Maandag 24 Februari 1896. No. 4539, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. 9) Uitgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verse hij ut Maandna- on Dondmlaymmiddag mot gratis Zondagsblad. Abonnement por 3 maanden Fmnco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor hot binnenland 50 et, nor 8 maanden. Advertentie» 1—0 regels 00 et.; elke regel meer 10 ct. Grooto lettors naar plaatsruimte. Legale., officieëlc- en onteigen ingsndvort. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et, ;lftonder lij ke nam men 10 rent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende don werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertontïën van huiten de stad worden de incasseorkoston in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 66 Tolophoon 10. Het Vaderland bespreekt, in verband met de hervatting der werkzaamheden door de Tweede Kamer, de politieke vooruitzichten en acht die niet bijzonder helder. Wat zal het lot zijn van het wetsontwerp op het Personeel? Als dit mocht worden verwor pen, hoe zal het dan staan met de Kies wet? En als het wordt aangenomen, zal het dan nog mogelijk zijn, tijdig een daarop gebaseerde kieswet onder dak ie brengen Zelfs als de kieswet wordt doorgezet, hoe zal het dan mogelijk zijn haar te doen werken voor de verkiezingen van 1897 En als dit niet mogelijk zal zijn, door welk kiesrecht moeten dan die verkiezingen wor den beheerscht Een duidelijk antwoord op al die vragen is tot dusver nog niet, gege ven de Eerste Kamer lokte geen licht uit en ile Regeering heelt de nevelen nog wat verdikt. De houding der politieke partijen is door dat alles ook onzeker, ook hij de geavan- eeerden, wier oordeel omtrent Personeel en Kieswet verschillend is. De gewone fout is weder, dat elk op eigen hand manoeuvreert en leiding onhroekt terwijl de aangewezen leider het geraden acht, zich in een tactisch stilzwijgen te hullen. Daarom is bijzonder gewicht te hechten aan de besliste adviezen van de hb. Veegens in de Vrat/en des Tijds en Treub in het Sociaal Weekblad. Omtrent hun aanneemlijkheid maakt het Vaderland eenige reserves. Wat liet ad- vies-Veegens betreft eerst het Personeel verwerpen, dan een Noodkieswet maken, vervolgens een nieuwe Kamer kiezen en met deze Kaïnei een delinitieve Kieswet ma ken en liet Personeel aan de geme.enten overdragen zegt het blad, dat de ge- vanceerden ter uitvoering daarvan wel a kunnen zeggen, maar het ongeluk is, dat het niet in hun macht, ligt b te zeggen. Zij kunnen het Personeel doen vallen, maar met behulp van anderen, en nu zijn het juist die anderen, op wie zij denkelijk niet zullen kunnen rekenen om verder het klaar gemaakte programma af te werken. Het kan zijn, dat ten slotte de nieuwe personeele belasting zoo weinig verbeteringen bevat en den middelstand zóo zwaar drukt, dat geen andere keus dan verwerping overblijft, onver schillig welke dan ook de gevolgen mo gen zijn. Maar aan den anderen kant, brengt zij werkelijk verlichting en billijker belas- ting-verdeeling, dan zou het Vaderland niet Feuilleton. Hier moest ik, volgens den wenseh van mijn vader, de liesto jaren van inijn leven doorbrengen. Ik zou wel eens willen weten wat er van mij te recht gekomen zou zijn, wanneer ik lust in' dat soort werk gehad luid en nooit het verlangen had gevoeld, de wijde wereld in te trekken. Nu, veel beter zou het niet voor my geweest zijn, liet geluk heeft mij ten slotte toch toegolachen en wan neer zy nu nog mimi' in loven is, dan zal ze er ook haar deel van hebben. Deze laatste woorden had hij op zeer vergenoegden toon gesprokon. In Plum-Trco-Court was nog nieis veranderdhet was March als had hij daar gisteren nog op dohooge kantoorkruk op het notariskantoor gezeten, waar hij meer neten verknoeide dan kopieerde en hot deftige hoofd der firma moer lust dan gemak bezorgde. De kantoordeur kwam den vreemdeling terstond als een goed oud vriend voorbij streelde den grooten, koperen klopper zooals men een trouwen hond doel en toch voelde hij zich treurig to moede, toen hij daar in dc warme Augustus-zon stond. Het was hem alsof de geest van zijn vervlogen jeugd voor hem was opgedoemd om hem rekenschap te vragen en liet was een zekere verlichting,'voor hem, toen de deur geopend werd en de jongste klerk hem vroeg wat hij verlangde. Kan ik nu'.Verily sproken,jongnieuHch vroeg luj. Mr. Verity heelt op het «ogenblik iemand hij zich, mijnheer,' antwoordde de knaap. Wilt u zoolang wachten, of liever terugkomen 1 tot verwerping willen adviseeren ook om dat, door verandering in de tneening om trent de wensciielijkheid van het overdra gen van het personeel aan de gemeenten, voor de verwezenlijking van dit denkbeeld niet spoedig een meerderheid gevonden zal worden. Ook over het advies van tnr. Treub, tot verwerping der Kieswet, luidt het oordeel vun het Vaderland ongunstig: of de partij al of niet een goed figuur maakt, mag, vol gens het blad. geen vraag zijn, en het is onjuist, dat de geavanceerden bij aanneming zouden berusten in hetgeen zij het vorig jaar als verderllijk bestreden vooreerst omdat zij slechts tijdelijk berusten, ten an dere omdat de noodlottige gevolgen, die tnr. Treub van do kieswet voorspelt niet dun seen groot woord" zijn. Dat aan de rege ling. zooals zij wordt voorgedragen, groo- te fouten kleven, daarvan is liet Vaderlatul beslist overtuigd, muur die zullen in de prac- tijk spoedig genoeg om meer afdoende her vorming roepen. Zoo is in Engeland lang zamerhand het kiesrecht opgebouwdzoo zal het ook hier kunnen. Het is ook niet juist, dat de geavanceerden zouden moeten afbreken wat zij hebben opgebouwdliet is houwen en verder bouwen. Het Vaderland wil niet zeggen, dat het kieswet-ontwerp moet aangenomen worden; daartoe weet men nog te weinig hoe het kiesrecht er ten slotte zal uitzien. Maar het wil zeggen, (lat het niet per se verworpen moet worden en dat er zeer overwegende redenen moet zijn om een wet tc.i vul te brengen, die een aanmerkelijke uitbreiding der kiesbevoegdheid geeft. Zoo van verant woordelijkheid prake is, dan denke men ook eens aan de verantwoordelijkheid, die de democraten op zich laden, als zij er in slagen met behulp van aarts-conservatieven een kiesrechtuitbreiding tegen te houden met het bijna zekere gevolg, dat de vol gende verkiezing hen lot slruf in nog ge ringer aantal naar het Ilinnenhol' zal terug brengen, met, nog geringer kans op spoedige verwezenlijking van hun ideaal. Rij de jongste Grondwetsherziening heeft, men den politieleen eed afgeschaft, of althans willen afschaffendat wil zoggen, men heeft aan de leden der Volksvertegenwoordiging de vrijheid gelaten, die vóór dezen de Doops gezinden reeds hadden, om de verklaring welke men bij het aanvaarden van hot lid maatschap van een der heide Kamers moet uileggen (de verklaring van trouw en dezg. zuiveringseed) niet te bevestigen door een Wanneer het niet te lang duurt, wil ik wel wachten. Een half uurtje ongoveer, maar mr, Arden ia ook op kantoor, hij kan u wel ontvangen. March gaf er toch dc voorkeur aan, op den anderen compagnon te wachten en trad liet kan toor binnen, waar de jongste klerk hem een stoe' aanbood. Juist op het zeilde oogen blik kwam een netgekleed jong man het kantoor binnen om den klerken eenige bevelen to geven en uit do ant woorden, die hom gegeven werden, kon de bezoeker opmaken, dat dit mr. Arden moest zijn, wiens naam de Urm a v s opgenomen. Dus luid de dood beide vroegere firmanten weg gerukt en do een had do plaats voor zijn kleinzoon, cle ander voor zijn zoon ingeruimd. De jongste klerk kwam by den vreemdeling terug en zeulo Mr. Verity lean u thans ontvangen, mijnheer. Tegelijk geleidde liy hom naar do spreekkamer. Daar werd March ontvangen door een zeer be leefd acht-cn-twinlig jarig jongmensoh, die lieni zeer lorkoi end Waarmee kan ik u van dienst zijn Ik geloof niet, dat ik u een cliënt van mijn grootvader is. Ner.n antwoordde do vreemdeling op kuhuon toon, maar toch heb ik boni zeer goed gekend. Ik beu jarenlang in liet buitenland geweest, mr. Verity on daar heb ik een vrij groot vermogen bijeengekregen. Nu heb ik uw rand noodig, boo ik dat kapitaal het best en bet, veiligst, kan plaatsen, want ik heb woi- nig verstand van geldzaken zonula die hier bchan- dold worden. Ik wonselito myn geld zoo solide te beleggen, dat ik geen gevaar «p liet te verliezen; ik hen nog wol geen oud man. maar heb in mijn loven zooveel wisselvalligheden doorslaan, dat Ik myn fortuin nu aan geen kansen wil blootstellen. ooi'otul, antwoordde mr, Verity gevleid. Natuurlijk zullen wjj onze best dooit, uw vermogen zoo veilig eed, door het aanroepen van Gods naam, doch door een eenvoudige belofte of verkla ring naar liet geweten van den eerlijken man. De eedsaflegging is dus facultatief ge steld voor de leden van do vertegenwoor digende lichamen. Nu is het eigenlijk natuurlijk, dat hetgeen voor een gekozene des volks in 's Lands Raadszaal geldt, ook waar moet zijn voor een gekozene van datzellile volk in de Pro vinciale- of in de Gemeentelijke Raadszaaldat hetgeen zelfs voor een en (lerizelfden persoon ■zal gelden, wanneer hij vandaag als lid van den Raad. morgen als lid der Staten, over morgen als lid van de Kamer optreedt, niet verschillend kan geregeld zijn. Toch is dit niet zoo. Men heeft verzuimd uitdrukkelijk in Provinciale wet en de Gemeentewet den zoogenaamde politiek en eed te wijzigen, maar de daardoor ontstaande abnormale toestand treedt hier en daar nu en dan zóo stork op den voorgrond, dut thans, hij de toepassing der betrekkelijke bepalingen, de grootste onzekerheid en verwarring ontstaan en in de rechtsgevolgen zelfs bedenkelijk kan worden uit liet oogpunt der al- of niet-verbihdbaur- heid van Staten- of Raadsbesluiten. Niemand, die het abnormale van deze toestanden ont kent; ieder geeft ze toe; de Minister van Ilinnenlandsche Zaken en deze reeds uit het principe, dat hij voorstaat - liet aller eerst. Aan die onzekerheid is door een kleine wetswijziging een einde te maken. Waarom naar dun niet voorgedragen Omdat de lieer Van Houten, uit principe, aan liet eedsvraagstuk niet kan raken zonder liet geheel om le halen, en omdat zulk een ingrijpend bedrijf thans onmogelijk is, lig gende het grooto struikelblok, dat Kiesrecht herziening heet. Veel heter (dit heeft de Minister zelf in de Tweede Kamer reeds ge zegd) ware, dat thans te doen door een lid van de Kamer. De heer Gerritsen heeft dit in zyn oor geknoopt en een wetje voorgedragen, wuarby hij, overigens liet eedsvraagstuk op zichzelf latende rusten, eenvoudig completeert wat aan de voorloopige regeling van den politléken eed ontbreekt, hij heeft daarhij een ding verzuimd iiij had een paai' medeleden van andere richting dan de zijne tot mede-onder teek ening moeten uitnoodigen. Nu hij dit niet deed, heeft hij het te kwaad gekregen met het vooroordeel tegen zijn bekende «ge avanceerde" denkwijze. Dat is jammer; en jammer niet alleen, maar ook kleingeestig. Wij hopen, dat do Tweede Kamer, ondanks haar ongunstig verslag, daarover hij de open- barn beraadslaging anders zal denken. De heer Gerritsen zelf heeft het der Kamer in dat opzicht gemakkelijk gemaakt. H(j heeft nogmaals de strekking van zjjn wetsvoorstel teruggebracht tot de werkelijk kleine afme tingen, die het heeft en die in deze woorden uitstekend zijn saamgetrokkende Grond wetgever van 1887 koos partij voor vruheid bij het afleggen van den politieken eed, en door het tegenwoordige voorstel wordt noch steun, noch sanctie, noch vastheid gegeven aan welke interpretatie ook, maat'eenvoudig do gelegenheid geboden om van dot,oen ge schonken vrijheid gebruik te maken. Dat is de onbetwistbare en onbetwiste waarheid. Waar deze vaststaat, is het de plicht der Tweede Kamer niet te vragen wie liet voorstel doet, maar alleen wat er voor gesteld wordt. Tot rapporteurs over het ontwerp van wet betrekkelijk de Kamers van arbeid zyu door do Tweede Kamer gekozen deheeren: Kohmun, Lely, Pyttersen, Tyd email en Heidt. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de diensten welke tydens manoeuvres op Zondag voortgang moeten hebben (zooals paardenpoetsen, corveeën, enz.) voortaan zoo danig geregeld moeten worden, dat deze plaats vindén voor 9 uur des voormiddags of na 12 uur des namiddags, ten einde ieder in de gelegenheid testellen de godsdiensoefening hunner gezindte by te wonen. Dit jaar kunnen bij het Kon. Instituut voor de Marino te Willemsoord, na verge lijkend examen, worden geplaatst18 jonge lingen als adelborst voor den zeedienst en 8 jongelingen als adelborst voor de mari niers. Zie verder Staatscourant, 42. Door liet Hoofdbestuur van den Neder- landsctien Rond van oud-onderofficieren is in beginsel aangenomen, ook in Nederlandsch Indië afdeelingen van den Rond op te richten. Dy Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit. te Utrecht, om onderwys te geven in de heelkunde, dr. A. Narath, thans as sistent by de heelkundige kliniek aati de Uni versiteit de Weenen. De benoemde is eerste assistent aan de kliniek van professor Gussenbauer en, evenals prof. Von Eisolsborg, een leerling van Bilroth. Dc Kampioen deelt mede, dat hij den Directeur-generaal der posteryen het plan bestaat, in het vervolg voor den postpakket- dienst gebruik te maken van rijwielen, tor en voordeelig mogelijk to plaatsen. Waar staat liet geld op liet. oogenolik Voordat ik naar Engeland vertrok, heb ik alles contant gemaakt en liet geld vooruit gezonden, toen ik mij inscheepte. Het geld berust thans by de Bank van Londen, wanneer ik van hier ga, begeef ik my daarheen om oen checkbookjo te laten opmaken. U hebt bet bedrag nog niet genoemd, merkte mr. Verity aan, Daar u er vooral prys op steld uw kapitaal solide te beleggen zou ik u raden geen hoogor rente dan 5 pet. te verlangen. Ik kan u bet juiste bedrag nog niot opgeven, nntwoorddo do vreemdeling, want ik moet er nog iets van afnemen om oen huis to koopon on to laten inrichten, maar roken maar op oen plaatsing van tweemaal houderduizend pond, dan kan liet overige voor loononda uitgaven op do Bank blijven. Mr. Paul Verity kook zijn cliënt verbaasd aan, De houding van dien man was zóo eenvoudig en boscheidon, dat men zulk eon rijkdom niet bij hom verwacht zou bobben. Zoudt go uw gold misschien in landerijen wil len plaatsen vroeg by mi een oogenblik te hebben nagedacht. In dut geval zou u oen mooi landgoed kunnen koopon voor zestig-duizend pond, of nog wol minder. March schudde bol hoofd on nntwoorddo Dat denkbeeld lucht my weinig toe en ik ge loof ook niet. dat ik lang op dezelfde plaats zal blfiven. Ik wensehte oen villa te knopen m do na bijheid van ltiohnionii. dan bob ik ton minste een vaste woonplaats, maar ik zal veel reizen door En geland maken. Eensklaps zoido Paul Verity Ik kan do gedachte maar niet van mij afzetten, dat wy elkaar vroeger roods ontmoet hebben, Wel kan ik mij den naam March niet herinneren, maar uw uiterlijk komt my zeer bekend voor. Het is al vijftien jaar geleden dat ik uit Enge land vertrok. Ik heb vóór dien tyd uw grootvader gekend, maar toeu moot u uog oen kleine kniuip geweest zyn. Zy drukten elkaar do band en March ging been. lly nam oen rijtuig en reed naar do Bank. waar lm een lang gesprek bad met den directeur, wieu by zijn identiteit bewees. Toeu by hot gebouw ver liet, had by eon wissolboekio by zich en zyn beur» en portefeuille waren goed voorzien van goud en bankpapier. Inmiddels was bel tyd geworden om te lunchen, waartoe by niet naar zyn hotel terugkeerde, doch een der beste restaurants van London binnentrad en zich noii een afzonderlijk tafeltje zotte. Voor tijdverdrijf sloeg by de gaston die diolit by hom zaten gade eu vlug eenige woorduu van bun gesprokken op. Aan hot tafeltje naast het zijne zaten twee boeren van middelbaren leeftyd. die zóo druk met elkaar spraken en zich zóo weinig door hun omgeving lieten hinderen, dat de vreemdeling bun gesprek wel hoorou moest, zclfi al bad by t niet gflwild. j - Het Is oen lastig geval, zc-uie de een, een man l met een vriendelijk gelaat en een heldere stem, de dokter beeft uitdrukkelijk gezegd, dut myn jong- i sle kind den winter niet in Northshire mag door brengen, maar dat, wanneer de kleine tot de lento in bol zuiden vertoeft, zij ovou gezond zul worden als baar broertjes en zusjeswij mogen dus niet aarzelen dat voorsehrift op to volgon on duarom heb i ik ook een buis te Bornctuoutli gebuurd, dat wjj mot September kunnen betrekken; ninnr wat moot j ik nu in dat halve jaar met Copsleigh aanvangen T I Tracht bot buis gemeubileerd te verburen, stolde zyn vriend hem voor. Ik wonselito wol, dat ik dat doen kon, want hot vorbiyi te Borneinouth is zeer duur en die ouder- i huur vim Copsleigh zou my daarin uiet weinig tu I gemoet komen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1