Donderdag 30 Januari 1896. No. 4532, 45e Jaargang rr port ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor het binnenland 50 ct. per maanden. Advertentiën 1—6 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offieieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma. A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement- per 3 maanden ƒ1.Franco Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGBACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks djrecte belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van de grondbelasting over het dienstjaar 1896 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gerbruikelijke plaat sen aangeplakt te A inersfoort, den 29 Januari 1896. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCil 1MMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het, klein bij hen is ingekomen van II. REICHMANN, in het perceel wijk B. no. 48, aan de Oude Vischmarkt. Amersfoort, den ó0. Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMELRENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Bij Kon. besluit is, met ingang op 12 Mei '189G, benoemd tot Gouverneur van Suriname rnr. W. Tonckens J.Lz., lid van den Raad van bestuur en gouvernements-secretaris in gemelde kolonie. Het Kamerlid de heer De Ras antwoordt in de Limburger Koerier op de vraagWaar om is generaal K. van der Heijden indertijd uit Atjeh teruggeroepen Bij zijn toespraak tot den generaal-jubilaris, op Zondag 12 Januari jl., bezigde generaal Verspyck de volgende merkwaardige woor den Toen, in 1878 en 1870, lag de Atjeh- sche tijger aan uw voeten! Hoe jammer dat destijds ile kortzichtigheid van een Minister en de tegenwerking van een Landvoogd het beest rieden loslaten, en hoe jammer, dat toen de schoone daden in het niet moesten terugvallen." Nu wij, 18 jaar later, verder dan ooit van een Atjehsche pacificatie verwijderd zijn, nu hel. reeds zoover gekomen is, dat wij be leefde buigingen voor Toekoe Djohan, en de Feuilleton. Ik zul in Northshire bij je komen, zoodra ik een vermogen bijeen heb. maar dat zal nog lang duren en ik geloof niet, dat. men mij in Enge land zal zien, zoolang ik niet rijk en onafhankelijk bon. De bruiloft werd bespoedigd, want lord Chatterly verlangde <-r naar, Engeland weer te zien en Cecil wilde zijn fortuin gaan zoeken in de goudmijnen van Afrika. Broeder en zuster luidden in do laatste dagen slechts zeer zelden gelegenheid elkaar alleen den dat ook, want elk eil i: fnrmoeden, dat zij bewaarde een geheii Gertrude wilde Ce alleen om zijnentwil met dien sombort graaf Chatter)}- huwde en haar broeder wilde haar niets meededen van een gesprek dat hij met don graaf geluid had, toen zij elkaar voor hot eerst na de verloving ontmoetten. Had het meisje slechts de helft van dit gesprek vernomen, dan zou zij op het laatste oogeublik nog de verloving verbroken nebben. Du graat' luid op hooghartigen toon gezegd Onthoud dit wel, Cecil Mnnkton. ik wil niet dat mijn oehtgonooto met bedelbrieven van arme bloedverwanten zul lastig gevallen worden. Wan neer gij op do goudvelden niet slaagt, dan behoeft ge op geen ondersteuning van lady Chntterly te rekenen. Cecil had daarop minachtend geglimlacht. hemel weet hoeveel andere Toekoes, maken, dringt zich de vraag op «Wie was die Landvoogd, wie was die Minister Die Landvoogd was de toenmalige Gouver neur-Generaal rnr. J. VV. van Lansberge die Minister van Koloniën was mr. W. baron Van Goltstein. De namen dezer beide mannen zullen in de geschiedenis onzer Oost-Indische bezittin gen niet vergeten worden, want de kortzich tigheid en de tegenwerking, waarop generaal Verspyck doelde, hebben ons gekost: Het bloed van tal onzer dappere officieren, en minderen, de tranen van weduwen en weezen, om van de talrijke miilioenen aan geld maar niet te spreken. Ieder officier, die zich in 4879 op Atjeh bevond, getuigt dat destijds de onderwerping van het land slechts een quaestie van tijd, zelfs van zeer korten tijd, was. Wilden de toenmalige Gouverneur-Generaal en Minister van Koloniën dat niet Was het hun bedoe ling den oorlog op de lange baan te schuiven? Aan hun handelingen destijds, zou men het zeggen. Zooveel is zeker, generaal Van der Heijden werd teruggeroepen juist op het oogenblik dat zijn tegenwoordigheid onmis baar kon worden geacht. Het oorlogsvuur was wel gebluscht, maar nog smeulende, schreef hij, en dat hij gelijk gehad heeft, hebben de gebeurtenissen bewezen want niet lang na.het vertrek van den generaal sloegen de vlammen weder naar alle zijden uit. En op «welke wijze werd deze beleidvolle en dappere aanvoerder teruggeroepen Hij zelf deelt 'tons in zijn memorie mede, met sterk sprekende feiten, die nooit zijn tegengesproken. Den toenmaligen Gouverneur-Generaal en Minister van Koloniën waren alle middelen goed, om 't even welke, nadat deze beide hoeren zich eenmaal in het hoofd hadden gezet, dat het civi^ bestuur in Atjeh zou worden ingevoerd en Pruys van der Hoeven de aangewezen man was om als burgerlijk gezagvoerder op te treden. Nu nog, na 15 jaren. leest men uit deze treurige bladzijden niet zonder een gevoel van walging, iioe er geïntrigeerd werd otn Van der Heijden te verwijderen, en tot welke rol zelfs een lid van den Raad van Indië, de heer Der Kinderen, zich geleend heeft. Schreef de Gouverneur-generaal Van Lansbergé niet aan den heer Der Kinderen, dat het een politieke triomf voor hem (D. K.) zou zijn, indien liet hein gelukte, generaal Van der Heijden uit Atjeh te verwijderen Toen dit niet gelukte, heeft men naar I andere middelen omgezien. Verdachtmaking van den persoon des generaals volgde in de beruchte zaak van kapitein Kauffmann, die alszondenbok moestdienst doen. In de Kamer- zitting van 18 November 1881 brandmerkte Minister Van Goltstein dien kapitein als een onraensch, en zeide, dat hij (Minister) er niet voor kon instaan, dat generaal Van der Heij- j den, als getuige opgeroepen, niet de bank I der beschuldigden zou moeten innemen. En wat bleek Dat na een onderzoek van j 11 maanden (zegge elf maanden) er geen j zweem van schuld tegen KaufVrnann, laat j staan tegen den generaal, gevonden is. Het wetsontwerp betreffende de regeling van de positie derambtenaren bij de voormalige Rijnspoorweg-Maatschappij is bij de Tweede Kamer ingekomen. Ook is aan de Kamer toegezonden het voorloopig verslag der Hinderwet. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat hij ingetrokken heeft de aanschrijving van 31 October 1842 bepalende dat aan alle personen ridder zijnde, zoowel van de Orde van de Nederlandsehe Leeuw als van vreemde orden, wanneer zij met het ordeteeken in het openbaar verschij nen, dezelfde honneurs worden bewezen als voor de ridders van de Militaire Willems orde is bepaald. Alweer een maatregel tot verhooging van 's lands weerbaarheid Het Algemeen Nederlandsch Vredebond her dacht Maandag in een buitengewone Alge- meene vergadering, te 's Gravenhage gehou den, zijn 25-jarig bestaan. Enkele bladen namen het volgende bericht over uit Hel VaderlandAangezien de Eerste Kamer de begrooting van liet weduwen-en weezenl'onds van burgerlijke ambtenaren voor 1890 niet heeft behandeld, kan de uit betaling van het eerste kwartaal der pensi oenen niet op den gewonen tijd plaats vinden. Zij moet wachten tot de Eerste Kamer de Begrooting heeft behandeld en de wet in het Staatsblad is afgekondigd. Dat dit bericht nogal wat ontsteltenis ver wekte, laat zich denken. Het. Vaderland haastte zich dan ook in zijn volgend nummer te schrijven Ter wegneming van ongerustheid merkt men ons op, dat de late behandeling der pensioen-begrooting door de Eerste Kamer de uitbetaling der pensioenen niet in den weg zal behoeven te staan, daar ze tegenwoordig tegen de helft der tweede maand van het kwartaal betaalbaar worden gesteld. De Eerste U behoeft niets tc vreezen, my lordik zul bij niemand komen bedelen en wel het allerminst bij een vrouw. Wanneer ik niet rijk word, dan zullen gij en Gertrude nooit meer iets van mij hooren. Zeven jaar lang was het prachtige kasteel Chatter!}- in Northshire gesloten geweest. De dorpsbewoners begonnen reeds onder elkaar te mompelen, dat hun landheer niet spoedig verzadigd was van zijn reis lust, toen men eensklaps het bericht vernam, dal de graaf op de terugreis was en wat groot opzien baarde in de gebcele landstreek hij keerde niet alleen terug. Hij betrad het oude, trotscho kasteel met een dame aan den arin en stelde deze aan de gezamenlijke bedienden, met den intendant en de huishoudster aan hot hoofd, voor als lady Chntterly. De intendant en de huishoudster, een oud achtens waardig echtpaar, stonden sprakeloos van verbazing toen zij dit hoorden. Men had nog geen woord van dit huwelijk to Northshire vernomen on mrs. Jordan, do huishoud ster, was radeloos, daar zij niet wist waar zij de nieuwe meesteres zou huisvesten. Ook haar echtge noot wrong zich wanhopig de handen. De jonge gravin glimlachte evenwel over de ont steltenis der oude lieden en zeide vriendelijk Maak u toch niet zoo ongerust, ik weet wel, dat gij mü niet verwachtte en daarom spijt het mij, dat wij u er vooraf geen kennis van konden geven, maar ik weet zeker, dat ik mij in alle ver trekken van dit oude, prachtige kasteel thuis zal Dezt mig )ch, haddi «lelijke toespraak deed mrs. Jordan w 1- "erlegenheid bekom— hot ■lady. jammerde zij. Er is nog geen vonkji salon en alle meubelen zijn nog met hoezen over trokken. want als mijnheer hier is, dan bewoont li ij alleen de bibliotheek. Toon Gertrude echter alleen was op de kamer, die in alle haast voor haar iu gereedheid was gebracht, barstte zij, ondanks den moed dien zij getoond had, iu tranen uit. Een slecht voorteeken voor haar huwelijksgeluk. In ccn der armoedigste wijken van Parijs woonde een gezin, dat slechts uit drie personen bestond, allen van Engelsche afkomst, hoewel twee nooit een ander land gezien hadden dan Frankrijk, en de derde, een dame van zeventig jaar, zeer jong iu Frankrijk was gekomen, om op een meisjeskostschool Kngelsc.h tc onderwijzen en sedert haar vaderland niet weergezien had. Een paar jaar later was zij gehuwd en toen haar man kort daarop stierf, was zij uiet een dochtertje achtergebleven. Het, dochtertje van de weduwe Leeomte groeide op tot een beeldschoon meisje en de muedcr dacht, dat zij een schitterende partij deed, toen zij huwde mot een jongmonseli van knap voorkomen en die rijk genoeg was, dat hij niet behoefde te werken om in zijn onderhoud te voorzien. Mevrouw Loconito kwam hij het jonge paar in- wonen. Zij hiuhl van haar schoonzoon bijna even veel als van haar dochter en was overgelukkig, toen zij een jaar later grootmoeder werd over een twee- j ling, mooie, gezonde meisjes; maar het geluk van het gezin scheen niet van langen duur te mo gen zijn. Toen de tweelingzustere reeds een paar je ar oud waren, moest mr. Charles, die een Engelschman was, wegens dringende familie-omstandigheden eens klaps naar Engeland vertrekken, maar hij beloofde zijn vrouw dal hij over een paar dagen schrijven en I binnen veertien dagen terugkomen zou. Drie weken volliepen er evenwel zonder dat er taal of toeken van den afwezigen echtgenoot werd I ontvangen. Marguerite Charles en haar moeder ver keerden in doodelijke ongerustheid en de jonge I Kamer komt, 3 Februari bijeen en er is dus kans, dat men tijdig gereed is. In Patrimonium werd onlangs een volks beweging aangekondigd tot wederinvoerig van de doodstraf. Thans blijkt, dat zich te Rot terdam een commissie heeft gevormd voor een «Nationaal volkspetitionnement tot we derinvoering der doodstraf." Deze commissie, bestaat uit de lieeren T. Schravesande Jr.. voorzitter; D. J. Mekkert,secretaris; B. Smits, penningmeeesterH. J. G. Malade, S. Riet en C. Kraft. Gisteren werd te Zutphen aan 70 man der Koloniale reserve de Lombok-medaille uitgereikt. De muziek der huzaren uit Deventer luisterde de plechtigheid op in vereeniging met de muziek van de schutterij. Verder was er parade en werd een tocht door de stad gedaan. Ten slotte was er feest in de Bui- tensocieteit. Dat is anders dan de toezending van «dat diDg" per postpakket ol de uitreiking er van door een ontvanger der belastingen. Aan dr. A. baron Von Eiselsberg is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Met 29 tegen 3 stemmen besloot de ge meenteraad van Groningen voor de zesde maal afwijzend te beschikken op het adres van de kerkeraad der Ned. Hervormde Ge meente aldaar, verzoekende afschaffing der kermis. Met Mei a.s. kunnen dus de Gronin gers weer kermis houden. De examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en schoolon derwijs in de nuttige en in de fraaie hand werken voor meisjes, zullen aanvangen 13 Februari e.k. Aanmelding vóór 1 Februari a.s. Nadere bijzonderheden bevat Staatscou rant 25. Maandagmiddag heeft de rechtbank te Rotterdam beslissing genomen in de zaak van Gatharma Wilhelmina Hoogsteden, en Willem van Berkel, beiden in preventieve hechtenis als verdacht van moord subsi diair medeplichtigheid aan den moord gepleegd op den 10-jarigen A. F. Hoogsteden en besliste, dat er geen redenen bestonden tot verlenging van liet voorloopig arrest der vrouw, zoodat haar onmiddellijke in vrijheids stelling gelast werd. De termijn van Van Berkei's preventieve hechtenis is eerst den -12en Februari afge» loopen, doch hoogstwaarschijnlijk zal de reeht- vrouw hield zich overtuigd, dat alleen de eene of andere ziekte haar echtgenoot kou gedwongeu heb ben haar in zulk een angst te brengen. De oude mevrouw Leeomte bedacht eensklaps, dat zij niets met zekerheid van haar schoonzoon wist, dat hij nooit iets over zijn familie of afkomst had gesproken. Er kwam nu een geheime vrees iu haar op, dat Charles misschien tot een hoogadellijke familie behoorde, die wellicht pogingen gedaan had om hem van zijn gezin tc vervreemden. Eindelijk, toen de angst der beide vrouwen ten toppunt was gestegen, kwam er bericht, niet van den vermiste maar van een bloedverwant, die onder- teckende Kenneth Ford. Mr. Ford deelde met veel omzichtigheid een nood lottige tijding mede: hij meldde dat zijn neef. mr. Charles, bij een spoorwegramp zwam- gekwetst cn ende terugkeerde het was dam zijn vrouw te telegrapheerei der dat, ofschoon hij zelf eduwe "O11 oodra hij zich c hersteld, naar Parijs hij tot het bewustzijn :n tc Inat om nog oin Mr. Ford schreef ver- t rijk was, hij giuirne zijn droef- ui om mot De moeite van die rei* werd hem bespaard, want de ongelukkige Marguerite werd door (fit droevige bericht zóo heftig aangedaan, dat zij twaalf uren later stierf. De oude mevrouw Leeomte bleef nu met de twee lingzusters achter, die niemand muleis hadden om voor hen te zorgen. Zij sehreel' terstond aan mr. Ford, deelde hein het nieuwe sterfgeval mede en voegde er bij. dat zij hoopte, dat hij iets voor de arme weezen zou doen. Hij antwoordde omgaand, r dat hij een vrijgezel wa- en <le kinderen daarom nieUf' bij zich in huis kon nemen, maar wanneer iuevroin'»NJ> Leeomte zich met de opvoeding wilde belasten, dondfi wilde hij gaarne per jaar honderd pond afsla (WordU mil -vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1