Maandag 23 Maart 1896. No. 4547, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Stadsnieuws. Uitgave firma A, H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donilerdagnamiid dag niet gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden 1.Franco per post ƒ1.16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct„ voor het binnenland 50 et. per 3 maanden. Advortentiën 16 regels 60 et,; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offieieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondageblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Zij, die zich met 1 April 1896 op ons blad' aboniieeren, ontvangen gratis de nog deze maand verschijnende nummers. KENNISGEVING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan A. MALESTEIN en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend om eene varkens slachterij en rookerij van vleeschware opteriehten in het perceel, alhier gelegen aan de Muurhuizen, wijk B. No. 185, kadastraal bekend onder sectie E. No. 1911. AMERSFOORT, den 21. Maart 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SOHIMMELPENNINC'K. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Uit de statistiek betreffende de Successiebe lasting over 1895 blijkt, dat de waarde aan on roerende zaken heeft bedragen f85869272, aan rentegevende schuldvorderingen f42 763008, aan binnenlandsche fondsen f 42 148 111, aan buitenlandsclie fondsen f 74 000 313, aan andere roerende zaken f 31 793 373. fl et totaal van bet actief bedroeg f 276 080157, en bel totaal van bet passief f28203 317. Geërfd of verkregen werd in de reebte neder dalende linie en tusschen echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt, of af stammelingen daarvanna latende 1175573004, in de rechte opgaande linie f2 539 626, in alle andere gevallen f97 967 527. Geheel vrijgesteld van recht van successie waren 12 033 nalatenschappen tot een totaal bedrag van f9 063282. Betaald werd van hetgeen geërfd is in de rechte nederdalende linie van f137 284 577 en van hetgeen geërfd is door echtgenooten f3289 802. (Van beiden 1 percent.) Voorts 3 pet. van f2 046888, 4 pet. van f10996 886 geërfd door echtgenooten, 4 pet. van f22 532 738 geërfd door broeders en zusters, 6 pet. van f 25 284 410 en 10 pet. van f31877 803. Het aantal nalatenschappen, waarvan be taald is bedroeg 9220. Hiervan waren 442 Feuilleton. van 1 tot l1/2 ton, 86 van 1J/2 tot 2 ton, 84 van 2 tot 3 ton, 48 van 3 tot 4 ton en 58 boven de 5 ton. De Eerste Kamer heeft Donderdag o. a. behandeld en achter eenvolgens aangenomen het wetsontwerp tot verandering van de grens tusschen de gemeente Amsterdam eenerzijds en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieu\&er- Amstel anderzijds dat tusschen de gemeente Utrecht eenerzijds en de gemeenten De Bilt, Jutphaas en Oudenrijn anderzijds, en dat tot instelling van een Militaire pensioenraad. Tot generaal-majoor, commandant der le divisie, is benoemd kolonel C. P. van Pom- meren, van het 8e regiment infanteriebij het 8e regiment tot commandant van het korps, de kolonel J. T. T. C. van Dam van Isselt, a la suite van het 3e regiment thans belast met de functiën van hoofdofficier voor het Reservekader. De adspirant-vaandrig Wirtz (reserve- onderofficier van het regiment grenadiers en jagers) die voldeed aan het vaandrigs-examen, zal als zoodanig worden aangesteld en dus de eerste vaandrig in ons leger zijn. Eenigen tijd geleden wezen we op het onbillijke dat het kader van de infanterie uit eigen middelen de telkens vernieuwde reglementen moet aanschaffen, terwijl dat der andere wapens die uit de cantine krijgen. Daar is nu verandering in gebracht. Maar hoe! Het kader kan de reglementen metdetal- looze wijzigingen en voorloopige wijzigingen voortaan ontvangen op het zakboekje Als er echter wat veel voorloopige wijzi gingen komen en voorloopige wijzigingen op die voorloopige wijzigingen dan zal 's mans rekening eindigen met een grooter bedrag aan schuld dan aan te goed, en dan wordt het arme slachtoffer der reglementswijzigings woede korting opgelegd. Gratis, maar toch betalen. O die inktpot Het korps officieren der d.d. schutterij te Haarlem heeft besloten een request aan H. M. de Koningin in te dienen, waarin wordt ver zocht om verbetering van de thans vigee- rende Schutterij wet. De inhoud van genoemd request mag, als wel van zelf spreekt, voor alsnog niet. bekend worden gemaakt. De adhaesie der verschillende korpsen d.d. schutterij in Nederland zal op het request gevraagd worden en zoo hoopt nier., dat dit feit weder iets moge bijdragen tot het alge- 16). Weet u wel, dat u ouze voornaamste getuige zuil zijn, lord Chatterly? Do gravin beefde over al linar leden en werd doodsbleek. Haar echtgenoot legde de hand op haar schou der en zeide op cenigszins geruststellenden toon. Gij zoudt mijn vrouw nog zoo doen schrikken, rar. Britser, dat zij in onmacht viel. Hij deed Gertrude op dc sofa plaats nemen en ging voort Ja, ik had wel verwacht, dat men mij als getuige zou oproepen, maar ik vrees dat men uit mijn verklaringen dan niet veel wijzer zal worden. Maar Reginald, zeide zijn echtgenoote, hebt ge werkelijk met haar gesproken Weet je wie zij Ik heb er geen Hauw vermooden van. wie zij was, verklaarde l.iij openhartig. Tk stapte te York uit om in de wachtkamer te gaan lunchende trein had daar twintig minuten oponthoud. Toen ik naar mijn coupé wilde terugkeeren, liep een meisje langs de trein heen en weer en keek angstig uit naar een conducteur; de trein zou juist vertrekken en daarom vroeg ik haar wat zij wensch- te. Zij antwoordde, dat zij naar Rainhani moest en niet wist waar zij moest overstappen, waarop ik haar zeide, dat zij tot Willmington kon blijven zitten. Dat is alles. Rainham lug ongeveer tien mijlen voorbij Will mington en was een klein stadje niet ongeveer tienduizend inwoners. Uit de verklaring van lord Cliatterly werden twee punten opgehelderdvoor meen vestigen der overtuiging, dat de tegen woordige schutterijtoestand den werkelijk niet houdbaar zijn. Aan den heer H. N. G. Neujean, den oudsten postambtenaar in Nederland, die den lande bijna 50 jaren heeft gediend, is met ingang van 16 Augustus op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Postkantoor te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Nog een post-euriositeit. Wanneer men aan éen adres te verzenden heeft drukwerk van ruim 150 gram en een gewonen brief, mits samen niet meer dan 200 gram, dan oen bij verzending als brief slechts'10 cent port verschuldigd, maar 121/2 cent wanneer men drukwerk en brief afzonderlijk ver zendt Mr. A. J. Enschedé, oudste firmant der bekende boekdrukkersfirma Johan Enschedé en Zonen, uitgevers der Oprechte Haarlemsche Courant, is te Haarlem na een korte ziekte in den ouderdom van 67 jaar overleden. Sedert jaren was hij archivaris en biblio thecaris van Haarlem, welke betrekking hij geheel belangloos vervulde. Ook van ver scheidene andere instellingen op het gebied van kunst en wetenschap was hij voorzitter of medebestuurder, onder anderen van het Museum, waarvoor hij menig belangrijk stuk uit eigen middelen aanschafte. Den 15en Mei a. s. hoopt Berendina Wie- cberlink te Tvvekkeloo (gemeente Lonneker) haar lOiden verjaardag te vieren. Het oudje, in 1792 te Hengeloo (Overijsel) geboren, is nog vrij kras en haar zintuigen laten slechts weinig te wenschen over. Deze vrouw zal dus vermoedelijk wei de oudste van Nederland zijn en niet de 102- jarige Kaatje van den Berg te Dreischor, die in ons vorig nummer op gezag van de Middelb. courant als de oudste werd genoemd. De vijf dwaasheden van den Dam Een Paleis zonder Koning, een Commandantshuis zonder commandant, een Beurs zonder naden, een Hollandsche maagd zonder schaamte, Zee- manshoop zonder anker. Amst. Ct. In een onzer provinciesteden is onlangs een duel per telephoon ontstaan en gevoerd. Een meneer, zeggen wij A., telephoneenle uit een koffiehuis naar B„ dien hij wist dat op dat oogenhlik in een ander café aan wezig was; heel vriendschappelijk schijnt de gedachtenwisseling niet te zijn B. althans riep weldra zijn vrienden bij de telephoon om getuigen te zijn van de ergerjijke beleedigingen, die A. hem toevoegde, entoen B. op zijn beurt A. daaruver krasse verwij ten ging doen, zamelde ook A. getuigen om zich heen. Een uitdaging was onvermijdelijk en werd gedaanper telephoon, maar A. steeds meer opgewonden en daardoor allen af stand vergetend greep zijn revolver en los te een schotper telephoon. Van dat schot ondervond B. niet meer dan dat hij den knal hoorde, maar reeds dat ontlokte hem een kreet. Of daarmee aan de eer voldaan was, meldt de geschiedenis niet. eerst de aanwezigheid der vreemdelinge te Salton, waar niemand haaf kende, en ten tweede, dat haar plaats van bestemming The Firs was, een huis, dat nie mand-in den omtrek van Salton kende. Na een oogeublik te hebben nagedacht, zeide de rechtsgeleerde In den omtrek van Rainham zijn een groot aantal landhoeven en villa's. Tot de kleinste hui zen toe hebben daar voornaam-klinkende namen ik wensohte wel dat ik dit vroeger geweten had, dan zou ik te Rainham een onderzoek hebben in gesteld. Nu is het duidelijk, dat het arme meisje reeds dood was, toen zij Willmington bereikte an ders was zij daar overgestapt, De trein had drie uren noodig om van York naar Willmington te komen, maar wij stopten ook aan elk station. Mr, Blister nam afscheid en begaf zich naar Lane- house, om Kenneth te spreken. Deze was veel moedeelzamer dan lord Chatterly. Hij verklaarde, dat h\j onmogelijk aan een zelf moord kou gelooven, want het meisje zag er veel te onschuldig en kinderlijk uit. Bovendien is dokter Bardon van meening, ging hij voort, dat zij gedood werd door het vergift, dat de bonbons inhielden, die wij in haar mandje heb ben gevonden. Nu, mr, Blister, een vrouw die zelf moord wil plegen, neemt het vergift niet. op zulk een argelooze wijze in, zij zal eer een flinke dosis laudanum nemen. Ik houd mij er vast van over tuigd, dat iemand het arme kind uit den weg heeft willen ruimen en vooraf al z\jn maatregelen heeft genomen om de misdaad te verbergen. Mr. Brister kwam op een gelukkige gedachte. Hij telegrafeerde het volgende aan den postdirec teur van RainhamBestaat in uw postdistrict huis „The Firs"Wie woont daar? Het antwoord kwam per omgaande en luidde Huis bestaat, sedert maanden onbewoond. Daarop reden mr. Brister, Kenneth en dokter Bardon naar liet hotel „Do blauwe Leeuw", waar In een gecombineerde vergadering van de kerkeraden der Gereformeerde gemeenten A en B, die onlangs werden vereenigd, is weder tot scheiding besloten. Van de stichting eenergemeenschappelijke kerk, waartoe het voornemen bestond, zal nu wel niets komen. Voor belanghebbenden brengen wij nog maals herinnering, dat het nieuwe Reglement op het rijden met bondenwagens in deze provincie is in werking getreden, en dat het hierbij o. ra. verboden is op den wagen te zitten, en men verplicht is des avonds na zonsondergang met een goed lichtgevende lantaarn te rijden. Op de hoofdsom der Personeele belasting zullen in 1896 voor de provincie Utrecht worden geheven 6 opcenten. Onze stadgenoote mej. W. A. Fortuin heeft met gunstig gevolg afgelegd het examen voor de acte nuttige handwerken. Tot Bestuurslid van «Floralia" in plaats van den heer J. Zandijk, die wegens ver trek als zoodanig bedankte, is gekozen dr. J. M. Croockevvit. De heer J. Kerkhoff is door Burgemeester en Wethouders benoemd tot schatter der huurwaarde van lokaliteiten waarin sterke drank in het klein wordt verkocht. De vereeniging Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer heeft in haar algerneene jaarver gadering als bestuursleden herkozen dehee- ren J. A. Schoterman, G. van Dorssen en T. J. Boshuizen, die de herbenoeming aan namen. de gerechtelijke schouwing zou geschieden en pro" ces-verbaal moest worden opgemaakt. De zaal waar deze gerechtelijke formaliteiten moesten plaats heb* ben, was eivol. De jury bestond voor het meeren- deel uit boeren en winkeliers, die zeer oplettend waren, daar dit geval hun belangstelling erg had gaande gemaakt. Het droevige einde van de jonge vreemdelinge ging hun zeer ter harte, want de meesten van hen hadden dochters, die elders op de eene of andere wijze hun brood verdienden en van tijd tot tijd thuis kwamen om een paar dagen bij hun ouders door te brengen. Wat met die onbe kende gebeurd was, zou ook met hun dochters kun nen overkomen. De vreemdelinge had voornaam in de eerste klasse gereden, hun dochters maakten slechts gebruik van de derde, dat was het eenige onderscheid en daar om had dit voorval de gemoederen der eenvoudige plattelandsbewoners heel wat warmer gemaakt, dan de meest opzienbarende inbraak of ruoverij zou gedaan hebben, want ieder lid van de jury dacht aan zijn eigen dochter, toen hij in dat lieftallige, bleeke gelaat zag, waarvan de schoonheid zelfs door den dood was ontzien. Lady Chatterly trad op als eerste getuige. Zij was zeer tegen deu wense-h van haar echtgenoot gedag vaard, maar "de president van het gerechtshof had niets anders kuuneu doen, omdat zij de eerste was geweest, die de doode in de spoorwegcoupé gevon den had. Z\j beantwoordde de vragen op zeer eeuvoudigen toon. Eerst had zij gedacht, dat het meisje was in geslapen en zelfs toen men haar in de wachtkamer luid gebracht, vermoedde Getrude niets anders dan een bewusteloosheid. De stationschef, de conducteur en Kenneth Ford konden niet veel meer doen dan de verklaring van lady Chatterly bevestigen. Dokter Bardon alleen kon verder gaan en ver klaren, dat de oorzaak van den dood het vergift was geweest, dat men had gevonden in de bonbons die het meisje bjj zich had. Er waren er nog drie iu haar mandje, toen dit geopend werd. Tweedaar- van bevatten genoeg vergift om een gezonden, ster ken man te doodende derde was onschadelijke. Dokter Bardon en de ambtelijke scheikundige had den de analyse gemaakt. Vervolgens kwam lord Chatterly, die nauwkeu rig verklaarde, wat hij reeds aan den president van het gerechtshof had meegedeeld. Een tweede conducteur was nog opgeroepen, een vrij onnoozel jong man, die meedeelde dat hij de dame te Willmington in de coupé had zien zitten. Hij meende, dat zij sliep en naar Salton moest; daarom had hij haar niet gewekt. De commissaris van politie verklaarde, dat het linnengoed van de overledene niet gemerkt was. Het was nieuw, van zeer eenvoudige kwaliteitmaar goed gemaakt. Aan alles had men kunnen merken dat het meisje, hoewel zij eerste klasse reisde, tot deu burgerstand behoorde. Haar spoorkaartje, dat men in de coupé had gevonden, was te Kings-Croae genomen en de commissaris van politie merkte nog op, dat wérkelijk voorname menschen hun doch ter niet alleen op zulk een verre reis zouden zen den overigens had zij niets vau de gerieflijkheden bij zich, die welgestelde dames op reis meestal mee- Mr. Brister stelde de verdere behandeling een week uit, om een onderzoek te Londen te laten doen, maar hij vreesde wel, dat dit uitstel weinig baten zou. Kenneth Ford ging naar huis om aan zjjn moe der mee te deelen, dat er uit het onderzoek nog zoo goed ais niets gebleken was. Ook mr. Cartwright- stelde veel belang in deze zaak, doch lady Edith gaf een aanwijzing, die van veel gewicht kon zjjn. (.Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1