Donderdag 16 Januari 1896. No. 4528, 45e Jaargang. DE WONDERKUUR Binnenland. Uitgave firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad, Abonnomont por 8 maanden 1.Franco por post ƒ1.15. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor A inovafoort 40 et,, voor hot binnenland 50 et, nor 8 maanden. Ad ver ten tiön 10 regels (10 et..; elke regel moer 10 et. Orootu letters nnav plaatsruimte. I,egale-, ofllcieële- en ontoigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 et, Afzonderlijke nummers 10 -ml, Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en botretfende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasscerkoston in rekening gebracht. Bureau KOETEGRACHT5fl Tnleplioon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van ITeeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht van den 1G. Juli 1844 (Provinciaalblad No. 58), houdende uituoodi- ging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van Binnenlundschc Zaken bij aanschrijving d.d. 29. Juni 1844, no, 108, I. afd gedaan versoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepa lingen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de vikuino oeu ZON- en FEEST DAGEN Maken dientengevolge aan do ingezetenen bekend, dat do voormelde wet is van den navolgenden in houd Wij WILLEM, bij de gratie GODS, Prins van Oranje-Nassau, Sonveroin Vorst der Vereenigde Ne derlanden, enz,, enz., enz. Aan al degenen die deze zullen zien ol' liooron lezen, siiluldoen te weten: Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoog- sten prijs stelden, de pligtmatige viering van den dag (lea Hoeren en andere dagen der openbare Christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor do gebeide, uitgestrektheid der Vereenigde Neder landen algemeen werkenden maatregelen te verze keren, Zoo is hot, dat Wij, don Raad van State gehoord en met gemeen overleg dor Stnten-Gonornal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdienst ige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van do Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, alswannecr de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat. op deze dagen, met uitzondering van conige eetwaren,geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of open bare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waven niet zullen mogen uitstallen noch met openedeu ren verkoopen. 8. Dat gedurende den tijd voor (1e openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen don besloten kring dor gebouwon liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd, geonevhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zoonis schouwburgen, publieke danspartijen, con certen en harddraverijen, op de Zondagen en nlgemecne feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke besturen wor den vrijgelaten, hieromtrent oene uitzondering toetostaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen teneinde alle hinderlijke bewegingen en ge- Feuilleton. Naar het Duitsch. 11). „Ik niets I" stotterde Briihmer als verplet en wend de zicli schuw van den eveneens angstig torugtre- dendèn Quirl af„Maar je sprak van water, geloof ik. Wil jo een glas water hebben 1" „Dat is niet waavl" schreeuwde Quirl en spomg als een bezetene naar en tafel waarop de waterkaraf stond en waarnaar Briihmer do hand uitstrekte. „Niets wil ik hebben Geen woord meer schoonpapa of ik roep Hannemann!" „Kunneman? Hij is wnauzinnig!" dacht Brëlirae en wilde naar de deur loopen om weg te komen. „Hot werkt 1" riep Quirl bijna ademloos. „Ziet u schoonpapa," richtte Hij zich weder tot den ouden heer „als u niet bedaard blijft, dan komt Hanne- mann, verstaat ui" „Hanncninnu Dat is ze kor oen waker voor wien hij bang is", ducht Briihnier en opende haastig de deur van de kamer, die op don tuin uitliep. „Hallo, hé, mijnheer, kom gauw hier", riep de oudo heer den tuin in. Een haastige stap kwam naderbijdr. Raupon- stoehor, die de dame oven verliet, met wie hij had staan praten, trad binnen, li ij wierp een verwonder den blik op de beide ontstelde mannen. zucht van verlicht!n half tot den dokter „God zij gedankt t" riep ook Quirl met een zucht van verlichting en zich óok tot don dokter wendend, rucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, on in het alge- ineen alles, wat derzei re zoude kunnen hin derlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen, tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft worden met een boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met een hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mugten zyi: deze boete te betalen. 7. Dat, bij een tweede overtreding, de boete of straf zul worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen ver beurd verklaard en de herborgen of andere publieke plaatsen voor dene maand gesloten zullen worden. En dat door deze nlgemeenc verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en bevolen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïusoroord, en dat oen gonoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan do Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge er uitvoering zal worden ge- dezelve alom te doen publi- j predikstoelen dr~ ndwet, I afllgoren. onderscheidene Christelijke kerkgenootschappen t i all. dat Onze ninisteriük justioiereu departementen en andere autoritei en oflicieron, wien zulks aangaat, aan ue naauw- keurige uitvoering de hand zullen houden, zondor ecuigc eonniventie of dissimulatie. Gegeven in 's Gravenhage, den lsten Maart des jaars 1815, liet tweede van Onze regering, [geteekeud) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, {geit:ekend) A. R. Fai.ck. Gedaan te Amersfoort, den 14, Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCI 11 MM ELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De VOORZITTER AMERSFOORT, ip art. 7 der onverdeelde nnroorendc goederen gelden ook voor den meilo-eigenaar, wiens naam niet bij den nuuslag in liet kohier ia vernield, mits zijn aaudeel in dien aanslag ton minste tien gulden bedrnagt. IL ue mannelijke inwoners dor gemeente, die op grond van het bepaalde bij urt. 1, sub c, lui dende „hetzij, huofden vau gezinnen of alleen „wonende personen zijnde, van don inwonen- „den eigenaar of eersten huurder vau con „woonhuis of afgezonderd gedeelte van een „woonhuis, waarvan do huurwaarde voor de „persnnoele belasting ten minste op het dub- „bele gesteld is van liet laagste in do gemeente „voor den vollen aanslag veroischto bedrag, „gedurende negen maanden voorafgaande aan „den 15. Februari dezes jaars, oen godcelto in „buur hebben gehad en bewoond, waarvoor „geen afzonderlijke aanslag in de porsoncclo „belasting geschiedt, maar waarvan du jaar- „ijjksuhe huurwaarde, ongestudeerd, in ver- I „houding tot do belastbare huurwaarde van „liet woonhuis of afgezonderd gedoelte '-an „het woonhuis geaelia:, het sub a bedoelde „bedrag van den vollen aanslag bereikt"of „krachtens aanslagen in de grondbelasting „wegens onverdeelde onroerende goederen," aanspraak meenen te kunnen muken om ge plaatst te worden op do kiezerslijsten, daarvan vóór 15 Februari r. k. aangifte te doen, De modellen ilezer aangiften A co B zijn kosteloos tor Secretarie der gemeinte verkrijgbaar. I Do bewijsstukken, by zoouaiiigg aangifte overge legd, waartoe, ingeval van aanslagen in de grond belasting wegens onverdeelde onroerende goederen, moeten belmoren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van liet bedrag van tiet aandeel in don aanslag en do bescheiden be trekkelijk liet gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten nan belanghebben den teruggeven. Amersfoort, don 14. Januari 1896, De Voorzitter van den gemeenteraad voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. den gemeenteraad 1 regelende hot kiesrecht, ge wijzigd hij de additioneelo artikelen dor grondwet Noodigt uit de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatst- verloopo» dienstjaar in de porsoneele belasting, naar een hoogcre huurwaarde dan die welke volgens art. 1, litt. a en 1>, van de wet van 24 April 1848 (Staatsblad uo. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamon tot een bedrag van ten minste TIEN GULDEN zijn aangeslagen, daarvan door over legging der voor voldaan getcekeude aanslag biljetten vóór den 15. Februari e. k. te doen blijken. Doze aanslagbiljetten worden na de vaststelling dor kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Do man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zyner vrouw, de vader dien zyner mindeijange kinderen, wegens do goederen, waarvan hij liet vruchtgebruik heeft. Aanslagen iu de grondbelasting wegens i hij; „Ik heb hulp noodigjij bent Hannemann, „Hannemann Neennntwoorde de dokter ver bluft. „Ik" hoot Raupenstechor." „RaupeustecherGoddank! mijn dokter. —Ja, neen, niu, neen 1" viel Quirl zichzelf iu de rede. „Mijnheer Raupeustecher, ik bedoel, kan u goed broodjes bakken?" „Mijnheer Briihmer, wil u mij misschien verklaren wat die mijnheer bedoelt?" vroeg do doktor met groote oogen. „Drommels, ik dacht toch, dat de heoren elkaar kenden I" zei Briihmer met groote onrust. „Ik heb niet het genoegen, mynheer te kennen I" merkte Otto verwonderd aan. „Als u werkelijk mijnheer do dokter is dan doet 't mij veel genoegen kennis met u te maken," zei Quirl, terwijl hy haastig aan dr. Raupoiisteclier's zyde kwam staan. „Dr. Raupenstecher" zei Briihmer op anstigen loon, terwijl hij zich tot Quirl wendde „Je vertelde ine toch. dat jo den dokter kende; jo zei me zelfs dat hy lekkere broodjes voor je had gebakken „Jawel, maar dut was iu deliriumantwoordde Quirl. „In delirium, ach zoo, nu begryp ik alles!" riep de oude hooi uit, terwijl hij geheimzinnig knikte. En zich toen tot den dokter wendend, zei iiij,,1'us op dokter, neem li in acht, de man voert iets in zijn schild hij houdt een waterkaraf achter zijn rug verborgen." „Waterkaraf? HelpStil, niet over water! llanno- iiinu, help I" schveewde Quirl, die bij 't hom-en noemen van liet woord waterkaraf, als door een ad der gestoken omhoog sprong en toen, alsof de dui vel hem op do hielen zat, niet de karaf in de hand de deur uitsnoldc; doch in zyu vaart liep hij tegen een gaslicht aan en liet van schrik de karaf vallen, zoodat èn deze ón do ballon van hot gaslicht rinkin- kend op don grond tcrcchtknmeu. Mot uitzondering van de. directe belastin gen, die ruim fHG 000 ten achter bleven, nebben al de overige middelen in December 1895 méér opgebracht dan de laatste maand van 1804. Het. gevolg daarvan is, dat de totaalopbrengst ovor die maand 1498045 hooger was of, na aftrek van hierboven ge melde f80 000 voor liet eene middel, over de andere te zaraen ruim 1579 045. Verge leken met de raming is de uitkomst zoo bij zonder schitterend niet. De opbrengst over treft deze slechts met ongeveer f40/ 890. De beide vorige maanden gaven dan ook wel eenige teleurstelling, Toch is de einduitkomst tamelijk bevredigend. De gcheele opbrengst over het jaar 1895 is f120 497 009, terwijl de raming bedroeg f147 034'245. Er is dus méér ontvaggen dan waarop bij de wet ge rekend was (ofsehoon de Minister van finan ciën ploegt althans oen deel van dat surplus to eseompteereu, reeds bij de indiening van do Stantsoegrooting) een som van f3 402 764 en, vergeleken bij verleden jaar f3115 190. De vooruitgang is waar te nemen by do directe belastingen voor 9 ton (wél een be- vvys, datde Vermogens- en bedrijfsbelastingen nu langzamerhand beginnen in te komen) by de fameuze rechten op den invoer, voor circa H ton, om do bekende reden, die ge durende vijf maanden heeft gewerkt; bij de gouden en zilveren v "ken, voor een kleine f20 0(H) (op do 2"2 mn)hij" de indirecte belastingen waaronder de successierechten voor 1.2 .millioeii (welk cijfer nu niet zoo bijzonder opwekkend is. omdat men hier ongeveer van dogoheele meerdere opbrengst hoofdzakelijk door eon zeer afwisselende bate verkregen ziet.)verder bij de domeinen voor 171 300; bij de posteryen voor een kleine 2 tonbij de Hykstelegralen voor nog geen ton. Ton achter bij 1894 bleven do accijnzen, die verleden jaar ('42858 519 gaven, tegen f 42 993 419 in 1S94, en do loodsgelden die verleden jaar l' I <500 320 gaven tegen l'l 002958 in 1894. Met zijn B1 millioen overschot zal de Minister van Financiën zeker geen vaste in komsten kunnen prijsgevon. Dit ware ook onvoorzichtig, omdat het eene jaar .het andere niet is on er nog nakomertjes zijn te ver wachten in den vorm van aanviillings-be- grootingen, maar wanneer de Rijksmiddelen mild en regelmatig vloeien, dan is dat toch zeker een reden om niet al te liscaal te z\jn tegenover de belastingschuldigen. met andere woorden, hen de duimschroeven niet to zeer aan te zetten. Wat echter de naaste toekomst betreft, herinneren wij, dat voor het inge treden dienstjaar de middelen zijn vastgesteld op een eindcijfer van f130 858 205, een cijfer dat ons,_in vergelijking met de uitkomsten van 1895, bijzonder boog voorkomt. Tien millioen gulden meer dan verleden jaar en zclls dertien millioen meer dan 1894: 't is wel wat sterk, terwijl eigenlijk alleen de invoerrechten, naar hot tegenwoordige stelsel, nog 1 millioen over het geheele dienstjaar zouden kunnen opgedreven worden. Daarom moeten wij ovor dat postje van 3' millioen vooreerst maar niet te druk ons bezighouden. Te Amsterdam heelt Maandagmiddag, ten overstaan van notaris Wertheim, de verlo- .ting plaats gehad der voorwerpen van de Tentoonstellingslotery. Do gouden zuil is gevallen op no. 905336. Men wil weten, dat ze is te beurt gevallen aau^|ei^heeMEjost<unbtem^^ De grond werd nu bedekt met een regen kristal en glasscherven, terwyl het water duartussohon stroomde. De bnllonkap was nog eerst op Quid's hoofd gevallen, en mennend dat de Hamel op hem viel, gilde hij nogmaals: „Water, help, waler, Han nemann, help," terwijl hij in zyn stormloop ook nog omverliep twee stoelen en de huishoudster, die op het hooren rinkelen van glaswerk, haastig kwam toe gesneld. „Help, houd hem, hy is waanzinnig!" riep de oude Briihmer, die geheel van streek, zoo goed ou zoo kwaad het ging, de goede huishoudster weer op de been hielp. „Maar wat is dat dan toch eigenlijk?" vroeg, na dat men een weinig van don eersten schrik was bekomeu, de dokter, terwijl hij Rosa, die óok was komen toeloopen en alles gezien had, een waterglas, dat nog gevuld stond, toereikte. „Die Neou toch 1" riep Roosje halllaehend spottend. „Die Hérejé, bewaar ons'" riep do huishoudster mot een piepende stom, terwijl zy haar in de war geraakt kapsel weer oen beetje in ordo bracht. „Die?" vroeg de doktor, terwijl Hij zich niet ge heel vrij gevoelde van schuld en zoo eventjes ver moedde, dat Johan misschien hier de hand weer iu liet spel lmd. „Ja, diel" zei i do hy Johan toe. „Best zoo, best zoo, ik heb het u wel gezegdEon extra rijtuig? Kyk, Imo gelukkig dat tiolt, er gaat juist aanstonds een extra rijtuig weg", antwoordde Johan vriendelyk lachend. „Haal mijn goed naar beneden, ik vertrek dade lijk," hernam «e blonde. „Kyk. hoe mooi dat treft, ik heb alles reeds bij een gepakt, alsof ik er een voorgevoel van had, dat u zond', vertrekken. Ilior is alles, ziot u", antwoord de Johan. terwijl hij naar de kollcr wees, die werkte* lyk al gereed stond. Quirl betaalde zijn rekening en liet zijn reisgoed naar hot juist gereed staande rijtuig brengen, Na oen hartelijk afscheid te hebben genomen van Jo ban, dien hij vijftien Mark fooi gaf, vertrok hij, met liet vaste voornemen, nooit meer terug tc keeren naar liet stadje met zijn gekken Briihmer en diens dochter Kousje „Koetsier, je krijgt twee Merk drinkgeld, als je me niet den zelfden weg terugrijdt, dien ik gekomen bon. Ik wil dio ellendige oudorgcloopon weide niet hij," zeide hij by liet instappen togendeu lynheor Briihmer. tonvyl hi) zyn hoofd scluidde. „Maar sakkerloot neon" ging hij voort, „(hiarven kan niets meer komen, die zaak is ftfgeloopen. Die mail was óf dronken óf hij is gek geworden. L'nliDie heele boel heeft hij mi] korten klom gemaaktneen, mijn dochter krijgt hij tiiot", zoo besloot do oudo hoor zyn uiting van toorn. Quirl was als een opgejaagd hert do straten door- i gesneld, totdat hij in „De Ronde hoek" ademloos I in de armcu vau den op hem wachtenden Jolmn liep, „Ecu extra rijtuig naar liet naaste station, gauw. 1 k reis direct at, Myn schoonvader is gek", aohroeuw- irder do rytui olkoi de groc die Acht diigon later wachtten Kousje on Otto, dcc- noodig geknield voor don oudeheer Briihmer, dien* loslissing af; o..k Julian was iu de nabijheid en tond eveneens deendig af te nachten. line Hrii.il- ortold wal er gebeurd wasmen bad eerlijk gebiecht.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1