Maandag 6 Januari 1896. No. 4525, 45e Jaargang Buitenland. DE WONDERKUUR. Stadsnieuws. O it gave Firma A. H. VAK CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdag namiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op bet, Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. per 3 maanden. Advertentiën 1—6 regels GO ct.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en ontcigeniiigsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regelt, In het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau K ORTE6RACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 dor wet van den 2, Juni 1875 (Staats blad no. 95), Brengen ter kennis vaq het publiek, dat door hen vergunning is verleendaan W. L. tik PETIT en zijne rechtverkrijgenden om ecne schietbaan voor revolver opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Leusderweg, kadastraal bekend onder sectie C. Nó 841 aan G. VINK en zijne rechtverkrijgenden om eene varkensslachterij en rookerij opterichten in het per ceel alhier gelegen aan den Zuidsingel, wijk A.no. 2G0, kadastraal bekend onder sectie E. no. 2945 en nan W. KOMMER en zijne rechtverkrijgenden om eene varkensslachterij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Appelmarkt, wijk F. no. 380, kadastraal bekend onder sectic E. no. 692. Amersfoort, den 4. Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMBLPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCIIELTUS. WAARSCHUWING. De INSPECTEUR der DIRECTE BELASTINGEN, ACCIJNZEN to AMERS- ."olgende wettelijke bepalin- „Zij. welke personen bij zich hebben inwonen, „buiten liun eigen huisgezin, en dienst- en werk loden, zullen gehouden zijn daarvan bij het be- „schrijvings-biljet opgave te doen op eene boete van „Hen gulden," Art. 30 i 3 der Wet van 29 Maart 1833 (Stbl. no. 4). „Belastingplichtig in de Bedrijfsbelasting zijn allen, „die binnen dit Rijk wonen en wier inkomsten uit „bedrijf, ambt, waardigheid,, pensioen, wachtgeld, „lijfrente, enz. gevoegd bij 4 percent van hun ver- .mogen, f650 of meer per jaar bedragen." Art. 1, in verband met art. 2 en 9, der Wet van 20 October 1893 (Stbl. no. 149). „Allen, die op 1 Mei uit eigen hoofde of als ge- machtigde vertegenwoordiger of tussohenpersoon, „belastingplichtig imjn, zijn gehouden uiterlijk bin- •„nen tien maanden na den dag, door den Commia- „saris der Koningin in de Provincie voor het begin „van de uitreiking der beschrijvings-biljetten bepaald, „hunne aangifte in den voorgeschreven vorm op „biljet .1 in te dienen, bij aldien zij dit biljet A niet „hebben ontvangen, of het niet is terug gehaald. Dit „verzuim wordt gestraft met eene boete van hoog stens f50." Art. 14 't 1 in verband 2 October .1893 (Stbl. i Aangezien 1 gen zijn ingesteld, wordt n aangaan, tor voorkoming geraden zich lol het. doen ming van informaties te nu t art. 47 4 der Wet o. 1491. u lil (leze reeds bekenrin- i) ieder, wien zulks kan m kosten en moeite, aan- •an aangifte of ter beko- rvoegen ten kr den- lieer llijks-ontvanger of bij den ondergeteekeude. hskoort, 6 Januari 1896. De Inspecteur voornoemd, DUBOIS. Het nieuwe jaar begint met, een veront rustende tijding uit de Transvaal, welke zoo zeer verwant is aan Nederland. Men weet, dat de regeering van Oom Paul bestookt Feuilleton. Naar hel Duitsch. 9). „Nu mijnbeer, hoe voelt u je vandaag?" vroeg Joinin mot ernstig gelaat. „Slecht, Ik voel me akelig mat," antwoordde de zieke. „Wonderlijk!" riep Johan verrukt uit, „juist zoo als de dokter gezegd heeft: als de patiënt morgen ontwaakt en zich erg koortsig-warm voelt, zei hy, dan is hij gered!" „Zei hij dat?" vroeg Quirl angstig. „Ach God, als dat waar is; ik geloof, dat ik weer koud word!" „Onmogelijk I" lachte Johan half verlegen. „Ziet u mnar, u is zoo rood als een gekookte kreeft," on tegelijkertijd lichtte hij daarbij hel dek eeu weinig op oin don kranke diens door de zweetkuur rood geworden bccnen te tooncn. „De dokter zei, als de patiënt ontwaakt en h(j is zoo rood als een ge kookte kreeft, dan is het gevaar gewekeu." „Werkelijk?" vorschte mijnheer Quirl, terwijl hij sich oen weinig oprichtte. „De dokter is dus hier lak nick. „Gisteren Hoe zoo gisteren Is do doktor dan reeds bij mij geweest?" „llérèjé. weet tt daar dan niets moer van?" riep Jolmn verwonderd. „Natuurlijk was hij hier!" ging bij «enigszins kwaad wordend voort. „Vandaag en gisteren is de dokter eenmaal hier geweest en eer gisteren zelfs tweemaal." „Eergisteren riep mijnheer Quirl ongeloovig wordt door een beweging der uitlanders, waar aan 't perfide Albion weer debet, schijnt te zijn. Algemeen was men van oordeel, dat de vastberadenheid van de Transvaalsche re geering en de bezadigdheid van het betere deel der bevolking van Johannesburg de uit barsting van den opstand zou voorkomen, zoodat voorloopig het gevaar als geweken kon worden beschouwd; doch nu wordt eensklaps uit Pretoria geseind, dat een bende van 800 man uit liet land der beruchte Britsche Zuid-Afrikaansclte Maatschappij, niet 6 Maxim- en andere kanonnen Transvaal is binnengedrongen. De bende bevond zich reeds in de nabijheid van Rustenburg en rukte op Johannesburg aan toen de mannen van Ma- jubabill, van nu 15 jaar geleden, hen terug joegen, en 550 ge vangenen maakten, waaronder dr. Jameson, de aanvoerder der vrijbuiters, die 80 dooden en 40 gewonden kregen. De President riep alle burgers ter verde diging van het land op. De agitatie te Johannesburg is waarlijk een bedroevende zaak en kan noodlottige gevolgen hebben, vooral voor het mijnwezen en den handel. Volgens een gerucht zal de Duitsche regeering, welker koloniën aan Transvaal grenzen en die derhalve belang bij de zaak heeft, zich onthouden in de binnen- landsche politieke beweging van Transvaal, maar zij zal optreden tegen elke verandering vtin Transvaal's politieke verhouding tot liet. buitenland, waardoor de tegenwoordige poli tieke onafhankelijkheid van Transvaal zou verkort worden. Die onafhankelijkheid tnoet naar Duitschland's meening bewaard blijven en een daad van een vreemde mogendheid, die dit status quo bedreigde, zou te rekenen hebben met een krachtigen tegenstand van Duitschland tot bescherming van de aanzien lijke Duitsche belangen aldaar. Keizer Wil helm zond reeds een tegraphischen geluk- vvensch aan president Kruger. Particuliere berichten uit Transvaal druk ken voorloopig het vertrouwen uit, dat de regeering den toestand meester zal blijven, aangezien de niet-Engelsclie elementen, die de regeering ondersteunen, daartoe sterk ge noeg schijnen. De orde te Johannesburg is trouwens reeds hersteld. De berichten zijn iutussclien alle van Engel sehen kant en de Engelsche regeering schijnt bovendien te trachten de wereld geleidelijk voor te bereiden op den omvang der geleden nederlaag. Sir Hercules Robinson, de-gouverneur der Kaapkolonie, seinde o. a. aan den minister Chamberlain, dat bet gevecht werd geleverd bij Krugersdorp op Nieuwjaarsdag, van 's mid dags 3 tot 's avonds 11 uur, en dat van tie zijde der Transvaal groote gematigdheid en lankmoedigheid aan den dag wordt gelegd. Cecil Rhodes zou te Buluwavo, den hoofd zetel der Chartered Company, een tweede expeditie-korps bijeenbrengen. De bekende Duitsche reiziger Ettgen Wolf, die geruimen tijd in Zuid-Al'rika doorbracht en de toestan den daar goed kent, acht bet builen kijf, dat Sir Cecil Rhodes dr. Jameson tot zijn rooftocht heeft aangemoedigd. Met belangstelling z(et men nu tegemoet, wat Rhodes, de Kaapsche Napoleon, tot zijn verdediging zal inbrengen. Zoowel uit Amsterdam als uit Rotterdam zijn telegrammen gezonden aan president Kru ger om sympathie te betuigen en geluk te wenschen met het behaald succes. Te Hamburg ging met meer practiseh te werk: daar is reeds 40 000 Mark ingezameld voor de eventueel gekwetste Boors; uit alle plaatsen in Duitschland komen daar nog bij dragen in. „Mnar hoe lang l>en ik dan reeds ziek?" „Wacht eens," zei Johan en telde even op de vin gers, „juist drie dagen; van daag is het de vierde, en als de zieke op den vierden dag niet gestorven is, dan is hy gered, zei de beroemde dokter Rau- penstecher." „De vierde dag? Hoe is dat mogelijk? Eu ik meende, dat ik eerst van morgen hier aangekomen was." „O, o, niets van dat alles!" antwoordde Johan op uiedelijdenden toon, terwijl hy daarbij met 't hoofd schudde. ,,Heden is het Donderdag de 18de." „Neen ja, jawel, ben ik dan niet op Donderdag den 18den met de diligence van 't slation naar hier gekomen vroeg de zieke vol verbazing, „Neen, mijnheer. U verwisselt de dagen dat komt bij dit soort ziekte ook dikwijls voor, als de beter schap aanvangtlachte Johan. „Maandag dei» 15en is u hier aangekomen, het staat bencuon in hel vreemdelii.genboek opgetee- kend, en gisteren hebt u zelf mot tlr. Rauponstechcr gesproken; weet u dat niet meer?" „Dr. Heb ik hem dan zelf gesproken t" „Natuuriyk hebt tt hem zelf gesproken I Maar, beste mijnheer, weet u dat dan niet meer Nu ziet u hei zelf hoe alles uit uw geheugen gegaau is." „Ja alles! Merkwaardig! Ik weet erabsoluutniets van, en zelf zou ik hem hebben gesproken „Tweemaal, gisteren en eergisteren. Elke maal drie kwartier lang in delirium en 17 minuten by het volle verstand. Maar zwak was het." „Wie, wat, tic doktor?" „Neen, het verstand," „Ach zoo I Ja dat geloof ik welEn het was dus worlcolyk de dr. Run Rtiu Raupenstecher zelf?" „Natuurlijk was hij hel zelf! Hier is nog het recept, dat hy zelf voorgeschreven heeft, hoort u maar h'atapulta-jurisprudinitia 3 om,polutrophon hos I nuila pollu 75 gram, octaëder paralclopipednm, ziet Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 7. Januari 1896, des namiddags ten 41/2 ure. Pnnten van behandeling 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot uit breiding van het onderwijs aan de school 1e soort voor jongens, tot benoeming van een on derwijzer en verhooging van het schoolgeld. 2. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaar wedde van eene onderwijzeres. 3. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaar wedden van het onderwijzend personeel. 4. Missive van Ged. Staten van Utrecht ten opzichte der bouwverordening, metont- werp-verordening tot vaststelling van het ge deelte der gemeente waarop die verordening van toepassing is. 5. Bestek van aanbesteding der gebouwen voor de tweede Algemeene begraafplaats. 0. Voorstel van Burg. en Weth. betrek kelijk de kosten van het aanschaffen van over jassen voor de agenten van politie 3e klasse. De maandelijkscbe Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in »De Zaaier". Men moge van het Leger des Heils denken wat men wil; dat het krachtig aanpakt, waar anderen schromen door te tasten, en dat het practischen zin heeft, zal ieder toegeven. Maar wat baat de goede wil, als de steun ontbreekt Juffrouw Eijkenaar toch heeft be halve een heel klein beetje wol' en sajet nog slechts zeven gulden on vangen voor het onder wijs aan verwaarloosde kinderen. Hoe kan ze daarmee nu iets uitrichten Luitenant J. L. ten Bosch, van het Ie regiment veld-artillerie hier, die thans de lessen aan de Hoogere krijgsschool te 's-Gra- venhage volgt, wordt 1 Klei gedetacheerd bij het regiment grenadiers en jagers, Aangaande de stukken welke hier Woens dag door tusschenkomst van de Garanten- vereeniging zullen worden opgevoerd door de Vereenigde Rotterdamscho Tooneelisten onder directie van Le Gras en Haspels, le zen we in Het Tooneel: Het blijspelletje De Nieuwe Knecht (uog door Jean Valjean vertaald) is een van die aardige Fransche romanstukjes, die een kijkje geven in een leven dat ons vreemd is. een kijkje om den hoek van een verboden deur. In dergelijke blijspelletjes zie ik mevrouw Van Eysden-Vink altijd dolgraag; de woor den ratelen haar dan van de lippen en bet gaat haar alles zoo handig en gemakkelijk, af. Daarbij kleedt zij zich uitstekend. In dit laatste opzicht is mej. Klein niet altijd even gelukkig en dat, is jammer, want ook zij is voor dat vlugge, Fransche spel wel geschikt. Alleen nog wat meer vroolijkheid moet zij zien weer te gevenzij houdt haar lachjes te kostbaar, of liever want heel veel had zij in genoemd nastukje niet te lachen zij toont zich te weinig luchthartig. Weer trad de heer Willem vauZuylenop in deze maand; nu in Altijd de Vrouween grappig Fransch blijspel. Hierin vertoonde Van Zuylen zich weer in zijn volle kracht. Het was dan ook juist iets voor hem, den slimmert in eigen oogen, «lie zoo heerlijk voor den gek gehouden wordt. Niemand zal dit stuk en dit spel kunnen gaan zien zonder zich te amuseeren. Het samenspel van de heeren Van Zuylen en Faassen is altijd zot» heerlijk komiek de heer Faassen heelt oogen- blikken die men veel langer onthoudt dan don titel of den inhoud van het heele blijspel. Ook mevrouw Rurlage bezorgt het publiek voortdurend de grootste pret door haar char ges van de oude vrijstereen geliefd emplooi van deze verdienstelijke actrice, en waarin zij herhaaldelijk succes gehad heeft. Madame Thénard, van de Comédie frangaise, olïicier d'Académie, de zeer bekende con- férencière, beeft liet voornemen met made moiselle Lepage den 16en dezer hier- ter stede een soiree litteraire et dramatique te houden. Het muziekkorps onder directie van den heer Van Aaken zal tot afwisseling eeuige van'zijn beste numme'-s ten gehoore brengen. Een avond dus vol kunstgenot. Op delijsten, welke de Garanten-vereeniging voor deze soiree doet circuleeren, zal zekei druk geteekend worden, eensdeels wel uil u, pipedum beteekent om de drie uur in te nemen recte fecit. Dr. Raupenstecher. Gelooft u het „Ja geen twijfel meer!" zei mijnheer Quirl zeer bedrukt. „Eu nu geloof je, dat ik gered ben 1" „Dat zou ik meenen, dat laat zich niet wegrede- neeren," riep Johan triomfantelijk uit. „Maar ik voel me nog zoo vreemd, ik heb pijn in mijn hoofd," „Hoofdpijn? Hoeral" schreeuwde Johan, „als de patiënt ontwaakt en hij heeft hoofdpijn zei de dokter dan is zijn toestand bestzegt hij echter dat hy een vreemden druk in zyn hoofd voelt, dan is dat eeu teeken, dat hij nog lang niet goed is, en dat de pleister niet geholpen heeft." „De pleister „Ja, de IJslandsche mosterdpleister, die de dokter u eergisler op het hoofd heeft gelegd, weet u dat dau niet meer? U hebt hem toch up uw hoofd?" Quirl bracht zijn hand zeuuwnehtig naar zijn blon den schedel en voelde, terwijl een lichte beving zijn lichaam deed triller., den grooten pleister. „Ja, het is zoo," zeide hij verbluft, „'tis zoo, of schoon ik tuij toch werkelijk niet heriuner „Niet herinnoren vroeg Johan, met eeu naden kend gelaat. „Hm, dat is werkelijk onaangenaam. De dokter meende, dat zoo lang uw verstand nog niet heelemaal helder was, er nog vrees bestond, dat misschien weer een aanval „Om 'b hemels wil maak me niet bang, man 1" riep dc arme Quirl angstig uit. „Ik geloof werkelijk, dut ik het mij begin te herinneren," ging hy voort. „Ja, ik geloof het... niet waar, zwart ziet het er uit en het trok myn haren een beetje by elkaar, toen liet er op gelogd werd, dat zei ik immers ook tegen den dokter, is 't niet zoo?" „Jawel mynheer!" riep Johan juichend uit. „En toen drukte tt den dokter de hand en zei u tegen hem, dat do pleister u goed deed en dat u den doktor dankbaar was voor zyn hulp en weer gezond zou wezen overal vertellen welk eet reddende engel de dokter was, herinnert u zich da niet meer?" „Ja ja, jawel!" antwoordde Quirl een beetj verlegen. „Nu ziet u 't," zei Johan verklarend, met een bl! gelaat. „Nu keert de herinnering terug, en u mot u daar een beetje voor inspannen en haar verstel ken. Ik zou u nu ook heelemaal voor genezeu hoi den, als er niet... eeu omstandigheid was..." „Een omstandigheid Welke dau vroeg Qui1 angstig. „Ach ziet u, als er nog maar niet- iets ontbral Wanneer, zoo zei de dokter, de patiënt outwaal en hij heeft geen trek om iets te eten, dan is di een bedenkelijk teeken." „Geen trek, mensohschreeuwdeQuirl vol vreu de, „ik heb een honger als eeu paard! Ik heb-o< in drie dagen niets gegeten, weet je dat dan ui „I-Ionger Iloera, ik feliciteer u I" juichte Jobs „Zei nietwacht eenszei .le dokier ni eergister, dat als de ziekte over was, ikhè, begin me meer en meer te herinneren, dat ik dau een biefstuk moest eten?" „Aceoord mynheer, zoo is hetziet u nu wel, l het geheugen terugkeertHier aan de tafel sto do dokter, weet u nog wel?" „Ja, juist nu weet ik alles host!" „Wil ik dan nu mnar een biefstuk voor u stellen, mynheer Liilfelstiel zoo heet u imrn niet waar?" „Neen, ik heet Quirl 1" „A. ja juist, gisterochtend vertelde u dut ooki dokter! Wil ik dan nu mnar eon biefstuk voo khuir laten maken, mijnheer Quirl?" „Ja, met wat uien or bij." Wordt

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1