Donderdag 5 Maart 1896. No. 4542, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Stadsnieuws. üitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advcrtentiën 1(5 regels (K) et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oibcieêle- en onteigeniugsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de iucasseerkosteD in rekening gebracht. Bureau KOETEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVING De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provincialen Inspec- teur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht exeeutoor verklaarde kohieren No tl, 7 en S van de personeele belustiug over het. dienstjaar 1895 ,9(5 aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. i Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- sen aangeplakt te Amersfoort, den 4. Maart 1896. De Burgemeester voornoemd. I F. D. SCHIMMELPEXNINCK. Men herinnert zich de door de Kamers 1 onlangs genomen beslissing, waarbij uitge- j maakt is, dat een superieur ambtenaar bij i bet Departement van Justitie zal optreden, j die de leiding van den wetgevenden arbeid zal hebben, dezen behoorlijk zal voorbereiden j en de eenheid daarin zal verzekeren. Aan dat besluit is tbans uitvoering ge geven. De Staatscourant meldt, dat prof. Cort van i der Linden, te Amsterdam, «ie uitverkorene I zal zijn. De verwachting of liever de hoop is «lus j niet teleurgesteld van lieu, die zich het denk beeld hadden gevormd, dat de nieuwe be- trekking niet zou dienstbaar gemaakt worden j aan «le bescherming van een of ander jong jurist, die langs dezen kolder eenmaal naar j boven zou komen, maar dat veeleer een reeds j gerijpt, degelijk talent, en toch een nog jeug dige en Ilinke werkkracht aan het Departe- I ment van Justitie zou worden verbonden. In dat opzicht is de gedane keuze onbe rispelijk. Prof. Cort van der Linden, de aanstaande I vice-Minister van Justitie want dat wordt liij is een zoon van het vroegere Kamer lid, den met roem bekenden rar. G. van der Linden en «lus «Ie schoonbroeder van den tegen woord igen voorzitter der Tweede Kamer. De jonge Van der Linden heeft trouwens óok reeds in 't bureau 'Ier Kamer gezeten, ul. als commies-grillier. In «lie betrekking blonken zijn talenten zoodanig uit, «kit hij al heel spoedig met een professoraat werd belast, eei-st aan de Groninger Uoogeschool, later aan de Universiteit van Amsterdam. Ook door zijn publieke geschriften heeft mi'. Van «Ier Linden zich doen kennen niet alleen als een bekwaam stylist, maar ook als een wetenschappelijk man, iemand die van Feuilleton. de groote rechtskundige en staathuishoudkun dige vragen van den dag een grondige stu die heeft gemaakt en zijn denkbeelden op heldere en duidelijke wijze weet uiteen te zetten. De richting waarin mr. Cort van der Linden zich tot dusver bewoog, is die van een ver licht, geavanceerd man, die wel in staat is onze judicieele wetgeving van die beginselen van bezadigden vooruitgangen opgeklaarden zin te doortrekken, welke in onzen tijd niet kunnen worden gemist. Wij weten wel. dat de Minister van Justitie wie hij ook zij ten slotte de man blijft die over den definitieven inhoud van de aan te bieden wetsontwerpen beslist en de richting bepaalt, waarin zij worden geformuleerd, maar de raad van dezen bekwamen adviseur zal on getwijfeld op den algemeenen geest der wetgeving aan het Departement van Justitie niet zonder invloed blijven. Ook in dat op zicht alzoo schijnt men den Minister van Justitie te mogen gelukwenschen met de ge dane keuze. Volgens de Residentiebode is de toestand van generaal Van der Sehrieck, het oudste lid der Tweede Kamer, zorgwekkend en zeer achteruitgaande. Volgens andere bladen is ze hopeloos. Morgenmiddag na de pauze zal de Tweede Kamer het geheele ontwerp van wet op de Personeele belasting in eindstemming nemen. Naar alle waarschijnlijkheid: verwerping. Het wetsontwerp tot annexatie van een deel van Nieuwer-Amstel is gister door de Tweede Kamer aangenomen met 66 tegen 23 stemmen. Ook dat tot verandering van de grens tusschen de gemeente Utrecht eenerzijds en ile gemeenten De Bilt, Jutfaas en Oudenrijn anderzijds is met 56 tegen 40.stemmen aan genomen De Staatscourant bevat een Kou-besluit waarbij bepaald wordt, dat door intrekking van twintigduizend muntbiljetten van f 50 en uitgifte, in de plaats hiervan, van eeuhonderd- duizend muntbiljetten van f 10 het aantal muntbiljetten van f 10 gebracht wordt op een millioeu eenhonderdduizend en «lat dei- biljetten van f50 op tachtigduizend. Kr zal «lus eerlang voor 15 millioeu aan muntbiljetten in omloop zijn. Prof. A. Narath, de opvolger van prof. Von Eiselsberg als hoogleeraar te Utrecht, is in September 1864te Weenen geboren, werd iu 1884 student in de medicijnen, en wijdde Eensklaps riep ludv Cliatterly met zekere heftig heid uit: Gij moet mij eens «vat zeggen, neef Kenneth. Wat dun Gij hebt heiden gekendhaatte mijn echtge noot zijn oudsten broeder In het minst niet. Thorn en Donald gingen zeer vriendschap! olijk met elkaar om. maar ook Reginald stond met beiden op goeden voet. Waar om' vraagt ge «lat Ik heb wel eens verondersteld, dat mijn echt genoot l'liillis haat, omdat zij zoo sprekend op Thorn gelijkt. Zeil' ik, die lord Thorn nooit gezien heb, kan naar «le portretten, die er van hem in het kasteel hangen, zeer goed merken, dat Pliil zijn O! maar liet i- niet mogelijk dat Chatterly haar haat. zeide Kenneth op bcslisseuden toon, bij is alleen maar niet vriendelijk van aard. tegen haar evenmin als tegen ieder ander: maak u daar niet bezorgd over. nicht Gertrinle, «naar nu moet ik af scheid van u nemen. Hij klisltc de kleine Phlllis op heide «vangen, nam zijn hoed af voor lady en sloeg een /.ijpad in «lat regelrecht naar Lune-llouse voerde. de band leg.ai naar bramleud voorhooft!, poogde zij haar gedaeliu n te verzamelen. Norn bad beloofd le zullen schrijven, maar, zoo als ('lande verondersteld had. moest mrs. Master- zich in den beginne aan de anatomie. Eerst was hij demonstrator bij p'-of. Langer, later prosector bij prof. Zuckertort. Van de ana tomie kwam Narath in Januari 1891 op de kliniek bij prof. Billroth, werd in Juli 1893 operateur aan die afdeeling, en is er thans eerste assistent. De jeugdige hoogleeraar. die op allen welke hem kennen een allerpleizierigsten indruk maakt, gaat met groote ingenomenheid zijn nieuwen werkkring tegemoet. Von Eiselsberg heeft hem trouwens zóo veel goeds van Utrecht gezegd, en z<>o zeer de studenten geprezen, dat daardoor aan prof. Narath het afscheid van het «Allgemeine Kraukenhaus" lichter gemaakt wordt. Von Eiselsberg bad eerst na ernstige overweging en met een bloedend hart (dat waren zijn eigen woorden) Utrecht verlaten, zegt het Utr. dagblad. Dat rnen ook te Amsterdam 's nachts voor zichtig moet zijn inet de keuze van een huur rijtuig, moest eergisteren nacht een heer ondervinden, die op den Dam zich dooreen huurkoetsier liet verlokken, in zijn rijtuig plaats le nemen. In plaats van zijn passagier naar de opge geven straat te vervoeren, bracht hij hein naar den Spaarndammerdijk, een stille buurt en (laar gekomen beroofde hij hem van al zijn geld f115 en een gouden horloge. Ge lukkig is de politie, van dit feit in kennis gesteld, er in geslaagd den schuldige te vimlen. Als groote zeldzaamheid wordt gemeld, dat de heer A. Maasdam, te Numansdorp, verleden week gras heeft doen maaien, dat hooi geworden en Dins«lag 3 Maart in «le schuur gebracht is. Door den boegen watervloed endenstorm op 6 en 7 December 4895 is te Brunnepe (bij Kampen) een schade veroorzaakt van f2306. Het zijn bijna allen anne lieden, die deze schade lijden. I Onbekend met het spreekwoord dat men J bet ijzer moet smeden als het nog warmis, vormde zich eerst dezer dagen te Kampen J een commissie om gelden bijeen te brengen tot leningen der ramp. Een op 26 Februari j gehouden collecte bracht slechts f300 op. I Ware zij terstond na de ramp gehouden, vermoedelijk zouden zij misschien wel f 3000 hebben opgebracht. Hoe schrikkelijk handig toch is weerdeze echte Kampei-streek. Te Amsterdam staan op 'toogenblik 7000 woningen le huur. Ook al geen bewijs, dat bet in de hoofdstad ieder voorden wind gaat. ton zeer ver van Londen verwijderd wonen en Nora kon wel geen gelegenheid gehad hebben een brief te schrijven, zoolang zij niet op The Firs was aan gekomen. Door «leze veronderstelling keerde de moed van Beatri x terugzij hoopte op den volgen den dag, maar haar hart kromp ineen, wanneer zij bij «ie outie grootmoeder kwam, die telkens uit- Geen berichten, juist zooals bij haar vader! Nog moeilijker viel het haar het bezoek van Claude Disney af te wachten en zijr. door angst ver wrongen gelaat te zien. De arme Beatrix verkeerde in zeer overs|)auneii zenuwtoestand. toen de goede mrs. Bolton haar vroeg in den namiddag kwam bezoeken om haar een uurtje gezelschap te houden. Toen zij «le kamer binnentrad, begon zij Claude heeft mij alles gezegdkomaan, mijn lieve, «vees nu eens een flink en moedig meisje en denk toch niet zoo zonder ecnigen grond, dat er een onheil moet gebeurd zijn. Nora is «vat schuch ter en bedeesd, zij zal terstond bij haar aankomst niet naar papier en schrijfgereedschap hebben «lur ven vragen en liever gewacht hebben tot zij haar kollcr bail uitgepakt, want ik geloot toch niet dat ge haar een geadresseerde briefkaart hebt meege geven, is het «vel Had ik het maar gedaan, jammerde Beatrix. Kom, kom, «loc je zelve daaromtrent nu geen verwijten; men kan ook niet aan alles «lenken. llue is het met grootma? Niet goed, zij is zeer neers'aebtig en beiveert onophoudelijk, «hit Nora op dezelfde «vijze verdwe nen is als papa. Dat is zeker treurig om aan te hooren kom, ik zal eens wat hij haar gaan zitten en trachten haar «vat op te vroolijkeu. De oude vrouw lag namelijk te be«l en mrs. Bolton die den weg iu huis zeer goed kende, begaf zich naar «le kamer der «veduive Lecomtc. Wat eehter Beatrix in haar eige-i onrust en ver driet nog niet liail opgemerkt, «veril door het ge- oefemle oog «Ier dokters vrouw onmidilellijk bespeurd mevrouw Leconite «vos niet alleen neerslachtig, maar zelfs ernstig ziek. Op een leeftijd van vijf-en-zeventig jaren zijn verkoudheden niet licht op te nemen en bovendien had de angst over haar kleindochter Nora er veel toe bijgebracht om haar toestaud ernstig te maken. Na slechts een paar minuten bij de zieke te zijn geweest, keerde mrs. Bolton naar de buis- kamer terug en zeide Trix, zou je eens naar mijn huis «villen gaan om te zeggen, dat ik tot vanavond hier blijft en te vragen ot de dokter zoo goed «vil zijn mij te komen halen Beatrix nam deze opilraeht gaarne op zich en snelde naar het huis van dokter Bolton, dat niet veraf was. De goede mrs. Bolton gaf met die bood schap bewijs van veel tact, want op die «vijze «vas dokter Bolton in staat een bezoek te brengen aan mevrouw Lecomtc, ter«\-ijl het voor Beatrix ilan den schijn zou hebbeu, alsof hij alleen k«vani om zijn vrouw te halen. Langzaam, uiterst langzaam verstreek de middag en hoewel mrs. Bolton al haar best «leed om het meisje op te vroolijken, kroop het eene uur traag na liet andere voort. De grootmoeder «vas in een koortsachtigeu, on- rustigen slaap gevallen en Beatrix tuurde onafgetveml naar buiten of zij geen brievenbesteller zagmaar alle brievenbestellers liepen het huis voorbij, niet «Sen trad binnen. Het meisje weende of zuchtte zelfs niet meer, maar «le angst was duidelijk op haar gelaat te lezen. Toen tegen «len avond dokter Bolton kwam.giug zijn vrouw hem tegemoet om eenige minuten met hem alleen te spreken en deelde hem haar vrees omtrent de ou«le «lame mee. Zoodra lnj de kamer binnentrad «vaar Beatrix zat, had «le oude huisvriend dadelijk eenige troostwoorden gereed. In de Gemeentestem komt onder de vacante plaatsen voor de betrekking van Burgemeester der Limburgsche gemeente Nunliem, waaraan een jaarwedde van f460 is verbonden. De gemeente telt 261 zielen en heeft 6 kiezers voor den Gemeenteraad. In het Zondagsblad komt een kansreke ning voor betreffende het bereiken van het honderdste levensjaar door menschen die veel, weinig of geeti alcohol gebruiken Voor de wetenschap is dit van belang, inaar of men iemand tot geheelonthouder of afschaffer zal maken door het vooruitzicht, dat hij dan honderd jaar kan worden, valt te betwijfelen. Die leeftijd is zeer eerhiel waardig, maar dat menschen van negentig tct honderd jaar veel aan hun loven uebben, zouden wij niet wil len beweren. Ieder in het bijzonder wenschen wij gaarne honderd jaar toe. maar in 't algemeen is het toch wel wat lang voor een menscheuleven. De Avondpost neeft aan eenige hoogleer aren hun meening gevraagd over de doodstraf, naar aanleiding van «le rede van prof Fabius, die in Patrimonium de wederinvoering ervan bepleitte. Prof Van der Hoeven, te Leiden, acht haar niet onrechtmatig en niet ongeoor loofd, maar zegt, dat de noodzakelijkheid der weilerinvoering nog niet is bewezen. Prof. J. Domela Nieuwenhuis verklaart zich een tegenstander ervan en herinnert, «lat ook prof. Gratama, de anti-revolutionnaire rechtsgeleerde, evenals tal van Roomsch-ka- tholieke kerkvaders, Roomsch-katholieke Mi nisters en geloovige Protestanten haar be streden. Ook is hij van oordeel, dat de onafwijs bare noodzakelijkheid van de doodstraf voor Nederland niet is bewezen. Morgenavond om 7 uur zal ds. Schotel in «le bovenzaal van Volksheil optreden voor de Chr. Gereformeerden, Biiluur voor liet gewas. Bij Kon. besluit van 3 Maart 1896 is aan mr. H. Croockewit jr.. op zijn verzoek, inet ingang van heden eervol ontslag verleend als kantonrechter te A mei-sfoort. Luitenant W. F. G. Peltzer^officier van wapening bij het 4e bat. 5e reg. iufanterie hier, is inet den mr. geweermaken van dat ba taljon J. Brouwer tot 11 Maart gedetacheerd bij «ie werkplaatsen voor draagbare wape- Lief kind. je moet je niet zoo verdrietig maken zulke ouvaren reizigsters verzuimen dik«vijl» een of twee posten, zeide hij. Nora heeft je bepaald niet vergeten, dat «veet ik zeker» ank al heeft zij niet dailelijk geschreven. Kom, nu zal ik eens gaan zien hoe grootma het maakt. Ze is «vat verkouden, hè, nu, ««-e zullen haar ««-el opknappen en dan zal zij de dingen zeker uiet meer zoo /.«vart inzien. Toen hij eehter uil de kamer van mevrouw Le conite terugkeerde, was de vriendelijke, gemoedelijke trek op zijn gelaat verdwenen, het stond nu buitenge woon ernstig en terwijl hij zijn hand op den schou der van Beatrix legtle. zeiile hij De hemel moge je bijstaan, arm kind. Beatrix vroeg angstig: U gelooft dus «lat grootma gelijk heeft, dat «vij Nora nooit zullen weerzien Ik hoop dat jij hiiar spoedig zult weerzien, maar ik mag je niet misleiden, Beatrix, al bloedt mij het hart. arm kind, ik moet je de «vaarheid zeggengrootma is zóo i-rnstig ziek, «lat zij uiet meer gereil kan worilen. Niet meer gered kan wonlen herhaalde Be atrix, mam- liet is toch maar een verkoudheid. Zulke verkoudheden hebben wel jonge eu sterke menschen gedood, Beatrix, en grootma is oud en z«vak. Doordat zij vroolijk en helder vnn geest was toonde zij sterker van gestel dan zij in werkelijkheid is. De verkoudheid, die zij Maamiag heeft opgedaan, heeft haar longen aangetast, zij heeft thans hevigen koorts en daartegen is haar kracht niet bes-and. Ik vrees, dat zij binnen drie dagen En Nora is uiet hier. Nora, die altijd zoo de lieveling van grootma was. O! «lokter Bolton, «vij moeten haar tolegrapheeren. Maar eensklaps herinnerde zij zich, dat zij zelfs niet telegrapheercn kon, omdat zij geen adres van Nora hail. Welk een ramp Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1