren te richten, doch zij zal er zeker in slagen haar producten ook op de buitenlandsche. markt te brengen. Zij moge een schoone toekomst te ge- moet gaan. Aanstaanden Donderdag zal het vijftien jaar geleden zijn dat hier werd opgericht de gymnastiek- en scherm vereeniging «Ajax", aan welke de heer H. Dumoulin gedurende al dien tijd als directeur zijn beste krach ten wijdde. De Amersfoortsche Football Club «Quick" speelt aanstaanden Zondag te Amsterdam haar tweede honds-match, tegen «Volhar-' ding." Uur van vertrek 11.06. Luitenant H. Bierman, van het 5e regi ment infanterie hier, is overgeplaatst bij het Instructie-bataillon te Kampen. De dames van de kleeding van «Liefdadig heid" die zich, overeenkomstig het verlangen van de wijkhoofden, bereid verklaarden om waardelooze kleederen te verzamelen, is in zijn verwachtingen bedrogen geworden hij den grooten voorjaars-schooiunaak. Wel kwamen er goederen in, die bewaard worden voor eventueele behoefte in den a.s. winter, maai de massa beantwoordde niet aan de verwach ting. Met liefdedrang doen de dames nogmaals een beroép op uw menschlievendbeid, bij den najaars-scnoonmaak. De goedferen, die dan opgeruimd worden, kunnen in den a.s. winter den nood helpen lenigen-van menigen werk- looze. Veertien vrouwtjes, die met het verstellen en pas maken der kleederen een bescheiden stukje brood zouden kunnen verdienen, wach ten óok op werk. Zooveel wordt als waardeloos weggeworpen, dat voor «Liefdadigheid'.' toch waarde in overvloed heeft. Op verlangen éen boodschap by mevrouw Tengbei'gen, mej.. Tburnann of den heer Mezger wouden de goederen gaarne aan huis afgehaald. Uit den aard der zaak moot de aankondiging van Hirschfeld's sensatiernakerid tooneelspel «De Moeders" wel wat uitvoerig zijn. Het stuk speelt in een kleine familie, kort na den* dood des vaders; moeder en dochter wonen bij elkaar. De'zoon is weg en ze weten niet waar hij uithangt. Door de schuld van den vader heeft de moedor (mevr. Beersmane) een slavenleven geleid («iedere keukenmeid bad mij kunnen ver vangen", zegt ze); heeft de dochter (Hedwig, mej Alida Klein) haar leven moeten opslui ten in' zich zelve, zich voelende onvoldaan en eenzaam is de zoon, een artistiek en flink jong man, weggeloopen uit huis, verlangend naar vrijheid, hatend het juk van zijn vaders dwingelandij en is getrouwd met een fabrieks meisje. Moeder en dochter zijn nu Berlijn uitgegaan om rustig een tijd te leven buiten, in een mooie natuur; zij wonen in bij de moeder van don musicus (Jan C. de Vos) die vroeger les gaf aan Robert, vroeger, vóór hij wegliep. Hedwig heeft een brief van haar broer ontvangen, waarin hij schrijft, dat hij zijns vaders (lood in de krant heeft gelezen, een brief vol heimwee en verlangen. Zij spreekt daarover met den vroegeren leer meester van Robert, die óok bij zijn moeder inwoont, en deze belast zich met de taak. Robert te gaan opzoeken en' zoo mogelijk terug te brengen. Dat gelukt hem. Robert komt, maar met het plan om terug te gaan naar zijn vrouw, Marie (mevr. Kerckhoven) die zooveel van hem houdt en zooveel voor hem over heeft. Hij gaat, zonder dat zijn vrouw het weet, en hij komt bij zijn moeder en zuster, voelt dat zij van hem houden, voelt dat met den dood van zijn vader'ook zyn moeder en zijn zuster zijn vrij geworden'en dat hij nu weer bij hen hoort'. En zijn ver langen om zijn rijk, groot zieleleven te kun nen uitzeggen in muziek drijft hem ook tot blijven, want hij weet te weinig om dat alles te kunnen opschrijven, mist daartoe de technische kennis, en wat zijn vrouw ook voor hem over heeft, het geld daarvoor kan zij hem niet verschaffen, en de onmogelijk heid om te Voldoen aan zijn meest dringen de behoefte maakte hem reeds ziek, over spannen. Hedwig spreekt met Marie, die Roberts terugkeer naar zijn familie heeft ontdekten hem onmiddellijk na zijn vei'trek is nagegaan, want ze wil hefn terugbrengen bij zich thuis, waar zij samen binnenkort voor een kind zullen te zorgen hebben. Hedwig spreekt met Marie over Robert. Beiden houden veel van hem. Hedwig ziet in, dat Robert alléén dan te redden is, als hij bij zijn moeder en haar blijft, kunnende werken en studeerenten slotte ziet ook Marie dat in. Haar liefde voor hem en haar geloof in zijn genialiteit doen haar bes'uiten, alleen weg te gaan, hem te laten bij zijn moeder, hopend, en orn zich zelve wetend, dat hij terug zal komen als-hij zijn doel heeft bereikt. Het goed geschreven st.uk is een verheer lijking der vrouw en is ten volle waard door ieder gekend te wordenhet doet een forsche greep in liet ideëel-mooie, dat altoos be staan heeft, maar vergeet daarbij volstrekt niet de maatschappelijke omgeviug. Het is een stuk leven van onzen tijd, met zijn woelingen, en zijn ellende en ziju geluk, zoo als het waarlijk is. Eeri dienstbode hier ter stede had het ongeluk, bij het schoonmaken van viseh, zich aan de hand te verwonden. Spoedig zwol de geheele arm op en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Zij is thans buiten gevaar. Dinsdagochtend rond half negen raakte oen paard, gespannen voor de broodwagen van bakker Vliek uit Leusden, in do Helling straat op hol, doordien naar school gaande jongens het inet steenen wierpen. Doordien de wagen Achter Davids hof op een stuitsteen liep, kantelde zij, waardoor wel de inhoud over de straat verspreid werd, maar het paard tot staan gebracht kon worden. De voerman kwam vrij met den schrik. Een Maandagavond naar hier van verlof terugkeerend artillerist, dje in den trein had zitten slapen, ontwaakte toen hij juist het station Soest voerbystoomde en sprong in de meening, dat hij Amersfoort reeds ge passeerd was en vóoj- zijn medereizigers het konden beletten uit den in vollen vuurt' zijnden trein. Wonder boven wonder is de onvoorzich tige "er met eenige onbeteekenende schram men afgekomen. Geneeskundige" hulp werd nochtans uit dit garnizoen ingeroepen. Aanstaanden Zaterdagochtend zal het tweede detachement van de Koloniale reserve, ter sterkte van 103 onderofficieren en minderen, hier passeeren en dien dag uit Amsterdam per s.s. Ardjoeno vertrekken. Commandant is de Ie luitenant W. Gobius; médegeleiders zijn ie luitenant R. H. Laman Eysonius Wichers en 2e luitenant J. H- C. Vastenou. Doordien een van trein 167 ontspoorde goederenwagen bij Nijkerk dwars over den weg stond, had de personentrein die Dins dagmiddag om 2.22 hier moest aankomen uit Zwolle, belangrijke vertraging. Ongelukken zijn niet gebeurd. Tot onderwijzeres aan de Christelijke school te Zeist is biJnoernd mej. T. W. Vrijhoff, te Barend recht; tot onderwijzer aan de Chris telijke school te Baj-neyeld, de heer P. J. A. van Wijhe, mede te Barendj-echt.

Amersfoortsche Courant | 1895 | | pagina 2