Donderdag 9 April 1896. No. 4552, 45e Jaargang Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Versohunt Maandag- en Donderdagnamiiddaa wet gratis Zondagtblad. Abonnement par 8 maanden 1.— Franoo per pont ƒ1,16. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ut, voor hut binnenland 00 ut. net Jn!la.n Advertentiën 16 regels (10 ct.t ellce regel meer 10 ot. (Iroute letton naar plaatsruimte. Legale-, offlcieële- en onteigoningsndvert. |ier regel 16 et. Reclames per regel 26 ot. AJtonderlijkr nummer* 10 «ml. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden etnhd, van minstens 6 regel», In het Zondageblad, per regel6 oent. By advertentiën van buiten do stad worden do inaasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHT 5« Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de ingezeteuon dezer gemeente, dat OP den 16 April a. s. en volgende dagen sohiet- oefenlngen zullen plaat» hebben van hot fort Pam pus, Zuiderzee, 8e district, ineen driehoek,gevormd door het lort on vier ton anker liggende zeilvaar- tuigen. Boze vaartuigen zgn, op de dagen dat ge vuurd wordt, kenbaar aan eene groote roode vlag aan den raast. Do ligplaatsen voor do uitersten zijn ongeveer 1)000 Meters van het fort. Twee stoom booten zullen du schepen, die zich op de dagen dat gevuurd wordt, in den onveiliger» driehoek bevinden, waarschuwen, on zon nootlig hulp verleenen om buiten dien driehoek te komen. Op de dagen dat gevuurd wordt zul op het fort Pampus, de batterijen Diemenlamem Durgerdwn de W- battery to Muiden on den kerktoren 'te Miuilenberg eene roode vlag waaien, van minstens oon uur voor dc"r aanvang dor schietoefeningen tot het einde Amersfoort, den 7. April 18%. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCII1M,MEI,PKNNINOK. .VIM 10II. Bij hot, Departement van Koloniën is van den Gouverneur-generaal van Nederlandse!) Indio ontvangen liet volgende van 3 April gedagteekende telegram Generaal DeykerholT ontving bericht, dut Toekoe Djolian den pretendent Sultan op 31 Maart verzocht had naar Gmot-Atjeh te komen, daar hij ons verlaten bad, en «lat Pangiirna Polirn te Lnmpisang is. De Balaviasche correspondent van bet ƒƒ««- delsbl. seinde: De toestand is bevredigend. Toekoe Oemar versterkt liet door hem bezette gebied, maar neemt een afwachtende houding aan. Het bericht omtrent het insluiten van Oleh-leh door '2000 Podireezen wordt officieel tegen gesproken. Er zijn aanwijzingen, dat de vij andelijke benden in aantal afnemen. Nog drie bataljons staan gereed ter ver sterking van onze troepenmacht op Atieh. Een oud-hoofdofficier schryft aan de Am- sterdamsche Ct. o.a. Men zij echter niet te voorbarig, ook in het on derstellen, wat Toekoe Oemar nl/.oo niet zou kunnen f;edaan hebben, aangezien dut sluwe, doortastende loofd vrijwel tot alles in staat is. Men versta voorts onder Pedireezen geen volk uit Pedir herkomstig, doch in nlgemeeucn zin eiken vijand, die Atjeher is. Zoo vaak reeds heeft dit woord tot begripsverwar ring aanleiding gegeven. De Atjehers uit do VI Moekiuis nu zijn best in stuat oui in den donkeren nacht, langs het zeestrand loopende met een '2000 man Oleh-leh te naderen, ook al komen zij hiermee in den rug van onze versterking te Lam Till. Boveudien is hot do vraag, of Toekoe Neq van Feuilleton. 20.) Olaude boog het hoofd en zeido op droevigen toon Ik weet hot, wij hebben oen vroeselijke fout begaan, maar wij deden het met goede bedoeling. Vooreorst zaten wij met gebonden handen, omdat wij het adres van mrs. Mastertou niot kenden en dan hadden wy nog andere omstandigheden tegen ons. Vier dagen nadat Nora ons verlaten had, stierf mevrouw Lecomte, en Beatrix, de tweolingszuster van Nora, werd tengevolge van den angst over haar zuster eu het verdriet over den dood van haar groot moeder, door een zenuwziekte aangetast. Begrijptu thans onzen toestand, nir. Wedgwood Wy hoopten nog altyd, dat Nora naar een zóo afgelegen gedeel te van Engeland was vertrokken, dat zij nog niet had kunnen schryven, wij moesten eerst do groot moeder begraven en de zuster van inuir levensge vaarlijke ziekte redden en daarmee is do eene week na do andere verloopen. Wie van ons had over moeten komen om eon onderzoek in te stollen? Mijn tante verpleegde Beatrix en kon huur ziekbed geen oogenblik verlaten; niyn oom moest zyn prak- tyk waarnemen en mocht zich daarom niot op reis begeven cu bovendien wisten wij, dut mr. Ken neth Ford do naaste, misschien de eenigo bloed verwant, van Nora on Beatrix was; ik ben met Nora verloofd, maar zoolang zy nog minderjarig is, kan ik geen ivuuspraken op haar laten gelden. Kerst na dat drie brieven tuin mr. Ford, de eene al dringen der dan de andere, onbeantwoord gebleven waren, besloot ik naar Engeland te gaan. Ik overtuigde niy of ik wel, als verloofde van Nora, hot rocht Marassa, niot mede met al zyn tusschen Kola Radja en Oleh-leh opgehoopt volk, naar den vyand over- poloopen is en Oleh-leh van noord- en oostzijde ingesloten heeft. Wat hiervan zy, onze stelling in geheel Oroot- Atjeh, ook te Kota Radja blijft hoogst kritiek tot (le aankomst daar van het 9e en flo voldbataljon en i uit Midden Java gezonden battery bergartillerlo. Men doe echter die troepen al dadelyk volgen door nog 2 andere bataljon» om met eenige gerust heid tot, het offensieve te kunnen overgaan (hetgeen hlykeus de telegrammen reeds is geschied. Red.) Een 2.500 man in liet veld buiten Kota Kudju is broodnoodig, om succes te hebben. Toen generaal Pol 20 December 1876 er op uit ging, om de VI, IV on IX Mookims to veroveren (dat toen vry wat minder beteeknndo dan nu,) rukte men uit Kota Radja op met 97 Europoosche en 36 lulandsche officieren en 2300 minderen. Or.dvr die ouderen waren toen 88 mariniers en 1037 inland- die burisnn van Modoera, welke troepen we thans iet op Atjeh bobben. Aan ons leger op Java eu Sumatra, w..arvan l'/j bataljon nog door Lombok en Buli vastgehouden wordt, zul dus do grootste krachtsinspanning gevraagd worden, als niot ton spoedigste sterke suppletie uit Nederland gezonden wordt. Do proefneming toen in 1876 mot onze Muduroe- soho barisan gedaan, viel zóo btystor slecht uit, dat wo ons daaraan wel niet ton tweedon male zulleu bezondigen. Rust dus ouzo mariniers en du koloniale reserve, die ■Ziuneniyk best binnen een H dagen 600 tiuuiniuir Java kunnen doen iiischepon. Al vorder doe men do werving van vry williger» en miliciens ruim vloeien, waartoe niet de sergeant of korporaal der week, maar de penoonlyke bemoeiing van eiken compagnies-commandant noodig is, ten einde binnen 14 dagen een tweede half duizend te doen embarkeereu. Officieren thans by het Nedorlaudsuhe leger ge detacheerd, of hier aanwezig met verlof om andere redenon dan ziekte, begeleiden deze detachementen moet liet zyn, met verkorting van hun detnehoorings- teriuyn of verlof. Nuttr de Pr. Geld. en Nijtn. Cl. verneemt zullen kapitein Pilger en du 2e luitenants Olockener Rrousson, Dijkstra en Ebbink worden ingedeeld by de '200 muil sterke compagnie der Koloniale Reserve, die 25 April per stoomschip Gedch naar Ned.-lndië zal vertrekken. Met het oog op de gebeurtenissen op Atjeh is bepaald, dat de afdeeling aanvul lingstroepen, die 18 dezer per stoomboot Prinses Amalia naar Padang vertrekt, ge bracht zal worden op een sterkte /tin 4 onderofficieren en 80 minderen, waurbydan tevens nog als medegeleiders zullen worden ingedeeld de voor O.-lndiü bestemde 2e lui tenants der infanterie M. de Wilde en J. H. A. van den Vrijhoef. Ook tal van andere offi cieren hebben telegraphisch bevel ontvangen naar Indiö te vertrekken of terug te keeren. Het detachement, dat 25 dezer per stoom schip Gedeh zou vertrekken, vervalt daar door. omdat op dien datum met die gelegen heid een transport van de Koloniale reserve had om onderzoek uaar haar te doenik bekom merde my er niot verder om, dat zelfs mr. Ken neth Ford zicli daarover beleedigd had kunnen voelen, zoodat hij geen ponning meer voor do twee lingzusters zou willen uitgeven, Wy hadden hotu geschreven, hy had dus onze brieven maar moe ten beantwoorden en ophelderingen geven. Waar om heeft hy dat niet gedaan Daaromtrent kan ik u opheldering geven, ant- woorddo mr. Peter Wedgwood ernstig. Mr. Ken neth Ford heeft uw orieven niet beantwoord, om- dat hy zo nooit ontvangen heeft. Waar zyn zy dan? Hier. Toon ik nog do rechtsgeleerde raads man van mr. Ford was, hebben wy afgesproken, dat, wanneer er hier brieven voor hein kwameu, ik hom daarvan door een advertentie in do Morning Post zon kennis geven onder een vooraf bepaald motto, ik geloofde vast en stellig, dat, er hier geen lirioveu meer voor hom zouden komen, toon hy den lOeu September rnyn kantoor verliet, maar toch heb ilc hem op bovengunoemde wyzo do ont- ontvaugst meegedeeld. Hy heeft duur echter volstrekt geen acht op geslagen; de brieven liggen in mjjn schrijfbureau en ik kan ze u laten zien, als u dut wilt. Claude schudde het hoofd; ze souden by hein al te treurige herinneringen hebben opgewerkt, wan- neor hy bedacht onder welko angstige spanning zij verzonden waren. U kent do wereld mr, Wedgwood en weet wat daarin omgaat, zeido de jonge niun op ongekun- stelden toon, Zoudt u my eons onder eenvoudige bewoordingen willen zeggen, boe u over deze zaak denkt Ik denk, dat liet er tamely k donker uitziet, antwoordde de advocaat. Wanneer het meisje nog leefdo en gezond was, dan zou zij wol geschreven bobben wanneer haar in don trein of op do boot iets overkomen wub, dan zou zy haai' neef niet hebben ontmoet en dan bod deze wel onderzoek naai' Batavia wordt gezonden. Zoo noodip; zal ook liet korps mariniers hier te lande naar Atjeh worden gedirigeerd. Naar aanleiding van het verraad schryft het Tweede-Kamerlid do heer M. de Ras, in den Limburger Koerier o. u. 0)i ruimen voet onderhouden uit het geheim fond», was liet toch tevoorzien.dat, soodra de kas uitgeput zou wezen, bondgenoot Toekoe Djohnn hot stof van «duidden taal t' gend„J'ui l'honnour." Én reed» ut 't vorig jaar wee» du suhrjjvor in hot Palavüuueh HtmdtUbuvA er op, dat do ringgit» (rijksdaalder») bijna op waren, on men zich bygevolg binnenkort op die gebeurtenissen voor to bereiden hadl I Alle» to vergeef» I Curious zal het. zijn, te vernemen wat die fraaie tactiek ons gekost heen, Dat dient toch de Tweede Kamer te weten. Naar mij werd medegedeeld, zon auti Toekoe Djo han ruim I'IOOOOO 'sjuars zijn betaalddat maakt in 3 jaar f300 000, Voeg daarbij f'26 000 batig saldo in de Nltero on f 100 000 in do flbA-Otnf en-ionk; totaal, volgens Hartjes, f426000. Hierin zyn de geschonken en do vrye woning na tuurlijk niet begrepen I En evenmin de waarde der pl. m. 2000 Benumont- goweroii en dor ammunitie, waarmede eerstdaags onze officieren en soldutcii zullen w orden doodgeschoten Hoe «taan do zaken op 't oogenblik? Wie zal hot ons zeggen? Het verraad van Tuekoe-DJohan en Hoessin I.ongbattah brengt alleen roods oen 4 i\ 6000 goed gewapende Atjehers tegen ons in 't. veld, ongerekend de mannen uit de IX Moekiuis. 't Bewijs is trouwens daar, dat luit krioelt van vij anden, die de gemeenschap afsnijden lussehon al onze posten, buiten de geconcentreerde linie gelegen. Naar aanleiding van de tydingen uit Atjeh, is Zaterdag te Amsterdam eon telegram uit Lungkat ontvangen, meldende, dat do veilig- heidstoestand in dat landschap in elk opzicht hoogst bevredigend is. In de Arnhemse he Ct. schryltA them" o.a: Waar onze troepen hulp hadden van inland se he benden, hetzy als fuseliers, hetzy als lastdragers, hebben ze overal gemnkkelyk ge zegevierd. Welnu, het Nederlandsche bestuur beeft op Sumatra de Batakkers, een volk dat zich gaarne by ons aansluit. Mon bolove dat volk bet bezit van hot ryko Atjohgebied, men betiile ben en moedige ben aan om onze bondgenoot,en te zyn, bet succes kan niot uitblijven, wanneer een energiek man uuu bet hoofd der nieuwe expeditie staat, terwyl hem tevens hot geheele bestuur van bet bezette on nog to veroveren lund wordt opgedragen. liet is nn bijna 23 jaar geleden dat Ne derland óok uit zijn rust word wakker ge schud, toen het mislukken der eerste expe ditie tegen Atjeh bekend werd. Ik schreef toen in deze zelfde Courant, dat de Rogee- er op moest rekenen thans een nieuwe ex- pedio van f 10000 man uit te rustenvelen lachten daarom, maar wat is tiet. resultaat dor groote 2e expeditie geweest 'f Dat er nog steeds geen behoorlijk succes verkregen is Een dorde expeditie uit het binnenland behoeft zoo sterk niet to zijn, maar ze inoet goed voorbereid en goed volgehouden wor den bovendien moeten een 3 a 4000 Batuk- kers onze helpers zyn I Laat er toch oen einde komen aan het gesukkel in Noord-Sumutra I Er zyn knappe, tlinke officieren genoeg in het Indische le ger, aan wie de taak opgedragen kan worden Atjeh te onderwerpenen het land, zoo noodig, aan de Batakkers ter bewoning ge geven. Onze aartsvijanden, de Atjehers, zul len toch nimmer onderworpen onderdanen worden, evenmin als vertrouwbare bondge- nooten. Het Handelsblad ontving gisteren het vol- gonde telegram uit Batavia; Do regouring beeft openbaar gemaakt, dat aan generaal DuijkerliolT ontslag is ver leend. I)e generaal heeft paasoge besproken naar Nederland op de Conrad. De resident voor de Atjehsche znkon, K, K. H. van lan gen, is tot tjjdelyk gouverneur benoemd. Dit telegram word spoedig door het vol gende Regeeringstelegrum, eveneens gisteren uit Batavia verzonden, bevestigd: nGenoraal Vetter en 0e bataljon gister aangekomen. Gouverneur DeykerholT eer vol ontslagen. Toekoe Djohan nog in af wachtende houding, doch versterkt geducht de VI Moekims." 01' generaal Vetter nu de leiding der ope raties in banden zai nemenZeker is het, dat de Generaal goed met de Atjehsche toe standen bekend is. In 1874 was by, als kapitein, chef van den staf eener brigade by do 2e expeditie, ter wyl hy in 1880 als luitenant-kolonel wederom op Atjeh was, en eerst als plaatselijk com mandant van Kota Radja optntd, om later als oudste hoofdofficier aan uen gouverneur te worden toegevoegd. In November en December van het afge- loopen jaar maakte de pas als legercom mandant opgetreden generaal Vetter de be kende inspectie-reis, welke hem op de hoogte van den tegonwoordigon toestand der ge concentreerde linie bracht. Do mededeeling, dat generaal DeykerholT per Conrad naar het vaderland terugkeert, bewijst, dut onmiddoliyk na het verraad tot torugroeping van den generaal is besloten, maar dat dit besluit tot de aankomst van generaal Vetter is gehoim gehouden. Do nieuwe gouverneur, ifie natuurlijk al leen liet civiel gezag in handen krygt, is siuds 20 Augustus 1802 resident voor de Atjehsche niuir huur gedaan. Ik zun zeggen, dat hy haai' wel ontmoet heeft en dat hij hiuir familie verwydord houdt, Maar waarom Mi'. Wedgwood beantwoordde den) vraag met oon wedervraag Hebt u ooit iots anders van dien mr. Ken neth Ford gehoord, dan dat hy in betrekking stond tot mevrouw Lecomte Hebt u »yu naaui ooit door iemand anders hooron noemen? Nooit. Niet? Ja, wanht cons, tochinyn oom had in hot voorjaar onder zyn patiënten een jong geostoiyko, die gedurende uonigo jaren in Iudlë was gowocst on duur zekeren Konnotli Ford gokend heeft, die oon vriend van hora was. Zoo, En hooft hy u misschien ook gezegd hoc oud die mr. Ford was? vroog do advocaat vorder. Neon, maar hy sprak over hem als vim oon vool jonger man dan wy ons mr. Ford huddon voor gesteld. Welnu, mr, Disney, omdat Kenneth Ford myn cliënt was, zou ik hot u misschien niet mogen zeg gen maar ter willo van uw vader wil ik u van oon dwaalspoor terughouden. Ik zal u tlmns iet» mee- dooien waarvoor ik u mot mijn eer als roohtsgo- loordo borg sta. Of er zyn twee hoeren Kenneth Ford óf do man, dio onder dien naam mot me vrouw Leoomto correspondeerde, heeft zich dien naam slechts toegeëigend. Iloodat Verleden jaar bracht ik mijn zoniorvaonntie aan het strand van Northshlro door. Onder do uit- siapjos, dio ik in don omtrok maakte, was er ook oon naar Chattorly, eot» bekoorlijk, klein dorp oen ige mUluu van de zee verwydord. Daar woonde destyds Zekere ïur, Kenneth Ford mot zyn moeder, en ik ont moette hom daar ui oon geeoleohap, waarvan Iemand hum unit my voorstelde. Hij was niot myn gJiUnt, maar, oon n»y geheel onbekend man. Ik hob een scherp ge zicht myn cliënten kou ik zoor goed en ik zou mr. Ken neth Ford ouder iedere vermomming horkend heb ben, maar deze man verschilde hemelsbreed met hom. Vooreent was hy oon hoofd grooter, dan wae hy oon vrooiyk jongnionsch mot oon rondborstig voorkomen en in zijn uianiorun had hy icU, dat terstond menschon, die goriiiuiou tyd in Indlë sija geweest, doet herkennen. Iiy wus dan ook nou mot lang in Europa terug en sprak over do Imfisoho toestanden op oen wyzo die dtiidolyk aantoonde, dat hy or good mee op de hoogte wa». Nu geloof ik vast on stellig, dat hy doiclfdo mr. Kenneth Ford is, waar de patiënt vau uw oom over «prak. - Dat kan, maar Wacht nog oon oogenblik. Zonal* vanself spreekt word ik nieuwsgierig en woog hcui rondweg Hebt u een naamgenoot, mr. Ford - Ik geloof, dat er nog wel een balfdnsyu inon- sohen zyn, die Kenneth Ford lieeton, antwoordde hy. Hebt u er geen gekend? Ja. Ik hoop toch niet, dat hy op my geleek?Ken naamgenoot is mh onverschillig, nutur een dubbel ganger kan iemand in de grootste onaangenaamhe den brenger Ik stelde hem gerust, door te zoggen oen, hy ik o ■■■■■legde er by - In onzo familie is geen andere Kenneth Ford, op u. Misschien zug ik er eonlgsllus ontsteld uit, want do jotigo man voordo er by want myn grootvader, myn vader ou ik zijn allen eenigo zoons, Claude vroeg: - Zoudt u my ook oen beschrijving van uw ollënt willen geven (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1