Stadsnieuws. Advertentién. het sluitingsuur in een koffiehuis blijven zitten. Het gevolg zal wel moeten zijn algeheele afschaffing der bestaande verordeningen, want een bepaling omtrent het sluitingsuur, waar van een wijziging der verordening door den Raad kan plaats hebben, levertin de praetijk onoverkomenlijke bezwaren op. Elke tooneel- voorstelling, elk concert, ja elke publieke vermakelijkheid, of vergadering zelf, zal in grootere plaatsen te elf uur en in platte landsgemeenten te tien uur 's avonds moeten zijn afgeloopen, op straffe eener bekeuring, want verandering van 't sluitingsuur, gesteld al dat het door den Raad voor elk speciaal geval zoo kunnen geschieden, zonder wijzi ging der verordening met al den administra tieven omslag van dien dus zeer zeker neen zou niet uitvoerbaar zijn. omdat de Gemeenteraad niet steeds vergaderd is. Zelfs waar dit in een enkel geval al gedaan zou kunnen worden, zou in den regel het regle ment van orde een dadelijke behandeling van een dergelijk verzoek in den weg staan, zoodat de beslissing veel te laat zou komen. Tot welke verwarring en komische voor vallen de verdere handhaving van een ver ordening op het sluiten der koffiehuizen enz. dus in het vervolg zal kunnen leiden, laat zich denken. Onlangs werd een handelaarster in verf waren te Arnhem veroordeeld tot geldboete wegens het zonder vergunning plaatsen van winkelgoederen op de vóór haar woning ge legen stoep, welke haar eigendom was. Zij begaf zich in cassatie bij den Hoogen Raad. welke nu Maandag haar beroep heeft verworpen, overwegendedat, nu vaststaat, dat die stoep de bestemming van openbaren weg bad verkregen, bet onverschillig is of de requirante al dan niet eigenares is van den grond, daar deze, uithoofde van genoemde bestemming, zoowel in bet eene als in bet andere geval, onderworpen is aan «Ie bepa lingen van de politieverordening ten aanzien van de openbare wegen, ook dan, wanneer de weg niet voorkomt op den ligger van openbare wegen, hoedanige omtrent de open baarheid van een weg niet kan beslissen. Opgepast dus, winkeliers, en geen goede ren meer op uw stoep gezet. Op de derde lijst voor het Zuid-Afrikaan- selie Taalfonds is geteekend voor f(5140.56: in het geheel is daarvoor nu ingekomen f30 754.61. In een te Groningen verschijnend adver tentieblad biedt zich aan seen beer van aan zien, met titels en ridderorden, invloedrijke relation bezittende in (inancieele en diploma tieke kringen, om door zijn naam soliede ondernemingen te helpen oprichten, of als commissaris van zulke maatschappijen op te treilen." Zaterdag is door een arbeider in de fabriek van den heer H. A. Schut, te Loenen aan de Vecht, in een iioop reeds uitgezochte snippers of oud papier, gevouden em pakje duidelijk door een kantoorschaar beschadigde munt biljetten tot een bedrag van f750 (zevenhonderd vijftig gulden. Zij zijn enkel van de boeken beroofd; de nommers, het watermerk enz. alles is ongeschonden. Sommige zijn aan de achterzijde gestempeld. De heer Schut vraagt in het belang van dan armen werkman oin inlichting, opdat deze zoo mogelijk -Ie soin uitbetaald krijgt, want volgens een regel van de fabriek is de vondst voor den vinder. De man. die door de politie te Kist werd in hechtenis genomen als de vermoedelijke aanrander van den landbouwer Vleemingh beeft ook bekend de persoon te zijn, die op Zaterdagavond 9 dezer bij de heer ('oster- mans, op «Riesterveld" geld geëischt heelt onder bedreiging mot brandstichting. Op merking verdient, dat dezelfde R. als boeren knecht in dienst was bij den heer J. O. van Olst te Ressen. toen iu den nacht van Dinsdag 22 October 1895 diens kapitale boerderije door onbekende oorzaak in asch werd gelegd. Mr. L. Zegers Veeekens, die in October 1851 dit blad stichtte en tot September 1850 redigeerde, en dio bij velen bier nog welbe kend is, is Zondag te Valkenburg overleden. In de vergadering van den Gemeenteraad, welke gistermiddag om 1.45 aanving en werd gepresideerd door Wethouder dr. I'. Groe- neboom. waren 11 leden tegenwoordigmet kennisgeving was afwezig de heer Gerritsen, en verder de heer Van Reek. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en z h.st. goedgekeurd «leed de Voorzitter mededeeling dat tot zijn leed wezen de heeren Van Lunschot Hiibrerht en De Jong ontslag hadden genomen als Raadslid. Aan de orde was toen een ontwern-hesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, ten bedrage van f8000, tegen een rente van ten hoogste 3'/2 °,0. orn te voorzien in de behoefte aan kasgeld, o.a. ter voldoening van de koopsom «Ier huisjes aan de Kamperbin nenpoort. Werd goedgekeurd z. h. st. Daarna kwant aan de orde een missive van Ged. Staten van Utrecht om wijziging der Verordening tot helling van schoolgeld, met advies van Burgemeester en Wethouders. Om tegemoet te komen aan een bedenking, door den Minister van Binnenlundsche zaken geopperd tegen de onlangs vaslsgestelde cr- ordening tot heffing van schoolgelden voor het genot van openbaar Lager onderwijs in deze gemeente, is een w ijziging gebracht in de bepaling, die betrekking heelt op bet school geld, dat in de herhalingsklasse geheven wordt, en bepaald, dat dit bedraagt voor de betalende afdeeling van «lie klasse l'0.30per maand. Voorts is door den Minister gewezen op bet verschil tussclien het schoolgeld aan «Ie Meisjesschool en «lat aan «Ie Jongensschool ten aanzien van de vakken m en n (Hnog- duitsche en Engelsche taal). Tot toelichting van dit verschil, zal den Minister gewezen worden op den geheel anderen aard van het onderwijs, «lat aan die twee scholen gegeven wordt. De Meisjesschool namelijk voorziet in «Ie behoefte orn, bij het gemis eener H. B. school voor meisjes, aan dezen tot op 10 a 17 jarigen leeftijd onderwijs te doen geven; de uitbreiding van het onderwijs in genoemde vakken aan «Ie Jongensschool daarentegen heelt ten dool jongelieden, «lie tot dusver de H. B. S. bezochten met het doel «lie na af loop van Ie, 2e hoogstens 3e klasse weder verlaten, in «ie girlegenheid te stellen zich de vreemiie talen zoover machtig te maken, als voor hun later te kiezen maatschappelijken werkkring noodig is. Overeenkomstig het praedavies werd z. h. st. besloten. Ingekomen waren het aanvullingskohier op «IeInkomstenbelasting aangenomen voor notilicatie; een missive van Ged. Staten omtrent reclames in zake «Ie Jnkomstenbe- lating ter lezing naar «Ie Secratarie een andere missive van Gedeputeenlen in ant woord op een missive naar aanleiding van de interpellatie van nu*. Heyligers tot ben gericht dooi* B. en W. over «Ie schade, dooi- «Ie hooge waterstanden in December jl. in de gemeente te weeg gebracht, hij «ien doorbraak van den Slaagschen dijk. Gedeputeerden verklaren daarin, dat zij. op grond van een door den hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat uitgebracht rapport, niet kunnen instemmen met de nieening, dat de verhooging van den Slaag schen dijk de oorzaak zou geweest zijn van den overlast van water, dien de gemeente Amersfoort hij den stormvloed heeft onder vonden. Zij deelen het gevoelen van «len hoofd ingenieur dat de hooge waterstanden in deze gemeente niet worden voorkomen door zijdelingsche afleiding van «Ie Kern over «len Slaagschen dijk, maar afhankelijk zijn van «Ie wiudrichting, do kracht en den duur van «len storm. Dientengevolge heb ben zij geen aanleiding gevonden, noch zijn zij in staat, om maatregelen te nemen of voor te stellen, die voor het vervolg «Ie ge meente Amersfoort voor het. gevaar van hooge waterstanden kunnen vrijwaren. Ook «leze missive is ter Secretarie gede- poncerd, ter lezing voor de leden. Niets meer te bebau«lelen zijnde, werd «Ie vergadering om 1.55 gesloten. Ingevolge den wensch van vele poanlen- hou'lers iu «le provincie Utrecht heeft liet hoofdbestuur van het Genootschap voor Land- bouw en Kruidkunde in «lie provincie, niet het oog op de Palrnpaanlenmarkt, «len datum der keuring van niet-drachtige jonge merriën vervroegd en thans vastgesteld op Woensdag 18 Maart a. st. De keuring zal plaats hebben op liet Vreeburg te Utrecht. Aangifte 14 Maart. Op welke «lagen de paardenmarkten hier «lit jaar te Amersfoort gehouden worden, leert een advertentie in «fit blad. Hedenochtend is hier in «len ouderdom van even 04 jaar overleden «Ie heer J. For tuin. Reeds sedert zijn 13e jaar was hij werk zaam bij de belastingen, in welk vak hij werd opgeleid door den tegenwoordigen ontvanger deii lieer J. C. Leinweber, «lie opmerkelijk genoeg, ook zijn laatste chef was. Na eenigen tijil op een Rijkskantoor werkzaam te zijn geweest, ging hij over naar het kantoor van nu wijlen «len heer Bos, dien hij van '74 tot '93 met voorbeeldigen ijver ter zijde stond en wiens werkzaarnheilen hij geduremle diens ziekte meermulcn waarnam, orn van Maart tot Mei 1893 officieel belast, te worden met «Ie waarneming van liet drukke kantoor: daarna stoiul bij den heer Leinweber weder even trouw ter zijile, tot weinige dagen voor zijn verscheiden. Behalve koster van «Ie Sint-Joriskerk was «Je ontslapene boekhouder van «le Nutsspaar- Iwink en van het Ziekenfonds, onder-direrlcur der Begrafenis-vereeniging en stuud hij vele commission hier ter plaatse hij in adminis tratieve nangejogenhoden, in alle welke be trekkingen zijn werkzaamheidgrondige kennis welke hij zichzelven verworven had en zijn accuratesse steeds op hoogen prijs werden gesteld. In den overledene verliest «Ie Gemeente een trouw ambtenaar, zijn gezin een lief devol vader. Bij bet gisteren te Utrecht gehouilen exa men voor «Ie nuttige bami werken zijn o.a geslaagd onze stadgenooten de dames S. M Holman en K. M. Klaverweijilen. Tot president der Commissie van «le Spaar bank opgericht door het departement «Amers foort" «Ier Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen is gekozen de lieer M. L. Celosse; tot secretaris mr. J. G. H. Prikkentot pen ningmeester de heer J. Th. M. Warnsjnck. Kolonel De Petit, commandant van het 5e regiment infanterie begaf, zich Diusilag naar Utrecht ter inspectie van het daar gar nizoen houdeml 5e bataljon van bet korps. De officieren van wapening en de mees ters-geweermaker van het 5e regiment in fanterie worden gedurende 8 dagen gede tacheerd bij «len geweerwinkel te Delft, ten einde op de hoogte gebracht te worden met liet onderhoud en «le herstellingen van het nieuwe geweer van 0.5 mM. Op 19 Februari, den geboortedag van wijlen Z. M. Koning Willem III, werden hier, op dezelfde wijze als in November jl., de gra tificatiën uitgereikt aan behoeftige oud-strij- «lers voor 1877 gepensionueerd of hun we duwen. Aan 5 hunner en 1 weduwe kon ieder f22.50, aan I weduwe f15, en aan 1 oudgediemle wegens ziekelijke gesteldheid een buitengewone gratificatie van 1'15 worden toegekend. We verwijzen naar «le in dit nummer voor komende advertentie van de Maatschappe lijke demonstratie, welke kolonel Oliphant hier aanstaanden Wuensdag in Amicitia zal houden. Tot Zaterdagavond is in bet Keizer-pano- rama. in »De Arend," Napels nog te zien. Daarna komt de Fransch-Duitsche oorlog aan de beurt. Onze vroegere stadgenoot de heer Joh. Koopmans kondigt bij advertentie in dit num mer aan. dat hij aanstaanden Donderdag in «len circus-Carre te Amsterdam zal voorstellen het door hem. als amateur, gedresseerde werkpaard »Mignon". De Amsterdamsche bladen zijn vol lof over «leze zaak, welke liefhebbers van hier kunnen gaan zien. Er is«lien avond juisteeu extra-trein. Rij «len Zondag te Wageningen gehouden voetbalwetstrijd tussclien bet tweede 11-tal van «Quick" uit Amersfoort en «Victoria" uit Wageningen. won laatstgenoemde met 2 tegen 0 goals. Voor de arrondissemeuts rechtbank te Utrecht stonden Maandag o. a. terecht drie jongelui uit Spakenburg die op derden Kerst dag in de herberg van W. B. te Zeldert onder Hoogland een schandelijk rumoer gemaakt en eindelijk den kastelein geslagen hadden. Tegen elk hunner eischte de officier van jus titie 0 weken gevangenisstraf. Twee meisjes uit Amersfoort, waarvan de ou«lste 17, de jongste 12 jaar is, hadden zich, gelijk we indertijd meedeelden, op 14 Januari schuldig gemaakt aan diefstal van gouden voorwerpen ten nadeele van den win kelier A. de Vries, aan «le Langestraat. Zij waren niet ter terechtzitting verschenen, waarom verstek tegen hen werd verleend. De officier vond het nog niet gewenscht de jongste in een Rijks opvoedingsgesticht te plaatsen, en vroeg daarom voor deze ontslag van rechtsvervolging tegen «le oudste eischte hij een gevangenisstraf van 3 maanden. Aangaande de kometen, waarvan we in eeu vorig nummer gewaagden, wordt nu van liet observatorium te Utrecht geschreven Beide zijn sedert 17 Februari op de Sterre- wachtte Utrecht geregeld waargenomen. De komeet vanPerrine «loet zich voor als een zwak ke waaiervormige nevelvlek met een kern der grootte 12zij beweegt zich recht naar het Noorden, met een snelheid van ongeveer 15 minuten hoogs per dagden 20 Februari zal zij «les ochtends slechts enkele minuten van «le bekende veranderlijke ster Aguilae ver wijderd zijn. De heldere, «loor prof. Lamp te Kiel. ont dekte komeet (komeet van Pcrrine-Lamp ge maand) kan, behalve in den nanacht, sedert 24 Februari ook reeds 's avonds kort na zonsondergang waargenomen worden. Zij bereikte nl. den 25 Februari een nonrder- declinalie van 38 en wordt dus circuinpola DAGEL1JKSCH K WATERSTANDEN II. d. I.nntcruche Heek en ilc rivier de Ecm. Opgenoi en «Ic A morgein) nclit u in den DOK Rood bov. !MI!' Over bul— Kt-n. PotMöee- brug. r,!' «tem. l.iii- utrd. do Een, ÏMiö. M. M. al. M. M. :sr M. M. 1*5 F. 5,31 4,70 4.94 3.09 2,64 1.64 0.68 5— 17 5.30 4.70 4.92 3,06 2,02 1.52 10— 18 5,29 4.70 4.92 3.04 2.61 1,50 (»i02 16 10 5.28 4,09 4.5*0 3,04 2,lil 1,49 0.60 16 •JU 5,27 4.118 4,'.KI 3.03 2.59 1.48 0,55 15 5.20 4,08 4,88 3.01 2,57 1.48 0.70 22 5.25 •1,08 4.88 2.98 2.54 1.45 0,65 60— HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot bet geven van gki.iikn tkji i.ekn zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG «len 2 MAART aanstaande, 's namid. van iiai.k twkk tot li ai.F DliiK, zitting houden in eeu «lei* lokalen van liet Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. IIERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Pen i ïingmeester. Maatschappij tot Exploitatie van s taatsspoorwegen. Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand Januari 1896. Reizigers 503 037 090 070.21 Bagage 8: huilden (tonnen) 1202 15148.42 Levende dieren, rijtuigen enz. 48 238.03 Goederen (tonnen) 436353 022 573.30 Diversen 50581.84 Totale opbrengst ƒ1439221.10 T« itale ontvangst sedert IJ an'00 1 43122110 gedurende 1805 1 334232.074 in exploitatie 1800 1570 KM. 1895 1560 KM. ontvangst per dag KM.'90 29.57 '05/27.48 BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN20 Febr. Maria Gijsbertn, d. van Hendrik Epskamp en Gerritje Kraan. ('onielis Johannes Martinus. z. van Willem Ahelnian en Everarda van Nus. Johanna Maria, «1. van Willem Binneveld en Johanna Catrinu Gouw. Johannes, z. van Hendri- kus Pot en Geertruida Tesson. 21 Febr. Willem, van Hartbger Hendrik Gerth en Alijda Dina Staal. 22 Febr. Jan. z. van Meindert Schreuder en Klasina van «len Essen burg. Jan Hunnen, z. van Pieter van Zonneveld en Alida Johanna van den Berg. - 23 Febr. G.Ttrudis Hendriku Wilhelmina, «1. van Petrus Heudricus Aiitonius Lohmann en Aroolda Maria Gerardina Brom. Ger ritje, van Dirk Schuurman en Cornelia van Nimwegen. Johanna. «I. van Gerrit Zevenboom en Janna Hendriksen. 24 Febr. Jacobus, z. van Cornells Rottenburg en C'atlia- rina Maria Yeeneiidaul. 25 Febr. Gijsberta, «I. van Johannes Steenbeek en Johanna Mid delaar. 20 Febr. Peter, z. van Gerrit Uagebeuk en Elisabeth Veenendaal- ONHERTROUWD20 Febr. Marinus van den Brink en Willeiiiina Maria Immers. Abraham van Wijland en Annetje van de Nautena. GETROUWD20 Febr. Mareelis Aniiries van Beimnel en Marrigje Lookhorst. Her manns Johannes Rnijs en Gerankt van Ame- rongen. Hendrik van Keulen en Jenneke van Mourik. Jacob Riksen en Jannetje Heinen. OVERLEDEN 10 Febr. Johannes Hoog land. 34 j., eebtg. van Alijda van Surksura. 21 Febr. Jan Withoos. 40 j.. ongeh. 24 Febr. Elisabeth van Mansvelt, 19 jr., ongeh. 25 Febr. Leendert van Kalveen, 81 jr., wedr. van Maria Kune. 20 Febr. Een lev. aang. kd. vr. gesl. van Johan Hendrik Donath en Johanna Elisabeth van Wijland. Geboren MARIA ANNA MARGARETI1/ Dochter van P. J. dk BRUIJN KN" M. DK BRUIJN— 13o.sski.aar. Amersfoort, 20 Febr. '90. lieden overleed tot mijne diepe droefheid, na eene korte, doch lievige ongesteldheid, mijn eenigst kind, mijne geliefde dochter E LI S A B E T H, in «len ouderdom van 19 jaren. Mevr. de Wed. A. J. van MANSVELT- Slringar. Amersfoort, 24 Febr. 1890. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed tot onze diept- droefheid onze geliefde vader en hehuwdvader de heer JAN FORTUIN, I in den ouderdom van 04 jaren. Wed. j. fortuin- Van Hki.mkhhorst. Kiniierkn- en Bkiifwiikindkren. I Amersfoort. 27 Febr. '00. heilige en algemeene kennisgeving. I Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2